NIEUWS UIT ZEELAND ■WALCHEREN Agenda HM VLISSINGERS NODIG VOOR BESCHERMING BEVOLKING EEN COMITÉ TOT REDDING DER NIJMEEGSE VIERDAAGSE VRIJDAG 9 JANUARI 1953 PROV IN C I ALE ZEEUWSE COURANT Vlissingse Oratoriumvereniging startte met jeugd-zangklassen. De Vlissingse Oratoriumvereniging is gisteren gestart met twee zang. klassen voor kinderen en zij was reeds terstond zo gelukkig een be hoorlijke belangstelling van de zijde van de jeugd daarvoor te kunnen constateren. Ongeveer 85 jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar hadden zich gemeld en toen de heer Jan Ku'ler, tezamen met enkele bestuursleden, gistermiddag de schare begroette, waren er ongeveer 75 present Een paar zieken en om anderen redenen verhinderde kinderen zullen er een volgende maal ongetwijfeld ook zijn. De heer N. Veldhuis, voorzitter van de Vlissingse Oratoriumvereniging, verwelkomde de jeugdige' zang-en thousiasten en wees hen er on, dat het er niet in de eerste plaats om gaat terstond een zangkoor te vor men, maar veel meer om goed te le ren zingen. De heer Veldhuis droeg daarna het koor over aan de zorg van de voor dit doel uit de Vlissingse I Oratoriumvereniging gevormde com missie. I De lessen zullen volgens de Geh- I reismethode worden gegeven, voor- 1 lopig in twee „klassen", in een door de gemeente ter beschikking gesteld lokaal van de openbare Uloschool aan de Coosje Buskenstraat. Goes kreeg in 1952 80 inwoners meer. Het zielental van de gemeente Goes nam in het af ge: open jaar toe met 80 Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 13.574 (6559 m en 7015 vr.). Dit aantal vermeerder de door geboorte rhet 277 (148 m. en 129 vr.) en door vestiging met 614 (274 m. en 340 vr.)het verminderde door overlijden met 95 (57 m. en 38 vr.) en door vertrek met 716 (333 m. eb 383 vr.). Op 31 December 1952 be droeg het inwonertal dus 13.654 (6591 m. en 7063 vr.). Er werden in 1952 103 huwelijken voltrokken; er werden 6 echtschei dingen ingeschreven. Middelburg BEHEERS VEROIiDENIN GEN BEDRIJVEN. De belangrijke wijzigingen, welke de begrotings- en rekeningsvoor- schriften-1931 in 1951 hebben onder gaan, strekten zich ook uit tot de diverse takken van gemeentedienst. Het kernpunt van de nieuwe bepalin gen is, dat de kapitaaldienst van de bedrijven volledig door de gemeente wordt gefinancierd. De gewijzigde „financiële verhouding" tussen de ge meente en haar bedrijven dient ook haar weerslag te vinden in de be- heersverordeningen. In de practijk wordt ook meermalen de behoefte gevoeld aan een algemene beheers- verordening. B. en W. van Middel burg hebben de raad thans concepten van een dergelijke algemene beheers- verordening en beheersverordeningen voor de takken van diénst ter vast stelling aangeboden. CABARETPROGRAMMA VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het Damescomité voor ontspanning van ouden van dagen in Middelburg organiseert op Woensdagavond 14 Ja nuari in het Schuttershof een feest avond voor de oudjes boven 65 jaar met opvoering van het P.Z.C.-cabaret- programma, waaraan o.a. meewerken het orkest „Accordeonetta" onder lei ding van Baby den Toonder en de zangeres Tuney Pearl. De loop der bevolking BIGGEKERKE. Het zielental van de gemeente Big- gekerke nam in het afgelopen jaar af met 17. