PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Oostburgs ingezetene nam het op voor honderden getroffen Belgen Bredase oorlogsmisdadigers vertoeven rustig in Duitsland Kantlijn H< ARBITRAGE IN CONFLICT DE OMMELANDEN" AANVAARD AMSTERDAM BESLUIT TOT BOUW VAN IJ-TUNNEL VOOR AUTO'S Vandaag GEARRESTEERDE NAZI'S WILDEN EÉN-PARTIJ-REGERING VORMEN DE VERWACHT: 196e Jaargang - No. 19 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p p f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm Minimum p. aovertentie 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels f l Iedere regel meei 20 cenL „BrieveD of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr 58—60, telef 2355 4 lijnen'(b g-g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerijstr 2 Zlerlkzee N Bogerdsti C 1 telel 26. DE UITLEVERINGSKWESTIE BESPROKEN Duitse rechters moeten het beslissende woord spreken Bonn niet op de hoogte van „ontsnappingsweg" voor oorlogsmisdadigers De Wesfcduitse regering heeft Donderdag medegedeeld, dat uitlevering van de uit Breda ontsnapte gevangenen minder moeilijkheden zou opleveren dan uitwijzing. Uitwyzing is wel een eenvoudige politie-aangelegenheid aldus deed men uitkomen, doch de Duitse wetgeving maakt het moeilijk iemand uit te wy- zen. Deze problemen kwamen ter sprake by een onderhoud dat de zaakgelas tigde van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr. H. A. Helb, Donderdag had met de Duitse ministers van justitie en binnenlandse zaken en de staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. Hallstein. Tijdens het onderhoud werd van Duitse zijde opnieuw de bereidheid van de bondsregering uitgesproken om de Nederlandse regering alle me dewerking te verlenen om de ont vluchten op te sporen, te arresteren en aan de Nederlandse regering over te leveren. Anderzijds werd van Duitse zijde gewezen op de Duitse wetgeving, die aan de betrokkenen een aantal ret vroegere liberale Kamerlid dr. R. J. H. Patijn, dat lang voor de Evenredige Vertegen woordiging voor Schouwen zitting had in de Tweede Kamer als 85- jai'ige nog steeds in Den- Haag woon achtig vërhaalt, hoe een goede zestig jaar geleden Koning Willem III een bezoek bracht aan Vlissingen en toen hij op de boulevard stond en in de verte Breskens. zag liggen aan de overzyde van de Westerschelde, uitriep: Hier moet een brug ko men! De koning was een impulsief man. Hij ontbood een der hem begeleiden de ingenieurs bij zich en gaf op dracht een kosten-berekening te ma ken. De brug zou toen een naar de thans geldende maatstaven gerekend belachelijk klein bedrag hebben ge kostLater kwam men in Den Haag tot de conclusie, dat de brug toch wel iets duurder zou komen, dan men aanvankelijk meende. Bovendien maakten de Belgen ernstig bezwaar tegen een dergelijke belemmering van de scheepvaart. En de brug is er daarom nog altijd niet Maar men ziet, dat oude vraag stukken actueel kunnen blijven. In het referaat, dat ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planolo gische Dienst, voor het Zeeuwsch Ge nootschap dei' Wetenschappen heeft fehouden, komt de gedachte aan een rug of tunnel voor de Westerschel de zij het dan niet van Vlissingen naai* Breskens zelfs op een zeer prominente plaat3, zoals trouwens het gehele probleem der Zeeuwse verbindingen! Als uit dit betoog een ding duide lijk gebleken is, dan wel ditdat de veerdiensten over de Wester schelde en mogelijk over de Ooster- schelde van jaar tot jaar een druk kender last zullen worden voor rijk en provincie. Velen zullen zich dat wellicht niet zo sterk bewust zijn ge weest. Maar als men, zoals ir. De Vink deed, de zich thans aftekenende ontwikkelingslijnen verlengt en con sequent doortrekt, dan ziet men in derdaad in misschien niet eens zo verre toekomst de onmogelijkheid om met ferry-boten aan de eisen van een steeds en tegen de verdrukking in groeiend verkeer te voldoen. Geeft men dit toe, dan stelt zich automatisch de vraag, of Zeeland wel in voldoende mate aandacht schenkt aan de mogelijkheden, die landaan