Handel en industrie op de Zeeuwse eilanden in 1952 Zeeuwse Almanak VELE ZEEUWSE PROBLEMEN KWAMEN AAN DE ORDE MEER BEGRIP VOOR CENTRUM- POSITIE VAN GOES GEVRAAGD BUITENGEWONE ZITTING DER PROVINCIALE STATEN GEOPEND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1953 NAAST „DOWNS" GELUKKIG OOK VELE „UPS" Steeds vaker wordt beroep op Borgstellingsfonds gedaan Ondanks vele problemen kan menig bedrijf toekomst met enig optimisme tegemoet zien. Na enige algemene beschouwingen te hebben gehouden gaf de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kummeraad, in zijn Woensdag te Goes uitgesproken jaarrede een meer gedétailleerd beeld van de stand van zaken by de diverse takken van bedrijf en enige ondernemingen in het district der Kamer. Daaruit bleek, dat de resultaten over 1952 over het algemeen nog wel zijn mee gevallen, al Waren er naast de „ups" ook wel „downs", soms veroor zaakt door export-problemen. Wat de industrie betreft: de werf „De. Schelde" was behoorlijk van werk voorzien en ook voor 1953 is dit het geval. Het aantal ambtenaren en werklieden bedroeg eind Decem ber ruim 4000, terwijl in 1952 ruim 12 milloen gulden aan lonen en sala rissen werd uitbetaald. Bij de P.Z.E.M. steeg de productie en inkoop van 81.300.000 kWh in 1951 tot 90.600.000 kWh. Spr. behandelde de bekende moei lijkheden bij de Vitrite te Middel burg, welk bedrijf zeer grote schade ondervond van de maatregelen tot de- liberalisatie ih vele landen. De afzet in aantallen kwam dan ook ca. 13 lager te liggen dan in 1951, maar was toch altijd nog 2y2 maal zo groot als vóór de oorlog. De vooruit zichten zijn niet gunstig, maar de re cente grote moderniseringen werpen vruchten af in de vorm van zeer góede kwaliteit en lage kostprijs. Op langere termijn gezien is een gema tigd optimisme dan ook gewettigd. Ónder ongunstige conjunctuur-om standigheden en ondanks vaak on verantwoordelijke prijsafbraak kon de Z.C.F. te Middelburg de boeken nog met een relatief gunstig resul taat afsluiten en de eerste vijf maan den van 1953 is het bedrijf volledig bezet. De gieterijbranche beleefde opnieuw een achteruitgang, maar Boddaert-Middelburg kon, mede dank zij een tijdig aangepakte rationalisa tie, het productiepeil handhaven. De lasten zijn echter zó hoog opgelopen, dat de verhouding tot de bereikbare Verkoopprijzen angstig is. Alleen door uiterste krachtsinspanning kon Zeelandia-Zierikzee de binnenlandse afzet van bakkerijgrondstoffen op voeren, maar de steeds toenemende concurrentie heeft de winstmogelijk heden verkleind. De afzet naar Bel gië werd op hetzelfde peil gehand haafd. De vooruitzichten zijn niet on verdeeld gunstig. De Zuivelfabriek Walcheren ont ving 16.194.000 kg. melk, 0,4 meer dan in 1951. De door de minister in uitzicht gestelde richtprijs kon ruim schoots worden gehaald. De totale verkoop bedroeg 3.700.000. Voor Focus-Veilig was de afzet zeer bevre digend. De export van veiligheidsar tikelen (50 der totale productie) kon worden behouden. De fabriek van houtbewerking „La Vitésse" te Goes had slapte in de zomermaan den, maar voor het overige was het jaar vrij gunstig. Pieters Betonwa- renfabriek heeft evenmin reden tot klagen. De Rijksnijverheidsdïenst stond met ca. 100 bedrijven en onder nemingen in relatie. Er waren 33 aanvragen voor een bedrijfsuitrus- tingscrediet tot een bedrag van 390.000, waarvan tot, nu toe 21 tot een bedrag van 266.550 zijn toege wezen. Twee aanvragen werden inge diend voor een industrieel crediet; op één ervan is 50.000 toegewezen; dé andere aanvrage is nog in be handeling. GROOTHANDEL. Vóór de houthandel was 1952 een jaar van sterke ups en downs, waar door de houtmarkt op een belang rijk lager prijsniveau is