PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Drees verschaft ophelderingen over Suriname-kwestie Over 14 dagen zandlichaam van Braakman-Middenweg gereed BILT Kantlijn MIJNRAMP IN BELGÏE EIST DERTIEN SLACHTOFFERS ZEVENJARIGE KNAAP RICHTTE VOOR 5 MILLIOEN SCHADE AAN Vandaag J ONVERWIJLDE AANVAARDING E.V.G.-VERDRAG IS GEWENST DE VERWACHT: 196e Jaargang - No. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred, G. BalJintijn PI. verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Jan. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen drtemsal tariei. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen. Bro uwerijstr. 2. Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. telef „ROTTE VRUCHT DER REVOLUTIE Algehele verbetering van werkloosheid in vroege voorjaar? Kabinet zal zich op korte termijn over huren en belastingen beraden In de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft de minister- presid' dr. W. Drees, uitvoerig geantwoord op de algemene politieke besch ingen van de Eerste Kamerleden over de rijksbegroting 1953. Hij heeft daarbfj medegedeeld, dat de regering thans over een rapport beschikt, dat de kwestie behandelt van de huurverhoging en de compensaties, de belastingverlaging en daarmee samenhangende kwesties, zodat de minister raad zich zeer binnenkort over dit complex van vraagstukken kan beraden. In antwoord op de critiek van prof. Gerretson en anderen op het beleid inzake Suriname, wees dr. Drees er op, dat hij en dr. Beet met de aanvaar ding van de bekende vijf punten, die uit New York naar Den Haag werden gemeld, bleven binnen de door de regering voor de verhouding met de West vastgelegde richtlijnen. Vastgelegd is, dat niemand het recht van afschei ding, in het nieuwe statuut opgenomen, wil zien. De mogelijkheid, dat dit statuut later gewijzigd zou worden, mag niet geïnterpreteerd worden als een eenzijdig invoeren van het recht van afscheiding De minister-president kwam aan het woord, nadat critiek op de regering was uitgeoefend door de heer Gerret son (C.H.), die er bezwaar tegen had, dat de regering zich bij de komende onderhandelingen met Suriname en de Antillen zou baseren op het standpunt, dat deze gebieden een permanent recht van afscheiding hebben. Toepassing van zo'n afscheidings- recht zou in de wereld tot een chaos leiden. Spreker noemde het recht van af scheiding de laatste rotte vrucht van de boom der revolutie. De scholen zijn zonder uitzonde ring weer aan de gang. En er wordt zowaar al weer gerepe teerd. En als er gerepeteerd wordt, worden er cijfers gegeven. En juist met die cijfers is er zo het een en ander aan de hand. Daar ge beuren namelijk de gekste dingen mee. In Engeland heeft men een stilis tisch zeer bekwaam laatstejaarsstu dent eens een opstel laten maken. Mén gaf het aan honderd taalleraren met de vraag een cijfer toe te ken nen en aan te geven in welke klas de schrijver van het opstel zat. Het re sultaat was verbijsterend. Er waren leraren, die een onvoldoende gaven en leraren, die meenden, dat de leer ling in de hoogste klas van de lagere school zat! Terwijl die leraren geacht moesten worden nog nimmer zo'n goed opstel onder ogen te hebben ge had en zelf niet in staat te zijn iets beters te schrijven! Acht en twintig leraren liet men tweemaal hetzelfde werk waarderen met een tussenpoos van twee drie maanden. Vijftien, die de eerste maal voldoende gaven, gaven de tweede keer onvoldoende! Enquêtes hebben aan het licht ge bracht, dat in de hogere meisjes scholen de leraren hogere cijfers geven, dan de leraressen. Óp jongens scholen is het juist andersom. Op de middelbare scholen begunstigen de leraren tot en met de derde klas de jongens boven de meisjes, de lerares sen andersom. Daarna verandert het beeld volkomen Uiterlijk van de leerling, schrift, ge drag, bespraaktheid, plaats in het schoollokaal, milieu, aanpassingsver mogen, het zijn allemaal factoren, die het cijfer beïnvloeden. Het cijfer is dus op zichzelf een zeer aanvechtbaar instrument Bovendien echter heeft het cijfer, het rapportcijfer, het onderwijs zelf