NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN KEES BROEKMAN EN VAN DER VOORT WINNAARS IN HAMAR MARKTBERICHTEN DONDERDAG 8 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afscheid bij de P.ZF.M. Het personeel van de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electnciteits- Maat schappij in Zeeuwsch-Vlaanderen heelt afscheid genomen van de heei J. de Ridder, arbeider voor bijzonde re diensten in de centrale te West dorpe, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heen ging. Hij werd namens de directie toegesproken door de hoofdingenieur, ir. A. P. Lindenbergh, die hem dank bracht voor zijn toewijding en arbeid In gelijke geest spraken de heer C Keiler, technisch hoofdambtenaar en de bedrijfsingeniéur ir. J Langebaerd Namens het personeel bood de heei J. A. Verdoorn een fauteuil aan De heer H Voorhans sprak namens de personeelsvereniging en overhandigde een aandenken De heer M. J Nijs- sen offreerde een fles met goudvissen Tenslotte sprak de chef van de heei De Ridder, de heer J. Versluys. die de scheidende dankte voor de pretti ge samenwerking en die mevrouw De Ridder bloemen aanbood. Vergadering afd. Zeeland „Het Nederlandsche Trekpaard" Vrijdag 23 Januari a.s. komt de af deling Zeeland van de Koninklijke Ver. „Het Nederlandsche Trek paard" te Goes in gewone algemene vergadering bijeen. Naast de jaar verslagen staan enkele verkiezingen op de agenda, o.m. wegens periodie ke aftreding van de hoofdbestuursle den, de heren J. Q. C. Lenshoek en M. A. B. Puijlaert. Voorts noet het reglement worden aangepast aan de nieuwe statuten van de Koninklijke Vereniging, terwyl er ook een be stuursvoorstel aan de orde komt om de heer P. A. Stallaert te Klooster- zande tot erelid te benoemen. Voorafgaande aan deze vergade ringen, zullen weer de gebruikelijke kringvergaderingen worden genou- den, nl. op 10 Januari te Tholen, 12 Januari te Hulst, 14 Januari te Oost- burg, 15 Januari te Kortgene, Zie- rikzee en Middelburg, 17 Januari te St. Philipsland en 20 Januari te Goes Hier zal o.m. het eventueel combine ren van merriepremiekeuringen en veulenkeuringen worden besproken. Middelburg AANWINSTEN O.L.B. Het boekenbezit van de Openbare Lees-aal en Bibliotheek te Middel burg werd aangevuld met de volgen de werken: Bruyn, Simon en Johan nes; Dijk-Has, Ik heb alleen maar gekekenFabricius, Langs de Leie; Havank, „In memorlam de Schaduw"; Van der Linden, Moeder; Van Rossum, Een lied in een vreemd land; Gibs, Het leven rooft; Motley, Klop maar op 'n deur: Kennan Raw- lings, Maan icht over FloridaSem per, De nalatenschap van Sherlock Holmes; Söderholm, De gebroeders Anckarberg; Campbell Barnes. With all my heart; Shute, A town like Alire; Carson, De wereldzee, Hel- fritz, Chili; Holmsen, De lokroep van Tahiti; Jung.e, Jungle dokter; Van der Plas, Twee emmertjes wa ter halen; Rademaker., Geheimen tussen hemel en aarde; Schill'ng, Tijgermensen; Smith, Naar de voor hof van Tibet; Vencken, Tussen oer wouden en vulkanen; Wanders, In het rijk van zon en sterren. In de maand December' werden 3752 boeken uitgeleend, waarvan 770 studieboeken. De leeszaal werd bezocht door 648 personen. „ANIMO" BESTAAT 20 JAAR De Chr. Kweekschoolvereniging „Animo" te Middelburg bestaat dit jaar twintig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt op 23 Janu ari een feestavond gegeven met op voering door leerlingen van het be kende toneelspel van Henk Bakker „Adel in livrei". „MEDIO" HEEFT EEN CLUBHUIS. De Middelburgse gymnastiek- en schermvereniging „Medioburgum" is een eigen clubhuis rijk geworden, een pand, aan de Spanjaardstraat, dat zo gezellig mogelijk wordt in gericht, waar gelegenheid is tot het opbergen van toestellen, cos tumes, e.d., en waar extra repetities, vergaderingen en contactavonden kunnen worden gehouden. Dit club huis krijgt ook een naam; het be stuur heeft voor de origineelste een prijs uitgeloofd. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: M. de Nooijer-de Visser, z.; A. Louwerse-v. Eijzeren, d.: A. B. Neuf- église-Schuilwerve, z.\ J. A. Baart-van Talen, z.; J. M. Peene-43uijs, d.; J. E. Aerts-Bostelaar, z.; G. H. van Vlier-Co- sijn, d.; P. E. Pattipeilohij-Suurland, z.; P. H. Joosse-de Kuiter, d.; J. A. A. Boon- Julianus, z.; C. Verhage-Louwerse, z.; G. van Voorst-Zandjans. d.; A. S. S. Huïs- kes-Boonstra, d.; H. C. Addink-Scholt, z.; A. Wiessner-Willemse, z.; J. van Hoe- pen-Lameijn, d.; E. van Langeraad-Ge- leedst. z.; A. W. Birnie-Wolfson, z.; S. C. van Belzen-Van Oorschot, d. Ondertrouwd: P. Huibregtse. 24 j. en G. H. van Helvolrt, 21 j.; C. Adriaanse, 24 j. en C. Joziasse. 13 j. Getrouwd: W. J. van de Voorde, 24 j. en M. Labruijére, 21 j.; H. J. M. Sies, 52 j. en A. de Voogd, 33 j. Overleden: M J. van de Kreke, 80 j., wed. van G. H. van Soest; M. Corré, 77 j., geh. met J. C. Sinlce; N. van der Meu- len, 99 j., wed. van J. van der Kloet; C. P. Lavooij, 47 j.; W. Goedbloed, 44 j„ geh. met A. Wondergem; S. de Witte. 62 .i„ geh. met C. Kluijfhout. O.- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: R. LooiseWijsveld, d.; P. C. van de Wege—Kornelis, z.; C. Faase— Heijmans, z.; A. J. HenderikxReijerse, z.; L. SinkeMeyers, z.; P. Kloosterman —de Koeijer, z.; A. Stroo—Labruijére, d. Ondertrouwd: B. Kroon, 24 j. en P. D. Strobos. 21 j.; J. De Kam. 22 j. en C. Coesijns. 21 j. Getrouwd: G. Dlngemanse, 25 j. en N. Mauer. 24 j.; P. S. Marinussen, 27 j. en L. Koole, 24 j. Overleden: L. Vercouteren. 39 jr.; S. Slokkers, 85 jr.. wed. van C. Dogge; W. Kasteleljn, 81 jr.; A. W. van Vlaanderen. 77 jr., echtg. van J. K. Pieterse. Officiële publicaties VLISSINGEN. HINDERWET. VERDAGING DER BESLISSING OP EEN VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. der gemeente Vlissingen, ge let op het verzoek, onder dagtekening van 31 October 1952 ingediend door R. Pol te Vlissingen waarbij vergunning wordt ge vraagd tot het oprichten van een slage rij, waarin zal worden geplaatst een worstmachine, welke wordt gedreven door een electromotor van 3 P.K. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie B no. 1565 ged., plaat selijk gemerkt Bloemenlaan no. 30; over wegende. dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen, binnen de termijn, bepaald in art. 8, eerste lid. der Hinderwet, op grond dat het tech nisch onderzoek nog niet is beëindigd; gelet op art, 8, tweede Ud, der Hinder wet; besluiten: de beslissing op voor meld verzoek te verdagen. Vlisisngen. 