irrrrf nnnviupiAic 7EEIIWCE rniinAUT D£ BILT Europa moet zover mogelijk naar het Oosten verdedigd worden Waarom houden Ged. Staten vast aan de Noordweg £^:iKl^TLB: IP 1MLL L L U f¥ U L U UKrillI Kantlijn LUCHTBRUG KAN STROOM VAN VLUCHTELINGEN NIET AAN FANATIEKE EVANGELISATIE ZOU FUNEST ZUN GEWEEST Provinciale Zeeuwse Courant. «Mgl Mrjffl IPl»] fg E$ k-JJÊi Sa M «Si j§| M E'! «£$6» 6$ C-f: S3 £3 8§ éitj® fijJm U1J| H mm Minimum p. aavertenUe t 3.— W. Leertouwer en H. A Bosshardt. van 1-6 regels f 1 lede^e r®gel wïeïTs^PT^RIS p44 pctf 5P?S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bfa77c^ meer' per tw Losse nummers 10 cent. Giro nr. 359300 P Z C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerijstr 2. Zlerlkzee N Bogerdsti C 160 telef 26. WITBOEK VAN FRANSE REGERING OVER E.V.G.-VERDRAG, Van belang dat deur open blijft voor besprekingen met Sow jet-Unie Een neutraal en gewapend Duitsland zou een voortdurend gevaar voor de vrede opleveren. De Franse regering- heeft in een witboek, waarin de noodzaak voor een Europees leger en een onafhankelijk West-Duitsland wordt uiteengezet, de Nationale Vergadering gewaarschuwd, dat slechts op continentale schaal georganiseerde eenheden in de toekomst kunnen blijven bestaan. Het eerste doel van de geallieerde strategie moet zijn, aldus het witboek, Europa zover als maar mogelijk is naar het Oosten te verdedigen, hetgeen op de duur, zonder Westduitse bijdrage, onmogelijk zou blijken. In het witboek wordt voorts gezegd, dat, hoe teleurstellend de huidige houding ook is, het van essentieel belang is, dat de deur open blijft voor hervatting van algemene besprekingen met de Sowjet.Unïe. Een neutraal en gewapend Duits land zou volgens de Franse regering in een Europa, dat door Amerikaanse en Britse troepen zou zijn verlaten en dat onder druk van de Russische mi litaire macht zou staan, een voortdu rend gevaar voor de vrede opleveren. Een dergelijk Duitsland zou zweven tussen twee gevaarlijke uitersteneen kruistocht tegen het Oosten om de verloren gebieden te heroveren of een overeenkomst met het Oosten om daardoor de terugkeer van die gebie den te verkrijgen. Dit zou dezelfde voorwaarden scheppen als die welke leidden tot het uitbreken van de twee de wereldoorlog, aldus het witboek, Breekt er eerstdaags een nieuwe Tachtigjarige Oorlog uit tussen Nederland en Spanje? In ieder geval is4 de verhouding tussen beide landen niet al te best. Spanje had toelating verzocht tot de Unesco, de culturele organisatie van de Verenigde Naties. De Neder landse delegatie stemde tegen, hoe wel onze regering vóór is en hoewel Spanje al weer geruime tijd door de grote mogendheden wordt geaccep teerd. Spanje werd toegelaten, maar de Spaanse pers is nu woedend, op Nederland. De grote tentoonstelling van Spaanse kunst, die naar Neder land zou komen, gaat niet doorde Spaanse regering geeft nl. geen toe stemming om kunstwerken naar Ne derland te transporteren. Binnenkort moeten wij met Spanje gaan onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. Het tegenwoordige is voor ons buitengewoon gunstig. Hoe zal het volgende er uit zien? De Unesco-stem kan een dure stem zijn! dat door de gehele Franse regering is goedgekeurd. Het witboek werd uitgegeven op het ogenblik, dat de Franse regering het wetsontwerp voor ratificatie van het E.V.G.-verdrag 'en de conventies van Bonn met West-Duitsland indien- de. Men verwacht, dat het parlement zich niet binnen de komende drie maanden over ratificatie zal uitspre ken. Eerst zullen parlementscommis sies de tekst der verdragen en dei- aanvullende protocollen bestuderen. In het witboek wordt voorts ver klaard, dat er geen oplossing van het Duitse vraagstuk buiten Europa en geen Europa, zonder dat Duitsland zijn plaats daarin inneemt, kan be staan. Dit vormt een der hoekstenen van het Franse regeringsbeleid". Het is onmogelijk verdere vorderin gen te maken naar Europese integra tie zonder normalisatie van de betrek kingen met Duitsland en zonder be- Minstens 12 vliegtuigen in internationale race. Volgens de laatste, gegevens zullen minstens 12 vliegtuigen deelnemen aan de internationale