EEN LAATSTE APPÈL VAN „HERREZEN MIDDELBURG" Zeeuwse A'manak f ZWITSAL SIROOP GROENTETEELT-PROEFTUIN NABIJ MIDDELBURG LAXEERAKKfRTJES EEN MENSENLEVEN LANG IN DIENST DER MUZIEK 2 PROV INC J ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 JANUARI 1953 AAN DE MIDDENSTAND Behoud van vreemdeiingenbezoek eist ieders medewerking De Stichting: „Herrezen Middelburg" heeft Woensdagavond de grote trom geroerd: een laatste appèl aan de Middenstand om krachtige steun te ver lenen aan haar plannen, die beogen Middelburg ln het brandpunt van de belangstelling te plaatsen en de komende zomer tienduizenden vreemde lingen te trekken. De ere-voorzitter, burgemeester Bolkesteih, richtte zich als volgt tot de velen, die naar „De Vergenoeging" waren gekoimen: „Het is voor de stad en haar inwoners van enorm belang, wanneer de Midden stand zich eens goed van zijn kracht, die onmiskenbaar aanwezig ls, bewust wordt. Met halve maatregelen komt men er niet; er Is veel geld nodig, maar als dat er komt, is het mogelijk de vreemdelingen deze zomer iets te bieden, wat zjj niet dikwijls te zien zullen krijgen". Zyn woorden werden met een warm applaus begroet. De burgemeester zette nog eens uiteen waarom de Zeeuwse Tentoon stelling niet kon doorgaan en zeide te geloven, dat men er met de nieuwe plannen niet op achteruit, maar inte gendeel op vooruit is gegaan, omdat een tentoonstelling in deze tijd nu eenmaal niet veel mensen meer aan trekt. Dank zij de prachtige plannen van „Nieuw Walcheren" en het daar op aansluitende project van „Herre zen M'ddelburg" is het mogelijk, de voltooiing van de herbouw op luister- Adverientie ENAVO AUTO-Vltlms RIedere VRIJDAG JSa VEEMARKTHALLEN IS ROTTERDAM J8& l' l H'H.nVA De „War Diwan" vertrok uit Vlissingen Op bijzonder vlotte wijze en zonder een enkele moeilijkheid hebben gister middag drie sleepboten van de firma Muller uit Terneuzen het halve wrak van de tanker „War Diwan" via de Vlissingse sluizen uit de binnenhaven de Schelde opgesleept voor zijn laat ste tocht naar de smeltovens. Om kwart voor elf precies verschenen de „Schelde", de „En Avant X" en de „En Avant XVI" bij het wrak, dat na enige passen en meten al gauw met drie staaldraden aan de sleepboten was vastgemaakt. Om kwart voor twaalf passeerde de „War Diwan" de sluizen en verdween langzaam in de ijskoude mist in de richting Terneuzen, via welke haven zij voorlopig (vermoedelijk) naar Gent zal worden overgebracht. Zandlichaam Braakman-Middenweg (Slot van pag. 1). „Ondanks de pech, die wij had den, toen in October de ketel van een der zuigers defect raakte", al dus de heer Hageman. Thans is dit onmisbare werktuig echter weer gcreDareerd envoorzien van een Juncker-vliegtuigmotor! En star en stug werkt een legertje van vijf tl 2: arbeiders door, aan zand- lichaam Middenweg en aan de uitdie ping van de beide kanalen. Reeds maanden is hun wereld een wereld van water, klei, zolderschuiten, zand zuigers en houten keten; een trjdelyk wereldje, dat verdwijnen zal. zodra zij dit 'Braakmanwereldje een ander aanzien gegeven zullen hebben. MET DIT DOEL.. Met dit doel zijn eveneens een hon derdtal arbeiders uit Sas van Gent, Philippine, Hoek en Terneuzen te werk gesteld in het Axetee Gat, waar een begin is gemaakt met de egalisa tie. Dit deel van de Bit altman wordt doorsneden door honderden minia tuur-kanaaltjes, in de loop der tijden door Moeder Natuur grillig gevormd. Deze kanaaltjes betekenen een belem mering voor de cultivering en deze belemmering wordt thans weggeno men. Zoals