PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Britten rolden in Duitsland een Nazi-complot op Zeeuwse kwekers de moeilijkheden delen m K anti ij n TWEE AMERIKAANSE SPIONNEN IN WENEN GEARRESTEERD ONTSNAPTEN WORDEN NIET ALS DUITSERS BESCHOUWD TRUMAN VOORSPELT EINDE VAN DE KOUDE OORLOG 196e Jaargang - No. 13 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G Ballintljn PI verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr p p f 5 70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p aovertenue 3 Ing. mededelingen driemaal tarlet. Kleine advertenties «ma* 8 regels) van 1—S regel» I 1 - Iedere regel meer 20 cent. „Brieven oi adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 5860, telef 2355 4 lijnen (b gg. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Flnlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerystr 2. Zierikzee N Bogcrdstr C 160 te lel ZEVEN SAMENZWEERDERS GEARRESTEERD Leiders werkten voor een verenigd Duitsland en een nationaal leger Na twee jaar speurderswerk van geheime Britse agenten De Britse autoriteiten in West-Duitsland hebben een Nazi-groepering ontdekt, die aan de oude Hitler-idealen van het Nazi-Duitsland nieuw leven wilde inblazen. Na overleg met het Britse ministerie van buitenlandse za ken, zyn de Britten overgegaan tot arrestatie van zes leidende figuren in deze beweging. Kirkpatriek, de Britse Hoge Commissaris, heeft op een persconferenite medegedeeld, dat hij bewijzen in handen heeft waaruit blykt, dat de ge arresteerde mannen hadden gepoogd door te dringen in drie rechtse partijen, namelijk de Vrye Democratische Party, de Duitse Party en het Bloc voor geheel Duitsland. De voornaamste centra van bedryvigheid waren Ham burg en Düsseldorf. het'testament van Hitier genoemd als opvolger van Goebbels. Naumann was in de beruchte Hitler-bunker aanwe zig en behoorde tot de weinigen die uit deze bunker konden ontsnappen naar het Westen. Hij nam deel aan de oor log in Frankrijk. Griekenland en Rus land. In 1941 werd hij zwaar gewond Voorts werden gearresteerd dr. Hein- rich Haselmayer, die in 1923 meedeed aan de Hitier Putsch te Münehen en die boeken schreef over rassenweten schap en sterilisatie van onvolwaardi- gen. Heinz Sieben, een voormalige Ortsgruppenleiter, thans directeur van een staalfabriek te Solingen. dr. Karl Scharping, voormalig ambtenaar bij 't Goebbels ministerie, Zimmermann, voormalige S.S.-brigadeleider en ad ministratief ambtenaar bij de dienst, die te maken had met de concentra tiekampen en tenslotte de voormalige Studentenführer van Salzburg dr. Gustav Scheel, die in Hitler's testa ment genoemd werd als minister voor cultuur. De zevende arrestant is Karl Kauf- mann, ex-gouwleider van Hamburg. De Britse militaire politie heeft Nau mann in zijn woning te Düsseldorf ge arresteerd en ccn grote stapel docu menten in beslag genomen. Vier ande ren derden in Düsseldorf en het Rijn land opgepakt. De zesde, dr. Scheel, werd in Hamburg aangehouden. De Britse Hoge •Cöfft.'utssa ris heelt op een persconferentie verklaard, dat de bezettende mogendheden dergelijke Een woordvoerder van de Britse Ho ge Commissie te Bonn heeft berichten tegengesproken, volgens welke behal ve de zeven arrestanten nog ongeveer 100 samenzweerders over geheel W. Duitsland verspreid zyn. De woord voerder zeide, dat op het ogenblik geen verdere arrestaties, ook niet in an dere bezettingszones, voorgekomen zijn. De Engelse Hoge Commissaris had bondskanselier Adenauer Woens dagavond van de gehele kwestie op de hoogte gesteld. Voornaamste arrestant is dr. W Nau mann, voormalig staatssecretaris van Goebbels' propagandaministerie en in Er is dezer dagen een merkwaardige politieke stem uit Indonesië geko men. Het in Djakarta verschijnen de dagblad „Merdeka" constateert na melijk, dat in de laatste twee jaren de positie van Indonesië tegenover Ne derland aanmerkelijk is verzwakt Telkens blyft Indonesië een zet in het schaakspel achter en de Nieuw-Gui- nea-politiek van Soekarno heeft volle dig gefaald. Nederland, zo constateert het arti kel, blykt zich ook zonder Nederlands- Indië te kunnen redden en het zal ook een rol blijven spelen als de Unie