Napoleon enTino Rossi: nationale helden op Corsica VOORAANSTAANDE JODEN NAAR WEST-BERLIJN GEVLUCHT NU BEJAARDE BOEKHOUDER GOOCHELDE JAREN MET GELD <BOEK VRIJDAG 16 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EILAND VAN SCHOONHEID (III). bij Oude volksliederen worden een goed glas wijn gezongen (Van een onzer redacteuren). CorsicaWanneer we de naam van het oude, ruige „eiland van schoonheid" uitspreken, dringt zich onmiddellijk een andere naam aan ons op: die van Napoleon Bonaparte, geboren op Maria Hemelvaart in net jaar 1769 in het kleine Ajaccio, dat later (in 1811) de hoofdstad van het eiland zou worden. Napoleon is voor alle Corsicanen nog altjjd hun natio nale held, nóg veel meer dan voor de Fransen, en wie door het oude Ajaccio ronddwaalt, zal er nog heel wat herinneringen van deze grote Corsicaan aantreffen. Te midden van een warnet van ou de, donkere straatjes men bouwt op Corsica graag nauw en hoog om veel schaduw en weinig zon te heb ben ligt een kostelijk pleintje, de Place Laetitia, genoemd naar" Napo leons moeder, van wie verhaald wordt, dat zij zich op die 15de Au gustus 1769 juist in de nabij gele gen kathedraal van O.L. Vrouwe bevond, toen haar de weeën over vielen. Op een stoel naar huis gedra gen, schonk zij op een rustbank het leven aan de baby, die eens vrijwel feheel Europa zou ovei'heersen en ie tenslotte zijn levenseinde vond in ballingschap, op een ander eiland. Zgn stoffelijk overschot rust, geheel overeenkomstig zijn laatste wens, aan de oever van de Seine, maar de Corsicanen hebben toch in de graf kapel van de Bonapartes in Ajaccio een gedenksteen laten metselen, die de woorden in herinnering houdt, die de verbannen keizer op zgn sterfbed moet hebben gesproken: „Wanneer men mijn lijk verbant, zo als men ook mijn persoon verbannen heeft, dan wens ik, dat men mij bij mgn voorvaderen begraaft in de kathedraal van Ajaccio." Aan de Place Laetitia ligt nóg Napoleons geboortehuis en ook de rustbank kan men er terugvinden. Napoleon was tot zijn dood zeer op zijn geboorteland gesteld en hij heeft daarvan meermalen blijk ge geven. Spraken wij in een van de vo rige artikelen niet van die merk waardige geur van hét Corsicaanse maquis we hebben ze geroken, èn ook geproefd in die heerlijke myrthe- likeur van Piana waarvan de kei zer eens zeide, dat hij ze altijd zou herkennen CAFÉ-ROSfi. Nog steeds genieten de bewoners van Corsica een privilege, dat hun door Napoleon werd geschonken en dat ook door de (gelukkig nog) schaarse toeristen evenzeer wordt gewaardeerd als door de Corsicanen zelf: op het eiland zijn alcoholische dranken vrijgesteld van elke accijns. Vandaar, dat een groot glas heerlij ke wijn maar 20 of 30 francs kost, een glas kostelijke rhum (de beste!) 30 of 40, een likeur 60 of 70 francs. En dan de café-rosé: voor dertig francs krijgt men er een op het plata- nenpleintje geserveerd, een kop heer lijk geurende zwarte koffie met een grote klont en een glas rhum er in uitgeschonken. Om dit laatste te be reiken moet men bij zijn bestelling een neerwaarts gericht gebaar met de duim van de rechterhand maken, zo ongeveer als de oude Romeinen, wanneer zg een niet-eervol verliezen de gladiator tot de dood veroordeel den. De café-rosé is haast alleen al een reis naar Corsica waard. Koffie-met- melk als thuis kost bovendien min stens het dubbele! Er zijn op Corsica nu eenmaal heel weinig koeien en de melk moet dus ingevoerd worden (in blik). ZANGERS. In die Corsicaanse cafétjes kan men de verhalen horen van het oude Corsica. De verhalen, maar soms ook de liederen en wanneer U dat treft, is U zeker van een heel kostelijke avond! Zoiets kan men bgv. treffen in Ajaccio, in een echt Corsicaans kroegje als „Au son des guitares", waar de „patron" Antoine Bonelli samen met zijn kellners José en Jean, met de kapper en de bakKer bij de gitaar de oude liederen van hun eiland zingt. Eens moet het zelfs zijn gebeurd, dat de