ongetwyfeld elke hinderpaal op de weg" naar innoldering van dit geb:ed uit de weg zal worden ge ruimd! APPEL EN El Naar men ons verzekerde, had de eerste er Maandagmorgen om negen uur al plaats genomen en was het aan tal belangstellenen om half vier Dins dagmorgen met enkelen vermeerderd. Ach, het verschijnsel is niet nieuw meer. Elk jaar komt de uitverkoop te rug en vrijwel elk jaar ook komen de appel en het ei weer op de proppen Eén appel en één ei, zorgvuldig be- waard tot de uitverkoop, waarbij deze voedingsmiddelen dan dienen als een lokmiddel, dat zijn waarde heeft bewe- "6Want ook telken jare boekt een win kelier er successen mede, zoals ook nu weer die zakenman in Vlissingen. Tel- kenjare bezwijken enkelen voor de verleiding om tenminste eenmaal in het leven het sprookje van het waarlifke koopje te beleven. Het sprookje van de appel en het ei, waarvoor zij dat koopje een servies, een schilderij, een stoel dan. kopen Om dat sprookje bewaarheid te zien trotseren zij de elementen, worstelen zij z'.ch heen 'door een rijstebrijberg van koude en ongemak; wachten zij uren en urenlang, gewapend met de attribu ten uit het sprookje, de appel en het ei Vier en twintig uur kamperen voor een winkeldeur in Januari. Voor een servies, een stoel, een schilderij. Te betalen met een appel en een ex. En dan is het sprookje UIT. rijke wjjze te vieren en de vreemde lingen zeer veel goeds te bieden. Dit is van onschatbaar belang, daar het vreemdeiingenbezoek nu eenmaal een voorname bron van inkomsten voor Middelburg is en het gevaar zeker niet gering moet worden geacht, wanneer men stil blijft zitten, dat het op de duur aanzienlijk vermindert. Spr. wees er met klem op. dat de plannen alleen kunnen slagen met de medewerking van allen, vooral van de Middenstand, als meest belangheb bende. Er dient samenwerking te zyn en men moet deze affaire zakelijk be zien. Ook de voorzitter van „Handelsbe lang". mr. M. A. Terwoert, juichte het initiatief van de Stichting toe; hij vroeg de winkeliers na te gaan welke bedragen zij het vorig seizoen van de vreemdelingen incasseerden. ACTIVITEIT NODIG. Tevoren had de voorzitter van „Her rezen Middelburg", de heer B. Jacob- sen, een exposé van de plannen gege ven. „Zij staan op zodanig niveau, dat tienduizenden vreemdelingen er door aangetrokken kunnen worden", zo verzekerde hij. „Wanneer wij niet zeer en zeer ac tief worden, behoeven wjj niet te re kenen op een blijvende grote stroom van vreemdelingen", aldus de heer Jacobsen, en ter illustratie van deze bewering vertelde hy uit zeer goede bron te hebben vernomen, dat Belgi sche vervoersondernemers reeds over. wegen om minder bussen naar Mid delburg te laten rijden. In verband daarmede, en ook gelet op wat andere steden doen, wil men de feestelijkheden een groots karak ter geven. Dit vereist o.fti. echter, dat honderdduizend gulden in het garan tiefonds wordt gestort. Eerst wan neer de Middenstand er blijk van geeft, zjjn verantwoordelijkheid te be seffen. kan men rekenen op belang rijke leningen van particulieren en fi nanciële steun van de gemeente. Tot nu tos. kpuit .het geld te langzaam binnen ook van de gelegenheid om staande, de vergadering toezegging van storting te doen werd te weinig gebruik gemaakt maar de tijd dringt, o.m. omdat men diverse offer ten voor att-acties heeft gekregen, terwijl de ootie daarop over circa een week verloopt. De heer Jacobsen deed tot slot dan ook een beroep op alle middenstan ders om binnen enkele dagen tijds hun bijdrage in het garantiefonds