Zeeuwse telers mogen niet op hun lauweren rusten KADERCONFERENTIE VAN DE CJ.B.T.Q. TE MIDDELBURG Zeeuwse Almanak NIEUWE SECRETARIS VAN ZIERIKZEE GEÏNSTALLEERD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1983 FRUITTEELTDAG 1953. Ingewikkelde loonadministratie schept onhoudbare toestand De jaarlijkse Zeeuwse Fruitteeltdag, welke Vrjjdag enkele lionderden fruittelers in de zaal-Kriigar te Goes bijeenbracht, stond geheel In bet teken van de gewijzigde omstandigheden in de fruitteelt. „De gouden jaren zjjn voorby", zo merkte de kring voorzitter van de N.F.O., de heer J. Q. C. Lenshoek, in zijn openingswoord op. „Wjj hopen op zilveren jaren en dan zullen we allen nög tevreden zjjn. Wjj willen alleen een bedrijf dat lonend Is". Om dit zo mogelijk te bereiken zal goed en goedkoop fruit geproduceerd moeten worden en juist de verschillende factoren welke hiertoe kunnen bijdragen, vormden de onderwerpen waarover een viertal deskundigen deze dag het woord voerden. Aan het eind van de ochtendbijeen komst sprak ir. Peters namens de Belgische gasten een vriendelijk woord, waarbij hjj ook gewaagde van het geleidelijk tot elkaar komen van de Belgische en Nederlandse fruitte lers. BOOMVORMEN EN SORTIMENT. Des middags hield eerst de hoofd assistent van de tuinbouwvoorlich- tingsdienst, de heer A. van Oosten, een inleiding over de wijzigingen in boomvormen en sortiment. Aan de hand van de nieuwe Zeeuwse rassen- lijst wees hij op de wijzigingen in het sortiment. Brj de peren is de Comtes- se de Paris verdwenen. Daar er onder de perenrassen geen uitblinkers zijn, gaf hij de raad. aan de vijf beste ras sen een gelijke kans te geven en daar om de Conference geen grotere plaats in het plantschema toe te kennen dan de andere rassen. Bij de appels is het aantal rassen van 11 op 8 gebracht, waarbij de Perzikrode zomerappél, Bramley Seedling en Manks Codlin hebben moeten wijken. De Golden De- Bij de opening van de morgenbij- cenlcomst kon de voorzitter, de heer Lenshoek, o.m. het erelid van de N. F.O., prof. ir. A. M. Sprenger, de lan delijk voorzitter, de heer C. Boude- wijn, vertegenwoordigers van tuin bouwveilingen en enkele Belgische rasten, o.w. de inspecteur-generaal van de Tuinbouw, prof. Scheerlink en de tuinbouwconsulent voor O.-Vlaan- deren, ir. Peters verwelkomen. Na een blik op het gunstig verlopen or ganisatieleven, het de voorzitter het afgelopen jaar de revue passeren. De oogst was gunstig, doch hagelschade en lage prijzen zijn oorzaak, dat het merendeel der telers, weinig of geen winst heeft gemaakt en velen zelfs verliezen hebben geleden. Een rooiac- tie is hiervan het gevolg. Spr. wekte op hierbij radicaal te zijn en een ver ouderde boomgaard geheel op te rui men om zo een mooi geheel te krjj- gen. Voorts is het gewenst het land yóór de inplant enkele jaren voor land- of tuinbouw te bestemmen. Na enkele waarderende afscheidswoor den tot de vertrekkende tuinbouw consulent ir. W. van Soest en zijn reeds vertrokken medewerker lr. B. Vrijhof te hebben gericht, gaf de voorzitter een blik op het nieuwe jaar. INGEWIKKELDE LOON ADMINISTRATIE: „WAANZIN". De wens van alle telers is naast een goede oogst met redelijke prijzen een eenvoudiger loonadministratie. Het hoofd van de afd. soc. verzeke ring van het Ministerie van Soc. Za ken heeft toegezegd, dat tussen Pa sen en Pinksteren definitieve voor stellen tot vereenvoudiging bij de Ka mer zullen worden ingediend. De toestand van thans Is onhoud baar, aldus spr. De N.F.O. stelde