PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT In Maart nieuwe atoomproeven te Las Vegas Zeeuwse Landbouw Jongeren en het Verenigd Europa FRANS-DUITS OVERLEG OVER DE SAAR OPGEVAT TARIEVEN VAN SPECIALISTEN WORDEN AAN BANDEN GELEGD SENAAT KEURT BENOEMING VAN WILSON GOED Vandaag 196e Jaargang - No. 22 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEIt Dinsdag 27 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm Minimum p advertentie 3.— £ng. mededelingen driemaal tariet Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—6 regels I 1— Iedere regel meei 20 cent ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z C. Middelburg Bur. Vllssingen Walstr 5860, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef 3841 Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef 16 Terneuzen Brouwerijstr 2 Zierlkzee N Bogerdsti C 160 telel 26. WASHINGTON KONDIGT AAN 18.000 soldaten nemen aan de proefnemingen deel Gebruik van atoomgranaten, die bestemd zijn voor het atoomkanon. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie heeft Maandag te Washington bekend gemaakt, dat in Maart op de proefterreinen fce Las Vegas In Nevada „nieuwe en verbeterde vindingen" zullen worden beproefd. De proeven zijn bedoeld om ontwikkeling van nieuwe vindingen verder te brengen en gegevens te verschaffen voor de bestudering van atoom wapens. Aan de proefnemingen zullen naar raming 18.000 soldaten van leger, vloot en luchtmacht deelnemen. Men verwacht, dat atoomgranaten zullen worden gebruikt, die bestemd zyn voor het atoomkanon van het Amerikaanse leger, dat met grote nauwkeurigheid over een afstand van 82 kilometer gewone en atoomgrana ten zou kunnen afvuren. Dit atoomkanon werd verleden week voor de eerste maal aan het pu bliek getoond tijdens de grote parade ter gelegenheid van de inhuldiging van president Eisenhower. In de mededeling van de commis sie wordt ook gezegd, dat de organi satie voor de burgerbescherming en andere federale organen aan de proe ven zullen deelnemen. De commissie voor atoomenergie heeft voorts .bekend gemaakt, dat aan de rivier De Spoor in Zuid-West- Illinois een fabriek voor de construc tie van „min of meer conventionele' explosieven zal worden gebouwd. De kosten van de bouw zullen 29 milli- oen dollar bedragen. Een woordvoer der der commissie verklaarde dat Uitlevering nu formeel gevraagd De Nederlandse regering heeft be sloten haar ambkssade in Bonn op te dragen thans formeel de uitlevering te vragen van de zeven ontsnapte oor logsmisdadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een rede lijke termijn in staat zou zijn de be trokkenen op grond van een zuiver administratieve beslissing uit te wy- Zoals reeds eerder uit Bonn werd gemeld, is de Duitse regering evenwel na raadpleging van haar juristen tot de conclusie gekomen, dat uitwijzing, gezien het in Duitsland geldende recht, op complicaties zou kunnen stui ten. In verband hiermede is thans besloten tot de uitleveringsprocedure, die in het internationaal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. Botsingen in Perzië tussen leger en opstandige stam. Volgens het Perzische blad „Ittelat" zijn Maandag tanks en pantserwagens in allerijl naar Shiraz in Zuid-Perzië gezonden, na een botsing tussen troe pen en leden van een stam, waarbij 10 personen gedood en 20 gewond zouden zijn. Rita Hayworth gescheiden. Te Reno in de Amerikaanse staat Nevada is Maandag de echtscheiding uitgesproken tussen de filmster Rita Hayworth en prins Ali Khan. Het huwelijk heeft vier jaar geduurd. Rita Hayworth had 18 maanden geleden het proces aanhangig ge maakt. De procedure werd echter ver traagd door pogingen van haar ad vocaat om een financiële regeling voor haar drie-jarig dochtertje Jas min te bereiken. De filmster had drie millioen dollar voor de opvoeding van Jasmin gevraagd. Tot dusver is ech ter