VALDA FRUITTEELT-PROEFBEDRIJF VORMT STREEKBELAMG Zeeuwse Almanak DS. BREEK VAN KATTENDIJKE IN GRONINGEN GEPROMOVEERD POLITIERECHTER MIDDELBURG air-wick neemt rooklucht 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1953 EXPERIMENTEN IN PHILIPPINE. Telers blijven vrij van risico. In keurig© rijen staan op het fruitfceeltproefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Philippine de onderstammen van tal van typen appelbomen uitgeplant, zó dat het welhaast een demonstratie ljjkt... Deze indruk blijkt juist. Hij wordt namelijk onmiddellijk bevestigd door de heer K. de Blady, de man, die op dit proefbedrijf de scepter zwaait. „Dit proefbedrijf", zo merkt hjj op, „kan men even goed fruitteelt-demonstratie- bedrijf noemen". Tezamen met de assistenten voor Zeeuwsch Vlaanderen van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, de heer P. Klaassen, toont de heer De Baay ons de proeftuin, fraai gelegen aan de betonweg naar Philippine. In 1947 werden hier de eerste onderstammen ingeplant over een oppervlakte van 1,4 H.A. In 1951 kwam er 0,6 H.A. bij, zodat thans in totaal 2 H.A. is ingeplant. De totale oppervlakte van de tuin beslaat echter 4 H.A., zodat er uit breidingsmogelijkheden zijn. Advertentie. [Iedere VRIJDAG] VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM Levendige vlashandel op Schouwen-Duiveland. De laatste weken wordt op Schou wen-Duiveland veel vlas verhandeld, veelal aan kopers uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De prijzen zijn echter be langrijk lager dan aan het begin van het seizoen. Verplichte hengstenkeuring te Goes. De verplichte keuring van dek hengsten, vanwege de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" trok Woens dag weer enkele honderden paarden fokkers naar Goes om kennis te ne men van het dekmateriaal op de Zeeuwse eilanden. Er was een goede aanvoer van driejarige hengsten, doch slechts een viertal kon van de jury, de heren H. Boonen en D. J. den Hartog Jager, een goedkeuring ont vangen. Goedgekeurd werden van de drie jarige: Carmona van Rustwat, eig. Gebr. J. A. en L. J. Stoutjesdijk; C. G. Polderman te Tholen en Jac. A. M. Geluk Antzn. te Oud-Vossemeer; Pe ter van Kijkuit, eig. J. Maljaars Jzn. te Oostkapelle; Nico van de Schaaps hoeve, eig. W. de Buck en Zn., Melis- kerke; Dirk van Bovenhof, eig. A. J. v. d. Meulen-Becli te IJzendijke. Van de 4-jarigen werden goedge keurd: Karei van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge (tevens opge nomen in het Keurstamboek)Nico van Kasteelshof, eig. J. C. J. v. d. Vel de te Kamperland en Mare. d'Hoore te Sluis; Burus van Aardenburg, eig. L. P. Hanse, Noordwelle, J. der We duwen, Kerkwerve, C. Padmos, Ei kerzee, A. N. Steendijk A.Jzn., Nieu- werkerk en J. R. P. Berman, Drei- schor; Willem van 't Schenge, eig. N.V. Hofstede „Schenge", Goes. Van de oudere hengsten werden goedgekeurd: Nico II van Caroline, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; Nico van Dorpbroek, eig. D. A. Tim merman te Kattendijke; Lambiek van St. Kruis, eig. L. P. Hanse, Noordwelle, J. der Weduwen, Kerk werve; C. Padmofe, Eikerzee; A. N. Steendijk AJzn., Nieuwerlterken J. R. P. Berman, Dr ei schor; Evert van Brunswijk, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp (tevens opgenomen in het Keurstamboek); Brutus van 't Hof Nieuwland, eig. E. Koppejan Jzn. en P. Dingemanse te Zoutelande en P. Wisse te BiggelcerkeMarquis van de Koestraat, eig. J. Maljaars Jzn. te Oostkapelle en Iz. de Buck te Grijps- kerlte; Wilfried, eig. A. J. E. Tem merman te Hoofdplaat, terwijl voor 4 jaar werden goedgekeurd: Nico van Ella, eig. D. A. Timmerman te Kat tendijke; Marquis van Zuiddorpe, eig. G. Jeronimus te Hoedekensker- ke; Clairon van Othene. eig. L. P. Hanse e.a. te Noordwelle en Vain- queur van Baron, eig. gebr. J. en G. Akkermans te Zevenbergschenhoek. Vandaag worden de keuringen te Hulst en Axel en Vrijdag a.s. te Oost burg gehouden. WRAAK De inwoner van Oostburg, die een vermoeiende reis naar het Westen achter de rug had, sloot na Roosen daal vermoeid de ogen. „Tot Vlissin- gen slapen", dacht hij loom, „mocht ik niet tijdig wakker worden, verder dan Vlissingen kunnen ze me niet meenemen". hi.dezelfde coupé reisden echter twee dames, die in een jolige stem ming verkeerden. Toen de trein Ka- pelle-Biezelinge genaderd was, rie pen ze luid: „Vlissingen", tot niet ge ringe schrik van de schone slaper, die nadien niet meer slapen kon en op wraak zon Hij wist helaas niets te verzinnen, maar het lot was hem gunstig. Nabij Middelburg vertoonden de dames te kenen van onrust. Ze keken speu rend rond. wierpen blikken in het ba gagenet, en pleegden gejaagd over leg. Er was een hoed weg. De gewezen slaper was man-vani- de-wereld genoeg om te beseffen, dat dit voor de dames zonder meer een ramp betekende, maar zijn plezier was er hoe wreed het ook schij nen moge des te groter om Zijn stemming steeg echter tot dui zelingwekkende hoogten toen een der dames opstond. Zij had van Roosendaal af op de hoed gezéten De Stichting Proefbedrijf werd in 1947 opgericht in het belang van de telers door vele samenwerkende land bouworganisaties en met steun van de telers ongeveer 55 in getal zelf. Het bedrijf toont de mogelijkhe den, welke er op Zeeuwsch-V'aamse gronden bereikt kunnen worden en spaart de telers voor het grote risico, dat altijd aan experimenteren onder hevig is. Experimenteren met onderstam- proeven, groenbemesting en bestui. ving is namelijk een vereiste, wil men betere resultaten bereiken. Hier onder valt ook het „uitproberen" van nieuwe bestrijdingsmiddelen, wel ke in 99 van de 100 gevallen aanvan kelijk een schadelijke uitwerking heb ben VALLENDE APPELS „Het komt wel voor, dat de appels zo van de bomen vallen", aldus de heer De Blaay en teneinde de teler voor dit risico te vrijwaren is er het proefbedrijf, dat experimenteert in het belang van de fruitteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen, welke een op pervlakte beslaat van 250 H.A. inten sief en waar jaarlijks 15 tot 20 HA. aan worden toegevoegd. Bovendien doen de leerlingen van de fruitteeltvakschool te Philippine (welke school nog altijd 'op een ge bouw wacht) in de proeftuin practijk op. Zij leren hier bij voorbeeld het toepassen van ent-methoden. Een proeftuin in eigen omgeving, zi. is gebleken, is van grote waarde voor de ontwatkeling van de fruit teelt en kan zonder meer worden aangemerkt nis een streekbelang. Onder supervisie van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst worden vele systemen beproefd en talloos zijn de withouten bordjes, aan het hoofd van de in strenge regelmaat uitgepiame stammen: „Glorie van Holland" XIII en IX, „Jonathan IX", „Cox", eic. etc. Men kent het „tafelsysteem", waarmee getracht wordt een vroege re vruchtbaarheid te bereiken men stelde vast, dat gras de productie drukt; kortom voortdurend worden de mogelijkheden onderzocht om de fruitteelt op een hoger plan te bren gen. Zomer en winter. Achterschip „Valentine" nu op zandplaat Dinsdagnacht zijn de bergers van de in 1940 nabij Terneuzen op de Westerschelde gezonken Britse tor pedojager „Valentine" er inderdaad geslaagd het achterschip, dat zo als gemeld Dinsdag