PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Klein Europa-federatie moet bescheiden blijven Opnieuw berokkende dikke mist Zeeland veel overlast N00DL0SPLAATS LANGS OOST-AFRIKAANSE KUST PROTESTDEMONSTRATIES TEGEN PR0CES-0RAD0UR Vandaag AUTO MET 6 JONGE MANNEN IN VOLLE VAART TEGEN GEVEL 196e Jaargang - No. 15 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI .verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRME STEMMEN Maandag 19 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm Minimum p. advertentie 3.— Ing. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels f 1-— Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlanastraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerljstr 2. Zierikzee. N Bogerdstr C^160_telefjï6. HEFTIG DEBAT TE STRAATSBURG „Terwijl de Fransen nog in bed lagen bewapende Engeland zich" Engelsen en Scandinaviërs afzijdig. Nadat twee dagen lang te Straatsburg de voor- en tegenstanders der Klein-Europa-federatie elkaar fel hadden bekampt, heeft de grote meerder heid van de parlementariërs Zaterdagavond Iaat haar „onbeperkte waarde ring" uitgesproken voor het werk der grondwetscommissie der zes landen. Gewapend met de adviezen van de vergadering zal de commissie haar werk thans in Parys voortzetten om dan in Maart met een definitief voorstel te komen. Dat definitieve voorstel zal erg vaag moeten zijn, wr<- tijdens de de batten in Straatsbi: „s duidelijk ge bleken, dat men hei: niet eens kon worden over een sterk-gebonden fede ratie der zes landen. Zestig aanwezigen van de ruim 80 gaven tenslotte him stem aan een federatie der zes landen onder voorwaarde, dat de nationale rege ringen een sterke mate van zeggen schap zullen behouden.. Daarnaast wilde men, dat de se naat van hel .parlement" der zes landen zou worden samengevoegd met de vergadering der vijftien Westeu- ropese landen. Zestien leden waren tegen de voort zetting van het grondwetswerk onder wie de Nederlander dr. Schmal. De heer Ruys de Beerenbroück schaar de zich bij de zes leden, die zich van stemming onthielden. De Engelsen en Scandinaviërs, vol hardden in hun afzijdige houding1. FEL VERWIJT Uiterst fel was het debat tussen de Britse socialist Robens en de Frans man Paul Reynaud, waarbij de En gelsman uitriep: „Terwijl de Fransen nog in bed lagen, hebbben wij onze eerste atoombom geprobeerd. Wij hebben de sterkste pantser-divisies op het vasteland van'Europa gestati- onneerd en de beste straalvliegtuigen ter wereld gemaakt. Onderwijl heeft de heer Reynaud mooie redevoerin gen gehouden". De Belg Paul Struye wees er op, dat overdracht van het gezag over d'efensie en buitenlandse politiek de staten zelf zou aantasten. Prof. Rollin waarschuwde, dat de beoogde federatie een doodorganisme, een kadaver, zou zijn. De Franse Katholiek Teitgen en de Belg Paul Spaak leverden een vlam mend betoog voor meer eenheid en hun woorden werden onder doodse stilte aangehoord. De kwestie van het gevaar der Duitse herbewapening kwam ook nog ter sprake, waarbij twijfel werd ge uit aan het succes van de Europese verdedigingsgemeenschap. Geen nauw keurslijf. Namens de Franse Gaullisten ver klaarde generaal Koenig zich tegen- Mossadeq in conflict met Perzische Kamer. De voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, Kasjani, heeft zich Zondag in een brief aan de Kamer uitgesproken tegen 't behandelen van Mossadèq's verzoek tot verlengen van diens bijzondere bevoegdheden. Inwil- liging van dit verzoek, zo zegt Kasja ni, is in strijd met de Perzische