Voor West-Duitsiand thans de internationale sfeer ongunstig SCHEVEN1NGSE ROOFMOORD NA 34 JAAR OPGEHELDERD PORSCHE-RIJDERS RIEPEN DE MOKER TE HULP BOEK DINSDAG 20 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Dr. ADENAUER SPRAK Amerikaans rapport over oplevend nieuw Nazidom Franse, Britse en Nederlandse bezwaren De Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland heeft een rapport over de Westduitse geestesgesteldheid gepubliceerd. Er is een opinie-onderzoek in gesteld door een Duits bureau op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Hierbij zijn 1200 personen gehoord in de eerste helft van December 1952. Gebleken is nu, dat meer Duitsers het Hitlerregiem goedkeuren en minder Duitsers in een Europese federatie wensen samen te werken. Van de onder vraagden waren 49 op de 100 tegen liet doen van herstelbetaling aan de Jo den. In Mei 1951 zei 34 procent, dat er meer goed dan kwaad in het Hitler regiem gescholen had. Veertig pro cent zei, dat meer kwaad dan goed in het Naziregiem was, doch in Decem ber 1952 waren de respectievelijke cij fers 44 procent en 39 procent. Bij de jonge Duitsers zag 49 procent voor deel in het Hitler-regime en 29 pro cent meer kwaad. Het rapport consta teert een toeneming van de Nazi- oriëntatie bij de jeugd, evenals bij de leden van de Vrije Democratische Partij, waarin volgens de Britse au toriteiten de kortelings gearresteerde Neo-Nazi's poogden door te dringen. Een vergelijlang van de gevoelig heid voor het communisme en de aantrekkingskracht van het Nazidom toont onomstotelijk, dat het Nazidom een groter probleem vormt dan het communisme. In de leeftijdsgroep van 18 tot 24 bleek 56 procent voor een enkele sterke nationale partij te zijn tegen slechts 23 procent tegen. Van de ondervraagden meende 59 procent, dat het Duitse volk zich niet schuldig behoeft te gevoelen aan de tegen de Joden begane gruwelen. Slechts degenen, die de daden feite lijk begaan had, trof schuld. Tegen herstelbetaling aan de Joden was 49 procent en voor slechts 26 procent. Het bleek, dat 47 procent voor een nationaal Duits leger was, dat zou deelnemen aan de defensie van West- Europa en 22 procent voor een Euro pees leger met Duitse divisies. De meerderheid is van oordeel, dat Duitsland in de toekomst het sterkste land van Europa moet worden en de leiding moet geven, aldus het rap port. ANDERE MENING. De West-Duitse kanselier Adenauer heeft Maandag aan Britse journalisten verklaard, dat er „geen gevaar" be staat voor een poging van de nazi's in West-Duitsiand naar de macht te grijpen. Hij was evenmin van mening, dat aanhangers van de vorige week gearresteerde ex-nazi-leiders in de be staande rechtse partijen konden infil treren. Dit betrof dr. W. Naumann en zijn medestanders. Adenauer sprak zijn verwondering uit over het Zon dag door de Amerikaanse hoge com missie bekend gemaakte rapport, waaruit blijkt, dat er „een veelbete kenende opleving van het nationalis me in West-Duitsiand" in de afgelo pen 18 maanden is geweest. De West- Duitse kanselier achtte het aantal on der-vraagden (1200), op wier verkla ringen het rapport ten dele was geba seerd, „zeer gering". De kanselier vond sommige vragen in het bewuste opi nie-onderzoek „merkwaardig geformu leerd". Dr. Adenauer wees er op, dat de Neo Nazi's vrijwel geen invloed heb ben op het politieke leven. Het zijn de huidige politieke partijen, die de grote meerderheid der kiezers achter zich hebben. Adenauer was ook verwonderd over het plotselinge Britse optreden in de zaak Naumann. Men had afgesproken, dat Naumann's gangen zouden nage gaan worden en toen kwamen plotse ling