gekomen. De groothandel in lompen en metalen ondervond de gevolgen van de steeds verder dalende prijzen op de inter nationale grondstoffenmarkten. Hier door is de omzet belangrijk gedaald. De regering heeft gemeend de export van bijna alle metaalafvallen te moe ten verbieden en daar de binnenland se industrie weinig koopt, is de han del dus practiseh stil gelegd. Voor de handel in bouwmaterialen ken merkte 1952 zich door minder vraag naar bouwstoffen. Wat de fabricage van betonwaren betreft waren de re sultaten wel wat gunstiger. De han del in bouwartikelen en ijzerwaren vertoonde een sterke prijsdaling. De graanhandel krijgt langzamer** hand iets van zijn vroegere karak- PAARD Er ligt een wereld van weemoed in ile aanblik van een omgevallen paard iets onzegbaar triests, dat zich moeilijk omschrijven laat. Een paard, zo groot, zo massief en zo onwrikbaar wanneer het op de benen staat, krijgt in liggen de toestand iets over zich uan een ver laten schoothondje De deernis, welke van de omstanders uitging, toen er in een van de stralen van Vlissingen een paard het moede hoofd op de stenen had gelegd, was dan ook onzegbaar groot. Het lag uitvoerig uitgestald voor een schillenkar en bleek met een weder-opstanding weinig op te hebben. Het was gestruikeld over een onder deel van de gecompliceerde tuigage en het was aan een klein aantal mannen, om de puzzle te ontwarren, welke het paard had samen gesteld. Te langen leste echter stond het paard dan weer. Nog wat schokkend en tril lend van de doorgestane emoties, maar het stónd tenminste. En het leven kon doorgaan voor al de toeschouwers, want waarlijk, voor lien had het stilgestaan bij het aan schouwen van een paard, dat zo maar mm emfwvflUe». ter terug. Ook de meststoffenhandel heeft, wat de leveringsmogelijkheden betreft, zijn normale aanzien herkre gen. De handel in zaden ondervond veel moeilijkheden, doordat de rege ring op een ongelukkig moment de prijzen van voedergranen wijzigde. De afzet in het buitenland kon met moeite op peil worden gehouden. De binnenlandse zaadhandeï had zeer te lijden onder overmatige concurrentie van niet-vakmensen. De boomkweke rij was iets gunstiger dan in 1951, maar desondanks nog onvoldoende. De handel in rundvee heeft het moei lijker gehad. Met de export van paar den kan men niet voldoende meer concurreren. In de groothandel in levensmiddelen kon ondanks dalen de prijzen een beduidend hogere om zet worden bereikt, maar de.netto winst kwam in het gedrang. DETAILHANDEL EN AMBACHT. De broodprijzen kwamen op een voor de bakkerij iets beter aanvaard baar peil; bij de handel in kruide nierswaren overheerst de indruk, dat de liquiditeit in 1952 geleden heeft en de reserves door te zware belastingen te sterk zyn ingeteerd. Wat het schildersbedrijf betreft zei- de spr. dat deze winter het aantal met rijkssubsidie uitgevoerde werken aanzienlijk minder is dan de vorige, omdat het minimum-bedrag per ob ject 600) veel te hoog wordt ge acht en over het bouwbedrijf merk te hij op, dat de toestand voor vele burgerbouwpatroons, aangewezen op onderhoudswerk, bepaald slecht en voor sommigen onhoudbaar is gewor den. (Zie slot pag. 5). Onderhoud rijksweg aanbesteed De Rijkswaterstaat besteedde Woens dag te Middelburg in het openbaar aan het onderhoud aan de Rijksweg op Zuid-Beveland en Walcheren gedu rende 1953. De volgende inschrijvin gen kwamen binnen: C. Wissekerke Zonen, Nieuwdorp, 202.800; J. Hoogestéger, Wemeldinge, ƒ203.330; Gebr. Knuist, Goes, 204.600; J. Ha ringman, Goes, 207.100; A. Otte Zn.; Nieuwdorp, 209.700; Fa Bos en van Doornik, Heinkenszand, 217.800 Aannemingsbedrijf Zeeland, Middel burg, 222.490. Plannen van P.T.T. voor de Zeeuwse eilanden. Vier Bevelandse