grond wet en leidt tot dictatuur. Het goed keuren van wetsvoorstellen is de taak van de Kamer, terwijl het handhaven van de wet de taak van de regering is. Deze twee machten moeten niet in handen van één persoon worden gelegd, zo meent de voorzitter. De Kamer hield Zondag een beslo ten zitting en droeg aan een commis sie van zeven leden op met Kasjani en dr. Mossadeq het gerezen geschil te bespreken. Neef van ex-koning Faroek gearresteerd. In de Egyptische hoofdstad is het rustig. In Egypte zijn 21 officieren en 5 burgers gearresteerd, die een com plot gesmeed zouden hebben tegen de regering Naguib. Onder de gearre steerden bevindt zich prins Abbas Halim, een neef van ex-koning Fa- roek en kolonel Mahanna, die deel uitmaakte van het driemanschap, dat een regentschapsr'aad. vormde toen Naguib de macht aan zich trok. Prins Halim, die voorzitter was van de Egyptische arbeiderspartij was in December' vrijgelaten nadat hij enige maanden in arrest had gezeten omdat hij zich tegen Naguib had uit gesproken. Het is in de Egyptische hoofdstad rustig. Naguib deelde op een perscon ferentie mede, dat de samenzweer ders wanordelijkheden wilden veroor zaken op 12 Januari. Zo zouden zij de studenten, die op 12 Januari zouden betogen en de Egyptische gevallenen in de Suezkanaalzöne wilden herden ken, tot vernieling hebben aange spoord. Het doel zou geweest zijn als daad van sympathie met de patriot ten in Tunis en Marokko alle gebou wen van Franse ondernemingen in Cairo in brand te steken. Het Egyp tische kabinet heeft Zaterdag de bij zondere volmachten van generaal Na guib met een half jaar verlengd. stander van een zo nauw keurslijf als de meeste federalisten thans willen. De Franse Unie mag niet benadeeld worden. Bij de verdere debatten bleek, dat men wel rekende op uitbreiding van de economische' samenwerking. Men was tegen de oprichting van een Europees gerechtshof nu de Ko len. en Staalgemeenschap en de E.V. G. haar'eigen gerechtshoven zullen hebben. Zo sterk was men geporteerd voor een hechte band tussen de zes federa- tielanden én de overige Europese lan den, dat men de verplichting tot con sultatie van de Groot-Europese ver gadering voor wat besluiten van de. kleine federatie betreft,- wilde hand haven. Dit alles zal de grondwetscommis sie nu in haar Maart-voorstellen vast leggen. Het is weinig, maar desondanks is de bedrijvigheid in het Huis van Eu ropa te Straatsburg, zo toegenomen, dat men er een vleugel bij wil bou wen. Men heeft ook betere luchtverbin- dingen met Straatsburg gevraagd en wat het aantal talen betreftook de Skandinaviërs, Grieken en Turken willen in hun eigen taal spreken Dat zou dan een debat in acht talen worden! Gedeukte „Oranje" in Priok Kapitein sprak berichten over oorzaak van aanvaring tegen. Kapitein H. W. Hemmes van het m.s. „Oranje" heeft de berichten te gengesproken, waarin als oorzaak van de aanvaring met de „Willem Buys" genoemd werd het verlangen om' de beide Nederlandse schepen elkaar by de ontmoeting zeer dicht te doen naderen. De „Oranje" is Zaterdag in Priok aangekomen. Kapitein Hemmes, die herstellende is van een zware koude en zijn bed nog niet mocht verlaten, noemde het een geluk, dat de schade beperkt is gebleven tot boven de wa terlijn. De boeg van het schip is aanzienlijk ingedeukt, het bakdelt voor een deel omgevouwen en hierdoor ontstond een kreukel aan stuurboordzijde. Voorts zyn er kleine indeukingen mid scheeps en ook de brug is enigermate beschadigd. De ankerinstallatie is de fect en de bakboord-ankers