PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Achterschip van „Valentine" aan bodem van Schelde ontrukt BILT Nederland ziet voorlopig af van Amerikaanse dollarhulo Kantlijn DULLES WAARSCHUWDE WEST-EUROPA LAGERHUÏSLEDEN TRACHTTEN KNAAP VAN STROP TE REDDEN 196e Jaargang - No. 23 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Bailintijn PI verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per lew Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct. per mm Minimum p. advertentie 3.— Ing medeoelingen driemaal tarlel Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels t l Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z C. Middelburg Bur Vlissingen Walsti 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraat 2. telef 16- Temeuzen Brouwerijstr 2 Zierikzee N Bogerdstr C 160 telef VOLDOENDE DOLLARS EN GOUD. Meer opdrachten uit U.S.A. en ruimer handel noodzakelijk In totaal ontving Nederland bijna 1 milliard dollar. De Nederlandse regering: heeft de ambassadeur der Verenigdse Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A. missie te Den Haag ver zocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verltrygen van eco-_ nomisclie hulp voor het fiscale jaar 1952/'53. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee, houden verband met het feit, dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wijze en in belangryke mate zyn toegenomen. Gebleken is, dat deze. toeneming der convertijbele reserves zodanig is, dat het voor 1952/'53 te verwachten dol- lartekort op kasbasis geheel ban worden gedekt. De toeneming der goud- en dollar reserves draagt echter voor een be langrijk deel een incidenteel karak ter. Het is dan ook onder de aan dacht van de regering der Verenigde Staten gébracht, dat ondanks deze incidentele verbetering der Neder landse dollarpositie, het structurele dollartekort van Nederland onver minderd blijft bestaan. Op grond van het met de regering der Verenigde Staten gevoerde overleg vertrouwt de Nederlandse regering er op dat, bij een onverhoopte verslechtering van Nederland's economische positie her vatting van de. economische hulpver lening in later jaren mogelijk blijft voor zover althans het congres daar- Nederland heeft, zoals bekend na dat daartoe een zachte vinger wijzing was gegeven, thans aan de Verenigde Staten van Amerika doen weten, dat het geen behoefte meer heeft aan dollarhulp. Daarbij is de verwachting uitgesproken, dat als de voor het ogenblik heersende gun stige economische en financiële con stellatie veranderen mocht wederom een beroep zal kunnen worden gedaan op Amerikaanse bijstand. In meer dan één opzicht is het bo venstaande verheugend. In de eerste plaats bewyst het, dat Nederland in derdaad geslaagd is in het overwin nen van de naoorlogse moeilijkheden, moeilijkheden, die voor ons land gro ter waren dan voor de meeste andere landen, omdat onmiddellijk na het einde van de oorlog het conflict in In donesië uitbrak. De situatie moge nog" steeds niet ideaal zijn, in ieder geval mag van een noodtoestand niet meer gesproken worden Daarnaast stemt de bovenvermelde Nederlandse stap tot voldoening, om dat er iets onprettigs schuilt in het langer dan noodzakelijk gebruik ma ken van hülp van derden. Men zou het zelfs kunnen betreuren, dat Neder land bedankt heeft voor verdere Amerikaanse dollarsteun na een tip uit Washington, ware het niet, dat de Amerikanen te goede zakenlieden zijn, om hulp langer te laten duren dan vereist is. Trouwens te kort ligt de periode nog achter ons, waarin het toekomstaspect voor Nederland verre van gunstig scheen Intussen moge ons volk zich realise^ ren, dat de Amerikaanse hulp aan Nederland zeer belangrijk is ge weest. Zonder deze hulp zou Neder land er thans aanzienlijk slechter voor staan. Blijvend is Nederland Amerika daarvoor dank verschuldigd. Nederland staat thans weer op eigen benen. Het mag daar trots op zijn. Tevens echter dient men te be seffen, dat adel verplicht. Op onze schouders rust thans de taak er zorg voor te dragen, dat Nederland op eigen benen kan bljjven staan. Dat de ze taak zwaar zal zijn, het ligt voor de hand. Wederom heeft een Nederlands journalist het inwendige van een Huis van Bewaring mogen bewonderen. Ditmaal was het zelfs een leerling-journalist, die