luchtrace van Engeland naar Christchurch in Nieuw-Zeeland, die in October zal worden gehouden. paling van het politiek regiem, waar in West-Duitsland niet langer eety verslagen en bezet land, doch eetó deelgenoot zou zijn. De Franse regering zegt verder, dat een Europees leger nooit ge bruikt kan worden ter verwezenlij king van nationale aanspraken. De voorgestelde regeling, aldus het wit boek, sluit de mogelijkheid van „de vorming van een nieuw, onafhankelijk arsenaal in Duitsland, dat een gevaar voor de vrede zou betekenen, uit". Frankrijk zal het volledige gezag blijven behouden, niet alleen over de troepen, die zijn overzeese gebieden verdedigen, maar ook over vrijwel zijn gehele vloot. Tenslotte wordt gezegd dat Frank rijk „vastbesloten is zijn pogingen voort te zetten om hetzij Engelands toetreding tot de E.V.G. te bewerken, hetzij een nauwe samenwerking tus sen dit land en de verdedigingsge meenschap tot stand te brengen". Staatssecretaris wordt directeur-generaal. Veranderingen bij Sociale Zaken en Volksgezondheid. Naar het A.N.F. verneemt, zullen in enkele topfuncties op het departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid veranderingen worden aan gebracht. In verband met een te verwachten benoeming tot buitengewoon hoogle raar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr- P. Muntendam, met ingang van het begin van de nieuwe academische cursus zijn ambt als staatssecretaris beëindigen. Het ligt in het voornemen in deze functie niet te voorzien, doch de afgetreden staatssecretaris te her benoemen tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Mr.- J. H. Katte, thans tijdelijk se cretaris-generaal van het departement, is als zodanig in vaste dienst be noemd. Mr. dr. A. A. van Rhijn blijft staats secretaris van sociale zaken. VLUCHT NAAR WEST-BERLIJN. De leden van de „Académie Concourfc", hebben de verjaardag van hun presidente, de bekende Franse schrijfster Colette, op waardige wyze ge vierd. Zij herdachten ook de dag 50 jaar geleden waarop de Académie werd gesticht. Colette achter haar verjaardagstaart met kaarsjes. Colette is 80 jaar oud. POGING TOT MOORD. De zaak-Vrijman heeft een pijnlijk definitief slot gekregen. De man, die dertig jaar voor eerherstel ge vochten heeft, bleek, toen de Eerste Kamer zich warm maakte voor dit vu rig begeerde eerherstel, lid van de N.S.B. en de S.S. te zijn geweest. Dit is voor de Eerste Kamer een blamage. Haar leden hebben zich op de bres gesteld voor een figuur, zonder zich voldoende van de feiten op de' hoogte te hebben gesteld. De blamage is evenwel verontschul digbaar. Want als Vrijman, die nu 87 jaar is, nu eens N.S.B-er en S.S.-er geworden is, omdat hij recht, dat hem toekwam, niet kon krijgen en bij de N.S.B. zijn laatste mogelijkheid zag? Mag men deze man dan een verwijt maken? Of had het rechtsherstel toch moe ten volgen? Wij hellen persoonlijk naar het laatste standpunt over. Als dit rechts herstel althans verdiend was. Ook Vrijman is maar een mens. En men denke zich de situatie van ie mand, die alles geprobeerd heeft om rechtsherstel te krijgen, telkens de kous op de kop kreeg en eensklaps een laatste mogelijkheid zag Men kent het bekende grapje: Wat' was er eerder de kip of het ei? De Parijse Figaro heeft zich on langs verdiept in de vraag, wat er nu eerder was, al dat leikleurige kost bare spul der grote mensen, of de zorgvuldige nabootsing ervan in de speelgoedetalages Het blad schreef: „Het duurzaamste in de mens, dat is het kind. Het is het kind, dat in de duistere zalen éérst zijn tekenfilmpje wil zien. Het is het kind, dat de taxi's in New York elkander betwisten met behulp van fikse lagen rode of kana riegele verf. Het is het kind in ons, waar men op speculeert als men ons tuk maakt op huishoudelijke appara ten, die prachtig gaan werken dooi de druk op een knopje. Het kind in ons wordt dronken van de achtbaan op de kermis. Het zijn kinderen van veertig jaar, die zich verdringen om automatische voetbaL en andere spel letjes in onze eafé's. Waren de gene raals van de staf, die in 1914 onze vaders de strijd in stuurden in knal rode broeken waren dat niet vóór