ongunstig beïnvloed. Onderwijs moet zijn: voorbereiding voor het leven, moet dus aanzienlijk méér zijn dan het bijbrengen van een bepaalde dosis parate kennis. Het moet karaktervormend, beschavend zijn. In de plaats daarvan is het vaak weinig meer dan klaar maken voor examens met als sluitstuk het diplo ma...... Hetgeen natuurlijk betekent, dat het ónderwijs in zijn taak tekort schiet Het verschijnsel, dat men leer lingen met prima cijfers in de maat schappij ziet falen, wijst daarop. De goede middelmaat komt het verst... Maar die middelmaat beschikte dan ook met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid over talenten, waarvan het schoolrapport geen mel ding maakte Bovenstaande overpeinzingen zijn het resultaat van de lezing van een brochure, getiteld Middelbare Schoolrapporten, die een Vlissingse oud-leraar bij de Drukkerij Van de Velde aldaar het licht heeft doen zien. Het doel van deze brochure is we gen aan te geven, die tot verbetering zullen leiden. De Vlissingse oud-leraar meent, dat er al veel verbeterd zou worden als men in Nederland een andere metho de van rapportformulering zou vol gen (die onder meer in Scandinavië en Amerika wordt toegepast). Zulk een rapport vermeldt in wel ke vakken de vorderingen zeer goed waren en in welke onvoldoende. Goed zijn dan de vorderingen in de niet vermelde vakken. Het geeft voorts aan op welke wijze de onvoldoende vorderingen zouden kunnen verbete ren. het maakt melding van de bevin dingen van de schoolarts, van opval- Minister Kernkamp, die op reis is gegaan met de bedoeling, dat het recht van afscheiding niet zou worden ver leend, is blijkbaar later over stag ge gaan. BEDE DB. W. DBEES. De minister-president dr. W. Drees, f af allereerst een toelichting op de abinetsformatie en verzekerde daar bij niets van Amerikaanse invloed te hebben gemerkt. Door de aanhangige grondwetsherziening zal verzekerd worden, dat het Europees Verdedi gingsverdrag niet in strijd is met de grondwet. Over het vonnis in de zaak overste- Harjono, merkte de minister-presi dent op, dat ook de regering tot nog toe het gevelde vonnis niet begrijpt en dat door de ambtenaar van het O M. hoger beroep is aangetekend. Dr. Drees verklaarde, dat alles wordt gedaan om de werkloosheid terug te dringen. In dit verband wees hg op' de noodzaak van economische integra- Soldaat plakte opruiende geschriften aan Een jaar gevangenisstraf en ont zetting uit de militaire dienst kreeg voor de krijgsraad te velde west, de 22-jarige soldaat J. van B, uit Am sterdam; die ingedeeld is bij het régi ment huzaren Prins Alexander te Amersfoort. Hij had zoals hij bekende, 'n zestig tal geschriften aangeplakt op barak ken van zijn onderdeel. „Europese defensiegemeenschap betekent oor log", .Europese defensiegemeenschap ellende, dood, gebrek" en „Europese defensiegemeenschap is Hollandse jongens onder Nazi-generaals" ver meldden die geschriften. tie voor de zes Schuman-landen. Ove rigens verwachtte spreker een terug lopen van de werkloosheid bij het ver beteren van de weersomstandigheden. In het vroege voorjaar zal, zo hoop te dr. Drees, wellicht een algehele ver betering intreden. Er zijn plannen in bewerking om het bouwbedrijf te stimuleren door krot opruiming. DE MIDDENGROEPEN Wat de salariëring en de inkomsten van de middengroepen betreft word! een advies van de sociaal-economische raad verwacht. De regering houdt zich bezig met de positie van de midden groepsmensen onder de ambtenaren. (Vervolg op pag. 4). 40 pel der diamantbewerkers rijn werkloos Een commissie van onderzoek De minister van economische zaken professor dr. Zijlstra, heeft Woensdag een commissie voor de diamant-indus trie geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak suggesties te doen, wel ke zouden kunnen leiden tot verster king van de positie der Nederlandse diamant-industrie. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog waren er 3500 diamantbewerkers in Nederland, maar dat aantal was in 1945 gedaald tot 800 In 1950 was dit alweer geste- jen tot 2000, Er werd in dat jaar op liamant een deviczenwinst behaald van ruim 14 millioen gulden. Neder- land leverde in dat jaar weer circa 6 procent van de wereldproductie van geslepen diamanten. Daarna is echter de situatie in de diamant-industrie wederom slechter geworden. Van de ruim 1760 diamant bewerkers zijn volgens de meest re- Hoe mooi Holland is, óók In de winter, en óók onder de rook van Amster dam deze foto werd te Muiden gemaakt toont dit plaatje. Een rustig water, berypte bomen op een windstille dag, een aan de waJIekant ge meerd bootje, de weerspiegeling in het waterook in deze moderne wereld is de schoonheid ergens te vinden, voor hem, die er naar zoekt Met handel en hulp werk en welvaart Laatste economische boodschap van Truman In zijn laatste economische bood schap aan het Congres, heeft presi dent Truman o.m. als zijn mening te kennen gegeven, dat de hulp aan het buitenland niet te snel mag worden verminderd, teneinde de sterker wor dende grondslagen van de handel niet te ondermijnen. Handel en hulp achtte hg de midde len om voor de Verenigde Staten en de andere niet-communistische lan den welvaart en volledige werkgele genheid te waarborgen. In zijn bood schap verklaarde president Truman verder, dat de economie der Ver. Sta ten thans sterker is dan ooit tevoren, maar in een drietal punten waar schuwde hij tegen een sterke econo mische depressie, welke zou kunnen volgen op de vermindering van de defensie-uitgaven. Griepepidemie woedt in Frankrijk De eerste ernstige griep-epidemle van deze winter in Frankrijk heeft Woensdag velen gedwongen thuis te blijven. Zo moesten 1200 Parijse P.T. T.-ambtenaren verstek laten gaan. Honderden leerlingen te Rennes zijn voor zes dagen naar huis gezonden. De technische school te Clermont-Ferran die 900 studenten telt, is eveneens ge sloten. De epidemie heeft geen kwaad aardig karakter. Israëlische medici willen internationaal onderzoek De Israëlische medische vereniging heeft Woensdag een beroep gedaan op alle medische verenigingen ter we reld om een internationaal lichaam te vormen, dat een onderzoek zou moeten instellen naar de door de Sowjet-auto- riteiten uitgebrachte beschuldigingen jegens vooraanstaande Russische ge neesheren. „De beschuldigingen zijn fantas tisch en een belediging voor alle ge- jrela. Daar vijf van de neesheren ter wereh ,U16CM 9 beschuldigden Joden zijn, gevoe- cente gegevens 40 procent zonder j wg^onsjils ^Israëlische wfcters^in ver eniging. werk, van°wie een deel tengevolge van bijzonder beschuldigd" aldus veranderingen in het productieproces beroep dei' Israëlische medische i Mijngas kwam tot ontploffing In een mijn te Wasmes, in de Zuid- Belgische mijnstreek der Borinage, zjjn 13 arbeiders om het leven geko-' i door een mijngasontploffing. Ver scheidene mijnwerkers zijn met ver wondingen opgenomen in ziekenhui- Vijf mijnwerkers geraakten be- MOET VADER BETALEN Met laatste lucifer brand te Enschede aangestoken Een jongen van zeven jaar blijkt de brand bij de N.V. Sesam te Ensche dé te hebben aangestoken. De knaap. K. W., had met vier andere jongens Zaterdag jl de gehele middag door de stad gezworven. De 13-jarige G. B. be schikte over een doosje lucifers en hier en daar heeft het vijftal brandjes gemaakt. Toen er nog maar één luci fer over was stak de zevenjarige een der katoenbalen van de N.V. Sesam daarmee aan. In een oogwenk stonden ook de an dere balen in vuur en vlam. De jon gens hebben nog getracht de vlammen met kledingstukken te doven, maar dat was onmogelijk. De 12-jarige A. J. was toen naar een café gegaan om de brandweer te laten waarschuwen. is het 275 jaar geleden, dat door de sultan van Mataram en admiraal Speelman een overeen- Komst werd gesloten waarbij de stad Semarang met de daaron der ressorterende landen en dorpen aan de Oost-Indische Compagnie werd afgestaan.. lend goede karaktertrekken van de leerling en van de eigenschappen, die verbetering nodig hebben. Aan het rapport is dan bovendien nog toege voegd een formulier, waarop de ouders van de leerling opmerkingen kunnen maken, denkbeelden kunnen poneren, suggesties kunnen doen. Inderdaad geeft zulk een