Onze Drouwenpagina IS UW KEUKEN WEL PRACTISCH INGERICHT? Rita Hay worth: voorlopig géén huwelijksplannen meer UW DOCHTER IS MODERNDUS DRAAGT ZIJ 'N LANGE PANTALON PARIJS TROTSEERT DE WINTER Van Vrouw tot Vrouw w 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1953. c DEFINITIEVE BREUK HAY WORTHKHAN Drie millioen dollar voor driejarig dochtertje Yasmin (Van onze redactrice). Er zyn velerlei redenen waarom een Hollywood-ster beroemd kan worden. Zij kan lauweren oogsten enkel en alleen op grond van haar capaciteiten als actrice. Zoals Bette Davis, die haar uiterlijk niet „mee" heeft, doch zich erop kan beroemen dat het enkel en alleen haar subliem spel was, dat haar aan de top van de filmladder bracht! Anderen worden beroemd doordat het publiek in haar persoon een ideaal belichaamd ziet: Ingrid Bergmann was lange tijd Ni haar deugdzame rollen het idool van de Amerikanen. De carrière van Rita Hayworth, die dezer dagen na een eindeloze stroom van tegenstrijdige berichten nog vrij onverwacht officieel geschei den is van haar echtgenoot Ali Khan, berust noch op het eerste, noch op het tweede. Deze filmspeelster, wier roem zich luttele jaren geleden met fabelachti ge snelheid verbreidde, kan slechts op een middelmatig talent steunen. Haar grote troeven zijn haar uiter lijk schoon, haar temperament (naar verluidt vloeit er enig Spaans bloed door haar aderen), en vooraldat geheimzinnig fluïdum, dat men in onze twintigste eeuw met de term „sex-appeal" pleegt aan te duiden. Het zijn dan ook niet de liefhebbers van de filmkunst met 'n hoofdletter, onder wie Rita haar bewonderaars heeft. Hetgeen niet wegneemt, dat zij haar vereerders bij honderdtallen telt over de gehele wereld, en dat al leen reeds haar voornaam een begrip is voor haar aanbidders. Een groot Londens theater dat onlangs per ad vertentie haar nieuwste film aankon digde met slechts de twee woorden: „Rita komt!" kreeg onmiddellijk een ware zondvloed van opgewonden te lefoontjes om inlichtingen te verwer ken SPROOKJESHUWELIJK. Vier jaar geleden trad Rita Hay worth in het huwelijk met prins Ali Khan, oudste zoon van de Aga Khan, de onmetelijke rijke Mohammedaan se heerser. Het huwelijkscadeau van de prins aan Rita was een kostbare mantel van het zeldzame chinchilla bont. Op de hele wereld bestaan hoogstens zestig van deze jassen- vandaar dat net bruidscadeautjé 75.000 dollar kostte! Thans, na maandenlange geruch ten, is dit veelbesproken huwelijk of ficieel ontbonden. Op 26 Januari j.l. is in Reno (het Amerikaanse „echt- scheidingsparadrjs") de scheiding uitgesproken. Reeds 18 maanden ge leden had Rita de procedure aanhan gig gemaakt, maar de kwestie werd voortdurend vertraagd door geharre war over de financiële regeling voor de driejarige Yasmin, het dochtertje uit dit huwelijk. Thans werd de hele affaire in 17 minuten tijds door de rechter afgehandeld. De roodharige Rita heeft op een gegeven moment drie millioen dol lar gevraagd voor de opvoeding van het meisje. Deze kwestie is tot nu toe nog niet geregeld en bij de pro cedure van Maandag j.l. is over fi nanciën dan ook niet gesproken. Het valt te begrijpen dat de Ame rikaanse journalisten, die in de afge lopen maanden zoveel stof tot schrij ven vonden in dit sprookjeshuwelijk (dat echter niét als een sprookje is geëindigd!), na afloop van de pro cedure zich onmiddellijk om de be roemde ster verzamelden. Rita hulde zich echter in stilzwijgen en vertrok zo spoedig mogelijk met haar doch tertje naar Hollywood. Daar werd ze wéér opgewacht door nieuwsgierige reporters, aan wie ze niet veel, maar toch iets vertelde: n.l. dat ze voor de toekomst geen huwelijksplannen had. Die verklaring zal vermoedelijk niet verhinderen dat de Amerikaan se pers een waakzaam oogje blijft houden op Rita's villa, om een even tuele nieuwe