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 903 (463 m. en 440 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 16 (5 m. en 11 vr.) en door vestiging met 40 (23 m. en 17 vr.); het verminderde door overlij den met 9 (5 m. en 4 vr.) en door vertrek met-64 (29 m. en 35 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg he inwonertal dus 886 (457 m. en 429 vr.) Er werden in 1952 8 huwelijken voltrokken. MELISKERKE. Het zielental van de gemeente Me- liskerke onderging in het afgelopen jaar geen wijzigingen. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 736 (384 m. en 352 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 14 (6 m. en 8 vr.) en door vestiging met 16 (13 m. en 3 vr.); het verminderde door overlijden met 4 (2 m. en 2 vr.) en door vertrek met 26 (15 m. en 11 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 736 (386 m. en 350 vr.). Er werden in 1952 3 huwelijken voltrokken. AAGTEKERKE. Het zielental van de gemeente Aag- tekerlce nam in het afgelopen jaar toe met 3. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 739 (384 m. en 355 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 18 (8 m. en 10 vr.) en door vestiging met 13 (4 m. en 9 vr.) het verminderde door overlijden met 6 (2 m. en 4 vr.) en door vertrek met 22 (11 m. en 11 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 742 (383 m. en 359 vr.). Er werden in 1952 6 huwelijken voltrokken. GEMEENTELIJKE ZENDINGSRAAD. In plaats van de heer J. de Nood benoemde de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Middelburg de heer A. J. Lievaart tot lid van de ge meentelijke zendingsraad. FILMS Z/V ZEELAND Harvey en Cyrano Harvey, het hartverwarmende, goedmoedige, nu en dan ook wat ironische en buitengewoon geestige blijspel van Mary Chase is voortref felijk verfilmd. Het handelt over een jongeman, die een reusachtig w't ko nijn als vriend heeft, een monster achtig groot dier, dat niemand an ders kan zien, omdat het slechts in zijn verbeelding leeft. James Stewart verdient hulde voor de wijze, waarop hij de zonderlinge en toch niet zo dwaze Elwood Dowd tot leven brengt en niet minder goed is Josephine Hull als zijn verwarde en bezorgde zuster. Ook de bijrollen in deze film van Henry Koster worden perfect ver tolkt. Electro te Middelburg gaf Donderdag een reprise van „Harvey". Cyrano de Bergerac: te langen les te is Rostands blijspel over die prach tige Cascogner, over de vaardigste degenvechter van Parijs, over Cyra- no-met-de-Iange-neus dan toch ver filmd en prima verfilmd door de on afhankelijke producent Stanley Kra mer. De begaafde Broadway-acteur José Ferrer geeft een charmante uitbeelding van Cyrano, zoals Ros tand ons die heeft leren kennen: dichter, vechter, minnaar, idealist, fantast en toch ook weer realist, philosoof en bestrijder van het kwaad. De jeugdige Mala Powers is goed als Roxane. De film werd Don derdag in Alhambra te Vlissingen vertoond. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Hongkong", (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „De ban dieten van Cimaron". (14 jaar), 8 Mur; Dagnijverheidsschool: Tentoon stelling „Boek en Jeugd". 2.30—5.30 en 79 uur; Unitas: Vergadering tennisclub D.O.S., 8 uur. Morgen Alhambra: als vandaag. 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 7 en 9 uur; Museum: Opening Leonardo da V .-tentoonstelling, 3 uur; Dagnij- ^.neidsschoolals vand.: Concertge bouw: Concert „Ons Genoegen", 8 uur; Scheldek wartier: Uitvoering personeelsvereniging, 8 uur. Zondag Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag. 3, 7 en 9 uur; Dagnijverheidsschool: als yandaag, alleen 2.30—5.30 uur; Con certgebouw: Dansen, 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ..With a song in my heart", (alle leeftijden). 