Huidige hoogconjunctuur zal door inzinking gevolgd worden BOEK NEDERLAND VERLIEST FIGUUR MET EEN GROTE REPUTATIE AMERIKA GEBUKT ONDER EEN B0TER0VERSCH0T INSTALLATIE PARLEMENT KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP DINSDAG 27 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE NEDERLANDSE SCHEEPSBOUW. E.T.I. te Rotterdam vreest voor vermindering werkgelegenheid De Nederlandse scheepsbouw heeft in het verleden aan grote conjunc tuurschommelingen blootgestaan, met desastreuze gevolgen voor de werk gelegenheid. Verwacht mag worden, dat de huidige hoogconjunctuur te zjj- ner tyd eveneens plaats zal maken voor een inzinking, welke de werkgele genheid aanzienlylt zou doen dalen. Wellicht zal men echter door de thans gelegde internationale contacten kans zien de omvang van deze teruggang te beperken. Dit wordt o.m. opgemerkt in een aan de conjuncturele en structurele aspecten van de Nederlandse scheepsbouw gewijde beschouwing, versche nen in het Januari-nummer van het kwartaalbericht van het Economisch- Technologiseh Instituut te Rotterdam. Het lijkt dit instituut onjuist een algemeen optimisme te bouwen op het feit, dat vrijwel alle grote werven nog een omvangrijke orderportefeuille be zitten. De na-oorlogse jaren hebben een grote uitbreiding van de wereld- koopvaardijvloot te zien gegeven, welke voor een deel gebaseerd is op factoren van tijdelijk karakter, zo schrift dit instituut. Een voortgaan de uitbreiding in hetzelfde tempo zou leiden tot een toeneming van 50 in 14 jaar en een verdubbeling in 24 jaar. Indien echter deze uitbreiding tot stilstand komt, zal een belangrijk deel van de vraag wegvallen. Gezien het internationale karakter van de scheepsbouw in het algemeen en van de Nederlandse in het bijzonder, zou dit direct van invloed zijn op de posi- tie'van de Nederlandse werven. VERVANGINGSORDERS. Door de minder gunstige leeftijds- bouw van de Nederlandse koopvaar dijvloot zal men in de toekomst nog wel op belangrijke vervangingsorders uit eigen land mogen rekenen. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de wer ven alleen uit hoofde van deze ver- vangingsvraag de huidige bezetting zullen kunnen handhaven. Met name de kleinere wei-ven zouden hier slechts weinig baat bij vinden. Daar bij komt nog, dat de vervanging al leen zal gebeuren, indien geen ver slechtering van de conjunctuur op treedt, waar het instituut echter voor vreest. Verscheidene tekenen zouden er op wijzen, dat de na-oorlogse hausse niet lang meer zal duren. Een omslag zou in de scheepsbouw tot ernstige ver storingen aanleiding kunnen geven, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid, met name in die ge meenten waar de scheepsbouw tot de belangrijkste bestaansbronnen be hoort, aldus het E.T.I. voor Zuid-Hol land. INTERNATIONALE CONTACTEN. In dit verband zijn de internationale contacten, welke in de afgelopen ja ren werden gelegd, van zeer veel be tekenis. Zij houden een mogelijkheid in, dat bij een teruglopende vraag de scheepsbouwers hier te lande een re latief groot deel tot zich zullen trek ken van die orders, welke door de op drachtgevers niet in hun eigen land worden geplaatst. Hierin speelt de toegenomen technische outillage van de werven een belangrijke rol. Ook in slechte jaren zal deze volledig „up to date" en in goede conditie gehouden moeten worden, wil men iedere moge lijkheid van een order ten volle kun nen uitbuiten. Het is echter de vraag, aldus het E.T.I., of dan de middelen daartoe aanwezig zullen zijn. De grote concur- De meeste lezers zullen nog wel enige herinneringen hébben aan vroe gere roeitochtjes. In hoeverre die al dan niet romantisch waren, moge