PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Oorlogsmisdadiger K. C. Faber te Emmerik gearresteerd Werkloosheid in Zeeland eist bijzondere maatregelen Vandaag WACHTMEESTERS DE DUPE VAN DiPLOMATIEKE STAP GEZAMENLIJKE MARKT VOOR KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP 196e Jaargang - No. 10 Digblafl uitgave van de tlrma Pjovinclale Zeeuwse Courant. Dfrectie F van de Velde en F. B- dei Boer Adj W de Pagter Haofdred G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p aovertertie t 3.— Ing mededelingen driemaal lanet Kleine advertentie» imax 8 regels) van I -5 regel» f 1 Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adre» Bureau van dit 81ad' 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z C. Middelburg. Vlissingen Walsti 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160» Middelburg. Markt 51, telef 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g-2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef 16. Terneuzen Brouwerij6tr 2 Zlerikzee N Bogerdstr C 160 telef 26. „ZE LEVEREN ME TOCH NIET UIT" „Jullie leverden de Keizer niet uit, Waarom wij dan Faber?" Gesprek met de man, bij wie Faber onderdook In de Kassstrasze te Emmerik is Zondagavond laat de nit Breda ont snapte oorlogsmisdager Klaas Carl Faber door de Duitse politie ge arresteerd. Faber zou de leiding hebben gehad by de vlucht uit de straf gevangenis en ook het plan voor de vlucht in elkaar hebben gezet. De arrestatie geschiedde op verzoek van de recherche te Arnhem, die wist dat Faber in Emmerik was ondergedoken. Faber liet zich Zondagavond rustig arresteren, want, zo is z(jn op vatting; „uitleveren zullen ze me toch niet, krachtens de bepaling in de Duitse grondwet dat politieke vluchtelingen niet uitgeleverd worden". Faber is overgebracht naar Kleef in afwachting van de beslissing van het ministerie van justitie te Bonn. Op een gelijke beslissing wacht te Hamm de reeds eerder gearresteerde oorlogsmisdadiger Bikker. Faber is na zijn ontvluchting onder gedoken bij de 45-jarige Hubert Schragmann, die met zijn wat jongere zuster Maria, de weduwe Bruins, een snoepwinkeltje heeft in de Kassstrasze te Emmerik. De vader van Schrag mann was goed bevriend met de fa milie Faber. Gisteravond had een verslaggever van het A.N.P. een gesprek met Schragmann. Het snoepwinkeltje is een kleine ruïne, de zaak werd door een bombar dement geheel vernield. In een nood- vertrek hangt de was van Faber nog te drogen. „Het was mijn Christen plicht", zegt Schragmann, die Katho liek is, „hem te helpen. Faber is geen misdadiger, maar een politieke vluch teling". Schragmann geeft toe dat Faber straf hefet verdient, maar, zo zegt hij, Faber zat in Nederland al zeven jaar en dat vindt Schragmann rijkelijk ge noeg. „Als we hier allen, die in dienst van de S.S. zijn geweest, moesten op sluiten, hadden we geen ruimte ge noeg in de gevangenissen". Faber is, volgens zijn voormalige gastheer, ook helemaal niet bang, voor Komend half iaar kritiek voor Europa's eenheid Aldus minister Mansholt vóór zijn reis naar Denemarken In politieke zin zal het eerste half jaar van 195S kritiek zijn voor de éénwording van West-Europa, aldus verklaarde minister Mansholt op een persconferentie. Hij gaf als zrjn mening te kennen, dat een politieke integratie weinig of geen zin zal hebben, indien daaraan niet een economische integratie voor af gaat. Naast de kolen- en staalge meenschap speelt de integratie van de landbouw een belangrijke rol. Minister Mansholt zal Woensdag en Donderdag te Kopenhagen met zijn Deense collega confereren en nadien met zrjn Duitse ambtsgenoot, dr. Ni klas té Bonn. Zeer waarschijnlijk zal ook overleg met