PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Blaricumse bankrovers waren jongens van 15 en 19 jaar Financiële reorganisatie bij scheepswerf te Hansweert NIEUWE BESCHULDIGING TEGEN M0SK0USE MEDICI HET N00RDK0REAANSE LEGER THANS MINDER GEVAARLIJK VERWACHT: 196e Jaargang - No. 21 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p kw., fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct per mm Minimum p. aovertenfie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur, Vlissingen Walstr 58-60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef 3841 Goes, Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerjjstr 2.Zlerlkzeeri4_J3^ MET DE REVOLVER ONDER DE KNIE Knaapje van 15 was van plan om kassier neer te schieten Overval tot in de puntjes voorbereid Tvvee jongens uit Laren, de 15-jarige G. J. J. C. en de 19-jarige J. H. H. van T., zyn gearresteerd in verband met de op 8 Januari j.l. gepleegde roof overval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd en het geroofde bedrag ad 17.130,50 is vrij. wel geheel terecht. Met een fantasie en een intelligentie een betere zaak waardig, hadden de beide knapen een tot in de puntjes geregeld plan voor de overval opgesteld, waarmede zy er inderdaad in geslaagd zyn de politie geruime tyd op een dwaalspoor te houden. Eveneens is gearresteerd de 50-ja- rige ongehuwde bankwerker T. uit Laren, die de jongens na de overval behulpzaam is geweest en die zich van de buit duizend gulden had toege- eigend. Bij de fouillering van de 15-jarige C. vonden de agenten een geladen re volver, die de jongen vlak onder zijn knie zo aan zijn been had opgehangen, dat hij het wapen in een ommezien kon trekken! Reeds voordien had de politie aan wijzingen, dat deze voor zijn leeftyd bijzonder lange knaap zich zou heb ben voorgenomen bij de overval de kassier neer te schieten, indien deze zich had willen verweren. Dat hij mogelijk ook by zijn arres tatie van zich zou afbijten, achtten de agenten, die hem Zaterdagavond moesten arresteren, evenmin uitge sloten. Zij sloegen hem onverwacht in de boeien, toen hij het ouderlijk huis verliet. BRILLEN EN ZWARTE MASKERS. By de overval zorgden deze veelbe lovende knaapjes er voor, dat ze an ders gekleed waren dan gewoonlijk, waartoe zij zich ieder een gloednieuwe groene regenjas aanschaften. Voorts kochten zij twee nieuwe linnen regen hoeden van lichte kleur. Teneinde snel en geruisloos te kunnen lopèn, trok ken zij ieder een paar nieuwe gym nastiekschoenen aan, en om geen vingerafdrukken achter te laten ieder bovendien een paar nieuwe hand schoenen. Om de vermomming te vol maken zetten zij béiden een gewone bril op en staken zwarte maskers by zich, die zij voor neus, mond en kin trokken toen zij de bank binnentra den. Na de overval verbrandden en ver nietigden zy de meeste dezer nieuwe kledingstukken in het huis van de bankwerker T. in Laren, een oom van de oudste jongen. Daags na de over val liepen zij weer in hun gewone plunje, waarmede zij in geen enkel opzicht aan het signalement der da ders voldeden, door Laren. MET GENOEGEN De vermomming had haar nut be wezen. Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kassier M. A. Bek en de twee andere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig wa ren, hadden zich in de leeftijd van de Tanker met Perzische olie naar Italiaanse haven? Men verwacht lading te zullen verliezen. In de Italiaanse oliekringen, die ach ter de poging staan om met de tank boot „Miriella" Perzische olie op de wereldmarkt te brengen, wordt ge zegd, dat men verwacht de lading te zullen verliezen, maar dat door de po ging het contract met de Perzische regering in stand wordt gehouden. Er is nog steeds geen zekerheid, dat de „Miriella' 'op weg is naar een Itali aanse haven, maai' in scheepvaart kringen acht men dit hoogst waar schijnlijk. Het schip zou 5000 ton ge raffineerde olie aan boord hebben, die geschikt is om in scheepsmotoren te worden gestookt, zodat de „Miriella" op weg naar de onbekende bestem ming niet behoeft te tanken. Dr. James Bryant Conant, rector van de Harvard Universiteit, werd be noemd tot Amerikaans Hoge Commis saris in Duitsland. 