hier buiten beschouwing blijven, doch ik mag wél verklaj)pen, dat die kant van de zaak mij alleen uit films be kend is, omdat ik meestal te druk doende was met hozen. Maar ook zij, die meer dromerige ervaringen heb ben, zullen nog wél weten dat het recht oversteken van een stromende rivier altijd op een mislukking uit loopt, omdat de stroom er wel voor zorgt, dat de boot op z'n minst enige tientallen meters in stroomrichting afdrijft. De boot is immers het slachtoffer van twee krachten, één in voorwaartse richting, veroorzaakt door de roeier en één in zijwaartse richting, door de stroom teweeg ge bracht. Dit beeld van de afdrijvende boot, zouden we ook voor ogen willen hou den ter verklaring van het verschijn sel, dat op het Noordelijk halfrond de treinen, die zich van het Zuiden naar het Noorden spoeden, de neiging heb ben naar rechts af te wijkenZij drijven gélukkig nietaf, zoals bij de boot het geval is, want de rails ver hindert dit. Maar het gevolg van deze neiging is toch weldat de trein te- gen de rechter rail wordt gedrukt. Ook bij de trein is n.l. sprake van twee bewegingen. De ene is de eigen beweging van de. trein die Noord waarts gericht is', de andere is in Oostelijke richting, tengevolge van de draaiing van de aarde. Die Oost waarts gerichte snelheid is het grootst aan de evenaar en neemt naar de polen af. Een van het Zuiden komende trein arriveert dus op pun ten waar de Oostwaartse snelheid kleiner is, maar zelf heeft die trein de grotere Oostwaartse snelheid be-, houden en wordt dus tegen de rech ter rail aangedrukt. Op het Zuidelijk halfrond is dit juist omgekeerd en vindt een grotere druk op de linker rail plaats. Men heeft wél gemeend deze nei ging tot afwijking der treinen aan de grotere slijtage der rechterrails te kunnen constateren, maar het komt ons voor, dat deze waarnemin gen niet al te serieus moeten worden opgevat, want de grotere druk kan bij normale spoorbreedte en bij een snelheid van 100 km. per uur volgens prof. Schuk reeds worden opgeheven door de rechterrail 0.59 millimeter hoger te maken, of de spoorlijn een kromming te geven met een straal van 190 km. Dit zijn toch werkelijk geen waarden, die zouden kunnen wijzen op een zó grote druk op de rechterrail, dat daardoor merkbare slijtage zou kunnen ontstaan. Maar hoe gering de uitslag van de aardrotatie ook op de spoorrails mo ge zijn, de aswenteling heeft toch in ieder geval voor een deel tot gevolg dat het in New York zo aan zienlijk veel kouder is dan bijv. in Oporto, dat op dezelfde breedte ligt. 3. Pétillon. Eiland Floreana is een soort paradijs. De nieuwe expeditie van Thor Hey- erdahl is Vrijdag op het eiland Flo reana in de Galapagos archipel aan gekomen, waar Heyerdahl een onder zoek naar de werkelijke oorsprong van de Amerikaanse mens zal begin nen. Heyerdahl, de Noorse anthropoloog die beroemd werd door zijn reis op het vlot „Kon Tiki" over de Stille Oceaan, hoopt nieuwe bewijzen te vinden voor zijn theorie, dat de eilanden in Poly- nesië in oude tijden werden bevolkt door immigranten uit Zuid-Amerika. De expeditie zal waarschijnlijk drie naanden op de Galapagos-eilanden blijven. Floreana is de zogenaamde moder ne „Hof van Eden", waar zich een aantal Europeanen heeft gevestigd, die de beschaving zijn ontvlucht. Joego-Slavië ontving Bulgaarse protestnota De Bulgaarse regering heeft de Joegoslavische ambassadeur in Sofia een nota doen overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de „onon derbroken vijandige activiteit van de Joegoslavische autoriteiten jegens Bulgarije". Joego-Slavië wordt be schuldigd van „stelselmatige inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Bulgarije" en