zijn zelfs geheel verdwenen. De reparaties zui len ongeveer twee weken in beslag nemen. Kapitein Hemmes wis vol lof over bemanning en passagiers. Binnen vijf minuten na de aanvaring was er ge zorgd voor koffie en sandwiches. Over het gebeurde wenste hij geen verklaring af te leggen, alvorens het officiële onderzoek zal zijn geëindigd. De „Willem Ruys" wordt in het mid den van deze week te Rotterdam ver wacht. Proces tegen 10 spionnen in Bulgarije. Het officiële Bulgaarse persbureau heeft medegedeeld, dat Maandag, he den, een proces zal beginnen tegen tien personen, „die voor het Ameri kaanse spionnagecentrum in Turkije hebben gewei'kt". Zij worden er van beschuldigd gewerkt te hebben aan een tegenrevolutie, die gewapende steun uit het buitenland zou ontvan gen. IN STRAATSBURG Sneeuwklokjes in volle bloei. In het „Molenbosch" op Texel staan op enkele plaatsen de sneeuwklokjes in volle bloei. Narcissen, crocussen en tul pen staan daar reeds boven de grond. Enkele heesters beginnen al uit te lopen. De winter heeft Texel klaar blijkelijk vergeten. De klokjes luiden erkan de.lente ver re zijn?" Marius Renard werd opnieuw geopereerd. Marinus Renard, de Franse jongen op wie met Kerstmis een opzienba rende nieroperatie werd verricht, is in de nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw geopereerd. De doktoren, die de operatie in het Necker-ziekenhuis te Parijs verrichtten, weigerden com mentaar te geven. Naar vernomen wordt is de toesta,nd van de jongen kritiek. Zoals bekend werd drie weken ge leden de enige nier van Marius, wel ke bij een val was beschadigd, ver vangen door een nier van zijn moeder. In het komende voorjaar zal te Driebergen een Nationaal Museum van de Automobiel worden geopend, waarvoor o.a. de A.N.W.B. zijn gehele ver. zameling oude wagens beschikbaar heeft gesteld. Een exemplaar uit de verzameling; een „Spijker" met zijportier en voorruit, uit 1904. VOOR KAPITEIN OOSTERHUIS: „Ook ik dacht er mijn laatste rustplaats te vinden". Nog niet bekomen van de doorgestane emoties, maar verheugd over een wonderbaarlijke redding, drukte kapitein J. ïL Oosterhuis van de vergane „Kiipfontein" Zaterdagmiddag dankbaar zijn vrouw en zoon aan de borst, na een avontuurlijke en uiterst vermoeiende thuisreis. Duitsers moordden met voorbedachte rade. Elzassers, die indertijd gedwongen werden in het Duitse leger dienst te nemen hebben protest-demonstraties gehouden te Straatsburg tegen het Oradour-preces, dat thans te Bor deaux wordt gehouden. Zij hebben er bezwaar tegen, dat by dit proces de Elzassers, die wer den gedwongen in het Duitse leger dienst te nemen, terecht moeten staan tesamen met de Duitse S.S.'ers. De demonstraties te Straatsburg werden bijgewoond door parlements leden uit de Elzas, geestelijken en oud-strijders. In andere steden van de Elzas worden, soortgelijke beto gingen gehouden. Het provinciale bestuur van de El zas en de volksvertegenwoordigers hebben een verklaring uitgegeven waarin zij de berechting van de El zassers samen met de Duitsers „diep betreuren." Zaterdag werd het Oradour-proces te Bordeaux voortgezet. Paul Graff, een 26-jarige Elzasser verklaarde, dat viert prinses Margriet haar 10e verjaardag. is het 25 jaar geleden, dat het telefonisch verkeer tussen Nederland en Zweden werd opengesteld. J Zoon vond door gas vergiftigde ouders. Ander echtpaar tijdig gevonden. Zondagochtend kwam de veehouder Den Hertog te Alphen aan de Rijn, toen hij zijn ouders, die op de boer derij naast de zijne woonden, wat melk wilde