PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onaanvaardbare woontoestanden in Arnemuiden Britse geheime dienst werd niet door Lauwers misleid BILT Kantlijn OP DE QUEEN ELIZABETH BRAK BRAND UIT JEUGDIGE MISDADIGER WERD IN LOMDEN OPGEHANGEN 196e Jaargang - No. 24 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pag ter Hoofdred. G. Ballintjjn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p p. 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Jan. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. aovertentie 3.— Ing. mededelingen driemaal tarlet Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels t li—, Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ot adres Bureau vaD dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z,C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5860, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16. Terneuzen Bro uwerijstr 2. Zierlkzee N Bogerdstr C 160 lelef 26. MINISTER EDEN VERKLAART IN HET LAGERHUIS Antivoord op vragen over het Englandspiel Vier en vijftig Britse agenten vielen in handen van de Duitsers. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis op vragen van de Labourafgevaardigde Lewis geantwoord, dat in de jaren 1952'43 54 Britse agenten in handen van de Duitsers zyn ge- vallen, van wie 47 in het concentratiekamp Mauthausen ter dood werden gebracht. Eden kon zich echter niet verenigen met de gevolgtrekking, dat dit het resultaat was van misleiding van de Britse geheime dienst door de Nederlandse agent in Britse dienst luitenant Lauwers. De heer Lauwers is nu tandarts in Den Dolder. Toen hij na de oorlog meer dood dan levend uit Mauthausen werd ontslagen vatte hij in Neder land met hernieuwde energie de studie voor tandarts op en wist in korte tijd zyn bevoegdheden te verltrygen. Hy is nu ongeveer 36 jaar oud. Lewis stelde zijn vragen naar aan leiding van het boek „London Calling North Pole" van de hand van het hoofd van de Duitse contra-spionnage in Nederland, België en Noord-Frank- rijk, de Duitser Giskes. Zoals bekend zegt deze in zijn boek, dat de Duitsers 20 maanden lang de geheime radioverbinding tussen Ne- In menig opzicht vertoont Friesland overeenkomst met Zeeland. Het is nog altijd een agrarisch gewest, het ligt ver van de streekstad Hol land, het heeft zyn eigen aard behou den, het is als Zeelandaan de zee ontrukt. En het toont, als Zeeland, slechts een geringe bevolkingstoena me. Zeelands zielental groeide in 1952 met 1546 tot 275.238. Dat van Fries land steeg met 517 tot 4-68.586. Zee land vertoont dus een sterkere bevol kingstoename dan Friesland, een drievoudige zelfs. Juist omdat de geringe groei in on ze provincie nog al eens zoi'g baart, met name in verband met de indus trievestiging, is dat een hoopgevend verschijnsel. Overigens dient opgemerkt, dat waar in Zeeland de emigratie van slechts weinig invloed is op het be volkingscijfer, het in Friesland zeer belangrijk is. Uit Friesland emigreerden n.l. niet minder dan 4283 personen, voorname lijk naar Canada! Het Kamerlid Sclieps heeft aan de minister van justitie vragen gesteld, die men elders in dit blad vermeld vindt. Zij hebben betrek king op een gedetineerde, die kort ge leden zonder bewaking mocht reizen en nu zwaar bewaakt naar Den Haag is gebracht en geïsoleerd is opgeslo ten. Vanwaar dit plotselinge verschil in behandeling vraagt de heer Scheps. Wij vermoeden zo: omdat zich na de ontsnapping der zeven eGn soort paniekstemming heeft meester ge maakt van zeer velen, die met het toezicht op gevangenen zijn belast. De Bredase historie heeft tot ge volg, dat men het eensklaps nodig vindt om gevangenen streng te gaan behandelen. Is dat inderdaad nodig Waar blijft de humaniteit? De paedagogie? De psychologie Het is te hopen, dat men bij justitie in Den Haag en in gevangenissen en kampen spoedig tot bezinning komt. Anders kan men de modernisering van ons gevangeniswezen wel-af schrijven. Indonesië heeft thans ook officieel blijk gegeven geen prijs te stellen op langer verblijf van de Neder landse militaire