Zaak-Vrijman is nu definitief van de baan K.L.M.-VLIEGTUIG IN RACE ENGELAND-NIEUW-ZEELAND MARTINUS NIJHOFF OVERLEDEN WOENSDAG 28 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLISSENDE WENDING IN TRIESTE KWESTIE. Beraadslagingen over dividend beperking geschorst (Van onze parlementaire redacteur) De beiiandeling van de zaak-Vrijman heeft Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer een beslissende wending genomen. Gelijk men zich zal herinneren ging het hierbij om de schadeloosstelling en het eerherstel van deze in 1823 wegens fraude ontslagen voormalige rijksbouwmeester. De Eerste Kamer was aanvankelijk in haar vergadering van 6 Januari j.L geneigd er bij de regering op aan te dringen nu eindelijk eens een bevredigende oplossing te zoeken. Thans is echter komen vast te staan, zoals de heer VVendelaar (V.V.D.) als voorzitter van de Commissie voor de verzoekschriften Dinsdagmiddag mededeelde, dat de heer Vrijman in de bezettingstijd wel degelijk heeft ge tracht, niet alleen by de bezetter maar ook by zijn N.S.B.-handlangers eervol ontslag, eerherstel en schadevergoeding te verkrijgen. In de hierop betrekking hebbende correspondentie noemt de heer Vrij man zichzelf Nationaal-Socialistisch Nederlander en lid van de Germaanse S.S. in Nederland. Voorts uit hij daar in grove beschuldigingen aan H. M. Koningin Wilhelmina, enige met na me genoemde ministers der Kroon en de Bisschop van Haarlem en dringt hy aan op een onderzoek van zijn zaak, waarbij „de eer der Nat. Soc. Beweging" in het geding zou .zijn. En in een andere brief luidt het: „Er is m.i. geen klemmender propaganda voor de N.S.B. denkbaar dan dit ge val". De correspondentie is o.a. ge voerd met ir. A. A. Mussert, door adressant herhaaldelijk aangeduid als „Leider van het Nederlandse Volk". Op grond van deze nieuwe gegevens besloot de Eerste Kamer zonder hoof delijke stemming ten aanzien van het adres-Vrijman over te gaan tot de or de van de dag, daar zij van mening was, dat het beleid en de gedragingen Van de heer Vrijman gedurende de De- zetting een Nederlander onwaardig zijn geweest. Moge deze zo trieste, pijnlijke en beschamende zaak om met de heer Algra (A.R.) te spreken thans de finitief zijn afgedaan! DE DIVIDEND-BEPERKING. Vervolgens itette de Eerste Kamer zich aan de behandeling van het wets ontwerp tot verlenging van de divi- dendbeperking. Mr. Poll erna (C.H.U.) slaagde er in het nu wel volkomen doodgeprate onderwerp nieuw leven in te blazen met een scherpzinnig be toog over de juridisch staatsrechtelij ke zijde van het betreffende wetsont werp. Hij meende namelijk, dat de nu te verlengen wet eigenlijk sinds 31 December j.l. niet meer bestaat en dus ook niet met een jaar kan worden verlengd. Minister Van de Kieft daarentegen was van oordeel, dat de werkingsduur Behalve bij verschillende metereolo- gische verschijnselen, komt hel effect van de aswenteling der aarde bijzonder sterk tot uitdrukking bij de zeestro mingen. We weten dat warm water lichter is dan koud en dat aan de even aar dus een bovenstroom van warm water ontstaat die naar het Noorden en Zuiden afvloeit. Het is duidelijk dat dit ivegvloeiende ivater weer moet worden aangevuld, anders zouden de oceanen aan de evenaar leeglopen en in het Noorden en Zuiden zouden waterber gen ontstaan, hetgeen strijdig zou zijn niet alle begrippen van de zwaarte kracht. We kunnen gerust zijn: het bij de evenaar wegvloeiende water van de warme bovenstroom wordt weer aan gevuld door een onderstroom van koud ivater dat van de Polen toevloeit. Zo blijft de zaak tenminste behoorlijk op peil. Zoals we de vorige maal hebben ge zien, heeft op ons halfrond een in Noor delijke richting rijdende trsin de nei ging naar rechts af te wijken als gevolg van de draaiing van de aarde. Bij de trein kan deze neiging door de rails worden onderdrukt, maar bij golfstro- mingen gaat dat moeilijker. De zich in Noordelijke richting voortbewegende, warme golfstroom gaat dan ook enigs zins haar eigen weg en wijkt, geheel volgens de regels (en net als de trein had willen doen) in Oostelijke rich ting af en bespoelt de Westkust van Europa. Deze warme golfstroom is voor een groot deel oorzaak van het milde klimaat van Gibraltar tot Stavanger. Natuurlijk is het wat zuur voor de bewoners van de Oostkust van Noord- Amerilca, dat de in hun richting stro mende, warme golfstroom, hun neus voorbij gaat en zich naar het Oosten richt om haar goede gaven aan West- Europa te schenken. Maar nog onaan genamer is het, dat de van het Noorden komende, koude golfstroom ook weer geheel volgens de regels naar het Westen afwijkt en zich tegen de Noord-Amerikaanse Oostkust opdringt. Niet alleen dat de hier wonende Yan kees iets plezierigs moeten missen, maar zij krijgen er zelfs iets onaange naams voor terug! Het gevolg hiervan is duidelijk waarneembaar, wanneer we de wintertemperaturen die ook nog van andere omstandigheden afhanke lijk zijn! van New York vergelijken met b.v. die van Oporto in Portugal, dat op dezelfde breedte ligt, doch een aanzienlijk 'milder klimaat heeft. In de Stille Oceaan doet zich hetzelf de verschijnsel voor, met dit gevolg dat daar de Westkust van Noord-Amerika bevoorrecht is boven de Oostkust van Azië. Zo ziet U waartoe een babbeltje over een trein al niet kan leiden. Overigens moeten we nog niet van die rails afstappen, want de vraag doet .-zich voorwaarom spoorrails wèl met een tussenruimte worden gelegd, doch tramrails niet H. Pötillon. van bedoelde wet onbeperkt is; alleen haar doeleinden zyn beperkt. PRO EN CONTRA. Tegenover de heren Molenaar (V.V. D.) en Regout (K.V.P.), die de nade len der beperking niet twijfelachtig oordeelden, zette minister Van de Kieft de zijns inziens gunstige wer king van deze „geniale maatregel" van .prof. Lieftinck in de afgelopen periode uiteen. Hij meende voorts, dat de aandeelhouder meer gebaat is met een rustig beheer dan met sterk schommelende dividenden. De minister bleef bij zijn mening, dat deze beperking in dit uitermate moeilijke tijdsgewricht, ook al gezien haar samenhang met tal van andere sociaal-economische maatregelen, nog niet kan worden gemist. Overigens bleek tijdens het debat, dat de K.V.P.-fractie over het ont werp verdeeld is: oud-minister Teu- lings voerde het woord namens hen, die van oordeel waren, dat de rege ring gelegenheid moest hebben het advies van de S.E.R. in te winnen. Ook deze K.V.P.-leden behielden zich voor de toekomst echter alle vrijheid voor. De heer Regout en zijn politieke vrienden wilden van een dergelijk uit stel niet weten. De heer Kapteyn (P.v.d.A.), die zich achter de minister schaarde, wees op de wenselijkheid bij verdere studie ook de positie van de managers in het bedrijfsleven en van de effec tenhandel in aanmerking te nemen. ERFENIS. In zijn antwoord zeide de minister, dat hij de zaak als erfenis heeft ge vonden. Hij heeft dl ze erfenis aan vaard zonder benefice van inventaris, hetgeen niet betekent, dat hn het ont werp met overtuiging verdedigd. Wat de kwestie van het vragen van advies aan de S.E.R. aangaat zeide de minis ter van oordeel te zijn, dat men de re gering de vryheid moet laten té be oordelen wat een belangrijke kwestie is. Het zou onbeleefd zijn geen waar de te hechten aan de adviezen van de raad. Bij de