PAOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bestrijding van structurele werkloosheid primair Voor Zeeuws was 1952 nog bedrijfsleven vrij gunstig DE „WILLEM RUYS" ZAL IN ROTTERDAM DOKKEN Vandaag ZWARE STRAFFEN VOOR EEN RELLETJE IN EEN RAADSZAAL TWEE DUIZEND VROUWEN NODIG BIJ DE LUCHTMACHT DE VERWACHT: 196e Jaargang - No. 18 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Balllntijn Pi verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Jan. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. aovertenOe 3. Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. ..Brleveo of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 350300 P Z C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef 3841 Goes, Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerljstr 2 Zierlkzee N Bogerdstr C 160 telef 26. MINISTER VAN DE KIEFT ANTWOORDT EERSTE KAMER Verschillende belastingverlagingen binnenkort te verwachten Loonsverhoging geen oplossing (Van onze parlementaire redacteur) Het in de Troonrede over de werkgelegenheid spolitiek meegedeelde blijft onverminderd van kracht. Ook de regering beschouwt de bestrijding van de structurele werkloosheid, waarbij het normale bedrijfsleven het voor naamste aandeel moet leveren, in deze als het kardinale punt. Met het oog hierop zün plannen uitgewerkt," die enerzijds een rechtvaardige verdeling der lasten huurverhoging en anderzijds de instandhouding en uitbrei ding van de economische bedrijvigheid beogen. Laatstgenoemde plannen hebben onder meer betrekking op de vennootschapsbelasting, de afschrij vingen, de verliescompensatie, de accijnzen en de omzetbelasting. Aldus deelde de minister van Finan ciën, de heer Van de Kieft, Woensdag morgen in de Eerste Kamer mee. Uit gangspunt bij het opstellen van deze plannen is geweest het achterblijven van de investeringen in 1952 en de verontrustende toeneming van de werkloosheid. Naast deze plannen op lange ter mijn zijn reeds een groot aantal maat regelen genomen ter directe bestrij ding van de thans bestaande werk loosheid. Deze maatregelen dragen slechts een tijdelijk karakter; zij zijn bedoeld als leniging van de onmiddel lijk aanwezige nood. Tevens kunnen zij bijdragen tot het handhaven van de binnenlandse bedrijvigheid in 1953 op een bevredigend peil; op zichzelf reeds een onmisbare voorwaarde vóór het welslagen van een industrialisa tie-politiek. Met nadruk stelde de minister, dat men uit het nemen van deze korte-termyn-maatregelen niet mag afleiden, dat de regering de structurele maatregelen zou verwaar lozen. Integendeel, de grootste spoed wordt hiermede betracht. LOONSVERHOGING GEEN OPLOSSING. Uitvoerig bestreed minister Van de Kieft de communistische opvatting als zou loonsverhoging in deze de op lossing kunnen brengen. Onze econo mie is voor een buitengewoon groot deel van onze export afhankelijk. In 1952 werd niet minder dan 47 procent van de totale nationale productie uit gevoerd, Loonsverhogingen zonder meer zouden de Nederlandse coneur- rentie-mogelijkheden in ernstig ge vaar brengen met als gevolg een toe nemende werkloosheid. „Op straffe van ondergang moeten wij internati onaal georiënteerd zijn". Met het oog op deze positie streeft de regering krachtig naar verdere liberalisatie van het handelsverkeer, een uitbouw van de Benelux en een economische integratie in West-Europa. Een en ander tot handhaving en verbetering van het levenspeil van de grote mas sa, hetgeen de minister de beste be strijding van het communisme achtte. Men kan op dit ogenblik het toe komstige verloop van de betalingsba lans niet met enige zekerheid voor spellen, maar een goede werkgelegen- Bera gaan eten Toen de republikeinen in de senaat van de Amerikaanse staat Iowa op het ogenblik, dat Eisenhower als president werd ingehuldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de achterkant de volgende woorden: „Ben gaan eten kom terug in 1956". De democratische senatoren zeiden niets van de grap af te weten. Voor 7000.