„Ook Vlissingen kan wat vrijer adem halen" Vertegenwoordiger Zeeuwse Almanak f3 -bed is ook voor U Ideaal! RADERBOOT KREEG LIGPUATS AAN LOSKADE TE MIDDELBURG DE HEER ELOUT VAN DOMBURG HARTELIJK GEHULDIGD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1953 NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER KQLFF verduisterde 3000 Gecombineerde straf geëist Dit jaar bespreking met minister over terugkeer van de „Zeeland" Aantal woningzoekenden steeg boven de 1300. In zyn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Vlissingen, inr. B. Kolff, in de Vrijdag gehouden raadsvergadering zowel een terugblik op 1952, als een blik op het inmiddels begonnen nieuwe jaar geworpen. By zyn terugblik kwam burgemeester Kolff tot de conclusie, dat 1952 veel overeenkomst vertoonde met 1951 en dat de bedreiging van de vrjje wereld onverminderd voortduurde. Ondanks deze druk schijnt het, aldus mr. Kolff, alsof het economische leven wat vrijer ademhaalt en in dit beeld past het economische leven van Vlissingen. Er is een zekere consolidatie, hetgeen echter niet wegneemt, dat zowel in de industrie, als in het haven en het vreemdelingenverkeer nieuwe wegen zullen moeten worden in geslagen. In het vervolg van zjjn rede deelde mr. Kolff mede, dat de minister van verkeer en waterstaat voornemens is om met het college van Ged. Staten en met het gemeentebestuur van Vlissingen een bespreking te houden over de afvaarthaven van de dagelijkse dienst op Engeland. Deze bespre king werd ongeveer een jaar geleden in het vooruitzicht gesteld door de ambtsvoorganger van de minister. In zijn rede zeide burgemeester Kolff voorts o.m., dat voor Vlissin gen by de uitvoering van nieuwe ka- pitaalswerken geen belemmering te verwachten is van de eis, dat de net to vlottende schuld van een gemeente in een dienstjaar niet duurzaam mag stijgen boven een bedrag, dat over eenkomt met 25 procent van het to tale bedrag van de gewone dienst der begroting, met weglating van verre keningen en kasvoorzieningen. Wel echter moest worden gevraagd, dat indien door verhoging van de uit keringen uit het gemeentefonds het tekort op de lopende begroting niet wordt gedekt de begrotingspositie het doen van kapitaalsuitgaven zal bemoeilijken. Dit zou temeer worden betreurd omdat in het zich snel ont wikkelende Vlissingen nog vele zaken om voorziening vragen. Een somber geluid moest de burge meester wederom doen horen ten aanzien van de woningbouw. Het aan tal pei'manente woningen binnen enkele weken 2000 dat gereed is gekomen, valt grotendeels weg tegen de in de oorlog verwoeste panden en in het belang der industrie gesloopte woningen. De vertraging in de goedkeuring van herbouw achtte mr. Kolff een bedenkelijk verschijn sel. Het aantal gevallen, dat nog niet is verwezenlijkt bedraagt 425, omvat tende 703 woningen, waarvan zeker de helft voor verwezenlyking in aan merking komt. Na deze opmerkingen van algemene aard, bracht spreker enkele gebeur tenissen uit het afgelopen jaar in herinnering, waaronder de onthulling van het Monument van het 4e Com mando, de onthulling van het stand beeld van Frans Naerebout, de feestweek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van V.V.V. en de te waterlating van de „Kungsholm". MEER WONINGZOEKENDEN. Het woningvraagstuk baarde in 1952 niet minder zorgen dan in 1951 en het aantal gereed gekomen nieu we woningen kon niet op het peil van 1951 gehandhaafd blijven. Teza men met herstelde woningen kwa men echter 137 huizen vrij en onge wenste samenwoningen konden op geheven worden. Van buiten komen de arbeiders, overheidspersoneel en geëvacueerden konden aan wonin gen geholpen worden. Er keerden 21 nog buiten Vlissingen vertoevende evacué's terug. Het aantal woning 