PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower wordt vandaag president van de V.S. Goede watervoorziening voor agrarisch Zeeland nodig PRINSES MARGRIET HAD EEN BLIJDE DAG Vandaag SNELTREIN RAMDE LOCOMOTIEF MET GOEDERENWAGENS 196e Jaargang - No. 16 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p p. 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl per mm Minimum p advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C.. Middelburg. Vlissingen Walstr 58—60. telef 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen. Brouwerijstr. 2. Zierikzee. N Bogerdstr C 160 telef. 26. DE GROTE PARADE IN WASHINGTON De olifant der Republikeinen loopt mee in de stoet Slechts 10 vlaggen in de geweldige stoet (Telefonisch van onze correspondent Robert Kiek te Washington) WASHINGTON, Januari. Dvvight David Eisenhower wordt vandaag de 23e president van de Verenigde Staten. Staande op een speciale tribune, gebouwd over de brede marmeren 'trappen die naar liet Capitool leiden zal liy des middags de eed afleggen op de Amerikaanse grondwet, die hij moet „handhaven, beschermen en verdedigen". Na dit plechtige ogenblik houdt hy zijn korte inaugurele rede, welke de vijftienduizend „landsgroten", die naast hem op deze spe ciale tribune mogen zitten, in diepe aandacht beluisteren. Op dat ogen blik wordt generaal Eisenhower president Eisenhower. George Washington, de eerste pre sident van de Verenigde Staten, heeft aan het ceremonieel by, de presi dentsinstallatie een vorm gegeven, welke in de loop der tijden traditie is geworden. In de kerken worden des ochtends speciale gebeden gezegd ter opening van de feestelijkhedèn. DE EED. De nieuwe vice-president, Richard Nixon legt als eerste de ambtseed af. Daarna president Eisenhower, die vervolgens zijn inaugurele rede houdt. Eisenhower neemt dan, na een snelle lunch, de grote parade op Pennsylva nia Avenue af, waaraan achttien dui- zendmannelijke en vrouwelijke leden van de strijdkrachten deelnemen. De PRESIDENT EISENHOWER liever geen wiebelende 'hoge hoed by zyn inauguratie. Nederlands piloot in Amerika verongelukt. Tengevolge van een ongeval met een „Thunderjet" is op 17 Januari j.l. in Amerika om het leven gekomen de eerste luitenant-vlieger G. M. J. Adang uit Eindhoven. Het 27-jarige slachtoffer was ongehuwd. Bekentenis van Elzasser in moordzaak Oradour Gustave Ochs, een van de 14 El- zassers die tezamen met zeven Duitsers terecht staan voor de uit moording van het Franse dorp Ora dour in Juni 1&44, heeft voor het gerechtshof te Bordeaux Maandag meegedeeld, dat- hy indertijd op dracht had gekregen de huizen te doorzoeken en de zieke inwoners ter plaatse te doden. Ochs, die voor dien politieman in een dorp in de Elzas was, werd eerst enige maan den voor het gebeurde te Oradour bij de SS-divisie „Das Reich" inge lijfd. Sergeant Steger, die Ochs het be vel tot de moord gegeven had, heeft men niet kunnen opsporen. Hij wordt met 85 officieren en minde ren bij verstek berecht. Kort na de massamoord was Ochs gedeserteerd en toegetreden tot de Franse verzetsbeweging. Op de vraag van de rechter, of hij wist wat in Oradour gaande was, ant woordde hij: „Het was afschuwelijk. Ik huilde". Communistisch luchtdoel actief in Zuid-China Amerikaans vliegtuig werd bij Swatow neergeschoten Zondag zijn nabij Swatow twee Amerikaanse vliegtuigen in zee ge stort. Thans is bekend geworden, dat het eerste toestel een Neptu ne met 13 personen aan boord werd neergeschoten door commu nistische Chinese luchtdoelartillerie opgesteld op eilandjes nabij Swa tow. De Neptune, die op weg was van Honkong naar Formosa, stortte in zee. Van Okinawa werd een Ameri kaans reddingsvliegtuig gezonden, dat echter nabij het wrak van het beschoten toestel eveneens in zee stortte. nieuwste wapens, o.a. een kanon waarmede ook atoomgranaten kun nen