winning, Antwerpen-Rijnkanaal en tunnel-of-brug voor de Westerschelde kunnen openen. Het is inderdaad opvallend, dat dit Antwerpen-Moerdijkkanaal en de daarmeede samenhangende proble men zo volkomen aan Zeeland voor bij zijn gegaan. Terwijl zij toch waar- bjk reeds lang genoeg actueel zijn. In de gemeenteraad van Middel burg is het probleem ter sprake gekomen, niet bij de begrotingsde batten voor 1953, maar die voor 1952. Burgemeester Bolkestein heeft toen de noodzaak van formulering van een Zeeuws standpunt geponeerd. Ook in de Staten is de aangelegen heid ter sprake geweest. Vergissen wij ons niet, dan is zelfs besloten tot de instelling van een commissie, die dit vraagstuk zou onderzoeken en bi- zondere aandacht zou besteden aan de Zeeuwse belangen. Deze commissie is echter nog steeds niet gevormdAls het refe raat van ir. De Vink voor het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen tot resultaat heeft, dat deze commissie er thans met spoed komt en dat inderdaad een Zeeuws stand- gunt ten opzichte van de Antwerpen- .ijnproblemen geformuleerd wordt, dan zou dit belangrijke winst beteke nen. Want Zeeland is in dit opzicht in gebreke gebleven, wij geven het gaar ne toeook zijn persorganen. Maar het is nog niet te laat. Er zijn over deze materie nog geen beslis singen gevallen en Zeeland kan zijn stem nog toe voegen aan het grote koor der anderen. Maar dan moet er nu doorgetast worden. rechtsmiddelen biedt, welke de proce dure der uitwijzing behalve gecompli ceerd ook tijdrovend zouden maken. Een uitleveringsprocedure zou echter zo werd verklaard, ook al ontbreekt tussen Duitsland en Nederland een uitleveringsverdrag, betrekkelijk snel tot een beslissing kunnen voeren. De ze beslissing zou evenwel door een Duitse rechter moeten worden geno men en de Duitse regering zou er geen invloed op hebben. Van Nederlandse zijde werd tijdens het onderhoud een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de critische op merkingen waartoe in Nederland de tot dusver waargenomen gang van zaken aanleiding heeft gegeven. Theoretisch zou het mogelijk zijn, dat er zeven afzonderlijke uitleve- rings-procedures zouden'komen wan neer alle zeven ontsnapten in ver schillende Duitse rechtsdistrieten ge vat zouden worden. De ministers meenden echter, dat de beslissing in het eerst behandelde geval wel in de overige gevallen gevolgd zou worden door de andere Duitse rechters. Intussen heeft de plaatsvervangend voorzitter van de F.D.P., een der Duitse regeringspartijen er in een weekblad op gewezen, dat de uitleve ring beoordeeld moet worden en dat er geen sprake mag zijn van uitleve ring „in elk geval". In regeringskringen te Bonn verze kerde men niet op de hoogte te zyn van een „ontsnappingsweg" voor oor logsmisdadigers uit Nederland naar Duitsland. Men zou daarover inlich tingen vragen aan de Nederlandse Frankrijk roept ministers van Landbouw bijeen Vorming van een „Groene Pool" Het Franse kabinet heeft Donder dag besloten de ministers van land bouw van de 16 landen, welke deel nemen aan de vorming van 'n .groe ne pool", uit te nodigen tot deelne ming aan een op 16 Maart a.s. te Pa rijs te houden conferentie. Op de a.s. conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de kolen- en staalgemeenschap zal de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Geor ges Bidault, voorstellen dat de minis ters van landbouw van Frankryk, Italië, West-Duitsland en de Bene- luxlanden een voorlopige bijeenkomst zullen houden, alvorens op 16 Maart de volledige conferentie bijeenkomt. Deskundigen werken op het ogenblik aan een ontwerpplan betreffende de wijze waarop „pool"-vorming voor Europese landbouwproducten kan ge schieden door de landen, die tot de nieuwe organisatie zullen toetreden. Zoals men weet heeft de Neder landse minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt, zich de laatste weken opnieuw bijzonder beijverd om de vorming van de „groene pool" bij de Westeuropese regering te be pleiten, om daardoor zo mogelijk tot een grote Westeuropese markt voor