Berini Goeree en Overflakkee meer Zeeuws dan Hollands Voor ieders beers...voor ieders fiets! Piano spelen DE SPORT VERVULT STEEDS EEN INTERNATIONALE FUNCTIE De wereldreis van JIMMY BROWN <n. Hoe heet de boer eo naar woont hp ((Vd VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT M VELE OVEREENKOMSTEN Sommelsdijk was tot 1805 deel van Zeeland De grens van Zeeland was vroeger onzeker. In 1256 werd door Floris dè Voogd, een keur voor geheel Zeeland gegeven, waarby bepaald werd, dat alles tussen de Bornisse en de Heidenzee daartoe behoorde, behalve de steden Middelburg, Zierikzee, Domburg en Westkapel- le, die toen reeds stadsrechten hadden. De Bornisse scheidde Voorne en Putten. Waar de Heidenzee precies lag, is niet met zekerheid te zeggen, maar het moet in de omgeving van het tegen woordige Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn geweest. gemeten. Het was één der tien delen, waaruit Zeeland bestond ten tijde van de republiek. Het stond onder het rechtsgebied van de baljuw van Zierikzee. Kerkelijk hoorde het bij de classis Schouwen-Duiveland. Uit het legaat van Agatha Porrenaar, over leden in 1661, werd ook geregeld de diakonie van de Hervormde Kerk te Sommelsdijk bedeeld. In de Doelstraat staat nog de so ciëteit „Doele", gebouwd in 1716. In de voorgevel staan o.a. de wa pens van Zeeland en Sommelsdijk. Ook was er een .rederijkerskamer met de zinspreuk: „Hoe langer, hoe liever". Sommelsdijk en Middelharnis zijn tegen elkaar aangebouwd. Beide dorpen lijken door him zelfde bouw trant tweelingzusters, gescheiden door de Lange Weg. Op de dijk tegenover deze weg staat een arduinstenen grenspaal, waar vroeger op de ene zijde Zeeland stond en op de andere zijde Holland. De ouden van dagen ,die by die paal een praatje houden, spreken nog van Holland en Zeeland, Eerst in 1805 kwam Sommelsdijk'by Holland na byna drie en een halve eeuw Zeeuws gebied te zijn geweest. Voorne was tot de Unie van Utrecht (1579) een heerlijkheid op zich zelf. De horen van Voorne, Heenvliet, e.a. werden vroeger sa men beschreven met de Zeeuwse rid derschap. De heren van Voorne waren ook burggraaf van Zee land. Als zodanig hield hij te Middelburg de Hoge Vierschaar. Volgens de stadsrekeningen beschre ven door H. M. Kesteloo was ex- in 1380 sprake van de straat van de Heer van Voorne. Later wordt mel ding gemaakt van het huis van" de Vrouwe van Voorne, dichtbij de „hof stede" van de graaf. Waar de laatste stond in de Gravenstraat, staat nu een Christelijke school. Door_het aanstellen van de rent meesters Beooster- en Bewester- Schelde verminderde het gezag van de burggraaf. Tijdens de Spaanse be roerten werd deze functie opgeheven. HET ONTSTAAN VAN OVERFLAKKEE. Voor omstreeks 1200 bestond al leen Goedereede of West-Voorne. Verder lag tussen Voorne en Putten enerzijds en Schouwen-Duiveland an derzijds een grote watervlakte, waar in schorren begonnen op te rijzen, die het begin van het eiland Over flakkee of Zuid-Voorne vormden. Opmerkelijk dat het wapen van Overflakkee de drie bekende golven de strepen heeft als dat van Zeeland. Die blauwe banen komen ook voor in de wapens van Dirksland en Stel lendam. Smallegange geeft in zijn bekende kroniek, uitgegeven 1696 ook een be schrijving van Goeree en Overflak kee. Niet alleen over genoemde eilanden maar ook op Voorne meende Zeeland recht te hebben en voerde in 1504 over het bezit dier eilanden een pro ces. De Hoge Raad van Meehelen stelde Zeeland in het gelijk, maar Holland stoorde zich niet aan de uit spraak, Zelfs in 