missie aan de eve naar. Laat men nu in Den Haag met spoed besluiten deze missie terug te roepen. Nederland heeft' zelf bij de werkzaamheid van deze militaire des kundigen bitter weinig belang. Waar om dus volhouden Het is meer dan eens voorgekomen, schrijft „Wordende Wereld" (Ned. Inlichtingendienst Ver. Naties), dat een land bepaalde vakar beiders als immigranten wilde toela ten. die, eenmaal op de plaats van be stemming aangekomen, niet aan de gestelde eisen bleken te voldoen, het geen een gevolg was van de onjuiste vertaling van de verschillende be roepsnamen; daarom werd steeds sterker de behoefte gevoeld aan een internationale beroepencode, waarin de verschillende beroepen zyn geclas sificeerd: „Men bleek in de verschillende lan den voor hetzelfde beroep geheel ver schillende namen te hebben of voor verschillende beroepen dezelfde naam. Uiteraard ontstond hierdoor voortdu rend verwarring. Om in de toekomst een dergelijke verwarring met alle daarmee gepaard gaande teleurstel lingen en verlies van geld en tijd te voorkomen, heeft de Internationale Arbeidsorganisatie een kleine com missie van zeven deskundigen uit Ca nada, Frankrijk, Nederland en de Ver. Staten opdracht gegeven een interna tionale beroepencode' samen te stellen. Na negentien maanden zware en on onderbroken arbeid is deze commissie thans hiermee gei-eed gekomen. Het resultaat is een lijst, waarin 1727 be roepen zijn opgenomen. Deze classifi catie verdeelt alle beroepen die er in de wereld worden beoefend in 9 hoofd groepen, die weer worden onderver deeld in 45 ondergroepen. Deze zijn op hun beurt weer verdeeld in 287 „fa- derland en Londen beheersten, nadat zij in 1952 luitenant Lauwers hadden aangehouden. De Britten zouden daarvan niets bemerkt hebben. Lauwers was door de Duitsers ge arresteerd, nadat hij als parachutist in Nederland was neergelaten. Hij werd toen gedwongen voor de Duit sers telegrammen naar Engeland te seinen. MAATREGELEN GENOMEN. Minister Eden verklaarde, dat in dertijd passende maatregelen waren getroffen, zodra men het bedrog ont dekt had. Ook was de kwestie direct volledig onderzocht, terwijl na de oorlog een verder onderzoek werd Ingesteld door de Britse en Nederlandse autoriteiten. Lewis vroeg ook, waarom Britse functionarissen geen toestemming hadden gekregen, te getuigen voor de parlementaire commissie te Den Haag, die onder voorzitterschap van de huidige Nederlandse minister van Kapitein luchtwachtdienst bij oefening gedood. De 34-jarige kapitein van de lucht wachtdienst, A. S. M. uit Bergen op Zoom, ls Woensdagmorgen 'tijdens een militaire oefening in de omgeving van Bemmel in de Over-Betuwe ge dood. Kapitein M. was vader van drie kinderen. Het ongeluk gebeurde tij dens een oefening met explosieve stoffen. Toen kapitein M. een onder zoek instelde naar het weigeren van één der explosieven, volgde een explo sie. justitie, mr. Donker, een onderzoek instelde naar een beweerd verzuim van de Britse geheime dienst. Minis ter Eden antwoordde dat de vorige (Labour) regering gunstig stond te genover het Nederlandse officiële on derzoek. Hij voegde hieraan toe: „Hoewel het waar Ls dat geen Britse officiële getuigen voor de Nederlandse parle mentaire commissie zyn verschenen, zijn vertegenwoordigers van de com missie uitgenodigd naar Londen te komen, waar regelingen voor hen wa ren getroffen om de betrokken Britse functionarissen vragen te stellen". ABWEHR 3 F. „London Calling North Pole" is de Engelse vertaling van de Nederlandse uitgave van „Abwehr 3 F", dat twee a drie jaar geleden bij de „Bezige Bij" met een nawoord van Lauwers verschenen. (Vervolg op pag. 3). „Thunderjet" in de lucht ontploft Piloot gedood. Woensdagmiddag omstreeks half vyf is een „Thunderjet", afkomstig van de vleigbasis Volkel, ten Noorden van Venhorst, gemeente Boekei, in de lucht geëxplodeerd. De piloot kwam om het leven. De wrakstukken van het'toestel zijn in een weiland neergestort. De romp van het verongelukte toestel boorde zich enkele meters in de grond. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De brandweer van Boekei bluste de wrakstukken. Verscheidene inwoners van Ven horst en ook van Boekei hebben het ongeluk zien gebeuren. Waardevolle schilderijen uit museum gestolen. Woensdagavond is de Italiaanse en internationale politie gealarmeerd, in verband met een diefstal in een mu seum te Milaan, die Dinsdagavond is gepleegd. De politie gelooft dat de dieven zich in een souterrain verbor gen gehouden hebben en gewacht hebben tot het museum gesloten werd. Er zijn tien stukken van „oude meesters" ontvreemd. Volgens' de po litie hebben de dieven de kostbaar ste doeken uit het museum, waaron der een van de 17de eeuwse Vlaamse schilder Paul Bril en „De Madonna en haar kind" van Agostino da Lodi, meegenomen. OOK IN DROOGDOK. Vuur spoedig bedwongen. Woensdagavond is brand uitgebro ken aan boord van het Britse pas sagiersschip „Queen Elizabeth", dat zich in een droogdok te Southamp ton bevindt. Het vuur, dat ontstaan was in een liut op het hoofddek, kon echter spoedig worden bedwongen. De „Queen Elizabeth" wordt nage keken in het droogdok „King George de Vijfde." Terwijl de brandweer bezig was, begaf de politie zich aan boord van het schip. Toen de „Queen Elizabeth" vlak voor Kerstmis te Southampton dokte, werd bekend gemaakt, dat extra brandwachten op het schip zouden patrouilleren. Vannacht totale maansverduistering. In de nacht van Donderdag- op Vrijdag zal ook in ons land bij helder weer een totale maansverduistering te zien zijn. De eigenlijke verduistering be gint vijf minuten na midder nacht en zal geëindigd zijn om 1.30 uur. De maan treedt reeds om 21.40 uur in de halfschaduw en komt daaruit om 3.54 uur weer te voorschijn. milies" van aanverwante beroepen en daaruit komen ten slotte de genoemde 1727 afzonderlijke beroepen voort. Om nu verwarring bij de vertaling te voorlcomerL hebben de experts tegelij kertijd achter de naam van elk beroep de overeenkomstige naam gezet wel ke gebruikelijk is in de voornaamste emigratie- en immigratielanden. Zo zijn b.v. ook de Nederlandse beroepen- namen in de lijst opgenomen. Vooral voor het resultaat van deze vertaal arbeid moet men grote bewondering hebben, wanneer men bedenkt, dat er in Zuid-Afrika b.v. al enkele jaren een commissie bezag is met het opstel len van een soortgelijke code, waarin alleen de" Engelse en Afrikaanse na men van de beroepen naast elkaar worden gezet". De vorige maand is op onverklaar bare wijze brand uitgebroken op het zusterschip van de „Queen Elizabeth" de „Queen Mary", toen het in een dok lag. Zondag j.l. werd de „Empress of Canada" in Liverpool door brand verwoest. Het wrak smeult nog. H. M. Koningin Juliana heeft Woensdag een werkbezoek gebracht aan Arnhem, waar zy de verzorging van de ouden van dagen in de praetijk kon aanschouwen. Zij bracht o.a. een bezoek aan de Sociëteit voor ouden van dagen. Tijdens de rondgang door de Sociëteit voor ouden van dagen, onderhield H. M. zich met enkele breisters uit de „breischool". Pools zeeman vermoordde vrouw in Rotterdam. Te Rotterdam ïs Dinsdagnacht de 29-jarige mejuffrouw H. van der L. door wurging om het leven gekomen. De politie heeft de 22-jarige Poolse marconist J. C. aangehouden, dié Woensdagmiddag een bekentenis heeft afgelegd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zowel de marconist als het slachtoffer onder invloed van sterke drank verkeerden. Over de mo tieven tot deze daad is nog niets be kend. Om naif twee in de nacht hoorde de hospita van mej. v. d. L. haar gast thuiskomen en zij merkte, dat deze niet alleen was. Om ongeveer kwart voor drie hoorde zij iemand weggaan. In de kamer van mej. v. d. L. brand de nog licht en toen de hospita ging kijken, vond zij het slachtoffer. Tege lijkertijd hóórde zij iemand haastig de trap afgaan. Onmiddellijk waar schuwde zij een voorbijganger, die twee sui-veillerende agenten alar meerde. Na een uitgebreid onderzoek kon de Poolse marconist aan boord van zijn schip worden aangehouden. De man had krabben in zyn gezicht en zowel aan boord als in het pension werden aanwijzingen gevonden, die