7 en 9.15 u.; Schouwburg: „38e breedtegraad", (10 jaar). 8 uur. Morgen Electro: als indaag, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als vandaag. 8 u. Zondag Electro: als vandaag, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als van daag, 2.30 en 8 uur. Oostkapelle BENOEMING ONDERWIJZER In de vacature, ontstaan dooi het vertrek van -mej. v. d. Kooy naar Woerden, is toi onderwijzer aan de Chr. school te Oostkapelle benoemd de heer H. van Amstel te Amsterdam. UITVOERING De muziekvereniging „Crescendo" te Oostkapelle zal op 22 en 24 Janu ari a.s. haar jaarlijkse uitvoering ge ven in het Verenigingsgebouw. De toneelclub „Onder Ons" verleent medewerking. ZOMAAR WAT VLAAMS S3 ln het Brusselse is alwéér een zeer zonderlinge overval gepleegd. Tweedeer slecht geklede en onguur uitziende on bekenden hebben in de buurt van Bel- gië's „stad" tot de tanden gewapend een garde van een benzine-pomp gedwongen een brieventas met 3000 francs af te ge ven. Natuurlijk verdwenen de duisteren zij werden aangezien voor ontsnapten uit een strafinstelling toen in allerijl. Met die bewapening bleek het naderhand overigens noga) losgelopen te zijn. Een van de „aanranders" had namelijk niet meer bij zich dan een speelgoedpistool en de andere droeg een botte bajonet met zich. SI Een delegatie van de pro fessoren aan de Leuvense universiteit bood bij de jaarwisseling gelukwensen aan aan de rector. Tevens verzocht men bij deze gelegenheid aan de rector om de studenten de ongeregeldheden van de laatste tijd niet al te kwalijk te nemen, speciaal verwijzend naar het opstapelen van alle vismanden en hengsels in de vishallen. waarbij de politie moest in grijpen De rector had naar het voorstel van de profs wel oren en verklaarde zelf. dat de geest onder de 900 studenten wel goed en gewillig is. Wij hebben dat ook al gedacht, maar het vlees schijnt zwak te zijn en sterk naar de vis te trekken... BB Een houtsnijder uit Halewijn werd ge snapt, toen hij met contrabande de Bel gische grens wilde passeren. De man kwam dan wel niet in zijn chemise te staan, maar toch op zijn blote voelen, omdat de mensen van de douane in des houtsnijders sokken 90 goudstukken aan troffen. Toen de betrapte voorzien van nieuwe sokken wat vaak naar zijn bromfiets kwam informeren, die was geconfisceerd. ging men dit voertuig nog eens nader onderzoeken, waarbij nog 250 goudstukken uit de buizen van het fra me te voorschijn kwamen. Verteld wordt, dat het ..kerverken" een zware boete en eksterogen heeft gekregenB Een da me te Oostende, die in haar behoeften voorziet door het verhuren van huizen, heeft bij de Oostendse vrederechter o. ironie van een naam een rumoerma- kende zaak aanhangig gemaakt tegen een raadselachtige vrouw aan wie zij een kamer had verhuurd. Deze M.lle X maakte er namelijk gewoonte van om in de kamer spiritistische séances te hou den. waarbij zij allerlei geesten opriep De eigenares meent nu, dat de bestem ming van het huis door de „kaartlegster" niet is ge-eerbiedigd, omdat zij er „te veel mensen ontvangt", Om dan van de geesten nog maar niet te klappen 1. B3 Dan bereikte ons uit Brussel nog een bericht over een bijeenkomst van hon derdjarigen. tijdens welke werd verteld dat vroeger de honderdjarigen ouder waren dan thans. Wij hebben het be richt vijfmaal gelezen en toen als onbe grepen terzijde gelegd. Maar het kan hier natuurlijk ook om een „drukfout" Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: N. L. Hoornick, 25 j. en P. D, A. B'ru.el, 18 j.; A. M. de Bart. 24 j. en M. C. van Dommelen. 