BRYLCREEM GEREF- KERK TE ZIERIKZEE BESTAAT 75 JAAR GEMATIGD PESSIMISME OVER OPBRENGSTEN IN OCTOBER Zeeuwse A'manak HOGERE SUBSIDIE VOOR HET KLEUTERONDERWIJS 3 PROVINCIALE ZEEUWSE' COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1953 NOG STEEDS OP DEZELFDE PLAATS Vandaag: is het v(}f-en-zeventig jaar geleden, dat de Gereformeerde Kerk van Zierikzee officieel werd geïnstucerd. Vóór 1818 had men hier als Evan gelisatie-vereniging gewerkt, waarvoor de In Zlerikzee bekende familie De Jong haar koetshuis in de St. Domusstroat beschikbaar had gesteld. Dit koetshuls werd toen het eerste kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk en thans 75 jaar later kerkt men nog altijd op dezelfde plaats, ztf het dan, dat het vroegere koetshuls in de loop der jaren door verbouwingen en vernieuwingen niets meer van 7.yn oorspronkelijke staat heeft. Eerste kerkgebouw was een koetshuis Als eerste predikant kwam in 1879 ds. Van Diemen naar Zierikzee, die enige jaren later werd opgevolgd door ds. Goedbloed. Een zoon van deze predikant is jarenlang voorzit ter van de Raad van Arbeid geweest, eerst te Goes en later te Middelburg. Ds. Goedbloed werd opgevolgd door de later bekend geworden ds. Keule- mans, onder wiens pastoraat de vei e- niging met de Chr. Gereformeerde Kerk tot stand kwam. In Zierikzee was deze samenvoeging niet volko men, maar bleef de Chr. Gerefor meerde Kerk bestaan, waarbij een honderdtal harer lidmaten naar de Gereformeerde Kerk overkwam. Dat betekende, dat het kerkgebouw te klein werd, zodat tot uitbreiding werd besloten. Ds. Keulemans, die in 1895 vertrok, werd opgevolgd door ds. Esselink van Sliedrecht, die de gemeente dien- Adverienl te i VigwïHIge rooiactie in Zeeland Onrendabele boomgaarden moeten verdwijnen Hoewel het rooien van onrendabele boomgaarden in Zeeland bevredigend verloopt, zoals de rijkstuinbouwconsu- lent. ir. W. van Soest, op de jongste fruitteeltdag kon vaststellen, valt er in deze provincie op dit gebied nog wel een en ander te doen. Bij inventarisa tie is gebleken, dat Zeeland ongeveer 600 HA van dergelijke boomgaarden heeft, waarvan er inmiddels circa 250 HA zijn gerooid. Voor het merendeel zijn deze gelegen in de zak van Zuid- Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar wjj vernemen zullen de stands- organisaties in Zeeland zich thans ook achter deze rooiactie plaatsen en door voorlichting op verschillende wijze de betrokkenen wijzen op het grote be lang van deze actie voor de fruitteelt. Het rooien wordt niet gesubsidieerd, doch wel kan egaliseren en draineren van de bod: m na het rooien als boeren werk geschieden, met subsidie van de Cultuur-technische Dienst. Winkels in Aardenburg blijven op Zondag open In de gemeenteraad van Aarden burg werd Donderdag een voorstel van de heer A. I. Catsman en mevr G. J. v. d. BroeckeDe Man behan deld om het besluit volgens hetwelk winkels op Zondagen geopend mogen zijn, weer in te trekken. Aanleiding tot dit voorstel was het bekende adres van de Classis IJzendijke der Ned. Hervormde kerk en brieven van de kerkeraad der Geref. Kerk en van de gezamenlijke plaatselijke predi kanten. Het voorstel om het besluit inzake de openstelling op Zondag in te trek ken werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de acht R.K. raadsleden. Kapitein Dourlein blijft In tegenstelling tot de aanvanke lijke berichten zal de kapitein der ma riniers J. Dourlein op Aruba gede tacheerd blijven. De actie van de bur gerij om zijn overplaatsing ongedaan te maken, is mogelijk aan dit oesluit niet vreemd ONGEVALLEN BIJ HET SCHAATSEN. Bij het schaatsen op de „Vijver" te Kloetinge heeft de heer H. T. uit Kattendyke zijn been gebroken. Hij werd eer9t naar een ziekenhuis in Goes en daarna naar zijn woning ver voerd. Mej. T. B. kwam op dezelfde vijver ten val. Zij liep