landbouwproducten te komen. BINNENKORT UITSPRAAK Te hoge Ionen betaald jy Het bestuur van het C.N.V. deelt mede, dat thans zowel van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond als van „De Ommelanden" 't bericht van de definitieve aanvaarding van arbitra ge is ontvangen. Voorts is overeen stemming bereikt over een aantal punten. Het C.N.V. zal thans zo spoedig Graf van 19-jarige weduwe werd geopend Het stoffelijk overschot van een ne gentien jaar oud geworden Deense weduwe, Birgitta Bodenhoff, die vol gens de familieverhalen 155 jaar ge leden in haar graf zou zijn vennoord, is van een oud Kopenhaags kerkhof overgebracht naar het anthropolo- gisch instituut, waar men een nauw gezet onderzoek wil instellen. Volgens de vei'halen zou de jonge weduwe destijds levend begraven zijn toen zy „in trance" verkeerde en nog op de avond van de dag der begrafe nis door grafrovers in haar kist zrjn vermoord. Beroving van graven kwam in die tijd veelvuldig voor. Bij het opgraven van het lijk heeft men reeds verschillende ongewone omstandigheden kunnen vaststellen. Zo ontbraken bijvoorbeeld in de kist de juwelen, die zich volgens oude brieven op het stoffelijk overschot moesten bevinden. C. E. Wilson, die door Eisenhower in zyn voorlopig kabinet was opgenoriien als minister van defensie, heeft niet de vereiste goedkeuring van de Ame rikaanse Senaat gekregen op zijn be noeming. Wilson was niet bereid zijn aandelenpakket in General Motors, waarvan hy directeur is, te liquideren. Dit bedrijf voert belangryke opdrach ten voor de defensie uit. mogelijk de bedoelde acte opstellen en de arbiters benoemen, opdat de ar bitrale uitspraak binnen de korst mo gelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tot het verleden zal behoren. Door de centrale controledienst is proces-verbaal opgemaakt tegen de coöperatieve fabriek voor melkproduc ten „De Ommelanden" te Groningen, wegens het betalen van te hoge lonen. Deze lonen zijn betaald aan arbeiders die na de staking in dienst zijn getre den bij „De Ommelanden". Van de zijde van de directie van „De Ommelanden" deelt men mede, dat het hier inderdaad een hogere toeken ning van loon betreft omdat deze ar beiders achtervolgd worden en vaak thuis geen rust hebben. Pissarew blijft gevangen Het Haagse gerechtshof heeft Don derdag in raadkamer beslist, dat de door de rechtbank bevolen gevan genhouding van de Russische journa list L. Pissarew, verdacht van spion- nage, gehandhaafd zal blijven. Pissa rew had appèl aangetekend tegen het bevel tot gevangenhouding. Inwoner van Orange vermoordde een vrouw. Geraamte onder een hondenhok. De politie van Orange, in Zuid- Frankrijk, heeft Donderdag medege deeld, dat de 65-jarige verzekerings agent Louis Morenas heeft bekend de Engelse Mary Goddard in 1946 te hebben vermoord. De politie vond het geraamte van de verslagene onder een hondenhok in Morenas' tuin. Het hoofd ontbrak. De vrouw woonde sinds 1937 in Mo renas' huis. Toen zy in Juni 1946 ver dween, zei Morenas, dat zij, op acht tien Juni 1946, naar Londen was ver trokken en dat hij haar zelf naar de trein had gebracht. Na het vinden van het geraamte werd Morenas door de politie onder vraagd en bekende hij de moord ge pleegd te hebben. Hij verklaarde dat hij achttien Juni 1946 was thuisgekomen en Mary Goddard volledig beschonken had aangetroffen. Volgens hem dronk zij geregeld teveel. „Er ontstond twist", aldus Morenas, „en plotseling vloog zij op my aan. Ik viel op de vloer, terwijl ik schreeuwde van pijn. Doch Mary wilde mij niet loslaten. Toen greep ik naar de revolver, die zich in een lade van een toilettafel be vond en schoot Mary door het hoofd. Het was twee uur 's ochtends, toen dit gebeurde. Ilt legde Mary's lijk in een kist, doch bemerkte, dat het lichaam te lang was. Ik heb toen het hoofd van de romp gescheiden en het later in een naburige rivier gegooid", In besloten Philipskring is Donderdagmiddag het ïsotopenlaboratorium van de N.V. Philips-Roxane in gebruik genomen. Dit laboratorium is ge huisvest in het gebouw van