1162 op 1 Januari j.l. Spr. herinnerde voorts aan de ge boorte van de 25.000ste Vlissinger (de bevolkingscijfers over 1952 pu bliceerden wij reeds) en kon vaststel len, dat de gezondheidstoestand over het algemeen gunstig was. De werk- >t aantal gegadigden voor ng, zo zeide mr. Kolff, steeg op 1 Januari 1952 tot 1348 Advertentie. Vooral niet vergeten: Maandag 26 Januari des avonds 8 uur Propaganda-avond Vlissings Actie Fonds in Hotel Noordzee-Boulevard. ALLEEN... In de afgelopen weken hebben de weggebruikers herhaaldelijk te kampen gehad met de mist en menigmaal ont stond in autobusdiensten een niet ge ringe vertraging. Soms zelfs vielen ge hele diensten uit en moesten de passa giers om zo te zeggen „pas op de plaats maken" „Soms", maar niet altijd! De passa giers van de bus, welke de dienst St. Niklaas—Hulst onderhoudt, wisten er tijdens een dikke mist wel iets op te vinden. Ieder op de beurt verlieten zij het voertuig en wandelden voor de bus uit, als levend „richtpunt" voor de chauf feur, die op deze wijze zijn auto zonder gevaar over de weg en door de mist kon loodsen Dank zij de vrijwïllig'e ver kenners. Niemand behoefde „pas op de plaats te maken en allen kwamen, zij het met aanzienlijke vertraging, op de plaats van bestemming. De samenwerking was buitengewoon. Alleen... Eén ding hebben wvi ons nog ajge- vraagd: als alle passagiers nu eens ge wandeld hadden, was men dan niet even vlug ter bestemder plaatse ge weest loosheid in Vlissingen nam toe, voor namelijk tengevolge van de verder afgenomen bedrijvigheid in de wo ningbouw. Sprekende over 'het onderwijs zei de mr. Kolff o.m., dat de huishou delijke voorlichting de voortdurende aandacht blijft houden en dat er po gingen in het werk gesteld zullen worden om tot meer bevredigende resultaten te komen. Overigens was 1952 voor het onderwijs een gunstig jaar. Spr. memoreerde het gereed komen van de eerste nieuwe school in de omgeving van de Pres. Roose- veltlaan en de bouw van een open bare lagere school, waarmede een be gin werd gemaakt. Dank zij het ge reed komen van de nieuwe Zeevaart school, zal het Weeshuis 3poedig geheel ter beschikking komen van de nijverheidsscholen. De plannen voor een tweede uit breiding van de gemeentelijke indus trie- en huishoudschool verkeren in een vergevorderd stadium van voor bereiding en zullen vermoedelijk eind Januari zo ver klaar zijn, dat zij aan de Minister van O., R. en W. ter goedkeuring kunnen worden toege zonden. (slot op pagina 11) Een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, alsmede toezicht werd Vrijdag geëist tegen de 22-jarige H. J. W. uit Kwadendamme, die voor de rechtbank te Middelburg moest verschijnen omdat hij als reizi ger in verlichtingsornamenten zijn firma voor ongeveer f 3000.had op. gelicht. Het geld, dat klanten hem be taalden, stak hij in zijn eigen zak. W. werkte uitsluitend op provisie basis en moest zijn rayon van de grond af aan opbouwen. Hij begon echter verkeerd; er moest direct een auto ko men, hoewel hij zelf practisch geen cent bezat. Hij kon de tering niet naai de nering zetten met het gevolg, dat hij contant ontvangen bedragen niet aan zijn firma afdroeg. Aanvankelijk kon hij nog net het ene gat met het andere stoppen, maar de rand werd steeds groter en toen kwam het mo ment, dat hij open kaart moest spelen. Met allerlei smoesjes redde K. zich uit de précaire situatie, maar natuurlijk kwam de verduistering toch spoedig aan het licht. De vertegenwoordiger was inmiddels in Engeland terecht ge komen, waar zijn pogingen om voor een schip aangemonsterd te worden, mislukten. Hij trachtte daarna in de Limburgse mijnen een boterham te verdienen, maar daar werd ont dekt, dat hij gesignaleerd stond en toen was het uit