wel door sa botage. gewapende aanvallen, moord op Bulgaarse burgers en andere vij andige daden. rentie kan de werven dwingen te bou wen voor z.g. grensprijzen, welke geen ruimte laten voor afschrijvingen. Om deze reden zou het gewenst zyn reeds thans de nodige gelden te re serveren, welke dan by een neergaan van de conjunctuur nut zouden afwer pen; niet alleen voor de bedrjiven, maar ook voor de werkgelegenheid. De hoge fiscale lasten maken deze wens helaas in sterke mate illusoir. Arbitrage-commissie „Ommelanden" benoemd. De actie, waarin I(De Omme landen" en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond zich verbin den het tussen hen bestaande geschil door arbitrage te beslechten is thans door beide partijen ondertekend. Als arbiters zijn door het C.N.V. aangewezen: oud-minister prof. dr. A. H. M. Albregts, tevens voorzitter, prof. mr. M. F. de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach. Tot se cretaris van de commissie van arbi trage is door het C.N.V. benoemd mr. A. Borst te Amsterdam. Noorwegen kan reeds isotopen leveren. Het Noorse blad „Aftenposten" meldt dat een aanvang is gemaakt met de voortdurende productie van radio-ac tieve isotopen met de uraniumreactor te Kjeller in de omgeving van Oslo. Uitvoer van radio-actieve isotopen zal binnenkort beginnen. De levering zal door de Nederlandse onderneming Philips-Roxane en door een Noors bedrijf Nyco, worden ter hand geno men. Roomboterprijs zakt. Naar het dagblad Het Binnenhof meldt is de roomboterprijs in de groothandel met 0.50 per kg. ge daald. Dit betekent, dat de boter on geveer 12 cent per pakje goedkoper zal worden. Men verwacht een nog iets verdere daling tot waarschijnlijk 1.25 per pakje. Vorige week is te Hoek een drietal huwelijken voltrokken, waarbjj twee broers en één zus uit het gezin Mechielsen uit Hoek en twee zusjes uit het gezin Florussen uit Zaamslag betrokken waren. De stralende bruidsparen met de burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens en de gemeente secretaris J. Dregmans. In Maastricht kregen 118 arbeiders ontslag. Rijksvoorschriften echter niet de oorzaak. De N.V. Staalwerken „De Maas" te Maastricht is inderdaad gedwongen geweest. 118 arbeiders te ontslaan, terwijl Rijksdiensten in hun bestekken dwingend voorschrijven het gebruik van Engelse buizen, een product, dat ook door deze N.V. wordt vervaar digd. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van economische zaken op een vraag van een Tweede Kamerlid. De minister is evenwel van oordeel, dat de oorzaken van dit ontslag in an dere factoren gelegen zijn. Er zijn slechts twee gevallen aan het licht gekomen, waarin een overheidsdienst het- gebruik van Engelse gelaste bui zen dwingend voorschreef. Evenwel zal de minister niet kunnen toestaan, dat door maatregelen van Nederlandse overheids-instanties, het Nederlandse product, bij gelijke prijs en kwaliteit, wordt achtergesteld bij het buiten landse. Pr. Ir. S. L. LOUWES OVERLEDEN Leidde voedselvoorziening in bezettingstijd Zondag Is te 's-Gravenhage op 63- jarige leeftijd overleden dr. ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening. Zaterdag had de heer Louwes een hartaanval. Met zijn plotseling verscheiden verliest ons land een belangrijke figuur, die ook internationaal een grote reputatie ge noot. Dr. ir. Louwes, die op 29 Maart 1889 te Ulrum (Gr.) werd geboren, studeerde na zijn H.B.S.