„Willem Ruys" moest haar koers wijzigen voor tanker BOEK SPECIALE MAATREGELEN NODIG VOOR INDISCHE NEDERLANDERS EUROPESE GRONDWET MOET ECONOMISCH DOEL HEBBEN! VRIJDAG 9 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUW SE COURA NI RELAAS VAN AANVARING IN RODE ZEE. Passagiers stonden gereed bij de reddingboten in de nacht van Woensdag op Donderdag is de beschadigde „Willem Ruys" de baai van Suaz binnengevaren Volgens de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. bood het schip een vreemde aanblik, aangezien de interieurverlïchting door de drie gaten in de scheepswand naar buiten scheen. De kapitein en de bemanning gaven ingevolge de voorschriften geen inlichtingen over de aanvaring, maar de passagiers spraken er vrij uit over. Na middernacht, zo vertelden zij, bevond de „Willem Ruys" zich bij Port Soedan in de Rode Zee. De zee was kalm. Ondanks het late uur bevonden tolryke passagiers zich nog aan dek, genietend van de nachtelijke koelte na de liitfce van de dag. De „Willem Ruys" bevond zich temidden van een aantal olieschepen, die naar Suez gingen en op enkele honderden meters afstand twinkelden de lichten van de „Oranje", welk schip men voorby zou varen. Aan boord van de „Willem Ruys" volgde men met belangstelling de ontmoeting van beide schepen. Plot seling draaide de „Willem Ruys" zich uit de gevolgde richting en wendde in de richting, welke de „Oranje" moest nemen, aldus geeft de correspondent van het A.F.P. de mededelingen van de passagiers weer. Op beide schepen begon de sirene te loeien. Het scheen, dat de „Willem Ruys" een tankboot wilde ontwijken, die zonder waar schuwing haar koers gewijzigd had. De twee Nederlandse schepen stelden alles in het werk. om elkaar te ont wijken, doch een botsing kon niet ver meden worden en de „Oranje" stootte aan stuurboord op de „Willem Ruys". De schok was niet hevig. Een dame viel door de schok uit haar bed, maar niemand werd gewond. De twee sche pen lagen even naast elkaar en voe ren toen achteruit. Er werd alarm gegeven en de passagiers werden, zonder dat paniek ontstond op de bo vendekken verzameld bij de redding boten. De „Willem Ruys" maakte water aan de voorsteven. Men sloot de waterdichte schotten en Port Soe dan werd per radio gealarmeerd. Op de kalme zee en in de heldere nacht bevo.iden zich vele vaartuigen in de nabijheid, Dè kapiteins van beide schepen bonden daarna de strijd aan, de een tegen het vuur, de andere tegen het water. Van onmiddellijk gevaar was evenwel geen sprake. In de ochtend van de vijfde Januari zette de „Oranie" koers naar Aden en voer de „Willem Ruys" naar Suez. BRAND OP DE „ORANJE". Naar het persbureau Reuter meldt bleef in verband met de brand op de „Ox-anje" de „Willem Ruys" een uur of vier in de buurt totdat men de brand meester was. Een half uur na dat aan boord van de „Oranje" alarm was gegeven stelde de kapitein de passagiers gerust, dat alles in orde was en dat zij veilig konden gaan sla- §en. De meesten echter bleven aan ek, om de „Willem Ruys" rond de „Oranje" te zien manoeuvreren. Woensdagavond was er een bal aan boord van de „Willem Ruys". Toen het schip Donderdagmorgen door het Suez-kanaal voer speelden de kinde ren aan dek. DE SCHADE. Te Suez zijn twee deskundigen aan boord van de Ruys gegaan om de schade op te nemen. Te Port Said gaat de directeur van de R. Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys, aan boord. De „Willem Ruys" heeft aan stuur boordzijde een gat van 18 duim vlak boven de waterlijn, er is een tweede gat onder het anker en een derde gat op de plaats, waar de naam van het schip is aangebracht. Verwacht wordt, dat de noodrepa- ratie te Port Said vier of vijf dagen in beslag zal nemen. In Nederland zal het schip defini tief gerepareerd worden, waardoor de „Willem Ruys" niet op 23 Januari uit Rotterdam naar Indonesië zal ver trekken. 