PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse m.s. „Klipfontein" bij Mozambique gezonken; alle opvarenden gered In St Maartensdijk spreekt men nu reeds over de „fabriek" BILT OP KLIP OF WRAK GESTOTEN? Passagiers zongen, terwijl het schip langzaam zonk De Kantlijn KASSIER WERD OVERVALLEN DOOR 2 GEMASKERDE MANNEN Vandaag EEN HEFTIG VERWIJT AAN DE TWEEDE KAMERVOORZITTER DE VERWACHT: 196e Jaargang - No. 7 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p kw., fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bu. Vlissingen Walstr 58—60, telef 2355 4 lijnen .(b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef Goea, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16, Terneuzen, Brouwerjjstr Vrijdag 9 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. aovertentre t 3.— Ing. mededelingen driemaal tan et Kleine advertenties imax 8 regels) van 1 -5 regels f L- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z C.. Middelburg. 2 Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef. 28. Geredden bevinden zich aan boord van de „Bloemfontein Castle Het ruim 10.000 ton metende Nederlandse m.s. „Klipfontein" is Donder dagmiddag op 5 myl van Kaap Beira voor de kust van Mozambique op een nog onbekend voorwerp of onbekende klip onder de zeespiegel gestoten, lek geraakt en gezonken. Alle passagiers en bemanningsleden zijn door het Britse m.s. „Bloemfontein Castle" gered. Na de schok deed zich een ontploffing voor in een olietank van de „Klipfontein" en de boeg van het schip zakte diep in het water. De hutten liepen snel onder en de passagiers, die al hun bezittingen verloren, werd bevolen op het dek aan te treden met niets anders dan hun paspoorten en belangrijke papieren. Zij bleven kalm en zongen, terwijl zij wachtten tot de reddingboten waren gestreken. Langzaam zonk het schip naar de diepte. Een half uur nadat de boten waren gestreken, verscheen de „Bloemfon tein Castle" ten tonele. Een barkas werd uitgezet en alle passagiers en bemanningsleden werden geheel ongedeèrd aan boord van het red dende schip gebracht. Later Is in de lounge van de „Bloemfontein Castle" een dank dienst gehouden. Journalisten plegen elkaar te vertel len, dat een opzienbarende moord gevolgd wordt door tenminste een andere opzienbarende moord, dat een geval van brandstichting, gerucht makend in de pers vermeld, een tweede brandstichting uitlokt. Zij maken geen melding van zelfmoor den en slechts in verdekte termen van misdrijven die zedendelicten zijn, omdat zij uit ervaring de duplici- teit der gevallen kennen. Nauwelijks is in de Rode Zee, waar toch waarlijk de „Oranje" en de „Willem Ruys" ruimte in overvloed hadden om elkaar, te ontwijken, de aanvaring geschied tussen de twee Nederlandse Oceaanreuzen, of ergens op de Noordzee botsen twee vissers vaartuigen op elkaar, waarbij er één verloren gaat. En thans als klap op de vuurpijl bereikt het Nederlandse volk de schokkende tijding, dat één der fraaie vrachtpassagiersschepen van de Hol- land-Afrikalrjn op de bodem der zee rust. Wederom de dupliciteit der geval len. Laat ons dankbaar zijn, dat, hoe zwaar deze ramp ons volk ook treft, er althans geen mensenlevens te betreuren zijn. Haag is Den Haag en het heeft als zodanig altijd in ons volksleven een zeer bizondere plaats ingenomen. Eensdeels doordat het regeringszetel is en zeer lang re sidentie is geweest. Anderzijds omdat zijn burgers de reputatie hebben nog al van dikdoen te houden. Kwam het verhaal over de auto's met antennes, maar zonder radio óók niet uit Den Haag'? Den. Haag ziet zijn gemeenteraad de begroting behandelen. Het gaat er warm toe, want de opvattingen lopen nog al ver uiteen. Dat kan ook moei lijk anders, als men weet, dat het te kort het niet geringe bedrag van 10.000.000,oftewel tien mulioen gulden bedraagt. Burgemeester en wethouders willen van bezuiniging niet weten. Den Haag moet groeien en belangrijk