15-jarige C., die langer is dan zyn 19- jarige vriend, wel heel erg vergist. Hem hadden zy voor een man van om streeks 32 aangezien. De 19-jarige Van T. hadden ze op ongeveer 26 ge schat. Van T. was inmiddels in militaire dienst gegaan en bevond zich in een kazerne te Nijmegen. C. hielp zijn va der in diens melkzaak. DWAALSPOREN. Ook op andere wyze brachten de jongens de politie op een dwaalspoor. De oudste nam tweemaal een taxi. De eerste keer liet hij zich van Laren naar Hilversum brengen en vandaar nam hij een taxi naar Blaricum. De jongste was te voet naar Blaricum West-Berlijn zucht onder De burgemeester van West-Berlijn, Reuter, heeft verklaard, dat zijn stad de last van de vluchtelingen niet lan ger' alleen kan dragen. West-Berlijn dreigt door uitgewekenen over stroomd te worden. Het aantal werk lozen, dat toch reeds zeer groot was, is met 60.000 toegenomen. Reuter drong aan op nieuwe onderhandelin gen tussen het stadsbestuur en de fe derale regering en de regering van de landsstaten. In het bankgebouw hield de oudste de enige klant met een revolver in be dwang, terwijl de jongste de kassier bedreigde en het geld van achter het loket wegnam. Daarna haastten zy zich terug naar de wachtende taxi en lieten zich naar Crailo rijden. Van daar gingen zij te voet door het duis ter via de bossen en over de hei terug naar Laren. In het huis van hun oom verdeelden zy de buit. Ieder stopte 8500.aan bankbiljetten in een jampotje, waar na zy de potjes met lak verfden, on doorzichtig maakten en begroeven in de tuinen van de ouderlyke woningen. OOM GROEF POTJE OP. Oom kon zich blijkbaar niet vereni gen met de gang van zaken. In de nacht groef hij het potje van neeflief op en nam er duizend gulden uit. Hij verborg de bankbiljetten achter een spiegel en in een boek, zoals hij de politie thans getoond heeft. Van de twee jongens heeft de oud ste erkend, dat van hem het .initiatief is uitgegaan. Beide jongens komen uit grote gezinnen. Zij vertelden, dat de pistolen, welke zy geladen gebruikt hebben, nog uit de oorlog stamden. Nederlandse belangen in Oost-Duitsland belopen millioenen guldens. De Nederlandse belangen in Oost- Duitsland belopen een bedrag van 200 tot 300 millioen gulden (circa 400 mil- lioen Rijksmark), zo wordt ter be- voegder plaatse medegedeeld, naar aanleiding van de nota-wisseling van enige Westelijke landen met de Sow- jet-Unie over eigendommen in Oost- Duitsland. De objecten betreffen voornamelijk huizen- en landbezit, hypotheken, zelf standige bedrijven en concernbelan gen. Ten aanzien van deze eigendom men is gedeeltelijk onteigening toege past, terwijl ze voor een ander deel onder beheer zijn gesteld in Sep tember 1951 tot aan het sluiten van een vredesverdrag. Zij zouden de ex-Sowjet-leider Koeibysjew hebben vermoord. De „Prawda", het officiële orgaan van de Russische communistische par tij, heeft de Moskouse medici, die volgens de machthebbers in het Kremlin een oompiot hadden gesmeed om een aantal Russische militaire leiders „uit de weg te ruimen", andermaal van een moord beschuldigd. In een artikel ter herdenking van Valerian Koeibysjew, die eens één van de be langrijkste Sowjet-leiders was, verklaarde het blad, dat hy was „vermoord door de geneesheren-gifmengers in dienst van buitenlandse imperialisten". De „Prawda" doelde op de negen in staat van beschuldiging gestelde art sen, van wie vijf Joden zyn. Een blad uit Minsk in