Waarom de buschauffeurs in New York staken BOEK r J EERSTE KAMER HEEFT CRITIEK OP KABINETSFORMATIE POSITIE VAN DE VROUW IN NIEUW BURGERLIJK WETBOEK WOENSbAG 14 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE 40-UR1GE WERKWEEK Een brief aan de Nederlandse chauffeur Jan van Gent Herinnering aan zijn verblijf in New York (Van onze correspondent in New York) New York, Januari Beste Jan Vanzelfsprekend hebben wy, Hollanders in New York, dezer dagen aan je gedacht. Een paar maanden geleden, immers, toen je van Amsterdam Avenue en 125e straat over Broadway en 42e straat naar het gebouw van de United Nations op en neer reed, kregen wij dank zy jou voor het eerst pas een indruk van die machtige organisatie, die in onze millioenen- stad nodig is om de duizenden bussen te laten lopen. En nu loopt er niet één. Je zult daarover zeker het jouwe gedacht hebben. Ik wil je wel zéggen, dat ik er een weddenschap op heb afgesloten, dat menig van je vaste klanten op de Amersfoortse bus je de laatste dagen gevraagd hebben wat je wel van deze wonderlyke situatie vindt: New York-zonder-bussen. (Tussen haakjes: wil je me laten weten of ik op het goede paard heb ge wed, ook al gaat het maar om een borrel?). Myn tegenstander beweerde, dat het Amersfoortenaren koud laat of wy ryden of lopen. Je zou de stad nauwelijks herken nen. 's Ochtends vroeg wanneer normaal alle verkeer met de snelheid van een slak-op-een-teerton voort- fang pleegt te vinden kun je door e straten schieten. Maar tussen negen en tien in de voormiddag begint een taxi-parade. Ondernemende taxi-eigenaren en -maatschappijen hebben namelijk goe de zaken gedaan met de grote bedrij ven, wier personeel door de staking gedupeerd is en moeite heeft op tijd „binnen" te zijn en daarbü veel lan ter dan gewoonlijk 's avonds weer thuis komt. GEKNELD De ondergrondse is nu een-en-al spitsuur geworden. Ik stond gisteren een uur lang gekneld tussen een juffrouw met ellendig-hoekige schou ders en een meneer-met-een-dikke- buik. Toen ik my tenslotte uit deze mangel had bevrijd voelde ik er meer voor naar een masseur te gaan dan naar mijn afspraak. Maar, goed. Wat je veel meer zal interesseren is de vraag, wie er in de ze staking gelijk heeft. Ik zal je mijn opinie er over geven, maar dat wil helemaal niet zeggen, dat mijn mede- New Yorkers deze opinie delen. Zoals je weet is het* busbedrijf in New York een „gemengde operatie". Voor een (klein) deel exploiteert de gemeente de busroutes. De chauf feurs op die routes werken overeen komstig een 40-uren-week. Daarbo ven hebben zy zich nog het recht ver worven een aantal overuren te kun nen maken als zy dat willen. Een groot aantal van je collega's van de stadsbusdienst maakt hiervan ge bruik, althans een deel van het jaar, om er dan tijdens de zomer een lan gere (of duurdere) vacantie van te kunnen nemen. Het merendeel van de buslijnen in New York wordt echter door parti culiere maatschappijen geëxploiteerd. Ddar bestaat nog een 44-48-uren- week mét overwerkmogeljjkheden. Zo was het ook bij de Third Avenue Transit, waarvoor je hebt gewerkt. De vakvereniging stelt zich nu 'op het standpunt een standpunt, dat door ROBERT KIEK 418. Het gebruik van liefdesdranken was in de grijze oudheid zeer verbreid en zoals verschillende schrijvers verzeke ren. is het geloof daaraan ook thans nog niet geheel uitgeroeid. U kent het recept van het verhaal waarschijnlijk wel: een jongeman voelt zich sterk aangetrokken door een meisje, maar wordt door haar afgewezen, De ver smade minnaar stapt dan welgemoed het bos in en begeeft zich naar de hut van een afgrijselijke toverkol, die hem tegen inlevering hetzij van zijn ziel, hetzij van enkele goudstukken een drankje bereidt dat het koude hart van de aanbeden liefde in vurige gloed zal zetten. Uit! Meer vertellen we er niet van, want in talloze vormen is dit ihe- ma in oude verhalen, mythen, legen den en sprookjes tot ons gekomen en voor de afloop van de geschiedenis mogen ine U dus naar die bronnen verwijzen. Laten we voorop stellen, dat er met geen enkel middel zo gezwendeld zal zijn en zoveel hocuspocus bedreven is, als