ornvma ESEB33S3EBEI OOSTBÜRG NAM AFSCHEID VAN DOKTER BUSKOP Zeeuwse Almanak HOGERE PENSIOENEN VOOR MIL. OORLOGSSLACHTOFFERS? SCHEEPVAARTVERKEER TOT ZONDAGMIDDAG GESTAGNEERD 2 PROVINCIALE ZEEVWSE COURANT MAANDAG 19 JANUARI 1953 OUD EN JONG IN EEN DÉFILÉ Vele afscheidsgeschenken en woorden van dankbare waardering. Op buitengewoon hartelijke wijze heeft de bevolking van Oostburg Za terdagmiddag afscheid genomen van dokter I. Buskop, die zoals ge meld het besluit heeft genomen zijn praktijk neer te leggen. Het werd een bijzonder treffend afscheid, waaraan door zeer velen uit allo lagen van de bevolking werd medegewerkt, door jong en oud, door patiënten, door zusters van het ziekenhuis en door de leden van het speciaal voor deze ge legenheid gevormde huldigingscomité. Het was de voorzitter van dit co mité, notaris J. Mjjs, die in zijn toespraak raak karakteriseerde, wat Oost burg in zijn altijd actieve dokter verliest: „de piepende rem van zjjn auto, de klap van het portier en dan 10 secouden later de.dokter in de huis ka- Voor het ziekenhuis, waarin de afscheidsreceptie werd gehouden, stonden bij de aankomst van dokter en mevrouw Buskop honderden Oost- burgse schoolkinderen opgesteld, die beiden hartelijk toejuichten. Afge vaardigden van elke school boden de dokter hier een afscheidsgeschenk aan: een foto van de kleuterschool in een zelf gemaakte lijst, foto-albums, een boek, een pentekening van het doktershuis, een afbeelding van de Oostburgse Watertoren op een tegel en natuurlijk ook bloemen voor me vrouw Buskop. Daarna defileerden de kinderen in de hal van het ziekenhuis voor de dokter, die voor leder van hen een woord over had en elk kind by naam en voornaam bleek te kennen. Na de kinderen, kwamen de eer waarde zusters, van wie velen diep onder de mdruk van dit afscheid bleken. Ook voor haar had de dokter telkens weer een persoonlijk woord. De verpleegsters van het ziekenhuis boden hem vervolgens een boek aan. AFSCHEIDSTOESPRAKEN. Na dit deel van de plechtigheid, dat zich in intieme kring afspeelde, wer den vele honderden belangstellenden tot de feestelijk versierde hal van het ziekenhuis toegelaten. Notaris J. Mjjs, voorzitter van het huldigingscomitë, hield hier een toe spraak, waarin hij er op wees, dat ondanks de korte tijd van voorbe reiding een stroom van bijdragen is binnengekomen. Dit bewijst hoe zeer men dokter Buskop waardeert, met alleen als huisdokter, maar ook als mens. Na zijn komst in Oostburg in 1929 bleek, dat dokter Buskop zijn patiënten steeds met raad en daad bijstond en meeleefde in ieders vreug de en leed. Dit alles vond zijn oorzaak in de hoge opvatting van de dokter van zjjn taak als medicus en zrjn plichten als mens. Daarvoor bracht Spr. de scheidende dokter dank en hij herinnerde daarby aan hetgeen een van de oud-patiënten had aangebo den: „Laat de dokter bij mij elk jaar een maand komen logeren, als hij daar lust in heeft, en daii mag hij el ke dag ook nog zeggen wat hij wil eten Tenslotte bood de heer Mljs dokter Buskop een album aan met de na men van alle gevers en een chèque van f 2000.