VOORZICHTIGHEID GEBODEN BIJ UITBREIDING FRUITAREAAL Zeeuwse Almanak ADJUDANT L0UISSE GAAT ZILVEREN JUBILEUM VIEREN EERSTE ZEEUWSE GEMEENTE MET EIGEN CONTACT-BLAD! 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 1953 DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE EXPORT. Belangwekkende uiteenzetting voor N.O.F. te Goes. De exportxuogelylcheden voor het Nederlandse fruit, welke dit jaar door de grote oogsten In andere West-Europese landen en de betalingsmoeilijk heden van verschillende staten geenszins gunstig ztfn, zullen in de toe komst niet gemakkelijker worden. Onze afzetkansen zullen voornamelijk afhankelijk zijn van een verbetering van de kwaliteit en het rassensorti- ment. De aanvoer dient iets gunstiger gespreid en ten aanzien van de teelt- uitbreiding zal een voorzichtige politiek gevoerd moeten worden. Dit was de mening van de heer G. Opstelten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, die Zaterdagm iddag in „de Prins van Oranje" voor de afd. Goes e.o. van de Ned. Fruittelersorganisatie, op heldere wijze een beeld gaf van de fruitexport en de moeilijkheden die liieraan verbonden zijn. Voor een goed begrip van de situa tie, gaf spreker aan de hand van gra fieken eerst een overzicht van de pro ductie. De appelproductie beweegt zich in een sterk opgaande lijn, het geen echter ook in andere West-Euro pese landen het geval is. In de totale productie van West-Europa heeft Ne derland nog slechts een klein aandeel. De importen uit niet-Europese landen in Engeland, Duitsland, België en Ne derland zijn na de oorlog sterk ge daald, doch volgens spr. is dit voor namelijk tos te schrijven aan het dol lartekort. Men zal dus moeten zorgen om de nieuw gewonnen markt in vas te handen te krijgen, om te zijnertijd de concurrentie met Amerika te kun nen doorstaan. Ook kan de aanvoer van kwallteitsfruit over het algemeen nog sterk verhoogd worden. Achtereenvolgens nam spreker daarop de verschillende landen, welke tot onze fruitafnemers behoren, onder de loupe. Ondanks de moeilijkheden is de appelexport naar Duitsland in 1952 niet onbevredigend geweest. On ze afzet naar Engeiand had sterk te lijden onder de Engelse invoerrestric- ties. Over de exportmogelijkheden naar België was spr. weinig optimis tisch. Alleen wanneer dit land zelf een slechte oogst heeft, is er iets te bereiken. Frankrijk zit eveneens met betalingsmoeilijkheden. De perenex port naar Zweden is vorig jaar aan zienlek gestegen, doch voor onze ap pels liggen daar geen grote kansen, daar de eigen appelproductie sterk stijgende is. De export naar Finland was dit jaar ook minder bevredigend, als gevolg van Finse betalingsmoei lijkheden. Het beeld is dus niet onverdeeld gunstig. Daar er nog grote voorraden appels aanwezig zijn, ook in Italië en Zwitserland, verwachtte de heer Op- Nu kunnen zij brommen Een Goesse garagehouder verhuur de op 10 Juli van vorig jaar twee bromfietsen, maar toen deze twee da gen later nog niet teruggebracht wa ren, toog hij naar de politie, die al spoedig de huurders, de opperman W. S. en de los werkman J. J. van H. uit Goes, aanhield. Het bleek, dat beide brommers in Nieuw-Namen waren beland, waar zij een vriend opzochten. Zij deden het voorkomen alsof de bromfietsen him eigendom waren en verkochten deze, omdat zij geld nodig hadden, vool-35 per stuk. Met het geld vertrokken zij naar België, zochten werk, maakten de contanten op en keerden platzak in Goes terug. De vriend en zijn vader, die van het spotkoopje profiteerden, hebben zich reeds eerder voor de politierechter moeten verantwoorden. De beide