Pantserauto-gevecht tussen smokkelaars en douane Zeeuwse Almanak lün OF DE WERF „ZEELAND" WORDT ONVERMINDERD DOORGEWERKT „STEEN DES AANSTOOTS" WORDT MODERN SILOGEBOUW VLISSINGS ACTIEFONDS HEEFT GROTE PLANNEN ZEELAND HEEFT THANS RUIM 275.000 INWONERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1953 ALS OLIFANTEN IN DE JUNGLE Ambtenaren verloren nachtelijke veldslag bij Westdorpe In de omgeving van Westdorpe is in de nacht van Zondag op Maandag een merkwaardige „veldslag" geleverd tussen de inzittenden van een ge pantserde smokkelauto en de douane, die eveneens met een pantserauto opereerde. Beide voertuigen vlogen met een klap op elkaar, waarna zij als vechtende olifanten in het Afrikaanse oerwoud tegen elkaar begonnen te duwen. De smokkelaars wonnen deze krachtmeting en konden verder on gehinderd, terwijl een regen van kogels op de pantserplaten van hun vrachtauto afketste, hun doel België bereiken. werd buit gemaakt en die voor derge lijke gebeurtenissen gereed wordt ge houden, in de strijd en poogden de weg te versperren. Een hevige botsing was hiervan het resultaat. De ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen, die ook deze nacht weer op hun hoede waren, hadden de zware gevechtswagen, waarmede de smok kelaars ditmaal een aantal runderen clandestien over de grens trachtten te brengen, tijdig gesignaleerd. Nadat de auto tot stoppen was gemaand de inzittenden lachten uiteraard om dit bevel en tevergeefs hevig was beschoten, brachten de ambtenaren hun 3 V2 tons „Humber"-gevechtswa- gen, die reeds eerder op smokkelaars Fraaie gift uit V.S. voor St. Maartensdijk. Duizend dollar voor het Groene Kruis-wijkgebouw. In St. Maartensdijk is bericht ont vangen, dat jonkvrouwe De Jong van Ellemeet, die in de Verenigde Staten woont, een bedrag van duizend dol lar 3800) heeft geschonken voor het fonds, dat gevormd wordt voor de bouw van een wijkgebouw voor het Groene Kruis te St. Maartensdijk. Zij geeft daarmee uiting aan haar ge voelens van sympathie voor deze ge meente, waarmede haar familie een bijzondere band heeft. In Axel geen werklozen meer Bij de afgraving van de Armendijk, het egaliseren van gronden, de aan leg van een parkeerterrein, de aanleg van een speelveld en andere werken, welke werken begin Januari jl. met 62 arbeiders zijn aangevangen; zijn thans ca. 150 werklozen tewerkge steld, waarmede de werkloosheid in Axel practisch is opgeheven. De werken worden uitgevoerd in regie door de genieènte Axel, onder leiding van ir. Drok, te Terneuzen. Zij worden gesubsidieerd door het Coördinatie College van Openbare Werken (G.O.W.) in Den Haag. Gevaarlijk vlastransport Op 11 Augustus van het vorig jaar brak brand uit op het met vlas gela den motorschip „Johanna", dat in dé Wittetonnenvlije op weg was naar Wemeldinge. Juist na het overpom pen van brandstof van de grote tank in de dagtaak werd een steekvlam waargenomen en spoedig stond de ge hele deklast in lichter laaie. Het schip brandde volkomen uit. Een onderzoèk, ingesteld door de Commissie-Binnenvaartrampenwet, heeft thans uitgewezen dat de brand is ontstaan, doordat de uitlaat van de motoi* niet boven de zeer brandge vaarlijke deklast heeft uitgestoken. De commissie heeft als haar mening uitgesproken, dat het niet wenselijk is, dat een brandgevaarlijke lading wordt toevertrouwd aan iemand, die van het gevaar, dat bij zulke lading bestaat, geen begrip heeft. Het was de eerste vlasreis van de schipper. Oud-burgemeester F. Wabeke. vatv Wemeldinge overleden Te Wemeldinge is op negentigjarige leeftijd overleden de heer F. Wabeke