een beknopte tabel voor de loonadmini stratie samen, welke toch nog 27 ko lommen telt! Voor iedere werknemer moeten dus 27 handelingen worden verricht, drie zegels worden geplakt of uitgereikt en diverse staten cn for mulieren worden ingevuld. Ho? goed de sociale wetten ook mogen zjjn, de Eractische uitvoering Is zo ontstel- md Ingewikkeld, dat de nuchtere buitenstaander hiervoor maar één woord zou hebben: „waanzin". De te lers willen verlost worden van inge wikkelde berekenlnven en hun onbe zoldigd belastinvembtennarschap. zo dat zjj zich volledig Ininnen wjjden aan de werkelijke belangen van hun bedrijf» wat ook een landshelang Is. BODEM EN BEMESTING. Wegens ziekte van prof. dr. A. G. Schuftelen, was hierna het eerst het woord aan ir. J. Butijn uit Wilhelmi- nadorp, die mede aan de hand van lichtbeelden uitvoerig de samenstel ling van de bodem en de eigenschap pen van de grond schetste. Hieraan is nog wel een en ander te verbete ren, waarbij hij ook wees op de geva ren van het teveel toedienen van kunstmest. De hoofdassistent, de heer A. op 't Hof. nam vervolgens de bodembehan deling in de praktijk onder de loupe. Hij begon daarbij met te wijzen op de grote waarde van onze cultuurgrond, daar men hier slechts 1 ha. cultuur grond per 4 Nederlanders bezit. Als de drie pijlers waarop een goede bo demstructuur rust, noemde spr. een betere waterbeheersing, een tijdige grondbewerking en het opvoeren van het organische stofgehalte. Op deze drie voorwaarden ging spr. nader uit voerig in. ltcious, Cox's Oranje pippin, James Grieve en Jonathan z(jn uitblinkers, doch bij de aanplant mag het zomer fruit toch ook niet vergeten wórden. Om te voorkomen dat bomen ver ouderd zjjn wanneer deze nog niet in volle productie zijn. is het zaak de bomen zo vlug mogelijk in productie te doen komen. Hiermee kwam spr. tot een bespreking van de diverse boomvormen waarbij hij de vrije spil het meest aanbevelenswaardig acht te. Het welslagen hangt af van een goede verzorging. Daar men nog te weinig ervaring met de vrije spil heeft, maande spreker ook tot voor zichtigheid. Men moet er slechts ge leidelik toe overgaan en beginnen op gronden en met rassen, die zich hier voor het beste lenen. Als laatste spreker van de dag, sorak de rrjkstuinbouwconsulent, ir. W. van Soest, over de problemen rend het rooien. Hij ging hierbij de ont wikkeling van de fruitteelt na. In Ne derland zowel als ln andere Europese landen heeft de fruitteelt tijdens en na de oorlog een evolutie doorge maakt. De productie per ha. is sterk gesteeen. doch de consumptie is even eens toegenomen. Toch zal men zich ook moeten voorbereiden op een groeiende concurrentie. Dit zal die nen te eeschieden doov eoed en goed koop fruit te nreduceren H'ertoe moe ten oude bmmsraarden tijdig gerooid worden en door jono-e aanolant wor den vervangen. Nov lang niet alle nemeien ln Zeeland voldoen aan de te stellen e'sen, Niettemin mag men te vreden ziin over de nmdewevlring aan de rooiactie in Zeeland. Naast het streven om goed en poedkoon fruit te nreduceren zullen ook de afzetanna- vaten met hun tijd moeten meegaan en de nro°ftuin zal in stand moeten re-den gehouden Zeeland heeft lang an de snlt«» o-estaan van de N°der. i^ndse fruitteelt. Deze voorsnrong Is alleen te behouden door n'et on de ,M»r«ren t? «-"aten of in traditie te •rsta-ren B'nft enthousiaste en ide alistische f-uittpievs. zo wekte ir. Van Soest tenslotte zijn gehoor op. Ongerustheid in verband met Ruilverkaveling te