gelicht kon wor den, bij hoog water op een zand plaat vrij dicht onder de wal te zet ten. Bij laag water ligt dit gedeelte van het wrak nu vrijwel op het dro ge. Nadat gisteravond de stroppen om het voorschip waren bevestigd, heeft men het hoog water van he denmorgen afgewacht om te trach ten ook dit deel van het wrak te lich ten en op een zandplaat te zetten. Gasleiding onder de Schelde gemakkelijk te herstellen. Naar wij vernemen hebben de inge nieurs van het Bureau Energievoor ziening Woensdag een onderzoek in gesteld naar het lek in de middelste gasleiding in de Westerschelde. Het lek blijkt te zijn ontstaan in de las van het laatste stuk van de leiding, ongeveer 11 m. uit de steen glooiing van de drjk te Baarland. Daar de slikken bij laag water droogvallen, zal het niet moeilijk zijn het euvel te herstellen. Wellicht zal dit nog in de loop van deze maand geschieden. Maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. In een Woensdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg onder voorzitterschap van de heer C. Phi- lipse gehouden vergadering van de Provinciale Commissie voor de Werk gelegenheid is de lijst vastgesteld van werken, welke in het kader van de werkloosheidsbestrijding, voor uit voering in aanmerking komen. W. Z.-Vlaamse V.V.V.'s in Oostburg bijeen Op initiatief van de V.V.V. uil Cadzand kwamen te Oostburg in ho tel „De Eenhoorn" de voorzitters en secretarissen van de V.V.V.'s uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen bij een. Daar er een vacature is C staan in het dagelijks bestuur van de Provinciale V.V.V. en deze plaats bezet moet worden door een verte genwoordiger uit deze streek, was eenstemmigheid bij de candidaatstel- ling vereist. Met algemene stemmen werd besloten hiervoor de heer J. Hoste, secretaris van de V.V.V. uit Groede aan te wijzen en als tweede candidaat de heer P. J. I. Verhage, secretaris V.V.V. Cadzand. Tevens werd nog de mogelijkheid onder het oog gezien om over te gaan tot het uitgeven van een gemeenschappe lijke folder voor de streek. In prin cipe waren de aanwezigen hiertoe wel bereid, doch men diende dit eerst in de plaatselijke afdelingen voor te bereiden. Een volgende vergadering, mogelijk nog dit voorjaar, zal dan eerst nader gedetailleerde plannen kunnen bestuderen. De vergadering werd geleid dóór de heer P. A. Vermeulen uit Cadzand en alle afdelingen, t.w. Aardenburg, Breskens, Cadzand, Groede, Nieuw- vliet en Sluis waren aanwezig. Oud-burgemeester F. Wabeke te Wemeldinge teraardebesteld Woensdagmiddag is op de begraaf plaats te Wemeldinge het stoffelijk overschot van oud-burgemeester "F. Wabeke teraardebesteld. Namens'het gemeentebestuur sprak burgemeester C. N. F. van Sas, die de verdiensten van de overledene memoreerde. De heer A. de Schipper, kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, herdacht de ar beid, welke de heer Wabeke geduren de 45 jaar voor de Ned. Herv. gemeen te heeft verricht. Namens gemeente ambtenaren en oud-gemeente-ambte naren sprak de secretaris, de heer Chr. Glerum. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling, waarna ds. J. G. van Ieperen de korte, maar tref fende plechtigheid sloot met het lezen van een gedeelte uit 1 Cor. 5 en het Onze Vader. Onder de aanwezigen waren oud- buL'gemeester C. Zandee uit Kloetinge, burgemeester P. J. Dominicus van Borssele, oud-notaris J. C. Kram uit Kapel le en de heer A. C. Burger, oud directeur der Midden standsbank te Goes. De Prins zorgde voor een paar klompen. MEISJE IN PERU KAN IN HOLLANDSE DRACHT CARNAVAL VIEREN. Wanneer over enkele weken het Carnavalsfeest