ver broken mocht worden. En niet de rol van een tiende-rangs mogendheid. De brallende resoluties en moties, waar mede niets werd bereikt, aldus „Mer deka", hebben Nederland niet ge schokt en momenteel is de situatie vermoedelijk zó, dat Nederland beter voorbereid is op een opheffing van de Unie, dan Indonesië, dat zich de eco nomische gevolgen misschien nauwe lijks gerealiseerd heeft Aldus „Merdeka". Als deze stem betekent, dat in Dja karta het inzicht baanbreekt, dat Ne derland en Indonesië eendrachtig sa menwerkend grote dingen kunnen be reiken en dat een volledige scheiding beiden schaadt, dan opent zij perspec tieven. Maar dat is haast te mooi om waar te zijn Er is een redelyke kans, dat de tele visie-uitzendingen weldra dage lijks te genieten zullen zyn. De Te- levisieraad heeft het aan de regering voorgesteld. Laat men dan echter beginnen met de kwaliteit van de uitzendingen op te voeren. Die laat nog altijd veel te wensen. En laat men bovendien tevoren trachten tot nationale samenwerking te komen. Goede televisie in een te kostbare on derneming, dan dat een nog altijd arm land als het onze, zich, zoals op radiogebied, de luxe kan veroorloven van drie of vier televisie-verenigingen. Liever geen televisie dan per manente middelmatigheid. In het maandblad „Vereniging Ne derlands Fabrikaat" uit een inzend ster. die zich „leek en huisvrouw" noemt, haar wrevel over het snobisme van de Nederlanders om bij voorkeur buitenlandse merkartikelen te kopen en om de eigen waren met vreemde, fancy-achtige namen te voorzien (house-coats, sweaters, swaggers, an klets enz.hetgeen vooral bij de siga retten-merken wel heel sterk opvalt: „Waarom Nederlandse artikelen met buitenlandse namen bestempe len? „Safety matches", Tea-Balls' .Knacks", „Sausages", „Piek-me-ups" „Mixed nuts", „Chicken Soup", „Toi let Paper", „String Beans", enfin, u zult zelf nog wel honderd kunnen noe menHoe kan het anders, dat een huisvrouw slordiger wordt bij het uit zoeken van haar boodschappen. Wel ke huisvrouw heeft zóveel geestelijke moed, om een volle winkel met wach tende vrouwen te trotseren, om elk artikel rond te draaien en het Neder- lands-fabrikaat-bewys op te sporen, ondanks dë Engelse naam nog hoop hebbende tóch een Nederlands product in de hand te houden? Hulp van de heren winkeliers heeft een huisvrouw niet, want de heren doen hun uiterste best dure buitenlandse „Fancy"-arti- ltelen kwyt te raken (krijgen ze soms provisie?). Wanneer we wel eens be zoek hebben van buitenlandse kennis sen dan vragen de vrouwen onder hen mij wel eens naar de naam van het een of andere artikel en dan heb ik een harde noot te kraken om tegen die Engelse benamingen in te bewijzen, dat het toch echt Nederlands is. Waar om kan „Van Houten's" cacao in Ne derland het in de handel doen met een Nederlandse verpakking en met een vreemdtalige verpakking voor buiten land en waarom kunnen zoveel andere firma's dat niet?" Negenjarig knaapje bij het schaatsen verdronken Donderdagmiddag ïs de 9-jarlge Oene Petter te Giethoorn by het schaatsenrijden in een openliggende vaargeul gereden en verdronken. Op het moment, dat het ongeluk gebeur de, was niemand in de nabijheid. Wel hebben sommige personen een zwak hulpgeroep uit de verte gehoord, maar ten zij ter plaatse arriveerden en met een vaartuig de geul hadden bereikt, bleek de jongen reeds te zijn verdronken. arrestaties beter konden verrichten dan de Duitsers, die door hun grond wet belemmerd werden. „Zo lang wtj de verantwoordelykheid dragen, is het onze plicht de steen op te lichten en te zien wat er onder zit", aldus Kirk- Patrick. DE EERSTE MAAL. Het is de eerste maal, dat de Brit ten van hun speciale bevoegdheden gebruik maakten om in West-Duits- land tegen een politieke macht op te treden. Aan de arrestaties is twee jaar in tensief speurderswerk van Britse ge heime agenten voorafgegaan. (Vervolg op pag. 3). Geen uitlevering van Duitse oorlossmisdad'gers Twee van hen ontsnapten uit Noorse gevangenis De Westduitse minister van justitie heeft in antwoord op telegrammen uit de gemeenten Hoepfingen en Tripp- stadt medegedeeld, dat er geen juri dische vereisten bestaan voor het uit