te storten. Belan^nk meMbed:ïjf vestigt filiaal in Vlissingen In de toekomst ook een scheepssloperij? Naar wij vernemen, zal zeer bin- j nenkort, waarschijnlijk reeds in de loop van Februari, in Vlissingen een „filiaal" van een belangrijke Rotter damse metaalharde] worden gevestigd Het gaat hier om Simons Metaalhan- del N V. te Rotterdam (Katendrecht), die met de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" een contract heeft gesloten voor dc afname van het schroot gedurende drie jaar. Voor het bedrijf zal van de gemeente op het industrie terrein aan de Oostzjjde van het ka naal 5000 vierk. meter opslagterrein worden gehuurd, eveneens voor die tijd Bovendien koopt de firma twee onstallen op dit terrein (de oude, bouwvallige watertoren en een kleine loods) voor f 2500.een en ander natuurlijk behoudens goedkeuring door de raad. Dezer dagen is het des betreffende voorstel van B. en W. te verwachten. Voor het gemeentebestuur van Vlissingen, dat zich steeds beijvert om industrie voor Vlissingen aan te trekken, betekent deze overeenkomst een succes. Het gaat immers om een i»elangryk bedrijf, een handel ln oude en nieuwe metalen, welke in Vlissin gen gunstige mogelijkheden ziet voor het verkrijgen van schroot. Zyn wy wel ingelicht, clan zouden er voor .-en verdere toekomst perspectieven' zijn op het gebied van liet slopen van schepen. EEN WEEGBRUG. Bovendien zal de fa. Simons nog een weegbrug in Vlissingen vestigen, n.l. op een haar door de gemeente in februik af te staan terrein aan de op van de dam tussen de eerste en de tweede binnenhaven, vlak langs de Prins Hendrikweg. Vlissingen had een dergelijk instrument vroeger te- fenover het station,, maar deze weeg rug is reeds lang verdwenen. De ge meente zal het lerreintje voor de nieuwe weegbrug op haar beurt hu ren van de N.V. Haven van Vlissin gen; zij staat het af aan de fa. Si mons en mag de weegbrug dan „op geschikte condities" zelf gebruiken voor het wegen van compost. Bescherm Uw Kinderen - Bij gevatte kou dircci de Uw kind (bedreigende g- varen begcrilden metj Gladde wegen in deel van Zeeland Voor de tweede maal in dit seizoen hebben de weggebruikers in een groot deel van Zeeland te kampen gehad met spiegelgladde wegen. Woensdag middag maakte een combinatie van lichte motregen en lichte vorst de we gen en trottoirs tot ware ijsbanen. Op Walcheren beperkte de vertra ging in de busdiensten zich tot 10 a 15 minuten, zo deelde men ons mede, dank zij een voortdurend inschakelen van andere autobussen en andere chauffeurs. In Zeeuwsch-Vlaanderen hadden de bussen van de S.B.M. in het begin van de middag een vrij ern stige vertraging ongeveer een uur maar toen de wegen naderhand met zand bestrooid waren, verliepen de diensten weer vrij normaal. De Z. V.T.M. kon de diensten de gehele mid dag en avond op tijd rijden. Op Schouwen ondervonden de bus diensten hoegenaamd geen vertraging, evenmin als op Beveland. ONGEVAL BIJ HET SCHAATSEN. Tjjdens het schaatsen kwam een schaatsenrijder zo dicht in de nabij heid van de heer M. van L. te Hein- kenszand, dat zijn schaats in de pols van de heer van L. drong, waardoor Zeeuwse streekuitzending opgenomen Ger de Roos in Middelburg „Piet, geef jij eens even vyf tellen", A Ger de Roos Woensdagavond ln de liddelburgse Concert- en Gehoorzaal at de guitarist van het Orkest zon- .er Naam, die met de bassist van dit ensemble de amateur-artisten bege leidde, voor het Zeeuwse Streekpro- gramma van de K.R.O., dat binnen- kort zal worden uitgezonden. Gehoor zaam