WENNEKER Stmibesi JONG ECHTPAAR KWAM OM HET LEVEN DOOR KOLENDAMP VEERTIG JAAR ..DE VOLKSSTEM" TE VLISSÏNGEN OUDE G E N EVE R Zeeuwse Almanak JONGE MIDDELBURGSE KNAPEN STICHTTEN DETECTIVECLUB GOEDE ZORG VOOR DE KACHEL KAN RAMPEN VOORKOMEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vRlJDAG 30 JANUARI 1953 DRAMA IN SASPUTSCHQOND1JKE. Twee kinderen na enkele dagen in verwaarloosde toestand nog in leven aangetroffen. Donderdagmorgen deed men in het gehucht Sasput by Schoondyke de ontstellende ontdekking, dat het echtpaar Koens—Kopmels aldaar door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. WaarschynLylc heeft zich dit drama reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag afgespeeld. Een dochtertje van ruim 2 jaar, dat boven sliep en een dochtertje van 6 weken, worden in verwaarloosde toestand aangetroffen, maar de levensgeesten wanen nog niet geweken. Ontstellende ontdekking van familieleden. Het was de omwonenden opgeval len, dat het huis van het echtpaar Koens sinds enkele dagen gesloten bleef, maar men veronderstelde dat de bewoners uit waren. Ook enkele le veranciers, zoals bakker enz., waren deze mening toegedaan. De moeder van de heer Kopmels, die Donderdagmorgen met haar schoondochter toevallig een bezoek wilde brengen, vond de deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig dochtertje boven voor een raam stond. Zy vermoedde onraad, Centralisatie van keurings diensten op Z.-Beveland? In de gemeenteraadsvergadering van 's Heerenhoek is dezer dagen uitvoe rig gesproken over plannen om de kringen Ovezande en Heinkenszand van de Keuringsdienst voor vee en vlees in het vervolg onder Goes te laten ressorteren. Wethouder P. Raas en met hem de gehele raad bleek van oordeel, dat dit een achteruitgang zou betekenen. De burgemeesters uit de kring Heinkenszand hebben zich reeds tot Ged- Staten gewend met het verzoek niet aan de voorgenomen centralisatie mede te werken. Door de heer P. de Baar werd in de raadsvergadering voorgesteld de standsorganisaties te verzoeken zich terzake tot de minister te wenden. Overigens bleek de raad van me ning, dat de dienst in de plattelands gemeenten goed werkt. Kapelle is reeds uit de kring Goes verdwenen en 's Gravenpolder heeft gevraagd in de kring Ovezande opgenomen te wor den. Ook de ervaring met huisslach tingen uit de dorpen in Goes zouden minder gunstig zijn. Voorschip „Valentine" nog niet vlot. Donderdag zijn op de Westerschelde nabij Terneuzen de pogingen voortge zet om ook het voorschip van de in 1940 gezonken Britse torpedojager „Valentine" dichter op de wal te trek ken. De lage waterstand bemoeilijkte de werkzaamheden evenwel en er kon slechts gering succes geboekt worden. Vandaag zullen wederom po gingen worden gedaan. waarop haar schoondochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam boven naar biinnienklom. Daar deed zy de vreselij ke ontdekking, dat zowel de 31-jarige vrouw, als de 28-jarige man dood op bed lagen. De kachel, waaruit de kolendamp afkomstig was, stond in de slaapka mer. Dat di* baby niet is omgekomen, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het bedje waarin het kind sliep, vrij hoog stond. Ook het doch tertje, dat boven sliep, is voor de ko lendamp gevrijwaard. Een onderzoek wees uit, dat de oor zaak van het drama niet in de kachel was gelegen. Deze was opengezet, zo dat de circulatie normaal kon geschie den. Het bleek echter, dat een schuif je ln de schoorsteen aan de buiten kant van het huis, openstond, waar door de wind naar binnen kon. Het is niet uitgesloten, dat tengevolge daar van de kolendamp naar binnen is ge