Kruisingen. Verrekening der kosten niet overeenkomstig toezeggingen. VRAGEN VAN KAMERLID BARON v. d. FELTZ. Het Tweede Kamerlid mr, W. F. E. baron van der Feltz (C.H.) heeft aan minister Mansholt schriftelijk de vol gende vragen gesteld: le. Is het de minister bekend, dat onder de belanghebbenden bij de ruil verkaveling Kruiningen grote onge rustheid is ontstaan omtrent de ver rekening der financiële lasten, welke op de desbetreffende gronden zullen drukken, en de trage wijze van af werking 2e. Is de minister niet van oordeel, dat de gedane toezegging, dat prac- tisch alle kosten dezer ruilverkave ling, gezien de bijzondere omstandig heden, onder welke deze is tot stand fekomen, door het Rjjk zouden wor- en gedragen, dient te worden nage komen, te meer gelet op de slechte technische uitvoering van een be langrijk deel der werken, als draina ge? 3e. Is de minister niet van oordeel, dat aan de betrokken plaatselijke commissie de gelegenheid dient te worden verleend van alle kosten, op deze ruilverkaveling vallende, en ae wjjze, waarop deze zijn gefinancierd, kennis te nemen en deze commissie de nodige vrjjheid dient te worden gelaten om, met inachtneming der in de 2de vraag gestelde toezegging, de min- of meerwaarde der percelen vast te stellen? 4e. Is de minister bekend, dat juist door de totstandkoming dezer ruil verkaveling de polderlasten ten aan zien van de betrekken percelen, in strjjd met de toezegging in vraag 2, reeds abnormaal verhoogd zijn en nog verhoogd zullen worden 5e. Is de minister bereid te bevor deren, dat de vaststelling der kosten van de ruilverkaveling van het blok „Kruiningen" zal geschieden over eenkomstig de toezegging van de mi nister, in vraag 2 bedoeld? Woningbouw te Vlissingen. Voor arbeiders van elders. Naar wij vernemen, zijn de bouw plannen van de Woningbouwvereni ging „St. Willlbord" te Vlissingen voor 48 woningen (flats in drie verdiepin gen) aan de Schuitvaartgracht thans zover gevorderd, dat wellicht in Fe bruari of Maart tot aanbesteding kan worden overgegaan, De huizen zijn ontworpen door de Haarlemse archi tect Jacq. van Velsen, zij zijn bestemd voor arbeiders van elders, die met medewerking van het Rijk uit gebie den met grote werkloosheid (ZO. Groningen, Z.-O. Drente en O.-Fries- land) naar industriegebieden zouden verhuizen. Vlissingen kreeg voor dit doel uit de zg. „migratiepot" bouwvolume voor 50 woningen, Terneuzen voor 10. Advertentie. Dames! Vooral nu Haraea-Gelei voor Uw handen Advertentie. -bed Is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen gef^jsloie vering, PLATTELANDSJONGEREN BIJEEN. Discussies over de coöperatie. IN 'T ZILVERWIT „De vrijheid gaat ln 't rood ge kleed", zo noemde Theun de Vries een van zijn romans, maar nimmer, zo geloven tojj, zag Theun de Vries een koppel zilverwitte zeemeeuwen zwie ren boven het woelende water van de Schelde, in volle vrijheid heersend over heel het luchtruim. „De vrijheid gaat in 't zilverwit gekleed", zo zouden we onze roman willen noemenHandelend over gans andere dingen uiteraard Over het avontuurlijk bestaan van zo'n zilverwitte meeuw. Over haar eerste schuchtere wiekslagen, over de strijd om het bestaan in zomer en winter, by storm en regen. Over de eerste tocht naar de stad, op zoek naar voedsel, dat sommige goedaar dige vertegenwoordigers van het mensenras wel willen uitstrooien voor meeuwen met hongerige magen. En dat de vogels dan met ner veus kloppende keel vanwege het verkeer en al die andere stedel benauwenissen moeten