NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe ZiUiH WALCHEREN GEMEENTEGASFABRIEK HEEFT EEN NIEUWE DIRECTEUR SPOORWEGVERVOER NAM IN 1952 ENIGSZINS TOE DONDERDAG 22 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Coaster „Heron" voer in haven van Zierihzee omhoog De „Oosterschelde" kon niet binnenlopen De Winschoter coaster „Heron", die van Tholen op weg was naar Zierik- zee om daar uien te laden, liep Woensdagmorgen tengevolge van de lage waterstand in de haven van Zie- rikzee aan de grond. Het gevolg was, dat de haven werd geblökkeerd, zodat de veerpont „Oosterschelde", die om 13.20 uur uit de richting Katscheveer arriveerde, de havën niet kon binnen lopen en voor de haveningang moest big ven liggen, De veerman Jac. Ber- revoets haalde met het kleinere vaar tuig „De Colijnsplaat" de passagiers van de „Oosterschelde" af en zétte deze mensen na enige vertraging in Zierikzëe aan wal. Uiteraard kon de middagdienst op Katscheveer niet worden uitgevoerd. De „Heron" slaagde er enige tijd la ter in op eigen kracht vlot te komen en koos ligplaats aan de kade te Zie rikzëe, Vissersvaartuig Uk. 31 voer op strekdam bij Breskens Waarschijnlijk doordat te dicht on der de wal werd gevaren voer Woens dag het Urker visersvaartuig Uk. 31 bij afgaand water op de eerste strek dam even ten Westen van de haven te Breskéns. Drie andere vissersboten trachtten het vaartuig vlot te slepen, maar dit lukte niet. Verwacht werd echter, dat het scheepje bg hoog wa ter in de nacht van Woensdag op Donderdag op eigen kracht los zou kunnen geraken. Woningbouw te Souburg aanbesteed. In restaurant „Unitas" te Vlissin gen werd Woensdagmorgen aanbe steed de bouw van 60 ééngezinswo ningen te Souburg. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: Fa. Van Loon, Vlissingen, f 524.000; Van Wijnen, Dordrecht, f 536.000; v. d. Poel, Terneuzen, f 542.600; Chris- tiaansen, Vlissingen, f 542.787; Let- zer, Vlissingen, f 544.300; Haeck, Souburg, f 545.693; De Müynck en Petrie, Vlissingen, f 596.700. Middelburg LEZING OVER SURINAME. Voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg hield ds. J. H. Hanneman van Paramaribo, vroeger voorganger der vereniging te Middelburg, in de Doopsgezinde kerk een lezing over het leven in Suriname. Nadat de voorzitter, de heer L. A. Schenk, een inleidend woord had ge sproken, belichtte ds, Hanneman in een-interessant betoog het levêh eri werken in Suriname, waar zovele vol keren. rassen en godsdiensten verte genwoordigd zijn en waar geloof en bijgeloof op vaak zonderlinge wijze verweven zijn. De kerk heeft in dit te onbekendë deel van het rijk een zeer belangrijke taak te vervullen, welke drieledig is. nl. prediking, sociale zorg en zieken zorg. Allen, die het wél menen met de Surinamers. kunnen prachtig werk verrichten. In de pauze demonstreer den dames de Surinaamse kleder dracht. waarna ds. Hanneman diverse vragen beantwoordde. Tijdens deze avond, waarvoor veel belangstelling bestond, werd een col lecte gehóuden voor één dér lèpdözen- inrichtingen in Paramaribo. SOCIËTEIT „BE VERGENOEGING" Naar wij vex-nemen is als opvolger van de heer J. j. Dingemanse als gé rant van clë Sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg benoemd de heer J. F. Seydei uit Domburg, éige naar van hotel-restaurant „De Dol fijn" en „De Wigwam" aldaar. „VOLOP VREUGDE" „Volop vreugde" Was de titel van een vlotte en vrolijke reyue, die het programma van de jaarlijkse feest avonden der buurtvereniging „Nieuw- Middelburg" ditmaal siert. Woensdag-, avond werd er voor een talrijk pu bliek in 't Schuttershof de eerste op voering van gegeven en te oordelen naar de spontane reacties van de toe schouwers kan wel gezegd worden, dat de wakkere toneelgroep van de vereniging in haar