komen. Vanzelfsprekend is de ontsteltenis in Sasput en wijde omgeving groot. De toestand van de kinderen is voor uitgaande. de beste nylon kous van Nederland MEER DAN EEN GULDEN GOEDKOPER De prijs is verlaagd van tot 5.90 2 paar in luxe verpakking thans 10.90 naar keuze met of zonder zwarcerjiaad extra lang keuze uk 7 modetinten MUZIEKEN DANS. In het begin speelde het gezelligheidselement een grote rol. De Gemengde Zangvereniging „De Volksstem" te Vlisslngen, die Zater dag een uitvoering geeft ter gelegenheid van haar veertig jarig jubileum, heeft in de afgelopen jaren van haar bestaan menig hoogtepunt, maai' ook vele dieptepunten gekend. Daarvan Vertelde ons het erelid der vereniging, de 78-jarige heer L. J. Pieterse, die meer dan 32 jaar' actief lid van „De Volksstem" was en die nog altijd van harte met het koor meeleeft. lp de eerste jaren van haar bestaan i'epeteerde „De Volksstem" in de „Ad miraal de Ruyter", een café in de Em- mastraat, dat thans niet meer bestaat en dat toen een danszaal had. In die danszaal werd wekelijks gezongen... maar dat niet alleen: de dansvloer noopte de leden nogal eens tot een dansje. In die tijd werd er minder op het muzikale, dan wel op het gezellig heidselement gelet, vooral ook omdat „EXTRA ZACHT EN BELEGEN Machines liepen schade op bij brand in Axelse vlasspinnerij. De brand, welke zoals bekend de zer dagen in de nieuwe viasspinnerij te Axel woedde, is vermoedelijk ont staan door een opeenhoping van stof in de afzuig-installatie. Hierdoor ont stond verstopping, waardoor een warmlopende machine de oorzaak was dat een hoop licht ontvlambaar afvalmateriaal van het vlas in brand geraakte. De brandweer en het perso neel konden slechts de naaste omge ving beschermen, waardoor de schade beperkt bleef tot de afdeling waar de brand was ontstaan. Enkele machi nes liepen vrij zware schade op en enkele motoren werden vernield. De grote glazen ruiten begaven het bij de grote warmteontwikkeling. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. GOEDROEN En inwoner van Cadzand schonk zijn landhuisje de naam „Goedroert" èn wij kunnen niet bevroeden, welke over wegingen daarbij een rol hebben ge speeld. Goedroen (of Gudrün) immers was de zuster van Koning Gunther, die in de Middeleeuwse Nibelungen- sage uitgehuwelijkt wordt aan de drakenvechter Siegfried, terwijl Ko ning Gunther de jonkvrouw Brunhil- de tot echtgenote neemt. Maar goed, in Cadzand leeft de her innering aan deze boeiende sage voort in de naam van het landhuisje: „Goed roen", en een merkwaardige samen loop van omstandigheden bewerkstel ligde, dat ook nu de liefde er weer aan te pas kwam. Want de bewoner van „Goedroen" ontving een nota, met als adres: „Goed- zoenhut", Cadzand....... De man stuurde de nota terug. Met als randschrift: „Over het alge meen wordt er in onze Imt weinig ge zoend en dan wellicht nog niet eens goed Waaruit ge zoudt kunnen constate ren, dat de geest van Siegfried en zijn Goedroen, van Koning Gunther en de lieftallige Brunhtlde, niet tegen de eeuwen bestand is gebleken en veel aan invloed verloren heeft V.V.V.-Domburg wil nieuw feestterrein inrichten. Plaats voor 2200 personen. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Domburg heeft plannen om in het centrum van het dorp een ter rein in te richten voor de door haar in het zomerseizoen te organiseren festiviteiten. Tot dusver maakte men hiervoor gebruik van het kerkplantsoen of de tuin van het Badhotel, maar allerlei bezwaren maakten het zeer gewenst naar een ander terrein om te zien. Dit is thans gevonden in de kom van deg emeente achter huize „El dorado. Het niéuwe terrein en perceel bos zal geëgaliseerd en van een aanvullende beplanting voorzien wor den. Het krijgt een podium van onge veer 200 vierk. meter, met aan de éne zyde een kleedruimte en aan de andere zijde een ruimte van ongeveer 40 vierk. meter voor een orkest. In totaal komen er 800 zit- en 1400 1500 staanplaatsen. De V.V.V. kreeg reeds steun toege zegd van de zijde van de gemeente en van die van verschillende particu lieren. Men rekent er op, dat velen zich hierbij nog zullen aansluiten. De plannen zullen volgende week Woensdag aan de algemene vergade ring der V.V.V. worden voorgelegd. Wanneer deze ze goedkeurt, zal on middellijk met de noodzakelijke werk zaamheden worden begonnen. Advertentie. HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Julsi bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw ge voelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rheu- mailek en lendenpijn op onverwachte ogenblikken In alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, waarvan al drie ge slachten zeggen: „Geen goud zogoed". „De Volksstem" van toen, maar een heel klein groepje was. „De socialis tische beweging was nog in haar be gin", zo vertelde de.heer Pieterse, „en we zongen toen vrijwel alleen strijd liederen". In die tijd hadden de heren Van Beers en Calatz de leiding, maar lang zamerhand kwam het besef, dat de muziek toch nummer één diende te zijn en toen werd de heer J. P. Sturm tot directeur benoemd, destijds onder wijzer van de „School op 't Zandtje", zoals de Vlissingers deze onderwijsin richting noemden. „Onder hem is „De Volksstem" eigenlijk pas een echte zangvereniging geworden", aldus de heer Pieterse, „hij heeft ons bijzonder opgewerkt". NIEUWE KOERS. Omstreeks het einde van de twin tiger jaren kwam er een nieuwe diri gent, mede ten gevolge van een nieu we koers, die de „Bond van Arbeiders- zangverenigingen" had ingeslagen. Men stelde zich namelijk op het standpunt, dat het ter wille van de ontwikkeling der koren gewenst was, dat beroepsmusici als leider optraden. Benoemd werd toen de heer A. Bleek rode, een begaafd musicus uit Am sterdam, die elke week naar Vlissin- gen kwam om daar de repetities te leiden. Dit bleek echter op de duur ook uit een financieel oogpunt onmo gelijk, zodat naar een nieuwe dirigent moest worden omgezien. Toen besloot het bestuur de heer B. Vleugels te be noemen, die dirigent was tot zijn overlijden in Mei 1951. DE OORLOG. In de oorlog werd vanzelfsprekend niet opgetreden, omdat men geen aan sluiting bjj de cultuurkamer wilde. Bestuur en leden waren echter be vreesd, dat daardoor het bezit van de vereniging waaronder een fraaie piano zonder meer zou verdwijnen. Daarom stelde de heer Pieterse een prachtige staat van bezittingen en schulden op, waarbij hij de schulden zo wist op te drijven, dat er tenslotte een batig saldo resteerde vanzes en vijftig cent. Helaas is het grootste deel van de bezittingen tengevolge van de inun datie verloren gegaan. THANS. Thans is de heer Ab Lichtendahl uit Middelburg directeur van het koor. Als repetitielokaal wordt gebruik ge maakt van het nieuwe gebouw van de Metaalbedrijfsbond. Daar staat nu ook de nieuwe piano, die na de oorlog werd aangeschaft. Na gaat men weer met nieuwe moed aan de volgende periode begin nen, daarbij steeds getrouw aan het doel: de culturele opvoeding van de arbeider. Mosselhandel had kalm verloop. In de mosselwereld wacht men met spanning op de definitieve totstand koming van het leveringscontract met Frankrijk. Dat er voor dat het seizoen ,ten einde loopt, nog een contingent mosselen naar Frankrijk zal worden verzonden, lijkt