NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Mgenda REORGANISATIE VAN E.T.I. VOOR ZEELAND GEWENST TWEEDE TELEVISIEVINDING VAN MIDDELBURGER VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Ex-gezant in Moskou: „Geen oorlog mits..." Dr. P. C. Visser sprak t© Middelburg over Rusland. Er komt beslist geen nieuwe oor log, mits het Westen een ware een heid vormt, waarvan ook Nederlund een sterke schakel moet zyn, mits er een doeltreffende anti-propaganda wordt gevoerd en mits in alle tan den een voortreffelijke sociale wetge ving bestaat. Dat is de mening van dr. P. C. Visser, oud-gezant te Mos kou, die Donderdagavond in „De Ver genoeging" te Middelburg voor een zeer groot aantal belangstellenden een boeiend, objectief betoog hield over de Sowjet-Unie, zoals hy die heeft leren kennen. Dr. Visser, die sprak op uitnodi ging van „Oost en West" en de so ciëteit, heeft ook het oude Rusland goed gekend. Hij heeft dus kunnen constateren, dat de toename van de materiële welvaart en de culturele verheffing van het volk onmiskenbaar zijn. Maar zij zijn gekocht met het hoogste goed, dat de mens bezit, zijn geestelijke vrijheid. De mensen zijn slaven van de machthebbers in het Kremlin; „ook de felste Nederlandse communist zou het onder dit regime geen vier-en-twintig uur volhouden." Overigens waarschuwde dr. Visser voor optimistische speculaties op een contra-revolutie. De Rus heeft nooit vrijheid gekend en zolang er vooruit gang is, zal er geen ontevredenheid heersen. De gTote liefde van de mas sa voor moedertje Rusland is ook een flinke steun voor het huidige be wind en dan is er die mysterieuze in vloed van de ideologie, waaraan vol gens spreker eerder dan aan dwang methoden de recente vlotte bekente nissen zijn te danken. De huidige anti-semitische tendenzen kon hy niet verklaren, omdat er Joden in de hoogste bestuurs-colleges zitting hebben. Momenteel streeft Rusland niet naar wereldoverheersing, maar poogt het zyn strategische positie zoveel mogelijk te versterken. In dat ver band valt het oog op Indonesië. Dr. Visser meende echter, dat de Sow- jet-ster wel het hoogste punt heeft bereikt. Met tal van interressante voorbeelden illustreerde hij het brek aan vrijheid en ook vertelde hij aardige bijzonderheden over het leven in Moskou. Tenslotte beantwoordde hy nog vele vragen. Middelburg DE PRINSES VERJAART. De Koninklijke vereniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg, heeft gemeend de verjaardag van Prinses Beatrix, die Zaterdag a.s. 15 jaar wordt, niet geheel onopgemerkt te ihoeten laten voorbijgaan. Zy heeft de burgerij opgewekt, de vlaggen uit te steken en vond het tamboers- en pijperscorps „Juliana" bereid een mu zikale wandeling door de stad te ma ken, welke om half vier begint. Daar bij wordt de volgende route gelopen: Singelstraat, Koepoortstraat, Molen water, Noordsingel, Park van Nieu- wenhove, Meidoornlaan, Rozenstraat, Zacharias Jansenstraat, Veerse Singel, Molenwater N.Z., langs het ziekenhuis, Klein Vlaanderen, Volderijlaagte, He rengracht, Kromme Weele, Vlasraarkt, Markt, Lange en Korte Delft, Dam, Molstraat, Singelstraat NEDERLANDSE VERENIGING VAN SUIKERPATIËNTEN. De afdeling Walcheren der Neder landse vereniging van Suikerzieken (N.S.V.) hield vorige week haar jaarvergadering in de Groene zaal van het Schuttershof te Middelburg onder voorzitterschap van de heer L. Janse de Jonge. In zijn openingsrede gaf deze een kort overzicht van de doelstellingen der vereniging. Uit het jaarverslag der secretaris bleek, dat de afdeling 134 leden telt. De rekening en verantwoording van de penningmeestei'esse vermeldde een