nog geen financiële overeen komst bereikt. Prins Ali Khan is Mohammedaan. Rita Hayworth verklaarde geen Elannen voor een nieuw huwelijk te ebben. Zij vertrok na de uitspraak naar Hollywood. Op de fiets Kanaal over. De Britse sportman Du Pre- aire is er als eerste in geslaagd Het Kanaal over te steken met een waterfiets. Du Preaire vertrok Zondag ochtend om tien uur uit Rams- gate en Maandagochtend om half elf landde hij bij Kaap Gris Nez. Uit Hongarije gewezen. Hongarije heeft de Franse assistent militaire attaché te Boedapest, J. C. Paillet, uitgewezen. Paillet is Zondag uit Boedapest vertrokken. De Hongaarse ambassade te Pangs, die dit bekend maakte, vermeldde niet de redenen voor de uitwijzing. Op 23 Januari had het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken de Franse ambassade in Boedapest mee gedeeld, dat Paillet niet langer „per sona grata" was en dat hij zo spoe dig mogelijk het land diende te ver laten. niet met radio-actief materiaal het belangrijkste bestanddeel voor atoomwapens zal worden gewerkt. EXPERIMENTEEL STATION. De Britse regering bestudeert op het ogenblik de bouw van een expe rimenteel station Voor atoomkracht en zij meent, dat binnen afzienbare tijd atoomkracht een bruikbare bron voor de industrie zal verschaffen. Truman schrijft memoires. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Amerikaanse oud-president Truman zijn memoires zal gaan schrijven, die in de loop van de vol gende jaren zullen worden uitgege ven. Truman had reeds een contract met een uitgeverij te New York ge tekend. Hij zou een bedrag van een half millioen dollar voor de memoires ontvangen. In emigrantenvervoer dreigt stagnatie. Nu het directoraat-generaal van de scheepvaart, de „Johan van Oldenbar- nevelt" voor twee afvaarten dit jaar voor andere doeleinden dan voor emigrantenvervoer heeft bestemd, is vervoersgelegenheid voor circa 2900 emigranten komen tc vervallen. Hierdoor zal waarschijnlijk in de tweede helft van het jaar een tekort aan vervoersmogelijkheid optreden naar verschillende landen. Teneinde de moeilijkheden niet te vergroten en hun eigen vertrek te verzekeren, is de emigranten die gereed zijn voor vertrek, met klem aangeraden van de hun aangeboden vervoersgelegenheid gebruik te maken. Brand op Rijnschip. Maandagmiddag is brand uitgebro ken aan boord van het 2000 ton me tende Rijnschip „Damco 100" van de Damco Scheepvaart Mg. N.V. te Rot terdam, dat op stroom bij het eiland van Brienenoord op de Nieuwe Maas lag. De brand, die in het vooronder woed de, heeft voor ongeveer f 6000.— schade aan het casco toegebracht, terwijl aan de inboedel van de matro zen voor f 5000 schade zou zijn be rokkend. Met drie stralen was men na ongeveer anderhalf uur het vuur meester. Verzekering dekt de schade. in Liverpool verbrand Sabotage niet uitgesloten Een Canadees passagiersschip van 20.235 ton, eigendom van de „Cana dian Pacific Steamships Ltd." is te Liverpool, waar het in dok lag om te worden opgeknapt, geheel door brand vernield. Tweehonderd brandweerlieden heb ben zes uur lang tevergeefs getracht het schip, de „Empress of Canada", te behouden. Het is gekanteld en ligt half onder water. Maandagochtend stegen nog dikke rookwolken uit het wrak op. Deze scheepsbrand is de derde in acht dagen in de haven van -Liverpool. De -mogelijkheid van sabotage wordt niet uitgesloten geacht. De brand schijnt in de scheepsapotheek te zijn ontstaan. Het schip is 25 jaar oud. Het kan als verloren worden be schouwd. „ZEER BEMOEDIGEND" Frangois-Poncet sprak met Adenauer. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Frangois-Poncet, heeft Maandag met Adenauer een bespre king gehad over de Saar-kwestie en de bekrachtiging van het Europese legerverdrag. Het was het eerste Frans-Duitse overleg sinds René Mayer in Frankrijk aan de regering kwam. Frangois-Poncet overhandigde Italiaans vliegtuig neer gestort 19 doden. Een tweemotorig Italiaans lijnvlieg- tuig is Maandag op de berg Sinnai, ongeveer 32 km. ten Noord-Oosten van Caglian, neergestort. De 15 passagiers, drie bemannings leden en een stewardess zgn volgens de eerste berichten omgekomen. Verkenningsvliegtuigen in Te strijd tegen de Mau Mau De Engelse generaal Hinde zal de strrjd tegen de Mau Mau in Kenia lei den. Militairen en politiemannen met speurhonden en verkenningsvliegtui gen hebben Maandag samengewerkt in een grootscheepse actie ter opspo ring van de daders van de moord, die in het afgelopen weekeinde is ge pleegd op een Britse landbouwer, zijn echtgenote en zgn zesjarig zoontje. TEGEN PRIJSOPDRIJVING Binnenkort een prijzenbeschikking. Binnenkort zal een prijzenbeschik king worden afgekondigd inzake de tarieven van artsen-specialisten. Naar het oordeel van de minister van eco nomische zaken worden de tarieven door een aantal artsen-specialisten op ongemotiveerde wyze verhoogd. Dit blijkt uit een antwoord van de minister van economische zaken, me de namens de minister van sociale za ken en volksgezondheid, op een vraag van het Tweede Kamerlid Van Rgcke- vorsel. De specialisten in een tweetal cen tra in het Zuiden van het land, t.w. te Breda en Tilburg, declareren welis waar de grondbedragen, welke in de overeenkomst tussen de ziekenfond- en de andere specialisten zijn vastgesteld, maar aanvaarden sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortin gen, welke krachtens deze zelfde overeenkomst volgens een bepaald schema op een deel der declaraties ƒ25.000.—-op 3544. In de 518de Staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van f 25.000 geval- n op lotnummer 3544. Sultan Hamid II voor Hoog Gerechtshof De procureur-generaal in Indonesië heeft de zaak van Sultan Hamid II aan het Hoog Gerechtshof overgege ven. De Sultan bevindt zich thans on geveer drie jaar in arrest. Hij moet voor het Hoog Gerechtshof verschijnen, omdat hij destijds in het R.I.S.-kabinet zitting had en volgens de grondwet moeten ministers voor het Hoog Gerechtshof behandeld wor den. In de tenlastelegging is o.m. sprake van opstand en van anderen trachten te bewegen tot het plegen van mis drijf. Als verdediger van Sultan Hamid zal optreden mr. Soerjadi uit Soera- baja. De voorzitter van het Hoog Ge rechtshof heeft verklaard, dat de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. Een datum waarop de zaak zal worden behandeld, is echter nog niet vastgesteld. De prijzenbeschikking steunt op artikelen 3 en 4 van de prgsopiarg- vings- en hamsterwet 1939. De minister van economische zaken beschouwt de verhoging der specialis- tenhonoraria in deze centra met circa 16 pet. boven het in de bovenbedoelde overeenkomst vastgelegde niveau, als prgsopdrjjving, zolang deze verhoging niet met behulp van daartoe strek kende gegevens redelijkerwijs aanne melijk is gemaakt. de bondskanselier een schrijven van de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault. In een officiële Franse verklaring wordt gezegd, dat de staatslieden ge sproken hebben over de wijze, waarop de onderhandelingen over de Saar of ficieel kunnen worden heropend. De kwesties betreffende de Saar en het E.V.G.-verdrag zijn onverbrekelijk verbonden, sinds Mayer zich verplicht heeft, het E.V.G.