militaire „geheimen" had gepubliceerd, die ove- rigens iedereen van de openbare weg af kon zien. Er zou geen reden zijn om over dit feit te schrijven, ware het niet, dat de (r.k.) Volkskrant dezer dagen de aan dacht had gevestigd op het veel ern stiger feit, dat op rijkskosten veel be langrijker militaire geheimen aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Buitenlandse spionnen, die overal elders slechts met ernstig risico, grote inspanning en zeer hoge kosten ach ter de ligging der voor de West-Euro- pese bewapening werkende fabrieken kunnen komen, zullen in Nederland weldra een vermageringskuur moeten ondergaan om fit te blijven. Immers: zij behoeven slechts een abonnement te nemen op het orgaan Economische Voorlichting, dat zeer nauwe relaties met het departement van economische zaken onderhoudt. Dit blad is namelijk sedert kort over gegaan tot regelmatige publicatie van alle in Nederland geplaatste militaire bestellingen, met de vermelding erbij, welke bedrijven de opdrachten kregen en waar zij gevestigd zijn! Welk nut deze publicaties hebben zal de gewone burger wel duister blij ven. Tenzij men inderdaad de bedoe ling heeft, het buitenlandse agenten in Nederland gemakkelijk te maken. Als deze publicaties worden voort gezet, weet een eventuele vijand ten minste precies, waar hij pijn bommen werpers het eerst heen moet zenden. Economische Voorlichting heeft de weg gewezen] toe wederom fondsen beschikbaar zou stellen. Met het oog op dit laatste zal de op 2 Juli 1948 ondertekende over eenkomst tot economische samenwer king tussen de regeringen van het koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Amerika voor alsnog van kracht blijven. De beslissing van de Nederlandse regering laat het gebruik maken van reeds eerder toegewezen economische hulp onverlet. Deze zal beschikbaar blijven totdat de toewijzingen geheel zullen zijn uitgeput. Daarnaast zal geen enkele wijziging worden ge bracht in de beschikbaarstelling aan Nederland van de zo onmisbare mili taire' hulp en offshore orders, welke ongewijzigd worden voortgezet. Ten slotte zal Nederland gebruik kunnen blijven maken van Amerikaanse hulp verlening in het kader van het „tech nical assistance programma". MEER HANDED! De Nederlandse regering heeft de mening uitgesproken, dat thans met vereende kracht za.1 moeten worden gestreeefd naar een situatie, waarin ons land blijvend onafhankelijk kan zijn van buitenlandse economische hulpverlening. Bij dit streven is de medewerking van de Verenigde Sta ten onontbeerlijk. De noodzakelijk heid van deze Amerikaanse medewer king tekent zich scherper dan ooit af nu Nederland voor de eerste maal sinds de aanvang van het Europese herstelprogramma geen economische hulp meer zal ontvangen. De Nederlandse regering heeft dan ook met klem gewezen op de grote betekenis voor Nederland van toenemende offshore orders, waaraan zij boven economische hulp sterk de ,voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg' in de gelegenheid wordt gesteld zijn structurele dollar tekort te verminderen door het leve ren van een volledige tegenprestatie. Om dezelfde redenen hoopt de Neder landse regering dat de regering der Verenigde Staten bijzondere aandacht zal besteden aan het opheffen van de handelsbelemmeringen, welke een ge zonde ontwikkeling van het handels verkeer tussen West-Europa er Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. West-Europa zowel als de Verenig de Staten zullen alles in het werk moeten stellen om hun economische relatie zodanig te herzien en te ver beteren, dat het hulp-element daarin zo spoedig mogelijk kan verdwijnen. (Vervolg op pag. 3). Clarence Hunter vraagt ontslag. De heer Clarence Hunter heeft Dinsdag zijn ontslag ingediend als hoofd van de hier te lande gevestig de speciale missie voor economische samenwerking voor de wederzijdse beveiliging. Nu de Amerikaanse hulp aan ons land in de vorm van rechtstreekse schenkingen kan worden stopgezet, zijn zijn diensten als directeur van de missie voor economische samenwer king overbodig geworden. De heer Clarence Hunter werd in Juni 1949 benoemd tot administra teur van de E.C.A.