opzet de buurt genoten enkele uurtjes goede ont spanning te bieden volkomen is geslaagd. In de revue was een grote plaats ingeruimd voor korte schets jes, die Voor het merendeel zeer gees tig waren en met flair werden ge speeld. Ter afwisseling waren er enke le dansnummers; de originele circus idylle had een welverdiend succes. Ook traden een zangeresje en een zeer muzikale heer voor het voetlicht, maar de sterren van dèzë avond wa ren toch wel de komieken Tip en Top, die het publiek keer op keer tot tra- nen toe lieten lachen. Aparte ver melding verdiént zeker ook het huis orkest van de vereniging. Na de fina le richtte de voorzitter, de heer J. H. Bostelaar, dankwoorden tot de heer J. M. Jellema, die de algemene lei ding van dè avond had. Namens de toneelgroep werd de heer Jellema een rokertje aangeboden, tex*wijl zijn echtgenote bloemen in ontvangst mocht nemen. Met een bal werd deze aardige avond besloten. VERLOREN EN GEVONDEN. Dè commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat in het tijdvak van 15 tot en met 20 Januari aan zijn bureau als gevonden'zijn aangegeven de volgende voorwerpen: diverse huis- en andere sleutels, verscheidene soorten en kleuren wanten alsmede énkele hand schoenen, nikkelen lcraansleutel, bruin knipmes met ring, contactsleuteltje met ring, schoolboekje getiteld fundamenteel rekenen, blauwe alpinomuts, blauwe por- temon: inh. rozenkrans, driewielerfietsje, ceintuur van kinderjurk, rode damespor- temon. met inh. en Lipssleutel no. 222, Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring gege- houden (adressen bur. van politie). Paar grijze wantjes: zegelring; shawl; paar rode kinderwantjes; wit kinderwantje; bruin met groen kinderwantje; bruine al pinomuts: - bruine bivakmuts; gebreide wollen das; bruine portemon. met inh.; kinderportemon, geen inh.; paar rode kindersehoentjes; kettinkje met 2 sleu teltjes; groen gevlamde vulpen „Espero"; paar witte turnschoenen; paar groene kinderwantjes; gebreide zwarte kindër- want; zwarte handschoen en haaf Strik; kinderringetje; hondenponnlng no. 0016; snoer groene parels: blauwe mantelcein tuur; grijs gevlamd zakmes. BILJARTEN BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN. In het clubgebouw van V.E.G. te Souburg werden de biljartwedstrij den om het persoonlijke kampioen schap van Walcheren en Zuid-Beve land, 2e klasse libi'e, voortgezet. De uitslagen waren: B. Korff V.E.G. 150 24 22 6,25 I. Andriessen A.B.V. 71 24 11 2,95 C. Vermeule A.L.M. 150 29 18 5,17 J. van Luyli A.B.V. 149 29 22 5,13 W. Korff V.E.G. 150 18 22 8,33 W. Lefevre K.O.T. 72 18 19 4,00 Tijdens deze wedstrijden viel voor al het bijzondere goede spel van de heer B. Korff uit Souburg op. Niet alleen heeft hij met 3 overwinningen uit vier partijen de leiding, maar bovendien bedraagt zijn totaal-ge middelde nu reeds 6,56. En daar de moyenne-grens voor promotie naar de eerste klasse 4,75 is, mag wor den aangenomen, dat hij na afloop van dit. kampioen-tournooi naar de eerste klasse zal overgaan. Vlissingen MET PENSIOEN. Doof B. en W. van Vlissingen wordt aan de raad voorgesteld aan de heer A. M. de Bont met ingang van 1 Fe bruari eervol ontslag te verlenen als lèraar aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voor de maanden Februari en Maart Willen B.. en W. de heer de Bont nog benoemen als tijdelijk leraar om het onderwijs tijdens de lopende cursus niét te belemmeren. AANBESTEDING Door het Architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen Werd naméns mevrouw de wed. J. de Paauw-van Merkom uit Mecheleri aanbesteed de bouw van een beneden- en bovenwo ning op de hoek' van de Kasteelstraat en de Winkelmanstraat te Vlissingen. Hoogste inschrijver was J. A. Letzer te Vlissingen voor 26.300, laagste