NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Jtgsnda 4 beroemde genees middelen tegen griep Chefarine /I 1952 WAS VOOR ZIERIKZEE GEEN ONGUNSTIG JAAR Wat kunt U doen met zes cent? GROEDE KRIJGT EEN MODERNE RIOLERING MET ZUIVERING WOENSDAG 28 JANUARI 1953 provinciale ZEEUWSE COURANT 6 Na ongeval in pastorie ter verpleging opgenomen. Toen wika mej. J. B. uit Elle- woutsdyk zich per rijwiel naar Hein- kenszand begaf, kwam zjj, waar schijnlijk doordat zij onwel werd, op de Provinciale weg ter hoogte van de Oude Zanddijk in de gemeente Heinlcenszand ten val. Omwonenden brachten haar bij de fam. A. v. Leeu wen binnen, waar eerste hulp werd verleend. Daar zij niet in staat was huiswaarts te keren, werd zij per auto naar de pastorie gereden, waar zij ter verpleging is opgenomen. DE TAAK VAN MAN EN VROUW IN HET AGRARISCH BEDRIJF. De C.B.T.B., de Chr. Plattelands- vrouwenbond, de C.B.P.B. en de C. J.B.T.B. in Zuid- en Noord-Beveland houden Dinsdag 3 Februari a.s. een gecombineerde vergadering te Goes. Als spreekster zal optreden me vrouw F. Witterholt-Heidanus, presi dente van de Ned. C.B.P.B. met het onderwerp: „De taak van de vrouw in het agrarisch bedrijf"; terwijl de heer T. Stol, leraar aan de Chr. land- bouwwinterschool te Middelburg het woord zal voeren over „De taak van de man in het agrarisch bedrijf". Middelburg OUDERAVOND R.H.B.S. EN M.M.S. Onder voorzitterschap van de heer A. J, W. Mathijssen hield de Ouder vereniging van de R.H.B.S. en de Middelbare Meisjesschool te Middel burg een ouderavond in de boven zaal van het 'Nederlands Koffiehuis. In zijn openingswoord wekte de voorzitter alle ouders van leerlingen der beide scholen op, lid van de ver eniging te' worden, opdat het contact met de school inniger kan worden. Het is niet de bedoeling om zich met het onderwijs te bemoeien; wèl wil de vereniging de leerlingen advies en leiding geven in him leven naast de school: reisjes, clubs, enz. In de plaats van de heer H. Zwaan, die wegens vertrek naar elders be dankte, werd de heer K. J. Zelders te Middelburg tot bestuurslid gekozen. In d'e pauze was er gelegenheid tot gedachtenwisseling tussen directeur, docenten en ouders, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, hield vervolgens een interessante causerie over het onder werp: „Een buitenstaander kijkt naar het instituut H.B.S.". Op duidelijke wijze liet hij uitkomen, dat, indien uitsluitend "gestreefd wordt naar het vergaren van kennis, zonder dat ge let wordt op de innerlijke waarde, de mens dreigt te verzinken in een moe ras, waai' hij de wetenschap niet meer kan beheersen en er dus geen raad meer mee weet. De heer Leenhouts kwam tot de conclusie, dat de per soonlijkheid zeer veel zorg vraagt, speciaal die van de rijpere jeugd, voora! in deze tijd van vervlakking. Sociale opvoeding is van niet te on derschatten betekenis. Het kind en de puber zijn geen vei'kleinde repro ducties van volwassenen. Deze ont wikkeling kent bepaalde perioden, waarmede de opvoeders bekend moe ten zijn en waarmee zij terdege re kening moeten houden. Deze, op aan trekkelijke wijze met vele voorbeelden geïllustreerde lezing werd met grote aandacht beluisterd en na afloop werden nog diverse vragen gesteld. JAARVERGADERING BOND VAN OUDEN VAN DAGEN In het gebouw „De Goude Poorte" te Middelburg