29 j.; G. H. Gillissen. 23 j. en A. C. Tielrooij, 23 j.; J. P. Kranenburg, 22 j. en R. F. Loesberg, 23 j.; W. A. Kooijman, 27 j. en M. A. van Peenen. 21 j. Getrouwd: C. Schot, 22 j. en S. C. Tijs- sen, 28 j.; A. C. Boon, 31 j. en J. K. Cor- bijn, 29 j.; H. C. Hermans. 38 j- en N. K. Verstraate, 35 j. Bevallen: A. HemelaarVermeide, d.; L. S. BlondeBonte, d.; C. M. S. Janiuk— de Hondt, d.; A. M. P. Pietersevan Niel, z.; N. VaderMeerman, d.; J. Huijsman— Sanderse. d.; A. W. van de LindePleij- te. d.; T. Tienpondde Waard, d.; S. L. Sorgedragervan der Weel. z.; J. C. Ra- manPolderman, d.; P. J. H. van Hoeij- donckde Croo, z.; A. S. Daamenvan der Leijé, z.; M. CorbijnBoone, z.; E. C. Louisde Graaff, d.: E. S. Dekker Gillissen Verschage, z.; T. J. Wisede Moor, z.; A. WijnenBliek, z.; P. Meijer Boone, d.; J. L. de Wolff—Muller, d.; A. M. de JagerTraas. z. Overleden: J. A. Schrier, 55 j., echtge note van J. C. Kloeg; T, W. Kruit, 2 d.; J. Lute, 72 j., echtgenoot van C. H. van der Harst; C. Mulder, 75 j., echtgenoot van G. de Nooijer; J. M. Maas, 93 j., we duwe van II. Wegeling; A. Goedbloed, 60 j., echtgenoot van M. Callay. DOMBURG. Getrouwd: J. P. de Visser. 23 j. en D. Maljaars. 21 j. Overleden: N. Passenier, 75 j.. wed. van P..M. C. Acda, VEERE. Getrouwd: A. J. de Gardeijn, 23 j. en J. Matthijsse, 18 j. Overleden: M. Caljouw, 65 j. ARNEMUIDEN. Bevallen: E. Kusse-bin Itjan, d.; J. van Belzen-van Dalen, z.; J. van Belzen- Baaijens, d. Getrouwd: A. Adriaanse, 25 j. en J. C. Kusse, 23 j.; G. Klap, 29 j. en J. van Belzen, 24 j. Overleden: H. Versluis. 61 j.. echtg. van A. D. Leendertse; L. M- de Smidt. 80 j„ wed. van J. Crucq. ZOUTELANDE. Bevallen: A. de Kam-Jacobse, d.; J. Verhage-Jansen, d.; S. Lous-Melis. d.; H. Lievense-Verhoeven. z. AAGTEKERKE. Overleden; M. J. Eijzeren, 47 j., echt genote van L. Dekker. A. Olijslager, 87 j., weduwe van P. Moens. MELISKERKE. Bevallen: C. LouwsSchoe, d.; P. Rie- Keulen, d. LAATSTE NIEUWS Bemanning van „Klipfontein" naar Nederland in Johannesburg werd in de alge lopen nacht medegedeeld, dat de be manning van de „Klipfontein" waar schijnlijk naar Nederland zal terug keren. De passagiers zullen naar Bei- ra worden gebracht en de gelegen heid krijgen met andere schepen nun reis te vervolgen. ZUID-BEVELAND Kapelle KAPELLE IN KLANK EN BEELD. Met de voorbereidingen van de film, welke op initiatief van de muziekver eniging „Ons Genoegen" te Kapelle is gemaakt, is men thans zo ver ge vorderd, dat deze op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Januari a.s. in hotel de Zwaan za) worden vertoond. De film die een beeld geeft van het gehele dorpsleven en waarin ook de karak teristieke plekjes en de zaken en be drijven niet zijn vergeten, zal onge veer anderhalf uur in beslag nemen. Voorts zal er naast de plaatselij ke film ook nog een ander aantrek kelijk programma worden gegeven. Iedere avond zullen er twee voorstel lingen zijn, terwijl 's middags een kindervoorstelling zal worden gege ven. De opbrengsten zullen ten goede komen van het uniformenfonds van „Ons Genoegen." Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen „SCHUTTEVAER" BEREIDT LAN DELIJKE VERGADERING VOOR. De afdeling Terneuzen van „Schut- tevaer" hield in ,,'s Lands Welvaren" onder voorzitterschap van de heer J. Kaan, een algemene ledenvergade ring. Een der voornaamste punten van bespre"king vormde daarbij de organisatie van de landelijke verga dering van „Schuttevaer", die dit jaar, waarschijnlijk in April, te Ter neuzen zal worden gehouden. Een werkcommissie werd benoemd, die zich zal bezighouden met de algehe le regeling o m. met de huisvesting van de deelnemers aan de landelij ke vergadering. Marktberichten VEILING ST. ANNALAND. 