Hayworth-romance on- middellijk aan hef licht der open baarheid prjjs te geven Nederlandse dameskappers naar wereldconcours De Maastrichtse dameskapper, de heer J. Vaille, is uitgenodigd Neder land te vertegenwoordigen op de in- tenationale beauty show te New York. Met twee vakgenoten, de heer W. van Eijck uit Amsterdam en de heer J. van Antwerpen uit Eindho ven, vertrekt hij op 8 Maart a.s. per vliegtuig van Brussel naar Amerika. Hij heeft deze collega's zelf mogen uitzoeken. Enige tijd geleden hield de heer Vaille, die in binnen- en buitenland als dameskapper op wedstrijden vele prijzen verwierf, een demonstratie in Keulen. Ook op een onlangs in Brus sel gehouden demonstratie van mode kapsels oogstte hij veel succes. Op het concours in New York zijn sommige landen, o.a. Zwitserland en Oostenrijk, door een volledige equipe vertegenwoordigd. Voelt uw dochter zich „hopeloos antiek" omdat ze niet evenals haar vriendinnen in een lange broek rond kan stappen? Kom mama, overwin uw bezwaren: het is een practische en warme dracht in de winter, vooral als ze veel fietst en aan buitensport doet. En duur? Als U hem zelf maakt, valt dat wel mee. Laat de jongedame maar beslissen, wat ze het liefst heeft: de gewone rechte pantalon met opslagen aan de pijpen of de schuin toelopende skibroek, die in de sok gedragen wordt en vooral voor sport- doeleinden geschikter is. Beide modellen zijn in elkaar gete kend. Natuurlijk controleert U eerst even de lengte, voor U de schaar in de stof zet. In de achternaden stikt U de fi guurnaadjes (elk 2% cm. stofver- bruik). De voeringzakken knipt U dubbel volgens het stippellijntje, voor ziet ze van het zaksplitje en stikt ze dicht. In de voorpanden maakt U de zaksplit en legt U x op o vallend de plooi in. Voeringzakken aanzetten en het split met een 3 c.m. breed patje afwerken. U sluit de been-, zij- en middennaden en zet de bovenkant tussen 'n dubbele tailleband van 3 cm. breedte. De lengte is 68 c.m. plus 4 c.m. voor de overslag. De onderkan ten van de skibroek worden met een reepje voering van binnen afgewerkt. Maandag 2 Febr.: Vrouwendag (Bijzondere correspondentie). Er zijn verscheidene data in het jaar, waarop bijzondere feiten worden herdacht. De belangrijkste is zeker wel de Kerstdag op 25 December- Aan sluitend hierop stelde Paus Gelasius in de zesde eeuw het Maria-Lichtmis- feest in op 2 Februari, ter herdenking van Maria's tempelbezoek op de 40ste dag na Jezus' geboorte- De naam Lichtmis wijst op de brandende kaar sen, die in de Rooms-Katholieke kerk het symbool zijn van het eeuwig licht der wereld, nl. Jezus Christus. Daar Maria in de R.K. kerk een zeer voorname plaats inneemt, is 2 Februari een belangrijke feestdag- In de loop der eeuwen is echter in som mige streken van ons land, o.m. in Zuid-Beveland, de O.L. Vrouwedag tot .Vrouwendag" gemaakt: m.a.w., niet aan één Vrouw wordt dan hulde ge bracht, maar aan alle vrouwen. Die hulde bestaat hierin, dat op 2 Februari de rollen in het gezin wor den omgekeerd en dat dus niet de man (volgens de wet hoofd van het gezin) Als een kat Een nieuwsgierige krantenman stelde onlangs aan Corinne Cal- vet, veelbelovend jong filmster, de onbescheiden vraag hoe zij haar fraai figuur in goede con ditie hield. ,,Oh, heel eenvou dig", zei Corinne, „ik doe er niets bijzonders voor. Alleen rek ik mij elke dag een paar maal als een kat uit" Met tweekleurig bont en fluweel Felle koude, die je zo diep mogelijk in dé kraag doet wegduiken, is ons deze winter niet bespaard gebleven. Een ieder heeft haar dikke, warme kleren al meerdere malen gedragen; de bontmantels behoren zelfs tot de trouwste, dagelykse vrienden. Breitschwanz en panter zijn voor menige vrouw een droom, welke slechts in vervulling kan gaan, wanneer de financiën het toelaten. baas in huis