juist met de minnedranken, waar van noch de koper, noch de patiënt de werking heeft kunnen begrijpen. Ja, zelfs tot voor kort was dit een zo raadselachtige geschiedenis, dat de wetenschap het gehele terrein van de- se zonderlinge en weerzinwekkende middelen gemakshalve maar als larie heeft betiteld. Zo eenvoudig kunnen we er ons ech ter niet van afmaken, vooral niet om dat deze middelen door zovele cultu ren werden gebruikt. De bekendste, maar tevens gevaarlijkste der liefdes dranken werd gebrouwen uit de al ruin, die van de Arabieren de naam tuphach-e l-scheitan, of wel satans vrucht ontving. En niet ten onrechte, want behalve een verdovende werking, bezitten de vergiften van deze wortel ook een sterke zinnen-prikkelende werking, waardoor het slachtoffer zich gemakkelijker tot daden leent, waar tegen zij (of hij) zich onder normale omstandigheden zou hebben verzet. Ook familieleden van de alruin, zoals het bilzen- en doodkruid en de tomaat dienden voor de bereiding van minne dranken en ook hier ontdekten de scheikundigen eerst na vele eeuwen chemische verwantschap, want alle bleken tropaanv er binding en te bevat ten, waarvan de bestanddelen zoals at ropine, scopolamine enz. ook thans nog toepassing vinden, zij het dan dat zij voor andere doeleinden worden aangewend en zich in betrouwbaarder handen bevinden dan destijds. Overi gens mene men niet dat de toverkol len der oudheid maar naar eigen goed dunken hun giftige en zinnenprikke lende sappen konden brouwen, want in Rome stonden bijv. zware straffen op het. verstrekken van dergelijke dran ken. Nog één ding: het zal U ook wel eens opgevallen zijn dat in de oude kwak zalversrecepten zo veelvuldig met uitwerpselen en andere viezigheden wordt 'gewerktMaar weet U dat ook hieraan oude wijsheid ten grondslag blijkt te liggen? H. Pétillon men reeds een jaar geleden had in genomen dat op 1 Januari 1953 voor alle buschauffeurs de 40-uren- week, die alom in de Amerikaanse industrie van kracht is, moest wor den ingevoerd, zowel op de gemeen te- als op de particuliere lijnen. By de gemeentebusdienst moet er dik geld by. Geen mens, die zich daarover erg opwindt, want enfin, waar is het niet zo? Sijmen be taalt toch. Sommige van de particu liere diensten maken echter winst, terwijl andere verlies lijden. De eer ste groep wil in principe wel een loonregeling treffen voor een 40- uren-week, als de Stad New York dan maar vergunning geeft de ver- voerstarieven te verhogen. Men wil winst blijven maken. De tweede groep dénkt niet eens aan winst, maar hoopt slechts de financiële touwtjes aan elkaar te kunnen kno eien. Dit, zo beweren de zegsl'ëden van deze groep, kan slechts lukken als de Stad New York deze maat schappijen vrijstelt van verschillen de belastingen. Matthew Guinan de man, die kort voor je vertrek je gastheer was aan de lunch, die de vakvereniging je aanbood en zijn superieur in de vakvereniging Michael Quill, staan echter op hun stuk: er moeten voor alle busdiensten gelijke arbeidsvoor waarden komen. Dat is en blijft hun standpunt. Wat je collega's er van zeggen? Ze staken. Loyaal jegens de vak vereniging en hun leiders maar zonder enig enthousiasme. De sta king duurt pas een paar dagen. Dank zij de goede lonen kunnen de meesten zich dat best veroorloven. Maar als het tot een langdurige staking zou moeten komen, dan betekent het, dat eerst de extra vacantie in gevaar komt, daama de gewone vacantie, en dat daarna de broekriem nauwer moet worden aangehaald. Hoe het verloop van de staking zich dan zal ontwikkelen, durf ik niet te voorspel len. Je collega George Brennan heeft althans weer een paar dagen vacan tie. Hrj kan rustig een kop koffie gaan drinken of de spoorbomen dicht zijn of niet! In elk geval, wan neer een van je passagiers je nu naar de situatie in New York vraagt, ben je helemaal op de hoogte. Hoe het af zal lopen? Zeven millioen New Yorkers wachten in spanning- op de ontknoping onder wie ook, je ROBERT KIEK. TE VEEL INVLOED VAN DE FRACTIES Algemene politieke beschouwingen over begroting-1953 begonnen De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1953. Reeds