Azn., oud-burgemeester dezer gemeen te in de jaren 19021932. De heer Wa beke, die in 1930 benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, was voorts gedurende 45 jaar ontvan ger van de Ned. Herv. Kerk. Ook was hij bestuurslid en mede-oprichter van de Chr. School, van de Boerenleen bank en van de A.R. kiesvereniging, alsmede mede-oprichter van de locaal- spoorweg Zuid-Beveland. Onder zijn burgemeesterschap werd de openbare school gebouwd (thans kleuterschool), werd een nieuwe be graafplaats ingebruik genomen en werd de gasfabriek gebouwd, welk be drijf later door de gemeente Goes werd overgenomen. Het stoffelijk overschot zal Woens dag ter aarde worden besteld. VERHUIZING Het gemeentebestuur van Krabben- dijke heeft ongetwijfeld enkele vol doening gevoeld, toen aan het gezin van de heer N. een vrij comfortabele vjoning kon worden toegewezen. Het gezin N. immers leefde in min of meer kommervolle omstandigheden in een hutje te Gawege en deze situatie moet velen een doorntje in het oog zijn geweest. Familie N. kon dus gaan verhuizen en de familie N. deed zulks opgewekt van zin. Maar toen men eenmaal in de nieu we woning gearriveerd was en het punt woninginrichtingaan de orde kwam, 'begon Pa wat schichtig te doen. Hij wandelde wat door de vertrekken, nam een en ander eens grondig op en keerde met een bedenkelijke trek op het ge laat terug tot z'n echtgenote. voel toch meer voor Ga wege", sprak Pa. Aangezien Ma weinig tegenwerpin gen maakte, werd de verhuisauto we derom. ontboden, de inboedel opgeladen en nog voor de dag ten einde was, leef de de familie N. iveer in de oude, ver trouwde omgeving En wellicht leven zij daar m aat hutje nog lang en gelukkig Na deze wéinig zachtzinnige ont moeting werden elkanders krachten beproefd. De zwaardere smokkelauto kon met zijn bumper de „Humber" langzaam wegdrukken en vervolgde, na het obstakel op deze wijze verwij derd te hebben, zijn weg. Onmiddellijk openden de ambtenaren weer het vuur, maar dank zy de dikke pantser platen bleef het voertuig ongenaak baar. De ambtenaren moesten dan ook tot hun spijt vaststellen, dat deze Wild-West-scène in optima forma ge heel zonder resultaat was gebleven. grondgebied. koeien reeds op Belgisch Jan Musch ook in Axel gehuldigd. Op waardige wijze heeft ook het toneelminnend publiek van Axel Jan Musch een afscheid bereid; Het werd een prachtige avond, zowel voor de grote acteur en het publiek, dat de zaal van „Het Centrum" geheel vul de velen moesten zelfs teleurge steld worden als voor de Z. V. U., welke deze voorstelling had georga niseerd. De meesterlijke creatie van Musch van de vrek Harpagon en ook de uitstekende prestaties van alle overige leden van het gezelschap wa ren oorzaak, dat na elk bedrijf vele malen moest worden „gehaald". Aan het slot werd.Musch een ware ovatie gebracht. Namens het huldigingscomité sprak wethouder P. J. van Bendegem, die de scheidende acteur daarbij een boekwerk aanbood. De Z. V. U. had voor een passende bloemenhulde ge zorgd, welke Musch door de heer A. H. van der Lee werd overhandigd. Kolendamp in kerk te Hoek. Dienst moest worden onderbroken Tijdens de Zondagmorgendienst in de Gereformeerde Kerk (onderh. ar tikel 31) te Hoek werd een aantal kerkgangers onwel, zodat zij de dienst niet langer konden bywonen. Dit ver schijnsel herhaalde zich enkele malen, waardoor men verplicht werd de dienst ontijdig te beëindigen. Uit een onderzoek bleek, dat er ln het gebouw door een defect aan een kachel kolen damp was ontstaan. De vergiftigings verschijnselen bij de kerkgangers wa ren niet van ernstige aard. De