is, maar de vi-ouw. Als zij op die dag aan haar echtgenoot een bepaalde wens te kennen geeft, is hij verplicht die te vervullen. De oorsprong van dit gebruik moet uit Brussel stemmen. Toen deze stad zich eens bij een belegering moest overgeven, stond de vijand alle vrou wen toe, de stad te verlaten, met me deneming van wat hen 't liefste was- Eenparig besloten zijhun mannen op hun rug de stad uit te dragen! De vijand was hierover zo bewogen, dat alle belegerden de vrijheid kregen, en het beleg opgebroken werd. Het beste is, dat de mannen van tegenwoordig zich van dit „recht" der vrouwen op Vrouwendag niets aan trekken. Het is beter, dat zij zich hou den aan het algemeen gezegde „Wie zijn vrouw liefheeft, laat haar thuis", maar dan in de oorspronkelijke bete kenis „Wie zijn vrouw liefheeft, late haar het huis", m.a.w.: hij late haar het bestuur van het huisgezin. De volksweerkunde op Zuid-Beve land (en mogelijk ook elders) zegt over Lichtmis: Is 't te Lichtmis donker Dan is de boer een jonker, Is 't te Lichtmis klaar Dan is de boer een bedelaar. Er zijn nog zoveel mooie din gen in de wereld. Dat moet men af en toe, met een pond of ivat nadruk, maar eens aan zichzelf verzekeren als men tegen de le lijke opbotst. En het aardige is, dat de mooie dingen meestal lang niet zo duur zijn als de lelijke. Alleen, men moet ze weten te vinden, en een beetje geduld be tonen bij het zoeken..... Het werd hoog tijd dat ik eens een paar dagen vacantie nam, en na het afwikkelen van aller hande aangename maar strenge plichten, waarvan de voorlaatste kolom aan uw adres het hek sloot, liet ik mij door het elec- trische paard zo snel als 't dra ven wou uit de provincie weg slepen naar de genoegens van de grote stad. Het waren er vele, variërend van een lange stillë wandeling langs Huygens Zeestraat (hoe triest afgetakeld na vijf jaar wanbeheer) tot het drukke en hartelijke plezier in een grote zaal afgestampt vol opgetogen lachers tegenover een goed en scherp stukje revue Maar het allerlaatste was het mooist, en mocht U in de gele genheid zijn uw hart er te gaan ophalen, verzuim dan die enige kans vooral niet op mijn ver antwoording. „De Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers" hoe zou iemand die zelf de pen voert daar weg kunnen blijven? Niet enkel uit genegen nieuwsgierig heid: maar moet men niet altijd en overal, waar het pas .geeft, hommage betuigen aan wat waarlijk groot en schoon en per soonlijk was? De tram erheen verschafte mij de ietwat vermakelijke ouvertu re tot dit festijn. Ik houd niet van trams, zij rammelen zo hard en de mensen zitten er achter de' ruiten te kijk als aangeklede vis sen: even stom en even wezen- loosHebt U ooit wel eens iemand in een tram horen lach en? Maar deze rit had ik niet graag gemist, want die verschaf te mij het uitzicht op een merk waardige dame. Een uitgesproken Haagse da meals ik zo vrij mag zijn, dat op te merken. Alle gevoelige Haag se tenen wil ik bij voorbaat pijn besparen door te verklappen dat ikzelf in wijlen de residentie mijn levenentree heb gemaakt. Deze kennelijke Haagse dame dan, compleet met (imitatie) bontjasje en (imitatie) culturele belangstelling maakte, er voor de ganse tram geen geheim van, dat INDEN n 5 Rusthof Arkadië zij eveneens naar het Stedelijk Museum op weg was. Ten aanhore van ieder die daardoor gesticht wilde worden deelde zij daarop aan een heer die tijdelijk haar groene zijde tegen de tocht beschutte mede, dat zij daar eens even acte-de- présence ging geven. Er was iets aardigs, te zien, iets werkelijk aardigs, zij wist niet precies meer xoat maar had er een flauwe no tie van dat het over opvoeding gingIn elk geval was het niet compleet zonder haar wel willende protectie. Ik hoop van harte dat zij er opgevoed vandaan is gekomen. Opgevoed door de stilte