leveren van twee Duitse oorlogsmis dadigers. Seufert en Morio. die uit Noorwegen naar Duitsland zijn ge vlucht De beide vluchtelingen waren uit deze plaatsjes afkomstig Zij had den zich als Gestapomannen in Noor wegen aan zo ernstige misdaden schuldig gemakat, dat ze tot levenslan ge gevangenisstraf werden veroor- deled. Toen ze in een bos bij de Zweedse grens tewerk werden gesteld zijn ze ondanks hun gegeven ere-woord naar Zweden gevlucht en vandaar naar West-Duitsland teruggekeerd De gemeenteraad van Trippstadt had verzocht de mannen in Duitsland te berechten, op grond van de gegevens uit het Noorse proces. Wij tekenen hierbij aan. dat in 't al gemeen een land zijn éigen onderda nen niet kan uitleveren voor berech ting in het buitenland. Donderdagmorgen heeft 11.M. de Koningin, vergezeld door Z.KJL Prins Bernhard, in hel Paleis op de Dam te Amsterdam het Corps Diplomatique ter Nieuwjaarsreceptie ontvangen. De erewacht was n «lour een compagnie van 100 man Jagers van het Garderegiment Grenadiers en Jagers, met het vaandel van de Jagers en de drumband. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard begeven zich nrnr het Paleis. Veulen verwaarloosd Bijna tien dagen en nachten van 20 tot 29 November 1952 hebben veehouders te Hoogland nabij- ütrocht een éénjarig veulen zonder eten en drinken in een wei achterge laten. Hel dier werd ook 's avonds niet naar de stal gebracht en kon mede tengevolge van sneeuw en ijs voedsel noch water vinden. De 53-jarige veehouder W. v. d. G. uit Bunschoten moest zich voor dit er gerlijke feit verantwoorden voor de Utrechtse politierechter. Hij verklaar de het dier by een kennis te hebben ondergebracht omdat zijn eigen wei degrond -n de winter nat was. By de kennis kon het op een weidekamp verblijven en verdachte wist niet beter of het paardje zou 's nachts in de stal worden, gebracht. De zaak werd verdaagd, omdat de politierechter het nodig oordeelde ook de kennis te verhoren. ZIJ WERKTEN VOGR DE RUSSEN Per vliegtuig naar Washington overgebracht In Wenen zijn Donderdag twee Ame rikanen gearresteerd, die beschuldigd worden van spionnage voor Rusland. De gearresteerde Amerikanen zwa gers zijn Otto Verber en Kurt P«n- ger. Zij zyn genaturaliseerd. Verber en Ponger zijn in een vliegtuig op transport gesteld naar Washington. In de aanklacht worden 14 spionnage- WESTDUITSE MINISTER VERKLAART Derde man gesignaleerd De West-Duitse minister van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat de zeven uit Breda ontsnapte oorlogs misdadigers niet als Duitsers be schouwd kunnen worden. Hy was voorts van mening, dat het voor de Duitse autoriteiten gemakkelyker zou zijn om de misdadigers uit te wyzen, dan om hen uit te leveren. Over uitlevering zouden rechtban ken der staten moeten beslissen, het geen tot gevolg zou kunnen hebben, dat 7 verschillende gevallen behan deld zouden moeten worden. De twee gearresteerde mannen werden in twee verschillende rechtsdistricten gepakt. Uitwijzing is een politie-aangelegen- heid en zou volgens de minister ge makkelyker kunnen geschieden. Over de vermeende Duitse nationaliteit van de ex-S.S.-ers zeide hy, dat Hitier wel iswaar naturalisatie van gehele een heden toestond, maar dat volgens de wetteen genaturaliseerd burger inge schreven moet worden door de immi gratie-instantie, hetgeen niet gebeurd is in het onderhavige geval. Minister Lehr verklaarde nog, dat deze kwestie de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland in geen geval zou moeten verstoren. Kapitein „Klipfontem" maakte noodlanding mee Een vliegtuig, aan boord waarvan zich kapitein Oosterhuis van de ge zonken „Klipfontein" bevond, heeft Woensdagmiddag een noodlanding gemaakt in Fox du Limpopo, onge veer 130 kilometer ten Noorden van Lourenco Marques. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken en het toestel is niet beschadigd. Het vliegtuig, van het Engelse ty pe „Dove", was onderweg van Beü a naar Lourenco Marques in Portugees Oost-Afrika, Tenslotte zeide hij, dat één van de mannen naar Rhoendorf. nabij Bonn. was gegaan. Hy zou daar als het ware onder de ogen van kanselier Adenauer zijn gevangeniskledij voor een nieuw pak hebben verwisseld. Deze man is niet gearresteerd; de autoriteiten ver namen pas later van zyn kort verblijf in Rhoendorf. daden opgesomd, die in Juni 1949 zijn begonnen en in Europa en Washington zijn verricht. Zij hebben gegevens ver zameld over de' omvang van de Ame rikaanse strijdkrachten en inlichtin gen aan de Russen verstrekt over mi litaire inrichtingen. Verber woonde in de Amerikaanse sector van Wenen, doch Ponger in de Russische. Laatstgenoemde kwam al leen in de Amerikaanse sector, wan neer hij zijn dochter naar een school aldaar bracht. Toen dit Donderdag weer gebeurde, werd hy door de Ame rikaanse veiligheidspolitie gearres teerd. Verber werd te zynen huize gearres teerd. Ook een zekere Lauber is door de veiligheidspolitie aangehouden. Een woordvoerder van de inlichtin gendienst van het Amerikaanse leger heeft te Washington verklaard, dat deze dienst reeds verscheidene jaren op de hoogte was van doen en laten van Verber en Ponger. Hun gangen werden nagegaan, zonder dat de be trokkenen het bemerkten Dit ge schiedde om hun verbindingen en hun spionnagë-bedryvigheid in het alge meen. na te gaan. De hoogste straf die kan worden uitgesproken voor spionnage in vre destijd .is 20 jaar. IN LAATSTE TOESPRAAK Door verandering in door de Sowjets beheerste landen „Het einde van de koude oorlog zal komen door een verandering in het door de Sowjets beheerste gedeelte der wereld. Dit zal wellicht door op stand, wanordelykheden In de communistische vazalstaten, of door een wijziging in liet Kremlin zelf geschieden". Deze voorspelling deed president Truman In zijn laatste toespraak als „praatje by de haard" tot het Amerikaanse volk. In het vervolg van zyn toespraak noemde hij het volslagen ondenkbaar, dat het dreigen met een totale oorlog of het aanwenden van de atoombom door „weldenkende mensen" zou wor den aangewend om aan de koude oor log een einde te maken. .Naarmate de vrije wereld krachti ger en eensgezinder wordt en daar door aantrekkelijker voor de men sen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn, en naar gelang het de Sow jet- Schuldig aan dood van meet dan duizend ganzen Inspecteur liet vergif strooien in N.O.-polder In het najaar van 1951 zyn 1500 wil de ganzen gestorven, na in de Noord oostpolder muizentarwe gegeten te hebben. Hiervoor moest zich Donder dag voor de kantonrechter te Zwol le verantwoorden ir. P. J, C. uit Em- meloord. inspecteur in dienst van de Noordoostpoider-directle. Op zijn bevel hebben ondergeschik ten destijds muizentarwe gestrooid. De ambtenaar van het O. M. baseer de zijn requisitoir op de jachtwet en als strafbare feiten noemde' hij het zich met vergif in het veld bevinden en het doen doden van wild. Voor elk van beide feiten eiste hij een boete van f 100.— subs tien dagen hechtenis. Ir. C. had de vergiftige korrels „breedwerpig" doen uitstrooien, in plaats van ze in de muizengaten te doen storten, teneinde de deslyds heersende muizenplaag met meer ef fect te kunnen bestryden. De verdediger voerde o.m. aan, dat de jachtwet hier niet van toepassing is en hij wees er voorts p, dat er elke dag alom in het land onvoorzichtig wordt omgegaan met landbouwver giften. Uitspraak over 14 DE VRUCHTBOOMKWEKERIJ Hechte organisatie zou veel kunnen verbeteren Het gaat de laatste jaren niet goed in de Nederlandse vruchtboomkwe. kerij. De financiële uitkomsten en de rentabiliteitspositie van de vrucht boomkwekers zyn zeer teleurstellend, zodat het areaal sterk is teruggelo pen en zelfs reeds kleiner is dan in 1940. Hoewel de directe moeiiykheden niet zozeer de Zeeuwse vruchtboomkwekers treffen, doch meer met name hun collega's in Limburg, delen de Zeeuwen toch ook In de misère waarin deze tak van bedryf is gekomen. Zó zelfs, dat by voorbeeld een bedryf als de fa. D. J. v. d. Have te Kapelle, dat sinds 1879 in de boomkwekery een voor aanstaande rol heeft gespeeld, deze afdeling heeft opgeheven. regeerders duidelijker wordt, dat de tyden van een gemakkelyke uitbrei ding der communistische invloedssfeer voorby zyn, zal blijken dat de tijd na- by komt waarop zich een verandering in de Sowjet-wereld zal voltrekken, zo vervolgde Truman. Hij sprak