alles kinderen, zij het dan enfants tei-ribles? En wie anders dan een kind is op het idee gekomen om voor de brandweerlieden goudkleurige hel men en helrode wagens te bedenken Dat speelgoed heeft, zoals zo vele andere, door de straten der grote Peron wil vervolgde Joden helpen. Naar verwacht wordt zal de lucht brug, die politieke vluchtelingen uit West-Berlijn naar West-Duitsland voert, haar capaciteit m dit jaar verdubbelen. Westberlijnse functionarissen heb ben Reuter medegedeeld, dat de hui dige capaciteit 5000 vluchtelingen per maand is, hetgeen te gering ge acht wordt met hét oog op de sterk toegenomen stroom van vluchtelin gen. De laatste maand kwamen 10.000 vluchtelingen in West-Berlijn aan. Binnenkort zullen zes Britse vlieg tuigen en een Amerikaanse Dakota aan het vervoer deelnemen. Door de slechte weersomstandigheden is er een achterstand van 8000. Het vo rige jaar kwamen 118.000 vluchte lingen in West-Berlijn. Van hen wer den slechts 50.000 als politieke uit gewekenen erkend. De Amerikaanse regering heeft 250.000 mark geschonken voor hulp aan de politieke vluchtelingen uit Oost-Duitsland. De Argentijnse president Peron heeft verklaard, dat hij bereid is het wereldjodendom, bedreigt door een Busstaking in New York geëindigd. De grootste busstaking in de ge schiedenis van de stad New York is Donderdag geëindigd. 8200 employé's van acht particuliere maatschappijen, die op Nieuwjaarsdag in staking gin gen, zijn thans accoord gegaan met arbitrage. Zij eisten hogere lonen en een werkweek van veertig, in plaats van 48 uur. De bussen van de betrokken maat schappijen vervoeren dagelijks 2.300.000 personen; bijna een kwart van het totaal aantal personen, dat dagelijks vervoerd wordt. mensen gerold alvorens het in de speelgoedwinkels belandde. En het is vaak moeilijk uit te maken of de wer kelijkheid speelgoed geworden is of het speelgoed werkelijkheid. Hoe dat ook zij, als de brandweer minder kleurig werd, raakten we een van on ze mooiste speelgoederen kwijt. En als de Engelsen er, voor de bewaking van hun paleizen, geen reuzen .in rode pakken met hoge harige mutsen op na hielden, hoe zouden ze dan recla me voor Engeland kunnen maken? „nieuwe golf van onderdrukking", te helpen. Voor vervolgde Joden zijn de grenzen van Argentinië altijd open, aldus de president. Het semi-officiële Oostduitse blad „Berliner Zeitung", heeft medege deeld, dat Oost-Duitsland de deuren wyd open heeft gezet voor „vluchte lingen die naar het Westen zijn ge lokt." „Al degenen die gedachtenloos han-- delden mogen terugkeren. Onze au toriteiten zullen hen op edelmoedige wijze een nieuwe vestigingsvergun ning geven", aldus het blad. Aandenken van Canada voor H.M. de Koningin. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft op het paleis Soestdijk een al bum met foto's van haar bezoek aan Canada in het afgelopen jaar ten ge schenke gekregen. De heer Thomas A. Stone, de Cana dese ambassadeur in Nederland, heeft Hare Majesteit dit album aangebo den, in opdracht van de heer L. S. St. Laurent, de Canadese premier, als ge schenk van de Canadese regering. De roodïederen omslag van dit fraaie fotoalbum is versierd met een gouden afdruk van het Canadese wa pen. De eerste bladzijde draagt de volgende inscriptie: „Aangeboden aan Hare Majesteit Koningin Juliana door de heer L. S. St- Laurent, eerste minister van Ca nada, als aandenken aan haar geluk- ..lag weerzien van haar huis en haar vrienden uit de ooi-log en aan haar bezoek aan de Nederlandse landbouw nederzettingen in Ontario van 21 April tot 27 April 1952." Gaan de kolenprijzen weer omhoog? Vele leden van de Eerste Kamer hebben, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting Staats mijnen, de hoop, dat door de vor ming van de kolen- en staalgemeen schap de kolenprijzen zullen dalen. Deze verwachting bestaat niet in de kringen van Belgische, Franse en Duitse belanghebbenden bij de ko- lenpröductie. De kans is zelfs groot, dat de ko- lenprijs op een hoger niveau gesta biliseerd zal worden dan thans in Nederland geldend is. Te Luxemburg zal over enkele da gen het minister-comité van de ko len- en staalgemeenschap bijeenko men en daar zal het probleem, van de kolenprijs worden aangesneden. Ne derland is uiteraard gekant tegen elke verhoging van de binnenlandse kolenprijs. 