replieken vroeg de heer Rip (A.R.) of het, nu er dubia gerezen Een wonder Generaal Naguib, die in Egyp te de politieke partijen en de vakverenigingen liet verdam pen tot een bevrijdingsfront, gaf een persconferentie. „Erkent U". zo vroegen de krantenmensen, „de schulden van het oude régime?" Nadat "Naguib ja gezegd had, vroegen ze verder: „Bij de ge boorte van Faroek's zoon, be loofde de regering een geschenk voor alle kinderen in Egypte, die op dezelfde dag geboren wa ren, hoe staat het daar mee?" „Wordt niet uitbetaald", zei Naguib, „wij financieren geen wonderen. Gemiddeld komen in Egypte 1500 kinderen per dag ter wereld. Ditmaal wilden ge lukkige ouders ons doen gelo ven, dat er een wonder was ge beurd en dat er op die dag niet minder dan 14.630 kinderen wa ren geboren". De nazi H. J. disks publiceerde een boek. Over het Nordpo'l-Spiel. De Duitser H. J. Giskes, die in de oorlog hoofd is geweest van de Nazi inlichtingendienst in Nederland, heeft te Londen een boek laten verschijnen over het „Nordpöl-Spiel". Hij beweert daarin, dat zyn mannen in Nederland sedert Maart 1942 twintig maanden lang naar Londen telegrammen zon den via een ondergronds radionet van de geallieerden, waarop zy beslag hadden gelegd. Hij zegt daardoor de ontwikkeling van het ondergronds verzet in Nederland twee jaar te heb ben tegengehouden. De telegrammen- wisseling zou begonnen zijn na de ar restatie van de Nederlandse luitenant Lauwers, die voor de Britse geheime dienst werkte. In het voorwoord van het boek scfaryft luitenant Lauwers, dat de te legrammen, die hij op bevel van de Duitsers naar Londen seinde, voorzien waren van een geheime, tevoren af gesproken waarschuwing, waaruit kon blyken, dat hij zich in handen van de vijand bevond. De Britten hadden op deze waarschuwing geen acht ge slagen. Zoals bekend heeft de Parle mentaire enquête-commissie deze kwestie (die in Nederland werd aan geduid als het England-Spiel) onder zocht, waarbij men tot de conclusie kwam, dat er inderdaad aan Engelse zijde fouten zijn gemaakt. Koningin Elizabeth de tweede van Groot-Brittannië heeft de gouden medail le van de Britse architectuurprijs voor 1953 toegekend aan de Franse architect. Le Corbusier. zyn, niet wenselijk zou zijn de tweede termijn van de zijde van de minister uit te stellen tot de volgende verga dering. Minister Van de Kieft betoogde, dat z.i. de kern is of het ontwerp juridisch juist is. Volgens de minister zou het ontwerp aanvaard kunnen worden. Voor 27 dagen zou het dan niet gel den. Hij wilde een onzuivere stemming voorkomen en verenigde zich met het voorstel van de heer Rip. De voorzitter ging daarmede ao- coord en schorste de beraadslagingen. Jongetje viel in teil met kokend water. Geldboete voor onvoorzichtige dienstbode en werkster. Een dienstbode en een werkster hoorden Dinsdag voor de Amsterdam se rechtbank een boete van 25 tegen zich eisen, omdat het aan hun schuld te wijten is geweest, dat een 4-jarig knaapje op 30 Augustus j.l. te Blari- cum in een teil met kokend water is gevallen De beide meisjes, in dienst van de familie N. te Blaricum, hadden op die dag de teil in de tuin achter het huis gereed gezet en waren de woning weer binnengegaan om de was te ha len. Voor zij weer buiten waren, was het ongeval gebeurd. Wolter, een buurjongetje, was achteruit lopende in de teil geval len. Ter zitting werd door de president en door de officier niet zonder verba zing opgemerkt, dat enkele kinderen van 10 en 11 jaar, die Wolter in de teil zagen vallen, geen moeite hadden gedaan het kind daar direct weer uit te halen. Zij hadden er bij staan i lachen, zich blijkbaar niet