hield de plaatselijke af deling van de Algemeene Bond van Ouden van dagen haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. L. Wi- gard, stelde zich wegens hoge leeftijd niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer Bogaard. De heer Wigard werd benoemd tot ere voorzitter. Voorts kwamen er nog enkele mutaties in het bestuur, daar enkele leden zich eveneens niet meer herkiesbaar stelden. D afdeling telt ongeveer 500 leden. OPENBARE TOILETTEN IN GEBRUMt. De óp het parkeerterrein achter de Middelburgse Markt gebouwde openbare toiletten voor dames en he ren, waarbij zich een wachtruimte voor de parkeerwachter bevindt, zijn thans voor het publiek opengesteld. Gapinge VERGADERING RINGRUDERS. De plaatselijke ringrijdersvereniging te Gapinge hield een vergadering, waarin de voorbereidingen voor de Zeeuwse A-kampioenschappen werden besproken. Deze zullen in Juli te Ga pinge worden gehouden FILMS IN ZEELAND Spanning en humor. Luxor te Vlissingen zal met de Ame rikaanse film De wet der wetlozen (Outcasts of Poker Flat) vele lief hebbers van een sappige Western aan zich verplichten. Dale Robertson eh Anne Baxter vervullen de hoofdrol len in een afwisselend, avontuurlijk verhaal, waarin even lustig gegokt als geschoten wordt, waarin de span ning tot een maximum wordt opge voerd en waarin ook Amor nog een woordje meespreekt. Een zeer be jaarde Duitse rolprent is in Electro te Middelburg opnieuw in vertoning gebracht: Wie het laatst kust (Ungeküsst solist Du nicht sehlafen geh'n), een vermakelijk niemendalle tje met drie bekende komieken, Heinz Rühmann, die in deze oude film een zeer jeugdige indruk maakt, Hans Moser en Theo Lingen. MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Marionettenthe ater van Bert Brugman, „Paljas" van Leoncavallo en „Het oude lied" van Mozart, A.B.V.A.-Mercurius, 8 uur; Electro: „Wie het laatst kust", (a.l.), 7 en 9.15 uur. Morgen Vergnoeging: Lezing dr. P. G. Visser, „De Sowjet-Unïe, zoals ik die leerde kennen", Oost en West „De Vergenoeging", 8 uur; Electro: „Figa ro's Hochzett", (18 jr.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Een vrouw in het spel", (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „De lokkende wildernis", (14 jr.), 8 uur;' Mars Marine met Marinierskapel; ver trek 1.45 van binnenhaven. Morgen Alhambra: „Salto Mortale", (18 jr.). 7 en 9 uur; Luxor: Als van daag, 8 uur. Vlissingen adspirantenuitvoering v.t:v. De jaarlijkse uitvoeringen van de Vlissingse Turnvereniging werden be sloten met die van de adspiranten. Ook deze avond werd, na een inleidend woord van voorzitter F. G. Lemmers, op indrukwekkende wijze geopend door de signaalafdeling. De uitvoering stond op hoog peil. De oefeningen zatener goed in en wer den keurig en op vlotte wijze ge bracht. De heren-junioren brachten ook op deze avond hun glans-nummer, het tremplin-springen Het hartelijke ap plaus dat zij lyegen, was een ver diende beloning voor hun uitstekend werk. RAAD VROUWENPOLDER. Begroting werd vastgesteld. Onder voorzitterschap van burge meester A. de Kam kwam de gemeen teraad van Vrouwenpolder in verga dering bijeen. De burgemeester gaf een overzicht van hetgeen tot stand kwam in het afgelopen jaar en. ont vouwde voorts enige plannen en wen sen voor 1953. De heer J. Janse be antwoordde -de