blijven, zeggen zij. En zjj voegen er aan toe, dat men de te ring niet naar de nering kan zetten als men vooruit wil Is dat Nederlandse degelijkheid? Wie speelt het in zijn particuliere le ven klaar? En is het nu werkelijk zo bitter no dig, dat Den Haag zich bijvoorbeeld een bureau voor pers en propaganda gaat aanschaffen, dat de lieve som van honderd duizend gulden per jaar gaat kosten? Terecht gaan daarte gen stemmen op. Het kan inderdaad wel wat minder. Er is de laatste tijd veel te doen ge weest over de nood, waai'in zich verschillende bevolkingsgroepen bevinden. Maar over de gepension- neerden is de laatste tijd weinig of niets gezegd. En toch zijn zij de be volkingsgroep, die er het slechtst aan toe is. De Nieuwe Eeuw (r.k.) heeft er een beschouwing aan gewijd en cij fers verstrekt. De kosten van het le vensonderhoud kwamen van 1939 tot 1951 van 100 op 268. Het loon der arbeiders steeg in die zelfde periode tot 226, van de kantoormensen tot 195, die van de ambtenaren voor de laatste loonronde tot 170. De pensi oenen zijn daar ver bij achtergeble ven. De toelagen variëren tussen de 50 en de 21 procent, al naar gelang van de omvang van het pensioen. Vele gepen sionneerden moeten daarom bijverdiensten zoeken en als zij die niet kunnen vinden, zijn zij aangewezen op de Noodwet Drees. De weduwen zijn er het slechtste aan toe. Inderdaad is er reden de pensioe nen weer eens onder de loupe te ne men. Het radio-station Portishead bij Bristol ontving Donderdagmiddag het bericht, dat de „Klipfontein" bij Mozambique was gezonken. De „Klip fontein" was op weg van Bremen naar Lorenzo Marques. Het schip vaart in de Holland-Afrika-Lijn en is eigendom van de N.V. Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij te Den Haag. De „Klipfontein" heeft een beman ning van 117 koppen en passagiersac commodatie voor 199 mensen. In 1939 is het schip gebouwd op de werf van P. Smit te Rotterdam. 30 PASSAGIERS. Volgens de directie van de V.N.S. zouden er niet meer dan 30 passa- giers aan boord van de „Klipfontein" zijn. Het schip ligt geheel onder wa ter. OP WRAK GESTOTEN? In Capetown is men van mening, dat de „Klipfontein" op een gezonken schip is gestoten. In de buurt, waar de scheepsramp zich heeft voltrok ken, ligt een aantal wrakken van tij dens de tweede wereldoorlog getorpe deerde en gezonken schepen. De kapitein van de „Klipfontein", de heer J. H. Oosterhuis, heeft van de „Bloemfontein Castle" af de Hol- land-Afrika Lijn in Amsterdam tele grafisch op de hoogte gebracht van de ramp. Het telegram oevatte ech ter geen nadere bijzonderheden. De „Klipfontein" vertrok op 5 De cember j.l. uit Amsterdam, ging via Southampton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad en was van- daa. via Suez op de terugreis naar Amsterdam, waar het omstreeks 5 Ma .rt werd verwacht. 1 jdans de oorlog in Mei 1940 be vond het schip zien in Oost-Afrika heeft de „Klfpfontein" in de Pacific in Amerikaans verband troepen ver voerd. De „Klipfontein" was uitgerust met radar. De „Bloemfontein Castle" meet 18.400 ton. Het schip heeft accommo datie voor 739 passagiers. Gezag voerder is kapitein J. Hi F. Ferguson. De „Bloemfontein Castle" wordt vandaag in Beira verwacht. MEER DAN 100 PASSAGIERS? Volgens Reuter zouden zich 103 passagiers aan boord bevonden heb ben. A.F.P. noemt zelfs een aantal van 116 passagiers naast 118 beman ningsleden. Wij vestigen er de aandacht op, dat het zeer goed mogelijk is, dat in de verschillende tussenhavens giers hebben bijgeboekt. Koninklijke familie Maandag weer thuis H. M. de Koningin en de oudste drie prinsessen zullen in de loop van Maandag uit St. Anton in Nederland terugkeren. Ook de overige leden van het gezelschap zullen die dag arrive ren. BOERENLEENBANK TE BLARICUM GEPLUNDERD Buit 17.000 gulden. Gisteravond hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coö peratieve Boerenleenbank te Blari- eum. De mannen