verdachten hebben zich inmiddels in Terneuzen gevestigd. Eén van hen assisteert daar „Moe ke", een oude dame, die een loge ment heeft. Vermoedelijk zal „Moe ke" haar hulp een, tijdje moeten mis sen, want tegen beide verdachten werd Vrijdag te Middelburg één jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eist en de rechtbank gelastte hun on middellijke gevangenneming. Uitspraak over 14 dagen. „Fauzon" naar Antwerpen. Het Franse schip „Fauzon" is, ge trokken door drie sleepboten, uit Vlissingen naar Antwerpen vertrok ken. De „Fauzon", die op 11 Januari j.l. bij een aanvaring bij de Goodwin Sands beschadigd werd, is te Vlissin gen gedeeltelik gelost. De lading is in lichters naar Antwerpen doorge zonden. In Antwerpen zal de „Fauzon" de finitief worden gerepareerd. Zeeuwse Rassenlijst. De kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie heeft de vijf de Zeeuwse Rassenlijst het licht doen zien. In dit, in een oranje omslag uitgevoerde werkje, werden onder re dactie van de heer A. van Oosten, naast de nieuwste inzichten, over het Zeeuwse sortiment, tal van belang wekkende gegevens over de fruitteelt in deze provincie verwerkt. Een werkje dat een plaatsje in de boekenkast van iedere fruitteler ver dient. BEWIJS Na drie dagen de gedachtenwisseling over een Verenigd Europa te hebben aangehoord, verkeerde ook de vader van de Axelse jeugdherberg Zaterdag tenslotte in een onvervalste Straats burg-stemming. Het besprokene had hem niet onbe roerd gelaten en als een wijs en waar achtig vader wist hij de goed beluis terde theorieën onmiddellijk in de prac- tijk te benutten-... Want toen hem aan het einde van de conferentie een fraai uitgevoerd „log boek" als dank werd aangeboden, be antwoordde hij de toespraak van de voorzitter onder meer als volgt: „De mannen toonden zich in de afge lopen dagen meermalen de gedachte van een Verenigd Europa waardig. La ten nu de meisjes bewijzen, dat zij niet achterblijven door zich eensgezind aan de afwas te wijden".... En de meisjes? Wel, zij hébben het bewijs geleverd! stelten niet, dat de prijzen veel kun nen stijgen. Dit seizoen heeft aangetoond, dat de fruitcultuur kwetsbaar is. Hierbij spelen twee factoren1; een veel te groot kwantum van slechte kwaliteit en een lang niet over de gehele lijn verantwoord rassensortiment, ook een rol. De rooïactie zal daarom met onver minderde kracht moeten worden voortgezet, daar juist de minderwaar, digc rassen en slechte kwaliteiten dt afzetmogelijkheden voor goed fruit, sterk belemmeren. Tot slot beantwoordde de sDreker nog verschillende vragen. De afde lingsvoorzitter, de heer H. B. Pilaar, sprak een openings- en slotwoord. Landbouwver.eniging te St. Annaland 60 jaar. Met een gezellige feestvergadering in de zaal van de heer Rijnberg heeft de landbouwersvereniging „Landbouwbelang" te St. Annaland haar 60-jarig bestaan gevierd. De belangstelling hiervoor was zeer groot en vele bloemstukken, geschonken door diverse verenigingen, sierden de bestuurstafel. De voorzitter, de heer C. J. J. Kooy- man, kon o.a. burgemeester F. M. Boogaard, verwelkomen. Hij wierp een terugblik op de geschiedenis van de jubilerende vereniging. De bur gemeester sprak een woord van ge lukwens en wees er op, dat het vere nigingsleven in St. Annaland op hoog peil staat. Voorts werden felicitaties overgebracht door de heren F. J. Brooymans namens de veilingsvere niging, A. Groenewege namens de zustervereniging van St. Maartens dijk, G. D. Kloet namens de Z.L.M. en Van 't Hof namens het Coöpera tie-centrum. Mr. J. F. G. Schlinge- mann, algemeen secretaris