9 Het Antwerpse trampersoneel heeft Donderdagochtend het werk neergelegd. Het eist aanpassing der lonen. Huwelijk van bankwerk De 43-jarige bankwerker H. ter H., afkomstig uit Friesland en thans woonachtig te Weesp, die zich voor het Amsterdams gerechtshof terzake van poging tot moord heeft moeten verantwoorden, gaf als reden van zijn agressieve daad op, dat zijn slachtof fer, de 45-jarige evangelisatieleider J. Z. van V., een houthandelaar te Weesp, „zijn huwelijk kapot had ge maakt." Uit verklaringen van getuigen ter terechtzitting bleek, dat deze evan gelist dank zij zijn religieuze werk een bijzonder sterke invloed had ge kregen op vrouw en dochter van ver dachte. Op 30 Juni j.l. kwam het tot een Een rookverbod. Een van de eerste daden van president Eisenhower is ge weest, dat hij voor de secre taressen en steno-typisten in het Witte Huis 'n gedeeltelijk rookverbod heeft afgekondigd. Zij mogen nog wel een sigaret roken als ze achter haa.r schrijftafels zitten, maar ze mogen niet met brandende si garetten in de gangen rond lopen. De perschef van Eisenhower zei: „Dit is een huis van de arbeidwij willen dat er tenminste van maken". Anderen zeggen: mevrouw Eisenhower houdt niet van dat gelummel met sigaretten in de mond!! V ven, die ingesteld zijn op de bestaan de haven. Ir. Horstmann onderstreepte nog eens wat hij gezegd had ter gelegen heid van het bezoek van prins Bern- hard, nl. dat het geen zin heeft een proef te nemen met een nachtboot op het veer Perkpoldër-Kruiningen in een periode met weinig vrachtvervoer, met name er geen vlasvervoer is. Spreker vroeg zich af, waarom op het drukste veer een grote en een kleine pont varen, terwijl alle andere grote ponten te Vlissingen zijn gesta- tionneerd en daar ingeval van druk verkeer op zijn minst met tWee grote boten kan worden gevaren. Met voldoening stelde ir. Horst mann vast, dat de .Eerste Kamer op de bres stond ter handhaving van de bestaande tarieven op de veerdien sten op de Westerschelde. Spreker hoopte, dat hiermede het pleit gewon nen is en dat „Den Haag" Zeeuvvsch- Vlaanderen niet nog verder van het centrum van het land wil verwijde ren. Voorts wees ir. Horstmann op de mogelijkheden, gelegen in inpoldering van het land van Saeftingen, waar door de overgang van de Schelde enorm bekort zou kunnen worden. Toen enkele jaren geleden de Plano logische Dienst sprak over het drie- eilandenvraagstuk, werd erom ge lachen doch thans staat dit voorstel in het middelpunt der belangstelling. (Vervolg op pag. 2). Belgisch hoofdambtenaar op non-actief gesteld. Na een tragische brand. De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van openbaar onder wijs, Julien Kuypers, is op non-actief gesteld. Zoals bekend, werd Kuypers ver antwoordelijk geacht voor de brand, die in 1947 uitbrak in een filmopslag plaats van het ministerie van onder wijs te Brussel. Bij deze brand kwa men 18 leden van het personeel om het leven. In hoogste instantie werd de heer Kuypers veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van zes maan den. Bij een dezer dagen in dc Belgi sche Kamer van volksvertegenwoor digers gehouden debat over de zaak- Kuypers, heeft de minister van onder wijs Pierre Harmei gewezen op de gro te verdiensten van de secretaris-ge neraal op cultureel gebied in binnen- en buitenland. De eer van Julien Kuy pers is ongeschonden, zo betoogde hij, doch het gaat hier om het .prestige van een openbare functie. In een door het ministerie van on derwijs uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat Kuypers was aangeboden met behoud van zijn ti tel en rang zich te belasten met een missie ter bevordering van de Belgi sche culturele belangen in het buiten land. Dit aanbod werd evenwel door Kuypers van de hand gewezen. 