— als bijdrage in de kos ten van een door deze aan te schaf fen narcosetoestcl. Mej. E. Buyck dankte daarna me vrouw Buskop met enkele woorden en fraaie bloemen voor de vele uren, welke zij de dokter in het belang van de patiënten heeft moeten afstaan. De hoogeerwaarde heer deken A. Lievegoed sprak vervolgens als oud directeur van het ziekenhuis; hij dankte doktér Buskop voor diens steun bij de opbouw van het zieken huis en voor de prettige samenwer king. Een tweede défilé stelde opnieuw Honderden in de gelegenheid persoon lijk van de dokter afscheid te nemen. Nu waren het de oud-patiënten, oud en jong, arm en rijk, die vaak van ver gekomen waren om de dokter nog éénmaal de hand te kunnen drukken. Met de kinderen mee, namen zeker ongeveer 1200 personen aan de defi- lé's deel. Het was een treffende afscheids- middag voor een dokter, die 24 jaar lang een -vriend en raadsman voor velen was en dié, zoals deken Lieve goed het uitdrukte, zijn rust met ere heeft verdiend. In intieme kring werd vervolgens nog afscheid genomen van het be stuur van het Ned. Rode Kruis in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. 's Avonds nam dokter Buskop, tege lijk met dokter M. W, Jongsma van Groede, die in Zutphen benoemd werd, tijdens een diner in hotel San ders in Sluis afscheid van zijn colle ga's in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Advertentie. j Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch ver pakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Provinciale steun aan de kankerbestrijding. De Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding heeft de Provinciale Staten van Zeeland .verzocht haar met ingang van 1953 'een jaarlijks subsidie te verlenen van een halve cent per inwoner der pro vincie 1370). Gezien de grote betekenis van een doeltreffende kankerbestrijding voor ons volk stellen Gedeputeerde Staten voor dit verzoek ln te willigen. Ook over 1951 en 1952 verleende de pro vincie financiële steun aan de kanker bestrijding. DWAALT NOG EVEN En wederom is het Maandag ge» worden en ligt er achter u en ons een week-einde, of, zo ge wilt, een wiek end. Een van de eerste wiek-enden van het jaar 1958, dat, zo hopen wij vurig, voor u en ons nog vele 'wiek- ends zal mogen hebben, -$ven mild, éven zacht van klimaat zoals de iveerlcundlgen dat noemen als het nu is geweest. Zodat alle Pietjes met al hun Ma- rietjes konden wandelen gaan langs Schélde-oever of Zeeuwse stranden, over de landwegen, of langs de stad se straten en pleinen. En niet behoef den te ankeren bif het theelichtje-op- Zondag van Pa e» Ma, van oom of tante, een ganse middag lang. Ver stoken van frisse lucht en zilte zee wind, en verstoken ook de Pietjes van hun vrijheid om de Marietjes eens te doen merken hoe warm toch wél het herie klopt voor haar, die zij eens naar het altaar hopen te voeren Nu konden zij dat weer eens laten merken, al wandelend langs strand en beemd, over stillestraten en plei nen, tot onbeschrijfelijk genoegen van de Marietjes ongetwijfeld, die in de toekomst nog zo vaak voor anker zul len kunnen gaan bij een theelichtje... Bij het eigen theelichtje weliswaar, maar niettemin Dwaalt nog even rond, bij ,^acht weer'', gij Pietjes en Marietjeszoals wij 11 dit week-einde zagen doen, want vele kunnen nog de stormen zijn, wel ke u zullen nopen te blijven bij uw eigen theelichtje, bescherming zoe kend tegen de woestheid van de we reld daarbuiten Het Wit-Gele Kruis kocht een huis in Oostburg. Restitutie voor de door fraude verloren gegane t.b.c.