netten werden geautomatiseerd. In zijn Woensdag uitgesproken jaar rede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden enkele bijzonderheden mede gedeeld over het telefoonverkeer in 1952 in het district van de Kamer. Het aantal telefoonaansluitingen, dat op 1 Januari 1952 9596 bedroeg, nam toe met 607 tot 10-203 aan het einde van het verslagjaar. Er werden ca. 481.000 uitgaande interlocale en 5000 internationale gesprekken ge voerd. In de loop van het jaar werd het voor de aangeslotenen in de sec toren Goes en Middelburg mogelijk him gesprekken met de districten Am sterdam en Utrecht langs automati sche weg af te wikkelen. Bij de radiodistributie liep het aan tal aangeslotenen terug met 136 van 6252 tot 6116- De netten Goes, Middel burg en Zierikzee wei-den vernieuwd. Dit jaar wordt begonnen met de automatisering der telefoonnetten Yerseke, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland, hetgeen in 1954 zijn beslag zal krijgen. Verder zullen de kantoren St. Annaland, Bruinisse, Burgh- Haamstede, Krabbendijke, Kruinin gen, Oud-Vossemeer, Tholen en Yerse ke voor rijksrekening doorlopend wor den opengesteld. Het radiodistributie net te Yerseke zal in 1953 voor de doorgifte van vier programma's ge schikt worden gemaakt. Het postaal verkeer bewoog zich 't afgelopen jaar, vergeleken met 1951, in stijgende lijn. Plannen voor de bouw van een kantoor te 's-Gravenpolder zijn in behandeling. Middelburgse ijsclub heeft grote plannen In een Woensdagavond gehouden ledenvergadering van de Middelburg se IJsclub is een voorstel van het be stuur om een terrein aan de rand van de stad te kopen met algemene stem men aangenomen. De vereniging wil hierop een ijsbaan aanleggen, die waarschijnlijk geschikt zal zijn voor het houden van wedstrijden in schoon- rijden en hardrijden over alle daarbij gangbare afstanden en voor het spe len van ijsho ekeywedstrijden. Kort na de oprichting van deze IJsclub werd destijds een fonds ge sticht met de bedoeling op de duur een eigen goede baan te verkrijgen. Het ziet er naar uit dat dit nu al 25 jaar oude ideaal een grote kans maakt eindelijk dan toch werkelijk- heid te worden. Het is de bedoeling een en ander mogelijk te maken door de vorming van een aparte stichting. Advertentie. En beideu hebben gelijk als ze leggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! KAMER VAN KOOPHANDEL Nogmaals: Waarom komt de Mijn „Zeeland" niet terug In de eerste algemene vergadering van de Kamer van Koopliandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden in het nieuwe jaar, welke Woensdag in hotel „De Korenbeurs" te Goes werd gehouden, was het voornaamste punt de jaarrede van de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, die elders in dit blad is opgenomen. Voorts werden de nieuw benoemde en herbe noemde leden geïnstalleerd en de voorzitter alsmede de beide onder-voor zitters, de heren J, P. Maljers en IS. van Everdingen, herkozen. Bij de installatie van de nieuw be noemde leden, de heren ir. J. P. Ber denis van Berlekom, Middelburg en J. Balkenende, Kapelle, sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat de naam Berdenis van Berlekom thans weer op de ledenlijst der Kamer prijkt. De vader van het nieuwe lid, heeft in het verleden ruim 6 jaar het voorzitterschap op eminente wijze be- 'eed. De jaarrede van de voorzitter werd namens de Kamer beantwoord door het oudste lid in jaren, de heer T. Dijkslag uit Tholen. De heer L. J. van 't Westende lüt Middelburg merkte naar aanleiding van de jaarrede nog op, dat hy het onbegrijpelijk vond, dat de door de regering gedane belofte inzake terug keer van de My. „Zeeland" naar Vlis singen niet wordt nagekomen. Hoe wel dit algemeen