burgemeester. Een verzoek van de vereniging „Pro Rege" om subsidie werd afgewe- zen. De slechte dijk Veeree-Oranjezon zal waarschijnlijk in 1954 door de dienst der verkaveling vernieuwd worden. De brandspuit zal voor 1 jaar worden ondergebracht bij de heer Filius. Na mens de Chr. Woningstichting Wal cheren waren aanwezig de heren v. d. Putte en Buys óm de overdracht van woningwetwoningen toe te lichten. Besloten werd daarop alle woningwet woningen in de gemeente over te dra gen aan deze Stichting. Er zullen er dit jaar vier worden gebouwd, name lijk twee te Vrouwenpolder en twee te Gapinge. De waarnemend ontvan ger de heer J. Boogaard werd als ont yanger beëdigd. De woning A 15 t« Vrouwenpolder werd aangekocht van de. heer J. A. But en een schuur van mevrouw I. A. Melse ten behoeve van een slachthuis en brandweerkazerne. Men stelde zich garant voor een geld lening ter grootte van 80.000 voor financiering van het verpleeghuis „Ovei'duin". Negen percelen werden uitgegeven van het zomerwoningenterrein voor de bouw van 2 landhuizen en 7 zomer woningen. Voorts werd de gemeente begroting behandeld en vastgesteld als volgt: gewone dienst 76.024,87 aan inkomsten en uitgaven, waarbij nog aan verrekeningen komt 14.981,39, kapitaalsdienst inkomsten 58.482,88, uitgaven 173.561,37, na delig slot 115.078,49. BILJARTEN J. Wisse (A.L.M.) kampioen tweede klasse libre Onder zeer grote belangstelling werden in het clubgebouw van V.E.G. te Souburg de laatste partijen ge speeld om het persoonlijk kampioen schap tweede klasse van Walcheren en Zuid-Beveland. Kampioen werd J. Wisse van A.L.M. uit Middelburg; B. Korff van V.E.G. behaalde een moy enne van 5.49 en promoveerde daar door naar de eerste klasse. De afde- lingsseeretaris, de heer J. van Luijk, reikte namens de K. N. B. B. de bondsmedaille uit en de voorzitter van V.E.G. besloot de kampioens wedstrijden met een passend woord. De eindstand J. Wisse B. Korff Rijk Vermeule Lefèvre Van Luyk L. Korff Andriessen Sohier luidde: 1045 256 5.55 31 1014 184 8.33 33 1170 262 5.55 33 1120 273 5.17 32 1047 280 5.17 24 1093 280 5.13 22 1042 286 5.00 33 897 287 3.65 15 1051 311 4.92 35 St Laurens groeide hard, maar kreeg geen woningen. Burgemeester W. Baas hield Nieuwjaarstoespraak. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van St. Laurens onder voorzitterschap van burgemeester W. Baas. Deze sprak een Nieuwjaarsrede uit. Hij herinner de aan de rede van ir. M. de Vink voor het Zeeuwsch Genootschap, waar in deze zeide, dat de toename der be volking in Zeeland verre ten achter gebleven is bij die van overig Neder land. Dit geldt niet voor St. Laurens, aldus de heer Baas, waar van 1920 tot 1940 de bevolking toenam met 100 procent. Aangenomen kan worden, dat deze toename blijft doorgaan- Het toekennen van bouwvolume hield hiermede geen gelijke tred. Sinds 1945 werd slechts bouwvolume verkregen voor twaalf woningen, terwijl de lijst van woningzoekenden in deze ge meente ook zeer groot is. Moge in 1953 ook St. Laurens van de 65.000 be loofde woningen rijkelijk zijn deel krijgen. Wethouder P. Boon beantwoordde de rede van de burgemeester. Een verzoek van Pro Rege om toe kenning van een subsidie van twee cent per inwoner werd voor kennis geving aangenomen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat voor 1953 