-tijd aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en zag zich in 1940 benoemd tot di recteur-generaal van de voedselvoor ziening. De in 1931 in het leven ge roepen organisatie, nodig voor de uit voering van de tarwewet, is geheel Een netelig probleem. Doordat de Amerikanen in verband met de hoge boterprijs meer margari ne zijn gaan gebruiken en de boter- productie deze winter tot dusverre bovendien onverwacht hoog is ge weest, is er in de Verenigde Staten een enorm boteroverschot ontstaan. De nieuwe regering ziet zich gesteld voor het netelige probleem, hoe dit overschot van de hand moet worden gedaan. Ingevolge de wetten, die voorschrij ven, dat de regering de prijzen der landbouwproducten op een bepaald niveau moet houden, is de regering verplicht alle productie-overschotten op te kopen teneinde te verhinderen, dat de prijzen dalen beneden het aan de producenten gegarandeerde mini mum. Sedert het begin van de vorige maand koopt de regering gemiddeld ongeveer een millioen pounds over tollige boter per dag. Reeds liggen 41 millioen pounds in de koelhuizen van Conferentie Schumanlanden op Nederlands initiatief. Over economische integratie. In de tweede helft van Februari zal op initiatief van de Nederlandse re gering een conferentie op regeringsni veau tussen de zes Schuman-Ianden plaats vinden. Men zal zich beraden over economische integratie-vraag stukken. Tijd en plaats dezer conferentie zijn nog niet vastgesteld. Het verzoek tot het houden van deze besprekingen is gebaseerd op het memorandum van de Nederlandse regering van 11 De cember 1952, waarin wordt gesteld, dat politieke integratie zonder voor afgaande economische integratie krachteloos zal zijn. de staat opgeslagen en sommige autoriteiten verwachten, dat deze voorraad na het zomerseizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 200 millioen pounds. Het departement van landbouw tracht thans een gedeelte van het overschot weg te schenken. Tarra aan suikerbieten kostte fabrieken 1.5 millioen. Dit jaar een record-opbrengst. In het jongste nummer van het maandblad „Co-öperatie" wordt om trent de suikerbietencampagne 1952 medegedeeld, dat de weersomstandig heden oorzaak zijn geweest dat, in de eerste helft van de campagne, by 'n aantal fabrieken onvoldoende hoe veelheden bieten werden aangevoerd, om op volle capaciteit te kunnen blijven werken. Ook de tarra was uiteraard zeer hoog (ongeveer het dubbele van vorig jaar). Bij een cam pagne zoals van dit jaar, waar de 12 fabrieken tezamen rond 3000 millioen kg. bieten verwerkten, betekent een tarra van plus minus 20 dat 600 millioen kg. voor de fabrieken waar deloze en zelfs zeer hinderlijke hoe veelheid grond met de bieten wordt aangevoerd. Stelt men de bieten vracht op gemiddeld 2,50 per ton van 100 kg., dan betekent de aanvoer van deze 600.000 ton grond voor de suikerindustrie een schadepostje van 1 Yz millioen gulden. De opbrengst aan bieten per ha. was echter uitzonderlijk hoog en vormde met bijna 47.000 kg. per ha. gemiddeld over geheel Nederland een record, dat wel niet spoedig zal wor den gebroken. Zo hadden de 12 fa brieken tezamen 2965 millioen kg. bieten te verwerken, waaruit zij rond 385 millioen kg. witte suiker maak ten, hetgeen voor ons land even eens een record-productie betekent. Deze is zeer welkom, aangezien zelfs bij deze record-productie nog een flink kwantum suiker zal moeten worden ingevoerd, welke slechts te gen dollars te koop is. het werk van ir. Louwes geweest, in zjjn functie van regeringscommissa ris van de tarwe wet f In de bezettings jaren stelde de uitplundering van Ne derland door de vijand de hoogste eisen aan het beleid van ir. Louwes. Van 1945 tot 1948 was ir. Louwes adviseur van de „Food en Agriculture Organisation" van de Ver. Naties en ook fungeerde hij als. directeur van het Europese bureau van de F. A. O. te Rome. Ook op het terrein van de Benelux nam ir. Louwes een vooraan