mid- dagdienst werd echter afgelast. door Vlissmgen Met de Marinierskapel Naar wy vernemen, zal a.s. Woens dagmiddag door de Marine een mars door Vlissingen worden gemaakt, waaraan zal worden deelgenomen door twee compagnieën van de Kon. Marine te Vlissingen en de Mariniers kapel onder leiding van de kapitein der Mariniers G. Nieuwland- De mars staat onder bevel van de luitenant ter zee der 1ste klasse R. J. de Weerd. De route is als volgt vastgesteld: vertrek kwart voor twee van de Bin nenhaven. Prins Hendrikweg, Paul Krugerstraat. Bloemenlaan, Hogewegf Vrijdomweg, Vredehoflaan, Boule vard Evertsen, Boulevard Bankert, Boulevard de Ruyter, Nieuwendijk, Walstraat, Aagje Dekenstraat, van Dishoeckstraat, Paul Krugerstraat. In geval van ongustig weer wordt de route verkort door van de Hoge- weg via Kerkhoflaan, Badhuisstraat, Oprit, Spuistraat en Bellamypark naar de Nieuwendijk te. marcheren, vanwaar de eerste route weer verder wordt gevolgd. Veertien dagen geleden meldden wij dat de Silovereniging „Noord-Be véland" reeds Interesse voor dit silo gebouw had, toen de onderhandelin gen over de verkoop van een deel van het groot-industrieterrein aan Hout handel Alberts nog lopende waren. Een toen ondernomen poging om deze houthandel te bewegen dat het siloge bouw voor zijn oorspronkelijke be- nming werd afgestaan, liep oj niets uit. Men wilde dit bouwwerk na drukkelijk bij de aan te kopen gron den betrekken. Achteraf bezien jam mer, daar het skelet met de vele trek- stangen, van 32 mm. doorsnee, toen nog volkomen in tact was. TREKSTANGEN VERDWENEN! Nu na het atsprlngen van de koop door de houthandel, toch tot verhoop van verdrijft spierpijn, rheumatiek, spierstijfheid, etc. U voelt direct, hoe de doordringende warmte een einde aan de pijn maakt. Ik een e' VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Order ontvangen voor bouw van een kustvaarder. Het bericht over de financiële reorganisatie by de N.V. Scheepswerf „Zeeland" te Hansvveert heeft begrypelyk opzien gebaard. Niet in het minst bij het personeel van dit bedryf. Hoewel de feiten helaas juist zyn, hebben nauw bij het bedrijf betrokken instanties ons de verzekering gegè- ven van bordeel te zijn, dat de toekomst met een zeker vertrouwen tege moet kan worden gezien. Te meer, daar naar men ons verklaarde het niet-gestorte deel van het aanvangskapitaal slechts enige tonnen zou omvatten. Met voortvarendheid wordt gewerkt om deze zaak te regelen. Nogmaals, vooral voor het perso neel was het een onaangenaam geluid. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat de leiding van het bedrijf vele vragen over deze kwestie heeft moeten beantwoorden. Intussen gaat de arbeid op de werf rustig voort. Momenteel wordt op de reparatiehelling gewerkt aan de kust vaarder „Orion" en nog deze week komt een binnenschip in reparatie. Daarnaast is ook over de nieuwbouw gunstig nieuws te pielden. Naast de zeesleepboot voor Pakistan, 1952 bracht op Schouwen- Duiveland bevolkingsafname. Teruggang met 29 is te wijten aan trek naar elders. Het aantal bewoners van Schouwen- Duiveland nam in het afgelopen jaar af met 29. Op 31 December 1951 bedroeg het zielental 23.882 (11.952 m. en 11.930 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 441 (231 m. en 210 vr.) en door vestiging met 756 (349 m. en 407 vr.); het verminderde door over laden met 221 (96 m. en 125 vr.) en door vertrek met 1008 (478 m. en 530 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het el en tal dus 23.853 (11.951 m. en 11.902 vr.). Er werden ln 1952 158 huwelijken voltrokken; er