verschal ken, na een gewaagde duikvlucht Óm voldaan, oneindig opgelucht, dt stad weer ijlings te verlaten; terug naar de zilte genietingen van alleen maar water en lucht Met krachtige vleugelslag terug naar dat dorado, waarin zij krijsend van louter levensmoed de zilverwitte vrijheidsgedachte eerst waardig kun nen vertolken Onbewust er van, dat z\j de dra gers zijn van dat zilverwitte vrff. heidskleed. Vrijdagmiddag is in het Gerefor meerd Jeugdgeoouw te Middelburg de eerste kadercomerentie van de -<Jhr. Jouge Boeren- en Tuindersorganisa tie in Zeeland begonnen. Circa 25 le den van aidelingcn in midden- en Zuid-Zeeland nemen hieraan onder voorzitterschap van de heren drs. J. J. Knibbe en G. Koele, doel. Eerst genoemde hield Vrijdagmiddag een inleiding over het onderwerp „Coöpe ratie", waarop een interessante en levendige discussie volgde. Nadat ge zamenlijk een broodmaaltijd nas ge nuttigd, werden in de avonduren or ganisatieproblemen besproken. In zijn openingswoord wees drs. Knibbe er op, dat de landbouw straks moet kunnen beschikken over jonge ren, die in staat zijn in de organi ses e.d. leiding te geven; vorming van een goed onderlegd kader is daarom zeer nodig. Spreker deelde voorts mede, dat pogingen worden ondernomen om te komen tot een landbouw-ontwikkeltngscentrum in Zeeland. Men wil voor jongens, die de landbouwwinterschool hebben doorlopen, cursussen van enkele da gen houden; de bedoeling is, dat de verschillende richtingen daarbij ver tegenwoordigd zyn. Deze winter wordt de eerste cursus gegeven, o.a. over het waterschapswezen en de emigratie. Hoewel men er sympa thiek tegenover staat, heeft de C. B. T. B. besloten er niet aan deel te ne men, omdat men meent, dat een on derwerp als emigratie zich niet leent voor bespreking in een derge lijke kring. Met vreugde had men dan ook het initiatief van de C. J. B. T. O. begroet om zelf kaderdagen te beleggen. Drs. Knibbe belichtte vervolgens Belangrijke vinding van Middelburger (Slot van pag. 1). Demonstratiemogclylcheden bestaan er op het ogenblik niet meer: toen het geheel ten behoeve van de Octrooi- raad bi tekening was gebracht, is het door de heren Van der Hïele en Quik geconstrueerde toestel gedemonteerd, omdat zij geen enkel risico wilden lo pen. GEEN GOUDEN BERGEN. Overigens blijft de Middelburgse uitvinder erg nuchter. H(j stelt zich geen gouden bergen voor, maar wil rustig afwachten, wat er uiteindelijk met ae vinding zal geschieden en in middels werkt hij al weer aan een nieuw experiment, Dit wil zeggen, dat hfl weer avond aan avond tot in de nacht op zijn zolderkamertje, temid den van de voor een leek zo mysteri euze en ingewikkelde apparaten en onderdelen, ln touw Is. „Het Interessantste vind Ik, om te E roberen let», wat deskundigen niet 5 verwezenlijken achten, tot stand te brengenvertelde hjj ons. Dat het niet bjj pogingen behoeft te bljj- ven, wanneer kunde, enthousiasme en doorzettingsvermogen hand in hand gaan, is nu wel bewezen! de betekenis van de landbouwcoöpe ratie, waaraan het platteland, zoals hij zeide, zijn verhei ling heeft te danken. Er dient echter gewaakt te worden voor overdrijving; ook de zelfstandige handel en agrarische in dustrie heü.rn reden van bestaan. Daardoor is het mogelijk, dat naar beide zijden correcties worden toege past. In de bij de coöperatie steeds verder gaande centralisatie schuilt volgens spr. evenwel een gevaar: het eenvoudige lid kan het gehele terrein onvoldoende meer overzien. Een gebundelde belangengemeen