staande positie in en bij de Organisa tie voor de Europese Economische Samenwerking stond hij in hoog aan zien. De overledene was Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw en Groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau, met welke laatste onderschei ding uitdrukking werd gegeven aan de waardering voor de belangrijke verdiensten, die dr. ir. Louwes gedu rende de tweede wereldoorlog als di recteur-generaal van de voedselvoor ziening aan Nederland heeft bewezen. Het stoffelijk overschot van ir. Lou wes zal Donderdag a.s. in het familie graf te Vierhuizen (Gr.) worden bij gezet. Voordien Woensdag a.s. zal in de Rolzaal te 's-Gravenhage een herdenkingsplechtigheid worden ge houden. Na zeven jaar nog radio-activiteit. Professor Hagiwara van de hoge school van Hirosjima heeft verklaard, dat et nog steed-i, ruim zeven jaar na liet uitwerpen van oen Amerikaanse atoombom op de stad, in een gebied rondom het centrum van de ontplof- fing, met een straal van tenminste zevenhonderd meter, voorwerpen wor den aangetroffen, die sporen van ra dio-activiteit vertonen en daardoor gevaarlijk zyn voor mensen. Putten heeft weer wethouders. De Gelderse gemeente Putten heeft weer wethouders, In de Maandag ge houden raadsvergadering zijn in deze functie gekozen de heren H. Aalten (St. Ger.) en J. Ruiter (A.R.). Zoals is gemeld, traden de vorige (C.H.) wethouders af, omdat zij zich niet konden verenigen met de benoeming van een AR. gemeentesecretaris, wiens naam niet voorkwam op de voordracht van B. en W. De benoe ming van twee nieuwe wethouders kon in de vorige vergadering geen doorgang vinden, omdat de stemmen staakten. In deze raadsvergadering werd nog een motie verworpen (met 6 tegen 4 stemmen), waarin werd verklaard, dat met de benoeming van de heer C. van 't Riet tot gemeentesecretaris van Putten, het gemeentebelang niet kon zijn gediend. Plannen met pond sterling wekken vrees in Europa. Volgens „New York Times" Volgens de „New York Times" heb ben de EngelsAmerikaanse betrek kingen nimmer zoveel ongerustheid in Europa verwekt als thans door de berichten over Engelands plannen in- zake herstel van de omwisselbaarfaeid van het pond sterling. In de ambtelijke en terzake deskun dige kringen op het Europese vaste land, zo schrijft de Parijse correspon dent van het blad, beweert men al gemeen, dat Engeland, wanneer het pond eerder dan de andere valuta's weer algemeen omwisselbaar zou wor den gemaakt, genoodzaakt zou zijn uit de Europese Betalingsunie te treden, hetgeen het einde van deze instelling zou zijn. Waarnemers, die geacht kunnen wor den zeer goed op de hoogte te zijn van de politieke verhoudingen, zien volgens deze correspondent in een Engels voorstel om alleen het pond weer omwisselbaar te maken in dol lars, ook een bedreiging voor de Eu ropese eenheid en voor de opbouw van de westelijke verdediging. Roemeense regering werd gewijzigd In de Roemeense regering zijn wij zigingen gekomen door de instelling van een aantal nieuwe ministeries op het gebied van economie en industrie. Er werd een staatscommissie voor het opstellen van plannen gevormd. De nieuwe regering kent afzonderlij ke ministeries van bouwnijverheid en bouwmaterialen, van krachtstations en electrlsche uitrusting, van staats boerderijen, van vlees- en visvoorzie ning en zuivelindustrie, van steenkool en maatschappelijk welzijn. Zaterdag werd zij in de zitting van de grote nationale vergadering gekozen. Geor- ghiu-Dej, sedert Juni 1952 eerste mi nister. heeft zyn post behouden, even als drie van de vier vice-premiers. Petrescu, vice-premier en minister van financiën in de vorige regering, heeft nu nog alleen de