met de vrijheid. Uit spraak over 14 dagen. Bedrijfsongeval met dodelijke afloop In het St. Joseph-ziekenhuis te Vlis singen overleed Vrijdag de heer G., arbeider bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", die Woensdag j.l. bij een bedrijfsongeval ernstig was gewond. G. laat een vrouw en 6 kinderen na. Het slachtoffer was werkzaam bij het vervoeren van stalen platen op het terrein van de werf en struikelde daarbij plotseling over een hoeveel heid opgeslagen materiaal, juist op het moment, dat een zware plaat losschoot van de kraan, die het ge vaarte vervoerde. De man kwam met een been onder de van lVz meter hoogte vallende plaat terecht en moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Aetherpiraat werd veroordeeld Voorwaardelijke straf en schadevergoeding De Belgische radiotechnicus Noyclle, die in de eerste helft van het vorige jaar bij herhaling valse SOS berich ten heeft uitgezonden over schepen, die zogenaamd in nood verkeerden en daardoor de reddingsdiensten veel on nodige last heeft veroorzaakt, is door de rechtbank te Brugge tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en betaling van zes duizend francs schadevergoeding aan het Belgische zeewezen veroordeeld. Andere instan- sties hadden geen eis tot schadever goeding ingediend. De openbare aanklager voegde in dit verband Noyelle toe, dat hij blij mocht zijn, dat de Britse en Neder landse staat zich niet partij hadden gesteld in het proces. Van Februari tot Juni van verleden jaar verkeerden zoals bekend de red dingsdiensten langs de Belgische, Ne derlandse en Engelse kust voortdurend in alarmtoestand als gevolg van SOS berichten, die van zich in nood bevin dende schepen afkomstig schenen te zijn. Telkens moesten de reddings vaartuigen en de vliegtuigen echter onverrichterzake huiswaarts keren. Langzamerhand was een vermoeden gerezen tegen een zekere Noel Noyelle, een stille maar zeer bekwame jonge radiotechnicus, die bij de radiodienst te Stene werkzaam was. In Mei 1952, nadat reeds een 40-tal valse SOS-be- richten waren uitgezonden, waarop de reddingsdiensten steeds weer waren uitgevaren, omdat men het zekere voor het onzekere moest nemen, werd Noyelle op onopvallende wijze over geplaatst naar het radiostation te Mid- delkerke. Tegelijkertijd werden door dé Belgische recherche twee ontvang toestellen verdekt opgesteld te Stene en te Middelkerke. Op 24 Juni nam het ontvangtoestel te Middelkerke op nieuw ee ntweetal SOS-berichten op die alleen maar afkomstig konden zijn van het radiostation ter plaatse. On middellijk werd een inval gedaan, waarbij men Noyelle op heterdaad be trapte. Noyelle, die door de psychiaters vol komen normaal is bevonden, verklaar de zelf ook niet. goed te begrijpen waarom hij de noodseinen heeft uitge zonden, BENOEMING. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is, te rekenen van 1 Juni 1952, benoemd tot ingenieur van de rijkswaterstaat in vaste dienst met standplaats Terneuzen, ir. E. K. F. Boswinkel, thans adjuct-ingenieur. Advertentie. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. LAATSTE HALTE VÓÓR DE SLOOP Tweemaal lag zij op de bodem van de Rijn Verveloos en vuil, maar toch nog met iets van de grandezza, die dit lan ge, slanke vaartuig in vroegere, bétere jaren zoveel allure moet hebben gegeven, ligt sinds gisteren in Middelburg een even oude als ouderwetse raderboot gemeerd. De Loskade is de laatste halte op de weg naar het kerkhof voor deze ongewone, archaïstische verschyning, die wat weemoedi ge herinneringen oproept aan vergeelde gravures van het genoeglijk spe levaren op Mississippi en Rijn, maar in deze tyd van gespleten atomen, vernielde geluidsbarrières en blauwe wimpels een zlelig-onbeholpen indruk maakt. Hoe