worden afgevuurd, worden in de ze parade meegevoerd. Twee duizend man valschermtroepen van de 82ste luchtlandingsdivisie, die in 1944 in Normandië in actie is geweest, en een negentigtal oud-strijders uit Ko rea, marcheren mee. Dc inschakeling van vliegtuigen heeft men nagelaten. Slechts tien vlaggen worden bij de parade meegedragen. Tot 1948 was het gebruik, dat er een lange adempauze was tussen de eerste formele redevoering van de nieuwe president en het vertrek van de stoet, waarin behalve militairen, ook plaatselijke orkesten, feestelijk versierde praalwagens, met allegori sche voorstellingen van vele distric ten des lands, een formele afvaardi ging der Amerikaanse roodhuiden en, ditmaal zelfs een beroemde olifant (symbool der republikeinse party) elk een plaats hebben. SNELLE LUNCH. Het was Harry S. Truman, die de adempauze elimineerde, die in deze Januaridagen soms heel kil kan zijn. Tot 1948 ging de nieuwe president na het slot van zijn inaugurele toe spraak naar het Witte Huis, ge bruikte daar het noenmaal met zijn politieke vrienden en nam vervolgens plaats op de vóór het Witte Huis ge bouwde tribune, waar hij het eerbe toon kon gade slaan. Truman, prac- tisch als hij soms kon zijn, besloot in 1948 het noenmaal over te slaan. Hij verorberde in de Senaats-eetzaal van het Capitool een haastige lunch en verscheen binnen tien minuten buiten. Aan het hoofd van de parade, die dus nauwelijks werd vertraagd, reed hg daarop naar het Witte Huis, waar hij het défilé van de stoet gadesloeg. Truman heeft tevens een einde ge maakt aan de nogal hatelijke instel ling van het „dubbele" inhuldigings bal. Het eerste bal placht alleen toe gankelijk te zijn voor blanken, het tweede ook voor de negerbevolking. Aan Truman s geste heeft de blanke bevolking zich overigens weinig ge stoord. Elders in Washington gelden nog steeds de ongeschreven regelen, die de afscheiding tussen blanken en negers beheersen. Een Amerikaanse negerdokter, heeft nog altijd moeite in een hotel in het centrum van de stad een kamer te krijgen; maar een collega uit Birma, Ceylon, of een af gevaardigde uit de Belgische Congo heeft niet de minste moeite een suite in de „Maryflower" of een der andere kostbare hotels te betrekken. Dat er vanavond weer een „dubbel" bal is heeft echter een andere reden: er zijn teveel genodigden De republikeinse partij, die zo lang heeft moeten wachten voor zij een eigen candidaat kon inhuldigen, is ditmaal in grotere getale in Washington vertegenwoor digd dan ooit tevoren. Ze heeft dus alle feestgangers moeten rantsoene ren voor zover het toegangskaarten en balboekjes betreft. Vertegenwoor digers van de negerbevolking zyn echter in gelijke getale voor respec tievelijk de eerste en de tweede voor stelling uitgenodigd. (Vervolg op pag. 3). Honderd meisjes ontslag aangezegd Bij Philips te Sittard De directie van de Phïlips-radio- buizenfabriek in Sittard heeft hon derd meisjes ontslag aangezegd. Als reden voor dit ontslag gaf men ons van de zijde van Philips te Eindho ven „exportmoeilijkheden" op. Op deze fabriek zijn sedert de oprich ting in begin 1947 ruim 1200 meis jes te werk gesteld. STAPELS TELEGRAMMEN EN BRIEVEN Ondanks verjaarsvreugd op tijd naar school Voor prinses Margriet, die gisteren 10 jaar is geworden, was het in zo verre een gewone dag, dat zij 's mor gens als elke Maandag, naar school is^gegaan en na scliooltyd haar bal- Haar verjaardag heeft zij namelijk Zaterdagmiddag met vriendinnetjes gevierd en, zoals bekend heeft het Margrietfonds reeds Vrijdag de ver- is het 20 jaar geleden, dat Adolf Hitler werd benoemd tot Rijkskanselier van Duitsland; is het 50 jaar geleden, dat koning Edward VII van Groot- Brittannië en president Teddy Roosevelt voor 't eerst draad loos telegrammen met elkaar wisselden. Technische vooruitgang in Rusland traag Scherpe crïtïek van „Pravda" In het Maandag verschenen nummer van de „Pravda" te Moskou wordt cri- tiek geoefend op vele technische be drijven in Rusland, „die er niet in ge slaagd zyn bi) te dragen tot de nood zakelijke, voortdurend toenemende doelmatigheid van werken in de Sow- jet-Russische üidustrie". In het hoofdartikel wordt, volgens een te Londen opgevangen uitzending van radio.