de arrestaties. De Britse hoge commissaris Kirkpatrick had beloofd dr. Adenauer van het welslagen der actie op de hoogte te stellen, wanneer de resultaten bekend zouden zijn. Tot dusver had Adenauer nog niets van de Britse hoge commissaris vernomen. Adenauer sprak verder zijn grote bezorgdheid uit over het feit, dat allen die zich tegen West-Duitsiands aan sluiting bij het Westelijke verdedi gingsstelsel verzetten, naar het schijnt over „zeer grote sommen geld" be schikken. „Wij weten niet waar dat geld vandaan komt. Wij kunnen zelf niet zoveel voor onze eigen propagan da uitgeven" besloot hij. Hij achtte de internationale sfeer momenteel ongunstig voor de hervat- In de tijd toen iedereen nog droomde van Marsbewoners en Marskanalen, heeft een nuchtere Engelsman eens een becijfering gemaakt van de arbeid die aan het vermeende bevloeïingssysteem op Mars ten grondslag moest liggen. Hij kwam tot de conclusie dat zelfs het be scheiden kanalennet van de kaart van Schiaparelli een totale lengte moest be zitten van een stevige 300.000 km. en dat het uitgraven van deze brede water wegen gelijk stond met ongeveer ander half millioen Suezkanalen, voor welk karweitje een arbeidersploeg van 200 millioen man een flinke 1000 jaar in touw zou moeten zijn geweest. Dat gaf te denken. Een tweede tegenvaller was, dat het door prof. Pickering in de Mars- avond waargenomen lichtschijnsel op zichzelf niets nieuws was, want vóór dien werd het reeds herhaaldelijk op gemerkt en dankte zijn ontstaan aan wolken op grote hoogte die nog door de avondzon beschenen werden nadat het daaronder liggende land reeds in het duister was gehuld. Net als op aarde. Een ander punt dat tot overpeinzing stemde, was een verdubbeling van be paalde kanalen die duidelijk door twee xoaarnemers in Zuid-Frankrijk werd geconstateerd, terwijl daarentegen Schiaparelli volhield op hetzelfde tijd stip hetzelfde object enkelvoudig te hebben gezien. Tenslotte waren het de kinderen die aan alle onzekerheid een einde maak ten. Twee geleerden weer in Engeland hadden n.l. voor een schoolklas een kaart opgehangen, voorzien van tal loos willekeurig aangebrachte vlekken, punten en streepjes, en de leerlingen verzocht te tekenen wat zij in werke lijkheid zagen. Het resultaat was ver rassend, want de jeugd die het dichtst bij zat, tekende zo ongeveer wat er was aangegeven, dus een onsamenhangend geheel van streepjes en stippeltjes. Maar de kinderen achter in de klas konden de verschillende details moei lijker onderscheiden en bleken de vage opeenvolging van donkere vlekjes als aaneengesloten rechte lijnen weer te geven. Kortom, in de tekeningen der kinderen kwamen de typische Marska nalen voor de dag! De conclusie was duidelijk: reelcsen van licht- en schaduwnuanceringen op het oppervlak van Mars waren door verschillende waarnemers eveneens als rechte lijnen gezien, of in andere woorden, de z.g.n. Marskanalen hadden hun ontstaan te danken aan foutieve waarneming, als gevolg van het feit dat de sterkste kijkers niet.in staat wa ren de details voldoende binnen het be reik van het oog te brengen. Grote kij kers, gekoppeld aan opname-apparaten, hebben de juistheid van deze conchisie bevestigd, want reeds 40 jaar geleden bleken de Marskanalen op de foto's te zijn opgelost tot afzonderlijke stippen en vlekken. Maar liet lekenpubliek wil de van deze nuchtere feiten voorlopig niets zoeten, en verlustigde zich nog tientallen jaren in heerlijke Marsfanta sieën. Mogen wij ons nu eens in fantasieën verdiepen? Laten we dan eens lichtsig nalen naar Mars zenden. Ons hele land dient dan geïllumineerd te worden. E. Pétillon. Eisenhower