enige kneuzingen op. de tot 1904. Na hem kwamen ds. La- man (19041911), ds. Siebesma (1912—1917), ds. Wielenga (1918— 1926), dr. J. van Lonkhuijzen (1928 1939), ds. Leene (1940—1944), ds. Greving (1946—1951), terwijl thans ds. Tiemersma predikant der kerk is. Na de oorlog werd het kerkgebouw geheel hersteld en vernieuwd, waar door er voldoende zitplaatsen be schikbaar kwamen. Het ligt niet in de bedoeling van de kerkeraad om het jubileum feestelijk te herdenken. Wel zal het in de morgendienst van Zondag a.s. gememoreerd wordèn. Inspectie Post-Telegrafse naar Middelburg verhuisd Terug in het oude nest Donderdag is de inspectie Zeeland West N.-Brabant van de Post. en Te legraafdienst van Breda, waar zjj ja renlang gevestigd was, naar Middel burg verplaatst en is zij dus terugge keerd naar de gemeente, welke zij in de oorlogsjaren tengevolge van een interne reorganisatie moest verlaten. De inspectie krijgt haar kantoor ruimte, zoals bekend, boven het post kantoor aan de Lange Noordstraat. De gehele dag is men druk in touw geweest met de verhuizing, die uiter aard geen sinécure was en ieders krachten volledig opeiste. Maar van daag hervatten de inspecteur, de heer W. A. L. G. M. Jeurgens en zijn twin tig man personeel, zij het dan in een nog wat provisorisch ingericht kan toor, hun werkzaamheden. Het zal degenen, die de telefoon bedienen, in het begin nog wel even moeite kos ten om niet werktuigelijk, wanneer zij de haak van het toestel nemen, te zeggen: „Hallo, U spreekt met de in spectie Breda" NIEUWE COMMISSARISSEN BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ. Tijdens de Donderdag in Hotel „De Burg" te Middelburg gehouden verga dering van deelhebbers der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij voor de provincie Zeeland van 1829 werden de voorzitter en de secretaris van de Z. L.M., ir, M. A. Geuze uil Poortvliet en mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes tot commissarissen benoemd. Dokter Gelderman te Kortgene teraardehesteld Donderdagmiddag is in Kortgene het stoffelijk overschot van de in het ziekenhuis te Goes overleden dokter L. G. Gelderman teraardehesteld. Voor de aan de begrafenis vooraf gaande rouwdienst in de Ned. Herv. kerk bestond veel belangstelling. Aanwezig waren onder anderen bur gemeester A. A. Schuit, doktoren van N.-Beveland en de voorzitter van het Groene Kruis in Zeeland, jhr. R. J. H. Q. Röell. Het liturgische gedeelte van de dienst werd geleid door ds. G. van Schuppen uit Kortgene; de predikatie werd gehouden door ds. P. J. Pen- nings uit Axel. Vervolgens begaf-men zich naar de begraafplaats, maar er werd aan het graf niet gesproken. „Schuttevaer" komt in Terneuzen vergaderen De Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer"' zal op 22 en 23 April a.s. in het Luxor-theater te Terneu zen haar 104e algemene ledenverga dering houden. De eerste dag van de vergadering zal het bestuur der ver eniging officieel door het Terneuzen- se gemeentebestuur worden ontvan gen. Oud marineman Fonteyn krijgt emde'ijk zijn zin Zijn zaak op 23 Januari opnieuw voor het Haagse hof Na behandeling voor de Amsterdam se rechtbank, Amsterdams gerechts hof, Hoge Raad. Haags gerechtshof en opnieuw Hoge Raad zal de zaak tegen de uit Zeeland afkomstige oud-scr-1 geant-knnstabel van de Kon Marine, A. H. F. Fonte|jn, Vrijdagmiddag 23 Januari opnieuw dienen voor het ge rechtshof in Den Haag Ditmaal zal de heer Fonteijn z.jjn lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Hem wordt nu de gelegen heid gegeven te bewijzen, dat de door hem m zijn pamflet geuite beschuldi gingen. aan 't adres van twee marine artsen, waar zyri. Bovendien heeft de Hoge Raad bepaald, dat het hof hem moet aanhoren bij zijn poging aan te tonen, dat de door diverse autoriteiten en instanties gepleegde handelingen