een bouwvolume voor drie woningen is toegewezen. De leden van de com missie Woonruitntewet werden herbe noemd. Voor tien aanvragen tot ver betering van woningen werden pre mies toegekend. Hiermede is het aan tal premies tot dertien gestegen. Vast gesteld werd een verordening, als be doeld in art, 3 der Winkelsluitingswet 1951. De winkels blijven op werkda gen tot zeven uur, Zaterdags tot zes uur open- De nieuwbenoemde gemeente-ont vanger en waarnemend-secretaris, de heer J. Reinhoud, legde vervolgens de vereiste eden af. Bij de rondvraag wenste de heer J. Riemens (A.R.) een kleine wijziging in het ambtsgebed- Mevr. Ph. L. van de Voorde vroeg of de lantaarn aan het einde van het rijwielpad bij Brig- damme de gehele nacht kan blijven branden. De heer J. Koole (CH) vroeg te bevorderen, dat de waterleiding naar Schellach door de Golsteinse weg wordt aangelegd. 'een afscheid. Na afloop van het officiële gedeelte werd afscheid genomen van de ge meente-ontvanger, de heer S. Simonse. De burgemeester kenschetste de heer Simonse als plichtsgetrouw en accu raat ambtenaar en dankte hem voor zijn arbeid in dienst der gemeente. Achtereenvolgens voerden nog het woord wethouder P. Boon, oud-burge meester J. W. van 't Hof, oud-wethou der J. Wondergem en K. A. Hamelink. Namens het gemeentebestuur werd een rooktafel en namens het gemeen- tepersoneel een scheerapparatuur in étui aangeboden. De heèr Simonse sprak woorden van dank waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. ONDERWIJZERSBENOEMING. Aan de school van de Ned. Her vormde gemeente op het Molenwater te Middelburg is de heer G. Overweg uit Wissekerke tot onderwijzer be noemd. Melbourne in kritiek stadium Kolonel Scharroo wil ploeg- sporten schrappen. Tenzij binnen enkele weken hechte plannen worden voorgelegd voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1956 te Melbourne, zal aan het Internationaal Olympisch Comité ,wor. den geadviseerd een andere stad te kiezen. Dit zeide Dinsdagavond Hugh Weir, Australisch lid van het IOC, in de ernstigste waarschuwing, welke hy het organisatiecomité tot nu toe heeft gegeven. Weir verklaarde, dat de uiterste li miet de 17e April was, de dag, waar op het IOC te Mexico City bijeen komt. Maar lang vóór die dag zou hij advies moeten uitbrengen aan Avery Brundage, de president van het IOC. Het bestuurslid van het Internatio naal Olympisch Comité, kolonel P. W. Scharroo, heeft voor de zitting van het IOC op 17 April op de agenda o.m.. een voorstel laten plaatsen, waarin alle ploegsporten van het Olympisch programma worden geschrapt, met de bedoeling om te voorkomen, dat na tionale belangen bij de Olympische Spelen worden gediend en om het overvolle programma te vereenvoudi gen. „De paden op, de lanen ln Dit schone wandelaarslied schalt U toe uit Kruiningen en Scherpenisse, waar de wandelclubs beschikken over menig mannetjesputter, die van aan pakken houdt: in Kruiningen werd een tweetal filmvoorstellingen gege ven, waarbij propagandist Haitsma van de N.W.B. zich vooral tot de jeugd richtte, in Scherpenisse gaat men volgende maand een bazar orga niseren, waarvoor nu al voorbereidin gen worden getroffen. De muziek zo meldt men ons zal worden ver zorgd door de „Majoha's". Wat zal daar ge-paden-opt en ge-lanen-lnd wordenDe jeugd werd niet al leen