— onder de dakpannen! De landbouwer G. van 't L. te Put ten (Gld.) vond tydens reparatiewerk zaamheden aan bet dak van zijn pak huis een hoeveelheid bankbiljetten ter waarde van ongeveer 7.000— Het geld was in karton verpakt. De bankbiljetten dateren van na de oorlog. Het vermoeden bestaat, dat de echtgenote van de heer Van 't L-, die thans in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd, het geld onder de dakpannen heeft gedeponeerd. Het geld wordt voorlopig door de politie ewaard. Eisenhower ving zijn arbeid te Washington aan Na een inhuldiging met 200 ongelukken. Woensdagmorgen om dertien minu ten voor acht begon Eisenhower in het Witte Huis zijn taak als president van de Verenigde Staten. Hij ontving toen de minister van justitie Herbert Brownell. De Amerikaanse senaat heeft de be noeming van de nieuwe ministers goedgekeurd met een uitzondering. Die uitzondering betrof de nieuwe minis ter van defensie Charles Wilson. Men voftd, dat hij teveel belang heeft bij de General Motors. Bij de feestelijkheden ter ere van Eisenhower te Washington hebben twee honderd personen een ongeluk gehad en zijn er twee ten gevolge van een beroerte overleden. In 1948 bij de inhuldiging van Truman hebben 250 personen een ongeluk gehad, maar toen waren er geen dode». heidspolitiek behoeft de betalingsba lans niet in gevaar te brengen. Ook over het conjunctuurverloop waagde minister Van de Kieft zich niet aan voorspellingen; hij vreesde echter niet voor een directe con junctuuromslag. (Vervolg op pag. 4) Liever emigreren dan dure hotels bouwen! Australisch minister over Europese emigratie. De Australische minister voor im- migratiezaken, Harold Holt, herhaal de Woensdag in een bijeenkomst der Australische „Burgerschapsvereni ging", dat Australië in 1953 tachtig duizend immigranten zal toelaten, hetgeen de helft is van het gemiddel de der afgelopen vier jaar. Hy voeg de hier echter aan toe dat slechts voor het eerste halfjaar van 1953 de finitieve plannen zyn opgesteld, en dat het immigratiebeleid na deze pe riode afhankelijk is van de ontwik keling der Australische economie. De minister zeide bij zijn bezoek aan Oostenrijk te hebben gezien hoe in dat land met Amerikaans geld twee luxe hotels zijn gebouwd, om de Oostenijkse economie plaatselijk te steunen. ,.Ik beschouw dit als weggegooid geld", zeide hij. „De Verenigde Sta ten zouden hun' geld mogelijk beter kunen gebruiken door Europeanen naar landen als Australië te doen emigreren". Het vlaggesch'p van de Koninklijke Kolterdamsche Lloyd, de „Willem Ruys" is Woensdagmorgen in de Rotterdamse haven gearriveerd. In de nacht van 5 op 6 Januari liep dit schip een beschadiging aan de neus op door een aanvaring met de „Oranje" in de Rode Zee. Foto links; de beschadigde neus van de „Ruys", die bi Port Said feeü voorlopige reparatie onderging. Foto rechts: Kapitein C. C. Goedewaagen, en achter hem, de directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de heer Ruys, staan de journa listen een interview toe. NA DE AANVARING Kapitein Goedewaagen zag geen tankboot Aan boord van de „Willem Ruys", die te Rotterdam arriveerde, heeft kapitein C. C. Goedewaagen aan journalisten iets verteld over de aanvaring tussen de „Willem Ruys" en de „Oranje" in de Rode Zee. De aanvaring was de eerste, die liij in zijn 38-jarige loopbaan mee maakte. Over het hoe en waarom van de aanvaring wilde hij zich niet uitlaten, ook al niet omdat de kapi tein van de „Oranje" een bevriende collega is van een maatschappij, waarmee de Rott. Lloyd nauwe rela ties onderhoudt. De scheepvaartinspectie en de raad voor de scheepvaart zullen moeten beslissen. Aan de heer Goedewaagen was niet bekend, dat de „Willem Ruys" tijdens een bepaalde manoeuvre uit het roer gelopen zou zijn. EEN PASSAGIER! Onder hilariteit vertelde kapitein Goedewagen, dat een passagier na de aanvaring het licht van zijn hut niet kon aankrijgen en ook zijn deur niet kon openen, maarde man had vergeten zowel het licht knopje als de sleutel om te draaien. Er is geen zee waar men zoveel tankboten ziet als in de Rode Zee, zo merkte de kapitein nog op, maar bij de aanvaring had hy geen tankboot gezien. Er was wel een ander schip in de buurt, doch dit had niets met de aanvaring te maken. EEN WALVERHAAL. Dat de schepen naast