30 December 1952. Vlissingen EXAMENS TYPEN EN STENOGRAFIE. Bij de onlangs aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool te Vlissingen gehouden examens voor machineschrijven en stenografie slaagden de volgende candidaten: Voor kantoortypist(e) 120 aansla gen per minuut: de dames F. Back, R. Bouwman, J. de Croo, K. Geluk, I. Gel jon, M. Kloeg, C. Leynse, D. Man- naart, L. Ovaa, C. Osté, M. de Rijke, W. Sinke, A. J. C. Sanderse, J. v. Splunder, C. Stoutjesdijk, M. Tax, I. Vogel, P. Vos en de heren J. Andries- sen, J. Lukasse, K. Pervoost, D. Roel- se, M. Schoenmaker, J. Weststrate. Voor kantoortypist(e) 175 aansla gen per minuut: mej. P. Adriaanse. Voor Stenografie systeem „Groote" 130 lettergrepen per minuut, de da mes: P. Adriaanse, W. Sinke, P. Vos. Oostkapelle VERGADERING C.B.T.B. Dezer dagen kwam de afdeling Oostkapelle van de C.B.T.B. in ver gadering bijeen onder leiding van de heer Haandrikman. Na een openings woord van de voorzitter, sprak de se cretaris van de C.B.T.B., drs. J. J. Knibfae, over het onderwerp „De dui vel op het boerenerf". Spreker zeide, dat door de ontsluiting van het lat- teland het boerenbedrijf en -gezin in contact zijn gekomen met de bui tenwereld, waardoor er een zekere onrust inplaats van de vroegere rust op hét platteland is gekomen. Vooral na de tweede wereldoorlog is een en ander veel verergerd. Door mechani satie en gebruik van kunstmest Iepen we gevaar ons minder afhankelijk te gaan gevoelen van God, aldus spre ker. Na een diepgaande bespreking over dit onderwerp, kwam tenslotte de vorming van een reservefonds voor de Zeeuwse C.B.T.B. ter sprake. O en W -Souburg GYMNASTIF,KUITVOERING ASTROW. De gymnastiekvereniging Astrow te Souburg houdt Zaterdagavond haar jaarlijkse adspirantenuitvoering in ,.De Zwaan." Het programma ver meldt niet minder dan 22 nummers. De uitvoering voor de senioren zal plaats vinden op Zaterdag 7 Maart. De loop der bevolking VEERE. Het zielental van de gemeente Veere nam in het afgelopen jaar toe met 5. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 1055 (537 m. en 518 vr.), Dit aantal vermeerderde door geboorte met 20 (9 m. en 11 vr.) en door vest'ging met 43 (IS m. en 25 vr.); het ver-minderde door overlijden met 8 (6 m. en 2 vr.) en door vertrek met 50 (22 m. en 28 vr-.). Op 31 December 1952 bedroeg het in wonertal dus 3060 (536m.en 524 vr.). Er werden in 1952 4 huwelijken vol trokken. Er werden 2 echtscheidin gen ingeschreven. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Het zielental van de gemeente Nieuw- en St. Joosland nam in het af gelopen jaar toe met 15. Op 31 Dec. 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 1272 (659 m. en 613 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboor te met 34 (20 m. en 14 vr.) en door vestiging met 37 (13 m. en 24 vr.); het verminderde door overlijden met 5 (2 m en 3 vr.) en door vertrek met 51 (22 m. en 29 vr.). Op 31 Decem ber 1952 bedroeg h"t inwonertal dus 1287 (668 m. en 619 vjv). Er weiden in 1952 6 huwelijken voltrokken. ZOUTELANDE. Het zielental van c:e gemeente Zou- telande nam in het afgelopen jaar af met 26. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal ingezetenen 1010 (522 m. en 488 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 22 (9 m. en 13 vr.) en door vestiging met 94 (47 m. en 47 vr.); het verminderde door overlij den met 9 (7 m. en 2 vr.) en door ver trek met 133 (69 m. en 64 vr.). Op 31 December" 1952 bedroeg het inwonertal dus 984 (502 m. en 482 vr.). Er werden in 1952 9 huwelijken voltrokken. SEROCSKERKE (W.). Het zielental van de gemeente Se- rooskerke <W.) nam in het afgelopen jaar af met 13. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal Ingezetenen 1733 (845 m. en 888 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 35 (19 m. en 16 vr.) en dor vestiging met 41 (16 m. en 25 vr.); het verminderde door overlijden met 14 (8 m. en 6 vr.) en door vertrek met 75 (36 m. en 39 vr.). Op 31 December 1952 bedroeg het inwonertal dus 1720 (836 m. en vr.). Er werden in 1952 11 huwelijken voltrokken. Provinciale Almanak voor 1953 verschenen DITMAAL IN HET ROOD GEKLEED De Provinciale Almanak voor 1953 is verschenen, de 29e editie van het voor zeei velen in de provincie on misbare naslagwerk, dat ditmaal in een helder-rooa bandje is gestoken Hij is wederom samengesteld door mr J K. Munters, hoofd-commies dei tweede afdeling van de provinciale griffie en gedrukt en uitgegeven door Littooy en Olthoff te Middelburg Deze almanak wordt ieder jaar om vangrijker het aantal pagina s is nu weer uitgebreid van 627 tot 648 hetgeen er het beste bewijs van is, dat bij ieder jaar ook vollediger wordt. De inhoud van de diverse ru brieken. die tezamen een veelzijdig beeld geven van de provinciale „huis houding". is nauwkeurig bewerkt en aangevuld met de nieuwste gegevens, terwijl deze rubrieken werden uitge breid met bijzonderheden over de te lefoon en radiodistributie, de Bescher ming Bevolking, de rijksdienst vooi het wegverkeer, de onderscheidene ambtenarenbonden, de Alg. Ned Agrarische Bedrijfsbond, het Alge meen Landbouw Emigratiecomité en de Huuradviescommissie. Voor het eerst verschijnen ook de R.K. Vlas sersschool te Eede en de Stichting .Bevordering en exploitatie van R-K vlassersseholen in Zeeuwsch-Vlaande ren" Er zijn meer bijzonderheden over het Arbeidsbureau opgenomen, terwijl de gegevens over het land bouwonderwijs overzichtelijker zijn gerangschikt Het uitvoerig alphabe- tisch register maakt de almanak han dig hanteerbaar Eind December telde Zeeland 4551 werkbazen. Eind December stonden bij de Ar- beidsbureaux in totaal 166.020 weik- loze mannen geregistreerd, waarvan er 31.357 tew ;rk gesteld waren bij een Duw-object of bij een gemeente lijk werkverruimingsobject- Eind No vember was dit totaal 129.560. waar van 30.186 Duw-arbeiders. Eind December 1951 bedroeg het aantal werkloze mannen ii. Nederland 145.383. In Zeeland waren eind December 1952 4551 werklozen ingeschreven te gen 1595 eind November en 3377 eind December 1951. De normale seizoen stijging van de werkloosheid in de maand December werd versterkt door het natte weer en de afloop van vele landbouwwerkzaambeden. die tenge volge van het slechte wee" in Novem ber niet gereed waren gekomen. Nieuw hoofd Christelijke school te Moriaansh >of d Dezer dagen is in de Chr. Nat. School te Morlaanshoofd, gemeente Kerkwerve, het nieuw benoemde hoofd, de heer J. van der Vegt, geïn stalleerd. Voor deze bijeenkomst be stond zeer veel belangstelling. Tairy- ke sprekers, onder wie burgemeester S Francke, voerden het woord en wensten de heer Van der Vegt en het schoolbestuur geluk. De heer Van der Vegt verklaarde al het mogelijk te zullen doen om de school en het on derwijs oo hoog peil te handhaven. Waar zijn onze schepen Almkerk 6. v. Frem. n. Adelaide. Aludra 6 v. Aden n. Rott. Calt Delft p. 6 Z. v. Kreta n. Rott. Calt Utrecht p. 6 Kreta n. Rott. Diemerdijk 5 te San Franc. n. Rott. Grootekerk p. 6 Burlings n Beira. Heemskerk 7 te Pt Soudan n. Beira. Laurenskerk 7 te Karachi n. Rott. Lekkerkerk 7 v. Suez n. Calc. Leopoldskerk 7 v. Rott. te Bahrein Leuvekerk p. 6 Perim n. Rott. Lindekerk 7 v. Koweit n. Khorramsh. Lutterkerk p. 6 Vecchia n. Basra. