VANNELLE De Zeeuwse visserij moet een achterstand inlopen Iwitnlettw Zeeuwse Almanak ABDIJSIROOP „N00RDHIMDER" KEERTDINSDAG NAAR OUDE BASIS TERUG STICHTING ZEELAND VERLIEST HAAR DIRECTEUR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 1953 „ZEVIBEL" ACTIEF. Plannen voor verheffing van het sociaal en economisch peil De visserij, een karakteristieke tak van bestaan in Zeeland en econo misch ook allerminst van belang- ontbloot, gaat het over het algemeen niet naar den vleze. Legio zijn de vraagstukken welke dringend om een oplos sing vragen. Om er slechts enkele te noemen: de financiële moeilijkheden om de vloot op peil te kunnen houden, het specifieke onderwijs voor de visser, waarvan de jongeren nog zijn verstoken, de ongewenste sociale toestanden welke de zgii. deelvisserij met zich brengt en de monopolisti sche positie van de handel, met name voor de garnalen. Alle vraagstuk ken, welke niet van vandaag of gisteren dateren, doch tot dusver vrijwel onbesproken bleven. Het zal --enszlns eenvoudig zijn om dit alles op korte termijn op te lossen, doch het feit, dat zy thans een punt van bespreking uitmaken in de „Zevibel", de vrije Zeeuwse organisatie van vissers en knechts, is reeds eer verblijdend teken. In een onderhoud met de voorzitter, de heer A. L. S. Loekefeer, heeft de ze ons een en ander verteld over de verschillende kwesties die de aan dacht hebben in de „Zevibel". Zoals bekend werd deze vereniging tot Be vordering van de Zeeuwse visserijbe- langen, in Maart 1952 opgericht, na dat de Stichting Zeeuwse Visserijbe- iangen gefinancierd door provincie en gemeente had opgehouden te be staan. Hoewel de Zeeuwse visser van huis uit sterk individualistisch is inge steld, groeit toch het begrip voor or ganisatie. Practisch de gehele mos selen- en garnalenvisserij is thans tot de vereniging toegetreden. Om zich met kracht aan de oplossing van de verschillende vraagstukken te kunnen wijden, zal het gewenst zijn, dat de „Zevibel" eerst de beschikking krijgt over een vaste deskundige secretaris en een visserijbureau, waarheen de le- Aclvertentïe. Achterschip „Valentine" na maanden gelicht. (Slot van pag. 1). LAATSTE LOODJES Vandaag zullen dan de laatste lood jes volgen :Jiet op de wal trekken van het voorschip, met behulp van vier 40- tons takels. Dit S00 top wegende voorschip, dat nu geheel vrij ligt, zal- ook eerst gelicht moeten worden, (waartoe tevens twee z.gf heftanks van elk 100 ton zullen dienen) en moeten worden leeggepompt. Wanneer ook dit onderdeel van het programma zal zyn afgewerkt, zullen de mannen onder bevel van uitvoerder Arie Kaptein ongetwijfeld een zucht van verlichting slaken. Bijna zes maanden schonken zij in weer en wind hun leunde en krachten aan het volbrengen van deze zware taak. ONDERZOEK NAAR MUNITIE. Zodra de „operatie-Valentine" be ëindigd zal zijn, zal de Hulpverle ningsdienst een onderzoek instellen naar zo mogelijk nog ih het wrak aanwezige munitie. Eventuele projec tielen zullen dan waarschijnlijk naar Cadzand worden vervoerd om aldaar onschadelijk gemaakt te worden. Mochten er nog persoonlijke bezittin gen van de gestorven opvarenden aangetroffen worden, dan zullen deze ter beschikking van de Britse marine! worden gestela. Het is het plan om de wrakstukken naar Rotterdam te verslepen en dan volgt het definitieve einde voor deze voormalige Britse torpedojager: de sloop VOS REYNAERDE- De bronzen Vos Reynaerde, die in Hulst nabij de Gentse Poort het oog gericht houdt op St. Jansteen, heeft 'het de laatste jaren niet gemakke lijk. Herhaaldelijk moet het lepe vosje, dat thans in brons gegoten, helaas de speelse invallen van zijn scherpe brein slechts in de geest ten uitvoer kan brengen, zich laten welgevallen, dat bruten het belagen. Geen list of laag kan het meer spannen Des te verfoeilijken, tè onsportie ver in deze Eeuw van Sport, is het, dat onverlaten in de laatste 'jaren het legendarisch dier telkenmale weer beroven van zijn attributen. Dezer dagen ontzagen zij zich met om de Vos Reynaerde te ontdoen van de aan zijn bedelstaf gehechte buidel en het is ons volstrekt, maar dan ook volstrekt niét mogeTAjk te bevat ten, wat men met een bronzen buidel wil beginnen. O, mocht het vosje nog eenmaal de kans krijgen zijn slimheid in prac- tijk te brengen. Het zou de bruten slecht vergaan! den zich met hun noden kunnen wen den. Vrijwel alle leden hebben zich reeds bereid verklaard hiervoor de contributie van 30 op 60 per be drijf per jaar te brengen. Het ligt dan ook in de bedoeling nog dit jaar tot de benoeming van een secretaris over te gaan. (De heer J. L. van Leeuwen, burgemeester van Brouwershaven, is niet tot secretaris doch tot adviserend bestuurslid benoemd). Als lid van de Stichting voor de Ned. Visserij en door rechtstreeks contact met het Bedrijfschap voor Visserijproducten, heeft de Zevibel thans verbinding met de hoogste re gionen in de Nederlandse visserij. Dit zal zeker de Zeeuwse visserij ten goe de komen. Zoals gezegd zijn de moeilijkheden legio. Daar de vissersvloot nodig ge saneerd en verder opgebouwd moet worden, denkt men landelijk aan de oprichting vah een Visserijbank, met steun van het Rijk. V.G.L.O. VOOR TOEKOMSTIGE VISSERS De vorming van de visser laat ook veel te wensen over. Er zijn in Zee land wel vier binnenvaartscholen, doch het. onderwijs is niet speciaal op de visserij gericht. De Zevibel streeft daarom naaf technisch- en sociaal- economisch onderwijs voor vissers, als topklassen van het lager onderwijs, dus v.g.l.o. voor vissers. Men is reeds met plannen hiertoe bezig. Ook het moeilijke punt van de deel- vissery heeft de aandacht. Daar de garnalenvisserij staat of valt met goede sociale voorzieningen voor de knechts, wordt gewerkt aan een op lossing in die richting. In vele geval len is de ondernemer van oordeel, dat hij niet in staat is de premie voor de soc. voorzieningen te betalen. Er is thans een onderzoek gaande en wan neer dé onmogelijkheid voor de on dernemer blijkt, zou men willen trachten steun van de regering hier voor te verkrijgen. VERKOOPCOÖPERATIE Een moeilijkheid, vooral voor de garnalenvissers, vormt ook de bijna monopolistische positie van de handel. De Zevibel werkt daarom thans aan een plan voor oprichting van een ver koopcoöperatie', niet om de handel ge heel uit te sluiten, doch om hiermee corrigerend te werken. De visser zal door middel van zijn bureau, zelf de marlet in het buitenland moeten gaan peilen. Voorts wordt ook sterk behoefte gevoeld aan een zekere pachtregeling voor mosselpercelen, daar met het huidige systeem van uitgifte vaak onprettige ervaringen zijn opgedaan. Als verdere activiteiten van Zevibel noemde de heer Loekefeer tenslotte de plannen om dit jaar enkele vlsse- rijdagen in Breskens te organiseren. Men wil hiermee de vissery in de be langstelling van geheel Zeeland plaat sen. Een streven dat zeer zeker aan beveling verdient. De Zeeuwse visse rij heeft te lang in een enigszins ver geten hoek geleefd! Inwoonster van Graauw wordt morgen 101 jaar Vingerprenten-onderzoek in Tholen begonnen. Deze week zijn medewerk jvs vin het Anatomisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht in Tholen be gonnen met het nemen van vinger afdrukken van de schooljeugd. Zoals bekend, geschiedt dit in verband met een wetenschappelijk onderzoek naar de afkomst van de Zeeuwse bevolking en de onderlinge samenhang van de bevolking der Zeeuwse eilanden in een ver verdeden. De kinderen kwamen voor het on derzoek naar de huishoudschool, waar burgemeester mr. A. J. van dei- Hoeven blijk gaf van zijn belang stelling. Advertentie. Wordt U gekweld door rheumatiek, spit sehias, noo.o- en zenuwpijnen, neemt dan üw toe vlucht tot fogal. Set middel dat baat. waar andere raien. Laat U dus niet langer Kwellen, maar ge- bruik regelmatig fogal. Toga) zui vert de nieren en is onschadelijk vooi haft en mn-!g Bïi apotheek t drogist 0.95, 2.40, en 8.88. Bertauwée hoest Als andere -V*' AVk*? middelen gefaald VW ■SX^Vy hebben, Uw hoest VVSX Vpw minder benauwd Wvy «Vj». te maken, neem dan yW\ AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop A.s. Donderdag wordt een inwoon ster van de provincie 101 jaar. Het is mevrouw J. de KoningVermeu len te Graauw, die vorig jaar ter ge legenheid van haaf „eeuwfeest" dooi de bevolking van Graauw hartelijk werd gehuldigd. Ook nu geniet mevrouw de Koning voor haar zeer hoge leeftijd nog een I goede gezondheid; het gehoor wordt I wel wat minder, maar haar geest is nog helder en haai1 lichamelijke con ditie nog wonderlijk goed. Zoveel mo gelijk maakt zjj elke dag nog een kleine wandeling in de omgeving van haar woning. Vorig jaar hebben wij nog aange kondigd, dat mevrouw de Koning haar 100ste verjaardag op de 28ste zou vieren: een vergissing, die het gevolg was van het feit, dat zij zelf 99 jaar lang in de veronderstelling heeft geleefd op deze datum geboren tez ijn. Pas bij haar 100-ste ver jaardag kwam uit, dat dit een dag te vroeg was! Ook dit jaar wordt op de grote feestdag natuurlijk weer veel belang stelling verwacht. LECTUUKPROBLEEM OP ZEE. Bemanning zit vier weken lang in de eenzaamheid. By het b&toimingsmagazyn van het Nederlanse Loodswezen te Vlissingen worden thans allerlei voorbereidingen getroffen om het lichtschip „Noord- hinder" gereed te maken voor vertrek naar buiten. Voor het eerst na de oorlóg zal dit schip namelyk op zijn oude, vertrouwde „basis" by de Noord- hinderbank terugkeren om daar weer te dienen als baken voor de scheep vaart. Tot voor kort moesten alle zeeschepen gebruik maken van de „ge veegde geulen" in verband met het mynengevaar, maar nu het Zuidelyk deel van de Noordzee vry van mijnen is, is dit niet meer nodig en kan elke koers worden genomen. Daarom is de aanwezigheid van de „Noordhinder" weer dringend vereist en daarom ook is men druk bezig om alles vóór Dins dag gereed te hebben. Dan namelijk zal het schip naar de Noordhindertoank gesleept worden. KOORTSIG, RILLERIG verjaag dal lome griepgevoel met: .,Het duurt ongeveer acht uur voor de „Noordhinder" van Vlissin gen uit op zijn bestemming i3 aan gekomen",. zo verteldeons kapitein de Wit, „Van land is er dan niets meer te bekennen: We zweven tus sen lucht en water". Het is daar op zee een kleine ge meenschap, elf mensen in totaal, die om de vier weken worden afgelost. Vief lange weken op een stilliggend schip „We zijn eigenlijk net een huisge zin" zei de kapitein, „en we doen ons uiterste best om het zo gezellig mogelijk te maken. Maar het eist van iedereen een flink stuk uithou dingsvermogen en dikwijls ben je maai- wat blij, wanneer je een ploeg hebt, die goed met elkaar overweg kan. Je weet ook nooit precies of een nieuwe man zich kan aanpassen. Het plezierigste van de hele maand, is natuurlijk de aflossing en eens in de week de verversing. Dan komen er wat tijdschriften en zien we weer eens andere mensen". ALTIJD WERK. Vier weken op het lichtschip be tekent voor de bemanning echter niet, dat men vier weken niets doet, integendeel, er is altijd werk te vin den. In de eerste plaats is voortdu rend de wacht in touw, die dient te rapporteren of er iets bijzonders is, zoals vuurpijlen en dergelijke. Ook aan het schip wordt steeds gekar weid, vooral in de zomer. Voorts zijn er de weermeldingen voor hqt K.N. M.I., de zorg voor het licht en nog vele andere zaken, 's Avonds is men echter vrij met uitzondering van de wacht en dan leest men gi-aag eens een boek of een krant. De bemanning van de „Noordhin der" heeft echter een beetje zorgen over die lectuur, want op het ogen blik is de boekenkast volledig leeg... Dat kwam zo: tot voor kort deed de „Noordhinder" dienst by Texel en werd daar vervangen door een gloed nieuw schip, dat echter de „biblio theek" van de oude schuit toegewe zen kreeg. En nu zitten de mannen zonder boeken Vooral In de winter klemt dit „lectuur-vraag- stult", 's zomers is het minder erg, wamt dan kan men 's avonds eens vissen of aan dek zitten. Dat laatste doet men op het ach terschip, dat daarom „de turn" ge noemd wordt: „Loop niet door de bloemen, kerel......!" Merkwaardig is, dat mensen af komstig uit drukke eentra, zoals grote steden e.d., dikwijls minder ge schikt zijn voor dit werk, terwijl „eilanders" dikwijls geknipt blijken voor dienst op een wachtschip. „Je hebt er mentaal stei-ke kerels voor no dig" zegt.de kapitein en we geloven hem graag: steeds werken ln de een zaamheid op een stilliggend schip is waarlijk geen plezierige baan! In elk geval is de bemanning van de „Noordhinder" weer bly op de oude plaats teorug te kunnen keren, want dat betekent dat de mensen by de aflossing direct thuis zyn. Toen men by Texel lag, kwam er eerst nog een lange reis van Den Helder naar Vlissingen. Die pex-iode is nu gelukkig voorby! VIJF JAAR BELANGRIJK WERK VOOR ZEELAND. De heer C. Lijnzaad benoemd in gelijke functie in Noord-Holland. De heer C. Lijnzaad te Vlissingen, sedert 1 Februari 1948 directeur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, is benoemd tot directeur van de Stichting Noord Holland voor Maatscliappelijk en Cultu reel Werk, welke onlangs werd opgericht. Vermoedelyk zal de heer Lijnzaad zijn nieuwe functie met ingang van 1 Maart aanvaarden. Voor Zeeland betekent het aan staande vertrek van de heer Lijnzaad een gevoelig verlies. Hij kwam naar onze provincie met een slechts opper vlakkige kennis van de hier actuele problemen, van mensen en toestanden. Onmiddellijk wierp, hij zich evenwel met volle energie op zijn arbeid en weldra was hij naar vele zijden zeer goed georiënteerd. In de loop der ja ren is dit georiënteerd-zijn uitge groeid tot een diepgaande kennis. Be langrijker nog is, dat de directeur dei- Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk zich een man van grote werkkracht, brede belang stelling en onvermoeibaar initiatief toonde. Van deze eigenschappen en zijn ver mogen om zijn medewerkers met en thousiasme voor hun werk te bezielen, heeft Zeeland de goede vruchten ge plukt. De Stichting Zeeland heeft in de eerste vijf jaren van haar bestaan uitstekende resultaten weten të boe ken. Het algemeen maatschappelijk werk werd aangepakt, de gezinsver zorging ter hand genomen, de school- tandverzorging werd gestimuleerd en Zeeland kreeg op dit terrein de lei dende plaats in Nederland. De zorg voor ouden van dagen, voor Indische gerepatrieerden en de beroepskeuze voorlichting kwamen aan de beurt. Het medisch opvoedkundig bureau voor „probleemkinderen" werd aan de orde gesteld, de vorming van een consultatiebureau voor alcoholisten kwam in voorbereiding, alsmede de zorg voor onvolwaardigen. Op soci aal-cultureel gebied werd de lectuur voorziening van het platteland aan zienlijk verbeterd, terwijl kleuteron derwijs en buitengewoon lager onder wijs eveneens tot de gebieden behoor den, waarop de Stichting haar stimu lerende krachten richtte. In de komende jaren zal het er nu om gaan, aan