heden president der V.S. (Slot van pag. 1). TERDEGE BESTUDEERD. Een speciale commissie van de stad Washington heeft maanden lang de problemen van de inhuldigingsfeesten bestudeerd. Zij heeft zich een jour naalfilm van de vorige feestelijkhe den laten voordraaien en heeft een sub-commissie afgevaardigd om alle archiefstukken te bestuderen, waar in van deze plechtigheid melding is gemaakt. Daardoor zal deze vierjaar lijkse Amerikaanse traditie strikt overeenkomstig de oude gebruiken verlopen. We moeten erkennen, dat het luid ruchtige tradities zijn, maar Ameri kanen zijn nu eenmaal dol op parades en, zoals de volksmond pleegt te zeg gen, „geen hel van ruw weer" kan de massa ervan weerhouden te gaan kijken naai- de spectaculaire optocht, waarmee het nieuwe regiem telkens begint. Inmiddels heeft president Eisenho wer reeds een eerste precedent ge schapen, door te zeggen, dat hij een „Anthony-Eden" hoed tijdens de plechtigheden zal dragen. Tot dusver was de hoge hoed het hoofddeksel, dat aan deze gebeurtenis stijl placht te verlenen. Maar Mamie Eisenho wers opmerking dat „Mijn man geen gezicht voor een hoge hoed heeft", eens bij wijze van grap uitgesproken, heeft naar het schijnt, zijn uitwerking niet gemist. Wie zei daar dat mannen zelfs presidenten van de Verenig de Staten niet ijdel zijn? DE MEDAILLE. Dat zou voorts kunnen blijken uit een incidentje met de speciale herin neringsmedaille, die op deze dag te gen drie dollar per stuk pleegt te worden verkocht (en waarvan de op brengst wordt gebruikt om de kosten te dekken van de opbouw der tribunes of het instandhouden van een lokaal, waar de in de menigte zöek-geraakté kinderen op hun ouders kunnen wach ten of iets dergelijks)Op de ene zijde van deze medaille staat het profiel van president Eisenhower afgebeeld; aan de andere kant vindt men de Amerikaanse adelaar. Men zegt nu, dat Mamie ernstige bezwaren had tegen dat profiel. De mondhoeken waren tè zeer naar beneden getrok ken, hetgeen het gezicht een tè straffe uitdrukking gaf. Dus werd de ontwerper van het stuk, de beeld houwer Walker Hancock, op het ta pijt geroepen en kreeg hij opdracht de mondhoeken op te vrolijken. Maar vandaag zijn al deze details, alle problemen die zich bij de orga nisatie van zo'n millioenen gebeurte nis voordoen, tenslotte opgelost. Voorzover zij dat niet zijn, moeten zij zich zelf maar zien te ontrafelen. Dit is de dag van de spelen mor gen begint het beleid van het nieu we bewind in ernst. ting van de FransDuitse besprekin gen over het Saargebïed enz. Er wordt nogal veel critiek gehoord in verband met het proces Oradour, de kwestie van de uit Breda ontvluchte oorlogs misdadigers enz. VOOR DE RADIO Maandagavond heeft dr. Adenauer voor de radio gesproken en verze kerd, dat een met de Nazi's sympa thiserende partij bij eventuele ver kiezingen de nederlaag zou lijden. Onze politieke verhoudingen zijn stabiel, zo zei hij. Uit Bonn wordt gemeld, dat men aldaar in geallieerde kringen nogal verbaasd was over Adenauer's ver klaring voor de radio. Men merkt op, dat de Liberale Partij er zich reeds lang op toelegt de Nazi's naar de mond te praten. Oostenrijks vredesverdrag Geen Russisch antwoord op uitnodiging voor bespreking Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Maandag be kend gemaakt, dat het de Sowjet-Unie heeft uitgenodigd, op 30 Januari een vertegenwoordiger naar Londen te zenden voor besprekingen met de plaatsvervangende ministers van bui tenlandse zaken over het Oostenrijkse vredesverdrag. Vijf dagen geleden waren, volgens een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken, uitnodi