Wit-Rus- land heeft Zaterdag plaatselijke dok ters er van beschuldigd, betrokken te zyn bij een samenzwering tot het verkrijgen van buitensporig veel ziekteverlof. Het blad schreef, dat een aantal artsen zich ziek hield of „twijfelachtige attesten" aan colle ga's gaf om hen op de ziekenlijst ge plaatst te krijgen. Naar de mening van de dezer da gen uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn uitgeweken Julius Meyer, voorzitter van het verbond van Jood se gemeenten in Oost-Duitsland, be reidt de communistische partij aldaar door het aanleggen van zg. Joden- lijsten, nieuwe maatregelen voor te gen de in Oost-Duitsland nog over gebleven Joden. Julius Meyer verklaarde, dat alle Joden in Oost-Duitsland gevaar lo pen en hy voegde er aan toe, dat tot nu toe ter waarde van 40 millioen mark aan eigendommen van Oost- Tienjarig meisje veronge lukt voor ouderlijk huis. Een tien-jarig dochtertje van de fa milie Aalders te Nijmegen is Zater dag door een vrachtauto overreden en enige ogenblikken later overleden. Een heer uit het publiek holde het eerste het beste huis in om telefonisch medische hulp in te roepen, zonder te weten dat hij in de ouderlijke woning van het meisje terecht was gekomen. Op deze wijze hoorden de ouders het verschrikkelijke nieuws. Greep in étalage van juwelier: 6000 buit. Vrijdagnacht is te Bennekom een brutale diefstal gepleegd. De horlogen- juwelier P. hoorde omstreeks helf één twee doffe klappen. Hij sprong uit bed, rende naar beneden en zag, dat in de spiegelruit een gat geslagen was. Er bleken 86 horloges tot een geza menlijke waarde van f 6000.ont vreemd. De heer P. hoorde juist nog het geronk van een wegrijdende auto, zodat aangenomen kan worden dat de dieven zich op deze wijze met hun buit uit de voeten hebben gemaakt duitse Joden door de overheid in be slag is genomen. Een naar de vrijheid uitgeweken voormalige Oostduitse spoorweg functionaris heeft Zaterdag medege deeld, dat 42 Oostduitsers, die in res tauratiewagens der expresstreinen van het Russische leger had den gewerkt, binnenkort voor een rechtbank in Frankfort aan de Oder zullen verschijnen. Zij worden be schuldigd van spionnage. De beschadigde „Oranje" op de rede van Tandjong Prlok. Belgische frank op vrije valutamarkt De Nederlandscbe Bank deelt mede, dat met ingang van 26 dezer de Bel gische frank is toegevoegd aan de va luta's die op de vrije valutamarkt worden verhandeld- Met ingang van genoemde datum kunnen deviezenbanken derhalve, overeenkomstig de te dezbr zake gel dende bepalingen, termijntransacties in Belgische franken voor eigen re kening met haar cliënten afsluiten. Moeilijkheden rondom de Deense defensie. Geen troepen beschikbaar voor Sleeswijk-Holstein. De Deense socialistische oppositie heeft een plan van de liberaal-conser vatieve minderheidsregering afgewe zen om de Deense troepen in Duits Sleeswyk-Holstein uit te breiden tot een brigade. Op 1 Mei zullen namelijk 6000 man Noorse troepen terugkeren naar hun land, omdat ze daar nodig zijn voor de defensie. De socialisten in Denemarken zullen hun houding alleen wijzigen als er meer Engelse en Amerikaanse troe pen naar Sleeswijk Holstein worden Indien het plan tot legering van meer Deense troepen in Sleeswijk Hol stein niet doorgaat, voorziet men ernstige moeilijkheden voor de Deen se defensie. Ook al omdat de verlen ging van de dienstplicht tot 18 maan den dan niet zou kunnen doorgaan door gebrek aan kazernes in Dene marken. Moord op „Rooie Gerrit" niet opgehelderd. De Haagse recherche heeft in het ziekenhuis „Zuidwal" de 52-jarige H. F. uit Den Haag verhoord, naar aan leiding van de geruchten, die thans in Scheveningen de ronde doen over de in 1918 op de Scheveningse visventer bijgenaamd „Rooie Gerrit", gepleegde roofmoord. De politie heeft medegedeeld, dat het verhoor van F. geen bekentenis heeft opgeleverd. De politie acht geen redenen aanwezig F. opnieuw te ver- horen. 