grote Tino Rossi, die ook Cor sicaan van geboorte is en een villa aan de blauwe Golf van Ajaccio be zit, bij Antoine Bonelli binnenstapte en zich bg de zangers schaarde. Niet om één van zgn „schlagers" te zin gen, maar samen met de anderen de liederen van het land. Tino en Antoine zgn trouwens dikke vrien den en veel gitaarbegeleiding op de gramofoonplaten van Tino Rossi al evenzeer een nationale held op Corsica als Napoleon is van Bo nelli. In „He Rousse" staat een hotelle tje, „l'Auberge", dat gedreven wordt door eenoud-operazanger van Parijs. En deze Frangois Chevalier heeft ook het zingen nog niet ver leerd. Hg is trouwens pas een veer tiger. Wanneer hij 's avonds zijn gasten het diner serveert, kan het gebeuren, dat een van dezen zich aan de vleugel zet en dat Chevalier, al serverende, hele fragmenten uit het Franse opera-repetoire ten beste geeft. Ook dat zal U in Amsterdam of Domburg niet licht overkomen: Dat zgn dan opera-fragmenten, maar de Corsicaanse liederen kan men over het gehele eiland horen, in vrijwel elk stadje. In Calvi met zijn vele toeristen-cafétjes, in Bastia en Bonifacio om maar eens twee geo- graphische uitersten te noemen, in Porto Vecchio aan de moerassige Oostkust en in het fiere lie Rousse met zijn mooie strand in het Noord- Westen. Daar, in He Rousse, hoorden wg vorige zomer in een klem, knus wijnkeldertje prachtige oude volkslie deren Corsicaanse, maar ook Fran se en Italiaanse gezongen door de baas van het zaakje en zijn broers, door de facteur en de porteur, de pakjesdrager van de kade. Maar óók, spontaan en vrijmoedig, door een paar kwajongens van een jaar of* dertien, die eerst aan de deur hadden staan meeluisteren en to°n de lust om zich zelf ook eens te laten horen, niet langer konden bedwingen. Kom d&ér bij ons eens om Sombere toekomst voor Finsterwolde Bij zijn werkbezoek aan Groningen heeft de minister van maatschappe lijk werk, mr. F. J. F. N. van Thiel. Donderdag te Finsterwolde het buurthuis van de drie gemeenten Fin sterwolde, Beerta en Nieuweschans geopend. Burg'emeester H. Tuin van Finsterwolde schetste hierbij de bete kenis van dit buurthuis. Hij merkte op, dat in Finsterwolde constante werkeloosheid heerst, hetgeen onmid dellijk invloed heeft op de mentaliteit van de bevolking. Het toekomstbeeld noemde hij somber: perspectieven voor de jonge mensen ontbreken en 't sociale milieu roept in Finsterwolde gevaren op. Spr. zeide, dat zijn ge meente sterk onkerkelijk is; 54 pet. van de bevolking behoort niet tot een kerkgenootschap en van de overige 46 pet. gaat slechts 4 pqt. ter kerke. 420. Het is al weer ruim een eeuw geleden dat de Duitser Berthold originele proe ven nam die later leidden tot de ontdek king van verschillende hormonen en van de klieren <die hormonen afschei den. Deze klieren geven aan het bloed bepaalde chemische stoffen meedie op verschillende plaatsen hun specifieke prikkel uitoefenen. Zij werken in het lichaam dus als het ware als chemi sche koeriers en zetten andere delen van het lichaam tot hun normale func tie aan. Vandaar de naam hormonen (aanzetters of aandrijvers). De bijzondere werking der hormo nen hebben we destijds eens aange stipt, toen we de axolotl bespraken, een salamander die na toediening van geringe hoeveelheden schildklierex tract zijn kieuwen verliest, normale po ten krijgt en van waterdier tot land dier wordt No's 254 en 255). Een dergelijke gedaanteverandering heeft de zenuwarts Brown-Séquard op het einde van de vorige eeuw blijkbaar ook voor de geest gestaan toen hij op 72-jarige leeftijd last van ouderdoms- verschijnselen begon te krijgen. Zijn leermeester Claude Bernard had in 1885 reeds de gedachte uitgesproken dat verschillende acties in ons lichaam het gevolg zijn van chemische stoffen, maar Brown-Séquard ging nog een stapje verder door te beweren dat al onze klieren nuttige stoffen aan het bloed afgeven en dat het tekort aan de ze sloffen de