gingen aan de regering te Moskon ge zonden, maar tot nu toe was geen ant woord ontvangen. Mossadeq kreeg zijn bijzondere volmachten De Perzische Kamer heeft Maan dag de bijzondere volmachten voor premier Mossadeq met een jaar ver lengd. De voorzitter Kasjani, die zich te gen de verlenging' had verklaard, was niet aanwezig. Vice-voorzitters presi deerden de zitting. Voor het parle mentsgebouw hoopten zich demon stranten op, die schreeuwden: „Geef Mossadeq bevoegdheden" en „Mossa deq of de dood". Het verlengingsvoorstel werd ten slotte met „overweldigende meerder heid" aangenomen. Voor 4000.aan sieraden gestolen. Bij de grossier H. C. S. S. te Rotter dam is in het weekeinde voor een waarde van ruim 4.000.- aan bijoute rieën gestolen. De indringers hebben in het kantoor alles overnoop gehaald en doorzocht, evenals in het magazijn. Naast een bedrag van vijftig gulden, wordt er voor ruim vierduizend gul den aan oorbellen, colliers, kinder- en damesringen, alles uitgevoerd in zil ver. en verchroomde en vergulde da mes- en herenarmbanden en imitatie paaiden colliers vermist. In een koffer en een actetas, die de onbekenden bij de grossier zagen staan, zijn de sieraden meegenomen. Prinses Margriet, die gisteren haar tiende verjaardag vierde, wuifde vanuit de auto, die haar naar school zou brengen, naar haar moeder, die voor een der vensters van Paleis Soestdyk haar dochter nakeek. VISVENTER LAG DOOD OP BED Stervende zou bekentenis afgelegd hebben. In Scheveningen doet op het ogen blik het hardnekkige gerucht de ronde, dat een thans op sterven lig gende man zou hebben bekend, ruim dertig jaar geleden te Scheveningen een roofmoord te hebben gepleegd. In dit verband wordt er aan her innerd, dat in December 1918 een moord is gepleegd op de visventer Gerrit van den Oever, bijgenaamd „Rooie Gerrit" wonende in de Nieu- welaantjes te Scheveningen. Deze moord is nooit opgehelderd. Er werd toen een portefeuille met geld ontvreemd. De politie kon ons tot dusverre feen nadere inlichtingen verstrek en. Op eerste Kerstdag van 1918 werd de toen 69-jarige visventer Gerrit van den Oever in zijn woning dood te bed gevonden. Aanvankelijk twijfelde men nog of er sprake van misdrijf was, doch een nader onderzoek wees spoedig uit, dat er een roofmoord was be gaan. De buren, die Gerrit dood op zyn bed aantroffen vertelden aan de politie, dat de deur van het huisje openstond. Op het kussen in het bed zaten bloedsporen. Bij de lijkschouwing werd een tand in de luchtpijp van de dode aangetroffen. Ook in het bed wer den nog twee tanden gevonden. Overigens vertoonde het lichaam geen sporen van geweld. Aangeno men werd dat de rover het slacht offer de tanden uit de mond sloeg. Dat de deur van het huisje open stond was bevreemdend want Van den Oever stond juist bekend om zijn grote voorzichtigheid. Hij sloot steeds zijn deur af en deed alleen voor bekenden open. Opvallend was, RUMOER ROND DE RALLYE Duitse wagens zijn 2 cm te laag De dag voor de start van de Rallye van Monte Carlo is allerminst prettig verlopen; er is namelijk hooglopende ruzie ontstaan tussen de Porsche-rij- ders en de organisatoren, omdat de wagens van deze fabriek evenmin als vorig jaar trouwens niet aan de in het wedstrijdreglement vastge stelde maten voldeden. De officiële équipe van Porsche werd in 1952 te ruggetrokken omdat onenigheid ont staan was over de binnenmaten van de ldeine Duitse wagens. Officieel was het reglement toen echter al sinds jaren niet geraadpleegd en de Duitse kranten schreven dan ook met veel bitterheid, dat de maten hierin waren gewijzigd, om de Por sches, die zeer snel zijn, van deelna