batig saldo van 27.88. Bij accla matie werd de penningmeesteresse, mevr. BrandenburgKnop herkozen. Na de pauze hield dokter Brongers internist te Middelburg een interes sante causerie over „Problemen be treffende de suikerziekte". Verschil lende onderwerpen, o.a. het vinden van een passende werkkring, de kwakzalverij, leefwijze, e.d. betref fende de suikerzieken, werden daar bij behandeld. FILMAVOND. De Centrale van de Nederlandse Vereniging van Verbruïks-coöperaties heeft de in Middelburg en Vlissingen gevestigde vakcentrales van het N.V. V., C.N.V. en KA.B. een filmavond aangeboden. De hoofdfilm „Rijk is de Wereld" had het voedselprobleem tot onderwerp. De propagandaleider, de heer J. van Amstel, gaf een toelich ting. OOGST VAN DE STRAAT. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 t.e.m. 28 Januari aan zijn bureau als gevonden zijn aangegeven de volgen de voorwerpen, welke aldaar zijn terug te verkrijgen: Diverse wanten en handschoenen, di verse portemonnaies, diverse huis- en an dere sleutels, boodschappentas, schaal van weegschaal, snoer witte kralen, sierstrik, rijwielhandbeschermer, .ceintuur, bewijs van lidmaatschap, zadeldekje, gymnastiek schoen, bijbeltje, bibliotheekboek. Bij particulieren zijn de volgende voor werpen in bewaring: (adressen bur. van pol.): handschoenklcm; 2 sleuteltjes; boodschaptas; wollen sjaal; broche; deur kruk van auto; doublé polshorloge; hon denpenning no. 0106; paar glacé heren handschoenen; rechter glacé herenhand schoen; bruine portemonnaie met inhoud; dasspeld; paar wanten en 5 rittenkaart; rood blauwe sjaal; roeiboot; blauwe kin- derportemonnaie; rood met blauwe kin- derwant en bruine glacé herenhand schoen; geblokte wollen, das; beige glacé dameshandschoen; kleine witte hond; grijze gebreide handschoen; zwarte hond; bruine ceintuur; aantal postzegels; mo- torwant; zwarte vulpen; bruin rode ball pointpen; snoer kralen; grijze kinder handschoen; paar nylonkousen; boerinne- muts; armbandje van parels; muntbiljet van f 2.50. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Afscheid in We nen" (14 j,), 7 en 9 uur; Luxor: „De laatste grens" (14 j.), 8 uur; Strand- hotel: Jaarvergadering L.O., 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag. 7 en 9 uur; Concertgebouw: Uitvoering „De Volksstem", 8 uur; Cosy Corner: Ba by den Toonder. 811.30 en 124 uur; Strandhotel: Familie-avond „Gemeenschappelijk belang", 8 uur; Concordia: Feestavond strandvereni- ging. 8 uur; Sclieldekwartier: Dan sen, 8 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Baby den Toonder, 3—6 en 8—11.30 uur. NED. CHR. VROUWENBOND. De voorzitster van de Ned. Chris ten Vrouwenbond, mevrouw dr. M. H. Albronda-v. d. Nagel, hield voor de afdelingen van Zeeland in Middel burg een lezing over gebedsgenezing. De afdelingen Middelburg en Gryps- kerke hebben des avonds dezelfde le zing beluisterd. Mevrouw Albronda ving haar le zing aan met er op te wijzen, dat ziek zijn bij de mens behoort; het lij den is steeds opnieuw een beproeving en neemt in iedere wereldbeschou wing een voorname plaats in. Zij merkte op, dat wat een eeuw gele den in de geneeskunde een wonder zou zijn geweest, thans heel gewoon is en wat vandaag voor onmogelyk wordt gehouden, kan de volgende week mogelijk zijn. Vervolgens sprak zij over enkele protestantse opwek kingsstromingen en noemde o.a. de naam van Zaiss. Lang stond zij stil bij de vraag of dit alles medisch en religieus verantwoord is. Vele ziek ten komen voort uit gebrek aan zelf beheersing of begeerte. Geloof en Godsvertrouwen kunnen daar gene zing brengen. Naar aanleiding van Mare. 9 23, Mare. 