N m O roi L Streven naar nai-socialisme zou zonneklaar bewezen zijn J F. 0.75 REORGANISATIE VAN HET RIJKSARBEIDSBUREAU TEXTIELINDUSTRIE KON NIET VOLDOENDE INVESTEREN Blauwe Gillette Mesjes „ONDERSCHEIDING OP GEBIED VAN VROUWENEMANCIPATIE" Nieuws VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EX-N.S.B.-ers CONTRA DE STAAT. „Geen verantwoordelijkheid voor ondergrondse organisaties" Oud-politieke delinquenten mochten oorlogsgravenkerkhof niet bezoeken. „Dit mag dan een stichting zyn van nationaal-socialisten (een mens ver andert nu eenmaal niet, ook niet in kampen), maar zij heeft geen uitwen dige doelstelling. Zy is een sociale instelling en dient uitsluitend de interne belangen van politieke delinquenten", aldus mr. J. A. Wolthuis, verdediger van de stichting „Oud-politieke delinquenten" in zyn pleidooi voor de Haagse kantonrechter. De Rijksadvocaat, mr. D. J. Veegens, betoogde o.m. „Door de eigen producties van de stichting is zonneklaar bewezen, dat zij zich niet beperkt tot sociaal werk, maar wel degelyk tracht het streven van nationaal-socialistische organisaties voort te zetten". Twee lijnrecht met elkaar in tegen- Stelling zijnde uitspraken, welke naar voren kwamen in de voor de Haagse kantonrechter, mr. C. B. Reinhold, Donderdag gehouden pleidooien in de zaak, welke de stichting „Oud-politie ke delinquenten" aanhangig heeft ge maakt tegen de Staat der Nederlan den en de minister-president, dr. W. Drees, over de door de stichting ge leden schade, tengevolge van de slui ting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November j.l. Mr. Wolthuis bestreed, dat de stich ting zou vallen onder het besluit tot ontbinding van landsverraderlijke or ganisaties, destijds door de regering te Londen uitgevaardigd. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou men ter stond tot liquidatie van de stichting over gaan. „Maar dan kunnen wy geen verant woordelijkheid meer aanvaarden voor eventueel opduikende ondergrondse organisaties", aldus mr. Wolthuis. „IS HET EEN JOOD?" De Rijksadvocaat betoogde o.m., dat de stichting wel degelijk moet worden aangemerkt als een vereniging, die strijdig is met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden. Mr. Veegens wees er op, dat in de zelfde zin reeds geoordeeld is by een vonnis van de Amsterdamse kanton rechter, mr. Haase. Naar aanleiding daarvan schreef mr. Wolthuis op 28 Juni 1952 aan de raadsvrouwe van de tegenpartij: „Bij informatie verna men wij. dat het vonnis gewezen was door een zekere mr. Haase. Wij moe ten nu nog informeren of mr. Haase een Jood is"(!) VERBITTERDE N.S.B.-ERS. Aan de hand van artikelen uit het mededelingenblad van de stichting, MAARSCHALK JUIN: Het is aan U.S.A. om vergeving te vragen. Frankrijk heeft hulp nodig voor Indo-China. De inspecteur-generaal van het Franse leger, maarschalk Juin, die tevens opperbevelhebber van de Na- vo-landstrijdkrachten in Midden-Eu ropa is, heeft verklaard dat met het oog op de inspanningen in Indo-China in de strijd tegen de „gemeenschap pelijke vijand" de Fransen daar op zijn minst enige geldelijke steun van de V.S. mogen verwachten. Men vermoedt, dat de uitlatingen van Juin een antwoord vox-men op de rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, waarin deze dreigde met een wijzi ging in de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa, indien „Europa zich niet verenigt". „De V.S-, die in de afgelopen twee ooi-logen twee maal twee jaar te laat tussenbeide kwamen en die de Rus sen toestonden, posities in Thuringen (Oost-Du itsland) in te nemen, dragen in de huidige situatie een zware ver antwoordelijkheid. Zij dienen zich dit te realiseren. De Russen staan 150 kilometer van de Rijn en het is aan de V.S. om vergeving te vragen". Studenten-duels toegestaan. Een hof van beroep in West- Berlijn heeft een verzoek om studenten-duels strafbaar te stellen, verworpen. De door de studenten-duels ontstane lidtekens waren vroe ger een bewijs van goede, Prui sische opvoeding, Honderden Wes'tbei'lijnse stu denten, die de publieke tribune vulden, barstten in toejuichin gen los toen de uitspraak be kend werd gemaakt. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat drie van de vijf mannelijke rechters, alsmede de openbax-e aanklager en de ver dediger, zelf lidtekens di-oegen, die zij in hxxn studententijd had den opgelopen. „Repressaille-maatregelen" in Indonesië? In welingelichte kringen wordt ver nomen, dat de Indonesische regering bezig is zo veel mogelijk bijzonderhe den over de Nederlandse maatregelen tegen de communistische Indonesiërs Aidit en Njoto te verzamelen. Men zou overwegen tegenmaatregelen te nemen op basis van het repressaille- principe. De sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement maakte bekend, dat de regering haar destijds gegeven antwoord dat de Neder landse maatregeleix niet als een bele diging van de Indonesische republiek beschouwd zouden worden zal in trekken. concludeerde pleiter, dat daaiïn ver enigd zijn een aantal verbitterde N.S. B.-ers, aan wie de sinds 1946 door de vei'schillende ministex-iën gevolgde politiek van invrijheidstelliixg, gratie verlening en herstel in rechten ver spild is geweest. Zij voeren politieke actie op de oude toon. Daarbij wordt gespeculeerd op het verdriet en het laatste sprankje hoop van de familie leden van vermiste S.S.'ers, door lan ge lijsten van namen af te drukken. Mi-, Veegens betoogde tenslotte, dat het voorgenomen bezoek aan het kerkhof wel degelijk een demonstra tief karakter had gedragen. De kantonrechter zal 14 Febx-uari uitspraak doen. Inspecteur N.O.-polder kreeg f 100.— boete. Nasleep van geruchtmakende ganzenvergiftiging. De kantonrechter te Zwolle heeft de landbouwkundige ingenieur P. J. C. uit Emmeloord, landbouwkundig inspecteur in dienst van de Noord oostpolder, veroordeeld tot een boete van 100 subsidiair 10 dagen hech tenis. Hem was in de eerste plaats ten laste gelegd het zich met giftige middelen in het veld bevinden, in dit geval muizentar-we, die hg breedwer- pig had laten strooien. Dit feit acht te de kantonrechter bewezen. In de dagvaarding stond als twee de overtreding het doden van wild, in dit geval ten minste 1500 ganzen, als gevolg van dit strooien. Van dit laatste achtte de kantoixrechter het bewijs niet geleverd. De kantonrech ter zeide dat de vex-dachte wist, dat hg van zijn directie alleen in de mui zengaten mocht laten strooien. De arbeiders treft in deze geen schuld, aldus de kantonrechter. Formeel is volgens de jachtwet het zich met vergiften in het veld bevin den geheel verboden. De ambtenaar van het O.M. heeft indertijd voor bei de feiten 100 boete geëist. PER I MAART A.S. In elke provincie een districtsbureau. Zoals reeds werd aangekondigd, heeft de minister van sociale zaken besloten het Rijksarbeidsbxireau te re organiseren. De reorganisatie betreft voornamelijk de interne dienst, zodat het publiek er in het algemeen wei nig van zal bemerken. Op het ogenblik ressorteren onder het departementale hoofdbureau in Den Haag 24 gewestelijke arbeidsbu reaux en 135 bijkantoren. De ervaring heeft geleerd, dat het contact met het hoofdbureau nog al eens stroef liep. De spreiding over 24 kantoren was niet efficient, evenmin trouwens de wijze van vergaderen met diensten en particuliere instellingeix op px-ovinci- aal niveau, waax-bij evenveel verte genwoordigers van Rijksarbeidsbu- reaxxx verschenen als er gewestelijke arbeidsbureaux in de provincie waren. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen nu 11 distx-icts-arbeidsbureaux gaan werken, wier werkgebied samenvalt met de provincies. Onder deze 11 dis- trictsarbeidsbureaux ressorteren 84 gewestelijke arbeidsbureaux en 75 nevenbureaux. VOOR ZEELAND. Voor Zeeland komt het districtsar beidsbureau onder directie van de hoofdinspecteur-directeur K. van Dijk, thans directeur van het gewes telijke arbeidsbux-ëau te Dordrecht. De heer J. C. Oorver, op het ogenblik directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Middelburg, wordt hoofd inspecteur-directeur voor de provin cie Noord-Holland. In Zeeland worden vier gewestelij ke arbeidsbureaux gevestigd, nl. in Middelburg, Goes, Terneuzen en Zie- Chapin prijst Hunter en Nederlandse regering. „De aankondiging, dat de Neder landse regering dit jaar geen defen- siesteun zal aanvragen en de verkla ring van mijn collega Clarence E. Hunter, dat hij het voornemen heeft af te treden als hoofd van de speci ale missie voor economische samen werking van het bureau voor wedex-- zijdse beveiliging in Den Haag, doen ons opnieuw beseffen, met hoeveel succes de activiteiten van de heer Hunter in Nederland zijn bekroond. Bij de werkzaamheden van de mis sie hebben zowel de heer Hunter als ik de hechte samenwerking onder vonden van de Nederlandse regering, aan welke in grote mate de eer toe komt voor de bijna ongelooflijke voor uitgang, die is gemaakt bij het her stel en de verbetering van Nedex-- land's economische en 'militaire posi tie." Dit verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin naar aanleiding van de ontslagaanvrage van het hoofd van de M.S.A.-missie in Nederland, de heer Clarence E. Hunter. Minister Mansholt nu naar Engeland. Besprekingen over bacon en Iandbouwintegratie. Minister Mansholt zal zich vandaag, vergezeld door mr. J. J. van der Lee, chef der directie internationale orga nisaties van zyn departement, naar Engeland begeven voor het voeren van besprekingen met zyn Engelse collega van voedselvoorziening, Lloyd George, over de baconleveranties en de Iandbouwintegratie. De besprekingen over de bacon- transactie zullen zijn gericht op het verkrijgen van een redelijker basis voor de leveranties, dan op grond van het voor dit jaar afgesloten contract bestaat. rikzee. Verder komen er zes neven bureaux, nl. te Vlissingen, Kruinin- gen, Tholen, Hulst, Sas van Gent en Oostburg. Bij de huidige situatie ressorteren onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg 9 bijkantoren, nl. te Vlissingen, Goes, Kruiixingen, Tholen, Zierikzee, Tex-nexizen, Hulst, Sas van Gent en Oostbxxrg. Grote Drie houden vast aan „beknopt" Oostenrijks vredesverdrag. De Grote Drie hebben een antwoord gezonden op de jongste Sowjet-nota over het „beknopte" Oostenx-ijkse vre desverdrag. De Sowjet-Unie had als voox-waarde voor haar deelneming aan bespx-ekingen van de plaatsver vangers der ministers van buiteixland- se zaken gesteld, dat de Grote Drie zoudexx afzien van hun voorstel tot een „beknopt" verdrag. De Grote Drie hebben deze voor- waax-de als onaanvaardbaar verwor pen. Vaandrig (22) slachtoffer van straaljagerongeval. Zoals gemeld, verongelukte Woens dagmiddag nabij Venhorst, gemeente Boekei xn Noord-Brabant, een Thun- derjet-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Volkel. De 22-jarige reser- ve-vaandx-ig-vlieger H. Kroezenga kwam hierbij om het leven. Zijn vlie geropleiding voltooide hij in de Ver enigde Staten, waarna hij eind 1951 op Volkel werd geplaatst. Hij was on gehuwd en woonachtig in Gasselter- nijveen. Liever thuis. Met een Italiaans schip keer de de Zwitser Jules Perry uit ZUrich terug in Venetië, nadat hij een grote