gevierd wordt, zal in Peru een charmante Peruaanse jon gedame rondstappen op een paar klompen uitZeeuwsch-Vlaande ren En daarvoor heeft dan niemand minder gezorgd dan Z.K.H. Prins Bemhard. Bedoelde jongedame had nl. het plan opgevat in Nederlandse kleder dracht aan het feest deel te nemen, maar in haar land kon ze onmogelijk aan klompen komen. Toen kwam de Prins op bezoek en aan hem vroeg het meisje voor een plaar klompen te willen zorgen. De Prins beloofde dit en bestelde, na zijn terugkomst in Ne derland, bij de klompenfabriek van de heer C. J. Seghers te Clinge een paar „houten schoenen" voor de Peruaanse, die ze inmiddels al heeft ontvangen ook. Het feest kan dus beginnen Een uitstekend proefschrift Woensdag is ds. B. Breek van Kat tendijke aan de Rijksuniversiteit van Groningen gepromoveerd tot doc tor in de Godgeleerdheid. Promotor was prof. dr. H. de Vos, Paranym- pheu waren twee leden van de Ned. Hervormde kerkeraad van Kattendij ke, de lieren O. F. Minnaar en J. Wisse. Ds. Breek promoveerde op het proefschrift„Critische existentie- philosophie en Christelijk geloof", een studie over de ethische en gods- dienstwijsgerige geschriften Van Heinrieh Barth, op gezag van de rec- tor-magnificus der Rijksuniversiteit te Groningen prof. mr. J. H. Beek huis. Nadat ds. Breek zich had verdedigd tegen de bedenkingen van de facul- Nieuwe vaarweg bij de Krammerplaat. De grilligheid van de Zeeuwse stro men is voldoende bekend. Door het optreden van eb- en vloedstromingen ontstaan nieuwe vaargeulen, terwijl bestaande vaargeulen dikwijls ver zanden, of kunstmatig op diepte moe ten worden gehouden. Zo ook in de buurt van de Kram merplaat, de grote zandplaat tussen Grevelingen en Krammer, de wateren tussen de eilanden Duiveland en Overflaklcee, onderdeel van de vaar weg AntwerpenDordrecht. Het z.g. Nieuwe Vaarwater, dat een kwart eeuw geleden ontstond, een korte ver binding tussen Zijpe en Krammer, ver zandde de laatste jaren zozeer, dat de scheepvaart bij laag water weer de oude route moest volgen, om de Krammerplaat heen. Vlak langs de Krammerplaat in het Noordelijk gedeelte van het Slaak, Advertentie. Hoest Uw Kind....? Talm niet langer, grijp dadelijk in! lOm kinderhoest te bestrijden Advertentie 'Help Uw darmen' I bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Flessentrekker tot twee maanden veroordeeld. Voor de politierechter te Middelburg- stond de 57-jarige koopman J. S. uit Groningen terecht, die zich in de loop van vorig jaar diverse keren schuldig had gemaakt aan flessentrekkerij. Hij logeerde in hotels te Middelburg en Zierikzee, maar ging er zonder beta len van do'or. Soms ook leende hij geld, maar als het Op terugbetalen aankwam, was verdachte spoorloos. S. gaf dit alles toe: hij was er toe ge komen omdat hij zeer slecht bij kas was. De eis luidde drie maanden ge vangenisstraf, het vonnis twee maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Vlissingse timmerman A. de G. werd wegens diefstal van een aantal kolenbriketten veroordeeld tot een geldboete van 15 of 30 dagen hech tenis. Wegens dierenmishandeling werd de landbouwer C. I. D. veroor deeld tot 30 of 15 dagen. De man had de kop van één zijner runderen met een touw aan de linkervoorpoot gebonden en wel zo, dat het dier nog wel kon lopen, maar niet over een sloot kon springen. Dat hg het onno dig pijn had veroorzaakt, was blijk baar tot de verdachte niet doorge drongen. De dijkwerker J. G. te West- kapelle had van het erf van zijn buurman een pak geperst hooi weg genomen. Deze diefstal kwam hem te staan op 30 boete of 10 dagen hech tenis. De Vlissinger S. B. wilde voor zijn vrouw in de tuin een paar drooglijnen spannen. Hij had hiervoor enkele pa len nodig en daarom ging hij 's nachts naar het terrein van de nieuwe P.Z. E.M.