16 1718,1 Kor. 12 28 en Jac. 5 1216 werd de religieuze verantwoording bewezen. Jezug genas ook zieken en hierdoor tracht Hij ons voor te bereiden op de volkomen genezing. Doch Hij ge nas ook niet allen: in Bethesda slechts één. Maar daarom mogen, ja, moeten wij wel bidden om genezing, aldus spreekster, als het gebed maar een voorwaardelijk gebed is: niet myn, maar Uw wil geschiede. Als wy er de ogen voor willen openen, zien wij dagelijks wonderen. Daarom is het ook een voorrecht de ziekte te aanvaarden tot ere Gods. Vlissingen NEDERLANDSE VERENIGING VOOR WEER- EN STERRENKUNDE Te Vlissingen werd door de heer ir. G. W. Pieterse in de aula van de R. H.B.S. een lezing gehouden voor de leden van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde over het onderwerp „Planetaria". Na een korte inleiding over de in zichten, die men de eeuwen door ge had heeft in de bewegingen van zon, maan en planeten werden eerst enige oudere mechanische planetaria be sproken, waaronder die van Chris ti- aan Huygens en Eise Eisinga. In de moderne tijd construeerden de Zeiss-fabrieken te Jena een modern electrisch planetarium. Ir. Pieterse heeft in Haarlem zelf een dergelijk planetarium gebouwd uit eenvoudige hulpmiddelen, dat aldaar regelmatig voor het onderwijs gebruikt wordt. Uitvoerig ging spreker aan de hand van foto's en tekeningen in op de con structie van dit instrument en de vele bewegingen, die er mee bereikt kun nen worden. Ir. Pieterse hoopte ten slotte dat zijn lezing een stimulans zou zyn voor velen, om zich toe te leg gen op het zelf vervaardigen van sterrenkundige instrumenten. Daartoe aangezocht door de afde ling Zeeland van de Ned. Ver. voor Lastechniek en door de Vereniging van Ambtenaren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", hield de heer Metz van de Koninklijke Shell in het Schel- dekwartier te Vlissingen een lezing met films, over het werk in de olie industrie. Na een korte inleiding werd een kleurenfilm vertoond, welke 'n beeld gaf van de grote invloed, die de olie door de tijden heen op de samenleving heeft gehad en van de ontwikkeling van de oliewinningsmethoden tot de huidige moderne vorm. Na de pauze werden vertoond een film over de Venezolaanse stad Ca racas en de film „60 jaar Koninklij ke". die 'n overzicht gaf van de ont wikkeling, welke de Koninklijke Shell in de afgelopen 60 jaar door maakte. In zijn openingswoord wees ir. J. H. Krietemeijer, voorzitter van de Vereniging voor Lastechniek, op de nauwe betrekkingen, die er bestaan tussen de beide verenigingen en de Kon. Mij. „De Schelde". Dé avond werd gesloten door de heer H. S. O. Erdelmann, voorzitter van de Vereniging van Ambtenaren van de Kon. Mij. „De Schelde", die dank bracht voor het gebodene aan de heer Metz en de Koninklijke Shell. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 29 Jan. Uien 25.98—25.54, bonken 23.34. drielingen 36, picklers 40, stek 2.60—2.40, aanvoer 40 ton. VISMIJN TE VEERE. 29 Jan. Export garnalen, aanvoer 212 kg., 176—194. MUZIKALE WANDELINGEN. Onder auspiciën van de Bond van Buurtverenigingen „Vlissingen en Oranje" zullen de muziekcorpsen „St. Caecilia" en de Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" Zaterdag a.s. elk een muzikale rondwandeling maken ter gelegenheid van de jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. „St. Caecilia" begint 's namiddags om kwart over drie en neemt de vol gende route: Bellamypark (muziek tent), Beursstraat, Oprit (Boul. de Ruyter) kranslegging standbeeld de Ruyter door studenten Boul. de R., Boul. Bankert. Boul. Evertsen, Kenau Hasselaarstraat naar