1674 heeft Zeeland nog met Holland getwist over Goe ree en Overflakkee. Dit laatste ge west meende het recht van de sterke te hebben. Alleen Sommelsdijk met 3250 gemeten bleef Zeeuws gebied. In 1465 werd de Oudlandse polder van Sommelsdijk bedijkt door Adri- aan van Borssele, heer van Brigdam- me, Souburg, enz. als een Zeeuws leen. Na zijn overlijden in 1468 kwam de heerlijkheid aan zijn weduwe An na van Bourgondië, die het kasteel te West-Souburg bewoonde. In 1499 werd te Sommelsdijk de kerk gesticht en gelijfd in het kapittel van West- Souburg. Meer dan drie eeuwen lang werd Sommelsdijk als een Zeeuws leen beschouwd. Door bedijkingen kreeg het een oppervlakte van 3250 De plattelands/bevolking van Flak- kee noemt nog wel eens het gehele eiland Zeeland. Toen een schooljon gen acht jaar geleden naar elders verhuisde, vroeg zijn nieuwe onder wijzer waar hij vandaan kwam. Zyn antwoord was: „Uut Zeeland, van de Plaête" Ooltgensplaat OVEREENKOM. Er zijn overeenkomsten tussen Overflakkee en Zeeland. Ten eerste het dialect. Dr. P. J. Meertens, se cretaris van de dialecten- en volks kundecommissie van de Nederland se Academie van Wetenschappen zegt, dat Flakkee taalkundig by Zee land hoort. Wij hebben de volgende woorden aangetekend, dulve (sloot), elder (uier), gruus (zemelen), kachel (veulen), keet (stookplaats), keurs (rok), klipper (rijpaard), puut (kik ker), rive (hark). De dijklasten worden ook het ge- schot genoemd. In sommige dijkbe sturen zitten eveneens, gezworenen, een benaming, die alleen in Zeeland voorkomt. De boerderijen, zowel huis als schuur, zijn van het zelfde type als de Zeeuwse, evenals de oude boe renwagens. Herkingen lijkt een echt Zeeuws dorp te zyn. Dan is er de oude klederdracht, die ongeveer de zelfde is als in Schouwen-Duiveland en Tholen. Evenals hier wordt zij al leen nog door vrouwen op leeftijd gedragen. - Het kerkelijk leven (meest Gere formeerde Bond) komt overeen met die van Tholen en Sint Philipsland. Van Zierikzee uit is er tamelijk veel handel met Goeree en Overflak kee. In de wintermaanden, vooral in Januari en Februari, gaat de boeren stand vaak bij elkaar uit logeren, daarbij elkaar neef en nicht noemen de, zoals nog in sommige delen van Zeeland. Mogelijk zijn er nog meer overeenkomsten te vinden, maar bo venstaande voorbeelden zijn meer dan voldoende om aan te tonen, dat Goeree en vooral Overflakkee meer Zeeuws dan Hollands is. B. J. DE MEIJ. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK. Een partij van de Engelse deelnemer aan het December-tournooi van „Middelburg". (Red. drs. M. C. Verburg, Kastanjelaan 11, Middelburg). Aan het December-tournooi van „Middelburg" nam ook een Engelsman deel, nl. de lieer Warren. De aanwezigheid van andere nationaliteiten ver hoogt steeds de prettige sfeer waarin een wedstryd kan verlopen. De sport vervult éen internationale functie. Zij is een over de gehele wereld gemeen schappelijke taal, een communicatie-middel. Waar dit nog in gebruik is is altijd nog een gesprek mogelyk. Dit gevoel heerst sterk bij sports men en vandaar dat zulks even een vergeeflijk sentiment wekt. Sport mensen willen wel oorlog voeren, maar dan op hun eigen terrein en met vreedzame wapenen. De heer Warren, die in journalistieke klingen bekend is als medewerker van de We reldomroep, zond ons de navolgende partij, waarin hij met Wit de heer P. Sanders uit Middelburg versloeg. 1. e2e4, e7—eö; 2. Pgl—f3, d7— d6; 3. h2—h3. De voorkeur verdient direct d4. Op Lg4 volgt dan de5: en Zwart moet Lf3: spelen. 