-subsïdies? De Provinciale Bond „Het Zeeuw- sche Wit-gele Kruis" hield Zaterdag middag in „Hotel des Pays Bas" te Terneuzen een, in verband met de weersomstandigheden, slechts matig bezochte buitengewone algemene le denvergadering, die onder leiding stond van de secretaris, de heer P. J. van Hootegem. Na de gebruikelijke opening volgde bij acclamatie tie be noeming van de heer C. J. van Hoote gem tot voorzitter van de commissie voor tuberculose-bestrijding (dit ter voorziening in de vacature P. A. Staal). De plaats van de heer C. J. van Hootegem, die tot ?iu toe secre taris-penningmeester van deze com missie was, zal worden ingenomen door mevrouw Schlüter-IJtsma te Graauw. Bij de behandeling van een be stuursvoorstel om oVer te gaan tot de aankoop van het huis ln de Nieuw- straat te Oostburg, waarin het kraambureau voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen is gehuisvest, van het R. K. Kerkbestuur aldaar, werd er op gewezen, dat dit huis zeer geschikt is voor het onderbrengen van meer diensten. Zonder verdere discussie werd met algemene stemmen beslo ten tot aankoop van het huis over te verenigingen voor t.b.c.-bestrijding werd besproken, waarbij mevrouw Schlüter-IJtsma een korte uiteenzet ting gaf over de wijze waarop de ver enigingen door een fraude werden ge dupeerd en er op wees, dat er naar gestreefd wordt een gehele of gedeel telijke restitutie te verkrijgen. Hierna volgde nog een korte rondvraag, tij dens welke o.m. door de afd. Terneu zen werd voorgesteld voortaan op de jaarvergaderingen geen lezingen meer te houden, maar hiervoor apar te studiedagen te bestemmen. De voorzitter acelde mede, dat het be stuur deze kwestie zal bezien. Bond van Belgische oorlo gs getrof f enen opgeheven. Door het bestuur van de Bond van Oorlogsgetroffenen (van Belgische nationaliteit) in West Zeeuwsch- Vlaanderen, de z.g. groep B. werd een vergadering gehouden in aanwezig heid van de leider van de groep, de heer Bols. Nu gebleken is, dat de leden, voor zoveel zulks mogelijk is geweest, zijn geholpen, werd besloten tot opheffing van de Bond. De voorzitter wist zich de tolk van de leden door de heer Bols te danken voor al hetgeen hij voor de groep B heeft gedaan. Hij wenste hem, mede namens de overige bestuursleden, ge luk met de koninklijke onderscheiding bij gelegenheid van zijn pensionnering en sprak de hoop uit, dat hij nog lang van een welverdiende rust zou mogen genieten. Op voorstel van de voorzitter en de ecretaris, de heren Van de Voorde en Plasschaert, werd besloten om het sal do in kas (sinds 1959 werd geen con tributie meer geïnd) te bestemmen tot aankoop van een klein aandenken voor de heer Bols als dank voor zijn vele en belangloos werk ten dienste van de leden van groep B verricht. De bezwaren tegen het Wegschan Walcheren. B. en W. van Vlissingen willen ze ter kennis van de minister brengen B. en W. van Vlissingen hebben thans aan de gemeenteraad voorge steld een nieuw bezwaarschrift inza ke de instelling van het Wegschap Walcheren ter kennis te brengen van de minister van Verkeer en Water staat. Destijds heeft de raad B. en W. reeds gemachtigd de Vlissingse bezwa ren ter kennis van de Prov. Staten te brengen. Deze hebben het weg schap inmiddels echter toch aanvaard en hoewel van deze beslissing geen beroep openstaat, behoeft het besluit van de Prov. Staten nog koninklijke goedkeuring. Daarom achten B. en W. het gewenst de bezwaren aan de minister kenbaar te maken. Na val uit een kraan overleden. De chef-monteur C. G. van de fa. de Vries Robbé, die op het Azóte- terrein te Sluiskil uit een kraan is gevallen, is Zaterdag in liet zieken huis aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer, dat in Axel woonde, was gehuwd. Kind en redder zakten door het ijs. Terwijl hij bezig was met de mid- dagbestelling op de Veerse singel, be merkte cfe brievenbesteller P. J. Kos ter, dat een kind dicht bij de overzij de van de vest door het ijs was ge zakt en in nood verkeerde. De man j van