bondskanselier Adenauer worden gepleegd. Zaterdag a.s. heeft minister Mansholt een be spreking met de heer Monnet in Lu xemburg. De conferentie over de agrarische integratieder zestien West-Europese landen zal waarschijnlijk in Maart te Parjjs worden gehouden en worden voorafgegaan door een bespreking tussen de ministers van landbouw der Schuman-landen. Naar de mening van de heer Mans holt mag de integratie der zes landen op agrarisch terrein geen besloten gemeenschap zijn, zoals dit bij de kolen- en staalgemeenschap het ge val is. Op zijn reis naar Denemarken zal de minister vergezeld worden door o.a. de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw. .is het 100 jaar geleden, dat een deel van de rotswand van Dover in Het Kanaal stortte; is het 50 jaar geleden, dat een zekere John St. Helen in Oklahoma (V.S.) overleed, waarna zijn gemummificeerd lijk als kennisattractie de Ver. Staten werd rondgevoerd. De overledene had voor zijn dood verklaard de ware moordenaar van president Lincoln te zijn, waarvoor destijds een dubbel ganger John Booth was aange zien, die enkele dagen na de moord werd gevonden en neer geschoten. J Raadslid van C.P.N. aanwezigheid in de raad ontzegd Het communistische raadslid van Onstwedde, de heer Kuiper, heeft gis teravond de raadzaal moeten verla ten, nadat de raad in een motie hem de verdere aanwezigheid had ontzegd. De heer Kuiper wenste zich aan deze uitspraak niet te storen. Pas toen de politie in de zaal was verschenen, ging hg heen, gevolgd door zijn frac tiegenoten. de Duitse politie, want wat hij heeft gedaan was in zijn ogen niet strafbaar, aldus Schragmann. „ALLEEN MAAR BIJ SCHIET- PARTIJJEN Faber heeft tegen Schragmann ge zegd dat hij tijdens de bezetting „al leen maar bij schietpartijen tegen woordig is geweest". Hij kon in Ne derland niet blijven, omdat hij daar teveel opgejaagd zou worden Schragmann en zijn zuster hoorden het bericht van de ontsnapping op Zaterdag de 27e December in de uit zending van de Nederlandse radio dienst. HET ZOU ME NIETS VERWONDEREN... Schragmann had toen het bericht uit de luidspreker was gekomen tegen zijn zuster gezegd: ,.Het zou mij niets verwonderen, wanneer Faber hier komt" en enkele dagen later. Schrag mann wil niet zeggen wanneer pre cies, kwam zijn zuster hem waar schuwen: „Je heb gelijk gehad: Fa ber is hier". Als Schragmann onder ogen wordt gebracht, wat Faber deed tijdens de bezetting, verandert hij niet van in zicht „Jullie in Holland", zo zegt Schrag mann. „hebben in de eerste wereldoor log Keizer Wilhelm, die werd be schouwd als „Kriegsverbrecher", ge huisvest en niet uitgeleverd. Waarom Faber dan wel?" DOSSIERS. In Duitse kringen is men van oor deel, aldus D.P.A., dat de ontvluchten slechts uitgeleverd zullen worden, als Duitse gerechtshoven in staat worden gesteld zich aan de hand van de Ne derlandse dossiers een beeld te vor men over de zeven gevallen. Een functionaris van de Nederland se ambassade te Bonn verklaarde, dat men de indruk had als zou de Duitse politie de opsporing van de ontsnapte oorlogsmisdadigers niet met de nodi ge ijver ter hand hebben genomen. Vermoedelijk zou de Nederlandse zaakgelastigde te Bonn de Duitse re gering in kennis stellen van de be vreemding zijner regering daarover. Jongen en meisje door ijs gezakt en verdronken De 13-jarige L. Wiesnekker uit Naar- den was Zondagmiddag met zijn 17- jarige vriend G. H. uit Bussum het IJsselmeer opgegaan. Ongeveer 5 km. uit de kust bij Valkeveen zijn beiden door het ijs gezakt. H. heeft kans ge zien zichzelf te redden, Wiesnekker is evenwel verdronken. Tijdens het schaatsen op een der vij vers onder Ossendrecht zijn twee meisjes door het ijs gezakt. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen kon slechts één van de drenkelingen ge red worden. Het andere slachtoffer, de 21-jarige mej. P. uit Tilburg, werd la ter uit het water gehaald, doch de le vensgeesten waren al geweken. Soldaat gedood bij overnemen van de wacht Naar eerst thans is bekend gewor den is op 8 Januari de 24-jarige onge huwde soldaat le klasse J. G. J. Pou- lussen uit Hemmen (Gld.) toen bij het overnemen van de wacht op het vlieg veld Volkel een pistool afging, dode lijk getroffen. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Het slachtoffer zal heden ter aarde worden besteld. Eerste Engelse tanks voor het Nederlandse leger Per Duits kustvaartuig zijn de drie eerste Engelse Centurion-tanks voor het Nederlandse leger te Rotterdam aangekomen. De tanks zijn des mid dags gelost. In de loop van 1953 zullen enige honderden van deze tanks door een Engelse wapenfabriek aan Neder land en Denemarken worden geleverd. Amerika betaalt deze levering. NASLEEP VAN DRAMA TE LAGE MIERDE Raadsman: ontslag zoenoffer op altaar der „Benelux" Het ambtenarengerecht te 's-Her- togenbosch heeft zich Maandag zeven uur lang bezig gehouden met de open bare behandeling van de zaak van opperwachtmeester Van der S. te La ge Mierde en wachtmeester L. uit de zelfde plaats, die in beroep waren ge komen van liet hun op 15 Juni 1952 uit de politiedienst verleend ontslag. Beide menen dat geen rechtvaardi ging van deze ontslagen kan worden aangevoerd. Zg hebben de overtuiging dat zy de dupe zijn geworden van 'n diplomatieke stap tussen België en Nederland. De voorgeschiedenis gaat terug tot 25 Augustus 1950, toen in de omge ving van de Brabantse dorpen Hoge en Lage Mierde een Belgische stro per op Belgisch grondgebied door een wachtmeester der Nederlandse rijks politie met een pistoolschot werd ge dood. De procureur des Konings liet een strafvervolging instellen tegen de wachtmeester L. De correctionele rechtbank te Turnhout heeft L. in December 1950 bij verstek veroor deeld tot een gevangenisstraf van één i jaar en tot het betalen van een scha devergoeding ten gunste van de we duwe van de doodgeschoten stroper. De algemeen inspecteur van de Ne derlandse rijkspolitie heeft S. en L. daarna eervol ontslagen, op grond van het naar zijn bevinding onbe trouwbaar en ondeskundig optreden van de beide politiemannen. De raadsman van v. d. S., zeide m zijn pleidooi dat boven een bericht over deze ontslagkwestie als motto: Nederland kreeg orders voor Amerikaanse luchtmacht Het thans officieel in 's-Gravenhage geïnstalleerde aankoopbureau van de Amerikaanse luchtmacht, dat onder leiding staat van kolonel Lewes H. Warner, en dat het centrale punt is voor aankopen in Zweden, Noorwe gen, België, Nederland, Denemarken en Luxemburg, heeft in Nederland een groot aantal orders geplaatst. Het be treft hier hoofdzakelijk tankauto's, z.g. crash trucks (die op de vliegvelden gebruikt worden bij ongelukken zoals brandweerwagens enz.) trailers en vliegtuigonderdelen. „Barbertje moet hangen" zou kun nen staan. Hij zag het verleende ontslag aan de wachtmeesters als een zoenoffer op het altaar der „Benelux". Zowel de raadsman van v. d. S. als die van L, concludeerden, dat het ontslag uit de dienst der rijkspolitie ongedaan zou moeten worden ge maakt. Het ambtenarengerecht zal op 9 Februari uitspraak doen. Acheson deed nersoonlijk beroep on Churchill „Leiderschap" is nodig De aftredende Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft een persoonlijk beroep op Churchill gedaan om te zorgen voor meer „leiderschap" in Europa, zo schrijft de „New York Times". Acheson zou gezegd hebben, dat het streven naar