telde Piet: „Opname binnen vijf tellenen even later klonk de muziek van de Ambonese band „Soe- ara Maloekoe" door de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. Een zestal nummers werd voor deze streekuitzen- ding op de band opgenomen waar mede Ger de Roos en enkele technici van de Nederlandse Radio Unie van zes tot twaalf uur bezig waren. Eerst moest er proefgespeeld worden, waar bij de guitarist en de bassist even mee „probeerden". Beide musici bleken over een gróte muzikale intuïtie en een grote routine te beschikken, waar door zij vrijwel onmiddellijk de juiste accoorclen wisten aan te slaan. Een enkele maal, o.a. by een mondaccor- deontrio, kwamen er wat te veel on verwachte modulaties en dan zei Ger de Roos: „Jullie moeten het maar zon der begeleiding doen, want met die aecaorawiseling durf ik geen risico te nemen". „De Boerenkapel" uit Vlissingen, de Ambonezenband, mevrouw Nelly Kunst, Wim de Graaf, het Mondaccor- deon-trio. Baby den Toonder, zy allen kregen een beurt, zodat in totaal een programma van een kwartier werd verkregen, dat op 24 Januari zal wor den uitgezonden van 18.2518.40 uur. „Misschien haal ik er nog wel een kwartier uit", vertelde ons Ger de Roos, „maar dat weet ik nog niet ze- keri'. Binnenkort zal hij nog een be- een diepe wond werd veroorzaakt. De zoek aan Hulst brengen, teneinde daar heer Van L. moest zich onder dokters- nog eens een onderzoek naai- „verbor- behandeling stellen. gen talenten" in te stellen. INITIATIEF VAN DE Z.G.V. Ten behoeve van de exploitatie wordt afzonderlijke stichting in het leven geroepen De Zeeuwse Groente telers vereniging is voornemens een stuk grond ter grootte van 80 are nabij Middelburg te huren teneinde hiervan een proef tuin te maken. Woensdagmorgen hebben de leden, die ln de Middelburgse Veiling in jaarvergadering bijeen waren, het bestuur machtiging verleend om een Stichting „Groenteteelt-proeftuin in Zeeland" in het leven te roepen. Het algemeen bestuur van de Z.G.V. zal voorlopig ook het algemeen be stuur van deze stichting vormen; de Z.L.M., de C.B.T.B. en de Ne-d. Fruit- telereorganisatie zullen verzocht worden elk een bestuurslid aan te wjjzen. Het is de bedoeling dè grónd in erf-, meende spreker. Hij zette uiteen, dat pacht te krygen en in 1953, wanneer exploitatie van de proeftuin nog niet mogelijk is, aan een tuinder te verhu ren. De kosten van de stichtingsacte woi-den dooi de Z.G.V. gedragen: vergadering werd bygewoond door de heren P. de Kam, secretaris van de Stichting v. d. Landbouw en A. J. Berenpas, wethouder van Mid delburg. In zijn openingswoord ver klaarde de wnd. voorzitter, de heer M. Ton, dat zich in 1952 geen grote tegenslagen hebben voorgedaan. De tuinder is een kleine zelfstandige en dat berekent in deze tyd van sociale voorzieningen geen geringe opgave. Ter Illustratie van de stygende kos ten zeide de heer Ton, dat het gemid deld inkomen van de tuinders in de kop van N.-Holland bij ten ontvangst van 6000.— nette 2000.— per jaar bedraagt. De Zeeuwse groenteteelt noemde hij te groot voor servet en te klein voor tafellaken, hetgeen moei lijkheden by de afzet veroorzaakt. De Herverkavelingsdienst, die met de tuindersbelangen terdege rekening Advertentie Reinig Uw ingewanden (en voorkom verstopping. I Neem eens per week 1 of 2 houdt, bracht hij daarvoor dank en met klem wekte hij zijn collega's op. de tuinbouwgronden toch vooral als zodanig te gebruiken en tuinder te blijven, Laat men beseffen, welk een voorrecht het is, eigen Initiatieven op eigen