rapport een vollediger en zeker ook beter in zicht in de persoonlijkheid van de leerling en daarom is het goed, dat het rapportenprobleem wederom aan de orde is gesteld. De brochure verdient ongetwijfeld de aandacht in onderwijskringen. Doordat de vader van deze jongen zich, naar aanleiding van een via de pers door de recherche gedane oproep, bij de politie had vervoegd, konden ook de andere knapen worden aan gehouden. Dezen waren de 16-jarige F. G. en de 17-jarige H. van der M. Zoals men weet heeft de brand een schade van ruim vijf millioen veroor zaakt. dwelmd door het uitstromende mijn- gas. De ontploffing geschiedde op een diepte van 1040 meter. De ontploffing ontstond doordat een arbeider een dynamietlading liet springen. Hierdoor ontbrandde echter ook een opeenhoping van mijngas. On der de omgekomen mijnwerkers be vinden zich acht Italianen Door de ontploffing werden grote instortingen veroorzaakt. Reddings ploegen konden onmiddellijk de slacht offers bereiken. Kindje verbrand tijdens afwezigheid ouders Bij een brand in een houten woning aan het burgemeester Gravesteinplein te Urk is Woensdagmiddag een kindje van zeven maanden van het echtpaar D. V. om het leven gekomen. De klei ne was alleen thuis toen omstreeks vijf uur omwonenden de brand ontdekten. Onder leiding van wachtmeester Prin senhof werd getracht het huis binnen te komen, maar het vuur en de rook verhinderden dat. Brandweermannen vonden later het stoffelijk overschot. FRANSE PREMIER VERKLAARDE Maar met enkele Franse wijzigingen In een toespraak voor de Brits Amerikaanse persvereniging te Pa rijs heeft de Franse premier Bené Mayer nog eens verklaard dat zyt regering het Europese Verdedigings verdrag aan rle Franse Nationale Ver gadering ter bekrachtiging zal voor leggen en besprekingen zal voeren over wijzigingen in het verdrag. René Mayer zei: „De.uregering heeft Woensdag besloten het verdrag on- Europese Grondwet wordt Vrijdag weer besproken Engeland nooit lid van de Kolengemeenschap De „Raadgevende Vergadering" van de Raad van Europa is Woensdag te Straatsburg bijeengekomen. Er zijn 15 landen vertegenwoordigd. De bij zondere zitting van deze Europese vergadering zal gewijd zijn aan de be handeling van de Europese grondwet, waarvoor reeds een plan werd uitge werkt en voorts aan een bespreking over de kolen- en staalgemeenschap. Lord Layton deelde als Engels afge vaardigde mede, dat Engeland nooit een deel van zijn souvereiniteit zal prijsgeven en als volledig lid tot de kolen- en staalgemeenschap zal toe treden. Vrijdag beginnen de debatten over de Europese grondwet. Vandaag Donderdag vergade ren te Luxemburg de ministers, die in de ministerraad van de kolen- en staalgemeenschap zitten. De Nederlandse en Italiaanse afge vaardigden hebben voorgesteld ook hun taal te erkennen als officiële taal. De vertaal-installatie in het vergader gebouw laat deze uitbreiding niet toe. BESLISSING BLIJFT UIT, MAAR Isabella- en Philippinekanaal nog deze zomer uitgediept De koortsachtige spanning, welke de werken in het Noorden van de Braakman kenmerkte, ontbreekt in het Zuiden van dit in te polderen ge bied, maar geenszins betekent dit gebrek aan activiteit! Hier wordt wel iswaar niet onder hoogspanning gewerkt, maar sinds Augustus grepen de zandzuigers met starre regelmaat om zich heen en de resultaten bleven niet uit: nog veertien dag-en en dan zal het 1450 meter lange zandlichaam voor de (nog steeds omstreden) Middenweg gereed zijn. Intussen vindt ook de uitdieping en hernieuwde kanalisering van Isabellakanaal en Philip pinekanaal voortgang en is sinds kort een legertje ex-werklozen in het Axelse Gat, nabij de Koudepolder, begonnen met egalisatie. Als een tweede, bescheidener ..af sluitdijk', strekt zich het zandlichaam voor de Middenweg uit, vanaf de Koudepolder onder Hoek, naar de overzijde. De kruinbreedte bedraagt 15 meter. Wanneer men over veertien dagen gereed zal zijn met het opspui ten van zand, zal de kleibekledlng worden aangebracht, waarna in April graszaten ingezaaid kunnen worden. Nog dit jaar zal het leggen van een brug worden