-verdrag niet te laten bekrachtigen alvorens het Saar- vraagstuk volledig is geregeld. Dr. Adenauer liet later meedelen dat de brief van minister Bidault „zeer bemoedigend" was. De inhoud heeft aangetoond dat, ondanks de re geringswisseling in Frankrijk, de Franse buitenlandse politiek ongewij zigd blijft, aldus een woordvoerder.! Drie doodstraffen geëist in proces te Polen. De Poolse openbare aanklager heeft Maandag te Krakau, waar zeven Po len, van wie vier R.K. geestelijken, verdacht van spionnage en sabotage terecht staan, de doodstraf geëist voor drie beklaagden, o.w. één geestelijke De namen van deze beklaagden zijn volgens Radio-Warschau: Ko- walik, TsjatsjÜca en Lefito. Voor drie andere beklaagden, Pins- ki, Potsjopien en Eugenia Rospon, de enige vrouw in dit proces, eiste hij resp. vijftien, tien .en acht jaar ge-, vangenisstraf. Ook voor de zevende beklaagde werd gevangenisstraf ge- eist, Bij het verhoor hadden de vier gees telijken verleden week bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan sabo tage en spionnage. Eisenhower zal 2 Februari het Congres toespreken. President Eisenhower zal Maandag 2 Februari (18.30 uur Ned. tijd) voor een verenigde zitting van het Ameri kaanse Congres zijn „State of the Union"-boodschap uitspreken. De voorzitter van het huis van af gevaardigden, Martin, heeft dit Maan dag na een bespreking van de presi dent met de leiders van het Congres bekend gemaakt. De „Empress of Canada", een Canadees passagiersschip, is te Liverpool, waar het in het dok lag om te worden opgeknapt, geheel door brand vernield. NA VERHIT DEBAT. Senator viel flauw. De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming van Charles Wilson al minister van defensie goedgekeurd. Senator Morse had twee uur ach tereen gesproken tegen de b.enoeming van Wilson. Later viel de senator flauw. Reuter tekent hierbij aan, dat hij enige maanden geleden zijn kaak gebroken heeft. Voor de benoeming stemden 77 senatoren en tegen zes. Het senaats debat was verhit en op de publieke Amerikanen bij de Ver. Naties worden „gecontroleerd" Ieder Amerikaanse employé van het secretariaat der V.N. en ieder Amerikaans lid van de delegatie naar de Verenigde Naties zal aan een on derzoek door de F. B. I. (het Fede rale Bureau voor Onderzoek op com munistische activiteiten) onderwor pen worden, zulks naar aanleiding van een verzoek van Henry Cabot Lodge, Amerikaans permanent afge vaardigde bij de Verenigde Naties. ...bestaat de openbare leeszaal en bibliotheek te Vlissingen 40 jaar; is het 25 jaar geleden, dat een passagiersvliegtuig voor de eerste maal de Mont Blanc overvloog. -J „KLEIN-STRAATSBURG" IN AXEL. Driedaagse gedachtenwisseling over dit wankele werelddeel Het is Ad Doeieman uit Dreisehor, de 24-jarige voorzitter van het hoofd bestuur der Landbouw Jongeren Gemeenschap in Zeeland, niet aan te zien, dat hy drie dagen achtereen leiding heeft moeten geven aan de L.J.G.-ka- derconferentie. Deze ryzige jongeman, gekleed in een goed zittend donker blauw costuum, die ons in de wandelgangen van „Klein-Straatsburg" zoals de Axelse jeugdherberg „Bleije Haghe" van Donderdag tot en met Zaterdag jl. had kunnen heten te woord staat, hoeft na drie dagen diep gaande gedachtenwisseling nog niet naar woorden te zoeken „Het onderwerp „Een Verenigd Europa" was goed gekozen; alleen al in verband met de noodzaak er van", zo luidt zyn even korte als kern achtige conclusie. Of ze er allemaal zo over dachten, de veertig Zeeuwse jongeren, in leef tijd variërend van 18 tot 80 jaar? Zaterdag, de laatste van de drie ka- derdagen, hebben wij ons oor te luisteren gelegd en enkele uren méé- aangezeten rond de grote vulkachel in de eet- en conferentiezaal van de „Bleije Haghe". Achter het spreekge stoelte stond mevrouw L. N. Huis- man-Griep als laatste in de ry derge nen, die hier het woord hadden ge voerd over vrijwel alle aspecten van een verenigd Europa. Haar taak was niet gering: zou haar gehoor nog niet murw gepraat zijn? Behoedzaam zet de spreekster haar gedachten om in woorden; wat fra giel klinkt haar stemgeluid door de slechts voor de helft gevulde zaal en van tijd tot tijd schijnt het inderdaad of de toehoorders murw zijn gepraat. Maar dan plotseling verheft er een zyn stem, en even later weer een en nog een. Ze zijn 't onderwerp niet moe, deze veertig jonge mensen. Na twee dagen ingespannen confere ren heeft het nog hun volle aandacht en tot