bedryf Le kunnen ontplooien. De jaarverslagen werden goedge keurd, De secretaris meldde een klei ne teruggang in het ledental, de pen ningmeester een batig saldo van 402,66 De aftredende bestuursleden werden gekozen, met uitzondering van de heer J. de Jong. in wiens plaats de beer M. Tielkemeyer uit 's Heet Arendskerke werd benoemd. Ook de heer A. Luteyn uit Krabben- dijke werd tot het bestuur toegelaten. TWEE LEZINGEN. De tuinbouwconsulent, Ir. W. van Soest, hield een lezing over de econo mische problemen van de Zeeuwse groenteteelt, die zeker niet onbelang rijk is: op een totale oppervlakte van 2000 3000 ha. (opbrengst jaarlijks 10 12 mill, gulden) wordt groente geteeld, op 300 a 400 ha. (opbrengst 2 mill.) is een intensieve teelt. De tuinder zal de eigenschappen van zijn grond goed moeten kennen en volle dig moeten uitbuiten en hij mag ze ker niet op de bemesting bezuinigen of te aarzelend zijn by het doen van Investeringen in zijn bedrijf, aldus het tuinoouwbedryt arbeidsintensief is; men' moet er naar streven de pro ductie per man zo hoog mogelijk op te voeren, zowel naar kwantiteit als naar kwaliteit. Dit kan door gedeel telijke mechanisatie, rationalisatie en efficiëncy by de organisatie van de werkzaamheden. De gewassenkeuze moet zodanig zijn, dat men het gehe le jaar door productieve arbeid kan verrichten. Vooral de jongeren dienen zich theoretisch en practisch verder te. ontwikkelen en er moet .iog veel meer aandacht worden besteed aan het goed veilingklaar maken van de producten. Ir. Van Soest verklaarde tenslotte, dat het wellicht mogelijk is, bepaalde producten in dergelijke hoe veelheden te telen, dat export moge lijk is. De ligging van Zeeland is daarvoor niet ongunstig. Er mag dan echter geen gebrek bestaan aan ver trouwen in de toekomst en aan sa menwerking. Bij het begin van de middagverga dering weiden harteljjke woorden ge sproken door de heren Berenpas, De Kam. A. de Jager namens de N.F.O. en B. Koole namens de Prov. Commis sie van Veilingen. Ir. J. J. Westerhof van de wetenschappelijke afdeling der Herverkavelingscommissie, hield ver volgens een lezing over grondproble men in Zeeland. Nadat gelegenheid was geboden om vragen te stellen, werden tenslotte nog enkele belang wekkende geluidsfilms vertoond. „Het Zeeuwsche Wit-Gele Krui»" vergadert. Op Zaterdag 17 Januari a.s. zal in hotel „Pays Bas" te Terneuzen een al gemene vergadering van de Prov. Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" worden gehouden. Op de agen da komen o.m. voor de herbenoeming van een voorzitter voor de commissie van de t.b.c.-bestrijding en de aankoop van het huis te Oostburg, waarin het kraambureau is gehuisvest. Spaarzaamheid op het Walcherse platteland De Boerenleenbanken op Walche ren ontvingen gedurende ae maand December j.l. aan spaargeld f 1.439.565,26 en betaalden in totaal terug f 901.349,97, zodat f 538.215,29 méér werd ingelegd dan terugbe taald. Gezamenlijk werden 73 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. ZEVEN EN ZESTIG JAAR LID Directeur J. Polderman van „Scheldegalm" wilde nooit salaris Zeven-en-zestig jaar is de heer J. Polderman, lid van de muziekvereni ging „Scheldegalm" te Hans weert, waarvan twee-en-dertig jaar directeur: dat betekent een mensenleven lang in dienst van muziek en gemeenschap. En by dc heer Polderman kan men werkelyk van „die nen" spreken, want nimmer wilde hy voor zjjn arbeid ais dirigent enig salaris ontvangen. „Ik ben nu 78 jaar", zo zei hij ons „en ik geloof, dat het nu tyd is om er