elkaar zou den hebben willen opvaren om de passagiers gelegenheid tot groeten te geven met serpentines te wer pen noemde de gezagvoerder een „walverhaal". Bij het passeren wordt altijd gegroet door het geven van drie lange stoten op de sirene. Na de groet van de jongste gezagvoerder volgt er geroep en gejuich tussen passagiers en het Indonesisch perso neel. Het komt wel voor, dat de sche pen dan dichter by elkaar varen, doch altijd op „veilige afstand", aldus de gezagvoerder, die hieraan toevoegde dat schepen 's nachts niet dichter naar elkaar toe varen. Direct na de aanvaring werden veiligheidsmaatregelen genomen, doch de sloepenrol kon spoedig wor den afgelast, omdat er geen gevaar was. GEEN AARDAPPEL BESCHADIGD. „Bij wijze van spreken is er geen aardappel beschadigd", zo vertelde de kapitein nog verder, die het bericht als zouden de koel- en vriesinstalla- ties van het schip onklaar zijn ge raakt, naar het rijk der fabelen ver wees. Er is geen noemenwaardige wa terschade geweest, zeide hy tehslotte. Kapitein Goedewaagen had voor de mist in het Kanaal gedurende de laat ste zestig uren zijn bed niet meer ge zien, omdat zyn aanwezigheid op de brug voortdurend vereist was ge weest. Zaterdag of Maandag a.s. gaat de „Willem Ruys" bij Wilton-Feijenoord in het dok en indien er zich geen bij zondere omstandigheden voordoen, dan wordt venya'cht, dat het schip op 7 Maart a.s. weer kan varen. herdenkt men in de Sowjet- Unie het overlijden van Lenin (1924). Oud-S.S.'er pleegde laffe straatroof op oudere dame. „Welhet is gebeurd", ant woordde de 27-jarige oud-S.S.-er G. K. uit Maastricht de presi dent van de rechtbank aldaar, toen hem gevraagd was hoe hy tot zijn schandelijke daden was gekomen. K. moest zich verantwoor den wegens een laffe straatroof op een oudere dame, die hij van haar handtas met f 150 had beroofd. Op het alarm van de oude dame werd hij achterna gezet' en bij de achtervol ging werd door een agent van politie op hem geschoten. Ongelukkigerwijze trof één der kogels een tienjarig knaapje, dat vrij zwaar gewond werd. K. had eerder 'ingebroken bij zijn patroon en f 1050 ontvreemd. De eis luidde anderhalf jaar, uitspraak 3 Februari a.s. Blootshoofds staande op de trappen van het Capitooi legt Eisenhower, de nieuwe president van de Verenigde Staten, de eed af in handen van de president van het opperste gerechtshof, Fred. M. Vinson. Deze foto werd radiografisch naar Londen overgebracht en vandaar per telefoonlijn liaar Amsterdam. TOESTANDEN IN BEERT A Twintig beklaagden elk 6 weken gevangenis De Groningse politierechter heei't Woensdag 20 personen uit Beerta en Fir.sterwolde, die aanwezig waren op de publieke tribune in de raadszaal te Beerta toen daar een conflict ont stond, veroordeeld tot elk zes weken gevangenisstraf. Op 17 December jl. probeerden de ze personen op de tribune in de raads zaal te Beerta stemming te maken in verband met de ontevredenheid over de werkloosheidsuitkering. Toen men tal van beledigende uitroepen van de tribune af slaakte, gelastte burge meester C. van Essen de zaal te ont ruimen. Hieraan werd geen gehoor gegeven. Zelfs werd aan de burge meester en enige raadsleden het ver laten van de raadszaal belet. Hoewel de verdachten voor de plaatselijke politie hadden erkend feet bevel'tot ontruiming gehoord te héb ben, ontkenden zy dit voor de politie rechter. Mén trachtte ook het rechtscollege te overtuigen van de nood der land arbeiders in Oostelyk Groningen, waarop de politierechter steeds de verdachten verzocht zich bij de rechtzaak te houden. Een tiental ambtenaren van de rijkspolitie droeg tijdens de zitting zorg voor de rust op de publieke tribune van de rechts zaal, waarop zich talrijke inwoners van Finsterwolde en Beerta bevon den. Toen een der verdachten zich ty dens de zitting onbehoorlijk gedroeg, werd hij op last van de politierechter door de politie uit de zaal verwijderd. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij beriep zich op de verklaringen van de bur gemeester en een wethouder en het verbaal van de ry'kspolitie. Voor alle 20 verdachten achtte hy een strenge straf op zijn paats. Excessen als de ze, dienen in Groningen niet voor te Op 14 Februari is het paardendag De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren zal Zaterdag 14 Febr.uari een paardendag organise ren teneinde het paard, dat altijd klaar staat voor de mens, in het mid delpunt van 's mensen belangstelling te plaatsen. komen. Hij eiste een gevangenisstraf van zes weken. De advocaat van ver dachten, mr. L. Mok uit Amsterdam, achtte het vreemd, dat alle 20 ver dachten hier stonden te liegen. Hij vroeg tenslotte clementie en aanhouding van de zaak om nog meer getuigen te horen. De politie rechter was van mening, dat hier het overtuigend bewijs tegen deze 20 ver dachten wel terdege was .geleverd. „Die toestanden in Beerta vallen niet te tolereren", aldus de politierechter. Hij veroordeelde de verdachten con form de eis van de officier van justi tie tot 6 weken gevangenisstraf. Alle verdachten zullen in Hoger beroep Leerüng-journalkt te Rotterdam gearresteerd. Een opperwachtmeester van de Ko ninklijke Marechaussee heeft de 20-.ja- rige leerling-journalist L. Eiffench, verslaggever van „Het Rotterdamsch Parool", in verzekerde bewaring ge steld. De journalist wordt er van ver- dacht, in zijn blad militaire geheimen openbaar te hebben gemaakt. In afwachting van een nader onder zoek kan hij, naar mr. T- Semeyns de Vries van Doesburgh, officier van jus titie meedeelde, zes dagen in hechte nis worden gehouden. E. heeft een artikel geschreven over de bouw van een luchtwachtpost in Rotterdam. Op verzoek van zijn chef heeft hij, alvorens tot publicatie over te gaan, zyn gegevens geverifieerd bij de voorlichtingsdienst van de lucht macht in Den Haag. Ook andere in stanties van de Koninklijke Land macht werden in deze materie gekend. De bouw van deze luchtwachtpost geschiedt voor een ieder zichtbaar aan de openbare weg. MEISJES IN LICHTBLAUW ïn de navigatie stations en de „operatie"-kamers De luchtmacht heeft het plan, zo mogelijk binnen korte tyd, ongeveer twee duizend vrouwen in. haar gele deren op te nemen. Deze vrouwen zullen organiek ingedeeld worden by de Mïlva (Militaire Vrouwenafdeling) doch verder volledig ingeschakeld worden by de luchtverdediging. Een deel van dit personeel, name lijk 800, zal een volledige taak kun nen vinden bij het commando lucht verdediging, de overigen zullen wor den ingedeeld bij het korps lucht wachtdienst. Deze laatsten zullen worden geoefend in haar vrije tijd, teneinde in geval van oorlog onmid dellijk te kunnen worden ingescha keld. Enige tijd geleden is de luchtmacht begonnen met vrouwelijk personeel in te schakelen, voornamelijk bij die diensten die direct betrekking hebben op het werk van de navigatiestations. Daarbij zijn thans reeds 30 meisjes in dienst. Reeds tijdens de oorlog heeft men in Engeland een groot aantal meis jes (de zg. Wafs) bij de luchtmacht ingedeeld en het is gebleken, dat zij, speciaal op de navigatiestations, zeer JAARREDE VOORZITTER K. VAN K. Belasting op schijnwinsten veroorzaakt moeilijkheden In zijn traditionele jaarrede, welke hy Woensdag in de algemene ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden uitsprak, constateerde de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, dat 1952 voor het bedrijfsleven binnen het gebied van de Kamer nog een vry gunstig jaar is geweest, al moet van een geringe, maar toch wel merkbare geleidelijke teruggang worden gesproken. Financieel-econo- misch staat ons land sterker dan enkele jaren geleden, maar het moei lijke probleem zal ook dit jaar zyn: uitbreiding der werkgelegenheid en liet zoeken van afzetgebieden voor onze exportproducten, opdat de werk loosheid kan worden beteugeld. De heer Kammeraad wenste de leden van de Kamer toe, dat het hun gegeven zal zijn, daaraan hun daadwer kelijke medewerking te verlenen. In het district der Kamer tekende zich het afgelopen jaar een toene mende werkloosheid af; gemiddeld bedroeg deze in Zeeland 2376 perso nen (27 promille) tegen 1864 (21 promille) in 1951. De voornaamste oorzaken waren conjuncturele invloe den en de structuurveranderingen, die met name in de landbouw optra den. Dat het cijfer eind 1952 aan zienlijk hoger lag