Badhuisstraat, Julianalaan, Hogeweg, Bonedijkestraat, Sottegemstraat, Steenhuisstr., Schuit- vaartgracht, Stenen Brug, Singel, Ro zengracht, Rembrandtlaan, Pres. Roo seveltlaan, Jan Vermeerlaan, Hoge weg, Frans Halslaan, Anjelierenlaan, Bloemenlaan, Joz. Israëlslaan, Irislaan, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat. B. Wolffplein, C. Buskenstraat, Spuistr., Kaaskadestraat, Slijkstr.. Grote Markt, Breewaterstraat, Hellebaardierstraat, einde. De Koninklijke harmonie „Ons Ge noegen" begint om 19.30 uur en volgt de volgende route: Stenen Beer, Wilhelminastraat, Zeil- markt, Emmastraat, S. Stevinstraat, Paardenstraat, Palingstraat, Hendrik straat, Gravenstraat, Zeilmarkt, Wal- straat, B. Wolffplein, A. Dekenstraat, Scheldestraat, Glacisstraat, Van Dis- hoeckstraat, Verk. Quakkelaarstraat, Scheldestraat, v. d. Manderestraat, De Lannoystr., v. d. Spieghelstraat, Van Dishoeckstraat, Singel, Paul Kruger straat, Scheldestraat, Kasteelstraat, Hobeinstvaat, Verl. Hobeinstraat, Sin gel, Badhuisstraat, B. Wolffplein, C. Buskenstraat, Noordstraat, Dam, Spui straat, Bellamypark (W Bellamy park (O.), Nieuwstraat, Walstraat, St. Jacobsstraat, Oude Markt, Kerkstr., Bellamypark (W.), muziektent- Om 21 uur is er een taptoe, uit te voeren door „Ons Genoegen" met de signaalafdeling. De Bond van Buurtverenigingen zou het op prijs stellen, indien zoveel mo gelijk de vlaggen werden uitgestoken. Ritthem VERGADERING CHRISTELIJKE SCHOOL. Te Ritthem hield de Christelijke School Maandag haar ledenvergade ring. De voorzitter, de heer Andr- Breel, opende met Schriftlezing en ge bed en memoreerde, dat het jaar 1952 voor de vereniging beter was geweest dan 1951. Hierna volgden lezing der notulen, het verslag van de penning meester en het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer G. de Zeeuw. In de kascommissie voor het jaar 1953 werden gekozen de heren W. Cevaal Az. en W. J Cevaal Pz. Daar de heer Boogaard binnen kort de gemeente gaat verlaten, werd in zijn plaats tot bestuurslid gekozen de heer De Lange.. Biggekerke JAARVERGADERING VEEFONDS. Het Veefonds „Biggekerke" hield de jaarvergadering onder leiding van de heer P. Lampert Jac.zn., Uit het jaarverslag van de secre taris-penningmeester bleek, dat er in het afgelopen jaar waren verzekerd 166 koeien, 238 stuks jongvee en 120 varkens. Uitkering geschiedde voor 5 koeien, 4 stuks jongvee boven en 11 stuks jongvee beneden een half jaar en voor 3 varkens. De uitgekeerde som bedroeg in zijn geheel f 6165,94 met een batig saldo van f 105,06. Bevorderingen personeel Prov. Stoombootdiensten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari jj. bevorderd: tot kapitein bij de Prov. Stoombootdiensten de stuurlieden J. van Rosevelt, P- Geschiere, J. C. van Klinken, C. A. van Klinken, J. Heems kerk; tot stuurman de stuurman/af lossers J. Stutin, A- W. Versluijs, A. J. Griep, J. P. Arns, V. B. Martens, V. J. de Vries, W. Roth; tot stuurman/aflosser de matrozen J. de Vroe. P. A. de Klerk, J. J. Paar- dekoper, J. van Haneghem, P. Maas, J. J. de Roos, L. Viergever, J. L. v. d. Velden, C. van Fraayenhove, M. Schets, E. J. Klaassen, W. Jacobusse, C. P. Kuyk, E. van Zweeden, F. de Bruyn, J. P. de Kort, J.' van Koeve- ringe, P. A. Pieters, A. Oppeneer: tot hulpmachinist le klasse de hulpmachi nisten 2e klasse M. Wijgman en P. Kortekaas en tot hulpmachinist 2e klasse de olielieden A- Stück en B. M. Bek. AANBESTEDING. De architect W. J. de Haan te Serooskerke (W.) besteedde Dinsdag in het openbaar de bouw aan van een landbouwschuur in Grypskerke. Hier voor werd als volgt ingeschreven; P. J. de Buck, Middelburg 