de veronderstelling uit, dat de geschiede nis over zijn ambtsterinyn zal spreken als over de jaren, toen de koude oor log zjjn schaduw op onze levens begon te werpen „Doch 2ij zal ook boeksta ven, dat wij in deze acht jaren de koers hebben uitgezet, welke naar de overwinning kan leiden, zonder dat de ze op de slagvelden behoeft te wor den bevochten", zo zeide president Truman voorts en hy besloot met op te merken, dat wellicht de voorwaarden reeds geschapen zijn. welke het moge lijk maken, dat een ierde wereldoor log. voorzover een mens in de toe komst kan zien, niet meer zal worden gevoerd. Dezer dagen neeft het bestuur van de Stichting van de Landbouw zich tot de minister van landbouw gewend met het verzoek een bespreking over de vruchtboomkwekery te mogen hebben, teneinde in gezamenlijk over leg tot een aanvaardbare oplossing van de moeilijkheden te kunnen gera ken. In dit schrijven worden als oor zaken van de moeilijkheden gezien het stopzetten van de export van vruchtbomen naar Duitsland, alsmede het wisselen van de adviezen van de voorlichtingsdienst, waardoor de vruchtboomkwekers met hun produc tie geen gelijke tred kunnen nouden met de vraag. Voorts wordt er op ge wezen, dat de vruchtboomkwekers in de afgelopen jaren, welke gunstig wa ren. niet de gelegenheid hebben gehad om reserves te kweken voor slechtere jaren, aangezien fiscale maatregelen en andere op het bedrijf drukkende heffingen teveel van de winst af roomden. Wij hebben over deze kwestie de me ning gevraagd van enkele Zeeuwse vruchtboomkwekers. Hoewel onze zegslieden de door de Stichting van de Landbouw opgesomde bezwaren grotendeels konden onderschryven, waren zij toch van mening, dat de ongewenste gang van zaken voor een deel ook aan de vruchtboomkwekers zelf te wijten is. Toen er tijdens en na de oorlog een grote vraag naar vruchtbomen kwam, hebben vooral de jongere kweekbe- drijven hun oppervlakte rigoureus uit gebreid, zodat er de laatste jaren sprake was van een overproductie, hetgeen prijsdalend werkte. De groot ste moeiiykheden doen zich in Lim burg voor. Er kwam destijds veel vraag naar hoogstammen uit Duits land, met het gevolg dat de Limburg se kwekers op grote schaal d~ze hoog stammen gingen kweken. Omstreeks Nieuwjaar 1952 sloot Duitsland zijn grenzen, waardoor men thans met grote voorraden zit, die geen cent waard zyn, omdat in Nederland geen hoogstammen meer worden geplant. (Vervolg op pag. 2). Casino Monte Carlo moet sluiten. Scheepsmagnaat kocht het omvangrijke gebouw. Het Amerikaanse weekblad ..Time" meldde, dat Aristotle Socrates O nas- sis. de in Griekenland geboren scheeps magnaat die zeggenschap heef' over 91 tankers, vrachtschepen en walvis vaarders. het beroemde casino van Monte Carlo gekocht heeft voor één millioen dollar, om hiervan een kan toorgebouw te maken. Volgens het Amerikaanse tijdschrift wilde Onassis, die nu Argentijns staatsburger is. kantoorruimte hebben bij Marseille en Genua. Een jaar gele den zou hij prins Renter, de heerser van Monaco, gepolst hebben, die direct belangstelling getoond zou hebben, omdat het casino niet meer rendeert. Volgens „Time" wordt de waarde van Onassis' vloot thans op 300 mil lioen dollar geschat. Onassis is van plan, zodra van de zomer de verbouwing van het casino gereed is. daar honderd man personeel te werk te stellen. In Monte Carlo heeft het bericht op schudding gewekt. Het casino werd tot dusverre beheerd door de „Société des Bains de Mer' (S.B.M) Het was reeds bekend, dat iemand bezig was op grote schaal aandelen te kopen. De S.B.M. had 23.000 aandeelhouders, die tezamen 1.000 000 aandelen van 500 francs bezaten. Bet gebouw is eigendom van de stad Monte Carlo, die het echter aan de S.B.M. verpacht heeft voor 50 jaar. Man overleden door kolendampvergiftiging Te Maasdam is de heer M. Beider in zijn woning door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Zyn echtgenote en zijn 25-jarige zoon wer den bewusteloos aangetroffen DE VERWACHT: LICHTE DOOI. Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk af en toe motregen. Over wegend matige Zuid-Westelijke wind en lichte dooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1