-missie in Neder land, als opvolger van dr. Alan Va lentine. ALLEEN MAAR POOLSHOOGTE NEMEN Andere koers in Washington, wanneer de eenheid er niet zou komen? „Wanneer zou blijken, dat er geen kans bestaat dat men lm West-Europa tot een werkelijke doeltreffende eenheid komt en wanneer met name Frank rijk, Duitsland en Engeland hun eigen weg zouden gaan, is het zeer zeker nodig, dat de Ver. Staten zich nog eens beraden op hun buitenlandse poli tiek met betrekking tot dit werelddeel". Deze woorden, waarin men misschien een zekere dreiging, maar in elk geval toch een waarschuwing en een aanwijzing voor de mogelijkheid van koersverandering in Washington kan beluisteren, werden gisteravoiid door de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, gesproken tydens een rede voor de televisiezenders. Dulles verzekerde, dat de Ver. Sta ten nooit een oorlog zouden beginnen, doch dat zij zich evenmin zouden la ten „intimideren, ondermijnen of ver overen". De V. S. zullen een buiten landse politiek van „verlicht eigenbe lang" voeren, gegrondvest op de be ginselen van openhartigheid, eenvoud en rechtvaardigheid. Dulles waar- schuwde vervolgens, dat er 800 milli' oen communisten in de wereld zijn, die „plannen beramen voor onze vernieti ging". De anti-communisten achter het IJzeren Gordijn gaf hij de verze kering, dat zij op de V. S. kunnen re kenen. Wat West-Europa betreft, zeide Dulles dat de hoop gevestigd is op een samengaan van Duitsland en Frank rijk in een Europese Verdedigingsge meenschap, zodat deze landen elkan der, niet meer kunnen bevechten. On gelukkigerwijze schijnt er echter een zekere stilstand in deze ontwikkeling te zijn gekomen. Dit was een van de redenen, waarom Eisenhower aan Dulles en Stassen verzocht had pools hoogte te gaan nemen in Europa. Dulles zeide met nadruk dat hij en Stassen geen enkele verplichting, van welke soort ook, zouden aangaan op deze reis. Zij zullen alleen de toestand gaan opnemen en luisteren. Dulles zeide twee aanwijzingen te willen geven omtrent de richting van de voorgenomen Amerikaanse buiten landse politiek: een negatieve, name lijk dat de Ver. Staten nimmer zullen pogen de Russische omsingelingsstra tegie te beantwoorden met zelf een oorlog te beginnen, en een positieve, Grote katoenbrand te Enschede eindelijk geblust In verband met eventuele nalatig- neid bij de brandbeveiliging van de loods der N.V. Sesam te Enschedé, die op 10 Januari jl. door brand werd verwoest, is proces-verbaal opge maakt tegen ded irecteur dezer N.V. de heer A. W. Fischer. Voorts is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 7-ja rige W., die met een lucifer enkele balen katoen in brand zou hebben ge stoken. De Enschedese brandweer heeft het blussingswerk op het ter rein van de Sesam thans definitief gestaakt n.l. te proberen bij andere volkeren een zodanige liefde en eerbied voor de vrijheid te wekken, dat zij nimmer werkelijk door het despotisme kunnen voorden opgeslokt. Dravende brandspuiten storten massa's water in de nog steeds brandende „Emprass of Canada", het 20.000 ton metende schip, dat in het dok te Liverpool op onverklaarbare wyze in brand raakte en tenslotte kapseisde. Deze foto werd van de luclit uit gemaakt. Helicoptères voor de Nederlandse Marine De marine luchtvaartdienst zal in de loop van dit jaar een aantal Si- korsky-55 helicoptères uit de Verenig de Staten krijgen.' Deze vliegtuigen zullen geleverd worden via het pro gramma van de wederzijdse hulpver lening. De Sikorsky-55 zal gebruikt worden voor reddingswerk op zee. Hij kan. buiten een bemanning van twee man, tien passagiers vervoeren. Pas gehuwde man door kolendampvergiftiging overleden. In Eindhoven is Dinsdag overle den de 25-jarige C. M„ die daar te gelijk met zijn echtgenote Maandag was opgenomen. Het echtpaar was bewusteloos in zijn woonwagen te Tivoli onder de gemeente Geldrop aangetroffen, waarschijnlijk door ko lendamp van de kachel vergiftigd. Voor de vrouw is het levensgevaar geweken. Het echtpaar was eerst sinds Zaterdag gehuwd. Nederlands geschenk bij prinselijk huwelijk in Luxemburg. Het „Comité Benelux" is thans be zig met de uitwerking van een Ïilan, dat beoogt gelden in te zame- en voor het aanbieden van een Ne derlands geschenk aan prinses Jo sephine-Charlotte en prins Jan van Luxemburg, welk huwelijk zoals be leend 9 April zal worden gesloten. Piano-kampioen De Fransman Robert