J. M. Goèdemondt té Vlissingen voor 24.580. VERKOOP VAN PERCELEN B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor, om enkele percelen bouw grond aan de Gravenstraat, de Ém- mastraat en op het zg. Eiland te ver kopen aan de „Woningstichting Vlis singen 1952". Zoals bekend zal deze stichting overgaan tot de bouw van 96 woningen. De prys van deze grond bedraagt ih totaal 26.365,50. RAAD AAGTEKERKE Straatlantaarn op hoek RoosjeswegBergweg De raad van Aagtekerke kwam on der voorzitterschap van burgemeester J. Bpsselaar bijeen. De burgemeester gaf in zijn openingswoord een over zicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Besloten werd de reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten te verlengen voor de tijd van een jaar met een crediet van f 20.000 van 4%%. Op voorstel van de heer Abr. Willémse besloot de raad een subsidie tóe té kénnen aan de militaire bond „Pro Rege" a 2 cent per inwoner, ter instandhouding van militaire tehuizen. Het verzoek van de heer I. van Eijze- ren Cz. tot plaatsing Van een straat lantaarn op de hoek Roosjesweg Bergweg werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Het gras, groeiende op de algemene begraafplaats, wérd wederom verpacht voor éen jaar aan de heer J. Bogaard voor i 10 per jaar. Bij de rondvraag Zeiden de heren Willemse en De Visser het zeer op prijs te steilen, wanneer de dorpskern van slijk en modder ge reinigd zóu wórden. RAAD ÓÖSTKAPELLE Landbouwhuishoudschool in „Molenwijk" De raad van Oöstkapellé, die Woens dag vergaderde onder vöorzitterschap van burgemeester F. G. Sprengér, be sloot uit .de gemeentekas een bijdrage van f 466.66 per woning te verlenen voor de verbetering van de woningen Duinweg 27 en 29 te ÖostkapeUe. Ver volgens nam de raad een principebe sluit om medewerking te verlenen aan de oprichting van een landbouwhuis- höudschool te Oostkapelle op initiatief van de Z.L.M. De school zal in „Mo lenwijk" worden gevestigd. De eige naar van „Molenwijk", jhr, ir. H. L. Boogaert te Domburg heeft inmiddels eveneens zijn volle medewerking toe gezegd. Zo mogelijk zal binnenkort begonnen worden met een landbouw- huishoudcursus. Medegedeeld werd verder, dat bij de W.M.Z. vergunning is aangevraagd voor de aanleg van waterleiding in de Brouwerijweg. Aan de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" werd een bijdrage verleend van 2 cent per inwoner ten behoeve van het instandhouden van militaire te huizen. Bij de rondvraag vroeg de heer A. W. Louws (G.B.) of al kon worden begonnen met wijziging in de aanleg van het plantsoen bij de nieu we muziektent. De voorzitter deelde mede, dat de veranderde aanleg al was voorbereid. In verband met opmerkin gen van wethouder Z. Malj aars inzake het voetbalveld, werd besloten tot drainage en verder noodzakelijke werkzaamheden aan het terrein over te gaan. Serooskerke RAADSVERGADERING De raad van Serooskerke (W.), die op Vi'ijdag 23 Januari a.s. 's middags om 3.30 uur In openbare vergadering bijeenkomt, zal o.m. spreken over de benoeming van een gemeente-ontvan ger en over het aangaan van een cre diet- en een rekening-courant over eenkomst met de N.V, Bank voor Ne derlandse Gemeenten. Gemeenschappelijk Belang" nog steeds zonder secretaris De Middenstandsvereniging „Ge meenschappelijk Belang" te Vlissin gen heeft in een slecht bezochte, maar desondanks zeer langdurige vergadering Woensdagavond een aan tal huishoudelijke zaken afgedaan. Zowel van de zijde van het bestuur als uit de vergadering werd teleur stelling Uitgesproken over de geringe belangstelling voor deze vergadering. Desondanks achtte men het echter juist haar te laten doorgaan. Het jaarverslag van de waarne mend secretaris, de heer P. Ventevo- f èl, maakte melding van de activitei- en