van ze ven eeuwen. Door het glimlach end zwijgen van Erasmus en Spinoza, van Breeroo en Vondel, van Piet Paaltjens en Truitje Toussaint. Van al die honderd bentgenoten, zo verschillend van aard, in stijl en temperament als Onze Lieve Heer ze maar schep pen kan, maar één in die trek van verknochte toewijding aan de pen die in hun hand werd ge drukt: scepter en roede beide, ge moet dat van mij aannemen. Het was een heerlijkheid om er rond te dwalen: langzaam, aandachtig, verdiept en verwon derd. Als er niet ergens een trein had staan wachten die onver biddelijk gehaald moest wórden liep ik er nóg rond. Hulde aan de zorgvolle hand die dit heeft opgesteld, aan het geestig ver nuft dat de samenvattende wandtekstenvergeef mij de term heeft geschreven. Hier wandelt men, voor zijn louter genoegen, door de wel verzorgde lusthof onzer letteren. Hebt U ooit gebogen gestaan over de geduldige pracht van 't zeven eeuwen oude handschrift, van Der Naturen Bloeme. Het goud der initialen is nog altijd niet dof geworden, het rood en blauw zijn niet verbleekt. Hebt U ooit oog in oog gestaan met het vergeeld, maar nog wel leesbaar origineel van Hoofts Nederland se Historiën, of de onberispelijke zwierig geschreven eerste blad zijde van de Max Havelaar? Als de gedachte daaraan U een warm gevoel van verrukt herkennen geeft, is deze tentoonstelling speciaal voor U ingericht. Mijn kunstlievende vis-d-vis heb ik er niet weergezien. Waar schijnlijk heeft de spottende glimlach van Betje Wolff haar verdreven. Maar wel zag ik, en het iverd me warm om het hart, bij de ingang een stille blonde middelbare-schooljongen, die in alle bescheidenheid een kaartje kocht om al zijn oude vrienden voor zich alleen te hebben. Jan Greshoff zou hem gezocht heb ben „in Sappemeer of Weert". De hemel zij dank dat zo een ook nog in Den Haag rondloopt. SASKIA. Niet alleen mantels worden er van vervaardigd, doch ook de accessoires, die een stoffen wintermantel kunnen opvrolijken. De illustratie verduide lijkt, hoe bijvoorbeeld pantervel ge bruikt is voor de pothoed en de schoudershawl bij een wollen mantel. Niet zelden ziet men in Frankrijk hierbij ook nog een tas of handmof in dezelfde bontsoort. Grappig zijn eveneens de paraplu-overtrekken in bijpassend bont. Tweekleurige vesten en regenman tels zijn geen nieuwtje meer; een tweekleurige bontmantel of -muts is echter geen alledaags verschijnsel. Monsieur Svend verwerkte Breit- schwantz in twee kleuren tot een rond dopje, te dragen bij een mantel uit één stuk. Niet alleen bont, ook fluweel heeft in Parijs een streepje voor tijdens de koude, winterse dagen. Op de afbeel ding van de mantel valt te ontdekken, dat ook hier van twee kleuren spra ke is. De revers zijn in afstekende tint gehouden, evenals de overslag. De brede shawlkraag eindigt in de één-knoopsluiting. Ook de manchet ten gaan over in een lichtere kleur. Italiaanse damesmode beïnvloedt herenmode In onze Noordelijke landen laten de heren der schepping in negen van de tien gevallen hun wederhelft de das sen, overhemden en andere kleed-be- nodigheden uitzoeken. In Frankrijk en Italië is dit anders; de man in het Zuiden geeft over het algemeen wél acht op de herenmode. Vooral in Italië loopt de man graag „show". Hij houdt van fel getinte dassen en van strepen en ruiten die wij al gauw „opzichtig" zouden noe men. Doch in het zonnige Zuiden is bijvoorbeeld een roestbruin met wit gestreept costuum niets bijzonders en niemand zal zeggen of denken „Wat ziet die er opzichtig uit!" Heel vaak ziet men in Italiaanse bladen dames- en herenmodes op één plaat verwerkt. De damesmode neeft zelfs invloed op de herenmode! Ook voor lieren ziet men bijv. wanne wol len geruite en gestreepte vesten, die thuis zonder colbert kunnen worden gedragen. Reeds heel veel jaren dra gen