mee op te houden. Het valt niet mee om daartoe te besluiten, want in de loop der jaren roest je zohi beetje aan de muziek vast Als jongen van veertien jaar kwam Jan Polderman bij „Scheldegalm", waar hem de trommel werd toever trouwd. In die tijd was de heer G. Wolf directeur, een gepensionneerd stafmuzikant, die wel eens driftig uit de hoek kon komen. „Ik weet nog goed, dat ik eens een flinke draai om m'n oren kreeg", vertelde de heer Polderman, „omdat ik het rhythme niet straf genoeg sloeg". Na de trommel kreeg hij een trom bone. daarna een tuba en tenslotte de dirigeerstok. Steeds blokte hij op de vele moeilijkheden, die elk instrument ook de dirigeerstok! weer met zich meebracht en door deze gestage studie wist hy zich op te werken tot een bekwaam dirigent. Zelf wil hy niets van „bekwaamheden" weten, want zo zei hy ons „ik ben maar een eenvoudig dillettant". Niettemin wist deze „eenvoudige dillettant" zijn corps tot. grote bloei te brengen, ook in muzikaal opzicht. Cd de concoursen van de Zeeuwse Bond was „Scheldegalm" al spoedig' één van de beste fanfarecorpsen en daarom besloot de heer Polderman destijds nieuwe wegen te bewandelen: „Scheldegalm" werd een harmonie! Dat betekende, dat behalve de muzi kanten ook de dirigent de techniek van de houten blaasinstrumenten on der de knie moest krygen, maar dat lukte hem en al spoedig zat „Schelde galm" weer in de hoogste afdeling! .Och, zoveel betekende dat niet", meende de heer Polderman, „het voornaamste was, dat de muzikanten ambitie toonden en daarover heb ik nooit te klagen gehad". DIRECTEUR-TUINMAN. Al vertellende kwamen er nog an dere kanten van het directeursschap naar voren, die echter niet op muzi kaal terrein lagen. „Scheldegalm" be zit namelijk een eigen repetitielokaal met een tuin er om heen, welke ja renlang door de heer Polderman be langeloos werd verzorgd, maar ook dat vindt hij niets bijzonders: „ik tui nier nu eenmaal graag". Voorts had de toneelafdeling van het corps zyn warme belangstelling. De echtgenote van de heer Polder man is bij dit alles een grote steun geweest. Als er jongelui aan huls kwamen, die voor muzikant opgeleid moesten worden, moest ze de kamer maar weer ontruimen. „Mijn oren tuitten soms van al dat geblaas". Haai" man glimlachte by de herinne- Vlissingse bevolking nam in 1952 met 748 toe Op 9 September werd de 25.000 gepasseerd Het zielental van de gemeente Vlis singen nam in het afgelopen jaar toe met 748. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 24.653 (12.372 m. en 12 281 vr.Dit aantal vermeerder de door geboorte met 539 (273 m. en 266 vr.) en door vestiging met 1827 (1036 m. en 791 vr.): het verminderde door overlijden met 158 (82 m. en 76 vr.) en door vertrek met 1460 (852 m. en 608-vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 25.401 (12.747 m. en 12.654 vr.). Er, werden in 1952 198 huwelijken voltrokken; er werden 21 echtschei dingen ingeschreven. Op 9 September kreeg Vlissingen zyn 25.000ste inwo ner. Advertentie Uitbreiding Gasthuis te Middelburg aanbesteed Twintig inschrijvingen Woensdagmorgen heeft de archi tect, ir. J. van der Linden uit Am sterdam, in het Nederlands Koffie huis te Middelburg in het openbaar de onlangs reeds uitvoerig door ons beschreven uitbreiding van het Gast huis te Middelburg aanbesteed. Twin tig bouwondernemingen in diverse plaatsen van ons land hadden voor dit grote werk ingeschreven; de laag ste was Siemerink's Bouw- en Beton- bedryf te Wierden (Ov.) met een be drag van 653.700. De aanbesteding werd gehouden ln opdracht van het Bestuur der Gods huizen, dat het Middelburgs zieken huis exploiteert. De lijst van inschry- vineen luidt als volgt: Siemerink's Bouw- en Betonbedrijf. Wierden, 653.700: Aannemersbedrijf Gebr. Trebbe, Enschede, 659.100; N. V. Heykamp, Amsterdam, 633 000: W. F. Christiaansen, Vlissingen. 