werden 6 echtscheidin gen ingeschreven. NOORD-BEVELANDS INITIATIEF Coöp. Opslag- en Verwerkingsvereniging „Middelburg" in oprichting Het afgetakelde silogebouw van de voormalige meelfabriek te Middel burg, dat reeds tal van jaren de entrée tot de Zeeuwse hoofdstad heeft ontsierd, zal nog vóór de nieuwe graanoogst gerestaureerd worden, om de Zeeuwse landbouw, die door de nieuwe oogstmethoden een groot gebrek aan siloruimte heeft gekregen, belangryke diensten te gaan bewijzen. Ruim twee millioen kilo granen zullen in de ingewanden van de 20 meter hoge bakstenen kolos kunnen worden geborgen. het gebouw kon worden overgegaan, moest de gemeente een flinke strop incasseren. Alle ijzeren trekstangen bleken namelijk verdwenen te zijn! Het opnieuw aanbrengen van deze ijzers, die het bakstenen gebouw moe ten verstevigen, kost minstens 10.000. Het was dus duidelijk dat het gemeentebestuur hierdoor zijn aanvankelijke vraagprijs niet kon handhaven. Niettemin, de transactie kon op bevredigende wijze verlopen. De gemeenteraad van Middelburg be sloot tot verkoop van het gebouw, zodat de Initiatiefnemers de plannen met spoed konden uitwerken. In de Noord-Bevelandse Silovereniging was men van oordeel, dat het beter was een aparte vereniging op te richten. Behalve een groep Noord-Bevelandse boeren traden ook de Coöp. Land- bouwvereniging „Walcheren" te Mid delburg en het Centraal Bureau te Rotterdam tot de vereniging toe, die waarschijhlijk „Coöp. Opslag- eb Ver werkingsvereniging Middelburg" ge naamd zal worden, met Kortgene als plaats van vestiging. Aan de architect Chr. de Heer te Rotterdam is reeds opdracht gegeven voor het maken van de plannen tot restauratie van het ge bouw, terwijl de techn. dienst van het Centraal Bureau te Rotterdam, het technische gedeelte voor zijn rekening zal nemen. De silo werd in 1890 gebouwd en behoorde toen tot de meelfabriek van de fa. Kakebeeke. Het werd bijzonder solide gebouwd met muren van 60 70 cm. dikte. De silo bevat 16 cellen, een elevatortoren en een trappenhuis met een natuurstenen trap. Het uiterlijk aanzien van de silo zal een verandering ondergaan, doordat op het gebouw een nieuwe zolder wordt gebouwd, waarlangs de trans porten naar de cellen kunnen plaats hebben. Rondom deze zolder komt een 1.60 m. brede omloop, vanwaar onge twijfeld een prachtig vergezicht over Middelburg en wijde omgeving zal worden verkregen. Met de installaties voor drogen en schonen zal de heiinrichting van het gebouw rond twee ton kosten. De ex ploitatiekosten zullen iets lager zijn dan een volledig nieuw te bouwen silo. Voorlopig zal de silo alleen geëxploi teerd worden als opslagplaats voor coöperaties, handel en eventueel voor de regering. Wat er verder nog uit voortvloeien kan, Is nog niet bekend. Er liggen nog tal van andere moge lijkheden en het is gerust aan de ini tiatiefnemers toevertrouwd, dat goe de kansen ook inderdaad benut zullen worden. In elk geval zal deze silo voor Wal cheren in een grote behoefte voorzien, terwijl de totale silo-ruimte in Zee land hiermee zal worden uitgebreid tot plm. 15.000 ton. waarvan de kiellegging gestagneerd is als gevolg van de financiële moei lijkheden, is thans ook een order ont vangen voor de bouw van een kust vaarder. Dit schip krijgt een grootte van 440 ton deadweight en is bestemd voor de heer Muller te Amsterdam. Maandag was de inkoper van het be drijf juist op reis om het hiervoor be nodigde materiaal te bestellen. Een ander hoopgevend teken voor de toekomst vormt het feit, dat naar men ons verzekerde nog steeds wordt voortgegaan met het aanstellen