P.T.T. aarzelde geen moment en trachtte, kruipend over het broze ijs, bij het kind te komen. Hij zakte er echter zelf door en moest zich zwem mend in veiligheid stellen. Inmiddels kon het onvoorzichtige kind door eni ge jongens, die het aan de overzijde gemakkelijker konden bereiken, op het droge worden gebi-acht. De heer Koster .ging zich even verkleden en zette, als of er niets was gebeurd, de bestelling vooi't. Lelijke val van een stelling. De 60-1arige R. V. is Vrijdagavond in Breslcens, toen hij op een stelling assisteerde by het lossen van een vissersvaartuig bij 'aag water, met stelling en al acht meter omlaag gevallen. De man kwam op het vis sersvaartuig terecht en brak daarbij een been, terwijl zijn schouder ont wricht werd. Hii werd naar het zie kenhuis in Oostburg vervoerd. Het ongeval geschiedde doordat een auto, waarin haring gestort werd, plotseling even achteruit reed. Een tweede man, die op de stelling stond, kon zich op de auto nog juist in veiligheid brengen. Burgemeester Van Leeuwen secretaris van „Zevibel". VISSER!JBANK WORDT OPGERICHT. De nieuwe burgemeester van Brou wershaven de heer J." A. van Leeu wen, is benoemd tot secretaris der afdeling Zeeland van de Visserijcen trale „Zevibel". Ook is thans door de „Zevibel" be sloten, een visserijbank op te richten. 1953 WELLICHT EEN JUBELJAAR Afd. Zeeland van de Bond vergaderde in Goes. In de jaarvergadering van de afd. Zeeland van de Bond van Ned. Mili taire Oorlogsslachtoffers welke Zater dag in „Slot Ostende" te Goes werd gehouden, heerste een sfeer van blijde afwachting over wat 1933 waarschijn lijk brengen zal. Verschillende be stuurders spraken reeds over een „ju beljaar", daar het zich laat aanzien, dat dit jaar een vrij aanzienlijke ver hoging van de pensioenen voor de mi litaire invaliden en -weduwen zal plaats vinden. In de morgenvergadering zinspeelde de afdelingsvoorzitter, de heer P. Pa ree uit Axel, hierop reeds in zijn ope ningswoord, waarin hij ook de ere voorzitter van de afd, Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin, mocht verwelko men. De secretaris, de heer M. de Dreu uit Goes stelde in zijn jaarverslag vast, dat de afdeling niet ontevreden mocht zijn over het afgelopen jaar. Verschil- Advertentie GRIEP? Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Zierikzee's bevolking nam in 1952 met 31 toe. Het zielental van de gemeente Zie- rikzee nam in het afgelopen jaar toe met 31. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 7097 (3495 m. en 3G02 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 145 (76 m. en 69 vr.) en door vestiging met 262 (121 m. en 141 vr.); het verminderde door overlijden met 74 (28 m. en 46 vr.) en door vertrek met 302 (156 m. en 146 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 7128 (3508 m. en 3620 vr.). Er werden in 1952 41 huwelijken voltrokken; er werden 3 echtschei dingen ingeschreven. Koeien gesmokkeld. Voor de economische politierechter te Middelburg verschenen drie ver dachten, die zich schuldig hadden ge maakt aan het smokkelen van koeien over de Belgische grens. De veekoop man A. F. uit Hontenisse werd ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest, de landbouwer M. A. R. uit Oost-Eecloo (B.) tot één maand met aftrek en de landbouwer R. M. J. de C. uit dezelfde plaats bij verstek tot één maand met bevel tot onmiddellij ke gevangenneming. DRUKTE VOOR DE LOODSEN De mist en de mosselvisserij. (Slot van pag. 1). De dichte mist had ook tot gevolg, dat het scheepvaartverkeer van en naar zee stagneerde. In