3Pg8—f6; 4. Lfl—b5, Lc8— d7; 5. Lb5Xd7, Pb8Xd7; 6. 0—0, Pf6Xe4; 7. d2—d4, Pe4f6; 8. Lel— g5, Lf8e79. Tfl—el, h7—h6; 10. Lg5h4, Ta8—c8? Doelloos en slecht. Zwart moet snel rocheren. 38. Jimmy joeg de Witte Engel in dolle vaart door de duisternis van de nacht. Hij reed zo snel als hij maar rijden kon en dat had tot gevolg dat de jeep nu en dan ware luchtsprongen maakte want het wegdek van deze woestijnweg zat vol kuilen en gaten, soms zo diep en zo groot als een badkuip. Toen de weg hoe langer hoe meer begon te stijgen, verminderde de snelheid en tenslotte was Jimmy gedwongen naar de eerste versnelling terug te schakelen. Puffend en zwoegend en luid ratelend kroop de jeep voort tegen een weg, die steeds stijler werd. „Straks rijden we over een weg die verticaal naar de hemel leidt," zei Piet Potlood. Jimmy antwoordde niet dadelijk. Dó&r maakte hjj zich geen zorgen over, maar wel over liet feit, dat zrj nu zo langzaam opschoten. Hij had er nu wel voor gezorgd, dat de roversbende hem niet onmiddellijk kon nazetten, maar hij was er geenszins zeker van, dat de rovers de achtervol ging toch niet hadden ingezet. „Ik heb zo'n ge voel," zei hij eensklaps tegen Piet Pootlood, „dat die kerels ons toch nog op de hielen zitten. Ik had gedacht, dat wjj veel eerder de oase Ringh Tawili bereikt zouden hebben. Tenslotte duurt het op pompen van een paar autobanden niet zo héél lang ennePlotseling weerklonk er achter hen een korte, harde knal en geen seconde daar- Advertentle. Eerste betaling I. 25.- Verdere be talingen' met begrip voor Uw beurs De Berini-familie telf reeds méér dan 50.000 enthousiaste berijders en ruim 400 vakkundige f i P. PIETERSE, Keizerstraat 7, Goes, Telefoon 2669. eremiasse GOES. 11. d4Xe5, d6Xe5; 12. Pf3Xe5, g7— g5- Een ernstige, maar gedwongen verzwakking. Maar op 00 volgt Pd7 waarna Zwart Le7 verliest. 13. Lh4g3, 0—0; 14. Pe5—f3, Pf6 h7; 15. Pbl—c3, Le7—f6; 16. Pc3— e4, Lf6g717. h3—h4!, g5—g4; 18. Pf3h2. Nog beter is Pd4 en eventueel Pf5. 18- h6—h519. Ddl—d5, Pd7 —f6; 20. Pe4Xf6f, Ph7Xf6; 21. Dd5 -f5. Op Db7: volgt Tb8. 21Dd8—d7; 22. Df5—g'5, Tf8 -e8; 23. Lg3—e5, Te8—e6; 24. Le5X f6, Te6Xf6; 25. Dg5Xh5, Tf6—g6; 26. Tal—dl. Dd7—a4; 27. a2—a3, Da4X 28. Ph2Xg4, Dc2Xb2; 29. Dho— f5, Tc8—f8; 30. h4—h5, Tg6—c6; 31. Df5—g5, f7—f6; 32. Dg5—d5f, Kg8 -h8; 3. Dd5—f5, Db2Xa3. Ook op Kg8 volgt h6 en eventueel Dg6. 34. h5h6, Tc6c5; 35. h6Xg7f, Kh8Xg7; 36. Tdld7f en mat met Dh7. Zwart's fout op de tiende zet is hem duur komen te* staan! KLANKEN uit DE AETHER ZATERDAG 31 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 Nationaal pro gramma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. 23.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. mu ziek .8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. muziek. (9.259.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Ra- dioweekjournaal. 14.15 Roemeens orkest. 14.35 Fries programma. 15.00 Amateurs- programma. 15.30 „Eerst denken dan doen", causerie. 15.45 Gram. muziek. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Rege ringsuitzending: „Zoeklicht op de Wester se Defensie". Nationaal Programma: 19.00 Klok. 19.01 „Als je vijftien bent...." 20.00 Klok. 20.01 Nieuws- en weerberich ten. 20.08 .Assepoes", muzieksprookje. 21.05 Gelukwens. 21.10 Nederlandse liede ren en muziek. 21.45 Gevarieerd program ma. 22.35 Drumband der Nationale Reser ve. 22.50 „Ten Besluite", toespraak. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 KRO. 19.00 Nationaal Programma t.g.v. de verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix. 23.