schap is echter nodig als tegenwicht voor de machtige trusts en kartels. Drs. Knibbe zag de coöperaties en de standorganisaties beide als verleng stuk van het landbouwbedrijf, ech ter met verschillende taak en behan delde voorts nog de houding van de Christen tegenover de coöperatie als neutrale instelling. Men kan niet van alle neutrale organisaties zeggen, dat zij van God af zijn gericht; geval voor géval moet worden beoordeeld, zo meende hjj. Hierna was het woord aan de jeugd, die vooral practische coöperatie-kwesties aansneed. Nieuwe jachthaven voor Bergen op Zoom Binnen afzienbare tijd wil het ge meentebestuur van Bergen op Zoom geraken tot de aanleg van een nieuwe jachthaven. Deze haven zou op Hal sters grondgebied moeten komen vandaar dat thans over de aanleg met het bestuur van die gemeente onderhandelingen gaande zijn. De watersportliefhebbers van Ber gen op Zoom e.o. moesten zich tot nu toe tevreden stellen met een haventje, dat lang niet aan alle eisen voldeed. Bij laag water b.v. kwamen de scheepjes op het droge te liggen. De nieuwe jachthaven krijgt een z.g. „drempel", waardoor bij eb het wa ter binnen de havenkom wordt ge houden. Kon. Marinierskapel naar Hulst Door het bestuur van de R.K. Bond van muziekverenigingen in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen worden pogin gen in het werk gesteld om in het ko mend muziekseizoen de Kon. Mari niers Kapel naar Hulst te krijgen. Het ligt ln de bedoeling een uitvoe ring op een afgesloten terrein te ge ven, terwijl aan de gemeente Hulst om een subsidie zal gevraagd worden. Mond- en klauwzeer te Philippine Onder het vee van de landbouwer M. W. van Dixhoorn te Philippine bleek mond- en klauwzeer te zijn uit gebroken: twee dieren waren aange tast. De gehele veestapel van genoemde landbouwer werd, na schatting, ont eigend om te worden afgemaakt. De veestapel bestond uit 16 stuks rund vee en 2 varkens, welke laatste voor onmiddellijke huisslachting mochten worden behouden. Machtiging gevraagd voor buitengewone Statenritting De Commissaris der Konigin heeft naar daaromtrent overleg te hebben gepleegd met het college van Gede puteerde Staten, aan H.M. de Ko ningin machtiging gevraagd tot het bijeenroepen der Provinciale Staten van Zeeland ln een buitengewone zit ting, te openen op Woensdag 21 Ja nuari. Dan zullen enige zaken met een spoedeisend karakter worden be handeld, o.a. de kwestie-Ipenoord, die niet meer op de agenda voor de tweede gewone zitting in 1952 kon den worden geplaatst, alsmede de punten, die ln de op 23 December j.l. gehouden Statenvergadering van de agenda werden afgevoerd, o.a. de Polderreglementen. In Zeeland in één week 9 gevallen van roodvonk Uit een publicatie ln de Staatscou- r net i rant over het aangegeven aantal ge vallen van besmettelijke ziekten in de week van 28 December tot en met 3 Januari blijkt, dat in die periode voor geheel Nederland naast één geval van kinderverlamming in Numansdorp 195 gevallen van roodvonk en 68 ge vallen van diphtherie z\jn gemeld. In Zeeland kwamen in dit tijdvak 9 ge vallen van roodvonk voor. Egalisatie en verkaveling Braakman begonnen In de nabijheid van de Isabellasluis is Maandag j.l. begonnen met de ega lisatie en verkaveling van een ge deelte van de Braakman. Op dit werk konden een vijftigtal arbeiders te werk woi'den gesteld, hetgeen zeer is toe te juichen, nu de- werkgelegen heid zo schaars is. Rumoerige week in Hulst In de afgelopen week, speciaal met Boerenmaandag, Is het in Hulst