9 Premier Churchill, die een vacantie op Jamaica heeft doorgebracht, is met de „Queen Mary" uit Amerika in South ampton aangekomen. er ging er aan te gronde. hevige uitbarsting. De bankwerker zocht de evangelist in diens kantoor op een houtwerf op en bracht hem met een knipmes vrij ernstige ver wondingen toe. Verdachte gaf dit toe, doch zeide in een vlaag van woede te hebben gehandeld, nadat de hout handelaar hem een trap had gegeven. De verwondingen waren niet van do delijke aard. FANATISME Als getuige décharge vertelde een predikant, die tot 1952 in Weesp woonde, dat de verdachte hem 2 jaar lang bijna wekelijks had opgezocht om zijn hulp in te roepen. Bovendien was de predikant de evangelist gaan opzoeken, doch hy verklaarde, dat het onderhoud voor hem een grote desillusie was gewor den en hij sprak over een zekere ma te van fanatisme, dat bij de evange list aanwezig was. In zijn requisitoir volgde de procu reur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, het advies van een psychiater, die verdachte inmiddels heeft onderzocht en hem in lichte mate verminderd toerekeningsvatbaar achtte. Dit ad vies luidde: ter beschikking stellen van de regering. De procureur eiste 7 jaar met aftrek, en vroeg het hof te bepalen, dat verdachte na die straf te hebben ondergaan ter beschikking zal worden gesteld. Mr. F. W. van Dijk, raadsman, be toogde, dat grote innerlijke spannin gen de man geestelyk op de rand van de afgrond hebben gebracht en dat in Weesp de algemene sympathie aan zijn kant staat. Pleiter verzocht het hof een tweede psychiatrisch rapport en tevens een reclasseringsrapport te laten uitbren gen, alvorens arrest te wijzen en zei- de, dat indien men verdachte in derdaad ter beschikking van de rege ring wil stellen het absurd zou zijn hem dan eerst 7 jaar in de gevange nis op te sluiten. Het hof zal op 12 Februari a.s. uit spraak doen. Scherpe reactie op „gladiatoren-aanval" in Korea. De republikeinse afgevaardigde Hoffman heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verzocht van mi nister Wilson (defensie) een volledige verklaring te eisen over een Ameri kaanse aanval in Korea, die Maandag 19 Januari voor een aantal generaals en oorlogscorrespondenten werd uit gevoerd. De toeschouwers hadden, met een in gekleurde omslag gebonden program ma in de hand. vanuit een bunker de aanval van Amerikaanse infanterie kunnen volgen, tot de soldaten in moordend communistisch spervuur te recht kwamen en zich terug moesten trekken. Hoffman wil weten, of de gasten getuige waren van een voorstelling gelijkend op de „\ladiatoren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Ir. HORSTMANN OVER DE BRAAKMAN Verbetering aanlegsteigers stoombootdiensten nodig „Met gTote verwondering vraag ik me af, waarom Gedeputeerde Staten nog steeds vasthouden aan de Noordweg in de Braakmanpolder, terwijl de overgrote meederheid der Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters, de Stichting voor de Landbouw en de Kamer van Koophandel met nadruk hun voorkeur voor de Middenweg hebben uitgesproken". Dit zeide de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horst mann, tijdens zyn jaarrede, gisteren te Hulst gehouden. „Ik hoop, dat Ge deputeerde Staten open staan voor het oordeel van belanghebbenden en op hun besluit terugkomen". Ir. Horstmann behandelde in zijn rede enkele Zeeuwsch-Vlaamse vraag stukken, waarbij hij uitvoerig aan dacht schonk aan de verbindingen met overig Nederland. De klachten over de provinciale veerdiensten wa ren in het afgelopen jaar legio, aldus spreker. Hij had de indruk, dat een zeer groot gedeelte der moeilijkheden door de dagelijkse leiding voorkomen of althans sneller hersteld had kun nen worden, omdat de klachten vaak over details van voorbijgaande aard handelden. Verwacht mag worden, dat het vraagstuk der dagelijkse leiding thans snel kan worden opgelost, nu de vraag over het beheer der veer diensten is beantwoord. Ir. Horstmann sprak de hoop uit, dat de plannen tot verbetering van de aanlegsteigers snel tot uitvoering gebracht zullen worden. Indien liierbij voor de haven van Breskens zou wor den besloten tot de bouw van een an dere inloophaven, wilde spreker een waarschuwend woord laten horen tot de middenstand aldaar om voorlopig geen investeringen te doen in bedry-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1