19.934; Fa. Huysman, Koudekerke 20.500; C. van Noppen, Koudekerke 20.550; De Rrjk en van Belzen, Middelburg 20.580; Fa. Stoppels, Middelburg 20.800; J. Walraven, Sint Laurens 20.830; Fa. Christiaansen, Koude kerke 21.490; Fa. Blankenburgh, Nieuwdorp 21.900; Gebr. Boogaard, Grypskerke 21.900; Fa. van Leer dam, Nw. en St. Joosland 22.750. AANBESTEDING. De architect W. J. de Haan te Se rooskerke (W.) besteedde Woensdag aan de bouw van een landbouwschuur met bijkomende werken in Koude kerke. Hiervoor werd als volgt inge schreven: C. van Noppen, Koudeker ke 30.645; Fa. Huysman, Koude kerke 30.750; A. J. Stoppels, Mid delburg 30.850; Fa. Christiaansen, Koudekerke 30.990; J. Walraven, Sint Laurens 31.195; Fa. de Buck, Middelburg 31.744; Fa. Blanken burgh, Nieuwdorp 32.075; H. van Leerdam, Nw. en St. Joosland 32.200; De Rijk en van Belzen, Mid delburg 32.650; Fa. Goedemondt. Vlissingen 32.700; Fa. Geense, Mid delburg 33.090; Fa. Olyslager, Mid delburg 33.200. ZEEUWSCH-VLAAMSE K.v.K. Burgemeester van Hulst op de bres voor verwezenlijking toekomstplannen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuivsch-Vlaandcrcn ver gaderde Donderdag in het stadhuis te Hulst, waarbü de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmanu, 'n jaarrede uitsprak, welke elders in deze editie is afgedrukt. Bij de aanvang van de vergadering wijdde de voorzitter enige woorden aan de nagedachtenis van het in 1952 ontslapen oud-lid van de Kamer, de heer J. DL Oggel, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. Vervolgens werd tot voorzitter van de Kamer herkozen ir. C. A. L. Horst- mann en tot plaatsvervangend voor zitters de heren H. A. A. baron Collot d'Escury, H. A. M. A. de Meyer, D. Luteijn en P. Blommaert. By de be handeling der ingekomen stukken bleek, dat er thans moeilijkheden be staan over het vervoer van mosselen van Nederland naar Frankryk, waar bij België zich beroept op de Conven tie van Genève. De Kamer besloot de ze zaak in handen te stellen van het bestuur, teneinde te trachten zo spoe dig mogelijk een oplossing te verkrij gen, waarmede de belangen der Ne derlandse vervoerders gediend zullen zijn. Tijdens de hierna volgende be spreking kwam vast te staan, dat tij dens een onlangs te Sas van Gent ge houden bespreking tussen een verte genwoordiger van het Provinciaal be stuur en vertegenwoordigers der Zeeuwsch-Vlaamse industrieën, laatst genoemden in tegenstelling met een in een dagblad gepubliceerd bericht zich allerminst enthousiast toonden voor een te houden Zeeuwse tentoonstel ling. Wel werd verklaard, dat men indien de tentoonstelling doorgang zou vin den, men deze niet zal tegenwerken. Nadat tot leden van de commissie voor de winkelsluitingswet waren herkozen de heren I. J. van Dalen. K. P. Fassaert en G. Jacobs, kwam de deelneming der Kamer aan het Eco- nomisch-TechnoIogisch Instituut voor Zeeland ter sprake. Na enige discus sie sprak de Kamer zich principieel uit voor één E.T.I. voor Zeeland, doch niet in de huidige vorm. De Kamer wenste reorganisatie van het E.T.I., alvorens zjj tot financiële medewer king zal kunnen besluiten. Een korte rondvraag besloot de ver gadering, waarna het college van B. OPNIEUW PATENT GEVRAAGD. Normaal radiotoestel onderdeel van T.V.