anders moet dat geweest zijn in 1885 toen dit restant van een vo rige eeuw, deze vreemde eend-in-de- bijt met de hoge, smalle schoorstenen en de forse raderkasteh, statig van een Rotterdamse helling gleed, gepre zen door waardige heren mét hoge hoeden, snorren en vadermoorde naars, bewonderd door dames met sleepjurken en enorme chapeaux. „Mathias Stinnes V" heette het pronkstuk, dat al spoedig, na omge doopt te zijn in „Hermann Luwen H" wijd en zijd geroemd werd als de vlotste sleepboot van de Ryn. Geen wonder ook, want het schip, dat in die tijd 700 paardenkrachten verving, heeft een diepgang van slechts één meter. Ja, dat was de glorietijd van het gevaarte en de Duitsers waren in 1916 dan ook grif bei-eid om er 82.132 marken (toen 34.543) voor neer te tellen. De schepping van de Rotter damse scheepsbouwers kwam nu als „Thyssen XVIH" in de vaart en sinds 1924 heette zij „St. Goar", welke naam ook nu nog op de voorsteven prijkt. Een nieuwe oorlog kwam en dreig de het einde te betekenen: in April 1945 zonk de „St. Goar" heel zinvol in de haven van St. Goarhausen. Op last van de Franse bezettingsautori teiten werd het schip in December 1946 gelicht, maar het speelse lot zorgde er voor, dat het in het volgend voorjaar opnieuw op de bodem van de Rijn belandde. Nogmaals werd de „St. Goar" boven water gebracht en Oestercultuur heeft aanzienlijke schade. Hoewel de vorstperiode niet zeer streng is geweest, heeft de oestercul tuur er toch reeds behoorlijke schade door ondervonden, zowel wat betreft de in de putten voorradige oesters als op de percelen. De visserij op oesters, die practisch van voor Nieuwjaar heeft stilgelegen, komt nog slechts langzaam weer op gang, daar vele kwekers uit ervaring geleerd hebben, dat het na een vorstperiode geen aan beveling verdient, te snel de oesters te gaan vissen. na hersteld te zijn, werd de boot door de Fransen aan de Duitsers terugge geven. Na '48 is zij in haar geboorte plaats Rotterdam teruggekeerd, waar zij in de Waalhaven werd opgelegd: de radarboten hebben de raderboten verdrongen. Thans is zy door de N. V. M. L. Polak Zonen gekocht en naar Middelburg gebracht. Om het schip smaller te maken, zullen de ra- derkasten er eerst worden afgehaald en dan zal 'n poging worden gedaan om het 't haventje op het industrie terrein binnen te slepen. Daarna kun nen de slopers komen om deze eens zo trotse Rijnboot in een berg oud roest te veranderen Geen projectielen in de vuilnisbak MEN BRENGT MENSENLEVENS IN GEVAAR. Het is dë laatste tijd in Vlissingen nog al eens voorgekomen, dat in vuil nisbakken en meestal pas op de vuil nisbelt bij de gemeentelijke composte- rings-inrichting, projectielen worden aangetroffen. Handgranaten en vaak nog wel gevaarlijker projectielen. Het ziet er naar uit, dat sommigen, die een dergelijk gevaarlijk voorwerp vin den of nog in hun bezit hebben het liever via de vuilnisbak afvoeren dan het by de politie te brengen. Maar zy vergeten dan toch hoe ge vaarlijk een dergelyke handelwijze is. Gelukkig heeft men tot dusver de projectielen nog gevonden vóór zy in de composteringsmachine waren te rechtgekomen, maar wanneer dit niet het geval was geweest, zouden de ge volgen ongetwijfeld verschrikkelijk zijn geweest. Mensenlevens zouden in gevaar zijn gekomen en de kostbare installatie zou wellicht vernield zijn! Het is dus absoluut noodzakelijk, dat ieder, die nog een projectiel vindt, het terstond bij de politie brengt of hiervan tenminste kennis geeft aan de politie. Die zorgt er dan voor, dat het gevaarlijke voorwerp onschade lijk wordt gemaakt. Maar de vuilnis bak ls altijd een volkomen verkeerde plaats! Koninklijke onderscheiding voor de heer E. W. Beekman 40 jaar bij N.V. Kreymborg Vrijdag was het 40 