nog al rumoerig geweest. In verschillen de café's ontstonden vechtpartijen, waarby men elkaar o.a. met bierfles sen bewerkte. Ook hadden velen te veel aan Bacchus geofferd en had de politie de handen vol om orde en rust te herstellen. Op de Markt ontstond een vechtpartij tussen enige Hulste naren en bewoners van Kuitaard. En kele vechtersbazen bewerkten de kleermaker M. zodanig, dat zijn kaakbeen verbrijzeld werd. Het poli tiebureau had het druk met arrestan ten. Verschillende processen-verbaal moesten worden opgemaakt. Opdracht voor Zeeuws architect Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben aan de archi tecten ir. A. Rothuizen te Middel burg en J. H. Groenewegen te Am sterdam opdracht verleend om, in dien overeenstemming wordt bereikt met de gemeente Amsterdam betref fende het terrein voor een nieuw cen traal Universiteitscomplex, waarover de onderhandelingen op het ogenblik nog gaande zijn, de nodige plannen te maken voor het bouwen van twee klinieken ten behoeve van de medi sche faculteit, met name voor de in terne geneeskunde en de chirurgie. Stichting „Herrezen Middelburg" Ten einde middenstand en burgerij gelegenheid te geven volledig kennis te nemen van en zich te Interesse ren voor de plannen van de stichting ..Herrezen Middelburg" voor een feestmaand in Juli aanstaande, heeft de stichting voor Woensdag 14 Januari een vergadering belegd in de sociëteit „De Vergenoeging" Daarop zullen deze plannen worden besproken, waarbij ieder gelegen heid krijgt zich volledig op de hoogte besprek heid kri. te stellen. Het ls uiteraard van belang, dat men deze vergadering bijwoont. Wie afwezig is. verspeelt daarmee het recht verontwaardigd uit te roepen, dat er in Middelburg nooit iets ge beurt. Hij is daar immers zelf mede schuldig aan. BENOEMING. Met ingang van 1 April a.s. is be noemd tot onderwijzeres aan de Ge reformeerde school te Middelburg mej. J. van der Zee, thans onderwijze res aan de School met de Bijbel te Kamperland. IN RAADSZITTING. Hartelijke begroeting voor de heer E. H. Mulder en echtgenote. Vrijdagmiddag kwam de raad van Zlerlkzee bjj een om de nieuwbenoemde gemeentesecretaris, de heer E. H. Mulder, te installeren. De plechtigheid werd bygewoond door vertegenwoordigers van de verschillende gemeente diensten, Rijksinspectie en door de heef C. v. d. Vliet, directeur van de R. Koole en Zoons Bank N.V. Nadat de heer en mevrouw Mulder waren bin nengeleid door de raadsleden J. Catshoek en A. Groenendijk, waarbjj aan mevrouw Mulder door mejuffrouw Mattle Constandse bloemen werden aangeboden, heette de burgemeester, jhr mr. J. Schuurbeque Boe (je, in har telijke bewoordingen de nieuwe functionaris en zjjn echtgenote welkom. Voor ons als dagelijks bestuur, aldus de burgemeester, stond het van meet af aan vast, dat u de aangewezen man was om de heer Grolleman op te volgen. Uw staat van dienst bij het R(jk en bjj de gemeente Apeldoorn en ook uw werk hier waren voor ons een waarborg, dat u voor de u thans op gelegde taak volledig geschikt zult zjjn. Voor de secretaris is tegenover de colleges een zeer uitzonderlijke vertrouwenspositie weggelegd. Wij verheugen ons er over, dat u, evenals de heer Grolleman, de ambtenaar in de eerste plaats als mens aiet, met al zijn vreugden en moeilijkheden. Dit kan de goede geest onder het perso neel alleen maar bevorderen. U kent de geest van dit college vol doende om te weten, dat daarin een goed samenwerking heerst en begrip voor elkanders inzichten. W(j schro men