betreurd wordt, meende de voorzitter, dat de hoop hierop wel kan worden opgegeven. Na de ingekomen stukken deed de voorzitter enkele mededelingen. Een groot aantal Kamers voerde reeds PIP keent (kamx HARDT O' tt JAARREDE BURGEMEESTER TEN KATE Een blik in verleden en toekomst In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft ook burgemeester mr. W. C. ten Kate van Goes zyn traditionele Nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij een torugblik wierp op hetgeen in Goes in het achter ons lig gende jaar werd gepresteerd en voorts enkele toekomst-aspecten in het kort behandelde. Hij noemde Goes in deze toespraak een prachtige en vitale gemeente, van welke gezegd mag worden, dat het een geluk is haar te mogen dienen. Met name vroeg de burgemeester ook begrip bij hogere instanties voor de centrum-positie van Goes en voor het feit, dat deze gemeente het als haar plicht ziet haar industriële ontwikkeling te bevorderen. De burgemeester ving zijn rede aan met een persoonlijke nieuwjaarswens voor de raadsleden en hun gezinnen, waarbij hij in het bijzonder nog her innerde aan het ernstige ongeluk, dat onlangs wethouder Buys heeft getrof fen. Spreker toonde zich verheugd, dat deze wethouder thans weer de raadsvergadering kon meemaken. In het afgelopen jaar, werd, on danks verschil van inzicht, door de raad steeds in de eerste plaats ge werkt in het belang van de stad. Daarvoor zijn dank uitsprekende, liet burgemeester Ten Kate de belang rijkste raadsbesluiten van 1952 nog eens de revue passeren. Wij noemen hiervan die met betrekking tot de eleetrificatie der straatverlichting, de bouw en de aankoop van woningen, de bouw van een industriehal en van een grote zuiveringsinstallatie, de aanleg van riolering en nieuwe ten nisbanen, de medewerking aan het Medisch Centrum, waardoor Goes binnenkort een modern badhuis ryk zal zyn, de gemeenschappelijke rege ling voor het Streekziekenhuis, de bevordering van de bouwplannen voor een nieuwe Ambachtsschool, de pre mie van f 50 voor hen, die een clo set op de riolering willen aansluiten, waardoor het aantal „tonnen" weer met ongeveer 200 werd verminderd, de lange afstand-gasvoorziening en de opbouw van de organisatie Be scherming Burgerbevolking. Andere belangrijke gebeurtenissen v/aren, aldus de burgemeester, de opening van de nieuwe verkeersweg door Goes, het jubileum van „Han delsbelangen" en de Hajuto, de Luchtmachttentoonstelling, de ope ning van het nieuwe gebouw voor het Chr. Lyceum, de tweede school in plan-Oost en tenslotte het probleem van de consolidatie van de vlottende schuld, dat een fors eind in de goede richting werd geleid. HET HEDEN. Naar aanleiding van de onlangs reeds door ons gepubliceerde be volkingscijfers, wees de burgemeester er op, dat het aantal inwoners in 1952 sléchts met 80 toenam. Spreker weet dit verschijnsel aan de omstandig heid, dat velen in Goes nog steeds niet de woning kunnen krijgen, waar op zij krachtens hun werkkring toch recht zouden hebben en die hun zo gaarne gegeven zou worden. B. en W. zijn, aldus verzekerde de burgemees ter, voortdurend in de weer om de bouw van nieuwe woningen te bevor deren. In dit verband was het ook, dat mr. Ten Kate meer begrip voor de centrum-positie en de wens tot indus trialisatie van Goes vroeg. Voorts behandelde de burgemeester nog enkele programma-punten voor 19o3, zoals de aanleg van een z.g. diep-riolering VogelzangwegVoor stad, waardoor het gehele bouwplan Hl en Oost op de nieuwe riolering zuilen worden aangesloten, de aanleg van een parkeerterrein aan de Koe poort, de bouw van een gymnastiek lokaal bij de beide nieuwe scholen aan de Bergweg en de verdere aanleg van het industrieterrein aan de Zuid- vlietstraat. In het bijzonder wees mr. Ten Kate nog op de noodzakelijkheid van het bouwen van een nieuwe brandweer kazerne, waaraan de kranige Goesse brandweer z.i. dringend behoefte heeft. Tenslotte gewaagde spreker nog van enkele particuliere plannen, zo als de bouw van een nieuwe Am bachtsschool een nieuwe vakschool voor meisjes, een nieuw laboratorium voor de Gezondheidsdienst voor die ren en een rusthuis. Subsidie-verzoek van „Nieuw Walcheren" zo mogelijk op 25 Februari in behandeling. Woensdagmorgen is in de Statenzaal te Middelburg de buitengewone zitting der Provinciale Staten van Zeeland, waarvoor koninklijke goed keuring werd verkregen, door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, met ambtsgebed geopend. De voorzitter deelde mede, dat een verzoek is binnengekomen van de Stichting „Nieuw Walcheren" om provinciaal subsidie in verband met de deze zomer te organiseren feestelljldieden. Zo mógelijk zal dit verzoek in de eerstvolgende verga dering op 25 Februari in de afdelingen der Staten worden gebracht om direct daarna, dus zonder antwoord van Gedeputeerde Staten, in open bare behandeling te komen. De algemene verslagen der afde- dering op 25 Februari. De nieuwe lingen over de voorstellen van het voorstellen van Ged. Staten werden college tot wijziging van de polder- naaf de afdelingen verwezen. Het be- reglementen werden voor openbare treft hier voorstellen tot subsidiëring behandeling verwezen naar de verga- van een grote propaganda-uitgave der Prov. Zeeuwse V.V.V., subsidië ring van cursussen voor aanstaande emigranten, afwijzing van de aanvra- gs om subsidie van hét Zuid-Hollands rkest en het verlenen van een start subsidie aan de Stichting iferpleeg- en Rusthuizen Walcheren en het ga randeren van rente en aflossing van twee leningen ten behoeve van de ex ploitatie en de inrichting van het landgoed „Ipenoord" te Oostkapelle als tehuis voor zwakzinnige kinderen. De vergadering werd hierna in af delingen gesplitst, die als volgt zijn samengesteld: Eerste afdeling: de heren J. Hom mes en P. Meliefsté (A.R.), Z. C. Sa- lomé en A. P, Bil (Arb.), M- den Boer, C. A. Kaan, A. H. S. Stem er- ding en mr. W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.), E. F. Poppe (K.V.P.). A. Vermaire (M.P.) en D. Kodde en C. Boender (S.G.P.), C. Philipse en A. L. S. Lockefeer (leden Ged. Sta ten) Tweede afdeling: mevrouw E. J. v. de BroeGke-de Man en de heren L. P. van Oorschot en L. F. du Bois (Arb.), A. A. van Eeten en C. de Put ter (A.R.), J. de Kruyter en J. L. J. Bruijnzeel (C.H.), P. V. M. Vercau- teren, C. H. M. Plasschaert en M. A. H, Govaert (K.V.P.), A. S. Wisse (S. G.P.),D. W. Lindenbergh (V.V.D.) en A. Schout en mr:' A. J. v. d. Weel (leden Ged. Staten); Derde afdeling: de heren P. Boude- ling (A.R.), jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, mr. H. B. Bouwman, A. H. Vermeulen, J. S. Visscher (Arb.), D. Dekker (C.H.), ir. G. P. M. Dikötter, C. Verdonk en J. M. A. C. van Don gen (K.V.P.), H. Flikweert (S.G.P.) en A. J. Cambier en J. L. Verhagen (V.V.D.) en C. Hamelink en mr. dr. A. J. J. M. Mes (leden Ged. Staten). Kruiningen leent f ,145.000 De raad van Kruiningen besloot in de Woensdag gehouden vergadering een geldlening aan te gaan ter groot te van f 145.000 ter consolidatie van de vlottende schuld, aangegaan voor woningbouw. Door deze lening is alle schuld, aangegaan voor de woning bouw door vaste leningen gedekt. Tot hoofd van de openbare Ulo-school werd benoemd de heer I. Stel te Kort- gene. Drukte op de Schelde begint te verminderen Een veertigtal schepen is er vandaag in ge- agd de haven van Antwerpen te bereiken, ondanks het feit. dat daar nog een dikke mist hangt. Voor Vlis- singen