van de vereniging in het afgelo pen jaarj o.a. in samenwerking met Middenstandscentrale en V.V.V. Naar aanleiding hiervan bracht de voorzitter, de heer Jac. de Visser dank aan de heer H. Groenouwe, die thans aftreedt als voorzitter van de Middenstandscentrale. Spr. wees voorts op de wenselijkheid, dat voor de vereniging spoedig een secretaris zal worden gevonden. Sedert het af treden van de heer M. C. van der Ma den vorig jaar, is de yvaeatux'e nog steeds niet vervuld. Daar de penningmeester op deze vergadering niet aanwezig kon zijn, moest zijn jaarverslag worden aange houden. Zes nieuwe leden werden ge balloteerd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren F. Jilletaa, P. Ventevogel en Jac. de Visser, werden herkozen. De heer de Visser (voorzit ter) deelde mede, dat het in zijn voor nemen ligt zijn functie over enige tijd over te dragen aan een jongere kracht. In verband met de propaganda-ver gadering van het Vlissings Actiefonds op a.s. Maandagavond, werden de me dedelingen hierover aangehoüden. WINKELS OP ZONDAG Door de heer H. Groenouwe wer dén enige médedelingeri gedaan oVer een verzoek van het gemeentebestuur aan de Middenstandscéntfale om ad vies in kwesties van openstelling van winkels in hét toeristenseizoen op Zondagen. De daarvoor in aanmei"- king komende winkels zouden even als vorig seizoen wéér. van 12 tot 4 uur opexi móg'eh zijn, indien mogelijk reeds vanaf Pasen. Ook werd advies gevraagd inzake de openstelling van winkels voor de verkoop van chocola terieën én suikerwerken in dezelfde uren gedurende het gehele jaar. In de ze kwesties zal de Middenstandscen trale zo mogelijk een advies uitbren- §en. Ter vergadering van G. B. leek, dat men er voor voelde ook voor enkele andere branches, die on- der de oudé wèt automatisch geopend mochten zgn, in het seizoen deze vrij heid te verkrijgen. Voorts deelde de heer Groenouwe mede, dat de Volkscredietbank in het vervolg aan de zaken geen bericht meer zal zenden van speciale credie- ten. De winkeliers kunnen hiervan toch kennis nemen doordat hun de chèques worden aangeboden. Wél komt er bericht in geval van afwij zing van een aanvrage. Besloten Werd aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor éénmaal èéii bijdrage te verlenen van f 25. Tenslotte werd het bestuur ge machtigd wederom een familie-avond voor te bereiden ter verlevendiging van het contact met de leden. De loop der bevolking. RITTHEM Het zielental van de gemeente Rit- thern nam in het afgelopen jaar toe met 12. Op 31 December 1951 be droeg het aantal ingezetenen 495 (260 mannen en 235 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 9 (5 maniien en 4 vrouwen) en door vestiging met 56 (28 mannen en 28 vrouwen)het verminderde door ovei'lijden met 5 (4 mannen en 1 vrouw) en door vertrek met 48 (24 mannen en 24 vrouwen). Op 31 De cember 1952 bedroeg het inwonertal dus 507 (265 mannen en 242 vrou wen. Er werden in 1952 7 huwelijken voltrokken. Ir. W. R. Sweep Ir. W. R. Sweep, iie tot directeur der gemeente-gasfabriek te Góes, werd be noemd en zal tevens worden aangewe zen als adviseur van het Provinciale Gasbedrijf, is momenteel hoofdinge nieur-afdelingschef bij het Gasbedrijf te Den Haag. De heer Sweep, die in 1910 op Java werd geboren, studeerde in Nederland. In 1936 slaagde hij voor het examen scheikundig-ingenieur aan de Techni sche Hogeschool te Delft. In dat zelfde jaar kwam hij In dienst van de Hem- brug, vervolgens was hij vah 1937 1938 werkzaam aan een essëncefabriek te Hilversum,, waarna hij werd be noemd bij dë Nedel'lands-ihdischë Gas- Mij. te Semarang. Na een algemene opleiding in dit bedrijf, werd hij hoofd van de acquisitie. Van 19411945 ver bleef ir. Sweep in een Japans kamp in Siam. Na zijn terugkeer op