portefeuille van financiën. Vidrascu nam zijn plaats als vice-premier in. Maandag is te Luxemburg het parlement van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap geïnstalleerd. De 50-jarige kolenindustrieel Helmut Buek- hardt, die directeur is van de Eshweiler Bergwerkverein, werd tot voorzit ter gekozen. De Belgische vakverenigingslelder, André Renard, werd tot vice-voorzitter gekozen. Het tweede vice-presidentschap werd tóegewezen aan de Franse vertegenwoordiger, Metral, die de verbruikers in het parle ment vertegenwoordigt. Kolenindustrieel Buckhardt tot voorzitter gekozen. Besloten is dat het volgende jaar een vakverenigingsleider voorzitter van het parlement zal worden. Het parlement heeft tot leden van het da gelijks bestuur benoemd de Italiaanse industrieel C. Capana, de heer F. Dokmen van de K.A.B. (Nederland) en de Luxemburgse vakverenigings- leider A. Prier. De Franse voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan, Jean Monnet, vroeg het advies van het parlement over en kele punten, die betrekking hebben op de opening van een gemeenschappelij ke markt voor kolen, ijzererts en schroot op 10 Februari a.s. Hij wees er op, dat er tussen de na tionale markten enkele grote hinder palen bestaan, die onmiddellijk zullen moeten verdwijnen. Daartoe behoren tweeledige prijzen (het in het buiten land meer berekenen dan in eigen land), douanetarieven, onderscheid makende vrachtprijzen en quotabeper kingen ten aanzien van het goederen verkeer tussen de zes landen. Ex-SS-er kon niet in Duitsland terecht. De voorwaardelijk in vrijheid ge stelde Nederlandse ex-S.S.'er H. uit Den Bosch, die met vrouw en kind de Duitse grens overschreed en illegaal in Kleef terechtkwam, werd op bevel van de Duitse politie naar Nederland teruggeleid. Hij sprak de vrees uit, dat hij na terugleiding het restant van zijn gevangenisstraf zou moeten uitzitten, omdat hij zonder verlof zijn woonplaats Den Bosch heeft verlaten. H Hel Wereldgebeuren Op eigen benen et is nog niet zover, dat Stalin een pelgrimstocht onderneemt naar net Washingtonse Mekka, waar kruisvaarder Eisenhower thans zetelt, maar het kan er nog van ko men. We moeten er alleen maar in sla gen de temperatuur van de „koude oorlog" iets te wijzigen, zover, dat ze niet meer koud is en zich toch niet naar een hete oorlog beweegtDat zal voorlopig wel niet gelukken. Het moet een triest man geweest zijn, die het woord „koude oorlog" heeft uitgevonden. Er vlijmt iets in door van „oevriezen" en van andere kille narigheid. In Washmgton houdt een staf van strategen zich bezig met die koude oorlog en in Moskou zal dat wel pre cies hetzelfde zijn. Vandaar, dat onze Westerse regeer ders zo veelvuldig naar de Verenigde Staten kijken of er op bezoek gaan. Ze willen weten hoe het met de hulp van U.S.A. staat in deze koude krijg. Om die hulp voeren ze een klein „koud krygje" onderling, zo in de trant van „als ik maar uit de kou oenvoor mijn vrienden kan ik ditmaal niet zorgen". Op het ogenblik vaart Churchill terug naar Europa; hij heeft zo in het algemeen met Ameri kaanse regeerders over enkele levens belangen van Engeland gesproken. Zaterdag heeft René Mayer aange kondigd, dat hij als Frans minister president de belangen van Frankrijk gaat bepleiten in Washington, van dr. K. Adenauer wisten we dat al eer derhij vecht voor Duitsland en Anthony Eden had het ook al lang aangekondigd, hij komt de oogst bin nenhalen van Churchill's bezoek. Deze pelgrimage naar Washington bewijst hoe ongerust men in West- Europa is over de nieuwe koers in de Verenigde Staten en over de moge lijkheid, dat er een kille, om niet te zeggen bevriezende, wind zal varen over de