Onze Vrouw ettpaama Canadese vrouwen in Toronto hebben haar „eigenw ziekenhuis EEN RUSSISCH KIELTJE" MET FLEURIG BORDUURWERK NYLONELEGANT EN STERK, MAAR MOEILIJK TE VERWERKEN Van Vrouw toi Vrouw DONDERDAG 22 JANUARI 1953 PROVINC1 ALE ZEEUWSE COURANT 9 c PIONIERSWERK WERD BELOOND Hospitaal startte in 1910 met zes bedden en één verpleegster! (Van een correspondent) Er is in Toronto een ziekenhuis dat Women's College Hospital heet. Het is een bijzonder ziekenhuis. Niet alleen de patiënten zyn vrouwen, maar ook de hele staf, en zyn geschiedenis gaat terug tot de tyd, toen de vrouwen nog maar pas zelfstandig begonnen te worden. In 1883 werd in Toronto door een groep mannen en vrouwen, die vonden dat ook vrouwen de mogelijkheid moesten hebben om medicynen te stu deren, het Ontario Medical College voor Women opgericht. In die tijd wilde namelijk niet één universiteit in Canada vrouwen tot de colleges toelaten. Er werd een kliniek opgericht, waar de studenten practische ervaring konden opdoen, er kwam een eigen apotheek, en een tijd lang bleef het daarbij. werk en dacht: Ziezo, ik ga me ver kleden en naar de trein. En net op dat moment wordt er gebeld. MAN RENDE WEG. Ik ga naar de deur en daar staat een man voor me, met een vrouw. De man ziet mijn verpleegsters-uniform, draait zich om, en rent weg, voordat ik hem kan vertellen, dat het zieken huis gesloten was. En daar stond ik met mijn patiënte. Nu, van naar huis gaan is die Kerstmis niets gekomen. Ik had het veel te druk me de baby die er op Kerstdag werd geboren. Een wasmand moest nog gauw om getoverd worden in een wieg! En na die eerste baby hebben we dan maar besloten het ziekenhuis ook open te stellen voor kraamvrouwen. Verleden jaar werden hier bijna vijf en twintig honderd babies geboren, en ons zie kenhuis heeft op dat punt zo'n goede reputatie gekregen dat de meeste mensen denken dat het alleen maar kraaminrichting is. Ze beseffen hele maal niet, dat het eigenlijk een ge woon ziekenhuis is". Zuster Clara Dixon is nog steeds aan het ziekenhuis verbonden, nu in de functie van onder-directrice. Ze In het begin van de twintigste eeuw werd het Ontario Medical College overbodig, omdat de Toronto Medical School vrouwen als studenten ging toelaten, maar de kliniek bleef be staan. Het bleek echter nog heel moeilijk voor de afgestudeerde vrou welijke doktoren om zich een plaats te veroveren in de maatschappij, en lange tijd weigerden zelfs de zieken huizen om de vrouwelijke doktoren bij haar eigen patiënten, die in die ziekenhuizen waren opgenomen, toe te laten. Het werd duidelijk dat er maar éénoplossing waseen eigen ziekenhuis. En zo kwam in 1910 het Women's College Hospital tot stand, een ziekenhuis met het indrukwek kende aantal van zes bedden, waar voor één verpleegster de zorg had. Clara Dixon heette ze, en ze moet altijd een beetje lachen als ze over die tijd vertelt. „Ik was al een paar jaar lang niet naar huis geweest, toen ik die baan aannam", zegt ze, „en één van mijn voorwaarden was, dat ik de Eerste Kerstmis naar huis mocht. Dat werd toegestaan, en ja hoor, op de dag vóór Kerstmis was ik klaar met mijn Heus mevrouw, of u nu pro of con tra Moskou bent; u kunt voor uw kleine jongen en ook voor uw kleine meid gerust zo'n vrolijk geborduurd Russisch kieltje maken en het zal hun alleraardigst staan. We geven er het patroon voor een korte broek by, maar het kan even goed op een rok je of op een lange broek gedragen worden. Het kieltje vraagt circa 1 meter stof en het broegkje 50 centimeter van 90 breed. Men maakt de voorslui ting van het broekje door onder de gevoerde linkervoorkant 'n eveneens gevoerde knoopsgatenreep volgens de ingetekende vorm te naaien en rechts een gevoerde knopenreep aan te zet ten. De in het patroon aangegeven voeringzak wordt bij de zakopening 0. tJO. /8. M.30.33. O.X.5./Q. met broekstof bekleed en daarna in genaaid. In de achterstukken stikt u de figuurnaadjes. De zijnaden boven