Sergil heeft een wereldrecord piano spelen bij elkaar getingeld. Hij sloeg 232 uur op de toetsen met enkele -(reglementair veroor loofde) rustpauzen voor voe ding enz. Slechts 24 uur ver heugde hij zich in het bezit van het record, want in Duitsland was de oud-kampioen Heintz Arntz al bezig hem op de witte en zwarte toetsen te verslaan. Heintz tingelde 233 uur. Hij rookte" daarbij 1100 sigaretten, dronk 120 flesjes coca en men beweert ook, dat hij het aftrek sel van 12 pond koffie verzwolg,, maar dat laatste kan overdre ven zijn. „Canberra" stortte op weg neer. By Twyford in Zuid-Engeland is Dinsdag een Britse „Canberra", een tweemotorige straalbommemverper, op een weg neergestort. De drie in zittenden kwamen om het leven. Het toestel werd zo vernield, dat geen spoor van de inzittenden te beken nen viel. In de weg- was een zes nieter diepe krater geslagen. Ziekenhuisadministrateur verduisterde 63.000 De door de-• Vlaardingse politie ge arresteerde oud-administrateur van het algemeen ziekenhuis aldaar, W G. van H., heeft bekend f 62.000 ten na dele van genoemd ziekenhuis te heb ben verduisterd. Hij is Maandag voor de officier van justitie te Rotterdam geleid, en opgesloten in het huis van bewaring aldaar. LAATSTE DAG. Zaak-Bentley verwekt grote beroering in Engeland. Een vijftigtal Britse lagerhuisleden heeft getracht de negentienjarige ter dood veroordeelde Derek William Bentley van de strop te redden door aan te dringen cj> een speciaal debat over de weigering van de minister van binnenlandse zaken om gratie aan te bevelen. De voorzitter bepaalde ech ter, dat een dzrgelijk debat tegen de parlementaire regels was. verzamelden de parlementsleden handtekeningen onder een verzoek schrift om gratie aan de Koningin. Hierin wordt onder meer gezegd, dat men zich niet kan verenigen met het besluit van de minister van binnen landse zaken. De zaak-Bentley heeft in Engeland grote beroering veroorzaakt. De Lord Chief Justice, die het doodvonnis over Bentley uitsprak, heeft verklaard, dat deze zijn kameraad heeft toegeroepen te schieten. Bentley's vader, die alles in het werk stelt om zijn zoon te red den, beweert dat Derek zijn vriend juist toeriep het wapen aan de politie over te geven („Let him have it"). De heer Bentley heeft een petitie met 11.000 handtekeningen aan de re gering aangeboden: hij heeft zich rechtstreeks tot Koningin Elizabeth gewend. De jury beval indertyd clementie aan, doch bevond Bentley schuldig aan doodslag. Bentley zou vanmorgen om acht uur ter dood gebracht wor- Zoals bekend is Bentley schuldig bevonden aan doodslag. Hij was be trokken bij een vuurgevecht, waarbij een politieman om het leven kwam. Het dodelijke schot werd echter niet door hem, maar door zijn vriend af gevuurd, de zestienjarige Christopher Craig, die wegens zijn jeugdige leef tijd niet tot de strop veroordeeld kon worden en er met gevangenisstraf af kwam. VERZOEKSCHRIFT. Na afwijzing van het verzoek van de lagerhuisleden door de voorzitter Indonesiërs zijn inderdaad vreemdelingen Twee Indonesiërs, die te Amsterdam kort geleden werden aangehouden, omdat ze communistische activiteit bedreven, bevinden zich nog steeds in arrest. Zij zouden worden uitgewezen uit Nederland, maar eerst moest de Hoge Raad vaststellen, dat ze buiten landers waren. Dat is thans geschied. De regering kan nu beslissen over de vraag of de Indonesiërs inderdaad uit gewezen zullen worden De „Piet Hein" op 4 Maart a.s. in Nieuwediep Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", die van de Koreaanse wateren komend op de thuisreis naar Neder land is, zal volgens de plannen, op 4 Maart a.s, tussen 10 en 11 uur te Nieuwediep afmeren. O Twee Denen, die met „geld" van een Zweeds monopoly-spel in Nederland hun hotelrekening betaalden, zijn als onge wenste vreemdelingen over de grens ge leid. VANDAAG HET VOORSCHIP Twee drijvende bokken bezorgden bergers na maanden succes Dank zij de stugge kracht van twee dryvende bokken met een gezamen lijk hefvermogen van 425 ton, kon Dinsdagmorgen om tien uur op de Wes- terschelde nabij Terneuzen na vele, veie vergeefse pogingen het ruim 25 meter lange achterschip gelicht worden van de in 1940 gezonken Engelse torpedojager „Valentine". Het eerste resultaat van een stryd, die begon in Augustus 