jaar geleden, dat de heer E. W. Beekman te Middelburg in dienst kwam van de N.V. A. Kreym borg. Dit feit ging in het filiaal te Vlissingen, waar de heer Beekman reeds meer dan 25 jaar werkzaam is, niet onopgemerkt voorbij. De jubila ris werd daar op hartelijke wijze ge huldigd in het bijzijn van de voltal lige directie van de N.V. Kreymborg en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen. De heer F. G. B. Kreymborg sprak namens de- directie de heer Beekman toe en bracht hem dank voor het vele werk, gedurende die veertig jaar voor de zaak verricht. Ook roemde spreker de samenwerking, welke altijd zeer prettig was geweest en wenste de ju bilaris nog vele gelukkige jaren, ook in zijn betrekking toe. De heer Beek man ontving een fraaie mand met bloemen en een geschenk onder cou vert. Burgemeester mr. B. Kolff merkte op, dat een veertigjarig dienstverband niet elke dag voorkomt en zeide, dat dit niet alleen door de werkgevers wordt geapprecieerd, maar ook door de regering. Hij kon de heer Beekman dan ook melden, dat hem de ere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was verleend, Na dat de jubilaris de onderscheiding op de borst was gespeld, mocht deze van de aanwezigen felicitaties in ontvangst nemen. De heer Beekman zeide, dat het niet gemakkelijk was om voor deze hulde met passende woorden te danken. Hij zeide de aanwezigheid van de direc tie en van burgemeester Kolff op ho ge prijs te stellen, dankte voor de har telijke woorden en voor de onderschei ding en hoopte tenslotte nog menig jaar zijn krachten aan de N.V. Kreym borg te mogen geven. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Uitbreiding ziekenhuis te Middelburg gegund Naar wij vernemen heeft het Re staur der Godshuizen te Middelburg Vrijdag toestemming van het minis terie van wederopbouw en volkshuls- vesting ontvangen voor de gunning van de eerste phase der ziekenhuis- uitbreiding aan de laagste Inschrijver. Dit grote werk is dus thans gegund aan Siemerinks Bouw- en Betonbe drijf te Wierden (Over.) voor een be drag van f 653.700. Deze aannemer hoopt, indien er althans geen nieuwe vorstperiode komt, omstreeks half Februari te beginnen. Voordat echter gebouwd kan worden, dient het bouw terrein van bomen en struiken bevryd en geëgaliseerd te worden en moet er worden geheid. EEN STUWENDE KRACHT Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Iu intieme kring is te Domburg de heer P. J. Elout van Soeterwoude ge huldigd in verband met zijn onlangs gevierde tachtigste jaardag. De bur gemeester van Domburg, mr W. J. E. Crommelin, deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had de heer Elout te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In een korte toespraak schetste de burgemeester de verdiensten van de gedecoreerde, waarbij hij opmerkte, dat deze in Maart a.s. gedurende een halve eeuw de functie van directeur van de N.V. Domburgse Zeebadin richting zal hebben vervuld en in deze lange tijd het middelpunt van het badseizoen is geweest, de stu wende kracht waar alles, wat geor ganiseerd werd om het badseizoen at tractief te maken van uitging. Vooral aan de heer Elout is het te danken dat Domburg een badplaats Eervol ontslag voor burgemeester Hosselaar By Koninklijk Besluit is aan J. Bos selaar, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Aagtekerke, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Burgemeester Bosselaar werd in 1926 benoemd en vierde enige jaren geleden onder grote belangstelling zyn zilveren ambtsjubileum. Onder zijn bestuur kwam in Aagtekerke de electrificatie tot stand, werden de wegen verbeterd, werd waterleiding aangelegd en kwam de restauratie van de toren tot stand. Behalve bur gemeester is de heer Bosselaar vele