kwamen het kan toor, dat ook in de avonduren voor het publiek is geopend, binnen en een van hen hield de kassier, de heer Bek, een revolver voor, waar door deze geen gelegenheid meer had de alarminstallatie in werking te stellen. De andere man drong het kan toor binnen en nam 17.000 aan bankpapier mee. Merkwaardig is, dat hij een bedrag van 20.000 on aangeroerd heeft gelaten. Het gehele voorval moet zien binnen enkele ogenblikken hebben afgespeeld. De beide mannen verdwenen even snel als zij verschenen waren. De kassier sloeg onmiddellijk alarm, doch de da ders waren inmiddels in een auto verdwenen. De twee mannen waren gemaskerd. Voor het loket van de bank stond de Blaricumse bloemenhandelaar H. L., is het 75 jaar geleden, dat Koning Victor Emmanuel II te Rome overleed. Kinderwagen door auto meegesleurd BABY ONGEDEERD Op wonderbaarlijke wjjze is een 8 maanden oude baby ongedeerd geble ven, toen tot ontzetting van de jonge moeder een passerende auto met de achterbumper plotseling haar kinder wagen meesleurde. Het ongeval gebeurde in de Ferdi nand Bolstraat te Amsterdam, waar de moeder met de kinderwagen trachtte over te steken. Zij wachtte op de rgweg, omdat ze de auto zag naderen, doch deze haalde plotseling iets naar rechts uit, waardoor de achterbumper de kinderwagen in de uitstekende veren greep. Met een hevige schok werd deze uit de han den van de moeder gerukt en over een tiental meters meegesleurd, al vorens de bestuurder zijn wagen tot stilstand kon brengen. Tot haar gro te opluchting lag de baby daarin op gezonde toon te krijsen. Het kind had geen enkel letsel bekomen, hoewel de kinderwagen aan de linkerzijde be schadigd was! die ook met de revolver bedreigd werd. De kassier werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en de in houd te keren in een actetas, die een der gemaskerden bij zich had. Thee goedkoper In de Woensdag gehouden vergade ring van theepakkers is besloten de detailprijzen voor de betere theesoor ten met 80 centen per kg., of 8 centen per ons, te verlagen. De kwalitatief mindere soorten zullen naar verhou ding eveneens een verlaging onder- Vijf schepen in nood op Stille Oceaan. Op de Stille Oceaan zijn Donder dag vijf schepen in nood komen te verkeren. Het 10.000 ton metende Zweedse vrachtschip „Avanti" is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. BU het eiland Ocean, 3200 kilome ter ten Noordoosten van Australië, is het Britse vrachtschip „Kelvin- bank" gestrand. Midden in de Stille Oceaan, 970 kilometer ten Noorden van Midway, is het Panamese vrachtschip „San- dapesto" in zware storm onklaar ge raakt. Bij Honoloeloe drijft het Britse schip „King Edgar" stuurloos rond. Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoener „Cynthia Ol son" zqn deklading hout verloren. Veranderde houding van Tito tegenover R.K. kerk. Na het bericht, dat Tito op Nieuw jaarsdag amnestie heeft verleend aan 63 R.K. geestelijken, die onder zijn régime gestraft waren, komt thans uit Belgrado de mededeling, dat ze ven leidende geestelijken van de R.K. Kerk in Joego-Slavië Donderdag met maarschalk Tito hebben gesproken. Zij kwamen overeen, dat een gemeng de commissie een rapport zal uitbren gen over de betrekkingen tussen de R.K. Kerk en de Staat. De bespreking met Tito duurde van des ochtends 10 uur tot de mid dag. Hoewel niets medegedeeld werd over de behandelde onderwer pen, ziet men in de bespreking een poging om tot verbetering van de be trekkingen tussen kerk en staat te komen. Bindende loonregelin? voor vissers Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans een bindende regeling vastgesteld van de loon- en arbeids voorwaarden voor de bemanningen van'de trawlloggers. Het college heeft het garantieloon bepaald op f 50.— en een afrekeningsperiode van vier weken. De betaling van vacantietoe- slag zullen de partijen na onderling overleg moeten regelen. De regeling gaat in per 1 Januari 1953. Suikerbakker stak kleren van zijn vrouw in brand. Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie voor de Amsterdamse rechtbank tegen de 54-jarige suikerbakker W. C. K., die in de nacht van 8 op 9 November op zoek geweest was naar zijn weg gelopen vrouw. Hg hoorde, dat ze een kamer had in de Potgieterstraat te Amsterdam, maar trof haar niet thuis. Toen stak hq haar kleren in brand en verdween. Het vuurtje werd spoedig ontdekt en geblust. Er staat vijftien jaar op brand stichting, zei de officier, maar er zijn bü deze verdachte verzachtende omstandigheden. De rechtbank zal 22 Januari uit spraak doen. Voor zover het oog reikt is de Gouwzee weer een Ijsvlakte. Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen, hoewel de tramboot naar Marken nog vaart. VUILSPUITERIJ IN ZAAK MENTEN. Onwaardig gebruik van politieke invloed? Voor het begin van de Donderdag middag gehouden raadsvergadering van Bloemendaal, heeft de wethouder van onderwijs, mr. F. P. Th. Rohiing, een verklaring afgelegd over wat hij noemde „de verbijsterende gang van zaken en verdachtmakingen, waarvan ik als oud raadsheer-commissaris bij het Bijzonder Gerechtshof, de laatste tijd ben blootgesteld". „Een vroegereinwoner van Bloe mendaal, P. M. Menten, is mijns in ziens terecht door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam en later door de Raad van. Cassatie in Den Haag veroordeeld", zo vervolgde mr. Roh iing. „Hoewel ikzelf niet heb behoord tot degenen, die hem veroordeelden, heb ik in opdracht van prof. J. A. van Hamel, de president van het Bijzon- Churchill in Washington De Britse eerste minister, Churchill, is Donderdag te Washington aangeko men. Hij zou besprekingen voeren met president Truman alvorens hij Vrijdag naar Jamaica zal vertrekken. Op het vliegveld werd hij verwel komd door de minister van buiten landse zaken, Acheson, en sir Roger Makings, de nieuwe Britse deur. WERKLOZEN HEBBEN WEER HOOP. Ook de Ambachtsschool in het middelpunt der belangstelling In St. Maartensdijk met zijn meer dan honderd werklozen is de „fabriek" reeds nu een begrip geworden, de fabriek namelijk van de N.V. Mabovlas, die in de loop van dit jaar als alles goed gaat in deze plaats gebouwd zal worden! De mannen, die van de „werkloosheidswet trekken" praten er alledag over en hun vrouwen nie4 minder, vooral nu de sneeuw en de vorst alle D.U.W.-arbeid onmogelijk hebben gemaakt. Om van ruim drie tientjes werkloosheidsuitkering met een gezin van vier kinderen in deze tijd rond te komen is een moeilijk karwei en daarom zette de vrouw van A, J. van Riet in het kleine huisje aan de Hogeweg te St. Maartensdijk, toen we met haar man over de nieuwe industrie spraken, de radiodistributie wat harder om naar het weerbericht te luisteren: „De koude houdt aan Met andere woorden: voorlopig géén werk. Haar man is een van hen, die al hun hoop op de „fabriek" hebben gevestigd: „Stel je voor, elke dag nor male arbeid, niet meer in kampen en elke avond thuisV' Adr. Luijk uit St. Maartensdijk, die eveneens werkloos is, ziet de fabriek ook als een uitkomst. „Eerder nog dan de herverkaveling, want dat is maar werk voor een poos. Ondertus sen is de mechanisatie in de landbouw weer verder en dan zitten we na af loop weer met hetzelfde. Bovendien raken we bq herverkaveling allemaal ons kleine lapje grond kwijt, waaruit we nu nog wat halen, terwijl we als fabrieksarbeider in de zomer nog wat voor eigen gebruik kunnen telen". Een merkwaardige opmerking, die raak en zuiver aangeeft, hoezeer het eiland Tholen een agrarisch gebied is en hoezeer het toe te juichen is, dat de nieuwe industrie van St. Maar. fcensdtjk vlasbewerking met bouw- platen-productie aan de landbouw is verwant. Men klaagt overigens niet veel on der de werkloze landarbeiders, doch één klacht komt steeds terug: het duurt soms drie of vier weken vóór de werkloosheidswet-uitkering uitbe taald wordt. Al die weken moet