in de middagvergadering werd daarbij door verschillende sprekers ruime aandacht besteed aan de gang van zaken bij de jongste kabinetsformatie en met name de beïnvloeding van de formatie door de fracties der Twee de Kamer werd onjuist geacht. Ook de gebeurtenissen met betrekking tot de onderhandelingen met Suriname hadden niet de bewondering van de sprekers, die tot dusver aan het woord kwamen. Doordat A.N.P^foto een onjuist on derschrift verstrekte bij de foto's van de door de Verenigde Naties bekroon de postzegels, welke wij in ons blad van gisteren publiceerden, is er een misverstand ontstaan over het ont werp van Dirk van Gelder uit Veere. Wij plaatsen daarom nogmaals het bekroonde ontwerp van Dirk van Gelder. EEN VAN: GASTON BÜESSENS. Van de Vlaamse dichter Gaston Burssens verscheen by De Sikkel-Ant werpen/U. M. Holland-Amsterdam, een nieuwe bundel gedichten „Pega- sos van Troja" 6,luxe uitgave op groot formaat in slechts 400 ex. gedrukt) Nog steeds acht deze dichter het nodig allerlei onsmakelijkheden in „dichtvorm" te berde te brengen. Geen enkel modern mens wordt daar nog door gechoqueerd, maar wel verveeld. Een groot aantal verzen uit deze vrij omvangrijke bundel is onge nietbaar; ze getuigen van gebrek aan zelfdicipline en goede smaak. Cliché's, banaliteiten, en, zoals gezegd, verve lende viezigheidjes, bederven hier en daar zelfs het werk dat men anders waarderen zou, zoals o.a. „Het Ge dicht" met zijn prachtige slot en de twee lange gedichten „Zee" en „De rekening van het kind", waarmee de bundel sluit. Burssens is altyd meer een merkwaardig dan een groot dichter geweest, en er is niet veel kans dat dat nog zal veranderen. H. W. Het debat werd geopend door de heer Molenaar van de V.V.D.. die de beïnvloeding van de kabinetsforma tie door de Tweede Kamerfracties 'n inbreuk op de zelfstandigheid van de Kroon achtte. Spreker kon zich ove rigens niet onttrekken aan de indruk dat in het nieuwe kabinet de kwan titeit moest goedmaken wat men aan kwaliteit te kort kwam. Met Van Alphen zou men kunnen zeggen: 'n drie, vier ministers mist men niet.... De V.V.D.-fractie zal het kabinets beleid welwillend, zy het niet zonder critische zin, volgen. Het Suriname- beleid had zijn bewondering beslist niet. De positie van minister Kern kamp is niet benijdenswaardig en spreker waardeerde het, dat de minis ter zal trachten de zaak weer in het spoor te brengen. De heer Anema (A.R.) bestreed de opvatting, dat het huidige kabinet een socialistisch karakter zou hebben. Ook hij had bezwaren tegen te grote invloed van de fracties op de aanwij- zing van de ministers. De A.R. zal het kabinet steunen zolang haar princi pes haar dit niet onmogelijk maken. De heer Kolff (C.H.) sprak er zijn twijfel over uit of de verkiezingsuit slag de P.v.d.A. aanleiding kan geven tot het trekken van conclusies als van deze zy de wel wordt gedaan. Hy achtte het niet juist te concluderen, dat de doorbraak een feit is en dat de confessionele partijen haar tijd hebben gehad. Ook mr. Kolff kwam op tegen de bemoeienissen der frac ties bij de formatie. K.V.P. EN P.VJI.A. In de avondzitting sloot ook de heer Kropman (K.V.P.) zich by" deze critiek aan. De heer Kropman vond het eerste publieke optreden van minister Kern kamp evenmin erg gelukkig. Spreker zegde zijn steun aan het kabinet toe. Het verwijt geen duidelijk standpunt te hebben ingenomen moet z.i. niet tot de confessionele partijen, maar tot de P.v.d.A. gericht worden. De K.V. P. kan de P.v.d.A. wel een eind vol gen, maar er zijn tenslotte tal van verschillen. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) vrees de. dat van een diepgaande behande ling van het werkgelegenheidspro bleem niets kan komen omdat er te veel departementen by betrokken zijn. HET HUMANISME. Spreker betreurde het, dat men in sommige kerkelijke kringen zo weinig m Tsjecho-Slowakije. Reeds 80.000 mensen uit hun huis gezet. De Tsjecho-Slowaakse premier Za. potocky heeft erkend, dat zijn com munistische regering duizenden „on productieve personen" uit hun wo ningen in Praag en andere Tsjechi sche steden deporteert. Volgens di. plomatieke berichten, die te Wenen ontvangen werden, zijn deze deporta. ties reeds een half jaar aan de gang. Ruim 80.000 gezinnen zyn gedwongen hun huizen te verlaten en onderaak te zoeken in boerendorpen bjj de Poolse en Hongaarse grenzen. Het zijn vooral zakenlieden, kleine zelf standigen en ambtenaren van het re gime van vóór 1948 die getroffen zijn door de maatregelen. „Gepensionneerden met hun eigen particuliere belangen moeten ten ne= hoeve van de staat afstand doen van die belangen; zy zyn niet langer pro ductief en moeten hun woningen ontruimen voor actieve arbeiders", kondigde Zapotocky aan. Zyn verkla ring was de eerste officiële bevesti ging van de deportaties door de Tsjechische regering. Gebleken was echter dat in Juli daarmee een be gin is gemaakt Toen kregen weke lijks ongeveer 5Ö0 gezinnen bevel hun woningen in Praag, Bratislava, Brno en andere industriesteden te ontrui men. In het najaar werden de aantal len opgevoerd en volgens de laatste berichten zouden nu zelfs 1000 ge zinnen per week gedwongen jyorden elders een onderkomen te "zoeken. begrip toont voor het opkomend hu manisme, dat buitenkerkelijken wil manen tot bezinning op levensvragen en verantwoordelijkheid. De beteke nis van de P.v.d.A. ligt z.i. hierin, dat zij een platform heeft geschapen, waarop verschillende levensbeschou wingen elkaar hebben gevonden en waarop naar een synthese kan wor den gezocht. De heer In 't Veld zeide voorts niet te geloven in ernstige voornemens tot afscheiding van Suriname. Wèl kan hij zich voorstellen, dat men princi pieel het recht erkend wenst te zien. Tegen 11 uur werd de vergadering verdaagd. Kapster deed poging tot chantage. Een Haagse dame kreeg dezer da- fen een brief met het verzoek tien riefjes van honderd gulden bij haar kapster „voor de armen" te depone ren. Indien zy deze liefdadigheid niet zou bedrijven, dan zouden affaires uit haar privé-leven openbaar worden gemaakt. In overleg met de politie werd een antwoordbriefje bij de kapster, die .„graag wou meewerken om de boef te pakken", gedeponeerd. Zij vertelde later, dat een „knappe slanke jonge man" de brief had afgehaald. De da me ontving antwoord met dezelfde eis en dreigementen over de post. Opnieuw werd een briefje by de kapster gedeponeerd. Hoewel de re cherche, die in alle stilte op de loer lag, niemand zag binnen gaan, belde de kapster 's avonds op, aat de „knappe jongeman" de brief gehaald had. Toen ging de recherche een licht op. De aap kwam uit de mouw. De kapster heeft bekend, dat zij 700 gul den belastingschuld had en langs de weg van chantage trachtte uit deze moeilijkheid te komen. Draper blijft nog aan William Draper, de speciale verte genwoordiger van de Ver. Staten in Europa, zal op verzoek van president Eisenhower nog enige tijd in functie blijven, ook als permanent vertegen woordiger bij de NATO. Het was aan vankelijk Drapers plan om deze maand af te treden. KOMENDE HERZIENING Vraagpunten van minister aan de Tweede Kamer De minister van justitie heeft, aan de Tweede Kamer doen toekomen een vierde reeks van vraagpunten over het nieuwe burgerlyk wetboek. Deze reeks bevat de vraagpunten over het personen- en familierecht. De vraagpunten bandelen over de vol gende onderwerpen: De wettelijke woonplaats van de gehuwde vrouw; het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk; de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw; het stelsel van wettelijk huwelijksgoederenrecht; de bevoordeling van een tweede echt genoot; de adoptie en de ondertoe zichtstelling van geestelijk gestoorde meerderjarigen. De regering heeft de overtuiging, dat de opvattingen van het Neder landse volk geen grond opleveren voor het aanbrengen van principiële veran deringen in het materiële echtschei dingsrecht en dat een meerderheid van de Kamers der Staten-Generaal zoda nige verandering niet wenst. Wij ontlenen voorts aan de in ver band met bovenstaande vraagpunten door de minister gegeven voorlopige antwoorden: Ofschoon een geneeskundig onder zoek voor het huwelijk aanbeveling verdient, stelle de staat dit onderzoek niet verplicht Aan de gehuwde