in strijd waren met het algemeen belang. Volgens Fonteyn hebben deze autori teiten en instanties in strijd met hun ambtsplicht steeds zyn verzoeken tot het instellen van een onpartijdig on derzoek geweigerd en een door Fon teijn gedane aanklacht tegen de twee artsen nimmer doorgezonden aan een militaire gerechtelijke instantie Fonteyn heeft zich tot dusveiTè steeds zelf verdedigd (met uitzonde- Thans heeft hij echter een raadsman ring van de eerste maal, dat zijn zaak door de Hoge Raad beoordeeld werd), gekozen, n.l. mr. E. de Jongh Swemer uit Amsterdam. kinderziekten1 Wolfaartsdijk- De stagnatie welke veerdienst Kortgene Mond- en klauwzeer bij drie veestapels in Aagtekerke 43 stuks hoornvee afgemaakt vreesde mond- en klauwzeer angst wekkend om zich heen. In 24 uur tijds werden by drie veestapels gevallen ge signaleerd en in twee gevallen was de aantasting zodanig, dat direct tot af slachting moest worden overgegaan. B\j de landbouwer De K. werden 17 stuks hoornvee afgevoerd, terwijl bij de Gebr. De V. 26 stuks hoornvee, een zeug en vyf biggen ter afslachting naar Middelburg vervoerd moesten worden. Van het derde bedrijf was gister avond nog niet bekend of het vee moet worden afgeslacht. Fauzon" mag naar Antwerpen worden gesleept Het bewys van zeewaardigheid, no dig voor het verslepen van de „Fau zon" van Vlissingen naar Antwerpen, is thans uitgereikt. De versleping mag slechts geschieden bij zeer helder weer en op voorwaarde, dat de „Fau zon", waarvan de voorsteven is inge drukt, achteruitvaart. Het wachter is thans op helder weer om de reis te kunnen beginnen. Inmiddels wordt het lossen van de beschadigde lading voortgezet. voor mooi, gezond haar! OMDAT BM-A-AXfcM het haar een natuurlijke glans geelt voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën aeëmulgeei zijn voor smetteloze haarverzorging. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jucq. Mot Jr. Amsterdam VISSERIJ ZEEUWSE STROMEN. Bedrijvigheid in de oesterhandel. reeds enkele malen ontstond dóór een defect aan de nieuwe steigers voor de veerdienst Wolfaartsdyk—Kortgene, heeft de geregelde gebruikers van dit veer niet onverdeeld enthousiast gestemd over deze vernieuwingen.Hoewel dit be grijpelijk is, dient men toch ook te be denken, dal de nieuwe bruggen nog niet opgeleverd zijn. Het was destijds de wens van het Provinciaal bestuur dat Noord-Beveland nog vóór Kerst mis zijn verbeterde verbinding zou krijgen. Door dag en nacht te wer ken kon een en ander in gereedheid, worden gebiacht, doch er was geen voldoende gelegenheid meer om een en ander te beproeven. Daar de hier ge bruikte constructie betrekkelijk nieuw, is, zou dit zeker, gewenst zyn geweest. Natuurlijk heeft het zyn voordeel dat de nieuwe boot en de steigers reeds In gebruik zijn genomen, maar het nadeel hitrvan is, dat zich thans de „kinderziekten" openbaren, die wel licht anders voordien aan het licht zouden zijn getreden. SCHOKJES..,. Het vertrouwen, dat de mensheid stelt in de dagbladpers is helaas niet altijd zó groot, als wij gaarne zouden wensen en van tijd tot tijd krijgt ons gevoelsleven dan ook wel eens een klein schokje. De laatste, die ons zulk een schokje bezorgde, was een kellner in een Mid delburgs restaurant, toen hij ten over staan van een aantal de voetbalsport minnende gasten verklaarde, dal ze maar beter niet konden vertrouwen op de berichten in de dagbladen omtrent afgelaste voetbalwedstrijden. „De ra dio", aldus deze nijvere dienaar aer mensheid, „de Tadio is betrouwbaar" Het merendeel der gasten knikte in stemmend en deelde de overtuiging van de spreker, dat er de komende Zondag gevoetbald zou worden. Ondanks de pessimistische dagbladmededelingen. Het werd niet onbewimpeld uitge sproken. maar wij proefden de openba re mening: JrDie krant maakt er maar wat van" Hetgeen ons