oorzaak is van ziekte en ouderdomszwakte. Toen de ouderdom hem dus hinderde, besloot hij kort en goed daar aan een einde te maken. Aan de ouderdom, wel te verstaan. Hij spoot zichzelf in met een hormonen preparaat, afkomstig van een hond en van marmotjes en de uitwerking daar van moet volgens ooggetuigen werke lijk verrassend zijn geweest. Vanzelfsprekend veroorzaakten deze proeven grote opschudding onder het lekenpubliek, vooral bij hen die de oude dag voelden naderen. Door rijp en groen en de vakwetenschap treft hier eveneens grote blaam werd op de meest sensationele wijze reclame ge maakt voor verjongingskuren, waaraan de dood van Brown-Séquard op 77-ja- rige leeftijd overigens geen afbreuk dee Maar nu moeten we hiervan afstap pen, want enige lezers hebben verzocht iets te vertellen over de Marskanalen, waarover we in No. 411 spraken. H. Pétillon. ANTISEMITISME IN OOST-DU1TSLAND Men verwacht nog meer Joodse vluchtelingen Vyf-en- twintig vooraanstaande Jo den, rabbijnen en onder-rabbynen, nit alle districten van Oost-Duitsland, zijn Donderdag naar Wcst-Berlyn ge vlucht. De uitgewekenen vertelden, dat zü juist op tijd gevlucht waren. 2y hadden vernomen, dat de Oost- Duitse veiligheidspolitie hun op de hielen zat Naar zij verder verklaarden, is een week geleden in Oost-Duitsland een actie begonnen om de Joden van alle gezagsfuncties te verdrijven. Er waren nog meer Joden onder weg naar het Westen, aldus de ge- vluchten. Een woordvoerder van de Joodse vluchtelingen zeide: „Dit is de droe vigste dag voor de Joden in Duitsland sinds Hitier. De Joden in Oost-Duits land leven in een staat van paniek. De vier hoogste Joodse leiders uit Oost-Duitsland, die zich onder de in West-Berlijn aangekomen Joden be- Interprovinciale regeling voor ziektekosten Na een debat van 3% uur hebben de provinciale staten van Nóord-Bra- bant met 47 stemmen vóór en 4 tegen de interprovinciale ziektekostenrege ling aangenomen. Dit betreft een ge meenschappelijke regeling tussen de provincies Drenthe, Friesland, Gro- ningen, N.- en Zuid-Hlland, Overijs sel, Utrecht en Noord-Brabant. De prvincies Limburg en Gelderland heb ben reeds voor het eigen gewest een regeling getroffen. De provincie Zee land daarentegen wenst buiten elke regeling terzake van ziektekosten voor provinciaal personeel te blijven, aldus werd medegedeeld. Twee heertjes, één gebit Op een Haags politiebureau heeft een brigadier een Salo- mo's oordeel moeten vellen. Twee heertjes hadden ieder op de Frankenslag hun gebit ver loren en betwistten elkaar het bezit van een kunstgebit, dat door een dame gevonden was. Heer nuumer II had aanvan kelijk de strijd gewonnen, doch leer nummer I wenste de zaak grondig uitgezocht te zien. De brigadier kreeg de prothese voor zich op tafel, bedekte het spebit en vroeg naar bijzondere kenmerken Toen was de slag voor num mer II gewonnen: destijds had hij een tand een beetje bijge vijld en dat bleek nauwkeurig te kloppen. Nummer n kon nummer I de stralende, volle lach van ;en overwinnaar tonen vinden, zijn allen communist Men verwacht, dat nog grotere groe pen Joden naar West-Berlijn zullen uitwijken. Heinz Galinski, voorzitter van de Joodse gemeenschap voor geheel Ber lijn, heeft Donderdag tegenover een medewerker van „Reuter" verklaard: „Ik moet mij nu openlijk aan de zijde van degenen scharen, die reeds in de gehele wereld de boosaardige vorm van anti-semitisme, welke thans in Oost-Duitsland woedt, aan de kaak hebben gesteld". Soldaten kalmeerden Perzische Kamerleden De Perzische kamer is Donderdag ochtend in verwarring uiteengegaan, nadat zij had gepoogd het wetsont werp van premier Mossadeq tot ver lenging van diens speciale bevoegd heden in derde lezing te bespreken. De voor- en tegenstanders van de premier kwamen zowel in de kamer als op de tribunes zo scherp tegen over elkaar te staan, dat soldaten de orde moesten herstellen. De vergade ring werd verdaagd. Prinses