realiseren de, wat er gebeurde. Het kleine jon getje was zelf, gillend van de pijn, de teil weer uitgekropen. Hij was in de hoogste graad ver brand, doch is na langdurige behande ling thans genezen. Tussen de vader van Wolter en de heer N. is een schikking over de schadeloosstelling tot stand gekomen. De talrijke vluchtelingen, die dagelijks uit Oost-Duitsland In West-Bcrljjn binnenstromen, stellen de autoriteiten in West-Duitsland voor moeilijke problemen. Een groep uitgewekenen tracht in ©en tot voorlopig onderko men ingericht verblyf enigszins op verhaal te komen. Man die secretaris vast bond, gearresteerd. De Haagse politie is er Dinsdag middag in geslaagd de man te arres teren, die Zondag j.l. de secretaris van het fonds voor sociale instellin gen der Staatsmijnen te Heerlen op zijn stoel vastbond en daarna in een voor het kantoor geparkeerde auto stapte en wegreed. Twee Haagse jeepagenten ontdek ten deze auto, die in de Grote Markt straat fout geparkeerd stond. Zij ble ven in de omgeving en zagen na eni ge tijd 2 mannen uit een café komen, zich naar de bewuste wagen bege ven en wegryden. Een eind verder in de Grote Marktstraat reed de politie- jeep de wagen klem, waarna de agen ten met getrokken pistolen de beide inzittenden arresteerden. Het waren de 26-jarige ir. P. M. uit Heerlen en de eveneens 26-jarige J. P. R. uit Den Haag. MET NIEUWE LIFTMASTER. Evenals bij Meïbourne-vlucht is ingeschreven in de handicap-wedstrijd. De K.L.M. heeft thans definitief ingeschreven voor deelneming aan de luchtrace van Engeland naar Ghristchurch in Nleuw-Zeeland, die in Octo ber a.s. zal worden gehouden in navolging van de in 1934 gehouden Mel bourne-race. Het ligt in de bedoeling van de K.L. M. in de zg. handicap-sectie deel te nemen. In principe is besloten de vlucht uit te voeren met een DC 6a Liftmaster. De K.L.M. heeft twee van deze vliegtuigen bij de Douglas fabrie ken in Amerika besteld. Zij zullen in de loop van de zomer in Nederland arriveren en krijgen de namen „Ir. Damme" en „Generaal Snijders". Over de samenstelling van de bemanning, de aard van de lading enz. kunnen nog geen mededelingen worden ge daan. De wedstrijd wordt gehouden in de week van 8 t.e.m. 15 October a.s. Het beginpunt is een nog nader aan te wij zen vliegveld in Engeland. De wed strijd is georganiseerd ter gelegenheid van he; 100-jarig bestaan van de Nieuwzeelandse provincie Canterbu ry. De afstand EngelandNieuw Zee land is ongeveer 22.400 kilometer. Deze Christchurch-race vertoont veel overeenkomst met de in 1934 ge houden Melboum-race, waarin de K. Nederland ziet af van dollarhulp. (Slot van pag. 1.) OMVANG DER HULP De Amerikaanse economische hulp verlening heeft in zeer belangrijke mate bijgedragen tot het economische hei'stel van ons land. In totaal ont ving Nederland 966 millioen dollar, waarvan bijna 150 millioen in de vorm van leningen en ruim 816 mil lioen in de vorm van schenkingen. Daarnaast ontving Nederland nog be langrijke indirecte financiële steun ter financiering van zijn tekorten in het intra-Europese betalingsverkeer. Namens het gehele Nederlandse volk heeft de Nederlandse regering de regering der Verenigde Staten deelgenoot gemaakt van haar grote erkentelijkheid voor de ontvangen hulp. WAARDERENDE WOOR DEN VAN DULLES. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag de Nederlandse rege ring geluk gewenst met het besluit af te zien van de Amerikaanse dol larhulp. In een verklaring zegt Dul les o.m., dat deze daad de bewonde ring van het Amerikaanse volk af dwingt. De Amerikaanse ambassadeur In Den Haag, Selden Chapin, heeft in een verklaring o.m. gezegd, dat zhn regering en het Amerikaanse volk alle bewondering heeft voor het vast beraden en krachtige streven van het Nederlandse volk om zijn economie te herstellen, uit te breiden en tegelij kertijd zijn verdediging te versterken. Hoewel er, ook in de toekomst pro blemen zullen blijven, vertrouwt Sel den Chapin er op, dat deze door vastberadenheid en samenwerking tot een oplossing gebracht zullen worden. L.M.-Douglas DC 2 „Uiver" de eerste prijs in de handicap-race behaalde. DE PRIJZEN. De ee«ste prijs in elke afdeling is tienduizend pond sterling (circa 106.500.en in de snelheidsafde ling bovendien de gouden „Harewood Beker". De tweede, derde en vierde prijzen in beide afdelingen zijn res pectievelijk drieduizend, duizend en vijfhonderd pond sterling. Marius Renard overleden. Marius Renard, de jongeman die slechts één nier had en die de genees heren, toen deze werd aangetast, heb ben gepoogd in het leven te houden door een nier van zijn moeder in zijn lichaam over te brengen, is overleden. Prijsdaling voedergranen Met ingang van 1 Maait zullen de prijzen voor geïmporteerde voedergra nen wederom met rond twee gulden per honderd kilo worden verlaagd, al dus het Vrije Volk. Deze prijsverlaging door het Be drijfschap Granen, Zaden en Peul vruchten, is een gevolg van verdere graanprijsdaling op de wereldmarkt. NET ALS IN VLISSINGEN. Communisten zoeken contact met anderen Vrees voor nieuwe verliezen bij de a.s. raadsverkiezingen. (Van onze Haagse redacteur.) In aansluiting op een bericht, dat de communistische partij in Vlissingen contact zocht met de Partij van de Arbeid en de Middenstand om bij de komende gemeenteraadsverkiezingen met een gezamenlijke lijst te komen, vernemen wij, dat de C PN. in andere gemeenten met gelijksoortige plannen is gekomen. In Amsterdam heeffc zij contact gezocht met de P.v.d.A. en de V.V.D. Van het hoofdbestuur der C.P.N. is naar de afdelingen in alle delen van het land de instructie uitgegaan om krachtige propaganda te voeren voor de gemeenteraadsverkiezingen, waar bij vooral op twee punten de nadruk wordt gelegd: samenwerking met de P.v.d.A. en het N.V.V. en met andere organisaties, en agitatie onder werk lozen. Van communistische zijde voert men deze actie, omdat er vrees in C- P.N.-kringen bestaat, dat de partij bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen weer een veer zal moeten laten. In tal van vergaderingen en confe renties wordt uiting gegeven aan een grote ontevredenheid. Bij de commu nistische vakbeweging, de E.V.C., ko men bedankjes binnen, omdat velen het helemaal niet eens zijn met het wegwerken van Berend Blokzijl voorzitter en de benoeming van Frits Reuter, die weinig contact heeft met de arbeidersmassa. Ondanks de po gingen om een krachtige propaganda- actie in verschillende provincies t< ontketenen, teneinde de financiële po sitie, die zeer slecht is, te verbeteren en het aantal leden uit te breiden,, schijnen de resultaten niet te beant woorden aan de gestelde verwachtin gen. De „isme's" verstikken Oost-Duitsland. De Amerikaanse hoge commissaris te Berlijn heeft een onderzoek inge steld naar de verschillende „ismes" clie in de Oost-Duitse pers als misda dig worden veroordeeld. De eotimissie kwam tot het resultaat, dat in de ogen van het Kremlin de volgende ge zindheden misdadig zijn: Trotzkyis- me, Zionisme, cosmopolitisme, objec tivisme, particularisme, bureaucratis- me, unionisme, diversionisme, sche matisme, imperialisme, Titoisme, pa cifisme, individualisme, factionalisme, praticisme, neutralisme, relativisme, critisch realisme, militarisme, chauvi nisme, sociaal-democratisme, opportu