8 Jan. Uien. middelsoort 29.7030.02. bonken 26.55. drielingen 31,30. pickles 37. Aanvoer 100 ton. VEILING SCHERPENISSE. 8 Jan. Uien. middelsoort 30.01, bonken 26.29. drielingen 31.30. oicklers 37. Aan voer 40 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 8 Jan. Gewone uien 30.1029.26. bon ken 26.50. drielingen 31.30—31.10. picklers 37. stek 4—3.66. Aanvoer 100 ton. Peen B en C 12.80—12.54 Aanvoer 15 ton Graanmarkt: tarwe 25—26. gerst 30—33. haver 25—26. kleine erwten 50—55. schok kers 50—60. bruine bonen 60—77. koolzaad 56, maanzaad 105. VISMIJN TE BRESKENS. 8 Jan. Schar, aanvoer 219 kg.. 57—63. Schardijn, aanvoer 6988 kg.. 30—38. Ha ring. aanvoer 40.000 kg., 1921. INZET VAN WERVINGSACTIE. Erezaak voor overhèid en burgerij. Een goede driehonderd burgers van Vlissingen, meestal als vertegenwoor digers van plaatselijke verenigingen en organisaties, heeft gisteravond in het Scheldekwartier een propagan- da-vergadering bijgewoond, welke belegd was als inzet vein de grote werf actie (in Zeeland op 2 Maart), welke Vlissingen straks voor de or- fanisatie van de Bescherming Bevol ing 1100 vrijwilligers zal moeten verschaffen. Burgemeester mr. B. Kolff, die een inleidend woord sprak, legde de na druk op het enorme belang, dat ge legen is in de handhaving en ver sterking van de morele kracht van de bevolking. Deze is even belangrijk als de militaire en de economische kracht. Deze drie werken tezamen, niet als een eenvoudige optelsom, maar als een product. En dat bele- kent, dat wanneer één factor tot nul daalt, ook de totale uitkomst nul wordt. Zowel de burgemeester als de spre ker van deze avond, de heer H. B. Verwayen van de Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking, kon mededelen, dat de overheid, anders dan voor de laatste wereldoorlog, reeds zeer geruime tijd bezig is de beschermingsorganisatie op te buu- wen en materieel aan te schaffen. Dit geschiedt landelijk en, met steun van de regering, ook plaatselijk. In Vlissingen zyn bijv. de hoofdin structeurs reeds opgeleid, evenals een groot aantal instructeurs (brand weer, politie, opruimings- en red dingsdienst) Er worden cursussen gegeven en de bezetting van de pos ten van blokhoofden en hun plaats vervangers is gereed. De heer Verwayen wee3 er op, dat op het ogenblik een verbeten strijd wordt gevoerd om het behoud van de vrede. Wij moeten helaas ook reke ning houden met de mogelijkheid, dat die strijd verloren zou worden en dit stelt ons voor de vraag of de be scherming van de bevolking tegen de verschrikking van het oorlogsge weld mogelijk is. Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend. Op ons allen rust de verantwoor delijkheid voor de dood van hen, die in de jongste oorlog onnodig om het leven zijn gekomen. Dit verantwoor delijkheidsbesef moet ons er toe brengen ons tot het uiterste in te zetten, de overheid zo goed als iede re burger, om te doen wat mogelijk is. De gevolgen zullen zeker met 50 verminderd kunnen worden door de handen ineen te slaan en dat is toch zeker wel een offer waard! Evenals voorheen, zal zowel de particuliere zelfbescherming als de georganiseerde zelfbescherming weer ter hand moeten worden genomen. .Maar