van nieuw personeel, wan neer geschikte krachten te krijgen zijn. Er wordt ook nog gezocht naar een opvolger voor de heer G. A. Schouwink. Momenteel bestaat het personeel uit 75 personen, die onlangs nog de gewone periodieke loonsverho gingen mochten ontvangen. Meer bedrijvigheid voor de mosselkwekers. Een groot gedeelte van de mossel kwekers is thans op de Waddenzee bezig met het verzaaien. Daarbij is de mosselexport de laatste weken weer wat levendiger; zy bedraagt ca. 5000 ton per week, voor het grootste deel Waddenmosselen. Zo is er in de mosselbranche dus ha een tijd van weinig bedryvigheid en ge win weer wat meer leven gekomen. Gehoopt wordt dat dit nog enige tijd zal voortduren, want er zyn nog tal loze kwekers, die over flinke hoe veelheden mosselen beschikken en le verantie voor hun bedrijf broodnodig hebben. „VAN BOOMSTAM TOT WILLEM RUYS" Scheepvaarttentoonstelling ter gelegenheid van gouden feest der Zeevaartschool In een vry goed bezochte vergadering in hotel Noordzee-boulevard is het onlangs opgerichte Vlissings Actiefonds gisteravond voor het eerst ln het openbaar voor het voetlicht getreden en tijdens deze vergadering heeft het bestuur enkele voorlopige plannen kunnen ontvouwen voor het a.s. sei zoen, welke het vertrouwen wettigen, dat deze zomer inderdaad ook in Vlis singen evenementen zullen worden georganiseerd, welke de aantrekkelijk heid van de stad in menigerlei opzicht zullen verhogen. De voorzitter, de heer J. L. Ver hagen, begroette zeer verheugd ook Vlissings burgemeester, mr. B. Kolff, die door zijn aanwezigheid het bewijs leverde, dat hij met de activiteit van de jongste loot aan de stam van het organisatieleven in zijn stad ten volle medeleeft. Uitvoerig ging de heer Verhagen de voorgeschiedenis van de oplichting van de stichting „Vlis sings Actiefonds" na, waarbij hij er de nadruk op legde, dat het er om gaat middelen bijeen te brengen om de aantrekkelijkheid van Vlissingen te verhogen. Vlissingen moet een goe de naam krijgen in de ry der Noord zeebadplaatsen en om dat te berei ken, moet eerst een solied funda ment worden gelegd. Spr. riep de Vlissingse zakenmensen op tot het fonds toe te treden. Burgemeester Kolff sprak vervol gens zijn grote waardering uit voor de weg, welke het Actiefonds heeft ingeslagen en zegde namens het ge meentebestuur toe elk beroep op zyn medewerking op welwillende wyze te zullen bezien. Spr. hoopte op een uit stekende samenwerking met het Ac tiefonds en op goede resultaten van. zijn activiteit. PLANNEN. Na deze inleiding, kon de voorzit ter de vergadering enkele belangwek kende mededelingen doen met betrek king tot de plannen voor de naaste toekomst. Hieraan vooraf ging echter nog de mededeling, dat het aantal deelnemers tot 64 was gestegen tijdens de vergadering tot 66 hetgeen natuurlijk nog maar een be gin kan zyn. Dit aantal zal op den duur zeker tot 250 moeten groeien. De heer Verhagen herinnerde er aan, dat 'dit jaar de De Ruyterschool en dus ook het zeevaartkundig onderwjjs in Zeeland vijftig jaar bestaat. In dit jubileum heeft het Actiefondsbestuur aanleiding gevon den tot het ontwerpen van een voor lopig plan voor een groots opgezet te tentoonstelling, welke zoveel mo- gelyk sectoren van de scheepvaart en de scheepsbouw zou moeten omvat ten. Gedacht bjjv. is aan een in elk opzicht representatieve tentoonstel ling onder het motto „Van Boomstam tot Willem Ruys." Het bestuur heeft reeds enig uit zicht, dat voor een dergelijke ten toonstelling geschikte lokaliteiten ter beschikking zouden zyn. In elk geval zal het een expositie moeten