de laatste minuut nemen ze geboeid aan de discusies deel! NIET VERWACHT.. „En dat nu had ik niet verwacht". Het is de 22-jarige Lein de Jager uit Wolphaartsdijk, die ons dit toever trouwt. Temidden van het geroeze moes van de overigen, die zich na de lezing' verstrooiden met ping-pong en andere spelen, of nog wat nakaarten, moet zy haar stem verheffen om zich verstaanbaar te maken. Maar zg doet het graag en haar ogen schitteren wanneer zij vertelt van het, succes van deze kaderdagen, waarvan het onderwerp vooral dit meisje ter harte ging. Want zij was het, die er een ar tikel over schreef in het Zeeuwse Landbouwblad, na een congres te heb ben bijgewoond van de Ned. Jeugdge meenschap. „De meesten hadden een zelfstandige mening vóór zij hier kwa men" zegt ze, en in haar stem klinkt trots door. Izaak Wisse (27) uit Kamperland, breedgeschouderd, een stoere zoon van het Zeeuwse land, is klaarblijke lijk meer een man van daden, dan van woorden. Véél zegt hij niet, maar zijn gelaatsuitdrukking is ernstig, wanneer ook hij getuigt van zgn be langstelling voor het probleem. Deze belangstelling bleek ook uit de vragen en antwoorden, zo verze kert ons mevrouw Huisman-Griep. „De antwoorden waren doordacht entijdens mgn causerie was het muisstil!" Na de causerie volgde bo vendien een discussie, welke vijf kwartier duurde; de laatste van deze drie dagen. (Vervolg op pag. 2). tribune bevonden zich vele toehoor ders. Een der senatoren zeide, dat er veel tegenkanting tegen de benoe ming was, doch dat men voor de be noeming stemde, omdat president Eisenhower zulks wenste. Ontslag personeel Scala Theater? Naar de algemene bedrijfsbond van kunstenaars en werknemers in de film- en theater, en amusementsbe drijven meedeelt, heeft de directie van het Scala Theater in Den Haag ont slag aangevraagd voor het voltallige personeel. Het N.V.V. voert thans besprekin gen mét het gewestelijk arbeidsbu reau om deze vergunning niet te ver strekken, aangezien het hier hoofdza- kelgk werknemers betreft met dienst jaren variërend tussen 5 en meer dan 31 jaren. Daar de directie van het Scala The ater thans in het buitenland vertoeft, kon van haar zijde geen commentaar op dit bericht worden verkregen. Getuige kon zich niet beheersen. HET' PROCES-ORADOUR. Een Fransman, die 14 leden van zijn familie verloren heeft bij de massa moord van Oradour, heeft zich Maan dag schreeuwend van woede gewend ;tot de 21 voormalige SS-ers in de be klaagdenbank. Toen de rechter Saint- Saens Joyeux verzocht zich te be heersen. zeide Joyeux:. „Dat kan ik niet. Ik heb 14 leden van mijn fa milie verloren." Hij verklaarde ver der, dat een van zijn vrienden, die zeer bezorgd was over het lot van zgn familie, zich naar Oradour bege ven had. De S. S. had hem doodge schoten, ondanks het feit, dat hij met een witte zakdoek had gezwaaid. Het zelfde gebeurde met twee anderen, aldus Joyeux. Hij zelf had enige da gen na de moord 636 lijken, die af schuwelijk verminkt waren, geïdenti ficeerd. Belgisch bedrijfsleven keurt „Sibelux" af. In brede kringen van hot Belgische bedrijfsleven wordt de actie, die de Sibelux, een groep ontevreden Belgi sche industriëlen, tegen de economi. sche unie Benelux, scherp afgekeurd. Vooral de Belgische tabaksfedera tie blijkt de bedrijvigheid van haar directeur-generaal, Jos. van Aller- meersch, in deze anti-Beneluxactie al lerminst op prijs gesteld te hebben, met het gevolg dat deze besloten heeft zijn ontslag aan deze federatie aan te bieden. Men zou Van Aller- meersch, die de geestelijke vader Is van de Sibelux, vooral de uitgifte van een tendentieus anti-Nederlands pamflet zeer kwalijk hebben genomen. Van Allermeersch zou voornemens 3Ün zich eveneens uit de Sibelux terug te trekken. DE VERWACHT: MEER WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Veel bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1