-centrale, waar hij 3 ijzeren pij pen wist te bemachtigen. Op weg naar huis werd hij echter door de po litie aangehouden. Het vonnis luidde 40 of 10 dagen. Zekere De S. uit Vlissingen had acht rollen ijzergaas weggenomen en deze aan de Vlissin ger Van de. G. gegeven om te verko pen. Beide verdachten werden con form de eis veroordeeld tot 30 of 15 dagen. Een boete van 30 moet ook betaald worden door de landarbeider G. J. uit Biggekerke, die dronken op zijn fiets door Vlissingen had gereden. De ontwatering van Oost-Zeeuwseh-VIaanderen VERZOEK OM OPRICHTING VAN NIEUW WATERSCHAP. Vorige week heeft' de destgds door Ged. Staten van Zeeland ingestelde commissie ter voorbereiding van het grote ontwateringsplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderd. In deze vergadering werd besloten aan Ged. Staten te verzoeken de oprich ting van een nieuw waterschap, dat de naam „Het Munnikenland" zou krijgen, voor te bereiden. Voor de uit voering van het grotè ontwaterings plan van ir. K. Drok uit Temeuzen, waarmede eeu bedrag van ruim vier millioen gemoeid zou zijn, wordt nl. de oprichting van een nieuw water schap noodzakelijk geacht. Men hoopt natuurlijk, dat het Rijk een belangrij ke bgdrage in de uitvoeringskosten zal verlenen, mede omdat dit werk in sterke mate zou kunnen bijdragen tot de oplossing van het vraagstuk van de seizoenwerkloosheid in dit deel van Zeeland. Enkele onderdelen van het plan, nl. de ontwatering van enige kleinere polders, zijn reeds in uitvoering of zullen binnenkort ter hand genomen worden. Tabakslucht ia geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt O prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wick bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. MENSÖ» *ET EEW e'JHi Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 heeft zich thans weer een nieuwe geul gevormd, die zich nog voortdu rend verdiept en waar bij gewoon laag water op de ondiepste plaats nog 28 dm. water wordt gepeild. Deze nieuwe geul zal dezer dagen van be tonning worden voorzien en wordt daardoor dus officieel vaarwater on der de naam Noorder-Slaak. In afwachting van verdere ontwik keling van dit vaarwater, loopt de of ficiële vaarroute des nachts (de nachtverlichting) echter nog steeds om de Krammerplaat heen. Na 1960 afsluiting der Zeeuwse zeegaten? De mening van een vooraanstaand deskundige. Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratori um te Delft, die dezer dagen naar Amerika is vertrokken om daar col leges te geven, heeft in een onderhoud met een redacteur van het Alg. Dag blad enkele indeeën ontwikkeld met betrekking tot de plannen voor af sluiting van onze zeegaten. Het gaat hier om gróte waterstaatkundige werken, die uitgevoerd zouden moe ten worden om ons land een betere zoet water-voorziening te geven en het steeds verder binnendringende zeewater tegen te houden. Naar de mening van prof. Thijsse zou in de jaren 1960-1972 gewerkt moeten worden aan de afsluiting van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeega ten, waardoor dan tegelijkertijd ach ter de afsluiting enige grote zoet wa ter-reservoirs zouden ontstaan. De af sluiting van de Waddenzee zou pas daarna aan de orde komen, waar schijnlijk zelfs niet voor het begin van de-21ste eeuw. Prof. Thijsse meent, dat men zeker ongeveer vijf jaar nodig zal hebben voor een intensieve bestudering van de mogelijkheden; vandaar dat hij aanneemt, dat