'V-w Oost-Duitse vice-premier in ziekenhuis opgenomen. De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke, voorzitter van de Christen democratische party, is in een Oost- berlijns ziekenhuis opgenomen. De 70-jarige staatsman, die lijdt aan sui kerziekte, zou volgens sommige be richten een beroerte hebben gehad; anderen weer zeggen, dat hij een griepaanval heeft. Volgens sommige partijfunctionarissen is Nuschke vol komen gezond. Het pensioen van Harry Truman. De president van de Verenig de Staten krijgt geen pensioen, maar voor Harry Truman is er toch een pensioen-mogelijkheid. Hij was reserve-kolonel bij de veldartillerie en omdat hij als president ook het opperste ge zag, heeft over de strijdkrachten, krijgt hij nu pensioen.Een nieuwsgierge krantenman heeft aan de militaire administratie gevraagd hoeveel het was. Het is 112 dollar en 56 cent per maand GENERAAL VAN FLEET Chinese beschuldigingen aan het adres van de Amerikanen. Generaal Van Fleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, die binnenkort met pensioen faat, heeft op een persconferentie te eoel verklaard, dat het Noordkore- aanse leger thans zonder hulp van an deren geen gevaar meer kan opleve ren. De generaal beklaagde zich er over, dat hi) er by de leden van de Verenigde Naties herhaaldelijk op heeft aange drongen, meer troepen en materiaal beschikbaar te stellen voor de oorlog in Korea, aan welk verzoek echter te weinig gevolg is gegeven. Het belangijkste resultaat van zijn werk gedurende zyn tweejarig ver blijf in Korea noemde hij de opbouw van het Zuidkoreaanse leger, dat thans overal bruikbaar is. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben Amerikaanse vliegtuigen een eonvooi van Koreaan se en Chinese vredesonderbandelaars dat op weg was van Kaesong naar Pjongjang, beschoten. Drie van de on derhandelaars zouden hierby zyn ge wond, van wie twee ernstig. Het op perbevel der Verenigde Naties heeft de beschuldiging, dat geallieerde vliegtuigen het luchtruim boven hot neutrale gebied van Panmoendjon hadden geschonden, verworpen. NIEUWE POGINGEN VAN INDIA. Krisjna Menon, de Indische afge vaardigde* op de laatste zitting van de Verenigde Naties, heeft te Bombay gezegd, dat India in Februari, wan- neer de V.N. weer bijeenkomen, zijn pogingen zal voortzetten om tot een POGINGEN OM BEDRIJF VOOR ZEELAND TE BEHOUDEN. Oprichter-directeur met ingang van 31 Maart afgetreden Naar wy uit zeer betrouwbare bron vernemen hebben zich by het op gang brengen van de N.V. Scheepswerf Zeeland te Hansweert onverwachte moei lijkheden voorgedaan. Deze zonden van zo ernstige aard gebleken zyn, dat besloten is tot een volledige financiële reorganisatie by dit bedryf. Deze brengt onder meer mede, dat aan de oprichter van het bedrijf, te vens gedurende geruime tijd enig lid van de Raad van Beheer, de accountant G. A. Sehouwink uit Hilversum, met ingang van 31 Maart aanstaande ontslag is verleend. Dit besluit is genomen in een dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhouders, waaraan onder meer werd deelgenomen door vertegen woordigers van het provinciaal bestuur van Zeeland, het gemeentebestuur van Kruiningen en het departement van economische zaken. Tevens werd op deze vergadering besloten, om steun te verlenen aan po gingen om dit thans goed geoutilleerde, moderne, voor Zeeland zeer belang rijke bedrjjf voor de provincie te behouden. Zoals men zich wellicht herinneren zal verscheen op Woensdag 28 Mei 1952 de heer Sehouwink in de ge meenteraad van Kruiningen en deelde daar mede, dat deze scheepswerf in Hansweert zou worden gevestigd en dat reeds orders voor vyf belangrijke schepen beschikbaar waren. Op