het Instituut voor iiernphysïsch Onderzoek te Amsterdam. Het vormt het centrale punt waar de radio-actïeve isotopen, die eensdeels betroliken worden van de Noors-Nederiandse kernreactor te Kjeller, andersdeel van het Philips Cyclotron In het Instituut voor Kernphy- sisch Onderzoek, geschikt gemaakt worden voor verschillende medische wetenschappelijke en technische toepassingen. Vanuit het ïsotopenlabora torium worden zij dan naar vrijwel alle landen geleverd en verzonden. OVER 8 JAAR GEREED Kosten: 70 millioen gulden Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Amsterdam om half één in de afgelopen nacht, na een debat van precies 10 uur, besloten de IJ-oever- verbindingen door tunnels tot stand te brengen. Voorts de technische voor bereiding van de bouw van een autotunnel onverwijld ter hand te nemen en verder voor het bestedingsklaarmaken daarvan vijfhonderdduizend gulden beschikbaar te stellen. De met dit plan aanvaarde ruim 1100 meter lange tunnel zal lopen van het Kraaienplein benoorden het IJ, met een gerekte S-bocht naar de Prins Hendrikkade-Foeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g. Binnenring. Treden geen onvoorziene remmin gen op, dan kan de tunnel over circa acht jaar gereed zijn. Gerekend wordt op een aanzienlijke bijdrage van het rijk in de enorme kosten van dit werk. Deze kosten wor den geraamd op f 70.000.000. Consumentenbond voor Nederland opgericht Te 's-Gravenhage is een „Nederland se consumentenbond" opgericht. Men ging daarbij van de overweging uit, dat het in onze tijd, waarin voor de producentenbelangen krachtig wordt opgekomen door vele en velerlei orga nisaties, noodzakelijk moet worden ge acht ook de consumentenbelangen te doen behartigen door een organisatie die zich dat speciaal tot doel stelt. Bovendien achten de initiatiefne mers het van groot belang, dat de con sumenten objectief worden voorgelicht over de bestedingsmogelijkheden van hun inkomen. De bond denkt zijn doel te kunnen bereiken o.a. door middel van onder zoek, voorlichting en het openbaar ma ken van overeenkomsten, regelingen e.d. die strijdig kunnen zijn met het consumentenbelang, en door overleg met daarvoor in aanmerking komende instanties. Het ligt in de bedoeling in de toe komst ook een tunnel voor het lang zame verkeer voetgangers en wiel rijders te bouwen. De voorbereiding daarvan zal eerst over enige jaren aan de orde komen. viert groot-hertogin Char lotte van Luxemburg haar 57e verjaardag; is het 10 jaar geleden, dat de Engelsen Tripolis op de Duits-Italiaanse strijdkrachten veroverden. Bemanning van Duits motorschiu verdronken De uit zes personen bestaande be manning van het Duitse motorschip „Ria Lina" is verdronken, toen dit schip in de Oostereems zonk. Vermoe delijk is dit reeds Dinsdag gebeurd. Enige lijken zijn al aangespoeld. De „Ria Lina". een gemoderniseerd en verlengd schip van 325 ton, was op weg van Lübeck naar Emden. Het schip hoorde thuis in Haren aan de Eems. Leerling-journalist nog steeds in arrest. De leerling-journalist L. Elfferich, verslaggever van ,,Het Rotterdamsch Parool", die ervan verdacht wordt in zijn blad militaire geheimen te heb ben onthuld, hij heeft namelijk een artikel over een luchtwacht.post geschreven -= bevindt zich nog steeds in hechtenis. Over het tijdstip van zijn eventuele invrijheidsstelling is nog geen beslissing genomen. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. De heer Hommerson, Zaans redac teur van „Het Vrije Volk", die on langs een aantal weken in gijzeling is geweest, omdat hij weigerde de bron van een door hem gepubliceerd bericht te noemen, heeft Elfferich een telegram gestuurd met de volgende inhoud: „Houd moed. Verschonings recht wint to.ch. Ex-gijzelaar Hom merson". Verklaring van Eden te verwachten Te Londen is een partij van 6 ton geheime documenten geariveerd die betrekking hebben op de arestatie van de zeven leiders der nieuwe Nazi-be weging in West-Duitsland. Uit deze documenten zou blijken, dat dr. W. Nanmann en zijn medestanders een samenzwering hadden