daarnaast komt, als nieuw element, een uitgebreide organisatie van de overheid. Overheid en parti culier zullen dit samen moeten fixen, zodat mocht ooit de nood aan de man komen, gezegd kan worden: „Wy hebben gedaan wat wij konden." In het tweede gedeelte vau zjjn rede, wees de heer Verwayen er op, dat in geheel Nederland 200.000. in Vlissingen een zg. A-gemeente 1100 vrijwilligers nodig zijn. Dit Is veel voor een stad van 25.000 Inwo- „Twee vierdaagsen *n 1953 is een ramp". Er heeft zich een „comité" gevormd „tot redding van de Nijmeegse Vier daagse". In dit comité hebben een aan tal enthousiasten-wandelaars zitting genomen, o.a. Opa Dinkhuijsen, die reeds 29 keer de Vierdaagse van Nij megen heeft afgelegd. Het comité is van hiening, dat het als een ramp moet worden beschouwd, dat er in 1953 twee Vierdaagsen wor den georganiseerd, één in Nijmegen en één in Apeldoorn. Het comité is gevormd om de bestu ren van de N.V.B.L.O. en van de NW.B. ervan te overtuigen, dat deze SCHAArSEN Voorbereidingen wedstrijd Nederland—Noorwegen. Het bestuur van de K.N.S.B. is druk doende om de organisatie van een in ternationale wedstrijd in Nederland met deelneming van enkele Noorse rijders voor te bereiden. Het spreekt wel van zelf. dat nog geen enkele ze kerheid over het doorgaan van de wedstrijden bestaat. De bedoeling is, dat de gehele kernploeg, welke op het ogenblik onder leiding van Klaas Schenk te Hamar vertoeft, naar Neder land komt, in het gezelschap van drie of vier van de sterkste Noorse rijders Klaas Schenk zal zich daartoe in ver binding stellen met de Noorse Schaat- senrijdersbond. Het bestuur van de K.N.S.B. zal de weervoorspelling van Vrijdag afwach ten alvorens een definitieve beslissing te nemen, hetgeen noodzakelijk is, om dat de verwachting wordt uitgespro ken, dat de vorstperiode zal verdwij nen. Mocht de vorst evenwel aanhouden, dan ligt het in de bedoeling Zaterdag wedstrijden te Amersfoort uit te schrijven. Zondag te Almelo, de daar op volgende Dinsdag te Heerenveen en Woensdag in De Lier. Er zijn echter nog zoveel ongewisse factoren, dat op dit ogenblik het nog niet vast staat, dat de internationale wedstrijden in Nederland zullen door gaan. besturen, door het zo ver te laten ko men, beiden uit het oog schijnen ver loren te hebben, dat zij gekozen zijn om het waarachtig belang van de ge hele wandelsport en de beoefenaars te dienen. Het comité vraagt het bestuur van de N V.B L.O te willen verklaren, dat het alle wandelaars, ongeacht van welke bond men lid is. welkom heet op de Vierdaagse te Nijmegen. Aan het bestuur van de N.W.B. is verzocht een verklaring te willen geven, waar in het kenbaar maakt van de Apel- doornse Vierdaagse af te willen zien. wanneer het bestuur van de N.V.B L.O. genoemde verklaring publiceert. Het comité tot redding der Nijmeeg se Vierdaagse heeft zich gewend tot de besturen van de beide organisaties, goed te vinden dat een scheidsgerecht een voor beide partijen bindende uit spraak doet, over de vorm en afba kening van beide organisaties. Dit scheidsgerecht zou volgens het comité moeten bestaan uit drie personen, door het N.O.C aan te wijzen, twee per sonen voor de N.V.B.L.O. en twee voor de N.W.B. VOETBAL Volledig programma op feestdagen in het voorjaar. De competitieleider van de K.N.V B„ afdeling Zeeland, heeft reeds nu bepaald, dat in verband met de achter stand in de afwerking der competitie op tweede Paasdag, Hemelvaartsdag en tweede Pinksterdag voor deze af deling een volledig competitiepro