meergenoemd schokje bezorgde. Maar tot ons genoegen kreeg ook de kellner een schokje. Want nauwelijks was hij aan het einde van zijn betoog, of via een luidspreker kondigde een radio-omroeper aan, dat poor de ko mende Zondag alle voetbalwedstrijden waren a/gelast Zeeuwse boomkwekers delen in de moeilijkheden (Slot van pag. 1). Dit brengt grote financiële zorgen voor de betrokkenen, daar de boom kwekerij nu eenmaal een bedrijf is, waarin twee drie jaar grote bedra gen aan arbeidsloon de voornaam ste post moeten worden uitgege ven. voordat iets kan worden terug verdiend. De waarschuwingen aan de fruitkwekers om voorzichtig te zijn met het uitbreiden van de fruitteelt, alsmede het plantvergunningsstelsel hebben er eveneens toe bijgedragen, dat de vraag naar plantmateriaal is afgenomen. Verder is het een be zwaar. dat de vrachtprijzen te hoog zijn daar de spoorwegen sedert 1950 de vracht niet meer per kg., doch per inhoud vaststellen. Voor de volumi neuze boomkwekerijproducten* werkt dit zeer nadelig. Daarbij voorts o.m. het feit. dat een betere kwaliteit dan standaard, waarvoor een N.A.K.-B plombe wordt ontvangen, verhou dingsgewijs niet voldoende wordt be taald alsmede de steeds stijgende ar- beidsloonpost mechanisatie Is niet mogelijk maken het a'les voor de boomkwekers'even moeilijk. Het wisselen van de adviezen van d» voorlichtingsdienst zoals in het schrijven aan de minister wordt aan gevoerd is natuurlijk voor de boomkwekers eveneens lastig, daar zij eigenlijk met de kweek drie jaar vóór moeten zijn, om aan de vraag te kun nen voldoen. De kwekers moeten daarom een zekere ..feeling" hebben voor wa' in de toekomst zal worden gevraagd. Toch zou een betere samen werking met de voorlichtingsdienst zeker voor kwekers van belang kunnen zijn. Er zal thans lets moeten gebeuren om deze bedrijfstak uit de imnasse te helren. Volgens onze zegslieden zal het echter niet al'een van de overheid moeten komen Dm een blijvende ver betering te bereiken, zal h°t een eer ste vereiste zijn. dat de boomkwekers in een goede vakorganisatie tot hecht», onderlinge samenwerking ko men. E'- zal een sanering moeten wor den toegenast en hét zal niet meer mogen voorkomen, dat gemaakte af spraken over de prijzen van het pro duct worden ontdoken, door de bomen beneden kostnrüs van de hand te doen. De boomkwekers hebben dus voor een deel hun lot ook in eigen hond. Dit wordt helaas nog te weinig beseft 1 In het overzicht van de visserijop brengsten op de Zeeuwse stromen in de maand October 1952 zijn niet zo I heel veel gunstige berichten te vin dén. Alleen de vraag naar oesters nam in deze maand sterk toe en in de ozsterbedrijven heeft dan ook een grote drukte geheerst. Er namen 89 vaartuigen aan de oestervisserij deel. Op de Zeeuwse mosselpercelen was voorde 9S vaartuigen, die zich met de mosselvisserij bezighielden, maar weinig te verrichten om dat de voor- raad Zeeuwse consumptiemosselen vrijwel geheel was uitgeput. Het voor export benodigde kwantum mosselen werd aangevuld door hoeveelheden uit de Waddenzee. Met het uitzaaien van mosselen ondervond men zware tegenslag: het zaad van de Wester- schelde, dat in de Geul en het Koe gat werd uitgezaaid werd volkomen vernietigd door de krabben. De gar- nalenaanvoer, die bovendien voor ruim 56 uit puf bestond, leverde door daling van de prijs in October aanzienlijk minder op dan in de voor gaande maand. DE CIJFERS. Totaal aanvoer: Zeeuwse stromen: 3.669.280 kg. 1.085.460. (5.809.450 RAADSVOORSTELLEN IN GOES 1 I te dit niet toelaat Bovendien werd m Goes krijgt straatverlichting 11948 een verhoging van f 15 tot f 30 met T.L.