zeereis had ge- Hij wil nu niet meer op reis gaan en zal in het vervolg rus tig thuisblijven. Toen hij jaren geleden met de Titanic reisde liep het schip op een ijsberg «n zonk. Toen hij kort geleden met de Klipfontein reisde, liep het schip op een klip of een wrak en zonk. Jules heeft nu genoeg van zeereizen. J Italië kan nog niet toetreden tot een Balkanverdrag. De woordvoerder van 't Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag bevestigd, dat de vraag van deelneming van Italië aan een militair verdrag tussen Grieken land, Turkije en Joego-SIavië pas aan de orde kan komen nadat de hangen de politieke kwesties tussen Italië en Joego-SIavië, met name de kwestie Triest, geregeld zijn. GEVOLG VAN FISCALE DRUK. Productie niet kleiner, dank zij uitbreiding voor ploegenwerk. „Als gevolg van de fiscale druk op de industrie, waardoor meer dan do helft van de reële winst uan de fiscus moet worden afgedragen, heeft de textielindustrie minder kunnen investeren, dan voor een volledige moderni sering van het apparaat nodig zou zyn". Aldus een mededeling van de heer A. Blijdenstein, viee-voorzitter van de vereniging voor de katoen-, rayon- en Linnenindustrie. Dientengevolge is volgens de heer Blijdenstein het aantal spinspillen en weefgetouwen thans kleiner dan voor de oorlog, doch door uitbreiding van ploegenwerk is de productie niet klei ner geworden. Het intensiever gebruik van de moderne apparatuur door ploe. genwex-k levert een verlaging van de kostprijs, waardoor het concurrerend vermogen wordt versterkt en daarme de de stabiliteit van de werkgelegen heid. De heer Blijdenstein deelde me- Het ideale paar Alleen als een paar zo'n perfect geheel vormt aU het Gillette scheerapparaat en bet Blanwe Gillette mesje, is eon blijvend succes gewaarborgd! Gillette mesjes zijn de scherpste ter wereld. U scheert er zich perfect en snel mee. Ti GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette Een „goeie morgenbegint met Gillette! Vrije tijdsbesteding punt op nieuw C.H.l).-program. In de jaarvergadering der verexxi- ging van Christelijk Historische leden van gemeentebesturen in Nederland, welke Donderdag in Utrecht werd ge houden, heeft jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein het nieuw ontworpen gemeenteprogram van de C.H.U. in geleid. Dit program zal op 14 Febru- aiï in de Unieraad behandeld worden. Er is o.m. de wenselijkheid in opgeno men, dat het politiewezen zo geregeld moet worden, dat aan de positie van de burgemeester als gemeentelijk or gaan weer volkomen recht wordt ge daan. Ook wordt als taak genoemd het bevorderen van het contact met onderdanen van met ons bevriende mogendheden. Nieuw ingevoegd is, naast de wens naar consultatiebu- eaux, 't verlangen naar beroepskeu- ze-bureaux, bad- en-zweminrichtingen, jeugdwerk, spoi-t, spel en recreatie- tei-reinen en andere vormen van vrije tijdsbesteding. ;ff|) AetfMcte &twitkaa#/uu>(&u£/ Flacon a ca. 200 gr. 1 I.S5 ca. SÓÖ gr. 3.75 N.V, Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades-Stheeman Pharmacia Pr. DE WAAL OVER HAAR BENOEMING Geen volslagen verrassing. „Myn benoeming beschouw ik als een onderscheiding op het gebied van de vrouwenemancipatie", zo zeide de nieuw benoemde staatssecretaris van O., K. en W„ mej. dr. A- de Waal te Utrecht, in een onderhond, d3t deze eerste vrouwelijke Excellentie met een redacteur van het A.N.P. had. De be noeming ziet dr. De Waal als een nieuwe phase, de eerste schrede op een nieuw gebied der emancipatie. Op een vx-aag naar haar wex-kzaam- haden op org'anisatiegebied, zeide zy, presidente te zijn van het R.K. Vrou wendispuut en hoofdbestuurslid van de Vereniging van vrouwen met acade mische opleiding. Het R.K. vrouwen dispuut is een slechts betrekkelijk kleine vrouwengroep, die vooral poogt de vrouwen toegaxikelijk voor de po litiek te maken. Verleden jaar heeft dr. De Waal deel uitgemaakt van de delegatie naar de zesde algemene vergadering van de V-N. te Parijs. Haar benoeming, zo verklaarde zij, was natuurlijk niet als een volslagen verrassing gekomen. Reeds korte tijd geleden was zij door prof. Romme voor het staatssecretariaat gepolst. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr. De Waal nog, dat toen zij aangezocht werd voor het staatssecre tariaat, zij niet lichtvaardig „ja" heeft gezegd, maar zich rekenschap heeft gegeven van de moeilijkheden, die haar kunnen wachten. Ze blijft in Utrecht wonen, want ze wil haar wo ning daar niet gaarne prijsgeven. Ze zal zich daar ook volkomen kunnen concentreren op de eisen, die de nieu we werkzaamheden haar zullen stel len. Houders van leesportefeuilles in nood. Zij willen een vergelijk met tijdschrift-uitgevers. De houdex*s van leesportefeuilles, die georganiseerd zijn in de N.O.L.U., hopen op een vergelijk met de vier grote tijdschriftuitgevers in Neder land, die thans weigeren hun tijd schriften aan de portefeuilles te leve ren. Het Amsterdams gerechtshof heeft onlangs beslist, dat de uitgevers niet verplicht zijn tot levering aan de portefeuillehouders. De uitgevers zien in de leesportefeuilles in zekere zin concurrenten, die het oplagecijfer drukken. De leesportefeuillehouders wijzen er op, dat zij circa 80.000 tijdschriften in 10.000 portefeuilles verwerken, waar op 120.000 abonnementen lopen. Zij verzekeren, dat uit deze lezerskling geen groot getal abonnementen voor de bewuste tijdschriften valt te trek ken. Naar de mening van de N.O.L.U. moet het mogelijk zijn tot een verge lijk te komen, dat voor de uitgevers aanvaardbaar is en dat het leesporte- feuillebedrijf niet lamlegt, waarin van 700 tot 1000 personen een bestaan vinden. Ze kxxnnen nu wel de tijdschriften contant kopen, maar moeten dan de volle prijs betalen, en dat kan het he- drijf niet opbx-engen. Er moet enige korting gegeven worden. de, dat de textielindustrie rond 112.000 werknemers telt, waarvan bij na 33.000 vrouwelijke, dat is ruim 12 van het totaal aantal personen, dat in de Nederlandse industrie zijn bestaan vindt. De verschillende bran ches, die tezamen de textielindustrie vormen, voorzien globaal voor 85 in de Nederlandse behoeften aan tex- tielgoederen. Ruim 30 van de pro ductie werd geëxporteerd. De totale omzet van de textielin dustrie bedroeg in het derde kwartaal van 1952 liet laatstbekende cyfer 483 miilioen gulden, of wel op jaar basis bijna twee milliard gulden. Daarmede komt deze bed ryf stak na de voedings- en genotmiddelenindus trie en de metaal- en scheepsbouwny- verheid op de derde plaats. De productie van de wolindustrie, waarin ruim rond 25.000 personen werk vinden, is in verhouding tot voor de oorlog met ongeveer 25 geste gen. De import van wollen stoffen ls thans lager. Volgens de heer J. Beer Ex-as, voorzitter van de federatie Ne derlandse wolindustrie, heeft de ex port van wollen stoffen belangrijk aan betekenis gewonnen. In de eerste tien maanden van 1952 werd aan wollen textielproducten 5700 ton met een waarde van ongeveer honderd miilioen gulden geëxporteerd, hetgeen onge veer drie en een half maal zoveel is als in het gehele jaar 1938. in een Notedop 0 Maria Conti, een boerenvrouw uit het dorp Zeri nabij La Spezia (Italië), heeft Woensdag haar 106e verjaardag ge vierd. Zij zeide nog nooit ziek te zijn geweest. 