worden, waarover men overal zal spreken en die belangstelling zal trekken uit binnen- èn buitenland. Men stelt zich voor met deze ten- toonstellihg aan te sluiten op de fees ten van „Nieuw-Walcheren" en zo mogelijk de opening te doen samen vallen met de Vlissingse dag van deze feesten' (27 Juni), waarop immers in Vlissingen een groot Concours van Koètswerken een Sterrit voor au to's, autobussen en motoren, een gro te ringrijdery en een vuurwerk zul len worden georganiseerd. Ook andere plannen staan voor de a.s. zomer reeds op stapel, zoals een feestelijke illuminatie van de stad, enkele evenementen op hoog niveau op het gebied van de kleinkunst, mo gelijk een race voor versierde vissers boten van Breskens naar Vlissingen op de avond van de dag van de Schel- debeker-zwemwedstrijd en een poging om de uitreiking van de De Ruyter- medaille in Vlissingen te doen ge schieden. Ook wil men een poging aanwenden om de belangrijke „Ruy- teriana" in Vlissingen te exposeren, terwijl er tenslotte in bepaalde krin gen reeds plannen bestaan om te komen tot de opvoering van een De Ruyterspel. Op deze mededelingen volgde een uitvoerige en zeer levendige discus sie, waarbij uit de vergadering vele suggesties naar voren kwamen, die alle door het bestuur zeer zorgvuldig zullen worden bestudeerd. Met name de bevordering van 't Belgische be zoek ook van muziekgezelschappen de verhoging van de gezelligheid in de stad, versiering en illuminatie en tal van andere mogelijkheden kwa men hierby naar voren. Met klem werd er op aangedrongen ook het nieuwere stadsdeel hierby niet te ver geten. Ten slotte vermelden wij nog, dat ook de coördinatie met Middelburgse plannen ter sprake werd gebracht. Naar aanleiding van de door enkele aanwezigen geuite vrees, dat deze en de Vlissingse activiteit elkaar zouden doorkruisen, wees de voorzitter er met nadruk op, dat het streven er op gericht moet blijven door overleg tot een wederzijdse aanvulling te ko men, .waarbij Walcheren als eenheid steeds in' het oog gehouden dient te worden. Het was reeds over elven, toen de heer Verhagen deze geanimeerde vergadering kon sluiten met de me dedeling, dat het bestuur op een in Maart te houden vergadering met nader uitgewerkte plannen voor den dag hoopt te komen. Advertentie Zenuwversterkend en bloedvormend is PLEEGZUSTER BLOED WIJN DRIE DORPEN ZONDER STERFGEVALLEN. Alleen Schouwen liep iets in zielental terug. De bevolking van Zeeland is in 1952 weer toegenomen: met 1546 zelfs, en dit ondanks de vrees van sommigen, dat een gebrek aan vol doende arbeidsmogelijkheden op den duur op dit punt reden tot bezorgd heid zou kunnen geven. Het Inwoner tal steeg van 273.692 tot 275.288. Twee kleine Schouwense gemeen ten Serooskerke en Noordwelle kwamen gisteren als laatsten met hun bevolkingscijfers over 1952 uit de bus en daarmede was dus geheel Zee land „rond." Uit onze overzichten per district is reeds gebleken, dat tot dusver overal sprake was van een toename, al bedroeg die van de beide Beve- landen ook slechts één. Schouwen g echter met 29 in zielental ach teruit. Walcheren spande de kroon met een vooruitgang van 1027. Indien men de 101 Zeeuwse ge meenten afzonderlijk bekijkt blijkt, dat in 47 gevallen de bevolking ver minderde, terwijl in 51 gemeenten het aantal inwoners toenam. In drie ge meenten, nl. Meliskerke, Stavenisse en Kerkwerve, bleef het inwonertal gelijk. Het aantal echtscheidingen, dat in 1951 slechts 52 bedroeg, liep in het afgelopen jaar op tot 79. In tegen stelling met 1951, toen uit alle ge meenten sterfgevallen werden ge meld, ontvingen wy