me uit te sluiten. Teneinde deze klip dit jaar te om zeilen hadden de organisatoren van de Rallye thans blauwdrukken van de Duitse wagens gevraagd en aan de hoogte van 90 cm., die Denen betaalden met „monopolie-geld In Nieuweschans hebben twee De nen een hotelrekening betaald met geld, dat afkomstig bleek te zijn vaneen Zweeds monopohespel! Het waren de 28-jarige F. Jensen en de 27-jarige H. Olsen, die nu in Nijmegen gearresteerd zijn. De hotel houder hadden zij betaald met een bil jet van 50 „Zweedse kronen". Toen hij het geld op een bank wilde inwis selen, werd dit geweigerd, omdat men het aangeboden bankbiljet niet kende Tasmanië herdenkt zijn 150-jarig bestaan als staat De staat Tasmanië (ten Zuiden van Australië) zal dit jaar zijn 150 jarig bestaan vieren. Men rekent ook op Nederlandse deelname aan de herdenkingsfeesten, aangezien Tasmanië in 1642 door de Neder landse zeevaarder Abel Tasman werd ontdekt. stond vermeld, werd het reglement aangepast. De verwondering van beide zijden was dan ook algemeen, toen bleek, dat de Porsche-wagens, die op het parcours verschenen, by controle niet hoger dan 88 cm. waren. Deze 2 cm. kostten de Porsehe-rijders al 3 straf- punten voor de aanvang van de wed strijd en dus was de ruzie weer in het land en goede raad duur. Die goede raad was er toen enkele heden op het idee kwamen, de ver warmingstunnel net zo lang met een voorhamer te bewerken, tot de ver eiste 2 cm. er was „bygehamerd". De moeilijkheden bleven echter velerlei, want in de eerste plaats nam niet ie der genoegen met een dergelijke ver minking van zijn wagen, en dus met het invoeren van de „voorhamertak- tlek" als algemene regel, en ten twee de moet elke verandering aan een bepaald merkwagen in serie en niet zomaar met een voorhamer worden uitgevoerd. Gisteravond was men nog druk aan het delibereren over de kwestie en men was toen van plan aan de fabriek toestemming te vra gen om de verandering als seriewerk te mogen laten doorgaan. Na binnenbanden, nu „binnenbroeken" Uitvinding op pantalon-gebied De binnenband heeft destijds veel bijgedragen tot „vervolmaking" van het fietsen, zal de „binnenbroek" een nieuw tijdperk inluiden op pantalon- gebied? De 41-jarige etaleur B. Poos uit Almelo en de 50-jarige chef van een herenkledingmagazijn J. Hendriks uit Enschede wijten het sneller afslijten van broeken bij de knieën dan op an dere plaatsen aan het feit, dat meer dan vroeger korte onderkleding wordt gedragen. Teneinde dit tegen te gaan, hebben zij 'n „binnenpantalon" ontworpen, welke met knopen aan de band wordt gehecht en gemakkelijk verwijderd kan worden om gewassen te worden. De binnenpantalon reikt tot even over de knieën- Of deze pro ducten, evenals binnenbanden, bij slij tage ook geplakt kunnen worden, werd niet bekend gemaakt. dat in de woning geen spoor van wanorde werd aangetroffen. Ook was niets doorzocht. Alleen uit de jekker van de visventer was een portefeuille verdwenen. Andere voorwerpen waren niet aangeraakt. Als een stille getuige werd op de grond nog een rijksdaalder gevon den. Uit de houding van het lijk op het bed concludeerde de politie, dat het slachtoffer pas na het intreden van de dood op het bed was gelegd. De kleren en dekens lagen in vol maakte orde. Elk spoor van een dader ontbrak. In de eerste dagen van 1919 werd een verdachte gearresteerd, doch deze bleek een alibi te hebben. De pohtie kon nimmer tot een definitieve aanwijzing van de dader komen. Gouverneur Nieuw-Guinea met eervol ontslag Bij Koninklijk besluit van 15 Janu ari 1953 is aan de heer S. L. J. van Waardenburg op diens verzoek met Ingang van 1 April 1953 