tegen hem pleitten. Eerste atoom-motor voor duikboot vrijwel gereed. Het is mogelyk, dat binnen afzien bare tyd proeven genomen kunnen worden met reactors, welke klein genoeg zijn om in vliegtuigen te worden geplaatst. De bouw van de eerste atoom-motor voor een duik boot is zo goed als gereed. Dit blijkt uit het verslag van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. Vier groepen fabrikan ten zien mogelijkheden voor een eco nomische aanwending van atoomener gie in de industrie binnen enkele j'a- ren, zo wordt verklaard. EEN VOORBEELD GESTELD Tot het laatst geijverd voor gratie Derek William Bentley, een 19-jari- ge electricien, is te Londen wegens moord opgehangen. Tweehonderd par lementsleden hadden nog getracht hem van de strop te redden. Een half uur voordat Bentley werd terechtgesteld kwamen nog steeds te lefonische verzoeken om zijn leven te Toneel-gevecht in Korea werd bloedige slachting Een tweetal Amerikaanse bladen, de New York Daily News en de Chi cago Tribune hebben zich boos ge- maakt over een arrangement in Korea waarbij een aantal hoge officieren was uitgenodigd een aanval te komen bekijken van een naburige heuvel af, allen met een gestencild tijdschema in de hand. De kans was groot dat deze stencils ook in handen van de vijand zouden komen, wat inderdaad gebeurd is, met het gevolg dat er een slachting is aangericht onder de geallieerde troepen. De bladen bevelen- een be handeling door de krijgsraad aan van het geval, dat hun lijkt te getuigen van een misdadige beleidsfout van de verantwoordelijke commandant. Granaat in kachel Dinsdagavond is te Vorden kachel in de plaatselijke apotheek met een hevige knal uit elkaar ge vlogen. De beide bedienden, die zich in de apotheek bevonden, bekwamen geen letsel. GEVAAR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. Opeenhoping van mensen in één-gezinswoninkjes Arnemuiden is menig pittoresk smal straatje ryk en aan één van die straatjes staat een arbeidershuisje, dat van binnen allerminst een pittores ke indruk maakt. Het bestaat uit een woonkamer, welke door de aanwezig heid van twee bedsteden tevens als slaapvertrek dienst doet, een keuken en een kleine zolder. In dit woninkje, dat destyds werd opgetrokken met de bedoeling één gezin huisvesting te bieden, wonen twee families, beide bestaande uit vier personen! De ene huist in de enige Icamer, waar behalve geslapen dus ook gekookt en gewassen moet worden, de andere leeft in de keuken en slaapt op het zoldertje van 3.50 by 3 meter, waar ondanks het toegangsluik en het schuin aflopende dag nog drie ledikanten zijn ge plaatst en waar een klein dakvenster voor de nodige ventilatie moet zor genVoor deze twee gezinnen is er één kraantje beschikbaar en één w.c., een simpele ton achter het huis. In dat ogenschijnlijk zo pittoreske Arnemuiden heersen hopeloze, hoege naamd niet meer verantwoorde woon toestanden. Wat wij hierboven be schreven is namelyk helaas geen on gunstige uitzonderinger zijn tiental len gevallen op te noemen, waarin de situatie beneden peil ls, er zijn tien tallen huisjes, vele nauwelijks meer te bewonen, waarin grote families sa menhokken en die een voortdurende bedreiging van de volksgezondheid vormen. Dit nijpende huisvestingsprobleem is slechts zeer ten dele een nog niet gesloten wonde, door de oorlog gesla gen. Het is jammer het te moeten con stateren, maar in feite wreken zich hier ook de tekortkomingen van vroe gere bestuurders, die er vóór de oor log niet voor hebben gezorgd, dat er voldoende ruime woningen werden ge bouwd. Het euvel van Arnemuiden is, dat een belangrijk deel van de wo ningvoorraad bestaat uit te kleine één-gezinshuizen. Over het algemeen trouwden de mensen er op vry jeugdi ge leeftijd en doordat de visserij ook vroeger vele slechte jaren doormaak te. ontbrak het de jongelui niet zelden aan voldoende geld om de eigen vleu gels uit te slaan. Zij namen dan hun intrek bij moeder in het achterhuisje en al kan dit nimmer een ideale oplos sing worden genoemd, het is nog niet zo erg, wanneer dit achterhuis maar