gramma zal worden afgewerkt WIJZIGINGEN De voor de afdeliv Zeeland voor Zondag a.s. vastgest l wedstrijden Luctor I—Vogelwaard 1 en Goes IV Graauw 1 zijn uitgesteld- Ingelast is de wedstrijd Hulst III—Goes IV. SCHAKFN KRAMER WON AFGEBROKEN PARTIJ TE BEVERWIJK. Te Beverwijk werd het Internatio naal Hoogoven-schaaktoumooi voort gezet met het uitspelen van de afge broken party uit de tweede ronde tussen Fuester (Hong.) en Kramer (Ned.). Onze landgenoot won deze party. BILJARTEN Kampioenen begon r.en onzeker te Groningen. De biljartgrootmeesters, die giste ren in de „Harmonie" te Groningen het tournooi om het Europese kampi oenschap anker kader 47/2 begonnen, hebben in hun eerste wedstrgden weinig fraais vertoond. Er heerste in het grote gebouw een nerveuze stemming, veroorzaakt door de wetenschap dat aan dit tour nooi uitsluitend de meest eminente spelers deelnemen, die zich kennelgk ook van de kampioenen meester maakte. Bovendien moesten de spe lers nog wennen aan het materiaal, hetgeen evenmin het spel ten goede kwam. Het beste figuur sloeg nog wel de Fransman Jean Galmiche, die als zwakste van het tournooi wordt be schouwd, maar niettemin Piet van de Pol op het randje van een nederlaag bracht. De Duitser Lutgehetmann speelde een zeer onzekere party tegen zyn landgenoot Tiedtke en Kees de Ruy- ter versloeg Metz in 23 fceurten, wel iswaar met een grote voorsprong, maar zonder het gebruikelijke machtsvertoon. De veelzydige Belg Vingerhoedt klopte de naar zgn vorm zoekende titelhouder Van Hassel in een party die eveneens zeer weinig spanning bood. De uitslagen van de eerste middag- nartgen luiden: Lutgehetmann (Duitsl.) 241 24 47 10.04 Tiedtke (Duitsl.) 400 24 87 16.66 De Ruyter (Ned.) 400 23 76 17.39 Metz (Ned.) 263 2-3 56 11.43 De laatste middagpartyen hadden als uitslag: Van Hassel (Belg.) 214 20 81 10.70 Vingerhoedt (Belg.) 400 20 113 20.00 Van de Pol (Ned.) 400 26 97 15.38 Galmiche (Fr.) 385 26 85 14.80 Waar zijn onze schepen Atlas p. 7 Kp. Vlllano, 11 te A'dam verw. Andijk p. 7 Miami. 17 te R'dam verw. Bloemfontein 12 te A'dam verw. Breda 11 te A'dam verw. Catharina 10 te R'dam verw. Douro ca. 19 te A'dam verw. Grootekerk 8 te Tenerlffe. Laagkerk 7 v. Adelaide n. Geeiong. Lekkerkerk 7 v. Suez n. Aden en Cale. Loenerkerk 7 v. Madras n. Calcutta. Laertes p. 7 Socotra n. Penapg. Lindekerk 8 te Khorramshar. Nigerstroom ca. 15 te A'dam verw. Oranjefontein 25 te A'dam verw. Stad Vlaardingen p. 8 Lizard 10 m te R'dam verw. IJssel ca. 15 te A'dam verw. ners, maar het tón, wanneer leder die daartoe in staat in, ook wil mee werken. De overheid zorgt voor het materiaal, de burgery zal dit mate riaal tot leven moeten wekken! EREZAAK. De burgemeester wees er ln zyn slotwoord op, dat de luchtbescher ming in Vlissingen een goede naam had, zodat het een erezaak zal zgn ook de nieuwe organisatie volkomen te doen slagen. Deze avond, tijdens welke ook eni ge uitstekende propagandafilms wer den vertoond, die o.m. een beeld ga ven van de organisatie in Engeland, werd bijgewoond door de heer A. Schout, provinciaal commissaris ver plaatsing bevolking, de adviseur voor de burgerbescherming van de Commissaris der Koningin, de heer mr. L. A. Kakebeeke, een vertegen woordiger van de Commandant Ma ritieme Middelen en de hoofden van de Bescherming Bevolking voor Vlis singen en voor Walcheren met uit zondering van Vlissingen, de heien A. Rorge en J. L. R. Kapitz. Nieuws in een Noiedop 9 In het kader van de actie, welke de V.A.R.A. voert om het hospitaalkerk- schip „De Hoop" aan een nieuwe me dische installatie te helpen, heeft de ma chinefabriek C. Maters te Beverwijk een volledige hydrophoor-installatie. ter waarde van duizend gulden, aangeboden. De installatie moet dienen voor automa tische watervoorziening aan boord. 