425. Behalve koper, heeft ook zilver een Temmende invloed op de groei van sommige organismen en bij zeer lage organismen blijkt zilver zelfs een do dende en vernietigende uitwerking te hebben. Op eenvoudige wijze is dit aan te tonen door in een glas water met algen, die in elke sloot voorkomen, een zilveren munt te leggen. De algen gaan dan te gronde. Over de dood van die onschuldige algen kunnen we ons niet vrolijk ma ken, belangrijker is de bacterie-doden de werking van zilver, die veelvuldig wordt toegepast om water te desin fecteren. Óp een poreuze of korrelige massa wordt dan fijn verdeeld zilver ■neergeslagen, waardoorheen men het water laat sijpelen, dat aldus de zil verkernen opneemt, die voor 'de des infecterende werking zorg dragen. Al dus behandeld water behoudt ook in vorm van ijs zijn desinfecterende wer king. Dit zilver lost voor 15 tot 60 milli- oenste gram in I liter water op, het geen buitengewoon weinig is, maar anderzijds is de uitwerking daarvan werkelijk verbluffend, want al zijn er millioenen kiemen in het water, na 2 uur zijn ze dood. Het zilver lost n.l. op in ionvorm dat is een electrisch geladen atoom of atoomgroep en tussen dit ion en de bacterie vindt een ladingv er wisseling plaats, zodat de bacteriën langs electrische weg wor den gedood. Ook al lijkt de hoeveelheid opgelost zilver van 15 millioenste gram in 1 liter bijzonder gering, en ook al schijnt water dat 1 millioen typhus bacteriën per kubieke centimeter bevat, bijzon der besmet, elke bacterie wordt in dat geval nog door 90 millioen zilverionen beladen, en daar kunnen zij beslist niet tegen. Hoger georganiseerde cel len, zoals verschillende gistcellen, worden door de zilverionen echter niet aangetast. Nu we dit weten, vinden we het dan niet merkwaardig dat ieder mens sinds oude tijden het liefst met zilveren le pels en vorken eet of, als het er af Icon, met gouden, die dezelfde steriliserende werking hebben? Het grootste nut van dit zilveren, of verzilverde, eetgerei dient waarschijnlijk niet gezocht te worden in het gebruik gedurende de maaltijd, doch in de aanwezigheid van de zilveren voorwerpen in het af was water, waardoor millioenen kiemen gedood worden die anders gevaar zou den hebben opgeleverd. Er zijn vele andere voorbeelden waaruit blijken kan, dat de mens van oudsher 't beste deed wat er onder de gegeven omstandigheden gedaan kon ivorden, zonder dat hij wist wat er eiren'ijk achter stak. Een markant voorbeeld hiervan is de leerbewerking, waa. jan de tegenwoordige wetenschap ook de geheimen nog niet heeft kun nen onthullen. H. PcMlon. A.R. Centralen Convent over passief vrouwenkiesrecht Het Centralen Convent van de A. R. Partij heeft zich te Utrecht bezigge houden met de bespreking van het rapport van de commissie inzake het vraagstuk van de verkiesbaarheid van de vrouw voor de vertegenwoor digende politieke lichamen (de com missie dr. J. Donner). Prof. dr. H. Ridderbos hield een inleiding, waarna achttien sprekers hun zienswijze kenbaar maakten. De voorzitter van de commissie, dr. J. tonner, prof. Ridderbos en cL. J. Schouten, hebben de sprekers geant woord. Uiteraard kwamen op het Cen tralen Convent, dat geen beslissingen kan nemen, meer sprekers aan het woord die bezwaren ontwikkelden, dan afgevaardigden, die instemming met de conclusies van het we rap port betuigden. Tegen handhaving van de uitspraak van de depul tenverga- dering van 14 October 1921. dat bij verkiezingen voor staten en raden door de bij het centraal comité aan gesloten kiesverenigingen geen vrou wen candidaat behoren te worden ge steld, zolang de A. R. partij niet in haar wettige vergadering van een te genovergesteld gevoelen blijk geeft, werden ook tal van bezwaren inge bracht. Plaats van W.