ruim genoeg is om een zich veelal snel uitbreidend gezin een behoorlijk on derkomen te verschaffen. Dit was meestal echter niet het geval en bo vendien leert de praetijk, dat de ge zinnen, die eenmaal dat achterhuisje betrokken hadden, er zelden weer uit kwamen. KOLENSTOF IN DE BEDSTEE, Hieruit is het te verklaren, dat er in de kom van Arnemuiden voor 711 gezinnen slechts 581 woningen be schikbaar zijn, waarvan er bovendien maar liefst ongeveer zestig in de ter men vallen om onbewoonbaar ver klaard te worden! Het aantal één-ge- zinswoningen, waarin twee families zijn gevestigd, is legio. Zo is er een huisje, waarin niet minder dan 13 mensen wonen, een ge zin van zeven en een ander van zes personen. Ieder gezin beschikt over één learner van 5 bij 4.60 meter. Wat de ee'rste familie betreft: er zyn in de woonkamer, die natuurlijk tevens als keuken dienst moet doen, twee bedsteden en daarin slapen het echt paar en twee kinderen. De wieg met de jongste telg heeft een plaatsje ge vonden tussen een bedstede en de schoorsteen. Twee andere kinderen hebben, evenals een knaap uit het an dere gezin, hun bed op zolder, waar van de bekapping in zeer slechte staat verkeert en veel stof doorlaat. (Vervolg op pag. 2) sparen, bij het ministerie van binnen landse zaken binnen. Tegen de dageraad verzamelden zich ongeveer een hondertal personen voor de gevangenis. Er was een be kendmaking aangebracht, waarop de terechtstelling van Bentley- stond aan gekondigd. Een bekend Brits ijveraarster tegen de doodstraf, mevrouw van der Eist, liep op een gegeven ogenblik naar de poort van het gebouw en riep: „Ik wil de directeur spreken. Deze jongen wordt vermoord". Zij werd niet toege laten Om acht uur trad een geestelijke de cel van Bentley binnen om hem in het laatste uur van zijn leven bij te staan. Gisteravond waren de klokken on gelijk gezet om verwarring te stichten voor wat betreft het ogenblik van de terechtstelling. Toen een functionaris van de gevan genis een tweede bekendmaking aan bracht, waarin de terechtstelling van Bentley werd gemeld, hief de nu on geveer 500 personen tellende menigte een gejoel aan. Men riep: „Het is moord". De glasruit voor het kastje, waarin de bekendmaking was opgehangen werd vernield, Onder leiding van mevrouw van der Eist zong een deel van de menigte „Blyf bij mij. Heer" en de psalm „De Heer is mijn herder". Een ogenblik was de menigte in de waan dat de terechtstelling zou wor den afgelast. Een postbeambte bracht een telegram naar de gevangenis. Er werd geroepen: „hoera, daar is het uitstel". De politie arresteerde twee mannen uit de menigte voor de gevangenis. De Britse regering heeft afwijzend geadviseerd op het gratieverzoek, aan gezien de jeugdcriminaliteit in Enge land toeneemt en zij daarom een voorbeeld wilde stellen. Koningin Juliana bracht werkbezoek aan Arnhem. Koningin Juliana heeft Woensdag een werkbezoek gebracht aan Arn hem, waar zij de verzorging van de ouden van dagen in diverse tehuizen in ogenschouw heeft genomen. De ho ge bezoekster opende tevens het nieu we tehuis van de stichting „Huis en Haard". De opening van „Huis en Haard" betekende de ingebruikneming van het eerste tehuis in ons land voor on- en minvermogende bejaarden. Tevo ren werd het woord gevoerd dooi1 o.a. mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van maatschappelijk werk en door de staatssecretaris voor de volksgezond heid, dr. P. Muntèndam. Dr. Munten dam zeide o.m., dat de gemiddelde le vensduur in 1840 ongeveer 37 jaar be droeg en nu de 70 jaar is gepasseerd. Het aantal bejaarden 65-jarigen en ouderen bedraagt ruim 850.000. Koningin Juliana verrichtte de ope ningsdaad door de eerste kop soep in te schenken. Daarna werden nog en kele andere tehuizen bezocht en tel kenmale mocht H. M. bloemen en kleine geschenken in ontvangst ne men. DE VERWACHT: AANHOUDEND ZACHT. Half tot zwaar bewolkt met op en kele plaatsen enige lichte regen of motregen. Matige tot kraehtige wind tussen Zuid-West en West. Aanhou dend zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1