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender. 8,00 Nieuws. 8,15 Gram. mu ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kath. muziek uit Californië. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Tenor en orgel. 16,20 „De schoonheid van het Gregoriaans". 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Europese Schaatskampioenschappen. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Gram. muziek. 18.30 Europese Schaatskampioenschap pen. 18.40 Verslag partijraadsvergadering K.V.P. 18.50 Nieuws. Nationaal Program ma: 19.00 Klok. 19.01 „Als je vijftien bent...." 20.00 Klok. 20.01 Nieuws- en weerberichten. 20.08 „Assepoes", muziek sprookje. 21.05 Gelukwens. 21.10 Neder landse liederen en muziek. 21.45 Geva rieerd programma. 22.35 Drumband der Nationale Reserve. 22.50 „Ten Besluite", toespraak. KRO: 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Omroep orkest. Wie if Jruusje? Honderd blonde lokken, ogen blauw en groot en op beide wangen blosjes, roze-rood. Parelwitte tandjes keurig op een rij. En het kleine mondje lacht altijd heel blij. En er staat een hoedje met een kanten rand op de blonde lokken aan de linkerkant. En ze heeft een jurkje met een witte nop, en een leer ceintuurtje, daarmee valt ze op. Aan haar arm een tasje van gekleurd fluweel. Om haar hals wat kraaltjes wit en groen en geel. Echte lange kousen. Schoentjes.- keurig net. Wel. is dat nu Truusje? Nee hoordat is Jet! Truusje is mijn zusje; ze heeft reuze pret. met haar mooie popje en die popheet JET. Van mijn negende tot mijn veertiende jaar kreeg ik pianoles van een vriend van mijn vader. Toen ik achttien was nam ik weer les en betaalde dit van eigen verdiend geld. Sedert dien heb ik erg veel gespeeld en nu kan ik zeggen dat het wel aardig gaat Oh nee, ik speel niet voor de radio en ook niet in een concertzaal. Zóver gevor derd ben ik niet. Maar ik kan mezelf en anderen er vreugde mee geven en daar mee ben ik tevreden. Wat wil ik hier nu alle maal mee zeggen? Wel, toen ik jong was en ik hoorde iemand vlot op de plano spe len dan dacht ik: „Ja... dót wil ik ook graag kunnen. Wat is het heerlijk om zo allerlei mooie melodieën te voorschijn te kunnen tove ren!" Ik mag gerust zeggen: iedere jongen of meisje heeft dit wel eens gedacht en velen van hen zQn ook In de gelegenheid gesteld. Ze kregen plano-les. Maar ohhh... wat viel dót tegen... allemaal saaie nootjes...alle maal saaie toonladders en étuden... honderd keer het zelfde spelen en na een jaar nóg niet vlot kunnen spe len. Na twee jaar: Nog steeds toonladders en ja er zijn nu ook al wat mooie stukjes bij maar... alles is nog zo eenvoudig... het lijkt nog niet op je wensdroom van éven voor een piano te gaan zitten en eens even te laten zien wat je kunt! De piano-les wordt al gauw een wekelijks terug kerende straf... het dage lijks studeren wordt erger dan het huiswerk en dan... worden de pianolessen afge zegd en is alle moeite ver geefs geweest Zo gaat het maar al te vaak en dat is jammer. Be hoorlijk piano-spelen leer je niet één twee drie. Het is moeilijk en je leert het langzaam maar zeker. Het Is niet alleen een zaak van no ten kunnen lezen, nee, het Is vertrouwd raken met de toetsen, met de klanken, kortom vertrouwd raken met alle mogelijkheden van de piano. Je moet niet denken: Ja, ik ga piano leren spelen, want dat staat zo flink. Nee, als je van muziek houdt dan moet je het zien als een ideaal, dat je wilt verwezen lijken. je moet je tanden op elkaar