en onder de zakopening sluiten en evenzo de beennaden en de midden naad. De bovenrand werkt u met een 3 centimeter brede reep voering af en voorziet hem van knoopsgaten, waannee u het broekje op een voe ringlijfje knoopt. U vindt het patroon hiervan naast dat van de broek. Het beleg aan de achterkant vouwt u naar binnen, waarna de knoopsluiting aangebracht wordt. Schoudernaden sluiten en de hals en de armsgaten met schuine reepjes afwerken. Op de brede zoom naait u de knopen in overeenstem ming met de knoopsgaten in de broekband. Voor u het kieltje in elkaar stikt, brengt u eerst het borduurwerk langs de sluitkant en op de mouwen aan. Tegen de onderslag van het linker voorpand naait u een 5 centimeter breed beleg, waarna u de knoopjes aanzet. Het beleg tegen de sluitkant van het rechtervoorpand reikt tot de middenvoorlijn. By het aanstikken naait u gelijk de lusjes mee. Zij- en schoudernaden sluiten en de halsrand tussen de dubbele stof van het boord je (2% by 31 centimeter) zetten, dat eveneens met een knoop en lusje sluit. Het verdient wel aanbeveling om ook achter het borduurwerk van de mouw een reepje voering te naai en. Mouwnaden sluiten en de ingerim- Eelde onderkant van een boordje (2l/a y 17 centimeter) voorzien. Over de kop even ingehouden zet u de mouw met de naad circa 2 centimeter voor de zijnaad in het armsgat. Het cein tuurtje maakt u 2% 3 centimeter breed. Houdt u niet van handwerken of heeft u daar geen tyd voor, dan kunt u het borduursel vervangen door kleurig bewerkt band, dat in ver schillende breedten en allerlei aardi ge dessins te koop is. ELLA BEZEMER. SST J «as® O faz frl i- s i 8 I Si X 21 H f &o nl 5 al V Lo:> El ,v6 O l 1 i I i.v. atiM s- W 3f. a /9M „I vertelt dat er aan dat eerste zieken huis met die zes bedden ook een ope ratiekamer verbonden was. „Het was een hele onderneming", vertelt ze. „In de eerste jaren bestond de hele staf uit drie of vier vrouwen, en de patiënten konden de operatiekamer op geen enkele wijze bereiken dan te voet. De patiënt stapte gewoon het bed uit en wandelde erheen". In de laatste achttien jaren, sinds het nieuwe ziekenhuis werd gebouwd, zijn de vrouwen in stromen naar het Women's College Hospital gekomen. Het is er altijd vol, soms overvol. En toch, als een vrouw ooit als patiënte in dat ziekenhuis heeft gelegen, en ze moet weer onder behandeling, dan wil ze geen ander ziekenhuis meer dan het Women's College Hospital, zelfs al zou ze in de gang moeten slapen. Misschien komt dat door de hele sfeer die er in het ziekenhuis heerst. PIONIERSGEEST. Al bestaat het ziekenhuis in verschillende vormen nu al veertig jaar, er heerst nog steeds een soort Rumoer in de wereld van de „haute coiffure". „Gaan de dames lieur haar langer dragen?" Dit is de brandende vraag, die momenteel niet alleen de dames en haar kappers bezig houdt, maar ook de ruime belangstelling van de heren geniet. Met drie tot vijf centimeter lange haren achten vele coiffeurs de grens van het redelijke overschreden. „Het is onze taak de vrouwen mooi te ma ken", aldus deze kappers. „Zy beho ren niet als mannen gekapt te wor den". De mannen, die doorgaans de kap persrekening te betalen kijrgen, denken er net zo over, vooral omdat zeer kort dameshaar een veeivuldiger gang naar de kapper betekent. De heer Martin Leyger te 's-Gra- venhage, geen onbekende in kringen van de haute coiffure, stelt zich op het standpunt, dat er ook in de kap perswereld grenzen zijn en heeft in een artikel in een der Nederlandse dagbladen een haarlengte van 1012 centimeter verdedigd. Dit artikel is voor het bestuur van de sectie Holland van de „Haute Coif fure Francaise" aanleiding geweest om de heer Leyger als lid van deze sectie te royeren. In de brief, waarin het bestuur de heer Leyger van diens royement op de hoogte stelt, wordt hem verweten, dat hij „zijn collega's in discrediet heeft gebracht". Tot voor een jaar was de heer Leij- ger nog president van de sectie