niet grote en kostbare werken aan te vatten en u als „financiële specialist" zult ln het vervolg al on ze plannen op hun waarde moeten toetsen. Uw papieren en uw werk zaamheid in het verleden maken echter, dat wij u ons volledige ver trouwen kunnen geven. Na de beëdiging, die op doze toe spraak volgde, bood de burgemeester aan het echtpaar Mulder zijn harte lijke gelukwensen aan. Als oudste raadslid sprak de heer A. Groenendijk vervolgens de nieuwe secretaris toe, waarbij hij verklaarde te hopen, dat deze in het belang van de gemeente nog veel belangr jjk werk zou mogen verrichten. Hierna dankte de heer Mulder de raad voor het ln hem gestelde ver trouwen. Spreker hoopte zich zrjn nieuwe ambt waardig te tonen en hij bracht in het bijzonder dank aan het college van B. en W., dat hem voor zijn nieuwe functie heeft aanbevolen. Na er op gewezen te hebben, dat het zwaartepunt van zijn arbeid zal lig- in het dagelijks contact met leden van de raad en met B. en W„ deed de heer Mulder een beroep op de onontbeerlijke medewerking van de afdelingschefs en het overige se- cretariepersoneel. Hij hoopte terdege met de wensen en verlangens van de ze medewerkers rekening te kunnen houden. Do heer Mulder besloot zjjn toe spraak met mede namens z(|n echt genote te beloven: «WH zullen ons best doen om goede Zienkzeeënaars te rijn". Na dit officlëlo gedeelte van de bh- eenkomst bleef men nog enige tyd gezellig bjjeen. KUNST „Een nacht in Venetië". GOESSE OPERETTEVERENIGING „SCHUTTERSHOF", GOES. Kostelijke walsmelodieën heeft Jo- hann Strauss geschreven voor zijn operette „Een nacht in Venetië", stuk voor stuk voorbeelden van de mee slepende „Wiener Dreiviertel-takt", waarvan hij als geen ander het ge heim bezat. Deze luchtige en een ieder-veroverende muziek is in dit werk gemonteerd in een aardig ver haal, vol grappige situaties, die zo- als het in een operette behoort een adellijk heer plus enige dames voor menig probleem stellen Dit keer was het een Hertog van Urbino. die tot taak had harten te veroveren, het geen hem overigens goed afging.. „Een nacht in Venetië" was het tiende werk, dat de Goesse Operette vereniging sinds haar oprichting in studie had genomen en zij had be zwaarlijk een betere keus voor dit jubileum kunnen doen Menig open doekje getuigde van de waardering van het publiek voor de wijze, waar op deze Strauss werd vertolkt, een waardering, die terecht en verdiend wasZwierig klonk de Straussmuziek door de Schuttershofzaal en flitsend waren sommige dialogen, fraai waren de cöstuums. verzorgd de décors en de diverse elementen uitstekend tot één geheel samengebundeld. Er waren weliswaar enige bezwaren, maar die zullen er altijd blijven, wanneer men te doen heeft met zangeressen en zangers, voor wie hét zingen en acte ren slechts liefhebberij is. Een derge lijke opvoering is echter tevens waar devol: hier was gedurende een lange periode gewerkt en geblokt, teneinde op de avond van de première iets goeds te kunnen geven. Van de muzikale prestaties willen wij in hel bijzonder vermelden de heer Chr. Karelse als hertog van Ur-1 bino. die zich overigens ook als gewoonlijk een goed acteur toonde. Voorts vielen op mevrouw M. Huls man— Palsen als Annina en de heer D. van Belois als Caramello. De vocalê middelen van deze laatste zanger zijn sinds de vorige opvoering aanmerke lijk verbeterd: zijn stem is minder scherp en daardoor fraaier geworden. Acteertalenten waren er te bewon deren bij de drie senatoren (de beide heren Hopmans