aanbesteed, over de tus sen de beide delen resp. 1400 en 250 meter lang uitgespaarde ope ning, waarin de beide kanalen uit monden. Te zijner tijd zal dan al het water ten Zuiden van de Middenweg verdwenen zijn, met uitzondering uiteraard van Isabellakanaal en Phi lippinekanaal. Ten Noorden van de weg bevindt zich een waterplas met een oppervlakte van 225 ha., waarin de zandplaat ligt, welke voorbestemd is om recreatie-oord te worden. Hier hoopt men een bescheiden bos te kun nen aanplanten. Om verstuiving te voorkomen, is er thans rogge ingezaaid en hoewel het geheel momenteel nog een ietwat woeste, ongeordende indruk wekt, Iran men reeds thans constateren, dat in deze hoek van de Braakman, by „De Krogge", inderdaad mogelijkhe den liggen tot verdere exploitatie. DE KANALEN. De firma H. Hageman Zn. uit Zwolle (de „Zoon" telt 23 jaren, maar toont zich reeds thans een en thousiast en bekwaam „waterwer ker") is eveneens belast met de werk zaamheden aan de beide kanalen. Niet zonder trots vertelt Hageman Jr. ons, dat één van de beide zuigers zo'n 10.000 m3 zand per week uit het Isabellakanaal verwgdert. Dit kanaal heeft een lengte van 5 km. en is thans over 1300 meter uit gediept. Naar verwachting, zai het eind Augustus gereed zijn, terwjjl het 4 km. lange Philippinekanaal reeds eind April „opgeleverd" zal kunnen worden. (Vervolg op pag. 2). verwgld aan de Nationale Vergade ring ter bekrachtiging voor te leg gen. Om een ratificatie onder bevre digende omstandigheden te verkrij gen is het echter nodig dat sommige bepalingen van het verdrag, die wer den becritiseerd, omdat ze onduide- igk waren of onnodig hinderlijk voor Frankrijk als dit land het nodig oor deelt zijn troepen in de Franse Unie te gebruiken, in toegevoegde proto collen worden verduidelijkt". „De verdediging van Europa kan slechts worden verzekerd als zij be rust op de Atlantische gemeenschap, maar om doeltreffend te zijn moet de ze verdediging zo Oostelijk mogelijk liggen. In dit verband is het ondenk baar, dat Duitsland niet zou worden uitgenodigd om zgn bijdrage te leve ren", aldus Mayer. De Franse regering heeft Woens dag bekend gemaakt, dat zg een spe ciale commissie van ministers zaJ in stellen om de door Mayer genoemde aanvullende protocollen op te stellen. Deze commissie zal onmiddellgk met haar werk beginnen. De Franse ambassadeurs uit de voornaamste Europese hoofdsteden zullen Vrijdag te Parijs een bespre king hebben met premier Mayer en minister van buitenlandse zaken Bi- dault. MAYER NAAR U.S.A. Mayer zei dat Frankrijk de bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag gemak kelijker zou vinden als Engeland zijn houding daartegenover wijzigde. Con tact met de Britse regering over een aantal punten speciaal economische zou goed zijn. De premier is voornemens een be zoek aan de Verenigde Staten te bren gen „voor persoonlijk contact met de leiders van de nieuwe regering". Schoolkindergedrang met dodelijk gevolg Woensdag naderde een autobus van de Westlandse Stoomtramwegmij. be stuurd door de 49-jarige G. S.. de hal te aan de Varkensmarkt in Den Haag. Op dat ogenblik drong een twintigtal kinderen naar de bus om er in te komen. In de drukte kwamen enige kinderen te vallen. De zevenja rige D. V. uit Naaldwijk viel daarbij met het hoofd onder het rechteraeh- terwiel en overleed ter plaatse. Gratie voor Rosenbergs is waarschijnlijk Walter Winchell van de „New York Mirror" zegt in hoge Amerikaanse regeringskringen te hebben vernomen dat president Truman gratie zal ver lenen aan het echtpaar Rosenberg, dat wegens spionnage ter dood is ver oordeeld. Nederland heeft een Dierenwet nodig De Nederlandse Politiebond voor Dierenbescherming heeft aan de mi nister van justitie een verzoek gericht om de totstandkoming van een moder ne dierenbeschermingswet te willen bevorder» LATER MEER WIND. Overwegend droog weer. met in het binnenland nog plaatselijk mist. Zwak ke tot matige Zuid-westelijke wind. In het binnenland lichte vorst, langs de kust temperaturen iets boven het vriespunt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1