Hol land en tot 14 Januari, de dag van zijn royement, droeg hij nog de ere-, titel „President Fondateur" van deze sectie. pioniersgeest. Sommige van de eerste vrouwelyke doktoren die er werkten, zijn er nog steeds. Zij weten allen hoeveel er tot stand is gebracht en ze waarderen hun schitterende uitrus ting en de keurig ingerichte zalen des te meer, omdat zy zich kunnen her inneren hoe zij begonnen zijn. Heel lang hebben ze niet onder die primitieve condities behoeven te wer ken; in 1915 verhuisde het zieken huis naar 'n betere accommodatie, en daar kon men al een stuk of dertig patiënten bergen. In 1918 werd er een nieuwe vleugel aangebouwd en in 1935 werd dan het nieuwe ziekenhuis gebouwd dat nu nog in gebruik is, en waar plaats is voor 140 volwasse nen en 45 kinderen. Binnenkort zul len er aan dit ziekenhuis ook weer twee nieuwe vleugels worden ge bouwd. Maar nog steeds is het een ziekenhuis vóór vrouwen, dóór vrou wen. Er komen nu wel mannelijke doktoren af en toe voor operaties, maar twee van de beste chirurgen in Toronto zijn vrouwen, en zy behoren by de staf. „Er zijn wel eens onenigheden", ver telt een van de doktoren, „maar we hebben zo'n goede samenwerking, dat dit nooit erg wordt. Doordat allen vrouwen zijn, bestaat er bijvoorbeeld een veel vertrouwelijker verhouding tussen verpleegsters en doktoren. En iedereen houdt van het ziekenhuis, juist omdat het iets is, dat met zo veel moeite tot stand gekomen is". Weefsel dient voorzichtig en met beleid te worden behandeld. Nylon! Luttele jaren geleden nog een toverwoord voor dc Hollandse vrouw; een woord dat een nieuw en vrijwel onbekend artikel aanduidde. Wie van een relatie in Amerika een paar nylonkousen kreeg, werd allerwe gen benyd Thans kunnen we In Nederland niet alleen volop nylonkousen kopen, maar ook blouses en ondergoed, vervaardigd uit dit byzonder materiaal. Nu in de winkels steeds meer stof fen onder de soortnaam „nylon" te koop worden aangeboden is het wel nuttig om degenen die haar eigen gard&tobe plegen te vervaardigen, at tent te maken op enkele punten die men bij het werken met deze stoffen niet mag verwaarlozen. Zoals bekend is nylon (en het in Ne derland vervaardigde equivalent „en- kalon") sterker, elastischer en beter bestand tegen slijtage dan katoen, rayon etc. Het gevolg is, dat het ook meer weerstand biedt tegen scheuren of knippen. Daarom gebruike men by het bewerken van nylonstoffen zeer scherpe scharen, en vooral dunne spelden en naalden. Men knipt bij voorkeur het weefsel eerst zo zuiver mogelijk en trekt vervolgens een aan tal draden uit om daarna opnieuw langs de zo ontstane lijn te knippen. Door hun gladheid rafelen de nylon garens snel; laat dus nooit de randen van de naden onafgewerkt, en han teer de uitgeknipte stukken zo min mogelijk. Knippen dient men te- doen in de richting van de inslag (dus van zelf kant tot zelfkant) of diagonaal; men heeft dan de minste kans dat het weefsel later op de naden gaat rim pelen. Knip ruime zomen en naden aan (anti-rafel!) en knip knoopsga ten iets kleiner dan normaal. Rijgen doet men daarna op de gebruikelijk manier met dun ryggaren; voor het stikken neme men liefst nylon- of en- kalongaren, waarbij de spanning op het naai- en spoelgaren zo laag moge lijk moet worden gehouden. By een naaimachine met verwisselbare onder delen voor fyn en zwaar weefsel ge bruike men de onderdelen voor rijn werk. Tijdens het naaien mag vooral niet aan het weefsel getrokken wor den; door lichte druk leide men het in goede richting. NADEN. Om het meergenoemde rafelen zo veel mogelyk tegen te gaan, kan men het best Engelse, Franse of platte na den toepassen. Bij normale naden worden de randen afgewerkt door ze om te slingeren of met een speciale schaar te kartelen. De fynste weef sels worden dubbel gezoomd; bij zwaardere weefsels kan de zoom wor den afgewerkt met boorband. Ge bruikt men hiervoor geen nylonband, dan dient men het band eerst „uit te