in Kruiningen beziggehouden, maar ook in Kapeïle, waar de heer en mevrouw Bosch uit Rotterdam met gedresseerde apen en honden op be zoek kwamen. Daarbij liet mevrouw uitkomen, dat met zacntheid veel, zo niet alles te bereiken is. Zachtheid werd echter niet toegepast door de „muziek" van Olinge, die er dapper op los blies, toen de militair G. Mariman uit Nieuw Guinea repatrieerde. Het was een schitterende ontvangst, zo meldt men ons. Over muziek ge sproken. met „stille trom" kan de fa milie Zegers uit Zoutespui niet naar Canada vertrekken, want de buurt vereniging Sehapebout-Zoutespui or ganiseert een gezellige avond, waar van de gehele familie afscheid wordt genomen. De Christelijk Gemengde Zangvereniging zal daarbij liederen zingen. KORT EN KLEIN. De heer J. A. Poerstamper te Vlis singen behaalde het diploma moderne bedrijfsadministi-atie. Te Borssele werd besloten tot op richting van een afdeling der C.B.T.B. De Mandolinevereniging T.O.G.O. uit Wemeldinge gaf een uitvoering in de zaai Spruit te Kattehdyke. Daarna wei'd met gi'oot succes opgevoerd het toneelstuk „Pietje Duvel". Advertentie. Chefarine „4" werkt krachtiger, sneller en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmid delen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. HOCKEY Middelburg blijft aan de kop. OVERZICHT 2e KLASSE A. Door de overwinning op Forward TL te Tilburg blijven de Middelbur gers de leiding behouden. Cadetten wist Wai'ande op eigen bodem te ver slaan, waardoor Warande nu zeven verliespunten heeft, terwijl Cadetten zich één plaatsje naar boven werkte en slechts vier verliespunten heeft. Liberty blijft trouw volgen, dit keer gïng Breda II met een nedei'laag huiswaarts. Het gaat er naar uitzien, dat de grote strijd zal gaan tussen Middelburg, Cadetten en Liberty. Middelburg heeft nog een vry zwaar programma met vier uitwed strijden o.a. tegen Wai'ande en Ca detten. De stand ziet er thans als volgt uit: Middelburg 7 6 0 1 27- 8 12 Liberty 8 4 3 1 20-13 11 Warande 9 4 3 2 22-11 11 Cadetten 6 4 0 2 10- 9 8 D.E.S. 8 2 3 3 11-14 7 Push H 5041 8- 94 Breda II 8 1 1 6 8-30 3 Forward j_ 7 0 2 5 7-19 2 VERBOUWING VAN HET STADHUIS Burgemeester Schuurbèque Boeije hield Nieuwjaars rede. Bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering van Zierikzee heeft burgemeester jhr. mr- J. Schuurbèque Boeye gistermiddag een Nieuwjaars rede uitgesproken. Uitvoerig ging hij daarbij in op de politieke, economische en xnaatschappelijke ontwikkeling in binnen- en buitenland in 1952, om daarna meer in het bijzonder stil te staan by de gebeui-tenissen in Zlerik- zee zelf. Spr. herinnerde aan de klokken van Straatsburg, die in de Oudejaars nacht hebben geluid als een symbool voor het vertx'ouwen in de éénwording van het Westen ondanks de moeilijk heden en complicaties, die zich ook in 1952 weer in groten getale hebben voorgedaan. Oók ondanks de gevaren van binnen uit, die zich openbaren in een langzame ontbinding. In ons land was de economische en industriële ont wikkeling in 1952 gunstig. De budgetaire toestand wordt ech ter nog steeds beheerst door het de fensiebeleid. Er is in veel opzichten reden tot tevredenheid. Met betrek king tot het vraagstuk van de volks huisvesting zijn er echter nog vele zorgen, in het bijzonder als gevolg van de z.g.n. „onrendabele