en bij de Wie lingen waren talrijke schepen voor anker gegaan en ook op de Vlissingse rede lagen zeer veel boten, naar schatting ongeveer veertig. Deze trokken Zondagmiddag, nadat de mist geheel was opgetrokken, veel bekijks van de wandelaars op de bou levard. Maar nog groter was de belangstel ling Zondagavond, toen do schepen met hun tientallen lichtjes op het donkere water en daarboven het smalle maansikkeltje, dicht benaderd door een zeer heldere Venus, de Vlis singse rede een waarlijk fascineren de aanblik schonken. De boot, die de dienst tussen Vlis singen en Breskens onderhield, moest tussen al die schepen doorlaveren, hetgeen een niet onaanzienlijke ver- Voor de politierechter. Wegens diefstal werd de lompen sorteerder J. van B. uit Arnemuiden door de politierechter te Middelburg conform de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd, De schoenmakersknecht M. M. uit Arne muiden, die zich schuldig had ge maakt aan' heling, kreeg drie maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Wegens schuldheling werd de opkoper M. van W. te Middelburg veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De werklieden D. van B. en L. v. d. K., beiden uit Arnemuiden, die zich ook al aan heling hadden schul dig gemaakt, werden gestraft met één maand gevangenisstraf voorwaar deljjk met twee jaar proeftijd. De lompensorteerder W. P. uit Arnemui den had oplichting uitgelokt, reden waarom hjj veroordeeld werd tot drie maanden en veertien dagen gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Wegens diefstal in vereniging wer den de landbouwersknechten P. C. H. en C. P. H. uit Stavenlsse leder ver oordeeld tot 25 Of 10 dagen. De eis luidde: twee weken gevangenisstraf. De timerman F. V. uit wolphaarts- dijk had dronken op zjjn flets geze ten: het vonnis luidde: één maand voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en 50 of 20 dagen. traging met zich mee bracht. Het Loodswezen kreeg het in de loop van de Zondag enorm druk, toen de mist niet langer een belemmering voor de kapiteins was om de reis te vervol gen en zij allen zo spoedig mogelijk een loods aan boord wensten te zien verschijnen. BÜSVERKEER. Het verkeer over de weg ondervond weer de gebruikelijke hinder van de mist, maar toch konden de meeste busdiensten in Zeeland zonder stag natie of vertraging worden uitge voerd. Zaterdagavond werden uit veilig heidsoverwegingen de busdiensten van de Z.V.T.M. op enkele trajecten vroeger dan gewoonlijk beëindigd. De SJB.M. heeft normaal gereden, zy het met enige vertraging. Ten gevolge van de dikke mist is een Belgische personenauto tegen een hek van een café te Draaibrug ge reden. De inzittenden, een heer en een dame uit Gent, werden licht gewond, doch de auto was zwaar beschadigd. DE MOSSELVISSERS De mist was uiteraard ook voor de mosselvisserij een belemmering om het bedrijf en de bestellingen nor maal uit te voeren. Toch kon nog een aantal kwekers hun reis naar de Wad. denzee, zy het dan met vertraging, volbrengen. Bruinissèr kwekers voer den uit de Waddenzee 3625 tonnen mosselen aan, een hoeveelheid, die, gezien de tijd van het jaar, zeer be vredigend is. Voor het eerst werden vorige week geen Zeeuwse mosselen afgeleverd. De enige Zeeuwse eerste klas- schaakwecstryd, welke Zaterdag zou worden gehouden. Middelburg II Terneuzen, kon niet doorgaan, omdat de Zeeuwsch-Vlamingen door de mist ,niet tijdig in Middelburg konden ko men. Kinderwagen aangereden, baby ongedeerd. In het smalle gedeelte van de Gan- zepoortstraat te Goes werd Zaterdag middag een kinderwagen aangereden door een passerende vrachtauto. De kinderwagen werd vrrj zwaar bescha digd, doch de baby bleef gelukkig on gedeerd. In een autobus overleden. In een autobus tussen Sluiskil en Driekwart is Zaterdagmiddag de 60- jarige heer D. S. uit Sas van Gent plotseling overleden. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. lende leden konden aan werk gehol pen worden. Helaas was er weinig ac tiviteit onder de leden, terwijl de ont spanningscommissie eveneens faalde. Er was een prettig contact met' de Moveo De afdeling telt thans 145 le den, nl. 49 oorlogsweduwen en 96 oor logsinvaliden. Het aantal donateurs bedraagt 88. De bond heeft reeds veel ten goede doen keren, doch men zal waakzaam moeten blijven ter berei king van het doel: een menswaardig bestaan voor ieder. De rekening van de penningmeester, de heer D. v. d. Velde uit Goes, sloot met een batig saldo van f 308.14. De voorzitter nam hierna verschil lende zwakke punten onder de loupea De donateursactie heeft onvoldoende resultaten gehad. De heer J. v. d. Meer uit A.J. Polder kon als goed voorbeeld gesteld worden. Ondanks teleurstel lingen heeft deze inva'ide mooie suc cessen kunnen boeken. Voor ontspan ning zijn er ook volr'oende mogelijk heden, wanneer de commissie althans actief is, Voorts wekte de voorzitter zijn leden op tot meer activiteit, ter wijl hij tenslotte de werkgelegenheid besprak. Er zijn thans nog slechts twee werkzoekenden onder de leden. Met dankbaarheid gewaagde de heer Paree van de grote steun van diverse auto riteiten, vooral ook' van de Commissa ris der Koningin, die hiervoor een wel gemeend applaus mocht incasseren Staande 'de vergadering werd reeds uit Vlissingen medewerking toege zegd, om de ontspanningscommissie aan financiën te helpen en de dona teursactie te steunen. De spoorwegto neelvereniging aldaar stelt zich name lijk beschikbaar om drie toneelavon den in Vlissingen, Middelburg en Goes te geven, waarvan de baten voor de bond zullen zijn. Daar de ere-voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot wegens een ver gadering elders afscheid moest nemen, verkreeg deze daarop het woord. De Commissaris getuigde van de prettige samenwerking met het bestuur en de tevredenheid van het provinciaal ber stuur over de prestaties van de inva liden, die bij de provincie werkzaam zijn. Het was de Commissaris steeds een grote vreugde voor de militaire oorlogsslachtoffers te mogen werken en onder hen te vertoeven. Tot slot van de morgenvergadering werden enkele verkiezingen gehouden Als bestuursleden werden herkozen de heren M. de Dreu. Goes en J. Boot. Duivendijke en gekozen de heer J. Kortenhof, Vlissingen. In de kascom- missie werden benoemd de heren J. Velthoven, Zierikzee en A. de Waal, Hoedekenskerke terwijl in de ont spanningscommissie werden gekozen de heren J. Kortenhof en A. Cardon, Vlissingen alsmede A. Schillemans, Goes. DE PENSIOENEN. ïh de middagvergadering gaf de hoofdbestuurder, de heer D. v. d. Heu vel uit Schiedam een uitvoerig en hel der overzicht van de perspectieven ten aanzien van de pensioenen, welke door het rapport-Kupers en het interim- rapport Van Poelje worden geopend. Er wordt gesproken over een mini mum-pensioengrondslag van f 2500. Met klem van redenen zette spreker de billijkheid van de diverse wensen uiteen, om daarna te besluiten met een vurig beroep op de leden meer acti viteit te ontplooien. Nadat nog enkele vragen waren ge steld, werd de geslaagde dag besloten met het vertonen van enige films. Kerk te