-buizen B. en W van Goes stellen aan de raad voor het subsidie aan de bijzon dere kleuterscholen met ingang van 1 Januari j.l. te verhogen van f 25 tot f 40 per leerling, vermeerderd mei de kosten van rente en aflossing. Het to tale subsidie kan dan ongeveer op 1 55 per leerling gesteld worden. Dit >s slechts weinig minder dan de kosten van het openbaar kleuteronderwijs. Daar het schoolgebouw van de open bare kleuterschool aan de Beesten markt zeer oud is en dus veel onder houd vergt, achten B en W. het voor- festelde bedrag zeer redelijk De ver- oging zal een meerdere uitgave van f 5610 vergen. Aanleiding tot dit voorstel was een verzoek van de Vereniging voor Chr. Fröbelonderwijs om een verhoging van het subsidie van f 25 tot f 50. Dooi hogere salarissen, enz. hadden de Chr kleuterscholen n.l. over 1951 een te kort van ruim f 6000. Een verhoging van het subsidie tot het gevraagde be drag is volgens B. en W. niet mogelijk, daar de financiële positie der gemeen- over 1952 teruggelopen Lagere fruilprijzen oorzaak Naar wij vernemen bedroeg de to tale geldelijke omzet van de Coöpera tieve Veilingsvereniging „Walcheren" over het afgelopen jaar 1.443.520,24. Dat is 181.734,69 minder dan over 1951, toen de omzet, in geld uitge drukt, 1.625.254.93 bedroeg. Deze verminderde omzet is hoofd zakelijk een gevolg van de omstan digheid, dat de fruitpryzen het afge lopen jaar veel lager waren dan in 1951. Strand te Cadzand wordt schoongemaakt. Nadat jarenlang het strand te Cad zand is ontsierd door betonnen gevaar ten, die een gevaar voor de baders op leverden. is de Rijkswaterstaat thans begonnen met het opruimen van deze obstakels. Ook wat er verder aan on gerechtigheden door de oorlog op het strand is achtergebleven zal worden verwijderd. Naast de verbetering, die het strand door deze opruiming onder- gaat, heeft het werk nog een ander practisch voordeel, doordat de afko mende materialen zoveel mogelijk worden gebruikt voor versterking van de zeewering ter plaatse. 1948 een verhoging door Ged Staten niet goedgekeurd. Met veel moeite is daarop in 1949 goedkeuring verkregen op een verho ging tot f 25. De netto-kosten van het openbaar kleuteronderwijs worden voor 1953 geraamd op plm. f 57 per leerling. Wanneer nu aan de bijzondere kleuterscholen een subsidie van f 50 zou worden gegeven, benevens de kos ten van rente en aflossing zou dit subsidie hoger zijn dan de netto-kosten >er leerling van het openbaar kleu- .eronderwijs. STRAATVERLICHTING MET T.L.-BUIZEN. B. en W. stellen de raad verder voor de straatverlichting geheel te electri- ficeren met T.L.-verlïchting. Deze soort verlichting vereist wel een hoge re investering van f 30.000, doch an derzijds een besparing op stroomkos- ten van plm. f 3000 per jaar. Vorig jaar Juli had de raad reeds aan B, en W. machtiging gegeven tot 'het voeren van onderhandelingen met de P.Z.E.M. en het aangaan van een overeenkomst. Aanvankelijk zou de electriciteits mij. de kapitaals investering en het onderhoud voor haar rekening nemen. Thans kan de gemeente echter de benodigde gedlen tegen een aanzienlijk lager percentage lenen dan de P.Z.E.M. Bovendien wil de P.Z.E.M. de circa 100 hoge licht masten alleen onderhouden, indien de gemeente een hoge ladder ter beschik king stelt. Daar voor bediening van. deze ladder twee werkkrachten nodig zijn, achten B, en W. het voordeliger het onderhoud in eigen beheer uit te voeren. Ook de afwijkingen van het normale P.Z.E.M.-armatuur brengen belangrijk hogere kosten met zich mee. By investering en onderhoud door de gemeente zal naar schatting f 1500 per jaar bespaard kunnen wor den. Daarom vragen B. en W. mach tiging om een nadere overeenkomst in die geest aan te gaan. Het te investeren bedrag was ge raamd op f 95.000, n.l. voor verlich ting met gloeilampen. Bij nader inzien Eeeft men echter de voorkeur aan T. .