en Huybregsen), ter wijl mej. J. de Smit als debutante in de rol van Barbara eveneens goed werk leverde. De heer Reusen was een onverbeterlijke Pappacoda, een macaroni-kok, wiens optreden met veel vrolijkheid gepaard ging. Mej. C. de Korte, eveneens een debutante, voldeed als zangeres iets minder, maar was als actrice verdienstelijk, terwijl de heer S. Berrevoéts voor een plechtstatige major domus zorgde. Ook het orkest kan lof toegezwaaid worden het speelde correct, zij het dan, dat de stemming af en toe niek altijd even zuiver was. De klankver houding tot koor en solisten was goed, zodat deze zich niet behoefden té forceren. Dc pianist toonde zich ecp musicus niet grote „Fingerfertigkeit" en een bijzondere feeling voor bege leiding. Alle lof voor zijn werk 1 Dirigent Adriaan Kousemaker. dJe zich voor de zware opgave geplaatst zag, onverwacht de taak van zijn broer over te nemen, leidde het ge heel rustig en met vaste hand. De waarnemend voorzitter van de vereniging, de heer A. C. Constand se sprak een openingswoord, waarbij hij herinnerde aan het ongeval, dat de dirigent Jan Kousemaker was over komen, Spreker deelde mede, dat van de generale repetitie voor hem een opname was gemaakt. Zijn toestand is thans vooruitgaande. Na afloop sprak de heer Constand se woorden van warme hulde jegen9 Adr. Kousemaker, wlen hij als be wijs van waardering voor zijn spon tane hulp een ets aanbood. Ook pia nist Boon kreeg een welverdiend go- schenk, terwijl er tenslotte bloemen waren voor de dames-solisten. de K Rotterdams Kamerorkest speelde in Oostburg. LAATSTE CONCERT VAN ZEEUWSE TOURNEE. Vrijdagavond gaf het Rotterdams Kamerorkest onder leiding van Plet Ketting zijn laatste concert van het Zeeuws tournee in Oostburg, in het Ledel theater. Het concert werd ingezet met de symphonic no. 3 van Franz Schubert, die op uitnemende wyze werd ver tolkt en een overweldigend applaus kreeg van de ongeveer tweehonderd aanwezigen. Het „Concerto in G" van Mozart en „Odelette" van Saint Saëns, waarin Johan Feitkamp de fluitsolist was, weiden vol charme gespeeld. De solist kreeg een ovatie, waarin ook het orkest betrokken werd. De heer Feitkamp werd een bloemstuk aangeboden. De ouverture „Masques et Berga- masques" van Gabriel Fauré kon minder bekoren, maar de ouverture „La Féte du village voisin" kreeg een stormachtig applaus. Aan het slot sprak mr. F. W. Adri- aanse, voorzitter van de Z.V.U. uit Middelburg, een woord van dank. H(j sprak ook namens da provincie, daar mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, verhinderd was aanwezig te zjjn. De zeven concerten en zes ieugdconcerten. welke velen in Zee land rechtstreeks in aanraking heb ben gebracht met de symphooische muziek, zullen ongetwijfeld een'goede herinnering achterlaten, aldus spr. Het laatst gespeelde werk, de ouver ture „La Fete du village voisin" was voor spr. aanleiding om de hoop uit te spreken, dat deze concerten ook voor Zeeland een „ouverture" bete kenden. Spr. eindigde met mede te delen, dat hij namens de Z.V.U. alle steun kon toezeggen. H(j hoopte, dat de provincie zulks voor de toekomst ook zou blijven doen. Namens de provin cie bood hij de dirigent een bloem stuk aan, getooid met de kleuren van Zeeland. POLITIERECHTER MIDDELBURG Men verzoekt ons er op te willen w(jzen, dat de electriciën J. v. d. B. uit Goes, die door de politierechter wegens diefstal werd veroordeeld, niet de heer J. v. d. Broek uit Goes is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2