het maatschappelijke en culturele leven in Zeeland zijn effi ciënte opbouw te geven, op grond vah hetgeen diepgaand onderzoek noodza kelijk en wenselijk doet blijken. Naar aanleiding van het jongste jaarverslag der Stichting schreven wij destijds, dat het moeilijkste werk thans eigenlijk eerst begint. Het zal aan de opvolger van de heer Lijnzaad ten deel vallen die in ieder geval in de goodwill, welke de Stichting heeft, een stevige basis zal vinden. LOOPBAAN. De heer Lijnzaad werd in 1902 te Haarlem geboren. Na een tienjarige kantoorpractijk ging hij over naar het onderwijs, waarin hij gedurende twaalf jaar werkzaam was. Na de oorlog was de heer Lijnzaad gedurende enige jaren werkzaam aan het departement van wederopbouw eu volkshuisvesting, waarbij hij belast was met de sociaal-culturele voorzie ningen voor de arbeiders in de weder- opbouwkampen. Met ingang van 1 Fe bruari 1948 werd de heer Lijnzaad be noemd tot directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, Voor zijn zeer belang rijk werk voor het cultureel contact tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen werd de heer Lijnzaad in 1952 be noemd tot ridder in de Kroonorde van België. De heer Lijnzaad, die onlangs toe lating verkreeg tot de Universiteit te Utrecht, is voornemens thans sociolo gie te gaan studeren. MET GROOT GENOEGEN IN ZEELAND GEWERKT. De heer Lijnzaad verklaarde met groot genoegen in Zeeland te hebben gewerkt® maar niettemin zeer dank baar te zijn voor de eervolle benoe ming in Noord-Holland. Dankbaar zeicle hij voorts te zijn, dat de Stichting erin geslaagd is een gunstige sfeer te scheppen voor sa menwerking in breed verband op het door haar bestreken terrein, waardoor met name gezinszorg en maatschap pelijk werk zich snel konden ontwik kelen. Ook op andere onderdelen van het arbeidsveld der Stichting zijn de bruggen geslagen, die de verschillen de groepen in staat stellen in gemeen schappelijk' overleg het werk verder uit te bouwen. Directemrswisselmg Prov. Stoombootdieissten. Binnenkort oproep van sollicitanten. De directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, oud-kapitein van de koopvaar dij, die op 16 October 1924 zyn func tie in dienst van de provincie aan vaardde, heeft reeds enige tijd gele den de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De regering had echter het provin ciaal bestuur verzocht, voorlopig niet in een eventuele vacature te voorzien, dit in verband met enkele zaken vah, bestuursbeleid. Hangende de vraag of de exploitatie van de veren bij de provincie zou blijven dan wel door het rijk zou worden overgenomen, werd het plaatsen van een oproep voor sollicitanten opgeschort en bleef de huidige directeur op verzoek van Ge deputeerde Staten nog in dienst. Hoewel, naarimen ons mededeelde, over de toekomstige exploitatie nog niets definitiefs vast staat, is het college, na samenspreking met de re gering, thans evenwel- voornemens om binnenkort sollicitanten naar de betrekking van directeur op te roe pen. Advertentie. Advertentie. Middelburgse dilettanten spelen in Goes. VOOR JUBILEREND „ONDERLING KUNSTGENOT." Op Woensdag 4 en Donderdag 5 Februari geeft het Middelburgs Di lettantentoneel ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de toneel vereniging „Onderling Kunstgenot" in het Schuttershof te Goes twee opvoe ringen van het toneelspel „Frieda" van Ronald Millar in de vertaling van Paul Huf. De officiële viering van het jubi leum van de Goesse vereniging zal later in het jaar geschieden. Brand in voormalige gasfabriek Kruiningen. Aardappelen en pakstro verbrand. In de nacht van Maandag op Dins dag brak brand uit in de gebouwen van de voormalige gasfabriek aan de Hansweertsestraat te Kruiningen. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en slaagde er in het vuur spoedig meester te worden. Er kon echter niet voorkomen worden, dat een aantal goederen, die hier waren opgeslagen, verloren gingen, o.a.'pak stro en aardappelen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is op ongeveer 2500 gulden geschat. De ge bouwen waren in gebruik als pakhuis bij de heer G. J, Dek. Het vml. kan toor, dat bewoond wordt door de heer A. Meijers, werd ontruimd, maar liep geen schade op. De brandweer van Yerseke, die eveneens was gewaarschuwd, behoef de geen dienst te doen Over de oor zaak tast men in het duister. Provinciale V.V.V. pleit voor vacantiespreiding De Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft zich gericht tot het Zeeuwse bedrijfsleven met een rondschrijven, waarin nog eens de aandacht gevestigd wordt op de voordelen, welke aan een vacan- tiespreiding zijn verbonden. Aan werkgevers wordt verzocht, voor zo ver zij nog geen vaeantrispreiding toepassen, tot invoering daarvan over te gaan. I KUNST Jan Musch in Middelburg- gehuldigd. Jan Musch, die deze week zijn af- scheidstournée door Zeeland voortzet, stond Dinsdagavond op de planken van de Middelburgse Schouwburg. En ook daar hebben de dankbare thea- ter-minnenden met een ovatie laten blijken, hoezeer zij zich verplicht voe len aan deze grote acteur uit de oude school, die zich nog eenmaal de mees ter toohde in een volmaakte opvoe ring van Molière's onsterfelijke blij spel „De Vrek." Zoals zo ^menigmaal in het verle den, bracht Musch zijn publiek in de ban van zijn dynamisch en rijk ge nuanceerd spel, waardoor de vrek Harpagon veel méér werd dan, een toneelfiguur: een weergaloze karak terontleding, de uitbeelding, volledig tot in 't nietigste détail, van 'n men selijke eigenschap precies zoals Mo lière dat bedoeld moet hebben. Maar deze vertolking was niet de enige kurk waarop de voorstelling dreef. De opvoering-was in al haar. facetten briljant, een laatste demonstratie van het regietalent van Musch, die er voor zorgde, dat het tempo geen mo ment verslapte, dat de prachtige/ hoe genaamd niet verouderde dialogen als vuurpijlen heen en weer flitsten en dat ook de andere spelers zich volle dig gaven. Met name Maarten Kap- teijn als de zoon van Harpagon, Mies Hagens als zijn dochter, Kat ja Ernst als zijn bruid-in-spé en Rober Sobels als de bediende gaven voortreffelijk spel te genieten. Zij hadden daardoor een belangrijk aandeel in het succes van deze afscheidsvoorstelling. HULDIGING. Na afloop werd de 78rjarige Musch gehuldigd door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein. „Wij hebben U gezien in blijspelen en drama's en het meest bewonderd in die comedies, waarvan de beste scènes tragische accenten hadden", zo zeide hij. „Voor ons zal de naam Jan Musch onaf scheidelijk van het Nederlands to neel verbonden blijven." Namens de vele bewonderaars in Middelburg, dankte de burgemeester de kunste naar voor deze avond, maar meer nog voor wat hij tientallen jaren aan het 'publiek heeft gegeven. Hij bood hem vervolgens een fraai bouquet in de Middelburgse kleuren en een Frans boek over muziek aan. De heer J. J. Gerritsen overhandigde bloemen na mens de Z.V.U. en de N.V. „De Mid delburgse Schouwburg." Musch veeg de zrjn zwartgeverfde tanden schoon, trok zijn pruik af en dankte in har telijke bewoordingen voor deze hul diging. Na de voorstelling ontvingen de burgemeester en mevr. Bolkestein de spelers, de leden van het huldigings comité en het bestuur van de Z.V.U. in de kamer van B. en W. ten stad- huize, waar men nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeenbleef. F. A. R.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2