Margriet, die op 19 Januari a.s. haar tiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf) Zjdanow was een kankerpatiënt. Door medici opgegeven. Andrej Zjdanow, de stichter van de Kominform, die door Joodse dokters vermoord heet te zgn, leed aan onge neeslijke kanker. Dit is volgens „Af- tonbladet" medegedeeld door de Zweedse professor Elis Berven, die Zjdanow in Januari 1948 zelf behan deld heeft. Men zal zich herinneren, dat prof. Berven destijds naar Moskou werd ontboden, om een „prominente tiënt" te onderzoeken. Hij vertelde zijn bevinding na zijn terugkeer Moskou, zonder de naam van de zie ke te noemen, aan collega's. „Het geval was hopeloos", zeide prof. Berven, die niet begreep, waar om men hem er bij had geroepen, daar de Russische geneesheren toch wisten, hoe het er voor stond. Voor zijn vertrek moest hij een verklaring tekenen, aldus „Aftonbladet", dat Zjdanow's ziekte ongeneeslijk was en dat géén der Russische dokters bij de behandeling een fout had gemaakt. Prof. Berven bevindt zich op het ogenblik in India. Critiek op besteding zomerpostzegels De besteding van de opbrengsten der zomerzegels. heeft in de afgelopen ja ren nogals eens aanleiding tot discus sie en critiek gegeven. Het was krach tens een koninklijk besluit van 1935 zó, dat de ministers van O., K. en W en van sociale zaken de bestemming der gelden regelden, en dat een comi té de propaganda voerde. Het wordt vrij algemeen onjuist geacht, dat over geld, dat door het publiek vrijwillig bijeen wordt gebracht, door de over heid of ambtelijk wordt beschikt, zon der dat daarop enige controle of cri tiek mogelijk is. Initiatief werd genomen om te ge raken tot een „Stichting Zomerpost zegels", waarover inmiddels druk ver gaderd is en wordt. Het is het plan aan deze stichting op te dragen om de opbrengst der zegels half om half voor culturele en maat- schappelgke doeleinden te besteden. TWEE EN HALF JAAR GEËIST Bijna één ton verduisterd De officier van justitie van de Haar lemse rechtbank heeft 2% jaar gevan genisstraf geëist tegen de 74-jarige A. M., die als boekhouder bü de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem gedurende ongeveer 19 jaar in totaal ruim f 94,000.ten nadele van dit bedryf zou hebben verduisterd en bovendien verschillende keren vals heid in geschrifte zou hebben ge pleegd. Verdachte gaf toe, dat hij dit bedrag inderdaad verduisterd had. Het geld was geheel in zijn huishouding opge gaan. Voor de rechtbank vertelde hij. dat hij een heel systeem had opge bouwd om de manipulaties met het geld te camoufleren, hetgeen tot ge volg had. dat de verduistering niet eerder werd ontdekt. Verdachte was al jaren gepensionneerd, toen een on derzoek tegen hem werd geopend. Hij werkte nog bij de firma en erkende ook in de jaren na zijn pensionnering nog falsificaties te hebben gepleegd. Hij kon niet precies verklaren waar om zijn huishouding zoveel geld ge- eist had, want hij leefde op bescheiden voet en had een behoorlijk salaris. HANDIG GEGOOCHELD Een van de directeuren van de firma Enschedé, verklaarde, dat verdachte blijkbaar zo handig met geld kon goo- cheden. dat h>"ï bedrijfsleiding en boekhouding jarenlang om de tuin heeft weten te leiden. In zijn requisitoir verklaarde de. of ficier van justitie dat niet aangetoond is. dat de administratie van de firma tekort geschoten is in haar taak ont vreemdingen te ontdekken. Hij eiste twee en een half jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 29 Januari a.s. Franse premier zal Churchill bezoeken De Franse premier Mayer is van plan besprekingen met zgn Britse ambtgenoot, Winston. Churchill, te voeren, alvorens hg naar Washington, gaat om daar Eisenhower in Febru ari te ontmoeten. De nauwere Britse samenwerking met de Europese defensiegemeen schap, zal vermoedelijk besproken worden. Twee Estlandse ministers ontslagen Radio-Tallinn heeft bekend gemaakt, dat de voltallige vergadering van het opperste