brengen, tot de ontstellende ont dekking, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasvergiftiging. In de keuken bleek een kraan van het fornuis niet geheel te zijn dicht gedraaid. Er hing in het gehele huis een sterke gaslucht en op de slaapka mer vond hij zijn ouders bewusteloos in bed. Zijn moeder, die 67 jaar oud was, bleek bij de komst-van een dok ter reeds te zijn overleden. De 72-jari ge vader gaf nog tekenen- van leven. Hij is in zorgwekkende toestand naar een der Leidse ziekenhuizen overge bracht. Het echtpaar C. K. te Scheveningen is-Zaterdagavond aan de vergiftigings- dood ontsnapt. In de woon- en slaap vertrekken was kolendamp doorge drongen. Het echtpaar werd bewuste loos in bed aangetroffen, toen om streeks kwart voor elf twee zoons de ouderlijke woning betraden. de Duitse luitenant, Barth hem enige uren voor het bloedbad te Oradour, dat aan 462 mannen, vrouwen en kin deren het leven kostte, zeide: „Over enige uren zal je bloed zien vloeien." De, rechter concludeerde hieruit, dat kapitein Kahn, die het bevel voer de over de S.S.-compagnie, welke de slachting uitvoerde, met voorbedach ten rade heeft gehandeld. Kahn Barth en 84 anderen zyn ge sneuveld of worden vermist. De Duitse soldaat Fritz Pfeuer zei- de bij geruchte gehoord te hebben, dat de bevelhebber van het bataljon, waartoe de compagnie van Khan be hoorde, van zyn bevel ontheven zou zijn in verband met het gebeurde te Oradour. Pfeuer maakte deel uit van een exe cutiepeloton, dat in een schuur 20 boe ren neerschoot. Daarna was het in brand steken van het gehele dorp gelast. Beklaagde Hermann Frenzel, die 17 jaar was tijdens de Oradour-affaire, had aan hetzelfde executiepeloton deelgenomen als Pfeuer- Hij wist te vertellen ,dat een ander peloton in een schuur ook een groep boeren had doodgeschoten- Kapitein Kahn en een onder-officier zouden de gewonden tenslotte met een nekschot hebben afgemaakt. Daarna werd de zitting verdaagd. Na deze begroeting legde de kapi tein allereerst een verklaring af over de scheepsramp, waarin hij o.m. zeide. dat over de aard van het voorwerp waarop de Klipfontein gestoten is. niets bekend is. Persoonlijk leidde hij. met behulp van de stuurlieden, de na vigatie. Aan de goede discipline van de bemanning is het te danken, aldus kapitein Oosterhuis, dat allen veilig van boord gebracht konden worden. Hij achtte het uiterst moeilijk om het schip, dat in 50 meter diep water gezonken is, te bergen. „Het hele drama speelde zich bin nen drie uur af", zo vertelde de kapi tein. Aanvankelijk was - hij van plan om met een aantal leden van de be manning in een reddingboot terug te keren, maar voor zij het zich hadden gerealiseerd, was de „Klipfontein" ge zonken, 22 minuten, nadat kapitein Oosterhuis van boord was gegaan. NOODLOTSPLAATS... „Langs die Oost-Afrikaanse kust ligt voor mij blijkbaar een noodlotsplaats", aldus de>,heer Oosterhuis. Nauwelijks 50 km van de plek waar zijn schip was gezonken, beleefde hy namelijk de angstigste momenten van zijn le ven. zoals hij vertelde. „Ook ik dacht daar mijn laatste rustplaats te vinden, toen we van Bei- ra naar Loui'enco vlogen en de piloot Amerikaans minister wordt door General Motors betaald. De arbeidscommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft de goedkeuring van de benoeming van Charles Wil son tot minister van defensie opge schort. Er zijn namelijk bezwaren te gen de benoeming gerezen, omdat Wilson, die afgetreden is als hoofd van de „General Motors", nog aande len ter waarde van 2.500.000 dollar in de General Motors bezit. Hem zyn voorts nog bonussen over de komende vier jaar toegezegd van meer dan een half millioen. het vliegveld niet kon vinden"! Zoals bekend, werd in het moeras een nood landing gemaakt. De acht passagiers bleven, de heie nacht in het toestel en liepen de volgende morgen in drie uur tijds naar Chai Chai. Vandaar vertrok de kapitein per vliegtuig naar Louren- co: vervolgens ging het nog dezelfde nacht per auto naar Johannesburg, om daar per K.L.M.