is de mist geheel opgetrokken. Omstreeks 2 uur gistermiddag is de „Oranjefontein", waarvan het vertrek enkele malen was uitgesteld, naar Antwerpen opgestoomd. Een achttal passagiers is in Vlissingen aan wal ge zet Sterke toename Walcherse bevolking in 1952. Zielental van Meliskerke bleef gelijk. Hoewel de bevolking van Middel burg betrekkelijk slechts in geringe mate toenam, is het zielental van Walcheren in het afgelopen jaar in belangrijke mate toegenomen, in ver gelijking met andere delen van Zee land. Walcheren kreeg er in 1952 1027 inwoners bij, in welke toename vooral Vlissingen een voornaam aan deel heeft met 748 nieuwe inwoners. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 74.662 (37.290 m. en 37.372 vr.). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 1518 (754 m. en 764 vr.) en door vestiging met 4566 (2284 m. en 2282 vr.); het ver minderde door overlijden met 567 (296 m. en 271 vr.) en door vertrek met 4487 (2304 m. en 2183 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 75.689 (37.726 m. en 37.963 vr.). Er werden in 1952 600 huwelijken voltrokken; er werden 39 echtschei dingen ingeschreven. Zakenleven op de Zeeuwse eilanden in 1952. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg schreef het afgelopen jaar 457 zaken in tegen 507 in 1951. Opge heven werden 185 zaken tegen 163 in 1951, terwijl het aantal ingeschreven wijzigingen 2319 bedroeg tegen 1680 in 1951. By de Kamer kwamen 438 aanvra- fen om een vestigingsvergunning in; ovendien waren 165 in het voorgaan de jaar ingekomen aanvragen nog niet afgehandeld. In 1952 werden 350 ver gunningen verleend, 28 geweigerd en 46 ingetrokken, terwijl op het einde van het jaar nog 179 aanvragen in be handeling waren. Ter uitvoering van het algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf kwamen vorig jaar 66 aanvragen binnen, ter wijl van de in 1951 ingekomen aan vragen nog 12 in behandeling waren. Van deze aantallen werden aan het ministerie 60 adviezen uitgebracht, twee aanvragen werden ingetrokken, zodat op het einde van het jaar nog 16 aanvragen in behandeling waren. Door het ministerie werd in 20 gevallen gun stig beschikt, zes aanvragen werden afgewezen, terwijl in 34 gevallen nog geen beslissing is gevallen. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong was, ondanks verminderde mosselex port nog iets hoger, nl. 4181 tegen 4112 in 1951. Kynologenclub „West Brabant" Op Zondag 22 Februari a.s. organi- leert, de Kynologenclub „West-Bra bant" een clubmatch voor alle soorten honden. T Vorig jaar verschenen voor de match reeds enige van Zeelands beste hon den, maar verwacht wordt thans, dat dit jaar speciaal uit Zeeland vele hon den aan de clubmatch te Roosendaal zullen deelnemen, enige actie voor een wijziging van het Warenwetrecht, daar de grondslagen der Warenwetretributies gekoppeld zijn aan de klassen van inschrijving in 't Handelsregister. Er zijn thans he langrijke wijzigingen in deze wet aan gebracht, waardoor de mogelijkheid is geschapen de bestaande onbillijk heden uit de weg te ruimen. Boven dien zijn in een aantal gevallen de ta rieven niet onbelangrijk verlaagd en slechts in enkele gevallen enigszins verhoogd. De voornaamste principiële wijziging is, dat op een door de Ka mer afgegeven verklaring» het colle ge van B. en W. van de centrale ge meente tot een lagere rangschikking kan overgaan, indien de tak van be drijf welke onder de Warenwet valt, van minder betekenis is dan het ge hele bedrijf. De stagnatie op het veer Wolf aarts dijkKortgene op 3 December j.l., die door de heer Rijntjen ter sprake werd gebracht, was een gevolg van het onder water lopen van de stei- gerdam door de buitengewoon hoge waterstand. Naar