-Duitsland groot Rotterdams belang Aldus mr. Van Walsum „Indien er een stad belang by heeft, dat West-Duitsland zjjn plaats vindt In het geheel van West-Europa, dan is het Rotterdam". Dit zei de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum, o.m. in zijn Nieuwjaarsrede, waarin hij constateerde, dat de verhouding van de haven van Rotterdam tot het Duitse achterland nog niet een nieu we evenwichtstoestand heeft gevon den. Weliswaar bedroeg het goede renvervoer in 1952 circa 41 millioen ton, doch de burgemeester wees er op, dat dit verheugende resultaat te danken is aan de snelle en krachtige ontwikkeling in de aanvoer van aard olie. Indien de cijfers over de aanvoer van olie buiten beschouwing worden gelaten, wordt het duidelijk, dat het vervoer van andere goederen nog beneden het peil van voor de oorlog ligt, aldus mr. Van Walsum. Niettemin achtte hy het verheu gend, dat op Tweede Kerstdag het 15.000ste schip de haven binnenliep. In totaal deden 15.443 schepen de ha ven aan, met 25.413.557 netto-regis ter ton. Verlaten Engelse troepen de Suezkanaal-zone Bevoegde kringen te Londen heb ben Donderdagavond medegedeeld dat hoge Britse en Amerikaanse functionarissen een nieuw, uitge werkt plan voor de verdediging van het midden-Oosten hebben opgesteld. Als de belangrijkste punten van hei plan worden genoemd: een nieuwe uitnodiging aan Egypte om als op richterlid deel te nemen aan het be oogde geallieerde opperbevel voor de verdediging van het midden-Oosten en de terugtrekking van de ruim 50.000 Britse troepen uit de zóne van het Suezkanaal, mits Egypte er mee instemt dat de inrichtingen van de steunpunten in de een of andere vorm blijvèn bestaan. Voorts zullen Enge land en de Verenigde Staten militai re hulp en economische hulp aan i Egypte verlenen. Kustvaarder zonk door verschuiven van lading. Tien opvarenden van de gezonken kustvaarder „R.P.S." uit Rotterdam zijn door de Franse treiler Brittia in de Franse haven L'Orient aan wal gebracht. De kapitein F. A. v. d. Mey heeft verklaard, dat het schip onge veer zestig mijl Zuidoost van Oues- sant in moeilijkheden geraakte door dat tengevolge van de sterke deining de lading ijzererts naar bakboord begon te schuiven. Enkele uren later werd de toestand zo ernstig, dat men het schip moest verlaten en Woensdagmiddag twee uur verdween het in de golven. De bemanning heeft in een sloep gedurende tien uren rondgedreven op de woelige zee en in de mist. Woudenberg vroeg ontvijanding H. J. Woudenberg was in de oologs- jaren liquidateur van vakverenigin gen. Hij werd wegens collaboratie veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek, welke straf hij thans in Norg ondergaat. Op grond van het besluit vijandelijk vermogen heeft het Beheersinstituut hem aan gemerkt als vijandelijk onderdaan. Daarbij werd er op gewezen, dat Woudenberg door de rijkscommissa ris werd aangesteld als commissaris van het N.V.V. en dus in Duitse staatsdienst was. De afdeling recht spraak van de Raad voor Rechtsher stel heeft het beroep van Wouden berg behandeld tegen de afwijzing van zijn verzoek om ontvijand te wor den. De heer J. J. Toutenhoofd, ac countant te Amsterdam, betoogde, dat de benoeming met het oog op de behartiging van de openbare orde (dus niet ter behartiging van