top" en de dekking daarvan. De bouwkosten moe ten zoveel mogelijk gedrukt worden en dit gaat tenkoste van het woningpeil. Vele gemeentebesturen stellen zich de vi'aag of het toegewezen bouwvolu me, dat in Zeeland toch al zo krap is, te verwezenlijken is. De burgemeester memoreerde het succes der woningbouwleningen. Ook in Zierikzee bleek voldoende bui'ger- U kunt er twee stukken huishoudzeep voor kopen TIJDELIJK AANBOD Wat kan een vrouw tegenwoordig nog doen met de losse centen in haar portemonnaie Vroeger kon ze daar tenminste een versnapering voor ko penmaar nu Vergist U niet. Die losse centen heb ben tijdelijk een grote betekenis. Voor ZES cent kunt U een dubbel stuk Castella Huishoudzeep kopende heerlijke, overvette huishoudzeep met het milde, zachte en dikke sop! De fabi'ikanten van Castella Huishoud zeep willen dit px'achtlge pi'oduct on der de aandacht van alle huisvrou wen brengen. Daarom hebben zij tij delijk de winkeliers van Nederland gemachtigd, om ieder die twee pak ken Castella Actief Wit koopt (de be roemde blauwe verpakking voor de gezinswas), voor slechts zes cent een pak Castella Overvette Huishoudzeep te overhandigen. Het pak bevat twee fikse stukken huishoudzeep en kost normaal 29 cent. Men mag dan ook verwachten, dat de vrouwen in mas sa van dit zeer speciale en zeer kort stondige aanbod gebruik zullen ma ken! Het Rijk draagt 180.000 in de kosten bij. Het Rijk heeft ter bestrijding van de werkloosheid in West. Zeeuwsch- Vlaanderen een belangi'ijke subsidie toegezegd in de kosten van de aanleg van een riolering en een zuiverings installatie te Groede en in verband hiermede, kwam de i'aad van deze gemeente Dinsdagavond in spoedei sende vergadering bijeen- De kosten van het werk zrjn, met inbegrip van de hei-bestrating en de her-kabeling van het electrisch net, op 280.000 geraamd. Hierin zal door de Rijkscommissie Coördinatie voor Wei'kverruiming 180.000 worden bijgedragen. Het resterende bedrag ad 100.000 zal op andere wijze ge vonden moeten worden. Marktberichten VEILING MIDDELBURG, Fruit. Goudreinetten 3—23, Jonathan 10 —28, Golden jDelicious 41. Appels, kroet 512. St. Remy 911. Comtesse de Paris 5—6. Gieser Wildeman 631. Fr. Borgia 13—14. Groenten: Bloemkool B 38, id. C 18 25. id. D 1317. Koolrapen 312. Sla per kg. 81—105. Veldsla 69—196. Witte kool 611. Sla per stuk 1213.. Wijnpeen 411. Savoye kool 7.5023. Rode kool 713. Boere kool 415. Spruiten 756. Andijvie 78—92. Prei 10—32. Witlof 52—61. Kroten per kg. 5—15. Uien per kg. 7—25. VEILINGVERENIGING GOES. 27 Jan. Exportveiling. Goudreinetten AAA 24—24.10, AA 19.80, A 19.80, BC 16.40 —17, I grof 19.60—24, I 16—16.10, II 6.40. Jonathan AA 29, A 32.80, BC 26.60—28.20, I grof 26.70—28.90, I 19.50—20, II 8.50. Golden Delicious A 46. BC 37.30—37.50, I grof 41.20, Et 28,40—29.40, II 11.40. Zure Bellefleur A 17, BC 9.70, I grof 13.60, I 88.50, II 3.20. Doyenne du Cornice I grof 39—40, I 41—44, II 31. St. Remy I grof 9, I 10, II 8. Gieserwildeman I grof 20—23, I 15—16, n 9. Kleiperen I 8. Verpakt fruit. Goudreinetten AAA 31— 32, AA 30—32, A 26, B 24. Jonathan AAA 44, AA 3439. Golden Delicious AA 52 —57, A 5056, B 4548. Lombards Cal ville A 35—36, B 30. C 21. Kleine veiling. Cox Oranje Pippin 11— 22, Goudreinetten, keuken 10—15, fabriek 6.508. Jonathan 524. Zure Bellefleur 6—8. Golden Delicious 633. Bramley Seedling 3—4. Pondsperen 37. Gieser wildeman 6—18. Kleiperen 5—9. St. Remy 5—9. Doyenne du Cornice 17—33, Confe rence 7—13, Comtesse de Paris 14—16. Zoete Ermgaard 25—36. Glorie van Hol land 1118. Ellisons Oranje 12. Laxton Superbe 13—28. Winston 19—32. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kippeneieren 2.18 per "g. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren. Kipeieren 11.50 ct., poelje-eieren 10 ct.', eendeiereh 10 ct., kalkoeneieren 20 ct., ganseieren 30 ct., Vuilschalige kipeièren 1 ct.-per stuk min der. In de raadvergadering sprak bur gemeester J. C. Everaars zijn dank uit aan het adres van genoemde com missie, het college van Ged. Staten, de Provinciale Commissie voor de Werkverruiming, ir. H. N. Coolman van de D.U.W. en het Ingeniursbu- reau Van Hasselt en de Koning, dat het plan ontwierp. Gewezen werd op de grote urgentie van dit project. In de huidige situatie staan bij grote regenval in Groede sommige straten ten dele onder water. Het wordt ech ter noodzakelijk geacht, dat de riool belasting wordt verhoogd van 3 tot 10. Het verlichtingsnet zal tegelijker tijd ondergronds worden gemaakt, doch hiervoor zal de gemeente gedu rende acht jaar aan de P.Z.E.M. het renteverlies moeten vergoeden tot een bedrag van ruim 800 per jaar. Aan de eigenaars, clie gronden voor de riolering moeten afstaan, wordt 0,75 per vierk. meter vergoed. Het plan werd na deze toelichting door de raad goedgekëurd. Besloten werd in verband met dit werk een kasgeldlening van 100.000 aan te gaan. De begroting van het ziekenhuis Noordgouwe. In de gemeenteraadsvergadering van Zierikzee is overgelegd de begro ting voor 1953 van het Ziekenhuis Noordgouwe. Deze* vertoont een na delig exploitatiesaldo van 64.173,84, hetgeen neerkomt op 2,65 per inwo ner van Schouwen-Duiveland. Axels burgemeester moet rust houden. In de gemeenteraadsvergadering van Axel heeft wethouder P. J. van Bendegem namens burgemeester P. D. J. van Oeveren die gedurende een aantal weken rust moet houden, een Nieuwjaarstoespraak gehouden, waarin er op gewezen werd, dat de bevolking van deze gemeente in 1952 met 274 zielen toenam, hetgeen meer is dan de helft van de totale bevol kingstoename van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Sinds 1920 is het bevol kingscijfer met 20% gestegen. VEILING KRABBENDIJKE. Exportveiling. Goudreinetten AA 23, A 21, BC 12, 1 gr. 20, I fijn 13. Jonathan AA 28.10, A 28.90. BC 22.60, I gr. 25.30, I fijn 18.30, n 9. keuken 15.80. Zwijndr. wijnpeer A 9, I gr. 8, I fijn 7. Conference 36.10. Kleine veiling. Laxton Superbe 4—32. Golden Delicious 6—36. Jonathan 4—18.80. Goudreinetten 4—14. Jonathan, verpakt 3537. Goudreinetten, verpakt 26—28. Du Coxnice, verpakt 36—40, VISMIJN TE BRESKENS. 27 Jan, Schar, aanvoer 24 kg., 35—73, Schardijn, aanvoer 19.220 kg., 25—35. Ha ring, aanvoer 12.976 kg., 33—37. Tarbot, aanvoer 6 kg., 175. zin aanwezig. Van bankierszijde werd hierbij kraentig medegewerkt. ZIERIKZEE- In het tweede deel van zijn rede be handelde jhr. Schuurbèque Boeije meer in het bijzonder de belangrijkste gebeurtenissen in Zierikzee van het afgelopen jaar, zoals de begrotings positie en de kasgeldpositie van de gemeente, welke laatste zich in 1952 gunstig ontwikkelde. De opbrengst van woningbouwlening