gesmeed om VRIJWILLIGE TAAK VOLBRACHT. In West Zeeuwsch-Vlaanderen leden 300 gezinnen schade Toen de heer B. J. H. Bols uit Oostbnrg enige jaren geleden in een te Den Bosch gehouden vergadering optrad als pleitbezorger voor de Belgische oor logsgetroffenen in Zeeuwsch-Vlaanderen, merkte een vertegenwoordiger van het departement op: „Voor een paar gevallen kunnen we toch geen uit zondering maken, meneer". „Een weddenschap wil ilt niet aangaan", ant woordde de heer Bols, „maar die paar gevallen schat ik op 250". Het bleken na onderzoek 364 gezinnen te zyn, waarvan er ongeveer 300 oorlogsschade hadden geleden Volgens de bestaande bepalingen was het onmogelijk om voor deze ca tegorie ingezetenen van Zeeland voor zieningen te treffen en de na de bezet ting uit Londen terugkerende rege ring bracht evenmin herziene voor schriften mede Intussen was uit de na de bevrijding opgerichte vereniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen", welke zich ten doel stelde culturele, sociale en land- bouwaangelegenheden te behartigen, een sectie „oorlogsgetroffenen" ge vormd, waarbij de heer Bols de taak kreeg de mogelijkheden van schade vergoeding te onderzoeken. Deze taak bleek dermate veelomvattend, dat de heer Bols er toe overging voor de Belgen een afzonderlyke groep de groep B te vormen. Hij wist de overtuiging veld te doen winnen, dat er ook voor deze categorie iets gedaan moest worden en onder vond tot zijn vreugde van vele zyden o.a. van de schade-enquèteeommis- sie volledige medewerking. GELIJKGESCHAKELD. Een grote voldoening voor de heer Bols, die veelal avond aan avond aan deze problemen werkte, was het, toen na een in Nederland en België ge voerde actie in Juni 1950 de schakeling van Belgische met Neder landse oorlogsgetroffenen wederke rig haar beslag kreeg. Het waren met name de belangen van de arbeidende klasse, welke behar tigd moesten worden. Van mensen, die hixn meubilair verwoest zagen en in sommige gevallen ook hun woning. Mensen uit de grensplaatsen IJzendij- lce, Aardenburg, Eede, Sluis, etc- in West Zeeuwsch-Vlaanderen, van ge boorte Belgen, doch waarvan de grootouders veelal reeds in Neder land woonachtig waren. ANDER PROBLEEM. Niettemin kreeg men na de zo vu rig verlangde gelijkschakeling weer met een ander probleem te kampen, dat om een oplossing vroeg. De be trokkenen stonden sinds de bezetting te boek als „vreemdelingen" en beza ten geen nationaliteit. De heer Bols organiseerde zitdagen en alles werd in het werk gesteld om deze „vreem delingen" van papieren te voorzien, met als resultaat, dat na verloop van tijd vrijwel allen weer konden aan tonen van Belgische nationaliteit te zijn. (Vervolg op pag. 2). het huidige partijstelsel in West- Duitsland te liquideren en een één party-regering tot stand te brengen. Men verwacht, dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Anthony Eden, in het Lagerhuis een verkla ring zal afleggen over de inhoud van de documenten. Intussen heeft Blticher de Duitse vice-bondskanselier, te Bonn een on der-houd gehad mei de Britse hoge commissaris Sir Ivone Kirkpatrick. Daarbij zou door Blücher naar voren gebracht zrjn, dat door de bemidde ling van de Vrije Democratische Par tij geen vertrouwelijke documenten waren voorgelegd aan de gearresteer de leden van het Nazi-complot. De wethouderskwestie te Putten. De raad van de gemeente Putten (Gld.) zal op Maandag 26 Januari a.s. bijeenkomen onder-meer ter be noeming van nieuwe wethouders. De heren D. Schuitemaker en J. van der Camp, hebben, zoals men zich zal her inneren, voor hun functie van wet houder bedankt, omdat zy zich als vertegenwoordiger der Chr, Histo rische Unie niet konden verenigen met de wijze waarop, buiten de aan beveling van B. en W. om, de heer B. van 't Riet (A.R.) uit Nieuwer Amstel tot gemeentesecretaris van Putten werd verkozen. De heer Van 't Riet treedt op 1 Februari a.s, in functie. OVERWEGEND DROOG Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Vry veel bewolking en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1