jaren lid van de Pachtkamer en lid van het bestuur van de Polder Wal cheren. Hij ls voorzitter van het Groe ne Kruis, en Hoofdbestuurslid van de C.B.T.B. De heer Bosselaar is een der laatste burgemeesters in Zeeland, die de Zeeuwse kleding trouw gebleven is. Samenstelling Zeeuwse Culturele Adviesraad. Vrijdag is de samenstelling bekend gemaakt van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, de sectie van de Stich- tirig Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, welke tot taak heeft Gedeputeerde Staten adviezen te ver strekken inzake het verlenen van subsidies uit de provinciale kas voor culturele doeleinden. In de adviesraad hebben zitting mr. dr. A. J. J. M. Mes als voorzitter en de heer C. Lynzaad, directeur van de Stichting Zeeland, als secretaris, als mede de dames E. J. van den Broecke •de Man te Aardenburg, Huisman- Griep te Rilland Bath, Scherphuis-de Voogd te Goes en H. A. de Vink- Olthoff te Koudekerke en de heren mr. F. A. Adriaanse, Middelburg, W. M. van Aller, Vlissingen, G. Ballintrjn, Middelburg, J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, mr. P. van Empel, Mid delburg, mr. A. Gast, Brouwershaven, R. Gerritsen, Zierikzee, ir. M. A. Geuze, Poortvliet, ds. J. van der Graaf, Nieuwvliet, A. A. Hoolhorst, Oostburg, G. A. de Kok, Vlissingen, A. H van der Lee, Axel, drs. L. Locke- feer, Hulst, H. K. Michaëlis, Bruinis- se, M. A. van Poelje, Vlissingen, ir. A. Rothuizen, Middelburg, mr. C. J. C. van Schagen, Domburg, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg A. A. Schuit, Kortgene, mr. H. J. M. Stie- jer, Hoedekenslterke, ds. H. M. Stra- ;ing, Goes, mr. H. C. M. van Son, Hulst, mr. P. H W. F. Teilegen, Ter- neuzen en J. J. Tevel, Middelburg. In verband met de werkzaamheden van de adviesraad stelde de Stichting Zeeland de heren mr. C. J. C. van Schagen te Domburg en mr. J. Kui pers te Kloosterzande aan als mede werkers voor onderzoek en documen tatie. Men kan immers alleen met kennis van de huidige situatie tot de opstelling van een gedegen plan ko men. Natuurlyk is voor een dergelijk veel omvattend onderzoek de mede werking van allen, die er bij betrok ken zijn, onmisbaar en de adviesraad vertrouwt er dan ook op, dat deze me dewerking wordt verleend. Volgende maand zal de eerste vergadering wor den gehouden. Aanbesteding bouw gas- ontvangststation te Souburg Op het kantoor van de Provinciale Waterstaat te Middelburg is Vrydag namens Gedeputeerde Staten van Zeeland de bouw aanbesteed van een stationsgebouw voor de ontvangst van het afstandsgas voor het Prov. Gasbedrijf te Souburg. Er waren slechts drie inschrijvingen, n.l. van L. van de Klippe en J. Lagasse, Vlissin gen (f 18.000.van C. v. d. Klippe te Vlissingen (f 17.585.en E. G. Lindenbergh te Vlissingen (f 16.400). werd met een geheel eigen cachet, waar jaarlijks velen uit de eerste kringen van Nederland terugkeren. „Er is practisch niets, waar U geen bemoeienis mee hebt. Een beroep op U deed men in het belang van Dom burg nooit tevergeefs. Daarnaast hebt U Domburg verdedigd gelyk jaarlyks de kinderen in de door U ge leide fortenwedstrrjd hun bouwsels verdedigen tegen het opkomende ge tij. Zo verdedigde U Domburg tegen de opkomende vloed der stijlloosheid, nivellering en karakterloosheid", al dus de burgemeester. Ook als secretaris van de Dom burgse golfclub van de oprichting in 1916 af heeft hij de belangen van de badplaats gediend. Spreker memoreerde verder het vele werk, dat de heer Elout als gemeentebe stuurder heeft verricht; als raadslid van 19091946 en als wethouder van 1919—1946. De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot sprak hierna als vriend vele vriendelijke en waarderende woorden. Des avonds bracht de muziekvere