bedroeg 261.875. Bovendien kreeg Zierikzee aan achterstallige uitkeringen uit het gemeentefonds nog 381.000. Later trad de gemeente zelfs als tussenper soon op bij dc acquisitte van gelden voor derden (Ambachtschool, Water schap en enkele omliggende gemeen ten.) Als gevolg van het feit, dat de re serve nog voor het jaar 1952 moest worden gebi-uikt, vertoont de begro ting voor 1953 thans echter een on gunstiger beeld dan aanvankelijk het geval was, toen het batig slot, met in begrip van de aangewende reserve tot een bedrag van rond 23.000, nog i 1645 bedroeg.. Klemmend blijft het vraagstuk van de verkeei's- en veerverbindingen van Schouwen-Duiveland. In 1952 werden door verschillende instanties rappor ten uitgebracht en besprekingen ge voerd. VERBOUWING STADHUIS. Besprekingen werden gevoerd over een verbouwing van het Stadhuis, dat bij de huidige omvang van de dienst te klein en onpractisch dreigt te wor den en ook in andere opzichten ver ouderd is. Het stadhuis staat echter op de Monumentenlijst, zonder mede werking van Monumentenzorg zal hier niets veranderd mogen worden. Nieuws in een Noiedop In Zuid-Korea zijn 23 kinderen aan pokken overleden. In bet afgelopen et maal zijn 100 nieuwe gevallen aangemeld. Zoals reeds eerder is aangekondigd, zal volgende maand een nationale schrijf wedstrijd worden gehouden voor de leer lingen der zesde klasse van de lagere school. Deze wedstrijd ls vooral bedoeld om de belangstelling voor het vak „schrij ven" te verhogen. Er bestaat voor deze wedstrijd zeer grote belangstelling. Reeds zijn 200 prij zen beschikbaar gesteld door verschillen de vulpenfabrleken, uitgeverijen en drukkerijen. Er ls een conflict ontstaan tussen het hoofdbestuur van de Vereniging van oud- politieke gevangenen en de afdeling Den Bosch. Een hoofdbestuurslid uit Den Bosch werd geroyeerd en daarmee waren 23 leden van de afdeling Den Bosch het niet eens. Men wil nu een zelfstandige stichting in het leven roepen. IQ De Haarlemse politie heeft een 34- jarige koopman gearresteerd, die in Maart 1952 in een gehuurde auto naar Duitsland vluchtte, nadat hij in Haarlem meubelen ter waarde van f 45.000 had verduisterd. Deze meubelen had hij van fabrikanten in consignatie ontvangen en vprkocht aan Haarlemse winkeliers. De man was vrijwillig teruggekeerd uit Duitsland, KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Beroepen te Hattem: W. van der Zwaan, candidaat te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te St. Annaland: M. van de Ketterij te Alblasserdam. Nagekomen advertentie: Met diepe droefheia geven wy kennis van het nog zeer plotseling overlijden van onze ge liefde Vrouw, Moeder en Behuwdmoeder MARIA ADRIANA VAN OEVEREN geboren VOGELAAR, in de leeftijd van ruim 63 jaar. M. VAN OEVEREN. J. J. M. VAN OEVEREN, I. H. VAN OEVEREN— DE RIJKE Kortgene, 26 Jan. 1953. De begrafenis zal plaats vinden op Don derdag 29 Jan. a.s. te 2 uur. Heden nam de Heere, na langdurig, geduldig gedragen lijden, tot Zich onze lieve Vader en Grootvader, de Heer JACOB VAN DER REST, te Dordrecht, in de ouderdom van 86 jaar. A. C. VAN DER REST. J. P. J. VAN DER REST—JONGEPIER. TON. Teraardebestelling op Vrijdag 30 Januari, 2.30 uur van het sterf huis te Dordrecht. Goes, 27 Januari 1953.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7