Java, ging hij acht maanden met ziektever lof naar Australië. Tijdens deze perio de solliciteerde hij telegrafisch naar de functie van scheikundig ingenieur aan hét Gasbedrijf te Den Haag, waar hij ook als zodanig werd benoemd. Per 1 Jan '52 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur-afdelingschef aan dit bedrijf. Toögdag Zeeuwse C.B.P.B. en C.J.B.T.B. Zaterdag 31 Januari a.s. houdt de Zeeuwse Christelijke agrarische plat- telandsjeugd wederom haar jaarlijkse toogdag. Ditmaal zal deze in Oostburg worden georganiseerd. Des morgens wordt afzonderlijk vergaderd; Na be handeling van de huishoudelijke za ken zal bij de dames mej. M. Lugtig- heid, bonds-sècretaresse van de C.B. P.B. uit Eede spreken over „Wat ver wacht 1953 van ons als C.B.P.B.?. Bij de heren zal mr. B. W. Biesheuvel; al gemeen secretaris van de C.B.T.B. het wooi'd voeren over „Onze landbouw, nationaal en internationaal". In dè gecombineerde middagbij een komst spreekt de heer J. W. Ooms uit Soestdijk over „Plattelandsjongeren en Kunst". Voorts wordt de middag ge vuld met zang en voordracht, waaraan ook de Chr. muziekvereniging „Ex celsior" uit Cadzand zal meewerken. Ds. Wiebosch uit Biervliet spreekt het slotwoord. EERVOL ONTSLAG UIT DÉ MARINE-DIENST. Bij K.B. is met ingang van 2 Febru- ari eervol ontslag verleend uit de zee dienst aan de luitenant ter zee der 1ste klasse F. T. J, Janssen, die enige jaren geleden gedurende enkele maan den commandant Maritieme Middelen Vlissingen is geweest; RAAD VAN GOES Begrotingswijziging verhoogt tekort voor 1953 met 50.000.—. De gemeenteraad van Goes heeft in zijn vergadering van Woensdag als opvolger van de heer K. K. Brink tot directeur der gemeentegasfabriek met 10 stemmen benoemd ir. XV. R. Sweep te 's Graverthage. die door B. en W. als no. 3 op de voordracht was geplaatst. No. 1, de heer P. J. de Klerk te Den Helder verkreeg 4 stemmen. De nieuw benoemde functiona ris zal tevens worden benoemd tot adviseur van het Prov. Gasbedrijf. Nadat de burgemeester, mr. W. C. ten Kate zijn Nieuwjaarsrede (elders in dit numer opgenomen) had uitge sproken, sprak het oudste raadslid, de heer R. Zuidema een kort dank woord en bood de gelukwensen van de raad aan. Tevens wenste hij wet houder A. Buys namens de raad een spoedig herstel toe. In vlot tempo werd daarop de vrij uitvoerige ag da afgewerkt. De raad verklaarde zich aceoord met het prae-advies van B. en W. om de Trompstraat niet voor alle auto- vérkèér geslótèn te vèrklaren, nadat op vragen van de heren Polderman (CH) en Merison (Middenst.) nog maals was medegedeeld, ddt verkla ring tot B-weg vaii deze straat niet mogelyk is. De Chr. Woningstichting Zuid- en Noord-Beveland krijgt 24 woningen aan de De Graaffstraat in exploitatie, terwijl de woningbouwvereniging „De Middenstandswoning" de 9 woningen van het flatgebouw aan de Bergweg in exploitatie en verhuur zal nëmen. Het voorstel tot het aangaan van drie geldleningen tot een totaalbedrag van 900.000 vónd gèen bedenkingen. Van het Chr. Lyceum zal een strook grond voor plantsoen in gebruik ge nomen worden. Het subsidie vóór de bijz. kleuterscholen zal van 25 tot 40 per leerling worden verhoogd, plus de kosten van rente en aflossing. De verordening óp de heffing van rei nigingsrechten werd gewijzigd eii be sloten werd tot het aanvragen van verlening van de concessie voor de heffing van sas- en havengeld. De overeenkomst inzake de straatver lichting met de P.Z.E.M. zal worden gewijzigd, evenzo de verordening, wel ke de bezoldiging van de ambteharén regelt. Dit laatste om een benöeming van een ambtenaar van sociale zaken in de rang van commies mogelijk te maken en om de directeur van ge- méentewerken een vaste persoon lïjk% toelage te kiinnèn verlenen. Besloten werd voorts