Noord gouwe in tweeën gesplitst. VRIJWEL GAVE GRAFZERK GEVONDEN Ondanks sneeuw en vorst is de af gelopen week in Noordgouwe naar stig gewerkt om de Hervormde kerk volgens plan in twee delen te split sen. Zondagavond werd de eerste dienst gehouden in de Westelijke helft het langschip die thans tijdelijk voor het houden van de dien sten is ingericht. Het pijporgel is in middels voor restauratie weggehaald, zodat op de orgelgalerjj de nodige zitplaatsen konden komen. Een har monium zal de eerstkomende tijd voor begeleiding van de gemeente zang zorgen. Uit materiaal, waarover men de beschikking jiad. heeft men een preekstoel gemaakt, daar de fraaie, uit de 17e eeuw daterende kansel aan een grondige, herstelbeurt toe was. De Oostelijke helft het koor is nu buiten gebruik gekomen en zal dit jaar tezamen met de Noordkapel zowel in- als uitwendig worden ge restaureerd. Tijdens de nu reeds uitgevoerde werkzaamheden is een vrywel gave grafzerk te voorschyn gekomen, waarvan het opschrift luidt: „Hier leyt begrave Gillis... llmees Braem. Was 36 jaer schepen van Noortgou- we ende sterf out synde 65 jaer an no 1631 den 26 dach in Juny". Het familiewapen, dat vroeger de ze zerk moet hebben gesierd, is er uit gebeiteld, naar alle waarschijn lijkheid in de Franse revolutietijd. Herstel stormschade aan de Vlissingse boulevard. B. en W. van Vlissingen hebben de raad thans een voorstel doen toeko men tot het definitief herstellen van de op 17 December door een storm beschadigde betonglooiing aan de Boulevard Evert sen. In 't raadsvoor stel wordt het bedrag der kosten niet genoemd. B. en W. stellen voor het kostenbedrag in 20 jaar af te schreven. Garantie voor Matttheus- Passion-uitvoering te Vlissingen. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor aan de Vlissingso Orato- riumvcreniging voor haar uitvoering van Bachs Mattheus-Passlon in het a.s. voorjaar een garantie te geven voor het tekort tot een maximumbe drag van 850. Ballet der Lage Landen in Goes. VOOR DE ALG. NED. GRAFISCHE BOND. Op zijn tournee door Zeeland trad het Ballet der Lage Landen Zater dagavond in een volle zaal van de „Prins van Oranje" te Goes op voor de leden van de Algemene Nederlandse Grafische Bond met hun introducées. De organisatie van ücze avond was opgedragen aan de afd. Goes van deze bond. doch ook vele grafische werkers uit Vlissingen, Mddelburg, Kruinin- gen-Yerseke en zelfs uit Eetten-Leur hadden ondanks dé mist, de reis naar Goes aanvaard. Zij 'hebben hier ge profiteerd van een unieke gelegenheid om kennis te maken met een der ui tingen van de kunst, welke zoals de afdelingsvoorzitter, de heer P. J. Sturm--in zijn openingswoord terecht opmerkte, voor vele nnog een geslo ten boek is. Ongetwijfeld is deze 'kennismaking met de balletkunst voor de bezoekers een verrassing van de meest aange name aard geworden. Wat de ballet groep onder leidihg van Mascha ter Weeme heeft gebracht, was dans kunst van het beste gehalte. De in structieve toelichting welke bij elk nummer werd gegeven, heeft er zeker ook toe bijgedragen meer begrip voor deze kunst te wekken. Het feit dat de grafische werkers uit de aard van hun beroep reeds een zekere belang stelling hebben voor kleur en lijn, was ongetwijfeld ook reden dat de uitvoe renden deze avond een wel zeer dank baar publiek hadden, dat het gebode- né bijzonder wist te appreciëren. Het programma werd geopend met een kijkje in dë „werkplaats", waai de toeschouwers een idee kregen hoe een dans wordt opgebouwd. Hier op voerden Mascha ter Weeme en Karei