eervol ont slag verleend als gouverneur van Nieuw-Guinea, onder danklietuiging voor de gewichtige diensten door nem onder moeilyke omstandigheden in dat ambt bewezen. Dhr. v. Wa&rdenburg werd 21 Fe bruari 1900 geboren. Na verschillen de rangen in 't bestuurscorps doorlo pen te hebben, legde hij in 1933 het doctoraal examen Indologie af. Vóór de oorlog was de heer Van Waarden burg aan het departement van bin nenlands bestuur te Batavia werk zaam. Na de Japanse bezettingspe riode kwam hij op genoemd departe ment terug. Van Augustus 1949 af was hij als gedelegeerde van de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon voor Zuid-Sumatra te Palembang geplaatst. Op 27 December 1949 werd de heer Van Waardenburg benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Specialisten conflict met de ziekenfondsen In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de Vos van Steen- wijk (WD) heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat hij niet bevoegd is een prijzenbeschik- king vast te stellen voor de medi sche specialisten, die sedert 1 Januari In conflict zijn met de zie kenfondsen. Zoals men weet willen in Breda en Tilburg de specialisten niet langer de met de ziekenfond sen overeengekomen kortingen toe staan. Dit komt in feite neer op prijsverhoging en daartegen kan de minister van economische zaken op treden. Beide ministers zouden er de voor keur aangeven dat de partijen in onderling overleg tot een aanvaard bare regeling kwamen. De minister van sociale zaken heeft echter moe ten constateren, dat de betrokken specialisten de onderhandelingen niet wensen voort te zetten, tenzij tevoren wordt geformuleerd op wel ke basis deze Desprekingen zullen laats hebben en het geformuleerde e specialisten aannemelijk voor komt. Uiteraard kan het eenzij dig stellen van voorwaarden be zwaarlijk als uitgangspunt tot het voortzetten der onderhandelingen worden geaccepteerd. Indien de zie kenfondsen zouden aanvaarden, dat bij onderhandelingen met medewer kers in het algemeen een dergelyke praktijk zou worden toegepast, zou dit tot een chaos bij het ziekenfonds wezen leiden. EEN OVER: VERZORGING EN ONDERHOUD VAN BOTEN. „Onze boot" door wijlen J. M. Bras ser en herzien door A van Oudgaar- den is zeer geschikt voor liefhebbers van de watersport. Elke bezitter van een kano, motor-, zeil- of roeiboot zal het vaak goed van pas komen. Elk on derdeel van boot en motor is tot in de finesses beschreven en het moet de le zer niet moeilijk vallen het gelezene in practijk te brengen. Talrijke teke ningen geven een beeld van de bouw van verschillende typen boten. De keu rige uitvoering, verzorgd door uitge versmij. „Kosmos" te Amsterdam, maakt „Onze boot" een plaats in de boekenkast van de watersportliefiieb- ber ten volle waard. Het Wereldgebeuren Merkwaardige dag Deze twintigste Januari 1953 is een merkwaardige dag. Generaal Ei senhower zai de eed afleggen als president van de Verenigde Suuen en zijn. intrek nemen in het Witte Huis ie Washington. Misschien zullen er mannen zijn in Duitsland en de oplevende Nazi sympathieën geven daartoe gerede aanleiding die zich zullen herinne ren, dat 20 jaar geleden op 20 Jan. 1933 Hitier rijkskanselier werd van het Duitse rijk en daarmee voltooide wat men met een weerzinwekkend woord de „Machtsergreifung" noem de. Zonder Hitier zou Eisenhower vrij wel zeker geen president van de Ver enigde Staten geworden zijn. Zou hy een vermoedelijke bekwame, maar weinig bekende generaal gebleven zijn in het Amerikaanse leger en zou hij nooit ae inmense populariteit ge kregen hebben, die hem op een golf van enthousiasme en nieuwe