-verlichting. De investering zal dan f 125.000 moeten bedragen. Dit bete kent een zwaardere last van f 2271, doch zoals gezegd, staat hier tegen over een besparing aan stroom van plm. f 3000. kg. 1.255.523); waarvan bot 11.780 kg. 6010, (23.770 kg. 11.492)gar naal voor consumptie 236.346 kg. 147.101, (288.122 kg. 173.726); garnaalnest 319.562 kg. 15.534, (464.674 kg. 22.477): oesters 2.S45.059 stuks 211.768 kg. I 636.995, (2.290.267 st. 188.977 kg. 566.495); mossel voor consumptie 2.472.500 kg. 246.883. (4.473.700 kg. 445.099). De tussen haakjes geplaatste cy- fers hebben betrekking op de maand October van 1951. Haags orkest vraagt Zeeuws subsidie G. S. adviseren Prov. Staten verzoek af te wijzen De Stichting „Zuid-Hollands Or kest" in Den Haag heeft een verzoek gericht aan de Provinciale Staten van Zeeland om voor het seizoen 19521953 een subsidie te verlenen. KUNST Voornaam concert van Janine Dacosta Concert- en Gehoorzaal, Middelburg. Z.V.U. De kunst van Janine Dacosta, wel ke pianiste gisteravond in de Concert en Gehoorzaal voor de Z.V.U. te Mid delburg concerteerde, kende geen zij wegen, maar ping recht op de luiste raar af om diens volledige aandacht op te eisen voor de muziek, wier ge trouwe dienaresse deze artiste is. Haar spel was uitermate brillant, zonder dat het echter de pretentie had om te .villen schitteren, haar voor» dracht was welhaast volmaakt, maar nooit werd dit nadrukkelijk onder streept, haar inzichten in de proble men van stijl bleken gefundeerd, doch daarover maakte zy* geen ophef. Zy ■speelde Donderdagavond met een na tuurlijkheid, die alle technische ver worvenheden volkomen aan zich on dergeschikt maakte en die niet de minste ruimte overliet voor twijfel achtige avonturen. Janine Dacosta heerste n et, maar diende alleen en gaf daardwor haar luisteraars zoveel schoons mede, dat het bijna te veel was voor één avond. Daar was bij, voorbeeld dat heerlijke begin, vier sonates van Scarlatti, sprankelende muziek, voornaam en verfijnd voorge dragen, daar was Schumann's „Fan tasie opus 17", waarin Janine Dacos- Ged. Staten stellen voor op dit ver- ta dapper de aware last opnam,, die i r j »-ii I de componist reeds in dit werk heeft zoek afwijzend te beschikken. - Kaderbijeenkomst L.J.G. Zeeland in Axel. Op 22, 23 en 24 Januari a.s. zal de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland te Axel in de jeugdherberg „Bleyc Haghe" een kaderbijeenkomst houden, waarop gesproken zal worden over „Een verenigd Europa". De bevordering van het geven van goede cultüreel-paedagogische con certen door subsidiëring van over heidswege heeft de laatste tyd de vol le aandacht van de provincie. Daar het binnen afzienoare tyd niet mo- felyk wordt geacht om een ei6en eeuws orkest, te vormen, hebben Ge deputeerde Staten enkele maancien geleden contact opgenomen met het Rotterdams Kamerorkest, dat dit sei zoen bij wyze van proef reeds in di verse plaatsen in Zeeland met groot succes uitvoeringen heeft gegeven. Nu de keuze van G. S. op het R. K. O. is gevallen, bestaat er naar de mening van het college geen behoef te aan een tweede orkest in de pro vincie. Koninklijke goedkeuring voor extra Statenzitting Bij koninklijk besluit zijn de Gede puteerde Staten van Zeeland gemach tigd om de leden der Provinciale Sta ten brjeen te roepen in een buitenge wone zitting, die Woensdagmorgen a.s. in de Statenzaal te Middelburg begint. Enkele voorstellen van G.S., o.a. tot het verlenen van een startsubsi die en het waarborgen van rente en aflossingen van twee geldleningen ten behoeve van het tehuis voor zwakzinnige kinderen „Ipenoord" te Oostkapelle en tot subsidiëring van een grote propaganda-uitgave der Prov. Zeeuwse V.V.V., van cursus sen voor a.s. emigranten en van het Koningin Wilhelminafonds, zullen naar de afdelingen worden verwezen. Deze voorstellen komen in openba re behandeling in de vergadering van 25 Februari a.s., evenals de algemene verslagen der afdelingen over de Polderreglementen. Bevolkingstoename