tot afkoop van de erf- NIEUWJAARSREDE VOORZITTER K. v. K. Recordjaar voor de haven van Vlissingen. (Vervolg van pagina 2) Voor de Ned. Spoorwegen was de omvang van het góéderenvërvoér op de Zeeuwse lijn iets gunstiger dan in 1951 en ook het aantal passagiers steeg. Voor dé Haven van Vlissingen is 1952, wat zeeschepen betreft, het beste jaar geweest sinds de bevrij ding. Het aantal binnenschepen liep belangrijk terug. Het tèferi sten ver keer tüssén België eii Vlissingen per schip was iets minder. In totaal arriveerden 121 (113) schepen niet 23.931 (27.815) passagiers. De S.V.H. méldde, dat hét aantal kolenbünkerschepen (i'esp. 131 en 130) en de kolenomzet in '51 en vrgwel gelijk warén. Ook de olie-af deling heeft vrgwel dèzèlfde resulta ten opgeleverd. Voör dé particuliere binnenscheep' VAN TOT Niet minder dan zesmaai en ge moet dat niet gering achten moést mén te Kamperland de „Kam- pérlaridsê dorpsfilm" vertonen, zó groot was de belangstelling bij de Kamperlanders en de Kampei-lande- rinnen. Men zag geen kans om in de zaal van de oud-Hervormde school evenveel inwoners van Kamperland te bergen als er bij de vertoning van de ze film over het bonte dorpsleven op het doek waren te zien en adspirant- toesehouwers teleur stellenge doet dat immers niet? In het St. Josephspatronaat te Hulst werd door de filmcentrale van de K.A.B. ook een film vei'toond, maar niet over de bevolking. De rol prent droeg de schrikwekkende naam „De duivel in het klooster" en naar het kwade gerucht wil zou men na afloop van de vertoning het gehele klooster met bezemen hebben gekeerd evenwel zonder de gehoornde met de bokkepoot te hebben gevonden. De heer A. Lockefeer sprak een propa gandistisch woord, (over de K.A.B.).. Dat men met vallen en opstaan door het leven moet gaan mag dan al een goed Nederlands spreekwoord zijn, de heer A. de K. te Borssele was er niettemin slecht aan toe, toen hij struikelde en bij de daarop volgende val een botje in zijn been brak. Het slachtoffer stelde zich onder dokters behandeling en kreeg van de arts te horen, dat hg enige tijd rust moest houden teneinde de natuur haar gang te laten gaan ter herstelling van wat vernield werd. Als de brandweer te Sas van Gent een teer-avond houdt, waarom wij dan niet, zo dachten de bolders uit Zuiddorpe en zg bolden of bolderden en teerden er in café De Block lustig op los. 34 bolders bolden met de glad heid van een aal om een hoeveelheid paling. De terende heren A. van Dam me, C. Bambos, W. Bracke, A. de Block, L. Talboom en G. de Neve toon den zich de „gladsteh" en sleepten de paling uit hét bun en in de wacht. Er was nog een feestmaal, dat hoe kan het anders uitstekend in de smaak viel. Een „denderend" bolders bal vormde het slot Dan is er in Wolphaartsdijk nog een kook-bak-braad-stoof-en sudder- demonstratie gehouden door de P.Z.E. M. De belangstelling was groot, maar de dames A. Anthonisse en M. Bak ker trokken een deel van de belang stelling toen zij beiden een taart won nen door te raden hoeveel stroom voor de demonstratie was gebruikt. Vele mensen kunnen aan het einde van de maand hetzelfde vertellen, maar zg krijgen dan een rekening aangebo den KORT EN KLEIN Niet minder dan f 544,76 werd in Wisse kerke, Kamperland en Geers- dyk bgeen gebracht voor het erefonds oud-verpleegsters. Wissekerke lever de door lepelverkoop f 187,25 en door een collecte f 73,41; Kampei-land droeg respectievelijk f 169,75 en f 31.60 bij en in Geersdgk was de op brengst resp. f 101,25 en f 31,50. Te Middelburg slaagde voor het practijkexamen boekhouden de heer J. A. Verboom uit Goes. De voetbalvereniging D.O.S. te Wemeldinge hield een geslaagde feest avond; een vlot uitgevoerd program ma van zang, muziek en toneel viel zeer in de smaak. Mej. E. Flipse