wel zeker te zyn. Over de hoeveelheid Is echter wei nig bekend. In afwachting daarvan is het niet zo druk met ae bestellingen. In de week van 18 tot en met 24 Januari werden aangevoerd door Bruinisser kwekers uit de Waddenzee 1550 ton nen mosselen, terwijl 325 tonnen Zeeuwse mosselen naar de handelaren werden vervoerd. Raad van Giage verklaarde 16 woningen onbewoonbaar. Nieuwe plannen voor de zuiveringsinstallatie. In de vergadering van de raad te Clinge onder voorzitterschap van bur gemeester P. V. M. Vercauteren, werd besloten 16 woningen, voornamelijk te Nieuw Namen, onbewoonbaar te ver klaren. Alvorens tot het onbewoonbaar ver klaren werd besloten zeide de voorz. dat het niet in de bedoeling ligt deze woningen zonder meer direct te laten ontruimen. Alleen als een dergelijke woning door de tegenwoordige bewo ner wordt verlaten, zal niet meer wor den toegestaan, dat een ander deze betrekt. De heer H. Bogaert achtte de te volgen handelwijze uitermate onbil lijk, omdat de betrokken bewoners niet het geld hebben om de woningen te laten vernieuwen en hun nu tevens alle kans op verkoop wordt ontnomen. De voorzitter achtte deze maatregel echter ten enenmale noodzakelijk om tot een doeltreffende woningverbete ring te komen. Over de zuiveringsinstallatie, reeds geruime tijd een punt van bespreking, werd ook nu weer uitvoerig van ge dachten gewisseld. De voorzitter deel de mede, dat er nu misschien binnen korte tijd een oplossing in deze kwes tie komt. De moeilijkheden zijn ont staan doordat men het niet eens kon worden over een gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten onder ling voor de exploitatie van deze in stallatie. Er zullen nu echter plannen worden opgesteld om zo spoedig mo gelijk tot een goede regeling te komen. Het ingenieursbureau Drok zal deze plannen uitwerken en dan aan de ge meentebesturen voorleggen. De raad verklaarde zich accoord met deze gang van zaken en besloot later terug te komen op het financiële 'gedeelte van het plan. Graattws 101-jarige ontving vele gelukwensen. Gelukstelegram van Commissaris der Koningin. Onder grote belangstelling vierde gisteren mevrouw J. de Koning Vermeulen, de oudste inwoonster van Graauw en één van de oudste in woonsters van Zeeland, haar 101e verjaardag. In de loop van de dag- mocht de jarige vele'gelukwensen in ontvangst nemen. Haar huiskamer werd gesierd met verschillende fraaie bloemstukken. Onder de tali'ijke ge meentenaren, die mevrouw De Koning persoonlijk geluk kwamen wensen, bevonden zich o.a. ook burgemeester mr. F. J. Schliiter en de gemeente secretaris, de heer H. W. Dalmijn. Natuurlijk ontbrak onder de zeer tal rijke schriftelijke gelukwensen ook ditmaal niet het gelukstelegram van de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- 'feroot. In verband met de grote drukte, die de 101-jarige zo toch al te ver werken kreeg, is het feestcomité, dat bij de viering' van de 100e verjaardag- de feestelijkheden regelde, ditmaal niet opgetreden. Zijn patroon bestolen. De ca. 25-jarige pakhuisknecht P. H. te Goes, werkzaam bij de fa. Van H. aldaar, maakte zich de laatste we ken schuldig aan diefstal van enkele honderden kg. erwten, ten nadele van deze firma. Het gestolene ver kocht hij aan zekere de J., eveneens in Goes. H., die door .de politie werd aangehouden, heeft de diefstal be kend en bevindt zich nog in arrest, in afwachting van de beslissing der justitie. ZO NODIG „SCHADUWEN". Zij spelen een gevaarlijk spelletje. Wanneer men een bepaald telefoonnummer te Middelburg draait en de verbinding komt tot stand, weerklinkt aan de andere zyde van de lijn een