je dan maar zien, dat je er komt, „maarzo zei ons voorzitter Koopman van de 1 andarbeidersbond, „wij vliegen niet naar het stadhuis om relletjes te schoppen, zoals in Groningen. We wachten af. We be grijpen ook wel. dat de vele werklo zen in de winter bij de betrokken in stanties een grote drukte veroorza ken. Toch is het wachten onplezie rig". En de voorzitter kan er over oordelen, want ook hij is zonder werk...... Best te spreken zijn de mannen over hun burgemeester: „HU heeft het dan toch maar voor elkaar gekre gen!" En weer praten ze over ae toe komst, over de fabriek, die de elk jaar terugkomende periode van „ge daan" uit de wereld kan helpen, en over de ambachtsschool, die in St. Maartensdijk komt, waar hun jon gens naar toe zullen kunnen. „Vroe ger dacht je daar niet aan, want Bergen- op Zoom was te ver en daar om niet te betalen voor ons-soort mensen". PRACTISCH. Voorzitter Koopman is echter een practisch man, die zijn pappenheimers kent: „Als de fabriek nou maar slim is. Dan moet de directie een premie op het loon inhouden met de bepa ling, dat het recht daarop vervalt als de arbeider ongemotiveerd ontslag neemt omdat hij bijvoorbeeld bij de zilverulenpluk een paar cent meer kan verdienen (Vervolg op pag. 2), der Gerechtshof te Amsterdam, aan het gerechtelijk vooronderzoek mee gewerkt". „Na de veroordeling van Menten volgde een vloed van verdachtmakin gen en vuilspuiterij aan het adres van de Bloemendaalse B.S., de politie, het bureau van het beheersinstituut, de destijds in Bloemendaal woonachtige advocaat-fiscaal, mr. Besier, de burge meester van Bloemendaal en de Com missaris der Koningin. Zij allen heb ben zich volgens deze verdachtmakin gen schuldig gemaakt aan diefstal, heling, verduistering, moordaanslag, meineed, enz. Van dit alles is niets overgebleven. Nu wordt de hoofd- en waarschijnlijk slotaanval op mij als raadsheer-com missaris gericht Mijn lijdzame hou ding heb ik nu laten varen". AANVAL OP Mr. KORTENHORST. „Ik ben niet van plan mij ran mijn goede eer te laten beroven door een politiek delinquent en zijn aanhang, ook niet als zich onder hen bevindt de voorzitter der Tweede Kamer, die zijn diensten bewijst aan deze politie ke delinquent, en die naar mijn me ning, op onwaardige en onbehoorlijke manier van zijn politieke invloed, die hij uit anderen hoofde heeft, gebruik maakt. Ik verzet mij, aldus mr. Rohiing, tegen de leugenachtige mededelingen van de door de substituut-officier van justitie te Amsterdam, jhr. mr. A. Rei gersman. aan de pers verstrekte in lichtingen. Tegen hem heb ik reeds een strafklacht ingediend bij de offi cier van justitie en een aanklacht bij de minister van justitie. De Bloemen daalse raad zowel als de ingezetenen, die op zo schandelijke wijze zijn ge noemd, hebben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg", aldus besloot mr. Rohiing zijn verklaring. De wethouder van publieke werken, A. van Geluk, deelde vervolgens me de, ondanks alle beschuldigingen aan het adres van mr. Rohiing niet in het minst te zijn geschokt. De heer Van Geluk zeide ervan overtuigd te zijn, dat mr. Rohiing alles wat hij heeft gedaan naar beste kunnen en weten heeft behandeld. Een vaste luchtlijn over de Noordpool. Volgens het te Oslo verschijnende blad „Aftenposten" is de Scandinavi sche Luchtvaartmaatschappij (A.A. S.) van plan een passagiersdienst op* Japan te openen, welke via het Noordpoolgebied zal gaan. De eerste twee vluchten zullen in Mei a.s. worden gemaakt. De achtjarige Douwe R. de Jong uit Ulst, die zich met een vriendje op het nog zwakke ijs begaf van de Brede Vaart aldaar, is er doorgezakt en verdron ken. MEER WIND. Geldig tot Vrijdagavond: In de ochtend hier en daar wat mist. In de loop van de dag toe nemende bewolking met in het Noor den en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid ea Zuid-West. Overwegend lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1