-Moskou, een blaam gewor pen op vele ondernemingen, die val len onder de ministeries voor de hout verwerkende en zware industrie en dat voor de bouw van technische be drijven. Er zouden tekortkomingen zijn geconstateerd. Volgens de „Pravda" organiseren sommige bedrijfsleiders de werkzaam heden in hun bedrijven „op ouderwet se manier, met veelvuldig gebruik van handenarbeid, in plaats van zich toe te leggen op een voortschrijdende me chanisatie, hetgeen de doelmatigheid van werken verhoogt". „Het is de taak van organisaties van de partij, vakver enigingen en de economische rege ringsinstellingen de hinderpalen voor een voortschrijdende arbeidsdoelma- tigheid sneller uit de weg te ruimen", aldus dit dagblad der Russische com munistische partij. jaardagstaart aangeboden aan het pe tekind van de Nederlandse koopvaar dij. Haar ouders en zusjes hadden Zondagavond de .cadeautafel klaarge maakt, die een vaste plaats in de eet kamer heeft. Zo druk was Margriet Maandagmorgen met het bewonderen van wat daarop stond, dat zij nog niet alles uitgepakt had toen het tijd werd om naar school te gaan. De post had 's morgens reeds sta pels telegrammen, brieven en kaar ten en pakjes uit alle delen van het land gebracht. Honderden lcinderen hadden zelf cadeautjes gemaakt: frö- belwerk, van papier geknipte en ge kleurde poppetjes en tekeningen. Voor alle goede geefsters en gevers heeft Margriet zelf een keurig be dankje geschreven en getekend. „Har telijk dank voor uw goede wensen" staat er op. Van het bordes van het Capitool, op dezelfde plaats, waar eens Lincoln stond, zal vandaag de 44ste President van de Verenigde Staten, Dwight D- Eisenhower na zijn ambtsaanvaarding zijn, inaugurele toespraak tot het Amerikaanse volk en de wereld houden. Roofoverval op post agentschap in Rotterdan Dader spoedig gegrepen Zaterdagmiddag is in een in een si garenwinkel gevestigd postagentschap te Rotterdam een roofoverval ge pleegd, waarbij de dader, de 32-jarige banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht, f 2000.buit maakte. Veel plezier heeft hij van het geld niet beleefd, want korte tijd daarna bad de politie hem al tc pakken. De K. had des morgens een rijwiel gestolen, waarmede Hij zich naar het postagentschap begaf. Hij kwam er binnen enkele uren drie maal: eerst om briefkaarten tc kopen, de tweede maal om „inlichtingen" te vragen en de derde maal, toen hij de situatie dus grondig had verkend, sloeg hij zijn slag. Hij ontrukte de echtgenote van de winkelier een geldzakje, dat zij bezig was dicht te knopen en ver dween snel. Kort daarop kon hij ge arresteerd worden- Van de f 2000. had hij nog slechts een kopje koffie en een doosje lucifers gekocht in de cantine van het nieuwe veilinggebouw. Vrees voor lot van twee millioen Joden. Dr. Israël Brodie. de opperrabbijn van het Britse gemenebest, heeft in een uitzending van de B.B.C. voor het vasteland verklaard, te vrezen voor het lot van de 2.500.000 Joden achter het „IJzeren Gordijn". Volgens een jaaroverzicht van de Amerikaanse organisatie voor hulp aan Joden bevinden zich achter het „IJzeren Gordijn" 600.000 op de 2.000.000 Joden in concentratiekampen. echtelijke twist Een baby van drie maanden werd in Maastricht gedood, toen een man zijn vrouw in woede met een zware seizoen wilde gooien. De schoen trof de baby, die door een grootmoeder op de arm werd gedra gen, aan het hoofd. Het kind werd ern stig gewond en overleed in het zieken huis. De vader, de 