krimpen" evenals kant of andere ma terialen, die men als versiersel of tus- senzetsel aan het enkalon. of nylon kledingstuk wil zetten. Tenslotte Is bij het stryken voor zichtigheid geboden. Gebruik een lauw-warm ijzer; bjj te grote hitte smelt de stof. Om zomen en naden vlak te maken kan men een vochtige perslap gebruiken. Nylon en enkalon kunnen niet met een strijkijzer ge- plisseerd worden! Taart met 102 kaarsjes! Woensdag vierde mejuffrouw Neeltje van Velzen. die een liefdevol onderdak heeft gevonden bij het Leger des Heils te Dordrecht, haar 102e verjaardag. Zij was geestelijk en lichamelijk nog in staat de drukte die haar bijzondere verjaardag met zich meebracht. te doorstaan. Namens de gemeentelijke dienst van sociale zaken is haar een taart aangeboden met 102 kaarsjes! INAVO AUTO-VEILING RIedere VRIJDAGSS VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM H i-HiH.n.llfH WglVMjSa In afwachting van uw gloeien de vrotesten tegen die afwas die wij maar moeten laten staan, lijkt het mij niet ondienstig een oud en ietwat pijnlijk splintertje van herinnering uit onze huid te halen. Het is alweer enige maanden geleden dat ik hierop zinspeelde, maar tot het verhaal-zelf ben ik niet gekomen. En toch wilde ik u de kwestie eens voorleggen, want het benieuwt mij werkelijk te weten of er meer vrouwen zijn die last van dit splintertje heb ben. Het gebeurde mij dan op een avond dat ik naar een van die non-stop-radio-attracties zat te luisteren, die bij tijd en wijle met het geraas van verlate locomotie ven door onze huiskamers dave ren. Niet dat ik zo buitenmate ge charmeerd ben van dergelijke amusementen. Want behalve de generale indruk van flauw en oppervlakkig lijken zij, onder welke naam of vlag zij zich ook aandienen, zó allereentonigst op elkaar, dat men met één aan te horen voor een halfjaar genoeg heeft. Maar af en toe moet iemand, die belang in alle levensuitingen stelt, toch wel eens een steek proef xiit dat vat nemen; vooral als het links en reents in krant en periodiek klachten regent te gen dit soort duur, luidruchtig en blijkbaar uiterst povulair ver maak. Is het wezenlijk zó erg? dacht ik, ook naar aanleiding van sommige brieven in deze ru briek. Dan maar eens manmoe dig te knop omgedraaid en de douche desnoods ijskoud onder gaan. De beste bode is nog altijd de man zelf, Het was heel ijskoud, lieve le zeressen, dit ongewend stortbad van geestigheden. Misschien doet men verstandig er zachtjes, met kwartieren tegelijk, aan te wen nen, net als bij de hoogtezon. Maar ik liet mij in dezen niet kennen, gedachtig aan Nova Zembla en Van Speyck en zo. Vooruit dus, niet kinderachtig zijn: als die hele stampvolle zaal zo schatert, moet er toch wel hier of daar iets geestigs verstopt zit ten, als de boon in het Drieko ningenbrood. Tanden op elkaar en luisteren, alia Zo'n confe rencier staat daar óók maar niet leuk te wezen en iedereen door te hebben voor zijn genoegen. Nee, dat was werkelijk om me delijden mee te krijgen. Er schijnt in deze wereld maar een heel beperkt aantal mopjes aan wezig, en met al die conferen- DE GEVALLEN ces van tegenwoordig wordt de spoeling per optreden natuurlijk eardip dun. Dan nog maar weer eens van mijn schoonmoeder, met wie ik best kan opschieten, hèel best, dames (waarom scha teren die dames nu al?), zij komt volgende week logeren, dus ik behoef nti gelukkig nog niet op mijn woorden te passen. (Even wachten tot de dames uitgela chen zijn). Hoewel, laat ik niet tevèel zeggen, want mijn vrouw zit ook naar deze uitzending te luisteren en..Dan volgt er eni ge detaillering van dié aardige vrouw; sprekend haar moeder; en een historie van een hoedje of een schoonmaak of een uitver koop, al naar het seizoen. Het •lijkt mij niet Alles om vrouw van een conférencier te zijn. Maar eindelijk, gelukkig zijn vrij via de accordeon-virtuoos, A guy is a guy, Kijk-es-in-de-pop- petjes-van-mijn-ogen en meer van die speeltuindeuntjes voor grote mensen gelukkig beland bij de sketches, zoveel als mopjes met-aankleding. En leuk dat dié zijn, leuk! De zaal is dan zowat aan een permanente hik toe. De avond die ik het genoegen had al luisterende bij te wonen, presenteerde als speciale attrac tie lachen, gieren, brullen! het allerdolste wat er ter wereld beslaat: de oudste inwoonster van een met name genoemde grote stad, een meer dan hon derdjarige weduwe. Nu lijkt het mij direct al niet zeer fijngevoelig om zo met een woonplaats te komen aandragen, want allicht telt die werkelijk 'n honderdjarige die prompt voor het prototype van deze micro foonacrobate wordt aangezien. Maar goed wie over zulke kleinigheden valt is een knies oor. De honderdjarige verschijnt ten tonele, uiterst komiek getui ge de orkaan van lachbuien in de zaal en behept met de mal uit schietende kraakstem die aan de ze leeftijd eigen schijnt te zijn. Ma.o.r als zij dan ook nog, ongelo felijk rad gebekt allerlei moppi ge herinneringen gaat ophalen, een soort horlepiep begint te dansen en giebelende gewaagd heden begint te kraaien over be paalde kledingstukken waarover zlfs een jónge dame niet gauw in het publiek zal uitweiden Dan wordt het dunkt mij, on danks de bulderende bijval van de zaal, hoog tijd om de knop om te draaien En constateer ik dat ik nog eeji heel eind achteraan kom in het waarderen van actu ele geestigheden. Ik heb, dom ge noeg misschien, een oude vrouw altijd een soms lieve, soms stati ge, soms trieste, maar altijd eer biedwaardige verschijning ge vonden. Voor de grijze haren zult gij opstaanhebben wij dat óók al achter de rug? SASKIA. Zij gaat naar de WINTERSPORT Januari en Februari zijn topmaan- den voor de wintersportcentra in Eu ropa, en ook in Nederland zijn er ve len, die dan voor een poosje de natte grauwe winter in eigen iand achter zich' laten, en naar de besneeuwde bergen vertrekken. Behoort u tot die gelukkigen Dan zult u vermoedelijk byzonder belangstelling hebben voor de wintersportkleding, die de Ween- se mannequin Vera op bovenstaande foto's toont; het zijn allemaal onont beerlijke attributen voor de adspi- rant-ski-ster. De warme jumper links werd vervaardigd uit reeleder, heeft gebreide wollen boorden en zal het uitstekend „doen" op een waterdichte pantalon (liefst van stevige wollen gabardine) die natuurlijk ook een on misbaar onderdeel van de ski-garde robe is. Rechts ziet u een water- en winddicht ski-jacket, waarvan capu chon en manchetten goed dienen aan te sluiten. Zo'n jacket kieze men bij voorkeur in een felle kleur; witte kle ding is gauw smoezelig en doet bo vendien vaak grauw aan tegen de u omringende sneeuw. Een eenvoudig jurkje vaor 's avonds mag evenmin ontbreken! De midden- ste foto toont u een z.g. „separate" van vrolijke ruitstof. Zo'n tweedelig pakje heeft het voordeel dat rok of jumper nog eens gecombineerd kun nen worden met andere jumpers en rokken, zodat u meer mogelijkheden hebt dan met een gewoon japonnetje. „Decada della Lana" in Italië. Ook de Italiaanse „haute coutu riers' 'hebben deelgenomen aan de wolweek, de „Decada della Lana", die in Italië iets later wordt gehou den dan in Holland. Voor deze win terweek hadden zy speciale modellen ontworpen, die nu reeds door de Ita/- liaanse confectionairs worden nage maakt. Er waren rokken van fijn zwart laken, afgezet met dikke wol len franje; ski-pantalons van stevige wollen jersey met bijpassende, even eens met franje gegarneerde jum pers; geklede japonnen en ensembles van jersey en duvetine, en verschei dene cocktaildresses en avondjapon nen van wollen fantasie-stof. Romes modekoning Antonelli, die vele Amerikanen tot klant heeft, ver wekte sensatie met zijn schepping ..October Sun": een winter-ensemble voor de koudste dagen van het jaar. Op een streng aansluitende rok cre- eerde hij een wijde, fel-rode lakense driekwart mantel, waaronder een zwart twin-set van fyne wol werd gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11