de heren in Italië en Zuid-Frank rijk colberts van wollen jersey en ves ten die kunnen wedijveren met een colbert! By de rechte broek vouwt U de ge streepte inslag naar binnen en legt dan x op o de opslag in. De vouw inpersen en klaar bent U! ELLA BEZEMER V /O 2/ 2?. V. /V 26.3/ Of het werken in de keuken een vermoeiende last is of een genoegen, hangt voor een groot deel van de in richting "van de keuken en van de kookgewoonten van de huisvrouw af. Met weinig moeite en kosten kan iedereen zich het toebereiden van de dagelykse maaltijden gemakkelijk maken. Een middel daartoe is om de. hier volgende vragen gesteld door het voorlichtingsbureau van de Voedings raad, eens voor U zelf na te gaan en te bedenken of U ze volmondig met „ja" kunt beantwoorden. Staan comfoor of fornuis, werkta fel of aanrecht en gootsteen vlak bij elkaar, zodat U maar weinig hoeft te lopen Hebt U het gereedschap dat U no dig hebt vlak bij de hand, dèdr waar U het gebruikt; dus pannen, polle pels en zoutpot by het fornuis, kom men, schalen en messen in de buurt van werktafel of aanrecht? Bevinden deze zaken zich op een gemakkelijke hoogte, zodat U niet telkens behoeft te bukken, op Uw te nen moet gaan staan of over een bre de tafel heen moet reiken Misschien kan de plank waarop Uw pannen e.d, staan zonder veel kosten wat lager geplaatst worden, of kunt U Uw kast practischer inrichten! Staan alle voorwerpen, die U slechts af en toe gebruikt, achteraan en bergt U seizoen-artikelen, zoals snijbonenmolen appelboor, borstplaat- vormen en -essences, inmaakbeno- digdheden e.d. na hun gebruikstijd zonodig ingepakt op? Kanomen aan de buitenkant zien, wat er werkelyli in de blikken en ste nen potjes in Uw keuken zit, zodat ook een vreemde zich daar zonodig zal kunnen redden? Zijn er een paar tussenschotjes in in Uw keukenla, zodat messen, vor ken, lepels, schuimspaan en blikope ner niet kris kras door elkaar, naar gemakkelijk voor het grijpen liggen? Hebt U voldoende licht in de keu ken Schermen de gordijntjes niet te veel van het daglicht af, is de lamp sterk genoeg, hangt ze voldoende laag en goed boven de plaats, waar U werkt Zoudt U niet veel nut heb ben van een „pottenkijker", een lampje boven fornuis of komfoor? Is de keukentafel wel van een zodanige hoogte dat U er gemakkelijk aan werkt Wat denkt U anders van een paar klossen onder de poten, of (in 't tegenovergestelde geval) een stukje van de poten af? Zyn de planken in uw keuken belegd met papier of nog liever met zeil of plastic, zodat in het hout zelf geen vet- en andere vlekken komen? Beperkt U de tijd die voor de afwas nodig is, door schuimspaan, etens- stamper, vergiet en dergelijke dadelijk na het gebruik even af te spoelen; door voor het koken van groente- of vissaus dezelfde pan te gebruiken als voor de groente of vis, en door groente en fruit op een papier schoon te maken en te snijden? Gaat uw gereedschap lang mee, omdat U ingeval van aanbranden de panbodem liever weekt en schoon kookt, dan hem afkrabt of schuurt met scherpe materialen? U slaat natuurlijk geen metalenlepels op de rand van de pannen af en zet in uw emaille pannen onmiddellijk na 't koken een laagje lauw of warm wa ter, inplaats van er een ijskoude straal in te laten lopen? Gebruikt U voor het openen van blikjes en klemmende deksels en blik opener en niet Uw goede mesjes; spaart U deze laatste ook door op een plank en niet op een stenen bord of aanrecht te snijden? Veel tyd en moeite kan een huis vrouw zich besparen door te bezin nen vóór ze begint, en door het werk dat gedaan moet, van tevoren prac- tisch in te delen. Een lest best: U zult eens zien hoeveel plezier en vlot ter U werkt, wanneer U steeds voor ogen houdt dat koken nuttig, nodig' en vol afwisseling is!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 10