zetten. Iedere dag studeren ook al lijkt het saai en dan... dan komt voor jou ook de tijd dat je vlot speelt, dat je iets hebt geleerd waar je je hele leven plezier van hebt en waar je steeds jezelf en anderen mooie uren mee kunt bezorgen. KOE KAT KIP KBAAI HAAN schaap KAMRIB TV?) /(ÏK) iDUIF VARKEN (\kVSWlaA ïlvK(u>- -(j)J ®J). ■BOK (yml STIER (f/v" KALF KUIKEN GEIT HOND KONYN Ward EEND Hiernaast volgt een ver haal van een boer, die zijn Mies de Muts heeft nog een oompje 07t die woont ver over zee. Ze stuurt hem een kist dingen, Ook een brief van Mies moet mee. Lieve oom", schrijft Mies haar b'riefje. De kist gaat straks met spijkers dicht. Het zijn jassen, hemden, dassen en.... De groeten van Uw nicht. ...f Dan gaat 't muisje aan 't pakken. De deksel gaat er bovenop. Daarna slaat ze wel tien spijkers. „Ooed zot", roept ze, „zet 'm op! Daarna nog toot ijzeren banden, Uriks en rechts om t kistje heen. „Juist", lacht Mies, „dat is in orde.... Open krijgt 'm nu niet óént" Moor..., oh grutjes..,, is dat schrikken. Miesjes brief zit er niet bij. Oh.... nu moet de kist weer open. Wat een werk. Mies is niets bljfl hele boerderij laat zien. Jul lie moeten te weten zien te komen, hoe deze boer heet, hoe zyn boerderij heet en in welke provincie zyn boer derij staat. In de tekening heeft, zoals jullie zien, elk dier een letter. Steeds alc in het hier volgende verhaal een naam van een dier wordt genoemd schrijf je de bijbe horende letter op. Heb je het hele. verhaal uitgelezen, dan vormen de verzamelde let ters de namen van de boer, de boerderij en de provincie. „Kom binnen, jongens:", lachte de boer vriendelijk, „de hond doet niets!" Nu, eerlijk gezegd waren we blij, dat we het grote brommen de dier voorbij waren en we huppelden vrolijk achter de boer aan de boerderij in. Het was daar een dierentuin ge lijk. Op de rand van een stal zat een grote, zwarte, tam me kraai, die ons olijk aan keek. Het varken knorde ge moedelijk en trok zich niets aan van de kip die tussen zijn voer zat te pikken. Een jonge kat speelde met de staart van de geit en de dik. ke eend kwaakte tegen het kalf. „Leuk hé", sprak de boer. „Ja, ik houd veel van die ren, ik heb binnen nog een kanarie in een kooitje en dan nog konynen, kuikens, schapen en duiven. Daar Dij moet je nog bedenken, dat" onze tweede kat vannacht' nog vier kleintjes heeft ge kregen, dus er komt steeds meer bij". De bok kreeg ondertussen ruzie met de haan. Het werd" een lawaai van jawel, zodat' de boer tussenbeide moest komen. „Die twee zyn wei eens lastig!", zei de man,' „Nee. dan is myn varken' anders. Dat beest waggelt? zo'n beetje heen en weer it* de modder en kan soms zo; stomverbaasd naar de kui-j kens staan kijken, dat ik er van in de lach schiet. Naast de boerderij hi de wei liep'', eenzaam een koe en het ko nijntje knabbelde in zjjnj. hokje op een wortel. Hefci paard stond op stal en trap-,- pelde ongeduldig op de vlo et Het schaap keek naar hef jonge kalfje dat wilde' sprongen maakte en de kip kakelde, want ze had een el gelegd. „Nu, hoe vonden jullie het?", vroeg de boer, toen" we weer langzaam naar het hek liepen. *Ve lachten ver* legen „U bent maar rijk met Uw dieren!", zeiden we. „En Uw eenden. Uw varken. Uw kraai en Uw duif zullen een best leventje bij U hebben." De boer gaf ons een hand, „Jullie hebben nog niet eens de stier gezien!", zei hy. „Een volgend keer dan maar, want ik geloof dat de bok weer eens met de haan aan het vechten isdag jongensA"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5