-vliegtuig Vrijdagmor gen te vertrekken. „Ik heb in een week tijds meer meegemaakt, dan een ander mens in zijn hele leven", zo besloot kapitein Oosterhuis. Schoten op vluchteling in mistig Amsterdam- Tijdens een achtervolging van een een 42-jarige uitsmijter, hebben twee rechercheurs te Amsterdam eerst een waarschuwingsschot en vervolgens een-voltreffer gelost op de vluchteling, die poogde in de dichte mist te ont komen Naar later bleek trof het schot hem in zijn zitvlak. Ondanks zijn ver wonding rende de man nog ettelijke honderden meters door. Auto zat klem on overweg. Bestuurder aan dood ontsnapt. De Hilversumse koopman G. C. B. is Vrijdag aan de dood ontsnapt. Hij reed met zijn auto over de onbewaakte overweg te Kootwijkerbroek, toen een der wielen tussen de straatbedekking en de rails' gleed en klemvast bleef zitten. Pogingen om voor- of achter uit te rijden mislukten, zodat de heer B. uitstapte om hulp te halen. Toen hij enkele kilometers van zijh auto verwijderd was, hoorde hij een harde klap. Een trein had zijn auto ge grepen, De wagen, die totaal vernield werd, was niet verzekerd. De resten werden door de automobilist aan een boer in de omgeving voor 100 gld. ver kocht. Twee vliegtuigen in Ae Grote Oceaan gestort. Enkele slachtoffers gered. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat op weg was van Okinawa naar Manilla, is Zondag ten Noord- Oosten van Swatow in de grote Oce aan gestort. Een vliegboot van de marine, die tien overlevenden had op gepikt, is bij het opstijgen eveneens verongelukt. Men vreest, dat alle inzittenden, naar verluidt militairen, om het leven zijn gekomen. Een Britse vliegboot uit Hongkong is met andere overlevenden van het eerste ongeluk op weg naar Manilla- Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen spoeden zich naar de plaats van het ongeluk. Het eerste toestel, dat verongelukte was een patrouillevliegtuig, met 11 passagiers aan boord. IN BREDA Drie doden, drie gewonden. Drie doden, een zwaar en twee min. der zwaar gekwetsten vielen als slachtoffers van een auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zon dag op de Teringsedijk te Breda ge beurde. Met een zware slag vloog een kleine personenauto met zes inzitten den tegen de gevel van een huis. Van de zes jonge mannen, die in de auto zaten, werd de bestuurder, de 21-jarige A, J. G. Koopman uit Nij megen op slag gedood. Enige uren LICHTJESFESTIJN OP VLISSINGSE REDE „Prins Hendrik" voer op dam en „Oosterschelde" strandde Het begint er op te lyken, dat de winter van 19521953 bekend zal bly- ven als een „mist-win ter"sinds 1 December heeft De Bilt reeds 28 mist- dagen geregistreerd, tegen normaal negen a tien. Zaterdag en een gedeelte van de Zondag is Zeeland weer in dichte nevelen gehuld geweest en ook nu ondervond, het verkeer, speciaal de Sehelde-veren, hiervan niet geringe overlast. Zondagmorgen voer de „Prins Hendrik" op de Westdam te Perk- polder en strandde de „Oosterschelde", die de dienst ZierikzeeKatscheveer onderhoudt, in het begin van de Zandkreek, Was