grond van deze mededelingen maakte aich van Hansweert een blijde verwach ting meester: menige toekomstdroom werd rondom de nieuwe werf gespon nen. Op 8 Augustus werd gemeld, dat de eerste opdracht officieel ontvan gen was: de bouw van een zeesleep boot voor Pakistaanse rekening. Be gin October zou met de bouw van. dit schip een aanvang worden ge maakt. Voldoende personeel voor het uitvoeren van deze opdracht zou reeds aanwezig zijn. In September bezochten raadsle den van Kruiningen de scheepswerf. Toen werkte er reeds 60 man per soneel en werd medegedeeld, dat half November op volle kracht zou wor den gewerkt. Op 5 December werd bericht, dat de scheepswerf „Zeeland" bijna ge reed was om de nieuwbouw aan te vangen. Maartoen werd de kiel legging van de Pakistaanse sleepboot reeds tot Februari '53 verschoven. Het is nog geen Februari. Maar intussen is een financiële reorganisa tie noodzakelijk gebleken. Zij schijnt voort te vloeien uit het feit, dat de initiatiefnemer niet in staat is gebleken zijn financiële toe zeggingen waar te maken. Als dit juist ïs en wy hebben goede redenen om zulks aan te ne menwordt het dus thans in de al lereerste plaats een probleem, om fi nanciën aan te trekken. Voor Kruiningen en Hansweert, maar evenzeer voor Zeeland is het bovenstaande nieuws uit de aard der zaak een bittere tegenvaller. Maar gelukkig is alle hoop niet verloren! oplossing van het conflict in Korea te komen. In Korea dreigt een pokkenepide mie uit tc breken. Er zyn tot nu toe 84 gevallen gemeld en 12 mensen zjtn reeds aan deze ziekte overleden. De Zuidkoreaanse regering heeft een be roep op de Amerikanen gedaan om grote hoeveelheden entstof te zenden. Alle geallieerde soldaten zijn reeds te gen pokken ingeënt. Radio Mo3kou kwam Zondag met berichten uit Noord-Korea, volgens welke Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Korea bommen in de vorm van speelgoed hebben uitgeworpen met de bedoeling kinderen te doden. Overeenstemming tussen Turkije en Joego-Slavië. Wellicht eerste stap naar driemogendhedenverdrag. In diplomatieke kringen te Londen acht men het niet onmogelijk, dat de besprekingen tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije, welke momen teel worden gevoerd, zullen leiden tot een drie-mogendhedenverdrag. Na het bezoek van de Turkse mi nister van buitenlandse zaken Kopru- lu aan maarschalk Tito is een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd^ dat „volledige overeenstem ming" is bereikt over de „wenselijk heid, concrete wegen en vormen te for muleren voor de toekomstige samen werking tussen de drie landen, tenein de vrede en veiligheid te handhaven". De defensie was het voornaamste on- derwerp van bespreking geweest. Koprulu is nu naar Athene vertrok ken. In Londen werd er op gewezen, dat een eventuele samenwerking tussen de drie landen nog geenszins betekent, dat Joego-Slavië tot het Atlantisch pact zal toetreden. Men acht het echt- ter van belang, dat het land zich zal binden aan twee landen, die er wel lid van zyn. Momenteel worden onderhandelin gen gevoerd over een lening van 30 millioen dollar van de Wereldbank aan Joego-Slavië. Het geld zou voorname lijk gebruikt worden om o-a. de spoor wegen te verbeteren. Leerling-journalist vrij. De Rotterdamse leerling-journalist E., die aan het begin van deze week in verzekerde bewaring was gesteld, omdat hij in zijn courant militaire ge heimen gepubliceerd zou hebben, is weer op vrije voeten gesteld. Zater dag is hij verhoord door de rechter commissaris. De officier van justitie had hem Vrijdagmiddag een verhoor afgenomen. DE ENKELE OPKLARINGEN. Veel bewolking met later vanuit het Noord-Oosten opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets lagere middag- temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1