9 Nabij een Engels vliegveld werd een dame gedood In een door haar bestuurde auto toen deze wagen geraakt werd door het landingsgestel van een landende bommenwerper. Het vliegtuig kreeg geen schade. De echtgenoot en een dochtertje van de dame bevonden zich in de auto en liepen verwondingen op. 9 Mevrouw Kimino Hakagawa heeft ln een schouwburg te Osaka zo uitbundig gelachen dat ze stierf. Het programma werkte zo zeer op haar lachspieren, dat zjj een hersenbloeding kreeg. 9 Voor de 49-jarige gehuwde schipper G. P. van E. te Amsterdam werd voor de Amsterdamse rechtbank twee jaar ge vangenisstraf geëist. Hij was vla een hu welijksadvertentie in contact gekomen met een Duitse vrouw, van wie hij f 3000 had afgeperst, nadat hij haar eerst had overgehaald werklozensteun te vragen en haar had gezegd, haar spaarduitjes (to taal f 40000) niet op te geven. 9 De eierprijs op de Barneveldse eier markt is Donderdag sensationeel ge daald van f 17.10 per 100 stuks tot f 13.80 per 100 stuks. 9 Een 33-jarige Amsterdamse schilder, die ervan verdacht werd de langgezochte Amsterdamse ruitenkrasser te zijn moest na zijn arrestatie weer op vrtje voeten worden gesteld. Men had tegen hem te weinig bewijs 9 De directie van de zeepfabriek Jan Dekker te Wormerveer heeft verzocht 100 werknemers te mogen ontslaan, omdat ze gedwongen ts tot bedrijfsinkrimping. 9 De Deense Grondwet is zodanig gewij zigd. dat thans ook ln de vrouwelijke lijn troonsopvolging mogelijk ls. 9 Donderdag arriveerde te Tokio met een Amerikaans troepenschip een Neder lands Korea-detachement. Een Ameri kaanse marineband speelde op de kade zulke liederen als „sigaretten, whiskey en wilde vrouwen". KERKNIEUWS. GEREF KERK ART. 31 K.O. IN BEDUM IN ONGELIJK GESTELD. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in een procedu re tussen de Gereformeerde Kerk ar tikel 31 K. O. te Bedum (Gr.) contra de Synodale Gereformeerde Kerk al daar Zoal3 in verschillende plaatsen het geval is. betwisten deze beide ker ken elkaar kerkelijke goederen. De Synodale Kerk zegt, dat de leden van de Gereformeerde Kerk Art 31 zijn uitgetreden en derhalve geen recht hebben op de kerkelijke goederen, terwijl de eisende partij het tegendeel opwerpt He* hof veroordeelde de Gerefor meerde Kerk Art 31 K.O., de gebou wen, voorzover deze in haar bezit of gebruik zijn, geheel te ontruimen of te doen ontruimen, desnoods met behulp van de sterke macht een en ander met overgave der sleutels. Het hof ver klaarde het arrest wat betreft de ver oordeling, uitvoerbaar bij voorraad, veroordeelde de gedaagde partij tot de kosten van het geding in beide instan ties en bekrachtigde het vonnis in eer ste aanleg. AMSTERDAMSE WISSELMARKT. Londen contant 10-56^—10-57^. Parijs contant 1.0770—1.0790. Zürich contant 86.84 —86.94. Stockholm contant 7361—73.71. vrije dollar contant 3.80>4—3.80*i. Nagekomen advertenties TONEELVERENIGING „TOVIDO" VLISSINGEN. UITVOERING te Westkapelle op Zaterdag 17 Januari, 8 uur. Opgevoerd zal worden „Het Witte Legioen". Entrée f 0.75. Kaartverkoop aan de hulzen a.s. Zaterdag 10 Januari. J. C. B. SIMONS, arts te Middelburg, Zaterdag a.s. verhinderd spreekuur te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7