er Vrijdag nog gemiddeld 120 meter zicht, Zaterdagmiddag tussen 4 en 6 uur mat men op het Meteo- station te Vlissingen nog maar 60 me ter. De temperatuur bleef steeds bo ven het vriespunt en schommelde om 3 gr. De dienst KruiningenPerltpolder kon Zaterdagmiddag tot 4 uur nog normaal met de „Prins Hendrik" en een Moerdijkpont worden gevaren, maar na 4 uur viel de pont uit. Zon dagmorgen geraakte de Prins Hen drik" omstreeks half negen in een mistbank en voer op de Westdam te Perkpolder. Voor de passagiers was dit geen ramp, want zij konden over de dam aan de wal komen, maar voor de Prov. Stoombootdiensten was het niet aangenaam, dat het schip eerst om 1 uur vlot kon komen en toen uit de vaart moest worden genomen, om dat er een klein defect aan de roerin- richting bleek te zijn ontstaan. De dienst werd toen verder onderhouden door de Moerdijkpont. De overvaart van 10 minuten voor- 10. uit Kruinin gen kwam te vervallen. Maar niet alleen op de Wester- Scheide, ook op de Ooster-Schelde was het Zondagmorgen „potdicht". Dat was de oorzaak, dat de boot van de overigens het gehele weekeinde normaal onderhouden dienst Zierik zeeKatscheveer, de „Oosterschelde" die om 10 uur in Katscheveer moest arriveren, in het begin van de Zand kreek omhoog voer. De twintig pas sagiers werden met het bootje „Kats- vaart" van de veerdienst Katsche veerKats aan land gebracht. De „Oosterschelde" kon een paar uur la ter op eigen kracht vlot komen. GROTE VERTRAGING Zaterdag ls de veerdienst Vlissin genBreskens in de voormiddag met veel vertraging uitgevoerd: er wer den slechts vier reizen gemaakt. Na de middag werden zelfs maar twee reizen gemaakt, die van 15.55 uur vi ce versa en die van 20.55 uur uit Vlissingen. Zondag ging men eerst om 9.55 uur varen, doch daarna zyn geen reizen meer vervallen. De dienst HoedekenskerkeTer- neuzen is vrijwel normaal onderhou den; alleen de dienst van Zaterdag avond half 9 uit Hoedekenskerke kon niet worden gevaren. (Vervolg op pag. 2). nadien overleed de 23-jarige J. J. M. Aarts uit Gilze en Zondagmiddag de 19-jarige P. J. Klaassen uit Breda, in het St. Ignatius-ziekenhuis. Zwaar gewond is de 23-jarige H. Brouwers uit Gilze. Minder ernstig werden de 18-jarige P. L. M. van Woensel uit Breda en de 23-jarige J. A. N. Spran- gers uit Gilze gekwetst. De Bredase politie heeft de jongelui met veel moeite uit het wrak van het autootje kunnen halen. De voornaam ste oorzaak van het ongeluk is, naar men aanneemt; dat veel te hard gere den is. Daarbij is de bestuurder wel licht het spoor bijster geraakt door het weerspiegelen van zijn koplichten in een grote ruit van een boekhuis, welke spiegeling hij voor een plotse linge tegenligger kan hebben aange zien. Hij zou daardoor hebben uitge weken, hetgeen remsporen aantonen en met grote snelheid tegen de gevel terecht gekomen zyn. Het gezelschap was van Gilze op weg naar Breda. Nieuwe hoge commissaris te Djakarta. De nieuwe Nederlandse hoge com missaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bijlandt, heeft Zaterdag avond zyn geloofsbrieven aan presi dent Soekarno overhandigd. Dit ge schiedde tijdens een plechtigheid ten paleize, die werd bijgewoond door de Indonesische minister van buitenland se zaken, Moekarto en andere autori teiten. DE VERWACHT: ZWAKKE WIND. Geldig tot Maandagavond. Overwegend droog weer met plaat selijk mist of lage wolkendampen, maar elders ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, later veran derlijk, weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1