niging „Apollo" een serenade bij wel ke gelegenheid de voorzitter van „Apollo" naast het aanbieden van de gelukwensen van de vereniging, de heer Elout dankte voor de vele steun, welke deze in de loop der jaren in diverse functies aan „Apollo*' gaf. Tweede dag kadercursus Landbouw jongeren Mr. Abbing en Thijs Booij spraken In de Axelse jeugdherberg „Bleye Haghe" werd Vrydag de tweede dag gehouden van de kadercursus, geor ganiseerd door de Landbouw Jonge- rengemeenschap Zeeland. Mr. J. A. Abbing was de eerste spreker en be handelde onder meer de agrarische aspecten van een federatief Europa, waarbij hij er op wees, dat de moei lijkheden om tot eenheid te geraken vele zijn. Achtereenvolgens ging spre ker dieper in op betalingsverkeer, de dollarbehoefte, kapitaalsinvesterin gen, en de voedselvoorziening. De top- organisatie in Straatsburg staat voor vele problemen op militair, financieel economisch, cultureel en technisch terrein. De Europese kolen- en staal gemeenschap is een van de eerste tastbare resultaten van de eenheids gedachte, waarop men met enige vol doening kan terugzien, aldus spreker. Na deze gedocumenteerde rede volg de een korte gedachtenwisseüng, 's Middags sprak Thijs Booij over algemene aspecten van de Europese eenheid. Hij wees er daarby op, dat het oordeel over oorlog of vrede niet bepaald wordt in Europa, maar in Washington en in Moskou. Zodra Europa één wordt, kan het in het ge sprek over deze kwestie van leven en dood meespreken. Spreker wees op de noodzaak om ook deze problemen te zien in het licht van het Evange lie en vergeleek Europa met een mu seum. „Het gaat er nu om dit muse um weer levend te maken, om het nieuwe Europa", aldus Thijs Booij. In de avonduren droeg de heer J. Lauxsteimann de novelle „Het brood der liefde" van Peter Jögren voor. Mannen met wi*te netten waken over Zeeland. (Slot van pag. 1.) OORZAKEN OPSPOREN. Maar niet altijd is de weggebruiker de enige schuldige. Dat meer dan de helft van alle Zeeuwse ongevallen zich in Zeeuwsch-Vlaanderen afspeelt, is toch ook wel te verklaren uit de on voldoende capaciteit van menige weg' in dat deel van de provincie. Dat er op de weg naar Perkpolder zo dikwijls brokken worden gemaakt, moet ge weten worden aan de haast om de boot te halen, waardoor men gaat .snijden". Zo moeten er ook oorzaken aan te wijzen zijn voor het feit. dat Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Axel en Sas van Gent bedreigde punten blij ven, dat telkens weer zovele ongeluk ken gebeuren in de centrumgemeen ten en de plaatsen, waar het grote ver keer doorgaat, dat er ieder jaar op de kaart weer een lintworm van stipjes langs de provinciale weg Brabant Middelburg moet worden getekend. De analyse van de verkeersongeval len kan veel ophelderen en het wee van-de-weg verzachten. Daarmee is de Rijkspolitie nu volop bezig. Voor haar vooral het registreren van de ..bij- na-ongevallen", de slippers en slipper tjes, die nog nét niet op een aanrijding uitdraaien, van belang. Dit geschiedt door politiemensen in burger, die ver dekt opgesteld staan, die de zondigen de weggebruikers niet lastig vallen, maar die nauwgezet alle „byna-onge- vallen" optekenen en het aantal pas serende voertuigen tellen. Zo verkrijgt men pas waardevolle gegevens, die men bij de speurtocht naar de oorza ken van ongelukkenreeksen op bepaal de punten niet kan ontberen. Dan kan b.v. blijken, dat het wegprofiel, het wegdek of het uitzicht niet goed is en kunnen maatregelen worden genomen. Rijkswaterstaat experimenteert in Schoondijke op het beruchte kruispunt al met een noodvluchtheuvel en in Axel heeft men, door voorrangskruis punten te maken, het aantal botsingen zien verminderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2