674.321; H. G. L. Foks, Hcngeveld. 675.000; Fa. M. Verhagen en Zonen, 's-Hertogenbosch, 677.000; Spran- Kruiningen m 1953 luidden gers Bouw- en Betonbedrijf N.V,L Bve- T. Bakker. Rotterdam, f sehiere, Middelburg, 702.000; C. V. Aannemersbedrijf Propen Oegstgeest/ Middelburg, 714.500; Fa. Gebr. Van der Poel, Lamswaarde, 724.000; R. J. Jansen en Broek, Groningen, 735.200, C. v. d. Klippe. Vlissingen, 761.000; E. G. Lindenbergh, Vlis singen, 762.500; P. F. Voet, Kloos- terzande, 802.000; J. v. d. Linde, Kloetinge, f 867.000. Rijkswaterstaat besteedde ondershoudswerk aan De Rijkswaterstaat hield Woensdag twee aanbestedingen te Middelburg. Voor het bestek 27. het onderhoud aan het Kanaal door Walcheren gedurende 1953, werd als volgt ingeschreven: K. W. Dekker, Veere, f 44.800; N V. van Splunder, Ridderkerk, f 48.000; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f 49.900; E. G. Lindenbergh, Vlissin gen. f 51.000; G. J. Eland en G. Vol- kei. Vlissingen, f 52.000; P. de Voogd, Veere, f 52 000; C. v. d. Klippe. Vlis singen. f 53.000; A. v. d. Straaten Jr.. Hansweert, f 53.200. De inschryvingen voor bestek 28. het onderhoud aan het Kanaal door Zuid-Beveland en de veerhaven te da, 679.000: W. Thnnnissen, Heem' stede, 684.700: Fa. S. Woudstra, Arnhem, 686.900: Korteweg's Bouw- maatsehappy N.V., Breda, 689.000: Th. Pasma, Amsterdam, 691.000: Fa. Gebr. de Bonth, Nieuwkuyk, 693.500; Aannemerscombinatie S. A. Versluys, M. Walraven en J. Ge- 134.510; A Straaten Jr., Hansweert, f 152.800; B. M. v. Noordenne en Zn. Giessendam, f 154.000; J. M. Dekker. Brouwershaven, f 154.700; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f 159.000: N.V. van Splunder, Ridderkerk, f 162.300; E. G. Lindenbergh, Vlissin gen, f 163.000. ring: „Ja, dat was een yselyk werk. Maar toch heb ik het altyd graag ge daan. Ik vond het leuk om die kleine kerels op te leiden tot goede muzi kanten". Dankbaar was deze opleiding niet altijd, want de meeste jongelui uit Hansweert. trokken naar elders, meestal juist op het Ogenblik, dat ze waardevol voor 't corps werden. Een van de laatste leerlingen, die de heer Polderman klaar maakte, was zijn kleinzoon. „Hy had maar verdriet, dat opa uit de muziek ging", zei mevrouw Polderman. BELANGSTELLING. Aan belangstelling by de bevi ing heeft het „Scheldegalm nooit oiujro- ken, hetgeen onlangs weer bleek, toen het corps in uniform werd gestoken. De toeloop van adspirant-leerlingen ts thans zo groot, dat niet allen ge plaatst kunnen worden. Een dergelyk verschynsel is in deze tyd niet alle daags en men kan dan ook zeggen, dat de heer Polderman thans een bloeiende vereniging achterlaat. Het zal vreemd zyn, wanneer deze vertrouwde figuur niet meer achter de dirigentenkssenaar van „Schelde galm" staat, vreemd ook wanneer het corps op concoursen door een ander wordt geleid. De heer Polderman ging er graag heen: „Het concours wezen heeft de gezelschappen om hoog gestuwd. Natuuriyk kan het na delig werken, wanneer men te lang op eén nummer studeert, maar over het algemeen werkten deze wedstry- den stimulerend". Vanzelfsprekend hoopt de heer Polderman, dat „Schel degalm" in de toekomst goede resul taten zal blijven bereiken! KUNST „Blijf