economische hulp die tot nog toe door Washington werd uitgedeeld. Deze ongerustheid is stellig gemo tiveerd en men zal er goed aan doen de hand in eigen boezem te steken. Bij enig nadenken zal ieder moeten toegeven, dat het beschamend is, wanneer een staat slechts kan be staan door schenkingen van anderen. Kort na de oorlog was er aanleiding voor die schenkingen, want er was el lende en verwoesting. Er was aan de Amerikaanse zijde ook sympathie voor degenen, die in de strijd zo zwaar hadden geleden. Dus werden de nood lijdenden geholpen. Het beeld heeft zich intussen totaal gewijzigd. Toen Churchill eind 1941 de Ver enigde Staten bezocht gaf hij daar mee het sein voor een zo nauwe Brits- Amerikaanse samenwerking als voor dien nimmer had bestaan. Hij werd een persoonlijk vriend van Roosevelt, die hem Winston noemde en die, toen Churchill zich afspoelde in z'n badkamer, in een rolstoel voor de badkamerdeur verscheen om te praten over de oprichting van de Ver enigde Naties Die tijden zijn voorbij. Nu is er als Churchill in de Ver enigde Staten komt een keurige ontvangst en als hij met de Amerikaanse president of zijn minis ters praat zyn er ambtenaren bij, die de zakelijke oogmerken van het be zoek nauwgezet onder de loupe ne men. Zoals het met Churchill is. zo is het met Engeland en Frankrijk en al die andere landen. Zy waren eens de noodlijdende .vriendnu zyn ze de bondgenoot, die zijn plicht heeft te doen, ook in de koude oorlog. Bij de besprekingen, die straks in Washington gehouden worden met Europese ministers zal aan Ameri kaanse zijde niet het hoofdthema zyn: „Wat kunnen wij voor U doen?" Het hoofdthema zal zijn: „Wat doet U zelf, welke verantwoordelijkheid kunt dragen en waarom kunt U nog niet op eigen benen staan?" Dat klinkt hard, maar het is gezon de taal. 9 Ongeveer de helft van de 123 gedeti neerden, die in de mijnen waren te werk gesteld en verblijf hielden in het mijn- kamp Eygelshoven, is thans overgebracht naar de strafgevangenis te Hoorn. De laatste groep uit Norgerhaven wordt van daag overgebracht. EEN DOSTOJEFSKI. VAN: Ook Dostojefski schreef wel eens boeken die eerlijk gezegd niet ver boven de ontspanningslectuur uitko men. „De Droom" is er een van. In het provinciestadje Mordassow geeft Mar ja Alexandrowna de toon aan. 't Is een roddelaarster en intrigante, die dan ook meer gehaat en benijd dan bemind wordt door haar vrien den en kennissen. Een aftandse, half, kindse vorst, een verlopen vrouwen zot, die zo ongeveer in stukjes uit elkaar valt, verschijnt, plots op het toneel, en Marja besluit haar mooie dochter Sina (23 jaar) aan dat rijke wrak uit te huwelijken, wat ze bin nen 24 uur voor elkaar zou krijgen, ware het niet dat Sina's afgewezen aanbidder op het lumineuze idee komt de vorst wijs te maken dat hij alles heeft gedroomd. Zodra de vorst weer in het grote damesgezelschap, speciaal afgekomen om het naadje van de kous te weten, aanwezig is, vertelt hij de reuzemop van zyn droom. De verpletterde Marja Alexandrowna kan hem niet meer overtuigen dat het wéér was. Resul taat: de vorst sterft van opwinding en Marja en Sina zyn onmogelijk ge worden in Mordassow. In de hoofdpersoon, Marja A„ is wel een meesterlijke typering van de bijna hysterische draaister en hui chelaarster gegeven; Sina, geenszins van gezond verstand gespeend, komt echter onvoldoende tot haar recht om een echte heldin te worden. Het geheel is een amusante farce, die echter zeer kunstmafg aandoet': men gelooft nergens in de figuren, en het gehee had wat pittiger kunnen zijn. Vertaling Peter van Eysden, uitga ve van U J. Veen N.V., Amsterdam. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5