een verenigd Euro pees leger en een politieke unie in West-Europa zwakker is geworden Een kans om tot overeenstemming te komen met Egypte en Perzië diende te worden benut. De toestand eiste een edelmoedig en krachtig leiderschap van Amerika en Engeland. Te Washington zou men van mening zijn, dat Churchill door een „lauwe" poütiek in Parijs en Bonn de vorming van een Europees leger remt Churchill zou deze toespraak zon der enthousiasme beantwoord hebben, doch wel zgn politiek in Europa en het Midden-Oosten hebben verdedigd. De uitslag van de postzegel prijsvraag, die werd uitgeschreven door de Verenigde Naties, voor het ontwerpen van een aantal postzegels, die door dit lichaam zouden kunnen worden gebruikt, is sinds enige tijd bekend. Er werden in het geheel door 67 mededingers uit 32 leden-staten, 194 ontwerpen ingestuurd, die door een internationale jury van 5 experts, aangewezen door de secretaris-generaal, werden beoordeeld. Hier ziet u de drie ontwerpen, die werden bekroond in groep n (de afkondiging van de menselijke rechten). De ontwerpen werden ingestuurd door: Kathrine Harries (links) uit Zuid-Afrika, Leonard C. Mitchell (midden) uit Nieuw- Zeeland en Dirk van Gelder (rechts) uit Nederland. BINNEN ENKELE MAANDEN Opheffing van douane-rechten, in- en uitvoerquota en dubbele prijzen Jean Monnet, president van het Hoge Gezagsorgaan van het plan Schuman, heeft Maandag in de bijeenkomst van het „parlement" van dp Europese kolen- en staalgemeenschap in Straatsburg medegedeeld, dat op 10 Februari a,s. een gezamenlijke markt voor de zes deelnemende landen zal worden opengesteld voor steenkool, metaalschroot en ijzer erts en op 10 April a-s. voor staal. Hierdoor zal volgens Monnet aan de Europeanen een kans worden gegeven op het heroveren van hun plaats, en voor het spelen van hun rni in de vrije wereld. Monneet deelde mede, dat de openstelling van een gemeenschappelijke markt zou betekenen, onmiddellijke opheffing van douanerechten, van in- en uitvoerquota en van de dubbele prijzen. Hij zelde. dat de voorbereidende phase van het werk van het Hoge Gezagsorgaan thans bijna was vol tooid en men thans de phase ingaat van het op zich nemen van verant woordelijkheid. Aan het „parlement" van de Europese kolen- en staalge meenschap zal in Mei a.s. voor de eerste maal worden verzocht hieraan zijn goedkeuring te verlenen. Monnet deelde mede, dat de oprich ting van een grote internationale markt de Europeanen in staat zal stellen hun plaats te herwinnen en hun aandeel te hebben in de vooruit gang van de vrije wereld. De raad van ministers van de K.S.G. zal Donderdag te Luxemburg met het Hoge Gezagsorgaan de details van het openen van een gemeenschappe lijke markt bespreken. „TAALPROBLEMEN". Het Europese gezagsorgaan moest Maandagmorgen de critiek van het kolen, en staalparlement ondergaan. Het kwam tot een klein incident ten gevolge van het feit, dat nog geen be slissing is genomen over de toelating van Britse waarnemers in de verga dering. Op last van president Spaak was tijdens de zitting de Engelse ver taling uitgesloten, waartegen de Franse socialist Mollet protesteerde. Spaak verzekerde, dat generlei poli tieke demonstratie bedoeld was, doch slechts de terugkeer naar het vierta len-stelsel, zoals voorzien in het sta tuut der gemeenschap. Om dit te be wijzen werden de Engelse tolleen weer teruggeroepen. De huishoudelijke commissie zal moeten beslissen of het Engels op het program zal blijven, ook al zal er vooreerst geen Britse waarnemer in de zaal zijn Overigens vrezen sommige afge vaardigden, dat de Nederlandse taal in het viertalige stelsel op weg is het stiefkind te worden. Hiertegen heb ben