melodieus muziekje, het „Harry Liine-theme" en even later meldt zich een jeugdige stem: „Met de Detectiveclub H.K.V." Die stem behoort toe aan de „Chef" van deze nieuwe instelling, welke zich blijkens een advertentie, bezig houdt met het verstrekken van inlichtingen en adviezen en met een voudig recherchewerk. Gisteren hebben wij met deze „chef" kennis ge maakt, een aardige jongen van 15 jaar, die in de tweede klas van de BLB.S. zit en wiens beide assistenten van ongeveer dezelfde leeftyd zyn. Dat detec tivebureau is de vrucht van hun wat romantisch getinte hobby, waaraan de drie knapen zich met ijver en enthousiasme wijden, zonder blijkbaar te be seffen, dat zy op het punt staan een zeer gevaarlijk spelletje te spelen, een spelletje met vuur. ten dat wél en vormen nu de staf van het bureau, dat ondergebracht is in het slaapkamertje van „Piet", dat aangesloten is op het telefoonnet en sinds Maandag werkt. „Die letters H.K.V.kunnen uitge legd worden als: Huip Komt Vlug", onthulde de „chef" en hij voegde er aan toe, dat de club in de eerste plaats een inlichtingen- en adviesbu reau wil zyn. „Wij voelen ons in staat om desgewenst alle mogelijke infor maties te verstrekken en op vrijwel alle vragen een antwoord te geven", aldus „Piet". Een dergelijke „U vraagt-wy-antwoorden-dienst" door H.B.S.-ers is op zichzelf zeker niet af- keuringswaardig en zelfs wel origi neel, waarbij men ook de muzikale be groeting („een service aan de klan ten") glimlachend kan aanvaarden. Als het daar maar bij bleef Be jongens bieden echter ook aan, eenvoudig recherchewerk te verrich ten en zeggen zelf, dat dit ook wel het schaduwen van personen met zich mee kan brengen. Dit nu is ten enexx- male ontoelaatbaar: recherchewerk is uitsluitend een zaak van de politie en van bona-fide recherchebureaus, ge leid door volwassenen en mag nooit en te nimmer een spelletje worden voor knapen, die de korte broek nog maar nauwelijks zyn ontwassen. Dit kan namelijk zeer gevaarlijke conse quenties hebben en het is dan ook on begrijpelijk, hoe ouders hiervoor hun toestemming kunnen geven. De dix'ecteur van de R.H.B.S. zeide ons, uit de mededelingen van de jon gens de indruk te hebben gekregen, dat het hier uitsluitend een inlichtin genbureau betx'of en daarin zag hij geen kwaad, integendeel, dit kan voor henzelf ook leerzaam zijn. „Wanneer zij andere mensen gaan volgen, wordt de zaak echter bedenkelijker", aldus ir. J. P. van Dalsum. „Wij willen niets anders dan de mensen van dienst zijn en bewijzen, dat wij niet overal te jong voor zijn", vertelde de clubleider nog. A la bon- heur, maar laat hij zich dan tot het beantwoorden van vragen beperken of op ander, meer onschuldig tex-rein aantonen, dat een jongen van 15 wel iets mans is. De „chef" laten wij hem Piet noemen vertelde ons, reeds een jaar geleden op het idee te zijn geko men om een dergelijke club te stich ten. Hij pakte de zaak meteen grondig aan. Iedere Vrijdagavond was er een les, d.w.z. bestudeex-de men gezamen lijk datgene, wat een detective-in-spé beslist moet weten. De jongens stu deerden x*echtskunde „Het klinkt misschien verwaand, maar ik mag wel zeggen, dat ik de gehele Nederlandse wet in principe onder de knie heb", zei de 15-jarige zij deden aan E.H. B.O., besteedden aandacht aan opspo- ringsleer en dactyloscopie en oefenden zich in het schaduwen van anderen. De theorie ging gepaard met de practijk: er werden tal van oefenin gen gehouden en in de laatste grote vacantie zelfs een wekenlang duren de „Operatie Ti'oubadoux*", welke uit een reeks van kleinere manoeuvres was opgebouwd. Zo werd in Middel- bux-g een ontvoering geënsceneerd, waarbij het er om ging de „slachtof fers" op te sporen en de boeven on schadelijk te maken. Het resultaat was, dat „Piet" op het politiebureau belandde, maar hij kon een verklaxing tonen, dat de ontvoerden tegen het kidnappen geen bezwaar hadden en kwam daardoor weer vrij. EIGEN TELEFOON. Aan deze oefening namen wel 15 jongens deel, maar de meesten had den de lessen niet gevolgd en wisten ook niet, dat het hier een voox-berei- ding betrof van de werkzaamheden der detectiveclub. Drie van hen wis- De moeilijkheden vasi de N.V. werf „Zeeland". Het A.N.P. meldt: De Raad van Commissarissen dt N.V. Werf „Zeeland" te Hansweert deelt ons mede, dat berichten over de moeilijkheden der N.V. Werf „Zee land" een onjuiste indruk hebben ge vestigd. Commissarissen stellen er prijs op, zowel in het belang der werf, als in dat van de oprichter, de heer G. A. Schouwink te Hilversum, te verklaren dat de heer Schouwink op zijn verzoek en met ingang van 31 Maart met algemene stemmen op een vergadering, waar alle aandelen ver tegenwoordigd waren, op eervolle wij ze ontslag is verleend. De Commissa rissen verwachten, dat op 31 Maart 1953 de financiële reorganisatie der werf haar beslag zal hebben gekre gen. (Wij tekenen hierbij aan, dat ons bericht van Maandag kennelijk juist was. Slechts het „op verzoek" en „eervol" bij het ontslag van de heer Schouwink ontbraken, omdat deze omstandigheden.ons onbekend waren. Het tegendeel wex*d in ons bericht echter evenmin verklaard. Red. P. Z. C.) OORDEEL VAN DESKUNDIGEN: Bij goed gebruik van bekoorlijk materiaal geen gevaar. In de buurtschap Sasput onder Sch oondijke heelt zich een geval van ko lendamp-vergiftiging voorgedaan, waarbij een jong echtpaar om het leven is gekomen. Elders in dit nummer kan men het droeve relaas van dit onge val aantreffen. Helaas staat dit ongeval niet op zichzelf. Telkens weer leest men in de bladen van kolendampvergiftigingen, vaak met dodelijke afloop. Ook uit Zeeland. Wij hebben naar aanleiding van deze reeks van gevallen ons gewend tot enige deskundigen, een medicus en een kachelsmid, en hun mening ge vraagd over de oorzaken van deze betreurenswaardige ongevallen en de mogelijkheden om ze te voorkomen. Dokter J. R. van den Borgh, ge neeskundig inspecteur van de volks gezondheid in Zeeland, gaf ons als zijn mening te kennen, dat kolen dampvergiftiging in zeer veel geval len het gevolg is van onvoldoende af voer en onoordeelkundig afsluiten van de kachel. Wanneer men een goed ge bruik maakt van behoorlijk materiaal, zo zeide dokter Van den Borgh, is er vrijwel geen gevaar. Bij dit oordeel sloot zich ook de mening aan van de heer J. J. v. d. Sande te Vlissingen, die als smid maar al te goed weet, hoe ondeskun dig sommige mensen met hun kachel omgaan. Belangrijk is vooral zo meende de heer v. d. Sande dat men zijn kachel of haard op tijd laat contröieren en schoonmaken. Dit moet natuurlqk gebeuren door een vakman, Een dergelijke controle dient tenminste éénmaal in de twee jaar te geschieden en dan liefst niet vlak vóór het stookseizoen. „Wij smeden weten maar al te goed, dat dan ieder een tegelijk komt en dan is het vrij wel onmogelijk om in korte tijd alle kachels goed na te zien. Waarom komt men niet vroeger, liefst direct na de winter? Dan kan alles rustig en goed gecontroleerd worden!" Van even groot belang is natuurlijk de toestand waarin de schoorsteen zich bevindt. Ook die moet op tijd schoongemaakt worden. Hoe vaak komt het bijv. niet voor, dat door de warmte losgeraakte roet door de schoorsteen in de kachelpijp valt en deze verstopt. Ook daardoor kan een zeer