van 255 in W. Zeeuwsch-Vlaanderen Aantal vrouwen nam meer toe dan aantal mannen Uit alle West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten z\jn thans de opgaven van de bevolkingscijfers binnengekomen. By een vergelijking van het aantul West Zeeuwseh-VIamingen aan het begin van het vorig jaar met dat aan het begin van 1958 blijkt, dal de be volking van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren is toegenomen met 255. Opmerke lijk is, dat ook hier het aantal vrou wen meer toenam dan het aantal mannen. Het totaal aantal mannelij ke inwoners blyft echter het aantal vrouwen nog aanzieniyk overtref fen. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal inwoners van West-Zeeuwsch- Vlaanderen 27401 13981 m. en 13420 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 564 (297 m. en 267 vr, i en door vestiging met 1279 (598 m. en 681 vr.); het verminderde dooi overlijden met 229 (123 m. en .106 vr;) en door vertrek met 1359 (659 m. en 700 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 27656 (14095 m. en 13561 vr.). Er werden in 1952 204 huwelijken voltrokken; er werden 7 echtschei dingen ingeschreven. neergelegd, daar was verder schijnbaar koel-objectieve Fauré in zijn „Thème et Variations" en daar was tenslotte Ravel's luchthartige Sonatine uit diens eerste jaren. In dit alles toonde Janine Dacosta zich een artiste van groot allure, een pia niste, aan wie vele talenten zijn toe bedeeld. Aan het slot van dit concert gaf zij een uitvoering van „Islamev" van de Rus Balakirevv, een op Liszt's techniek geïnspireerd werk, waarin het accent op de fabelachtige tech nische kanten van haar 3pel viel. Het publiek, dat dit Z.V.U.-concert in vrij groten getale bezocht, toonde zich opgetogen en kreeg twee toegift jes. Voor de pianiste was er een fraaie ruiker. Verheugend in het bijzonder was de grote belangstelling van de jeugd voor dit concert. de K. Hulst wil C.0 W.-werken gaan uitvoeren Kosten van verschillende objecten bedragen 1H millioen Vanavond komt de raad van Hulst m spoedeisende vergadering bijeen. Op de agenda komt een voorste] voor om B. en W. te machtigen voor tien fevallen le kunnen beschikken voor e verbetering van woningen uit het Terlingenfonds en hiervoor 4666.70 te willen noteren. Daai in het kader van de bestrij ding der werkloosheid op de Rijksbe groting grote sommen zijn uitgetrok ken, welke door de Commissie Open bare Werken Politiek als subsidie verdeeld worden onder die gemeenten, die voor het uitvoeren van beoaalde werken de nodige kapitaalskracht missen en welke gelden hoofdzakelijk bestemd zijn voor de uitvoering van arbeidsintensieve werken, zal aan de raad voorgesteld worden om een be sluit te nemen, dat inhoudt, dat in de gemeente Hulst verschillende werken als C.O W.-werken zullen kunnen wo-den uitgevoerd. Hiervoor komen in aanmerking de bouw van een zuiveringsinstallatie, waarmede vermoedelijk 700.000 ge moeid is en verder enige DUW-objee- ten, zoals bijv. het aanleggen van rio leringswerken aan de Zoutestraat, aan de v. d Maelstedeweg. en aan de Stationsweg c.q. aan het Stations- plein. Verder andere werken als de bestrating van de Zoutestraat, de Stationsweg etc. en het maken van duikers over de Berriekreek (polder Clinge), over de Moervaert met inbe grip van een pompinstallatie en het maken van een pompinstallatie bij de Zoetevaert. De kosten voor het uitvoeren van al deze projecten zullen ongeveer an derhalf millioen gulden bedragen. DORSERSKNECHT LIEP OOGVERWONDING OP. Tijdens werkzaamheden met een stro-persmachine werd de loondor- sersknecht L. K. uit Oud-Vossemeer door een ijzerdraad in het oog getrof fen. De verwonding bleek van dien aard. dat K. ter observatie in het z:ekenhui3 te Bergen op Zoom is op genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2