-apparaat. De heer J. van der Hiele uit Middel burg, die enkele weken geleden de aandacht op zich vestigde door patent aan te vragen op een nieuw type te levisietoestel, dat door een simpele schakeling de ontvangst van verschil lende beeldlijnsystenien mogelijk zou maken, heeft, aldus vernemen wij, thans een tweede octrooi-aanvrage in. gediend. Hy zou namelijk wederom een belangrijke vinding hebben ge daan: ditmaal zou het hem gelukt zijn een normaal radiotoestel dienstbaar te maken aan de televisie. Vanzelfsprekend is de heer Van der Hiele, die wederom samenwerkte met Bijna geheel Tholen, zowel als bejaard, is dezer dagen naar de zaal in het „Hof van Tholen" getogen, waar verschillende malen de in de vo rige zomer opgenomen film over het Thoolse leven werd vertoond. We kun nen het begrijpenj dat velen er belang in stellen zichzelf eens te zien, ook al zijn er zwartkijkers, die beweren, dat een blik in de spiegel evenveel waard is Axel wordt op het ogenblik op nieuw gebouwd, helemaal opnieuw, al is het dan ook maar in miniatuur. Een twintigtal enthousiaste knutse laars (en we zouden deze lieden ei genlijk vaklieden moeten noemen) is met de bouw van een maquette zover gevorderd, dat nu met het bouwen van de werkelijke stad zelf kan wor den begonnen, maar daarvoor zyn nog meer krachten nodig. Vandaar, dat de bouwende Axelaaiu alle liefhebbers oproepen om hun „knutselsteentje" voor „klein-Axel" bij te dragen Dan bereikte ons een droevig ver haal uit Oud.Vossemeer, waar men aan de kant van de weg naar Tholen een gewonde hond aantrof, die ver moedelijk het slachtoffer van een aan rijding is gevvprden. Gelukkig heeft men in Oud-Vossemeer gevoel voor het lijden van dieren, hetgeen bleek toen de hond werd overgebracht naar het hoofd van de plaatselijke afdeling van de dierenbescherming. Deze nam het gekwetste dier liefderijk op en wacht nu tot de eigenaar opdaagt om de geadopteerde gewonde aan hem over te dragen In Nieuw-Namen blijken sterke banden te bestaan metTransvaal in het uiterste Zuiden van Afrika. Men bericht ons namelijk uit dit Oost- Zeeuwschvlaamse plaatsje, dat de heer Th. Vlasveld, die enige tijd gele den van daar naar het verre Zuiden trok, thans in Crew-Mines slaagde voor het eerste gedeelte van het exa men voor werktuigbouwkundige. Be grijpelijk, dat dit Nieuw-Namen met gepaste trots vervult Tenslotte een bericht uit Axel waarin ons werd gemeld, dat by de Rykspolitie inlichtingen zijn te beko men over een gevonden zwarte porte monnaie, gedeelteiyk gevuld met filmsterren (plaatjes dan natuurlijk). Of er geld in de portemonnaie aanwe zig was wordt niet gemeld, maar dat ia nauwelijks te verwachten bij een zo grote liefhebber van de filmkunst. Al zovele wijsgeren hebben gezegd, dat geld en vrouwen niet te combineren zijn KORT EN KT,F,IN. In een vergadering van de vereni ging van philatelisten „Philatelica" te Vlissingen is meegedeeld, dat het aantal leden thans 103 bedraagt. De aftredende bestuursleden de heren E. J. Dierikx, C. W. Louwerse en M. Prince werden herkozen. Woensdag 4 Februari a.s. viert het echtpaar L. Vermeulen en P. Vermeu lenWalrave te Veere zijn gouden huwelyksfeest. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting te Vrouwenpolder heeft een praatavond gehouden, tijdens welke ook de oesterfilm „Imperialen 00000" werd vertoond. De heer A. J. Cammaert te Hoofd plaat kwam op zijn erf zo ongelukkig te vallen, dat hy een been brak. FILMS IN ZEELAND Opera van Mozart verfilmd Mozart's verrukkelijke opera „De bruiloft van Figaro", het spel van liefdeslisten en persoonsverwisselin gen, werd door de Duitsers ver filmd; het resultaat was Donderdag avond in de serie culturele voorstel lingen van Electro te Middelburg te zien. Het werk werd fraai uitge voerd door de Berlijnse Staatskapel en koor onder leiding van prof. Her mann Lüddecke en de 'hoofdrollen werden vertolkt door geroutineerde artisten als Angelika Hauff, Sabine Peters, Willi Domgraf, Elsa Wag ner en Mathieu Ahlersmeyer, De spectaculaire