dan aan het begin van dat jaar moet echter ook wor den toegeschreven aan de invloed van de Werkloosheidswet, waardoor met name uit de landbouw het aanbod groter was en aan de zeer ongunsti ge weersomstandigheden. Gok in Zeeland zullen maatregelen om werkgelegenheid te scheppen, niet mogen uitblijven; spr. dacht daarbij in de eerste plaats aan de uit voering van cultuurtechnische wer ken en gewaagde van de vele moge lijkheden by ontsluiting van de na tuurlijke welvaartsbronnen in Zee land, te bereiken door het aanleggen van vaste oeververbindingen. Al staan de beste stuurlui aan de wal, men is het er algemeen over eens, dat de belastingen hun maxi mum hebben bereikt en wellicht reeds hebben overschreden. Het invorderen van belastingen op schijnwinsten, in vorige (betere) ja ren behaald, holt de grote bedrijven uit en plaatst de kleine voor vaak catastrophale moeilijkheden, aldus de heer Kammeraad. Nog nimmer werd een beroep op het Middenstandsborg- stellingsfonds ter dekking van de li- quiditêitsbehoeften der kleine bedrij ven zo dringend vernomen als in de laatste tyd. Op de overheid rust der halve de zware verantwoordelijkheid, de zo moeizaam verkregen gelden met uiterste zuinigheid te beheren en het meest doelmatig te besteden. Naar spreker meende, kan helaas niet altijd worden gezegd, dat hier naar wordt gehandeld. Hoewel het industriële bedrijfsle ven in het algemeen gelukkig over de naaste toekomst niet al te pessimis tisch is gestemd, is men toch uiterst voorzichtig bij het doen van nieuwe investeringen. Men acht de toekom stige risico's daarvan zeer groot, waar tegenover als gevolg van de fis cale politiek slechts beperkte winst mogelijkheden staan. Het bedryfsle- ven betreurt deze gang van zaken zeer. Temeer waar met het oog op de werkgelegenheid in de toekomst juist het doen van investeringen op grotere schaal noodzakelijk is. belangrijke diensten kunnen bewijzen en in sommige opzichten is hun werk zelfs efficiënter gebleken dan dat van de mannen op gelijke posten. De vrouwen, die met de luchtmacht een vast dienstverband aangaan kun nen een belangrijke operationele taak krijgen. Zij kunnen optreden als offi cier gevechtsleider, in welke functie zij in staat moeten zijn zelfstandig binnenkomende gegevens te sorteren en te coördineren. Zij zullen daarvoor werkzaam worden gesteld in de zg. operations room, waar in beeld wordt gebracht wat zich in een bepaald ge bied in de lucht afspeelt en welke po sities de vliegtuigen daar innémen. LUCHTWACHT Ook by het korps luchtwachtdienst kunnen vrouwelijke officieren werk zaam zijn, nl. een bij elk der acht luchtwachtcentra. Zij zullen leiding geven aan ruim honderd vrouwelijke vrijwilligers en moeten uiteraard vol ledig op de hoogte zijn van meldings procedures en van de instrumenten, die hierbij worden gebruikt. De meisjes zullen gekleed worden in het blauwe luchtmachtuniform. Italiaanse Kamer was 68 uren bijeen Kieswet werd aangenomen De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Woensdagochtend haar vertrouwen uitgesproken in pre mier de Gasperi's regering na de langste onafgebroken vergadering in de Italiaanse parlementaire geschie denis. De stemming vond Woensdagoch tend, bij het aanbreken van de dag, plaats, nadat communistische en uiterst-links-socialistische afgevaar digden 68 uur lang Marathon-toespra ken hadden gehouden, om haar te vertragen. Er werden 339 stemmen voor en 25 tegen de regering uitge bracht. De bijna tweehonderd com munistische en links-socialistische af gevaardigden weigerden te stemmen. Gedurende de stemming bleven zy zwijgend zitten. Toen de Kamervoor zitter het resultaat van de stemming mededeelde, verlieten zij, onder het zingen van de „Internationale" de vergaderzaal. Daarna werd de nieuwe kieswet aangenomen. VRLJ VEEL BEWOLKING. Geldig tot Donderdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met kans op wat lichte regen of motregen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk Westelijk, later uit uiteenlopende richtingen. In het Noordoosten van het land iets kouder dan gisteren. Elders weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1