aanleiding van een door de heer Baars gemaakte opmer king werd medegedeeld, dat het agen tenkantoor van de Prov. Stoomboot- dienst opdracht heeft gekregen, de terugbetaling van passagegelden te regelen in geval van storing' op het veer VlissingenBreskens. De oplos sing van 't probleem van onvoldoen de verwarming van de veerboot Hoe- dekenskerkeTerneuzen, waarover de heer De Jonge-Lughten een op merking had gemaakt, is niet zo een voudig. De hulpmotoren, welke de verwarming verzorgen, zijn in be- aaide omstandigheden onvoldoende. >e storing in de verwarming van de veerboot VlissingenBreskens, waar over de heer J. Germing had ge klaagd, was gevolg van hét feit, dat de machinist verzuimd had tijdig ko len voor de centrale verwarming aan te vragen. Men moest toen met de nog beschikbare voorraad zuinig zijn. RONDVRAAG. De rondvraag bracht o.m. nog en kele problemen aan de orde. De heer Dijkslag uit Tholen stelde er prijs op te verklaren, dat zijn in de vorige vergadering gemaakte opmerking over de plannen voor de ambachts school te Sint Maartensdijk, geens zins voortsproot uit een rivaliteit tus sen Tholen en Sint Maartensdijk. Hij had dit alleen in het belang van de school gedaan. De heer Rijntjen uit Middelburg wees op de hoge kosten voor vracht vervoer van Middelburg naar Schou wen, waarop hij als antwoord kreeg, dat vervoer per beurtschipper via Goes economisch goed mogelijk is. De verkoop van tabaksartikelen in café bedrijven, ten nadele van sigarenwin kels, waarop dezelfde spreker de aandacht vestigde, is moeilijk tegen te gaan. Hetzelfde is het geval om aanbiedingen b.v. tegen halve nrijzen, buiten de termijn voor opruimingen te beperken. De heer Germing, deelde mede, dat in Middelburg de Stichting „Herre zen Middelburg" is opgericht, welke feestelijkheden zal organiseren ter gelegenheid van het feit, dat Middel burg is herbouwd. Een en ander heeft een zuiver commercieel doel. Men wil zoveel mogelijk buitenlanders naar Middelburg trekken, hetgeen ook voor de omgeving van belang kan zijn. De heer Geuze uit Scherpenisse pleitte voor een behoorlijk bodehuis in Middelburg, waarop de heer Van 't Westende toezegde, dat het ge meentebestuur bereid is alle mogely- ke medewerking te verlenen. Op een vraag van de heer Zuidweg- Burger, Krabbendijke werd tenslotte medegedeeld, dat de vroege trein op Maandag behalve in Middelburg en Goes, in ieder geval ook in Kruinin gen zal stoppen. Amsterdamse invitatie voor Zonnemaire. Bezoek van het gemeentebestuur aan het Zeeman-laboratorium. De burgemeester van Zonnemaire, de heer H. J. Roelvink, ontving dezer dagen van het college van B. en W. van Amsterdam een uitnodiging om met de raadsleden van zrjn gemeente een officieel bezoek aan de hoofdstad te brei/gen. In het voornemen ligt om in de eerste plaats een bezoek-te brengen aan het prof. Zeeman-labo ratorium, tenïende de bevolking van Zonnemaire een betere indruk te kun nen geven van de faam, welke prof. Zeeman, die in deze Schouwense ge meente werd geboren, zowel in bin nen- als buitenland geniet. Een en ander zal aangevuld worden met bezoeken aan diverse andere gemeen telijke instellingen. Op het program ma staan de havens, de nieuwe stads- uitbi*eiding en diverse musea. Het stemt het gemeentebestuur van Zonnemaire terecht tot grote vol doening, dat een stad als Amsterdam door deze sympathieke geste toont de wetenschappelijke kwaliteiten van een vroegere inwoner van deze klei ne gemeente te waarderen. Winkeliersvereniging te Middelburg opgeheven Naar wij vernemen, is op een dezer dagen gehouden ledenvergadering be sloten de Winkeliersvereniging „De Burg" te Middelburg op te heffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2