Biedermeiercostumes, en -décors vormden een attractie apart. De begaafde acteur Erich von Stroheim was Donderdag nog weer eens op het doek van Alhambra te Vlissingen te zien: hij speelde één van zijn typische "tragische karak terrollen in de boeiende Franse varié téfilm Salto Mortale, een verhaal van hartstocht en sensatie, waarin de onlangs overleden Maiïa Montez de vrouwelijke hoofdrol speelde en waarin ook Pierre Brasseur een uit beelding gaf. die de moeite waard was. de heer J. Quik uit Haarlem, ook dit maal zeer zwijgzaam over de techni sche bijzonderheden van zyn nieuwe vinding. In grote trekken komt die er echter op neer, dat hij er in geslaagd zou zyn, een gewoon radiotoestel tot onderdeel te maken van een televisie ontvangapparaat. Hierdoor zou het mogelyk worden om voor de televisie ontvangst alleen het beeldgedeelte te vervaardigen; dank zy een speciale schakeling zou het radiotoestel het geluid van de televisie-uitzending weergeven. Dit zou een enorme be sparing betekenen by de bouw van een T.V.-ontvanger immers, het ge hele geluidsgedeelte kan vervallen (de plaats daarvan zou dus het nor male radiotoestel innemen). Voor de vervaardiging van de beeldontvanger zou men dan slechts dertien buizen nodig hebben. In de meeste bestaande toesteltypen worden momenteel 20 k 25 buizen gebruikt. Daarbij moet echter voorop worden gesteld, dat toepassing van deze vin ding in Nederland vooralsnog onmo gelyk is. De wijze van uitzending in ons land is namelijk F.M. (frequentie modulatie), terwijl de nol-male radio toestellen geschikt zyn voor A.M. (amplitude-modulatie). In landen als Frankrijk en Engeland, waar de tele visie-uitzendingen eveneens A.M. zijn, zou deze vinding direct toegepast kunnen worden, aldus de heren Van der Hiele en Quik, maar in Nederland zou dat pas het geval kunnen zyn, in dien men de F.M. laat varen en over stapt op A.M. Met begrypelrjke spanning wacht de uitvinder en wachten mét hem alle geïnteresseerden af, welk besluit de ctrooiraad uiteindelyk zal nemen. Vooral de belangstelling van sommige fabrieken is groot. Wij vernamen nog, dat de heer Van der Hiele dezer dagen op uitnodiging van een Duitse fa- brieksairectie een reis naar Duitsland heeft gemaakt, waar in Düsseldorf besprekingen werden gevoerd. KERKNIEUWS GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Scherpenisse ds. Bel te Krabbendijke. Beroepen te Leiden: W. de Wit te Moerkapelle. Waar zijn onze schepen Amstelkrooa p. 29 Kp. de Gata. Annenkerk p. 29 Dungeness n. Genua. Alioth 10 Febr. te Rott. verwacht. Boreas p. 28 Finisterre n. A'dam. Dorinda 21 te R'dam verw. Hathor p. 29 Burling eil. Lemsterkerk p. 29 Kp. St. Vincent. Leoplodskerk 29 te Bushire. Loenerkerk p. 29 Point de Galle. Meliskerk 29 te Colombo. Molenkerk p. 29 Z.W. v. Monrovia. Maaskerk 29 te Pointe Noire. Olwe 30 te R'dam verw. Ruys 30 te Lorenzo Marques verw. Rjjnkerk 29 nam. te Karachi. Vrouwenpolder p. 29 vm. Finisterre. erman 28 1200 m. O. van Honoloeloe. Zijpenberg p. 29 Kp. Colonne (Calabrië). Caltex Leiden p. 29 Finisterre n. Pernis. Caltex Pernis p. 29 Lissab. n. Pernis. Esso Rotterdam p. 29 vm. noord. v. Flores. Marcella p. 29 vm. Lossiemouth n. Inverness. Rotula ca. 5 Febr. te Pernis verw. Wieldrecht 29 uit. g. v. Suez n. Madras.. en W. van Hulst zich bij het gezel schap voegde. DE NOODKLOK GELUID Burgemeester B. A. Th. M. Truffino hield hierby een welkomstrede, waar bij hy onder meer wees op het belang van het aantrekken van arbeids krachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen door middel van goede verbindingen met het Noorden des lands en op het gebrek