vrouw moet volko men handelingsbekwaamheid worden verleend. De algehele gemeenschap van goe deren van het huidige recht moet be houdens enkele verbeteringen, regel blijven, doch de afwijkingsmogelijk heid daarvan moet dusdanig worden geregeld, dat aan reële belangen zo veel mogelijk tegemoet gekomen wordt. De wet stelle geen maximum voor hetgeen een tweede echtgenoot uit de huwelijksgemeenschap meer ont vangt dan hij in die gemeenschap heeft ingebracht. De wet stelle het maximum van het geen de tweede echtgenoot naast voorkinderen bij wijze van schenking, erfopvolging bij versterf of uiterste wil mag ontvangen, op een kindsdeeL Nieuwe autofabriek in Amersfoort geopend De fabriek van Morris -automobie len aan de Nijverheidsweg te Amers foort wordt vandaag door dr. A. Win- semius, directeur-generaal van de in dustrialisatie, officieel in bedrijf ge steld. Daarmede wordt een modern autobedrijf aan de Nederlandse indus trie toegevoegd. Meer dan 250 ar beidskrachten vinden er werkgelegen heid. De huidige fabriek produceert thans 120 autors per week. Het nieu we bedrijf is vrijwel geheel uit eigen middelen gefinancierd. Door deze on afhankelijke positie is het mogelijk in de toekomst ook andere autotypen in productie te nemen. Adoptie in beperkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed, verdient overweging. Behalve de onder curatelestelling moet ook als minder ingrijpende maat regel de onder toezichtstelling van geestelijk gestoorde meerderjarigen in de wet worden opgenomen. Koopavond verlengt de werktijd winkelpersoneel De bedrijfsunie van dé samenwer kende organisaties van handels- en kantoorbedienden, bedryfscommissie detailhandel, heeft bij de staatssecre taris van sociale zaken geprotesteerd tegen het feit, dat deze in verband met de koopavond, die in bepaalde steden werd ingevoerd, een algemene vergunning heeft afgegeven tot afwij king van enkele bepalingen die in het werktijdenbesluit voor winkels 1932 zyn opgenomen. De bedoelde vergunning is namelijk afgekondigd, zo zegt de bedrijf-imie zonder dat voldaan is aan het voor schrift van artikel 11, lid 5, van het werktijdenbesluit. Volgens die bepa ling hadden in het onderhavige geval de vakverenigingen van werkgevers en van werknemers in de gelegenheid moeten worden gesteld hun mening over de vergunning kenbaar te ma ken, voordat de beschikking werd af gegeven. De bedrijfsunie is voorts van me ning, dat de vergunning slechts kan worden toegestaan in die gevallen, waarin aan het personeel een behoor lijke compensatie wordt gegeven voor de langere werktijd, welke het gevolg is van een koopavond. Zij heeft er dan ook by de staats secretaris op aangedrongen alsnog met de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers in over leg te treden. Zapotocky80.000 mensen verwij derd uit de industriële centra van Tsjecho-Slowakije. Het Wereldgebeuren De diepe kloof Wanneer men op het Praagse vliegveld in een Tsjechisch ver keersvliegtuig stapt, dan krijgt men beleefd een schaakbord aangebo den om zich tijdens de reis met scha ken bezig te houden. Dat is vriendelijk en beschaafd en bescheiden. Er zijn buitenlandse luchtvaartiy- nen niet in Tsjecho-Slowakije waar het heel anders toe gaat. Daar krijgt men door een aardige stewar dess in Frankrijk moeten ze zelfs ongehuwd en niet verloofd zyn een menu aangeboden, waarop soms een schranspartij van negen gangen staat vermeld. Dat is ook vriendelijk en ook be schaafd, maarlaten we zeggen niet-bescheiden. Hier zit een brok verschil in tussen Oost en West. Men leeft achter het ijzeren gordijn in vormen van beschei denheid, die op het benauwende af zyn. Of is het niet benauwend, wanneer men in Oost Duitsland eerst op 15 De cember de nieuwe winterjassen in ver koop geeft en zijn burgers tot die da tum in de kou laat lopen. En is het niet „verstenend", wan neer men in de winter tot de ontdek king komt, dat er wel zomerschoen- tjes in de étalages liggen, maar dat stevige winterschoenen ontbreken? Nu is men weer in Tsjecho Slowa kije bezig met een soort volks verhuizing. De minister-president heeft het toe gegeven. Er zijn