oorlogs vrees het Witte Huis binnenspoelde. Volgens geruchten wil Eisenhower thans in dat huis binnenstappen zon der hoge hoed. Het heet, dat hü te- fenstander is van hoge hoeden. Zo'n ing wiebelt op je hoofd, moet hij ge zegd hebben en vooral in hoedenma kerskringen is men door die uit spraak nogal getroffen. Er zijn namelijk ook aangemeten hoge hoeden en tenslotte is het altijd mogelijk een opgevouwen krant in de binnenrand te stoppen. Mocht Eisenhower standvastig blij ken en hy is nogal hardnekkig dan zou hij de eerste president zijn, die op z'n „inauguratiedag" geen ho ge hoed droeg. Met Eisenhower trekt in het Wit te Huis binnen z'n vrouw Ma- mie. Zy zal in dat 54-kamers- gebouw de huishouding moeten leiden en dat is geen kleinigheid. Mevrouw Bess Truman zei enkele weken ge leden over haar verblyf in het Witte Huis: „Dit is een verschrikkelijk le venWe zijn nooit eens alleen. Ik zal bly zyn als we kunnen teruggaan naar Independence en daar weer als gewone menselijke wezens kunnen le ven". In een opzicht boft mevrouw Eisen hower. Het Witte Huis is een jaar geleden helemaal opgeknapt. De ver zakkende vloeren zijn gerepareerd, aan de lekkende goten zyn voorzie ningen getroffen en er is een elec- trische keuken ingericht met een keukenuitrusting in vlekkeloos staal. Ze komt dus in een net huis, waar ze met de 64 mannen en vrouwen, die het huispersoneel vormen weinig last zal hebben. Het Amerikaanse pubüek spreekt intussen druk over de nieuwe president en over zijn nieuwe regering. In conservatieve kringen wordt vry vaak de verwachting en de hoop uit gesproken, dat de Verenigde Staten zekere risico's tegenover de commu nisten moeten nemen. Van een verge lijk met de communisten zo zegt men in die Amerikaanse kringen kan geen sprake zyn en de Verenigde Staten moeten dan nu maar het ini tiatief nemen bij het indammen van de Russische invloed. Zolang de Ver enigde Staten de H.-bom hebben is het daarvoor nog de tijd. Hebben de Russen die bom ook, dan is Amerika niet langer in het voordeel. Eerste punt op het program zou dan moeten zyn het omverwerpen van het communistische regiem in China. In andere kringen is men critisch ge stemd nu Eisenhowers regering blijkt te bestaan uit groot-zakenlieden, on der wie enkele leidende figuren van het geweldige Amerikaanse vredes- en oorlogsbedrijf: „General Motors". Er bevindt zich maar één man uit het volk afkomstig uit de loodgie- tersgezellenorganisatie in deze re gering. Amerika wordt thans geregeerd door twee „generals" zo zegt men, de een is generaal Eisenhower, de an der General Motors. Anderen mopperen, dat de nieuwe regering bestaat uit veertien groot financiers en een loodgieter. Men zal er goed aan doen in de eerste maan den van het Eisenhower-bewind geen grote daden te verwachten. Het overnemen van de regering in een land als de Verenigde Sta ten is geen kleinigheid. Alleen al het bestuderen van de pro blemen, die in behandeling zijn of die onbehandeld zijn gelaten door de ou de regering zal een arbeid van maan den vergen. Weliswaar heeft Truman beloofd dat hij zijn administratie netjes zal overdragen en dat de nieuwe presi dent geen „bergen onafgedaan werk" zal vinden, maar alle goede wil van Truman kan niet verhelpen, dat voor het eerst na twintig jaar van demo cratisch een republikeins team in de Verenigde Staten zich moeizaam in de regeringszaken zal moeten inwer ken. Dat zal tijd kosten, tegenslagen meebrengen en soms ook teleurstel lingen barenDaarop zal de we reld dan maar wachten 1 MAMIE EISENHOWER ontvangt na 20 Januari in het Witte Huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5