de be langen van het Groot-Duiste Rijk), niet zonder meer als een benoeming in Duits dienstverband kan worden opgevat. Voor het Beheersinstituut pleitte mr. J. H. A. Dubois. De be schikking in deze zaak zal later vol gen. „Nieuwe Haagse Leeskring" in ongelijk gesteld Ook in hoger beroep is de eis van „De Nieuwe Haagse Leeskring", het leesportefeuiUebedrijf, dat zich in een civiel geding gekant had tegen de uitgeversfirma „De Geïllustreerde Pers", niet Ingewilligd. Het leespor tefeuiUebedrijf had gehoopt, dat de justitie „De Geïllustreerde Pers" zou dwingen de maatregelen in te trek ken, die zij had getroffen teneinde het „De Nieuwe Haagse Leeskring" onmogelijk te maken liaar weekbla den als van ouds in portefeuilles on der het publiek te verspreiden. In hoger beroep heeft het Amster dams Gerechtshof het leesportefeull- lebedryf in zijn eis niet ontvankelijk verklaard. Als overweging werd hier bij aangevoerd, dat eiser niet voldoen de heeft bewezen, dat hij zijn bedrijf zou moeten liquideren, indien deze tijdschriften niet meer in de porte feuilles zouden mogen worden gelegd. Voorts achtte ook het hof het scha delijk voor de oplage van deze tijd schriften, indien zij op deze wijze on der het publiek gebracht worden. Twee Markers hebben Donderdag als eersten een tocht op de schaats over de Gouwzee van Marken naar Monnikendam gemaakt. Links Kees Roos (14 jaar) en rechts Jan Springer (18 jaar) by hun aankomst in Monnikendam. RADIOREDE Pr. PREES Nederland verantwoordelijk voor hun welzijn Minister-president Drees heeft Donderdagavond een radiorede gehou den, waarin hy uitvoerig heeft gesproken over de positie van de Indische Nederlanders in ons land. Minister Drees legde er de nadruk op, dat van zelfsprekend regering en volk van Nederland een bijzondere verantwoor delijkheid dragen voor het welzijn van deze Nederlanders. Nadat ze in de strijd tegen Japan hun leven hadden ingezet geraakten ze na de bevrijding In een maalstroom van revolutie en nieuwe strijd, welke eindigde met hun vertrek uit het land, waar zy woonden en werkten. Deze Indische Neder landers moeten in onze samenleving worden opgenomen. Zij hebben recht op een plaats, die in ieder geval enigszins benadert de positie, die zjj voor heen in Indonesië innamen. De overheid heeft het belang van kansen voor de gerepatrieerden als deze assimilatie zeer wel ingezien en voor andere Nederlanders. Dat kan maatregelen getroffen voor het op- I alleen bereikt worden, wanneer an- vangen en verzorgen van deze groep. Zij wordt daarin bijgestaan door het kerkelijk en particulier initiatief. Het streven van de regeling en de Neder landse gemeenschap behoort zich te richten op het scheppen van gelijke Valse 100 dollarbiljetten in omloop gebracht. De 52-jarige koopman J. K. uit Den Haag stond voor de 21ste maal in zijn leven terecht Ditmaal voor de Rotterdamse rechtbank. Hij zou valse biljetten van 100 dollar in voorraad hebben gehad. Eveneens stond terecht de kunstschilder T. R. uit Den Haag. die twaalf van die valse biljetten aan iemand had geleverd. De kunstenaar had al elf vonnissen achter de rug. Tegen R eiste de officier van justitie twee jaar en tegen K., die ontkende, drie en een half jaar. Uit de verkla ringen van de verdachten werd niet duidelijk waar de biljetten vandaan gekomen waren. BIJEENKOMST TE STRAATSBURG. Nederlandse wensen uitvoerig toegelicht. In de Europese Grondwetsvergade ring te Straatsburg hebben de Ne derlandse afgevaardigden dr. Bruins Slot en mr. Blaisse gepleit voor eco nomische eenwording. De heer Bruins Slot zeide: „Men staart zich blind op de militaire zyde, die toch