1952 cn die sindsdien met taaie volharding is voortgezet endie nog voortduurt! Want nadat dit 275 ton wegende wrakstuk op een zandplaat zal zijn ge zet, zullen reeds vandaag pogingen worden gedaan om ook het 72 meter lange voorschip voor goed aan de Scheldebodem te ontrukken. Met de aankomst van de twee drij vende bokken „Arend" en „Condor" van Van der Talc's Bergingsmaat- schappy begon Maandagmiddag om twee uur opnieuw de stille strijd te gen de weerspanninge „Valentine", waarvan velen al beweerd hebben, dat het een vergeefse strijd zou worden. Bij hoog water ankerden de beide bokken nabij het achterschip en Dins dagmorgen om zes uür de scheme ring lag nog grauw over de Schelde werden de beide torenhoge, stalen grijparmen precies boven het verzon ken gedeelte getrokken. De duiker Evert de Vries van de firma Bijker v. d. Heuvel uit Rot terdam de firma, die dit karwei heeft aangenomen daalde af in het yzige water en bevestigde vier meer- dan-polsdikke staalstroppen om de buitenwand van het achterschip. Na een laatste controle om half negen, welke een uur duurde, begonnen de bokken hun werk. Het achterschip werd ongeveer een halve meter ge licht en daarna uit het voorschip ge varen. (De beide delen waren na het doorbranden en doorzagen in elkaar geschoven). De helft van de „Valentine" was los! Daarna was het een proces van „varen, lichten, varen, lichten": meter voor meter kwam het wrak omhoog en dichter onder de wal, totdat het tenslotte omstreeks 1 uur 19 meter was gestegen en nog circa 60 meter uit de wal lag. Verjaardagsgeschenk Na maanden van moeizame pogingen mocht een der aanne mers van het berglngskarwei, de heer D. J. Bijker, juist op zijn verjaardag 27 Januari het genoegen smaken succes te boeken! ,,Een pracht van een verjaar dagsgeschenk" was zijn me ning. ROESTIGE CHAOS. Plotseling dook daar uit het Schel- devvater een gedeelte van de eens zo trotse torpedojager op: een roestige chaos van verwrongen, door zeepok ken, mosselen, sehelpen en zeesterren aangevreten staal, waarop, o triest .bewijs van het vergankelijke van bru te kracht, twee wat zielig aandoende vuurmonden de lopen nog dreigend ten hemel richtten Indien de werkzaamheden in de af gelopen nacht volgens plan voortgezet zyn wind en weder spelen altijd een grote rol! ligt nu het achter schip, ontworsteld aan de Scheldebo dem, op een zandplaat, waar het om streeks 12 uur middernacht bij hoog water op zou worden gezet. (Vervolg op pag. 2). Uitlevermgsverzoek wordt vandaag overhandigd. Dr. Helb, Nederlands zaakgelastig de in West-Duitsland, zal vandaag persoonlijk het verzoek van de Ne derlandse regering om uitlevering van de uit Breda ontsnapte oorlogs misdadigers aan de Wostduitse rege ring overhandigen. Dr. Adenauer heeft verklaard dat als hij Amtsrichter in Kleef was ge weest, hij de 7 vluchtelingen uit Bre da niet met 10 mark boete zou heb ben weggestuurd, maar dat hij ze aan de politie zou hebben overgege ven. De Bondskanselier bevestigde nog maals, dat zijn regering de vluchte lingen niet als Duitsers beschouwt, ook al menen zij op grond van hun diensttijd in Duitse formaties aan- spraak op Duits staatsburgerschap te kunnen maken. Inmiddels heeft het onderzoek naar de verblijfplaats van de 5 nog voort- vluchtïgen nog geen nieuwe aanwij zingen opgeleverd. De 2 gevangen genomen vluchte lingen kunnen op grond van de Duit se wetten 2 maanden lang in voor lopige hechtenis worden gehouden, een tijdperk, dat naar Duitse opvat ting lang genoeg is om de uitleve ringsprocedure, waarom Nederland thans zal verzoeken, te beëindigen. Productschappen voor de landbouw enz. Vrijdag in de S.E.R. De Sociaal-Economische Raad zal Vrijdag 30 Januari te 11 uur in het openbaar vergaderen, waarbij o.m. aan de orde komt de vaststelling van een advies tot instelling van product schappen voor ondernemingen op het gebied van de landbouw en van de handel in landbouw- en voedselvoor zieningsproducten, nl. productschap pen voor vee en vlees, groenten en fruit, siergewassen, tuinbouwzaden, margarine, vetten en oliën en gedistil leerde dranken. DE VERWACHT: VRIJ ZACHT. Geldig tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Krachtige tot har de Zuid-Westelijke wind. Vrjj zacht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1