zitten waar je zit c Het Vlissingóch Schouw spel. Concertgebouw. Na een uitstekend geslaagde opvoe ring van „De wereld heeft geen wacht kamer", een „ernstig" stuk zoals dat gemeenlijk heet, heeft „Het Vlis- singsch schouwspel" nu weer eens een keuze gedaan uit het lichtere genre. Dat is oegrypelyk en heel goed zelfs. De boog kan nu eenmaal niet altyd even strak gespannen zyn. Trouwens: ook op het terrein van het blyspel heb ben we dit kranig Vlissingse amateur gezelschap reeds menigmaal uitste- xend voor de dag zién komen („Vogel, vlieg de wereld in", b.v.). Ditmaal was de keuze dan weer eens gevallen op een blyspel. Een Nederlands biyspel nog wel, van Aug. van Zuylen, oat door zyn verrassende, soms zelfs ten beetje pikante situaties, alle gelegen heid bood de toeschouwers een avond van kostclyk toneel-amusement te verschaffen. Het stuk gaat vanavond m reprise. Daarom wmen we van de inhoud niet te veel verklappen, maar volstaan met. te vermelden, dat deze Nederlandse auteur er op naast Frans- charmante wyze in is geslaagd de per sonen uit zyn stuk in een aantal zeer precaire situaties bij elkaar te bren gen enze er ten voile weer uit te .edden ook. De vraag of „Het Vlissingsch Schouwspel" er voor de volle honderd procent in is geslaagd alle mogelijkhe den, welke „Blijf zitten waar je zit biedt, uit te buiten, kunnen we helaas niet geheel bevestigend beant woorden, Eerlijk gezegd: als geheel htbben we dit gezelschap wel eens iets beter gezien. Dat neemt echter niet weg dat het merendeel van de optre- denaen er toch voor heeft gezorgu, dat het een geslaagde toneelavond is ge worden. De heer A. A. Gillissen b.v. als de onhandige, verlegen wiskunde leraar Henri Latour was uitstekend op dreef. Hy typeerde deze door een vriend en diens meisje in zoveel moei lijkheden gebrachte jongeman koste- lyk! Zijn beste tegenspelers waren on getwyfeld de beide tantes: de zorgza me, maar spoedig gechoqueerde tante Matlillde (mevr. C. J. v. d. Meer-van Dijken de veel gemoedelyker en vro- lyker tante Christine (mej. H. J. de Kok). En ook de heer A. C. Vader als Marcel, die zijn meisje op het flatje van zijn vriend Henri komt verstoppen voor een vertoornde vader, had vele uitstekende momenten. Yvonne, het meisje waarom alles draait, werd gespeeld door mej, E, M. Kole, die hiermede eigenlijk debuteer de. Althans voor wat het grotere werk betreft. Wanneer men dat in aanmer king neemt, valt er ook veel in haar prestatie te waarderen. Met wat meer routine zou ze er ongetwijfeld in zijn feslaagd het slotbedryf volledig te be- eersen, hetgeen nu nog niet helemaal het geval was. De heer C. Woltering speelde een vrijwei bevredigende vader, de heer J. Henneman het kleine rolletje van de concierge en mej. N. Theune een met weinig woorden meer dan kosteiyk getypeerde werkster. Voor laatstge noemde speelster een extra pluimpje! Wanneer we dan tenslotte nog aan stippen, dat de heer A. C. Vader als regisseur blijk heeft gegeven te we ten hoe hy de mogelijkheden van tal van scènes moet benutten en dat de heren J. Henneman cn G. van Oor schot voor een byzonder fleurig en aantrekkeiyk décor hadden gezorgd, mogen we tot de slotsom komen, dat 't ondanks enkele bezwaren een geslaag de toneelavond is geworden. Er is m elk geval veel en nartelijk gelachen en de opgewekte stemming in de zaal bewees, dat de getrouwe kring van do nateurs ook deze voorstelling weer op prys heeft gesteld. En dat zal van avond wel weer precies zó zyn! H. A. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2