eigenlyk door de Navo is opgelost. VVy kunnen toch geen fede ratie maken alleen omdat de Fransen l>ang zyn van de Duitsers. Wil Euro pa iets betekenen dan moet een ein de komen aan de economische Bal kanisering." Hij wilde echte federale organen met grote bevoegdheden, geen direct gekozen „Europese Kamer" en par-' lementaire contróle door slechts één kamer, die federaal samengesteld moet zijn. De heer Blaisse bepleitte het vor men van een eeriheidsmarkt en een tolunie. De te vormen gemeenschap moet overgangsmaatregelen kunnen treffen om aan nationale economi sche moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. Spr. diende enige voor- Soekarno opende zittmg van Indonesisch parlement Alleen een herhaling van oude programmapunten. President Soekarno heeft het nieu we zittingsjaar van het Indonesische parlement geopend met een rede, waarin hij weinig nieuws vertelde. Over Nederland zei hij, dat er voor bereidingen worden getroffen voor een hervatting van onderhandelingen, die moeten leiden tot vervanging van het Unie-statuut door een gewone interna tionale overeenkomst, teneinde de R T.C.-overeenkomsten op te heffen, welke nadelig zijn voor land en volk. Over Nieuw Guinea zei hij, dat de wil om de strijd voort te zetten voor de defacto-invoeging van West Irian in het Indonesische gebied, de grootste aandacht van de regering zal hebben. (Zoals men weet beschouwt de Indo nesische regering West Irian reeds als de-jure Indonesisch gebied). stellen in, die deze denkbeelden con cretiseren- Hij kon zich wel vereni gen met een twee-kamer-parlement. Ook de heer Nederhorst vroeg aan dacht voor de economische belangen. Tenminste moet de stap naar een ruimere Europese markt gedaan worden en gezocht moet worden naar een Europese tolunie. Mr. G. Vixseboxse onderschreef dit standpunt. Wanneer de kolen- en staalgemeenschap niet zou slagen, heeft hy een zwaar hoofd in verdere economische integratie. GEEN PARAPLUIE. Jhr. van der Goes van Naters zei, dat hij de functie van de politieke gemeenschap niet beperkt wil zien tot het verschaffen van een para- pluie aan de Europese verdedigings gemeenschap. Het verdrag inzake een Europees leger zal misschien nooit in zyn huidige vorm aangenomen worden, zei hij. Vele afgevaardigden bleken zijn standpunt te delen. Ook de heer Korthals zag de kern der Europese moeilijkheden op het economisch vlak. Mej. Klompé achtte het van belang, dat de nationale re gelingen in 't belang van de eigen nationale economie een zeker veto recht zouden krijgen. De grondwetscommissie gaf een verklaring uit van gemeenschappelij ke economische doelen, opgesteld op aandrang van de Nederlandse delega tie. In deze verklaring wordt voorge steld: afschaffing van alle quota-be perkingen tussen de leden-staten, het voeren van een gemeenschappelijke tarievenpolitiek tegenover andere staten en voortschrijdende eenma king van het monetaire systeem on der de ledenstaten en daaraan voor afgaand stabiliteit van wisselkoer- Mist- en ijsbelemmeringen. De scheepvaart op het LTsselmeer is ten gevolge van het ijs vrijwel feheel gestremd. De bootdienst Enk- uizenStavoren werd gestaakt. Op sommige plaatsen in het meer is het ijs 8 cm. dik. Op het buiten U te Schellingwoude wordt schaats gere den. Bij Uitdam zit de Nijverheid 2 in het ijs vast. Donderdagavond deelde Schiphol mede, dat alle lrjnvluchten afgelast waren, omdat dé luchthaven door dikke mist geïsoleerd was. dere dan normale Nederlandse we gen bewandeld worden en dat niet, omdat we met zulke bijzondere men sen te maken hebben maar omdat ze nu eenmaal „anders zijn. Waar de Indische Nederlanders in