nisme, formalisme, naturalisme, voorts verzoeningsgezindheid, collabo- ratie, bourgeois-gezindheid, kulak-ge- zindheid, gebrek aan waakzaamheid, gebrek aan klasse-bewustzijn, oncri- tische gezindheid en het jagen op baantjes. De lijst groeit blijkens berichten in de Oostduitse pers nog van dag tot dag. „Communisme" ontbreekt in de serie nog. Begaafd dichter en scherp zinnig essayist. In de nacht van Maandag op Dins dag is te 's-Gravenhage onverwacht overleden de dichter mr. Martihus Nijhoff. Hjj werd 59 jaar oud. Met hem is een zeer vooraan staande figuur onder de Nederlandse letterkundigen heengegaan, die als begaafd dichter en scherpzinnig es sayist een belangrijke invloed zowel op Nederlandse als op Vlaamse lite ratuur uitoefende. Hy was een telg uit het met de wereld van het boek zozeer vertrouwde geslacht der grote Haagse boekhandelaars en uitgevers en groeide op in het geestelijk kli maat van Verwey's tijdschrift „Be weging". Zyn eerste bimdel gedich ten verscheen in 1916 onder de titel „De Wandelaar", geschreven tijdens de mobilisatie. Na de eerste wereld oorlog ging hij zich bezinnen op de vormgeving van zijn poëzie, waarna hij de bundel „Vormen" publiceerde. Met deze gedichten verwierf Nijhoff de poëzie-prys van Amsterdam. Van 19261933 maakte hy deel uit van de redactie van „De Gids". In de derti ger jaren verschenen o.m. de grote ge dichten „Awater" en „Het uur U." Ook voor de dramatische dichtkunst; had hy grote belangstelling, getuige zyn vertalingen van klassieke en moder ne toneelwerken (Shakespeare, Euri pides en Elliott), als ook de drie prachtige lekenspelen, gebundeld als „Het Heilig Hout": het kerstspel „De Ster van Bethlehem", het paasspel „De Dag des Heren" en het pink sterspel „Des Heilands Tuin". In zijn inleiding tot deze spelen vertelt Ny- hoff, dat hij ze beschouwde als een voortzetting van het werk van zijn moeder, die heilssoldate was geweest. Zy schreef bijbelse stukjes, „zang diensten", die door de jeugd werden uitgevoerd. „Toen mijn moeder stierf, liet ze mij een reiskoffertje na, dat haar zangdiensten bleek te bevatten." Hij putte er veel uit voor deze leken spelen. In deze inleiding heeft hy voorts zijn houding tot zijn gedichten en tot het leven in enkele woorden geschetst: „Ik geloof, dat in ons tijd perk, waarin de eeuw van het indivi dualisme overgaat in die van de col lectiviteit, geen groter moeilykheid voor de schrijver bestaat dan de vorm zelf van zijn taal. Men zou Latijn, liever geheel taalloos willen schrij ven." Vandaar ook, dat zijn gedich ten vaak in zeer eenvoudige bewoor dingen zijn gesteld. Na de tweede wereldoorlog was Nij hoff enige tijd regeringsadviseur, docxi hy moest ontslag nemen in ver- i band met een ziekte, welke de oor zaak van zyn dood is geworden. De begrafenis zal in alle stilte geschie den. Het Wereldgebeuren Comediant Iemand moet eens gezegd hebben, dat toneelspelers altijd met vol doening terugzien op hun levens loop. Ze zijn op hun (of haar) oude dag de opgewekste mensen ter wereld en zo ze al ergens last van mochten hebben, dan is het niet van zelfverwijt over gemiste kansen. Men zal dit merkwaardige verschijn sel voor verder onderzoek aan psycho logen moeten overlaten, maar intus sen mogen we wel vaststellen, dat het de lieden, die van het gewone leven een schouwtoneel plegen te maken, ge meenlijk slecht vergaat. Daar is Georg Dertinger, oud-mi nister van buitenlandse zaken in de Oostduitse Volksrepubliek. Hij zit nu in de gevangenis en wan neer we zijn lot afmeten naar dat van de mannen in de Tsjechische, Hon gaarse, Russische en Poolse verraad- processen, dan is het wel duidelijk wat aan deze man te