intussen de Belg Bertrand en de Nederlander, mr. Sassen, geprotes teerd. waarop de voorzitter beter schap beloofd heeft. Duitse instructeurs voor het Indonesisch leger Autoriteiten van het Australische ministerie van buitenlandse zaken hebben Maandag medegedeeld, dat men in Australië met „levendige be langstelling" de onbevestigde berich ten in een Indonesisch dagblad had ge lezen. volgens welke Indonesië van plan is Duitse in plaats van Neder landse militaire instructeurs te gebrui ken. Deze belangstelling van Australië vindt haar oorzaak in het feit, dat een vervanging van Nederlandse door Duitse instructeurs de Duitsers terug zou brengen bij de Australische kus ten. evenals vóór de eerste wereldoor log het geval was toen zij op Nieuw- Guinea gevestigd waren. Zweden werkt aan de atoomenergie Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft Maandag in zgn troonrede bg de opening van het parlement mede gedeeld, dat spoedig een nieuw plan voor atoomenergie bg' de volksverte genwoordiging zal worden inge diend. DE SITUATIE IS ERNSTIG. Lijst van uit te voeren werken wordt vastgesteld Op de laatste dag van het oude jaar telde Zeeland 4551 werklozen. Pre cies een jaar tevoren stonden SS77 Zeeuwen-zonder-emplooi ingeschreven- Al zgn enkele factoren aan te wgzen, die deze sty ging wat minder veront rustend maken, ai lag het gemiddeld aantal werklozen gedurende 1952 aanmerkelijk lager dan het landelgk gemiddelde, dat neemt niet weg, dat de situatie ernstig is en dat de tgd voor bgzondere maatregelen aangebro ken is. De overheid, in casu de provinciale commissie voor werkgelegenheid, zit echter niet stil; zoals gemeld zal deze commissie op Woensdag 28 Januari in Middelburg bgeenkomen om een lijst vast te stellen van in ons ge west ter bestrgding van de werkloos heid uit te voeren werken. Het is te hopen, dat dan ook op korte termijn met de verwezenlijking van deze plannen, die niet alleen vele handen werk verschaffen, maar ook stuk voor stuk voor de provincie zeer be langrijke verbeteringen meebrengen, een begin kan worden gemaakt. In feite is reeds gestart: wij noemen de afgraving van de Armendijk in Axel, waarmee vorige week werd be gonnen en de verbetering van de weg Stavenisse-St. Annaland, welke deze week wordt aangepakt. De omstandigheid, dat het ditmaal vroeger dan normaal hartje winter was en dat het slechte weer lang aan hield, is één der voornaamste verkla ringen voor het grote aantal werklo zen per ultimo December jl. Zeeland was toen met 52 promille maar juist onder het landelgk gemiddelde van 54 werklozen per 1000 man. Ook an dere factoren spelen echter een rol. De mechanisatie in de landbouw gaat nog steeds verder, waardoor de sei zoenwerkloosheid zich büjft uitbrei den- De vlasngverheid in Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voorts als gevolg van de Franse dum ping vrij veel mensen afgestoten. De bouwnijverheid loopt terug en ook de seizoenwerkloosheid onder de schil ders wa3 veel groter dan vorig jaar (221 tegen 110); in tegenstelling tot het seizoen 1951-1952 konden veel minder schilders dankzij de speciale subsidieregeling tewerk worden ge steld. Tenslotte mag niet uit het oog worden verloren, dat thans van de wachtgeld- en werkloosheidverzeke ring ook geprofiteerd kan worden door mensen, die andere winters nog wel op de een of andere manier zon der ondersteuning e.d. doorkwamen. DE LAATSTE CIJFERS Op 31 December iL stonden op Walcheren 927 werklozen ingeschre ven, op de Bevelanden 833, op Schou- wen-Duiveland 326, in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen 615 en in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen 1239. Het rayon Hulst