9 Uit Roosendaal is Donderdag een vijf tigtal militairen van het garnizoen Os- sendrecht vertrokken, met bestemming Korea. In Marseille gaan de vrijwilligers boord van het Franse m.s. „Mar seillaise". Bij. Koninklijk Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de heer S. L. J. van Waarden- burg, gouverneur van Nieuw-Guinea. Wegens benoeming tot staatssecreta resse van het lid der Tweede Kamer, mej. dr. A. de Waai. komt in dat college een vacature voor de K.V.P. Op de des betreffende lijst staat als haar opvolger vermeld mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. 9 In het bergachtige gebied, 650 km. ten Noorden van Vancouver, wordt sinds Woensdagavond een vliegtuig van de „Central British Columbia Airways" ver mist, dat met vijf passagiers en een be manning van twee leden op weg was van Butedale naar Kemano. Voorts wordt in dezelfde provincie een militair vliegtuig met 6 koppen vermist. Spoorwagon sloeg om. De omgeving van het station Lun- teren werd Woensdagavond opge schrikt door een geweldig lawaai, veroorzaakt doordat even voor het station de tankwagen van een goede rentrein uit de rails liep en bij het passeren van een wissel omsloeg. Het gevaarte werd nog over een afstand van plm. 150 meter meege sleurd. Wissels en seinen werden ont zet. Er waren geen persoonlijke onge lukken. Een enkelsporig baanvak werd ver sperd. Donderdagmorgen kon de dienst normaal worden hervat. Het leven in een vrouwengevangenis Het Tweede Kamerlid van Rijcke- vorsel heeft bij de minister van justi tie schriftelijk bezwaar gemaakt te gen een artikel in „De Spiegel" van 10 Januari 1953, waarin „met speciale toestemming van de autoriteiten" het leven in de vrouwenafdeling van de gevangenis te Rotterdam is beschre ven en gefotografeerd. Dat ambte naren gegevens verstrekten voor het bekend maken van de misdrijven ge pleegd door drie met name in het ar tikel genoemde veroordeelden en het beschrijven van haar huidige geeste lijke toestand en gemoedsstemming, acht de heer Van Rijckevorsel onjuist. Grote verkeersconferentie te Parijs ving aan. Standaardisatie binnen scheepvaart. De ministers voor verkeer uit acht West-Europese landen zijn Donderdag te Pax-ijs bijeengekomen tot het voe ren van besprekingen voor een nau were samenwerking op het gebied van de spoorwegen, het wegverkeer en het verkeer via kanalen. Donder dag werd het probleem van het spoor wegvervoer besproken, Vrijdag komt het wegvervoer en Zaterdag de bin nenscheepvaart aan de orde. Aan de bijeenkomst wordt deelgenomen door de ministers uit West-Duitsland, Oostenrijk, België, Italië, Luxemburg, Nederland, Frankrijk en Zwitserland. Uitlevering van Bikker en Faber verzocht De Nederlandse ambassade te Bonn heeft Donderdag de Westduitse rege ring verzocht de twee gearresteerde Bredase vluchtelingen. Bikker en Fa ber, uit te leveren. Een woordvoerder van de ambassa de verklaarde, dat Nederland uitleve ring van de nog vijf voortvluchtige misdadigers zal vragen, als deze aan gehouden zullen zijn. De „Oberlandesgerichte" in Dussel- dorp en in Ham, zullen nu voor Faber en Bikker moeten beslissen, of zij al dan niet recht op verlenging van asyl als politiek vluchteling kunnen doen gelden. President Soekarno deed onaangename ervaring op President Soekarno van Indonesië deed op Borneo een onaangename ervaring op. Toen hij zou spreken in het dorp Tembarang arriveerde daar kort voor zijn komst een opstandige bende, die zes huizen in brand stak. Alle bewoners namen de vlucht. De president heeft toen maar in een aangrenzend dorp gesproken. Het militaire escorte van de pre sident kwam tegen de bende in actie. Later werd nog gemeld, dat een regent, die bij de ontvangst van Soekarno moest zijn ook moeilijk heden ondervond. Zijn militaire es corte werd beschoten. Men is er in slaagd twee leden van de bende arresteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11