wachten staat. Hy was toch zo'n handige come diant. Als Pruisisch cadet en als Stahlhelm-lid beminde hij de glans van de laklaazen bij de parade's. Hij maakte veel „show" in Oost-Duitsland, maar lid van de Hitler-partij werd hij nietToch schreef hij nare dingen in het Neue Wiener Tageblatt over de heerlijke overwinningen van Hitier, die groter was dan Napoleon. Toen viel dan Hitier en de Russen kwamen. Hij schakelde over op de Russen. De toenadering tussen Oost en West zou komen. Neen, hij was de enige niet.Er zijn er in Frankrijk en in Neder land en in Italië duizenden ge weest, die precies hetzelfde dachten. in 1945. Die duizenden konden na enkele ja ren de rode kleur van hun wapen schild wegwassen, maar Georg zat in Oost-Duitsland. Hij kreeg die kans niet. Hij stond als. niet-communist in 1950 op Stalin's verjaardag te juichen in Moskouhij moest het verdrag ondertekenen, waarbij de Oder-Neisse- grens als afscheiding tussen Duitsland en Polen werd „vereeuwigd". Hij moest z'n knoopsgat beschikbaar stel len om daarin de hoogste ridderorde van de Poolse communistische repu bliek te hangen Hij moest z'n ról voortspelen hoewel hij als katholiek lid van de C.DU. beter had moeten weten. Zo gaat het met een arme come dianthij kan niet meer terug als iemand achter hem staat, die hem steeds verder drijfttotdatja, die iemand achter hem geen heil meer ziet in de comëdie en de arme come diant wegwerpt als een uitgeknepen citroen. Hiermee raken we wellicht aan de wortel van de meeste schandaal-pro cessen achter het IJzeren gordijn. Men heeft bepaalde lieden niet meer nodig, niet meer als comediant, niet meer ais paladijn, -niet meer als functionaris in het partijapparaat. Van welke omvang de komende processen in Oost Duitsland en in Rusland zullen worden, laat zich moeilijk voorzien. Die omvang is ook van minder be tekenis. Het gaat om de strekking. In Oost- Duitsland wil men het publiek duide lijk maken, dat internationale contac ten „levensgevaarlijk" zijn. In Rusland wil men blijkbaar aan de medici de il lusie ontnemen, dat hun wetenschap internationaal zou zijn en daarnaast wil men de Joden een waarschuwing geven. Vermoedelijk is die waarschuwing over de hoofden van de Russische Jo den heen gericht tot de Joden in de Verenigde Staten, die nogal sterk anti communistisch zijn. Men wenst geen binding van de communistische Jo den in het eigen land met de niet- communistische Joden in andere lan den. Volgens een Zweeds blad zou er in .de tijd, dat Russische medici bepaalde figuren rondom Stalin uit de weg ge ruimd zouden hebben, inderdaad een opvallende sterfte in een zekere Rus sische generaals-kring zijn voorgeko men. Er is dus gezocht naar een aan knopingspunt met de werkelijkheid. Daaruit zijn speculaties voortge vloeid als zouden zekere Sowjet- machthebbers in die sterfte de hand hebben gehad en haar nu willen af wentelen op de beklaagden van het komende „medische proces". Mogelijk is dit wel, maar te bewijzen niet Hier voor zullen de processen geen enkele opheldering van betekenis brengen. Men mag niet anders dan bekentenis sen en zelfbeschuldigingen verwach ten. Deze vertoningen hebben voor de Wes terse wereld slechts waarde als waar schuwing.... waarschuwing voor de genen, die mochten menen, dat ze ais comediantMoskou om de tuin kunnen leiden.dat er wel met de communisten te praten zou zijn en dat men dat het leven zou kunnen hou den Georg Dertinger heeft het gepro beerd en nu wacht hem de strop zon der dat men zo erg veel medelijden met hem heeft. Dertinger van StahUièbn via Hitler en Stalin naarde galg?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3