Poons hun publiek met enkele gracieuze oud-Franse dansen terug naar de Franse keizerlijke hoven. Zeer smaakvol was ook de klassieke „Dan- se des Mirlitons" uit de Notekraker- Sulte, op muziek van Tschaikowski uitgevoerd door Ine Rietstap. Putty Thieme en Nel ter Weeme. Uiteraard spraken de danspantomi- mes het meest. Hieraan was een.gro te plaats in het programma inge ruimd. Johan Mittertreiner gaf op muziek van Kellenbach een zeer sug gestieve uitbeelding van het beken de fabeltje van „De Rattenvanger van Hamtin". Buitengewoon aardig was ook 't duet „Prikkebeen en Ur sula", geestig en technisch uitstekend gedanst door Greetje Donker en Karei Poons. Indrukwekkend was de uitbeelding van de oud-Nederlandse ballade „De Coninkskinderen", waar- bjj vooral Andrine de Clerq (de ko ningsdochter) en Johan Mittertreiner (de koningszoon) op de voorgrond tra den. Ook heeft men zich kostelijk ge amuseerd met het rijke en komische ballet „Le Foyer de la Danse", dat een beeld gaf van de naijver tussen twee danseressen. In het tweede deel van de avond werd een tweetal grote balletten ge presenteerd. Mascha Stom en Martin Scheepers boeiden de zaal met het dramatische ballet „Romeo en Julia", terwyl de gehele groep tenslotte af scheid nam met een geestige „Garden Party." Naast de uitmuntende verrichtingen van dansers en danseréssen waren costuums en décors met fraaie belich ting een lust voor het oog, terwyl ook de uitstekende begeleiding van Wolf gang Wijdeveld niet onvermeld mag lijven. De afdelingsvoorzitter, de heer Sturm sprak een dankwoord en bood alle medewerkenden als herinnering een doosje Zeeuwse boterbabbelaars aan. Voor de aanvang hièld de hoofd bestuurder van de A.N.G.B., de heer P. de Boer, nog een korte propagan distische toespraak. Advertentie. ZWARE HOEST. BRONCHITIS! Dan (T* a heip'bwxx>p Ir. J. Dekker te Middelburg naar G.E.B. Rotterdam. Naar wij vernemen is ir. J. Dekker, sinds 1941 ingenieur bij de P.ZJE.M. te Middelburg, met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot hoofdingenieur by het gemeentelijk electriciteïtsbedrijf te Rotterdam. Tuinbóuw-vakond er wij zers vergaderden in Goes. Zaterdagmiddag werd in hotel Cen traal te Goes de jaarvergadering ge houden van de Vereniging van tuin bouw-vakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant. Na een kort openings woord van de voorzitter, de heer W. J. Robijn, kwam het jaarverslag aan de orde. Hieruit bleek, dat er sprake was van een actief verenigingsleven met 75 leden. Momenteel volgt een groot aantal leden een cursus ln wel sprekendheid. ln het komende seizoen zullen weer talrijke lezingen worden gehouden en excursies worden geor ganiseerd. Als secretaris werd herkozen de heer J. A. v. d. Guchte. De heer A. van Oosten hield een le zing over: „Moderne plantsystemen". Op duidelyke wijze werden het ont staan, het gebruik, de voor- en nade len van de verschillende boomvormen besproken. Volgens spreker is de aan plant van spilvormen, op bescheiden schaal voor goede fruittelers, verant woord. Na deze inleiding ontspon zich een leerzame gedachtenwisseling. Lijk van verdronken schipper aangespoeld. Zondagmiddag ontdekten wande laars aan de zeewering bij Hoede kenskerke het lijk van een man. Bij onderzoek bleek het het stoffelijk overschot te zijn van de 37-jarige Duitse schipper J. Waltzcn, aie bij de ramp van de „Peine" op 28 No vember verdronk. Het stoffelijk over schot is naar het lykenhuisje op de begraafplaats van Hoedekenskerke vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2