uit Middelburg slaagde te Amsterdam voor het exa men coupeuse-lerares. Met ingang van 1 September a.s. is de heer G. van Dalen, hoofd van de school met de Bijbel te Oud-Vosse- meer benoemd ln eenzelfde functie aan een lagere school te Hengelo. Het diploma A. voor scheeps- werktuigkundige werd behaald door de heren J. Waidhuis en H. de Gelder, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen; vaart is 1952 geen bijzonder gunstig jaar geweest; voor de binnenbeurt- vaart mag worden aangenomen, dat het dieptepunt is overschreden. ïn het autobusbedrijf viel een verdere teruggang in het ver-voer te consta teren. De lasten, die in de sector ei gen goederen-vervoer langs de weg op het wegvervoer drukken, belem meren ernstig de vrije écotiömïsche ontwikkeling. De algemene indruk óver 1952 vooi' de Horecabedrijven is vrij gunstig. Er was een toename van Franêe en Engelse gasten. De omzetten in de café-bedrijven ondergingen enige te ruggang. Het verzekeringsbedrijf mag op een jaar Van gestadige uit bouw en groei terugzien. In hét alge meen stegen de bij de banken ge plaatste gelden en was er wat min der vraag naar crediet dan in 1951. De effectentransacties waren groter. VISSERIJ, LAND- EN TUINBOUW. De visserij had geen ongunstig jaar. De oestereport steeg vaft 15.757.588 stuks 3.667.698) 19.173.359 stuks 4.224.822). Deze export rust echter op té smalle ba sis: 85 gaat naar België. De ex port Van mosselen bleef ongeveer gelijk: 36 mill. kg. 5.900.000). De garnalenvisserij is ondanks alle som bere verwachtingen niet tegengeval len. Ook voor de land- en tuinbouw is 1952 geen slecht jaar geweest; spr. vermeldde enkele bijzonderheden, wel ke reeds in ons blad in overzichten werden gepubliceerd. Hij schonk ook nog aandacht aan de herbouw. In 1952 kwamen voor de herbouw 426 panden gereed, Voor particulieren 452 en als woningwetwoningen 319. Bijzondere contingenten werden toe gewezen aan Kruiningen (40), Yer- seke (50) en Vlissingen (95). BORGSTELLINGSFONDS. Het aantal aanvragen om hulp uit het Borgstellingsfonds is precies verdubbeld: 164 in 1952 tegen 82 in 1951. Een somber teken! De heer Kammeraad besloot zijn Uitvoerige rede met een overzicht over de vele werkzaamheden van de Kamer. Hij deelde mede, dat het dienstjaar-1952 een zeer behoorlijk batig saldo zal opleveren en bracht tenslotte het personeel van de K. v. K. en de secretaris dank voor him vele werk. VOETBAL Bertus de Harder gewond bij auto-ongeluk De Nederlandse voetballer Bertus de Hardei', die reeds sedert enkele jaren uitkomt voor de Franse eerste klasser Bordeaux, is te Bordeaux met zgn auto op een beijzeld weggedeelte- geslipt en tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst. De Harder, die op weg was naar de training moest met een niet ern stige verwonding aan het hoofd in het ziekenhuis worden opgenomen. Verwacht wordt, dat de vroegere linksbuiten van het Nederlands elftal slechts enkele dagen in het zieken huis moet verblijven, doch vast staat, dat hij Zondag a.s. niet be schikbaar zal zijn voor zijn elftal. pacht van het perceel Voorstad 26. Op een vraag van de heer P. de Munck over de stand van zaken voor verbreding van deze straat, konden geen mededelingen worden gedaan. Aan de afdeling Gymnasium van het Chr. Lyceum zal subsidie worden ver leend. Een aantal bezwaarschriften tegen aanslagen precariorechten wer den afgewezen. Het bedrag per leer ling voor de aanschaf van leermidde len e.d. werd verhoogd tot 7.50. De heer Haverhoek (PvdA) vroeg bij dit punt of reeds een onderzoek was in gesteld naar de door de heer Zuide ma gemaakte opmerking, dat op school B nog leerboeken in de oude spelling zouden worden gebruikt. De voorziter verklaarde dat alles in or de was, waarop de heer Haverhoek