van de Z. L. M., vertoonde lichtbeelden over zijn reis naar Amerika en deelde nog mede, dat de landbouwveveniging in St. Annaland de grootste is, welke bij de Z.L.M. is aangesloten. Vervolgens werd de film ..Langs ongebaende klingen" vertoond. In de pauze werden veertig landbouwge reedschappen gratis verloot. Naar een vrije invoer van oesters in Engeland? In een bespreking tussen de bestu ren der diverse oesterkwekers orga nisaties met de heren drs. Van Dijk en B. v. Klinken van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, wérd de steeds verminderende oesterafname van En geland nogmaals ter sprake gebracht. Tot nu toe geschiedt deze export col lectief terwijl de import in Engeland in handen is van een importeurs- groep, bestaande uit de voornaamste handelaren in oesters in Engeland. De vraag is nu gerezen, of het mis schien tijd is deze overeenkomst te niet te maken en een vrije invoer van Nederlandse oesters in Engeland na te streven. Reeds eerder werd dit on der ogen gezien, doch de oppositie van de zijde der Engelse oesterkwekers, die zich door een vrije invoer in hun land bedreigd zagen, was destijds zo groot, dat men daarvan toentertijd heeft moeten afzien. Met belangstelling ziet men in de oesterwereld de komende gebeurte nissen tegemoet. Uiteraard zal eerst nog wel getracht worden met de be treffende importeursgroep tot een meer bevredigende oplossing te ko men. Van de zijde der importeurs wordt er vooral op gewezen, dat het oesterverbruik in Engeland sterk is verminderd. Advertentie Merkwaardige wedstrijd in Zierükzee's gemeentehuis. Bureaux van het personeel werden op netheid onderzocht. In het gemeentehuis te Zierikzee reikte wethouder R. Gerritsen cle prij zen uit aan de winnaars van een zeer bijzondere wedstrijd, gehouden onder het personeel van de eerste en twee de afdeling van de secretarie. Alle le den van deze afdelingen hadden name lijk deelgenomen aan een wedstrijd, waarbij de bureaux op netheid wer den getest door 'n permanente bureau commissie onder voorzitterschap van wethouder R. Gerritsen, waarin ver der zitting hebben de dames M. Con- standse en L. Berrevoets en de heer A. Gast. Het resultaat van deze net heids-proef was, dat de eerste prijs na loting werd toegekend aan de heer C. W. Hendrikx, die deze prijs als bij zondere attractie juist op zijn verjaar dag in ontvangst mocht nemen. De an dere prijzen werden gewonnen door mej. A L. Bal en de heren H. IJssel, N. Beije, J. J. Dorst en J. Elenbaas. Met een toepasselijk woord besloot wethouder Gerritsen deze bijzondere bijeenkomst. Zeeuwen slaagden. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagden voor het candi- daatsexamen Nederlandse landbouw de heren P. J. Balkende te Kapelle Biezelinge en C. van Wallenburg te Middelburg. Voor het igenieursexa- men tropische landbouw slaagde de heer J. A. de Bokx te Zierikzee, voor het candidaatsexamen tuinbouw de heer J. A. D. Zeevaart te Baax-land. Voor het ingenieursexamen tuinbouw de heer J. A. Trimpe Burger te Aag- tekerke. Diefstal van uien snel opgehelderd. Het kwam de politie te Goes ter ore, dat de 24-jarige de W. en de 25-jarige R., beiden uit Goes, een partij uien van ca. 1000 kg. te koop hadden aangeboden. Daar men dit zaakje niet vertrouwde, werden bei de mannen Vrijdag aangehouden en aan de tand gevoeld. Weldra bleek, dat het vermoeden juist was en dat de uien waren ontvreemd uit uien- rennen onder de gemeente 's Heer Arendskerke. De mannen waren twee nachten met een vrachtwagen op pad geweest om hun buit te halen. Nog voordat de eigenaren de dief stal hadden ontdekt, heeft de politie de uien in beslag genomen- by een handelaar, die te goeder trouw de uien had gekocht. Bij onderzoek bleek verder, dat de W. en R. in de maanden December en Januari een 60-tal veilingskisten van het terrein bij de voormalige stroopfabriek hadden gestolen. De kisten waren op een handige manier te gelde gemaakt. Beiden bevinden zich in arrest, in afwachting van de beslissing van de Justitie. Jhr. mr. H. H. G. Verspycï benoemd tot rechter in Zwolle. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Zwolle, jhr. mr. H. H. G. Verspyck, thans kantonrechter te Zie rikzee en rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Middelburg. Jhr. Verspyck werd 30 Maart 1900 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en legde in 1924 met goed gevolg het doc toraal examen in de rechten af. Zijn rechterlijke loopbaan begon hij als waarnemend ambtenaar van het O. M. in Den Haag, welke functie hij in 1929 mocht verwisselen voor die van ambtenaar O. M. in Breda. Daar bleef hij in 1939, in welk jaar hij werd be noemd tot kantonrechter te Zierik zee. Na de bevrijding werd jhr. Ver spyck advocaat-fiscaal bij het bijzon der gerechtshof in Den Bosch en een jaar later waarnemend procureur fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Den Haag. In beide functies was hij in het bijzonder belast met de Zeeuw se aangelegenheden. Bij de beëindiging van de bijzondere rechtspleging in 1949 volgde ter afdoening van de laatste Zeeuwse zaken zijn benoe ming tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Mid delburg. In Zeeland is jhr. Verspyck o.m. nog lid van de Voogdijraad. In Zierikzee is de thans scheidende kahtonrech- ter een algemeen zeer gewaardeerde figuur, zodat het bericht van zijn ver trek ongetwijfeld met leedwezen zal worden vernomen. Op het ogenblik verblijft jhr. Verspyck met vacantie in Oostenrijk. 25 JAAR IN DIENST VAN HERMANPAD. Een populaire figuur in Bevelandse samenleving. De Goesso politiecommissaris E. C. Wierts van Ooehoorn deed in 1928 een wel zeer gelukkige keuze, toen liij uit 150 sollicitanten de heer O. Louisse nit Schore per 1 Februari als agent van politie in dienst nam. Er zullen weinige Goessenaars zyn, die deze politieman niet kennen. Een martiale figuur, maar met een warm- kloppend iiart voor zijn medemensen, waardoor liij een grote sympathie ge niet en juist daardoor ook in de ge legenheid is zijn politietaak naar be. horen te vervullen. Hoewel adjudant Louisse veel „op de weg" is er zijn weinig Goes- senaren welke hij niet kent is het niet de man die graag aan de weg timmert. Hij doet zijn werk rustig INITIATIEF VAN KOUDEKERKE. Het gemeentebestuur van Koudekerke heeft een lofwaardig initiatief ge- nomen: de uitgave van een „contactorgaan" ten behoeve van de bevolking. Voor zover ons bekend is dit het eerste orgaan van deze aard in Zeeland. Het eerste nummer van deze uitgave, dat ons Zaterdag bereikte, wordt geopend met een bydrage van burgemeester J. L. Dregmans, die hierin de bedoeling, welke bij dit initiatief heeft voorgezeten, toelicht. Telkens weer blijkt, aldus de burge meester, dat er onder de bevolking al lerlei misverstanden heersen ten aan zien van de bevoegdheden van de plaatselijke bestuursorganen, terwijl anderzijds veelal ook de belangstelling ontbreekt voor hetgeen in het belang J. Polderman te Hansweert zegt „Scheldegalm" vaarwel. Oud-direcleur werd in de bloemen gezet. Te Hansweert gaf Vrijdagavond de harmonievereniging „Scheldegalm" een concert in zaal „Zeelandia", waar bij de 87-jarige directeur, de heer J. Polderman, voor de laatste maal als dirigent optrad. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer Wijnands, waarin deze de vele aanwezigen hartelijk verwel komde, speelden de leden van „Schel degalm" met bijzondere toewijding vijf muzieknummers, waarvan het laatste, de „Scheldegalmmars", door de aanwezigen staande werd beluis terd. De voorzitter memoreerde hierna het vele werk, dat de heer Polderman in het belang van de vereniging heeft verricht en bracht mevrouw Polder man in treffende bewoordingen dank voor de vele jaren, dat zij haar man ln zijn drukke bezigheden heeft bijge staan. Met een toepasselijk woord overhandigde hij aan de scheidende directeur een ingelijste foto van het fehele korps en bood hij aan mevr. olderman bloemen aan. Tevens ont ving de heer Polderman een fraaie „gemakkelijke stoel". Door een lid van de vereniging, de heer Bruinshoofd, die de dank van het gehele korps overbracht, werd een fraaie foto aangeboden, genomen tijdens het laatste concours, waar „Scheldegalm" zoveel succes oogstte. Daar de heer Polderman bekend staat als een hartstochtelijk roker, deed het korps deze foto vergezeld gaan van een grote doos sigaren. Mevrouw de Groof, de echtgenote van de beschermheer der vereniging, richtte zich hierna in een korte toe spraak in het bijzonder tot mevrouw Polderman, waarbij zij nogmaals naar voren bracht, wat het voor haar moet zyn geweest haar echtgenoot zo vele avonden te moeten missen. Ook zij bood een kleurig bloemstuk aan. Nadat een schoonzoon1 van de diri gent nog een foto had aangeboden van een artikel uit de P.Z.C., geïllu streerd met enkele vroeger gemaakte foto's van het muziekleven in Hans weert, voerden nog het woord burge meester M. Vogelaar namens de ge meente en dokter J. Arenas namens de plaatselijke Oranjevereniging. Ook deze sprekers getuigden van ni h arte- lyke dank en voegden stukken aan de uitgebreide bloemenverzameling toe. Zichtbaar ontroerd dankte het echt paar Polderman tenslotte voor deze hulde. Het zilveren jubileum van notaris Oele. Zondag vierde notaris M. Oele te 's- Gravenpolder zijn zilveren ambtsjubi leum. Vele persoonlijke en schriftelij ke gelukwensen getuigden van de hoogachting en waardering voor de persoon van de jubilaris. Behalve uit de kringen van het notariswezen, wa ren er ook vele anderen, onder wie burgemeester, J. D. Jansen, die hem kwamen gelukwensen. Ook de voetbal vrienden, die notaris Oele Zondag middag misten op zijn vaste plaats langs het lijntje op het Goesse sport terrein, bleven niet achter met hun felicitaties. van de burgerij door de overheid wordt gedaan. Het „Gemeenteblad Koudekerke" wil trachten hierin verbetering te brengen door populai re uiteenzettingen te geven van de belangrijkste zaken, welke bij het ge meentebeleid aan de orde komen. Ge hoopt wordt, dat hiermede een bijdra ge zal worden geleverd ter verster king van de burgerzin en de band tus sen overheid en bevolking. Voorts bevat dit eerste nummer, dat als stencilwerk is uitgevoerd, o.a. een uiteenzetting over de gemeente begroting van Koudekerke en wat plaatselijk „gemengd nieuws". Hond doodde konijnen en een schaap. De omgeving van Axel wordt reeds enige tijd onveilig gemaakt door een hond, die bij de Kreek schapen in het water joeg en ook verschillende ma len konijnen uit hokken weghaalde. Dezer dagen werd een schaap in de weide doodgebeten, doch in dit geval slaagde de Rijkspolitie er in de dader te achterhalen. Het was de hond van de familie M. uit de Weststraat in Axel. De eigenaar zal de schade aan de benadeelden moeten vergoeden. Onderzocht wordt nog aan