verschil lend opzicht ten achter hebben ge staan bij de Nederlanders hier te lande, is het noodzakelijk in het so ciale vlak met deze omstandigheden rekening te houden door het verle nen van enige voorrang en het toe passen van bijzondere maatregelen. Minister Droes zeide, dat de rege ring zich met kracht zal blijven in spannen om te zorgen, dat de Indi sche Nederlanders hun moeilijkheden te boven komen. Nieuw Frans kabinet De nieuwe Franse premier, René Mayer, heeft Donderdag de samenstel ling van het nieuwe Franse kabinet bekend gemaakt. Volgens politieke waarnemers is het sinds de bevrijding van Frankrijk in 1944 nog nooit zo moeilijk geweest een regering te vormen. De bezetting van de voornaamste posten is als volgt: Buitenlandse zaken: Georges Bidaült (volksrepublikein), defensieRené P'even (links-radicaal), financiën: Maurice Bourges—Maunoury (radi caal), begroting: Jean Moreau (gema tigd conservatief), binnenlandse za ken: Charles Brune (radicaal), oud strijders: Eugène Bergasse (Gaul listisch dissident). Er zijn totaal elf ministers uit de af getreden regering Pinay overgenomen. Behalve door de benoeming van Geor ges Bidault tot minister van buiten landse zaken, als opvolger van zijn partijgenoot Robert Schuman, wordt de nieuwe regering gekenmerkt door de benoeming van de volksreDubli- keinse oud-minister Paul Coste-Floret tot minister van staat, speciaal belast met de voorbereiding van grondwets wijzigingen, Deze benoemingen worden gezien als de prijs, die Mayer heeft moeten betalen voor het verkrijgen van de steun der Gaullisten. De nieuwe regering telt 23 ministers tegen 17 ministers in het vorige kabi net Boekhouder verduisterde 150.000. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek, eiste de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank Donderdag tegen de 30- jarige boekhouder J. A. M. van der H uit Rotterdam, die op verschillende tijdstippen van 1947 tot en met Maart 1952 in totaal f 150.000 had verduis terd. Het geld behoorde volgens de dag vaarding ten dele toe aan een notaris- en advocatenkantoor en ten dele aan de stichting Administratiefonds Rot terdam en de Rotterdame stichting voor rheumabestrijding. Van der H. had het geld gebruikt om de grote meneer te spelen. De officier consta teerde, dat v. d. H. zich zijn vertrou wenspositie ten zeerste onwaardig had getoond. Nieuw Guinea deel van Nederlandse Rijk. In haar memorie van antwoord op de algemene begrotingsbeschouwin gen in de Eerste Kamer heeft de re gering onder meer medegedeeld, dat het inderdaad in de bedoeling ligt Nieuw-Oninea als deel van het rijk tot verdere ontplooiing te brengen. Op vragen van Kamerleden over' het Nederlands-Belgische waterwegen probleem verklaarde de regering geen nadere mededelingen te kunnen doen, hangende de onderhandelingen tussen de heren Steenberghe en Van Cauwelaert. Hel Wereldgebeuren Vrijgezellen De charmante Franse vrouwtjes weten er wel raad op, wanneer liet er om gaat een man de weg naar het stadhuis te wyzen, maar met Georges Bidault is het toch lang een moeilijk geval geweest. Eerst toen hij zes en veertig Jaar was, in twee wereldoorlogen had meegestreden, voorzitter was ge weest van de Nationale Verzctsraad en een half mensenleven vol politie ke onrust had doorleefd, werd de be hoefte aan een huiselijke haard hem te sterk en huwde hy een medewerk ster uit de illegaliteit: Marie Borel, de enige Franse vrouw, die slaagde voor alle examens van de Franse di plomatieke dienst. George Bidault wordt thans minis ter van buitenlandse zaken, en dat is misschien wel de voornaamste post in het ministerie. Deze kleine, wat