opmerkte, dat de bronnen van de heer Zuidema wel erg „troebel" waren. Hij gaf ixi óverweging voortaan betere bronnen aan te boren. De heer Zuide ma zeide voor dit advies dankbaar te zijn. Nadat nog besloten was aan de bijzondere school op gerei, grondslag medewerking te verlenen voor de aan schaf van schoolbanken, werd éen aantal periodiek aftredende leden in diverse commissies en functies herko zen. De heren Buys en de Munck (PvdA) wensten hun benoeming in beraad te houden. WIJZIGING BEGROTING Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1953, vroeg de heer Visscher (PvdA) of de begroting 1953 vorige maand wel rijp was voor behandeling, daar nu een wijziging wordt ingediend, welke het tekort met 50.000 vergroot. Spreker vroeg of er nog meer van dergelijke vex-rassingen te wachten zijn, waarop de voorzitter antwoordde: „Ik zou het niet weten". Alleen komt er, zo als reeds Is medegedeeld, nog een uit gaaf voor woningverbetering. Twee autobotsingen te Goes Op de hoek Zaagmolenstraat-Wes- v terstraat te Goes kwamen Woensdag morgen omstreeks 10 uur een vracht auto van de fa. F. bestuurd door J. J. S. üit Goes en een personenauto, be stuurd door J. R. Uit Vlissingen met elkaar in botsing. Beide wagens re den aanvankelijk goed rechts van de wég, doch toen de chauffeur van de personenauto bemerkte, dat hij te weinig riiimte had om te passeren, remde hij krachtig. Tengevolge van de gladheid gleed het achterste deel van dé wagen naar links en kwam in aanraking met de vrachtauto. Béide wagens liepen schade op. Des middags om drie uur was het kruispunt Stationsweg-Jac. Valke straat het toneel van een aanrijding. Een auto, bestuurd door zekere F. uit Breda reed over de hoofdverkeers weg in de richting Bergen op Zoöm. Van de Stationsweg naderde een volkswagen, bestuurd door Van B. uit Zuilen, die echter geen vooi'rang ver leende. Het gevolg was, dat de auto's met volle vaart op elkaar botsten en een paar maal ronddraaiden. Wonder boven wonder bleven de inzittenden ongedeerd, dóch beidé wagens liepen aanzienlijke schade op. Nieuwe Vlissingse weg nog steeds niet gereed Nadat de vorst, de sneeuw en de dooi weer geruime tijd stagnatie had den veroorzaakt, is Maandag j.l. het werk aan de Nieuwe Vlissingse weg opnieuw begonnen. Het gedeelte van af de Lageweg tot aan de nieuwe éta- gebouvv te Middelburg moet nog wor den bestraat; is men hiermee gereed, dan volgt de afwerking en pas daai- na zal 'deze belangrijke weg weer voor het verkeer worden opengesteld. Wanneer dit het geval zal zgn, kon men ons niet mededelen, aangezien dit geheei van de weersomstandighe den zal afhangen. Naar aanleiding van de vele klach ten over de lange duur van het werk wees men er op, dat met het oog op het vreemdelingenbezoek de wegver- betering uitsluitend in de hiervoor ongunstige seizoenen kan worden uit gevoerd. GESLAAGD Aan de Landbouwhogeschool té Wa- geningen slaagde voor het candi- daatsexamen de heer C. van Wallen burg te Middelburg. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heer C. J. v. d. Zande te Zierikzee. KERKNIEUWS. CONFERENTIE VRIJ EVANGELISCHE KERK De conferentie in de Vrij Evange lische kerk te Goes mag zich in toe nemende belangstelling verheugen. Woensdag werd gesproken in de middagsamenkomsten over: Onze ge loofsweg, een weg van discipline en van kracht In de avonddienst werden behandeld de onderwerpen: Jezus Christus, de Vernieuwer van ons leven en de Hersteller van onze verstoorde gemeenschap. Vandaag zullen reeds de laatste sa menkomsten worden gehouden. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: G. Louwerse-Haak, z„ Ga- pinge. Overleden: J. Verhage, 76 j., Aagteker ke; J. Geerse. 78 J.. wed. van P. Melis Kz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3