welke ge vallen de hond schuldig is. Weer twee gevallen van mond- en klauwzeer. In Aagtekerke en Ellemeet. Onder de veestapel van de land bouwer A. M. te Aagtekerke is vorige week mond- en klauwzeer geconsta teerd. De' gehele veestapel, bestaande uit 14 stuks rundvee, drie kalveren en drie varkens, moest ter afslachting worden weggevoerd. Ook in Ellemeet op Schouwen heeft zich een geval voorgedaan én wel on der het vee van de lanbouwer A. G. Drie koeien en een vaars moesten hier worden weggevoerd. Dr. I. N. Th. Diepenhorst sprak voor C.H. gemeente bestuurders. Progressief, maar ook conservatief De afd. Zeeland van de Vereniging van Chr. Hist, leden van gemeentebe sturen kwam Zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes bijeen om te luis teren naar dr. I. N. Th. Diepenhorst, burgemeester van Epe. Op heldere wij ze schetste deze spreker de positie van de Chr. Historischen in de wereld van heden. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. Thomas sen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Elle- woutsdijk en Driewegen, die opende met gebed en Schriftlezing. Dr. Diepenhorst, die hierop het woord verkreeg, bègon met te wijzen op de dr eigende schaduw van de anti- Christelijke wereldbeschouwing. Spre kende over het werk in de Ver. Naties wees dr. Diepenhorst op de verschil lende tegenstellingen welke daar aan de dag treden. Nederland gaat volko men vrijuit in de Assemblee. Toch mag hec ons niet onverschillig laten, wat elders in de wereld gebeurt. Een ongestoord nationaal bestaan is na 1945 niet meer mogelijk. Het Neder landse volk is rijp voor Europese sa menwerking. Ten aanzien van de positie van Ne derland, wees spr. op enkele gunstige factoren op financieel en economisch gebied. Toch zijn we nog ver van een normale toestand. De staatsschuld is groot, de landsbegroting is nog niet sluitend, de belastingen zijn hoog, de particuliere investeringen sterk terug gelopen. Het dollartekort vormt even eens nog een probleem. Na gewezen te hebben op het goede werk in de Stichting van de Arbeid, waaraan de arbeidsvrede in de naoorlogse jaren te danken is, alsmede op de P.B.O. en de S.E.FL, schetste spr. o-m. nog het werkloosheidsprobleem. Dr. Diepenhorst ging daarop dieper in op het C. H. standpunt ten aanzien van verschillende vraagstukken. Men is van mening dat Europese samen werking onontbeerlijk is, hoewel voor het eigen land nog een eigen taak is weggelegd. Op nationaal terrein stelt de C.H-U. het algemeen belang boven het partijbelang, getuige de laatste kabinetsformatie. De C. H. is progres sief, doch kan met evenveel recht con servatief genoemd worden, daar zij het goede wil conserveren. Tenslotte veroordeelde spr. de af keer van de politiek, welke bij velen bestaat. Dit geeft bijzondere kansen aan extreme partijen. Na een geanimeerde gedachtenwis seling, ging dr. Diepenhorst voor in dankgebed. In de middaguren wei-den gezamenlijk het stadhuis en het nieuwe gebouw van het Chr. Lyceum bezichtigd. Graauw krijgt een muziekcorps. In Graauw is een voorlopig comité gevormd, dat er naar zal streven in deze gemeente een muziekkorps op te richten. Tijdens een eerste bijeen komst hebben zich reeds ongeveer 50 personen als werkend lid opgegeven. Enkele candidaten zijn reeds aan het oefenen geslagen! Getracht wordt donateurs te werven. en kalm, zonder zelf op de voor grond te willen treden. Vandaar het herhaalde verzoek om het „stukje" toch vooral bescheiden te houden. „Wanneer ik iets bereikt heb, is dit alleen mogelijk geweest door het ver trouwen en de medewerking van het publiek". De