27-jarige W. S., is gearresteerd. Wachtmeester zou f 4000 gestolen hebben Te Assen is aangehouden de wacht meester van de Rijkspolitie M. V., verdacht van verduistering tot een bedrag van ongeveer vierduizend gul den, ten nadele van een kruidenier, met wie hy bevriend was. De kruidenier R. E. H. was een buurman van de wachtmeester. De politieman zou verschillende malen geld uit een brandkast in de woon kamer van de woning van de kruide nier hebben gestolen, terwijl H. in de winkel vertoefde. Van het ontvreemde bedrag zou nog f 1500.over zijn. In Soerabaja vermiste Nederlanders vermoord. Thans is aan het licht gekomen, dat twee jeugdige uit Soerabaja afkomsti ge Nederlanders, die sinds eind 1949 werden vermist, zijn vermoord. De politie heeft hun stoffelijke resten gevonden. Op 24 October 1949 gingen de 24-ja- rige onderwijzer aan de R. K. fröbel school te Soerabaja, Graichen, en de scholier van R. K. H.B.S. te Soerabaja, Regensburg, tezamen op de fiets naar Malang. De volgende dag gingen zij, eveneens per fiets, van Malang naar Wendit. Na hun vertrek uit Malang heeft men nooit meer iets van hén ge hoord. SPOORWEGONGEVAL TE DEVENTER Elf personen gewond Maandagavond omstreeks 8 uur is een electrische sneltrein op het empla cement te Deventer tegen een rangerend treinstel gebotst. Tien reizigers en een lid van het treinpersoneel werden gewond. De gewonden werden overge bracht naar het Sint Geertruidenziekenhuis in Deventer. Enkele hunner heb ben gebroken benen, andere gekneusde ribben. De wagenvoerder van de electrische trein was door de geweldige schok in zyn cabine bekneld geraakt en kon pas na veel moeite bevrijd worden. De wagenvoerder ba<l een gebro ken neusbeen en een gewonde elleboog. De electrische trein drong in de voor zijde van de stoomlocomotief, die zwaar beschadigd werd. De goederen wagens werden door de schok ten dele uit de rails geworpen, waardoor een grote seinbrug sneuvelde. De spoorweg ter plaatse is ernstig be schadigd. Door het spoorwegongeval is het verkeer tussen Deventer en Almelo, evenals dat van Deventer naar Zut- phen Russisch minister van veiligheid geëxecuteerd Het gerucht dat Victor Semjonno- witsj Abakoemof, sinds 1946 Sow- jet-minister voor de staatsveiligheid gearresteerd en doodgeschoten is, blijft hardnekkig de ronde doen, al dus meldt Reuter uit Londen. In bevoegde kringen is men niet in staat het bericht te bevestigen of te ontkennen. Men wyst er op, dat Abakoemofs naam reeds een jaar lang niet verschenen is in be richten over bgeenkomsten, die hij ambtshalve had moeten bijwonen. Omtrent de oorzaak van het onge luk kon de politie nog niets vaststel len. Men kan menen, dat de electrische trein door een onveilig signaal is ge reden, doch ook dat het sein voor de electrische trein op veilig heeft ge staan. Daarnaar wordt een onderzoek ingesteld. De passagiers van de verongelukte electrische trein werden spoedig met autobussen van de N.S. naar hun be stemming vervoerd. Ook lieten de N.S. de passagiers van treinen, die naar het Westen en het Oosten moes ten gaan, met autobussen verder ver voeren. DE WATERRIJDER MOET VERDWIJNEN Op Walcheren wordt er hard aan gewerkt De waterryder is op het Zeeuwse platteland nog een vertrouwde verschij ning. Hij is de man op de kar, welke, zwaar belast met een tank, moeizaam naar weide of hofstede wordt gezeuld- De grote tank vol kostbaar vocht, dat dikwyls over vrij grote afstanden moet worden aangevoerd, omdat het ter plaatse niet beschikbaar is. Dit waterrijden is een omslachtige en tijdro vende bezigheid. Bovenal is het een dure liefhebberij: de kosten bedragen jaarlijks van 60 tot 120 per ha,, dat is bijna een pacht! Vooral op Wal cheren, waar de inundatie de waterpositie nog verslechterde, kan menige boer er over meepraten. Het was de heer C. Zwagerman, oud-veeteeltcon- sulent