nu uit 's-Heer Abtskerke en Serooskerke (W.) de mededeling, dat in deze gemeenten gedurende 1952 geen enkele inwoner was overleden. Een gedetailleerd overzicht van de loop der bevolking voor geheel Zee land ziet er uit als volgt: Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 273692 (137406 m. en 136286 vr.) Dit aantal vermeer derde door geboorte met 5444 (2767 m. en 2677 vr.) en door vestiging met 11969 (5740 m. en 6229 vr.); het ver minderde door overiyden met 2237 (1158 m. en 1079 vr.) en door vertrek met 13638 (6638 m. en 7000 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 275238 (138.107 m. en 137.131 vr.). Er werden in 1952 2189 huwelijken voltrokken en 79 echtscheidingen in geschreven. i Lek in gasleiding door Westerschelde Aan de Bevelandse kani. Naar wy vernemen hebben zich in een van de gasleidingen door de Wes- terschelde verschijnselen voorgedaan, die wyzen op een lek. Waarschijnlijk bevindt zich deze lekkage aan de Be- velandse kant onder Baarland boven de waterlijn, waardoor hei-stel zonder veel moeilijkheden zou kunnen ge schieden Deskundigen van het Bu reau Energievoorziening zullen bin nenkort een grondig onderzoek instel len. Ernstig ongeluk bij paardrijden. SLACHTOFFER VAN VAL REEDS TWEE DAGEN BEWUSTELOOS. Zaterdagmiddag werd mej. L. Hocke uit Zonnemaire aan de Langedijk ih de gemeente Duivendijke in bewus teloze toestand aangetroffen. Mej. Hocke is door een tot nu toe nog on bekende oorzaak van haar paard ge vallen. Het paard, dat ze bereed, vond men dicht in de buurt van het onge luk rustig grazende. Het slachtoffer werd in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Gistermid dag was zij -nog steeds niet tot het be wustzijn teruggekeerd. Brand in de nieuwe vlasspinnerij te Axel. Door nog onopgehelderde oorzaak brak Maandagmiddag brand uit in de nieuwe vlasspinnery te Axel. Het vuur, dat ontdekt werd in de stof- zuiginstallatie, kon, door snelle alar mering van de brandweer, in de kiem worden gesmoord. Niettemin is de schade in deze afdeling van de spin nerij nog vrij aanzienlijk. Deskundi gen zullen hiernaar een onderzoek in stellen. Landbawjongeres en het Verenigd Europa. (Slot van 1). IDEE VAN GEKREGEN Simon van Noort (25) uit Goes had nooit tijd gehad om op het probleem Europa in te gaan. „Ik had er wel eens iets over gelezen, maar daar bleef het bij". „En nu?" „Wel, nou is het veel duidelijker ge worden en ik heb er tenminste een idee van gekregen", zo luidt zyn ant woord, en hij voegt er aan toe, dat het vooral Thys Booy is geweest, die hem boeide. „Die raakte de kern van de zaak", is zijn mening, „de mense lijke aspecten er van". In deze me ning staat hij niet alleen, maar Jo Zeedyk, met haar 18 jaren de jongste, houdt het op mevrouw Huisman, wier beschouwing dan ook speciaal op de meisjes van het gezelschap was ge richt. Zo hebben veertig van de ongeveer zevenhonderd leden van de Zeeuwse L. J. G. zich drie dagen lang bezig gehouden met de toekomst van het goede, oude Europa; hebben zy zich bezonnen op dit brandend probleem van deze tijd. Een handjevol jonge mensen heeft zich, ergens in een ver geten hoekje van dat Europa, het lot van dit wankel geworden werelddeel aangetrokken en er diep over'nage dacht, wat er zou moeten gebeuren om een opgewekter toekomstbeeld te scheppen. Néé, een oplossing is in „Kieln- Straatsburg" evenmin gevonden. Maar het kan de ouderen tot vreugde stemmen, dat althans een deel- van die veelal verguisde „na-oorlogse jeugd" ook in Zeeland getoond heeft nü te willen denken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2