niet voor 1960 begon nen kan worden. ArnemuMeu kampt met huisvestingsprobleem. (Slot van pag. 1.) Het achterste gedeelte is als slaap plaats zelfs in het geheel niet ge schikt. Het andere gezin is er even slecht aan toe. Langs de muren van de bedsteden (waarin het echtpaar en drie kinderen slapen) loopt het water, zo vochtig is het huis, onder de bed stede van de ouders is de kolenvoor- raad opgeslagen, waardoor het kolen stof tot het bed en de kamer door dringt en die van de kinderen is slechts 1.25 m. lang, zodat zg op den duur nog slechts met opgetrokken benen kunnen slapen. In een ander achterhuisje wonen drie mensen. De moeder en één der kinderen gebruiken de bedsteden, een ander kind, dat t.b.c.-patiënte is, heeft op zolder een zeer primitief met behulp van latten en karton afge schoten kamertje, dat, hoe kan het anders, niet tochtvrij is. Zo zou men kunnen doorgaan BIJNA 40 WONINGEN. Het gemeentebestuur van Arnemui- den én de veel medewerking verlenen de provinciale autoriteiten kennen de nood zeer wel en doen wat zij kunnen om het bewoningspeil langzamerhand op te voeren. Zij kunnen daarbij zeker rekenen op de sympathie van de meeste inwoners, die dergelijke woon toestanden óók niet meer wensen. En wat wordt er nu gebouwd Mo menteel zijn tien duplexwoningen (waardoor dus 20 kleine gezinnen kunnen worden geholpen) in aanbouw en vijf normale woningen, die als het weer meewerkt, in April gereed ko men. De gemeente heeft nog extra bouwvolume gekregen voor vijf hui zen, die binnenkort worden aanbe steed en verder zijn er negen particu liere bouwers. Dit jaar komen dus een kleine veertig woningen in gebruik. Dat is echter nog maar de bekende druppel op de even bekende gloeien de plaat: het is dringend noodzake lijk, dat Arnemuiden ook voor de ko mende jaren een zeer behoorlgk con tingent krijgt toegewezen. Het huidige uitbreidingsplan is nu practisch volgebouwd, maar een nieuw staat op stapel. Dit komt aan de Oostelijke zijde van de gemeente, wat met zich meebrengt, dat de vuil nisbelt moet verdwgnen. Daarnaast wordt gedokterd aan een sanerings plan, dat zal leiden tot opruiming van de talrijke krotten en verbreding van de straten. Maar dit is voorlopig nog toekomstmuziek: in eerste instantie gaat het er om, voldoende nieuwe wo ningen te bouwen, opdat aan de hui dige onverdragelijke woningtoestan den definitief een einde komt. teit der Godgeleerdheid, verklaarde zijn promotor hem tot doctor in de Godgeleerdheid. In een persoonlijk woord tot dr. Breek zeide prof. de Vos, dat deze promotie niet gemakkelijk was ge weest, mede in verband met het feit, dat ds. Breek een drukke practijk heeft en voor zijn proef schrift een moeilijk onderwerp had gekozen. Dr. De Vos merkte op, dat dr. Breek een uitstekend proef schrift had geleverd, dat getuigde van grote scherpzinnigheid en wijs gerige hartstocht. Na afloop van deze promotie, welke door vele belangstellenden werd bijgewoond, volgde een recep tie, waarbij o.a. vele hoogleraren van de Groningse Universiteit aanwe zig waren. Ondergang en gedeeltelijke herwinning van N.