uit de industriële centra al 80.000 personen verwijderd gepensionneerden enz. die op het platteland of elders een onderkomen moeten zoeken, omdat men de huizen nodig had voor industrie-arbeiders. In Oost Duitsland is men op het ogen blik bezig de beroepskeuze voor de jeugd officieel vast te stellen. Er is geen vrije beroepskeuze meer. Nu begrypt men ook, waarom zove le vluchtelingen in West Berlijn aan komen. Het gaat er met een vaartje van 15.000 per maand, merendeels jongelui, die zelf willen beslissen over hun toe komstige beroep en die niet willen doen wat van hogerhand wordt gedecre teerd. Dat getal geeft te denken in tweeërlei opzicht In de eerste plaats wijst het op verzet tegen de nieuwe orde in Oost Duitsland, maar daar naast blijkt toch wel, dat men die vluchtende elementen niet eens zo graag in Oost Duitsland vasthoudt Want zo'n massale uittocht zou door de Russen met hun communistische vriendjes gemakkelijk belemmerd kunnen worden. Ze hebben er waarlijk wel de middelen voor. Ze doen dat blijkbaar niet, omdat andere overwe gingen de doorslag geven. De grote overweging is ongetwijfeld deze, dat men bezig is de Oost- Europese volksdemocratiën en dat zijn dan O.-Duitsland, Polen, Tsje cho Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije (met Albanië) op een nieuwe economische basis te stellen, waarbij het er minder omgaat alle mensen vast te houden, dan wel die elementen, waarmee men deze op bouw kan voltooien. Men is op het ogenblik bezig met de invoering van de arbeidsdiscipline naar Russisch model. Arbeidsdiscipline voor de landbouw, die in gemeenschappen wordt georga niseerd en arbeidsdiscipline in de in dustrie, waarvan de productie sterk wordt opgevoerd en die voor meer dan 90 in alle landen reeds staats eigendom is. Wat de landbouw betreft heeft men dit jaar in Oost Duitsland een neder laag geleden. De voedseltekorten zeg gen wat dat aangaat genoeg. Maar wanneer we Francois Honti mogen geloven, die in het Franse blad .De Monde" een uitvoerige analyse gaf van de economische perspectieven in de volksdemocratische landen, dan is er op industriëel gebied wel iets be reikt. Men heeft daarbij voortgebouwd op de bestaande plannen tot industriële opbouw, die al van vóór 1940 dateren. Beweerd wordt, dat het industriële productieniveau in Polen, Hongarije, Roemenië en Bulgarije met meer dan 100 gestegen zou zijn vergeleken bij 1938. Voor Tsjecho Slowakije zou dat 75 zijn. Met de industrie is men dus een heel eind op streek. Vandaar, dat men thans ook het oog begint te richten op het midden- en kleinbedrijf, dat on der staatscontrole gebracht of gecollec tiviseerd moet worden. Honti komt in zijn beschouwing tot de conclusie, dat in de achterliggende 8 jaren de volksdemocratiën op een punt gekomen zijn. waarbij ze metho disch geïntegreerd zijn in het Sowjet- blok. Relatief voeren ze meer indus triële goederen uit dan vroeger, maar niet naar West Europa. Zo is er behalve een politieke ook een economische en blijvende scheidingslijn gekomen tussen West Europa en de volksdemocratiën. Als afzetmarkt voor West Europa hebben ze weinig meer te betekenen en ook als leveranciers niet veel meer. Dat heeft Zweden ondervonden, toen kort geleden zijn handel met de IJze ren-Gordijn-landen drastisch werd be perkt, waardoor dit land thans voor een economische crisis staat. Steeds dieper wordt de kloof tussen Oost en West en steeds minder begrij pelijk wordt voor ons, Westerlingen, datgene wat daar gebeurtEnkele weken geleden werden in Oost Duits land vier jongelieden van de Duits- Russische vriendschapsvereniging ver oordeeld tot samen 29 jaar gevange nisstraf omdat ze de club 'hadden over gehaald de boogie-woogie-dans te le reneen Amerikaanse dans. Men grijpt zich naar het hoofd, wanneer men zoiets leest. Gevangenisstraf voor de boogie-woogieen doodstraf voor hen, die naar Westerse vrijheid snakken. Men grijpt zich naar het hoofd.,..! De omvang van de onuitgevoerde orders der Westduitse werven be draagt thans ongeveer 3 millioen d.w, ton, waarvan 1,7 millioen ton voor uitvoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5