te Middelburg, die inzag dat, zolang dit probleem niet uit de wereld is, de herverkaveling onvoldoende effect kan sorteren. Op zyn initiatief poogt men te komen tot een goede drinkwatervoorziening in de weiden en op de boerderij. In het zo zilte Zeeland laat de water voorziening, althans wat de hofsteden betreft, veel te wensen over. Slechts langs de duinen, in enkele zandstre ken en op de ruggen is de situatie rooskleuriger. Men behelpt zich met regen-, wel- en slootwater en met open drinkputten, maar dit zijn allemaal lapmiddelen: ge behoeft niet te vra gen, hoe onbevredigend de kwaliteit van het water veelal is. Daar komt bij, dat het welwater sterk zouthou dend is, met name in de komgebieden. Het bedoelde water is stellig niet be vorderlijk voor de gezondheid van het vee. Gebrek aan goed en voldoende wa ter op de bedrijven acht de heer Zwa german, economisch en hygiënisch fa taal. Wanneer aan de bestaande streek- waterleidingen uitbreiding wordt ge geven, verkrijgt men water voor ge bruik op de boerderij, voor de was en de reiniging van het melkgereéd- schap, water voor het vee, gietwater voor de groenteteeltbedrijven en sproeiwater voor de ontelbare bespui tingen! Dat ideaal is te verwezenlijken (al kunnen de onrendabele gebieden nooit geheel worden aangesloten) Wal cheren is er het bewijs van. Sociale zaken wilde destijds voor agrarische gebieden geen subsidie verlenen, maar minister Mansholt was er ook van overtuigd, dat in het belang van de economische resultaten der herverka veling een verbeterde watervoorzie ning van weilandpercelen en agra rische bedrijven noodzakelijk was. Daarom kon hij uitbreiding van het waterleidingnet als onderdeel van het herverkavelingswerk goedkeuren. PROEFSGEWIJZE AANLEG. De Herverkavelingscommissie heeft de zaak proefsgewijze opgezet. Eerst werd 7 km leiding in de Zuidwatering gelegd, waarbij de aansluitingen voor rekening van de gebruikers kwamen. Die maakten echter van deze unieke gelegenheid dankbaar gebruik! On langs viel het besluit een tweede proef- vak te maken in de Schellach en de St. Laurense hoek, waar de aanslui tingsmogelijkheden talrijker zijn, zo dat men een nog beter inzicht kan krijgen in de waterafzet en de finan ciering. (Vervolg op pag. 2). Uit vrees voor boete niet aan noodrem getrokken Frans meisje werd door locomotief overreden Een vijftienjarig meisje, dat door het onverwachts opengaan van een coupédeur vlak voor het station van Quesnoy in Frankrijk uit de trein viel en op de naastgelegen spoorlijn be wusteloos bleef liggen, is daarop door een rangerende locomotief overreden en in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het on derzoek bleek, dat een medereiziger, toen hij het meisje uit de trein zag vallen, aan de noodrem wilde trekken, Een ander weerhield hem daarvan met de opmerking: „Niet doen. het zou u een boete van vijftigduizend francs kunnen kosten". Aldus werd met alarm geven gewacht tot de trein in het station was aangekomen. In het andere geval had men het meisje waarschijnlijk nog voor overrijding door de rangeerlocomotief kunnen be hoeden, aldus meldt „Le Monde". Arrestaties van jonge W.-Duitse communisten. De Duitse autoriteiten in Noordrijn- land-Westfalen zijn op grote schaal be gonnen met het aanhouden van leden der verboden communistische jeugd organisatie Freie Deutsche Jugend. De officier van justitie van Dort mund, heeft tegenover Reuter ver klaard, dat bewijsmateriaal was gevon den waaruit bleek, dat leden van deze bond getracht hebben ongeregeldhe den in West-Duitsland te veroorzaken op last van Oost-Duitse communisti sche leiders. DE VERWACHT: PLAATSELIJK MOTREGEN Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen en later en kele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Dezelf de of iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1