praesidium van Estland Woensdag twee vice-premiers, Ale xander Ansberg en Heinrich Ajo, heeft ontslagen. Volgens radio-Moskou keurde het praesidium eenstemmig de herziene grondwet sop-1 Aanbieding telegrammen gaat geld kosten De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari 1953 bij de aanbieding van telegrammen zonder gerede betaling, als administratiekosten aan de af zenders een recht per telegram in re kening zal worden gebracht, en wel van: 5 cent per telegram bij aan bieding aan het loket (in elke vorm, nl. zowel voor telegrammen, welke „in giro", als voor die, welke „in af rekening" of „op maandrekening" worden verzonden) en 10 cent per te legram bij aanbieding per telefoon of per telex. Voor de aanbieding van „collect"-telegrammen zal dit recht aan de geadresseerden in rekening worden gebracht. Zeven Nazi's gearresteerd (Slot van pag. 1). HET DOEL. Naar het Franse persbureau A.F.P. te Bonn vernam, zouden de samenzweer ders voorstanders zijn van een ver enigd Duitsland met een nationaal le ger. Zij wilden gebruik maken van de rivaliteit tussen Oost en West. Als toe komstig leider zou, naar men veron derstelt, optreden de 70-jarige Hauser. ex-generaal van de S.S. Enige der sa menzweerders zouden voorts verbin dingen onderhouden niet f asms ten in 't buitepland, zoals Oswald Mosley Engeland en de Belg Leo Degrelle, die vermoedelijk in Spanje verblijft. Ook generaal Ramcke zou in ver binding met de nieuwe Nazi-beweging hebben gestaan. Een aanta. samenzweerders is nog op vrije voeten, aldus voegt A.F.P. hieraan toe. Onder hen bf vinden zich Hans Fx-itzsche, een voormalige om roeper van Radio-Berlijn en de ex- gouwleider van Keulen, Josef Grohe. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde voorts mee. dat de groep zich op het gebied van de buiten landse politiek voornamelijk bezig hield met het propageren van anti- Westerse ideeën. VON MANTEUFFEL GESCHOKT. Von Manteuffel, voormalig generaal der Duitse pantsertroepen en thans militair deskundige van de Vrije De mocratische Partij, gaf uiting aan zijn „grote afschuw" toen men hem ver telde van de handelwijze, waarvan de in de Britse zóne gearresteerde ex- Nazi's beschuldigd worden. „Wij doen ons best om de grondslagen van onze staat te verzekeren en daar zouden zulke schurken proberen hem te on dermijnen. Het zou een ramp geweest zijn wanneer het daartoe was geko men", aldus zei hij. EEN UUCI\ OVER. PIONIERS IN AMERIKA De schrijver A. B. Guthrie jr. geeft m zijn boek „De Wijde Hemel" dat verscheen bij de N.V. Servire in Den Haag, een zeer boeiend verhaal han delend over de blanke pioniers in de jaren 1830-1850 in Midden-Amerika, de z.g. trappers, hun leven en sterven in die nog bijna maagdelijke wilder nissen, hun ontmoetingen met de toen nog zeer talrgke Indianenstammen, hun strgd en ook vaak vriendschap met deze wilde volkeren. De figuur van de hoofdpersoon, Boone Caudill, is zeer raak getekend zijn tocht na zijn vlucht als jongen van' 17 jaar uit het ouderlgk huis in Ken tucky door de wildernissen, zgn ont moetingen met vijanden en vrienden, zgn liefde voor de jonge Indiaanse Talingoog, is zeer spannend verhaald. Ieder, die zich in zijn jeugd vergastte aan de Winnetou- en Old Shatterhand- verhalen, zal met het lezen van deze roman, zo door en door eerlgk en men selijk, enkele prettige uren doorleven. Het Wereldgebeuren Brute levenslust Men sloeg elkaar op het eerbied waardige hoofd en trachtte elk aar de kleren van het statige lijf te rukken. Toen kwam de politie, die aan dit tafreel van brute levens lust een einde maakte. Premier Alcide de Gasperi van Ita lië had met vermoeide blik toegezien hoe zijn parlementsleden elkaar in de haren vlogen. Dat gebeurde anderhalf )aar gele den, maar men moet zo'n Italiaanse gebeurtenis niet meten met Noord- Europese maatstaven. In het warme Zuiden is de mens wat snel geneigd geestelijke conflicten om te zetten in lichamelijke