gevaarlijke situatie ontstaan. En dan is er tenslotte nog een héél belangrijk punt: het afsluiten van de kachel voor men gaat slapen. Als men de kachel heeft bijgevuld, moet men ze toch altijd eerst flink laten doortrekken voor ze wordt afgeslo ten. De kolen moeten in elk geval goed heet zijn. Doet men dit niet, dan is het gevaar groot, dat zich kolen damp ontwikkelt, die door de gedeel telijk afgesloten schoorsteen niet in voldoende mate kan ontsnappen. Met alle gevolgen vandien GEVAARLIJK. Dokter van den Borgh noemde ko lendamp-vergiftiging een van de le lijkste vormen van vergiftiging. Zij heeft in zeer veel gevallen snel de dood tot gevolg en wanneer het slachtoffer nog op tijd gered wordt, duurt het toch altrjd minstens enige dagen voor het hersteld is. Zolang het overgrote deel van de bevolking voor de verwarming van de woning nog op een kachel of haard is aangewezen, zal men er zich van bewust moeten zijn, dat deze nuttige, maar onder sommige omstandigheden gevaarlijke stukken huisraad met gro te zorg dienen te worden behandeld. Maar al te vaak hebben onachtzaam heid of ondeskundigheid ernstige on gevallen tot gevolg Jaarrede ir. Horstmaim Verbetering van de haven van Terneuzen (Slot van pag. 1). Spieker betoogde voorts, dat de we gen in Zeeuwsch-Vlaanderen nog veel te wensen overlaten, en wees in dit verband op de gevaarlijke „blauwe keitjes" en de actie van het Comité, dat verbetering van de betreffende weggedeelten heeft bepleit. Het ant woord van Ged. Staten hierover noemde ir. I-Iorstmann onbevredigend, evenals de brief van het Provinciaal Bestuur, waarbij werd medegedeeld dat de onderhoudplichtige was aan geschreven de Blikstx'aat in berijdba re toestand te brengen. Hieraan is nog geen schijn van uitvoering gege- m. SPOORWEGEN De onderhandelingexx met de Belgi sche Spoorwegen tot verlaging van het tarief voor hoefijzerverkeer, zijn op dood spoor geraakt. Een transport per spoor tot Krui- ningen en overslag aldaar op vracht auto's om via de veren naar Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan, noem de spreker onbegrijpelijk, wanneer men zich op het standpunt stelt dat, West-Europa en zeker de Benelux eenmaal een economische eenheid zullen vormen. TERNEUZEN Voor het verkeer op de haven van Terneuzen en het vex'keer op het Ka naal was de toestand vrijwel gelijk aan die van 1951. Ir. Horstmarm zei- dat het te wensen was, dat de Commisie, die het probleem van de haven van Terneuzen in studie heeft, en die nu reeds bijna 1% jaar stu deert, met haar werk voortgang maakte. ,Wy moeten bedenken dat anderen ook niet stilzitten; dat Rotterdam en Amsterdam hun havens beter uitrus ten; dat ook Gent en Antwerpen plannen hebben om beide kanaal- plannen voorlopig terzijde te schuiven en eens te gaan denken aan de ver betering van hun eigen outillage. On der deze omstandigheden is het hoogst ongewenst, dat ovor de ha ven van Terneuzen alleen wordt ge delibereerd achter gesloten deuren". Spreker betreurde het, dat via de politieke sfeer de plannen voor het kanaal Gent-Temeuzen in het kiel zog van het Moerdijkkanaal zijn ge komen, terwijl het eerste kanaal, wat betreft investering, ruim twee maal zoveel kost als het tweede. Uit dit laatste concludeerde hij, dat niet meer de kosten, maar de politiek, en met name de handelspolitiek der bei de betrokken landen, dè hoofdrol speelt. (Op de mededelingen van ir. Horst- xrxann met betrekking tot de Zeeuwsch-Vlaamse bedrijven komen wij nog nader terug. Voor het meer algemene gedeelte van de rede van ir. Horstmarm verwyzenwij naar pag 8).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2