nerveuze geschie denisleraar. wordt door zijn tegen standera wel eens „de man met het teleurstellende gezicht" genoemd. Zy geven daarmee aan, dat hy meer betekenis heeft, dan men op de eerste aanblik zou verwachten en dat is ook zo. Hij heeft een bijzonder actieve rol gespeeld in de Katholieke jeugdbe weging en daarna in de politieke groepering van de democratische Ka tholieken. Als verzetsman in de oorlog wist hij zozeer de bewondering af te dwingen van de maquis, dat men hem voor zitter maakte van de Nationale Ver- Wat een ogenblik moet het voor deze man geweest zyn toen hij ein delijk op 19 Augustus 1944 over de i'adïo de gloriekreet kon slaken„Pa- rijzenaars! Op de barricaden" Zes dagen later capituleerde het Duitse garnizoen in de stad. Na de oorlog heeft Bidault van alles gedaan. Hij was enige ma len minister-president en minis ter van buitenlandse zaken, hy was leider van de democratische katholie ken en werd hun ere-voorzitter. Hij sloot ook een twintigjarig vredesver drag met Moskou atdat nog al tijd loopt. Snel gooide hij het roer om toen de koude krijg met Rusland uitbrak, maar één ideaal dat hem ook tot de samenwerking met Rus land had gebracht hield lijj vast... het ideaal van het versplinterde Duitsland, waarvoor hij niet de me dewerking kon krijgen van de Vere nigde Staten. En één ding wist hijdat Frank rijk zwak was, dat het hulp nodig had van alle kanten en dat net tijd nodig had om door gestage arbeid zich te herstellen. Geleidelijk is hij in de laatste jaren wat op de achtergrond geraakt men zag hem als de man. die binnen kort op de stoel van President Auriol zou gaan zitten, wiens schoondoch ter als maar snelheidsrecords met vliegtuigen op haar naam zet. Nu is het de stoel geworden, waar op Robert Schuman vier en een half jaar gezeten heeft. Voor Robert, de oude vrijgezel, die zo verknocht was aan buitenlandse zaken, is dat een harde zaak. Niet slechts moet hij het veld ruimen, maar ook zyn buiten landse beleid is veroordeeld. Schuman was de enige Franse mi nister, die behalve Frans ook vloei end Duits sprak en die de Duitsers binnen een verenigd Europa niet zo sterk vreesde als de meeste Fran senHij had een aanwijsbaar ver trouwen in Adenauer, de Westduitse bondskanselier. Het is wonderlijk, dat deze Robert Schuman, die lijnrecht inging tegen oude Franse principes op het gebied van buitenlandse politiekdeze Schuman, die samenwerking wilde met Duitsland, terwijl het Franse volk nog overwegend bezield was met vrees en afkeer jegens de Duitsers, vier en een half jaar stand heeft ge houden als minister. Alleen al daarvoor moet men hem lof toezwaaien. Maar het meest toch wel voor het werk van de Frans- Duitse toenadering zelvedat nu helaas voorlopig in de ijskast gaat. Robert Schuman „Abschied" na vier en een half jaar. EEt VAN: CHARLES DICKENS. De verzamelaars van „De Werken van Charles Dickens" hebben weer enkele nieuwe exemplaren aan de reeks kunnen toevoegen; het eerste en tweede deel van „De Oude Rari teitenwinkel; „The Old Curiosity Shop" in een vertaling van C. J. Kelk. Deze bekende roman, met de sprookjesachtige figuur van „kleine Nel" als middelpunt, schreef Dickens evenals, vele van zyn andere wer ken in afleveringen en het werd 'n roman de grote schrijver waardig. De (voortreffelijke) vertaling van C. J Kelk is er borg voor, dat niets van het oorspronkelijke verloren is gegaan. Ook deze uitgaven werden geïllus treerd met de originele prenten van Phiz (Hablót K. Browne) en George Cattermole en verschenen in de Pris ma-reeks van de uitgeverij „Het Spec trum".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5