gebaren. Bij een glas goéde Cianti-wijn sluit die mens dan wel weer vrede en ver geet de rivaliteit. Deze week echter stond opnieuw een uiterst vermoeide Alcide in de Itali aanse Kamer en de conflicten stegen weliswaar niet tot handtastelijkheden, maar ze bereikten toch opnieuw een gevaarlijke hoogte. Bijna 73 jaar oud is Italië's eerste minister. Een'"week geleden keerde hij uit Athene in Ik lië terug, nadat hij tevergeefs getracht had de Griekse maarschalk Papagos en diens regering er van te overtuigen, dat Griekenland niet zo sterk moet spelen op de Joego slavische kaart. Zeiden Papagos en de zijnen: Tito mag dan een onzekere figuur zijn en in conflict leven met Italië over Triest en met het Vaticaan over de vrijheid van godsdienst deze Ti to is voorlopig een onmisbaar man, wanneer het er om gaat de Balkan te verdedigen. Die verdediging zal in eerste instantie neerkomen op de le gers van Turkije. Joego S'.avië en Griekenland. Pas heel in de verte ver schijnen de knappe Italiaanse opera zangers en filmspelers op het oorlogs toneel. Dat heeft men de Gasperi laten voelen in Athene en daarom kwam hij teleurgesteld thuis, waar hem het felle Kamerdebat over de kieswet wachtte. Boven die kieswet zweeft reeds het aureool van een wereldrecord. Nim mer werden op een wet 2500 wijzi gingsvoorstellen ingediend en nu is dat gebeurd in Ttalië. Deze kieswet moet aan de coalitie partijen, die bij een verkiezing de meerderheid behalen, recht geven op twee derde van de parlementszetels. De Gasperi heeft genoeg van dwerg partijtjes en van een twijfelachtige parlementsmeerderheid. Hij wil rustig regeren. Wild zijn daartegen te keer gegaan de communisten en de socia listen en merkwaardigerwijs ook een aantal leden van De Gasperi's eigen „Christelijk-democratisehe" (katho lieke) partij Die leden vormen de linkervleugel, welke aanleunt tegen de socialistische partijen in Italië. Ze zouden er zelfs heel stevig tegen aan willen leunen, wanneer het niet was, dat het socialisme in Italië zo wanhopig verdeeld is in drie partijen, die onder elkaar twisten over de vraag of men met de communisten moet samenwerken, of de Kominform betekenis heeft en al die andere links- extreme problemen meer. De Gasperi probeert het zonder deze socialisten te doen. In feite zweeft hem het ideaal van de Katholieke staat voor ogen. Zijn De- mocrazia Christiana wil hij zien als een organisatie van gelovigen. Een van zijn belangrijkste programpunten is de erkenning van het recht op ar beid voorafgaand aan het recht op bezit en op grond. Dit punt heeft hem de nodige bitter heid bezorgd toen een kardinaal hem enige tijd geleden duidelijk vertelde, dat twee millioen werklozen voor Ita lië teveel was en dat daarin nu maar eens snel verandering moest komen. Overigens was dat een treffer in de roos: De Gasperi he<-ft wel veel oe- feikt voor Italië en hulp gekregen van Amerika en andere landen, maar hij heeft de strijd tegen de armoede niet kunnen winnen. Dat is de reden, waarom de meer derheid van het Italiaanse volk op so ciaal gebied zo sterk geporteerd is voor socialiserende maatregelen. Donderdag zou het Italiaanse parle ment stemmen over de kieswet en de 2500 amendementen. De Gasperi heeft Woensdag voorgesteld ze alle 2500 in één stemming te verwerpen en er dan de vertrouwenskwestie aan te verbin den. Terwijl dit stukje geschreven wordt is de uitslag van de stemming nog niet bekend. Misschien valt de Gasperi.de man, die met Schuman en Adenauer in veeljarige arbeid ge poogd heeft de grondslagen te leggen voor een betere Europese samenwer king. Wellicht is dat dan een teken, dat de hoogconjuctuur van de Europese samenwerking voorbij isdat na tionale problemen zich nog niet in een Europees schema laten inpassen Na Schumande Gasperi. En dan maar wachten op het aftreden van de 77-jarige Adenauer! ALCIDE DE GASPERI... vermoeid na de twisten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5