aan leidinggevende personen ui de meer ondergeschikte betrekkin gen. De heer Truffino besprak vervol gens het door ir. Vink onlangs gehou den referaat, waarbij hy wenste vlist te leggen, dat de beste mensen uit de streek naar elders vertrekken en dat men hier op het arbeidskapitaal in teert. Spreker wees er op, dat de Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten als Terneuzen, Axel en Sas van Gent voldoende getoond hebben vooruit strevend te zyn, maar hy stelde de vraag of het provinciaal bestuur zich wel bewust is van de Intering, waar voor men straks zal komen te staan. Ir. De Vink beeft de noodklok geluid en alhoewel de Prov. Zeeuwse Cou rant aan diens referaat veel aandacht heeft besteed, speet het spreker toch, dat daarin niet meer de nadruk werd gelegd op de inpoldering van Saeftin- ge en op de mogeiykheid van kanali sering van de Westerschelde, waar door Zeeland eventueel een structuur wijziging zou ondergaan. De heer Truffino deelde mede, dat deze kwes tie ook onderwerp van bespreking vormde op de Woensdag te Temeuzen gehouden vergadering van burge meesters en secretarissen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij men het er over eens was. dat er in deze iets dient te gebeuren en dat men het provinciaal bestuur moet trachten mee te krijgen. De gemeenten en de Kamer zullen zich gezamenlijk In een adres tot de regering dienen te wenden om te ver krijgen, dat een onderzoek wordt In gesteld ten eerste naar de mogelijk heid van kanalisering van de Wester schelde en verwezenlijking van de plannen van ir. De Vink, ten tweede naar de mogelijkheid tot Inpoldering van Saeftinge en ten derde, dat de kwestie van een moderne oeverver binding met het Noorden des lands wordt bezien en dat in afwachting daarvan een grotere frequentie by de veerdiensten zal worden toegepast. Nadat de heer Truffino de hoop had uitgesproken, dat men hier actief zal worden met het oog op de toe komst van Zeeuwsch-Vlaanderen, sprak ir. Horstmann een kort weder woord waarbij hy de verzekering gaf, dat de Kamer niet alleen aan de genoemde kwesties aandacht besteed de, maar toch dat deze gaarne haar medewerking zal geven voor verwe zenlijking van de plannen, die voor het bedrijfsleven van het gewest van belang zyn. Na afloop van de bijeen komst ten stadhuize verenigde men zich aan een lunch in De Koning van Engeland. Des middags werd een ex cursie naar de Clltex-fabriek te Clin- ge gemaakt. WIELRENNEN Komt er weer een Ronde van Middelburg Vorig jaar4>leef de Zeeuwse hoofd stad verstoten van wielersport, maar vermoedelijk zal het dit seizoen anders gaan. De Wielersportclub zal namelijk trachten om een Ronde van Middel burg voor amateurs te organiseren. Een eventueel batig saldo zal worden afgedragen aan „Sport Steunt Zonne veld". Dit werd besloten tijdens de jaar vergadering van de W.S.C. Middel burg. In het bestuur werd de heer M. de Jong, die zich niet herkies baar had gesteld, vervangen door de heer J. Mondeel jr. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: J. Francois, voor zitter; W. Hendrikse, secretaris; P. Zwartepoorte sr., penningmeester; J. Meulmeester en J. Mondeel jr. Nagekomen advertentie. Algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze beste Vader, DINGENIS VAN BELOIS, in de ouderdom van 68 jaren, Amsterdam: J. JONKER VAN BELOIS J. JONKER. Soest M. A. KOLTHOF— VAN BELOIS B. W. KOLTHOF. Vlisingen P. FAGG VAN BELOIS. F. FAGG. De teraardebestelling zal plaats hebben op de algemene begraafplaats op Zaterdag 31 Jan., te 14 uur. Goes, 28 Jan. 1953. Westhavendijk 29.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7