jubilaris, die oorspronkelijk in de handel werkzaam was, voelde zich altijd reeds tot de politiedienst aan getrokken. Hij studeerde daarom voor het politïediploma en kreeg in 1928 zijn kans in Goes. „Ik heb er nooit spijt van gehad en wanneer ik nog eens opnieuw moest beginnen, koos ik weer dit beroep". Met een onderbreking tussen Oc tober 1944 en 31 December 194S, toen hij als hoofd voor Zuid-Beveland bij de P.R.A. was gedetacheerd, was de heer Louisse steeds agent van poli tie. Op 1 Januari 1949 volgde zijn bevordering tot adjudant. Reeds vrij spoedig was hij als agent belast met recherchewerk, doch daarnaast heeft hij ook twaalf jaar nachtdienst ge daan. Ruim 1400 nachtjes bracht hij op de Goesse straten door. Overdag' kwam daarbij nog vaak recherche werk, zödat vele extra uurtjes wer den gemaakt. Over het publiek heeft de jubilaris niet te klagen. Wanneer men er mee weet om te springen, gaat het best.- En daarvoor bezit adjudant Louisse de tact! De jeugd is ook niet lastiger dan vijf en twintig jaar geleden. De grootste hobby van de jubile rende adjudant? Dat is het rondneu zen op het Kerkplein bij de bodes. Er moeten daar vaak verkeersltno- pen worden ontward, doch met geduld kun je alles bereiken. De adjudant ziet zijn taak daar echter niet zuiver ambtelyk. De bodes hetzelfde geldt voor de paardenkeuringen, waar hij slechts zelden ontbreekt zijn van groot belang voor Goes en door •daar de grootst mogelijke service te bieden, bewijst hij zijn woonplaats ook zakelijk grote diensten. Adjudant Louisse heeft zijn die nende taak juist opgevat, en het lijdt geen twijfel, dat h(j hierdoor veel heeft bijgedragen tot een goede verhouding tussen politie en publiek. Het zal hem daarom op de jubileumdag zeker niet aan belang stelling, ook van buiten het politie korps, ontbreken Advertentie. 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Kennies. soms tot' in de keel loe, dooft 6 on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog sma kelijk óók. ZES ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. Transportcolonnevereniging van het Rode Kruis jubileerde Dokter G. J. M. de Greef 25 jaar arts in Vlissingen. De Transportcolonnevereniging van de afd. Vlissingen van het Ned. Rode Kruis heeft Zaterdagavond met een intieme feestavond in „Concordia" haar dertigjarig bestaan gevierd en tijdens deze avond zyn door de voor zitter van het afdelingsbestuur, de heer 3. C. Corver, aan zes leden on derscheidingen uitgereikt wegens 20- De heer Corver bracht daavby ook _j gelukwensen van het hoofdbestuur en van de commandant, generaal van Ooijen, over. Hij wees op de bijzondere betekenis van een dergelijke langduri ge plichtsvervulling. De onderschei ding wegens 20-jarige dienst werd uit- fereikt aan de groepscommandant, de eer C. Kokelaar, en de helpster 1ste klasse, mevrouw A. W. Koolwijk-Mal- go, die voor 10-jarige dienstvervulling aan de colonnecommandant, dr. M Schreuder, en aan de helpers de heren P, van Loenen, W. A. J. Philipse en W. de Voogd. De voorzitter van de afdeling, de heer H. B. Snoep, merkte in zyn ope ningswoord op, dat het bereiken van een mijlpaal als het dertigjarig be staan,waard is te worden herdacht. Spr. dankte in het byzonder de colon necommandant en cursusleider, dr. M. Schreuder, voor al hetgeen deze voor de colonne deed en overhandigde deze als blijk van waardering een gramo- foonplaat. Ten slotte dankte spr. ook dokter H. P. Veening, die niet aanwe zig kon zijn, voor het mooie bloemstuk dat deze had gezonden. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. C. Corver, wenste het bestuur van de colonnevereniging van harte geluk met het jubileum en sprak daarbij zijn waardering uit voor het voortreffelyke werk, dat in het verleden werd verricht Door dokter G. J. M- de Greef werd, ter opluistering van deze avond, een froot aantal byzonder fraaie, door era zelf opgenomen, kleuren-licht- beelden vertoond, o.m. van het voor oorlogse Walcheren en uit het vogel leven. De heer Corver zorgde op deze avond nog voor een bijzondere verrassing door de mededeling, dat dokter de Groef deze dag juist 25 jaar arts in Vlissingen was. Onder hartelijk ap plaus wenste spr. dokter de Greef ge luk met dit jubileum, dat overigens slechts in de intieme familiekring werd gevierd. Alleen van het bestuur van het Ziekenfonds Walcheren, dat het „geheim" blijkbaar had ontdekt, mocht dokter de Greef Zaterdag nog een bloemstuk ontvangen. Een ongemakkelijke taxi. De landbouwer O. B. de T. uit Eede werd in November door de kan tom-echter te Oostburg veroordeeld tot twee weken hechtenis, omdat hij zich „bij tweede herhaling" dronken op de openbare weg had bevonden. De T. kwam tegen dit vonnis in beroep, omdat hij zich, zoals hij Vrijdag voor de Middelburgse rechtbank vertelde, niet strafbaar achtte. Hij had wel op een Belgische kermis bier gedron ken. maar „in kennelijke staat" was hij niet geweest. Hij had by een vriend op de stang van diens fiets ge zeten en daardoor waren zijn benen, toen hij ^fgestapt was, wat stijf ge weest. Men had geen hinder van hem gehad en ook had hy zich niet op de openbare weg bevonden. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, betoogde, dat iemand, die dronken is, niet vervolgd wordt, wanneer hy een taxi neemt. Deze verdachte heeft de fietsstang als taxi gebruikt. De officier kon deze zienswijze toch niet delen en vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. KUNST Jo Vincent zong in Yerseke. Zaterdagavond zong Jo Vincent in Yerseke, waar zij in de Ned. Heru. Kerk velen ontroerde door haar nog altijd prachtig geluid en haai" nobele voordracht. Haar programma was grotendeels gelijk aan dat, waarmede zij enkele maanden geleden in andere Zeeuwse kerken optrad en dat voor namelijk was samengesteld uit een voudige liederen. Hiervan maakten at name de werkjes van Catharina van Rennes grote indruk, omdat de zangeres deze in wezen zo simpele, ongecompliceerde muziek een buiten gewone zeggingskracht wist te ver lenen. Zij werd daarbij uitstekend be geleid door de Goesse organist Gom- mert de Kok, die zich als een kundig en bescheiden accompagnateur deed kennen. Deze organist speelde boven dien enkele orgelsoli, o.a. een Suite van Omer van Puyvelde en een ge deelte uit een Sortie van César Franck. Vooral de compositie van Van Puyvelde kreeg een uitstekende vertolking. „Excelsior" zong van Adams „De Heilige Stad", dat helaas in dit pro gramma wel zeer uit de toon viel, alsmede van Leo Mens de cantate „Jubilate Deo." Hoewel de koorklank niet altijd even fraai was, zong men zeer gedisciplineerd, terwijl ook de uitspraak redelijk verzorgd was. De tenor-soli in dit werkje van Mens werden uitgevoerd door de heer A. v. d. Ende uit Wateringen, die over een goede stem bleek te beschikken, waarbij zyn voordracht echter iets achter bleef. De pianobegeleiding was in goede handen bij de heer A. B. Holster, terwijl het geheel door de heer Jac. H. Tamminga op kundi ge wijze werd geleid. Het concert werd geopend met een welkomstwoord door ds. H. R, j. Reyenga. De heer N. de Zwart dank te aan het slot de medewerkenden, de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2