melde maar liefst 614 werkzoeken den, dat is, hoofdzakelijk ten gevol ge van de moeilijkheden in de vlas- en textielindustrie, btjna tweemaal zoveel als eind 19511 Het rayon Ter- neuzen had 509 aanvragen, waarbij er echter rekening mee moet worden ge houden, dat op de teldatum toevallig 90 havenarbeiders zonder werk wa ren. Zeer ongunstig is het cijfer, dat het rayon Sas van Gent kon opgeven: 116 tegen 46 het voorgaande jaar. (Vervolg op pag. Z). Koninklijk gezin in Nederland terug Maandagmorgen is H.M. de Konin gin, vergezeld van de prinsc ssen Bea trix, Irene en Margriet uit Sankt An ton teUtrecht op het centraal station gearriveerd. Ter begroeting waren o.a. aanwezig H.K.H. Prinses Wilhel- mina. Prinses Marijke, (die in de auto bleef zitten) en de president der Ne derlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander. Toen de trein binnenreed nam Prin ses Wilhelmina afscheid van de heer Den Hollander, met wie zij zich ge ruime tijd had onderhouden. Zij sprak eerst met de Koningin via één der vensters, daarna trad de Koningin naar buiten, waarop een hartelijke begroeting volgde. Prins Bernhard is Maandagmiddag van zijn reis naar de Canarische ei landen teruggekeerd. Het toestel van de Prins landde te 17.21 uur op Soesterberg. Katoenbrand had wellicht voorkomen kunnen worden Brandweer waarschuwde directie herhaaldelijk Het lid van de Enschedese gemeen teraad, de heer A. van der Horst, heeft aan het college van B. en W. gevraagd of het juist is, dat brand weer en politie de directie van de N.V. Sesam" al enige malen waar schuwden tegen het plaatsen van ba len katoen onder een overkapping, welke voor iedereen te bereiken was. Het geen gehoor geven aan deze waarschuwing zou geleid hebben tot de brand, waarbij circa vyf millioen gulden schade ontstond. Tenslotte vroeg de heer Van der Horst of er tengevolge van deze brand stagnatie is ontstaan in de spinnerijen te Enschede. De Enschedese brandweer deelde mede, dat de brand „met grote mate van waarschijnlijkheid" voorkomen had kunnen worden, indien de balen katoen afgedekt waren geweest met een tentzeil. Het hoofd van de brand weer heeft de directie van de N.V. herhaalde malen gewaarschuwd tegen het gevaar van buiten het gebouw op geslagen katnenbalen. De smeulende katoenbalen worden nog steeds onder water gehouden. Zodra zg uit elkaar worden getrok ken. laaien de vlammen veelal weer op. De nablussing zal nog verschei dene dagen duren. De politie te Enschede heeft enkele jongens aangehouden, die na de grote katoenbrand by de N.V. „Sesam" hard wegliepen. Men veronderstelt, dat het stoken van een vuurtje de brand kan hebben veroorzaakt. Maan dagavond stond omtrent hun schuld evenwel nog niets vast. C.N.V. wil arbitrage in „Ommelanden"-conf!ict Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond is van oordeel, dat het conflict bij de zuivelfabriek „De Om melanden" te Groningen slechts door middel van arbitrage kan worden op gelost. Naar de mening van het C.N.V. zgn zowel door de Alg. Ned. Agrari sche Bedrijfsbond als door de leiding van „De Ommelanden" ernstige fou ten begaan, zowel vóór als tijdens het nu meer dan vier maanden durende conflict. Het bestuur van het C.N.V. heeft een beroep gedaan op de strijdende partijen om het geschil te onüerwer- fen aan de uitspraak van een onpar- rjdige instantie. Het bestuur is be reid het nodige te verrichten tot de benoeming van deze boven de partgen staande instantie. Het voorstel zal door beide partijen in overweging worden genomen. DE VERWACHT: LATER OPKLARINGEN. Vooral aanvankelijk plaatselijk mist of overdrijvende bewolking, maar la ter ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1