-Beveland „De ondergang en gedeeltelijke her winning van het eiland Noord-Beve land" is de titel van een' gedegen, goed gedocumenteerd en prettig leesbaar artikel, dat de heer M. de Bruin uit. Middelburg in O.T.A.R. (Orgaan Tech-" nische Ambtenaren Rijkswaterstaat) heeft gepubliceerd. De heer De Bruin geeft allereerst tal van bijzonderheden over de onder gang van dit de Zeeuwen zo dierbare eiland: de catastrophale vloed van 5 November 1530. Daarna volgt een be schrijving van de moeilijkheden, die met het herstel gepaard gingen. Een aardige bijzonderheid daarbij is wel, dat er ook in die tijd reeds profiteurs waren, die poogden van de nood een deugd te maken door hun eigen zak ken te spekken In het tweede hoofdstuk wordt de bedijking van de Oud-Noord-Beve- landpolder in 1598 behandeld. Ook dit werk had vele voeten in de aarde. De heer De Bruin vermeldt interessante gegevens over de verkaveling. Hij be schrijft vervolgens de opbouw van een nieuw dorp, Colijnsplaat en de bedijking van de Nieuw-Noord-Beve- landpolder in 1616. Het artikel, waarvan een bij de schrijver verkrijgbare overdruk ver schenen is ,werd goed geïllustreerd met reproducties van oude kaarten, die de onderscheidene stadia, waarin het eiland sinds 1530 heeft verkeerd, duidelijk weergeven. Marionetten speelden „Paljas" in Middelburg. De Engelse schrijver dr. Samuel Johnson heeft de opera eens een ver maak genoemd, dat gespeend is van alle rede. Men kan dat betwisten, maar Woensdagavond, toen in de Schouwburg te Middelburg voor de le den van twee bonden, Mercurius en de A.B.V.A., een opvoering werd gegeven van „Paljas", ging die uitspraak toch wel op: een gramofoon leverde de zang en muziek en de spelers de door smart verteerde Canio, de ondeugende Nedda, Tonio en de anderen, waren slechts houten poppen. En toch: een „Paljas" om niet snel te vergeten, want Middelburg dankte er de kennismaking aan met het Ma rionettentheater van Bert Brugman. Voor één keer kwam Leoncavallo's werk op het tweede plan, al werd het dan ook uitgevoerd door de artisten van het Scala te Milaan en door so listen als Gigli, Iva Paeetti en Mario Basiola. De aandacht concentreerde zich geheel op de marionetten, die dank zij een grandioze techniek tot le ven werden gewekt, die boven hun mooie costumes prachtig gebeeld houwde koppen uitstaken en door de mondbewegingen en rake gebaren de illusie van een echte operavoorstelling volkomen maakten. Door het samengaan van grote kunstzin en een haast geraffineerde vaardigheid, werd de werkelijkheid keer op keer zeer dicht benaderd en ontstonden kostelijke taferelen, zoals het gedrang van het Italiaanse land volk rond de kermistent. Na de pauze volgde nog een speels t vermakelijk Biedermeier-niemen dalletje met muziek van Mozart, dat een niet minder geslaagd staaltje was van deze zeer aparte kunst. Aan het slot moest het viertal, dat .,aan de touwtjes had getrokken" voor het voetlicht verschijnen om een dankbaar applaus en ook een tast baarder aandenken aan Middelburg in ontvangst te nemen. F.A.R. Afscheid van Jan Musch in Goes. Met hartelijke ovaties heeft toneel- minnend Beveland Woensdagavond in het Schuttershof te Goes afscheid ge nomen van Jan Musch. Voor de laat ste maal heeft Jan Musch in zijn optreden voor de Z.V.U. de honderden toeschouwei's in vervoering gebracht door zijn meesterlijke uitbeelding van de vrek in het gelijknamige blij spel van Molière. Mede door 't knap pe spel van de overige acteurs, werd ook deze voorstelling een grandioos succes. Na afloop van de voorstelling heeft de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, namens het huldi gingscomité de scheidende acteur dank gebracht voor het vele schoons, dat Musch ook het Bevelandse pu bliek weer heeft geboden. Spr. over handigde hem daarbij een fraai bloemstuk in de Goesse kleuren en een kist sigaren. De burgemeester inviteerde de heer Musch om nog een voorstelling te Goes te komen geven, doch deze meende dit te moeten af wijzen. „Ik neem nu werkelijk defini tief afscheid", zo zeidé hij ten slot te in zijn dankwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2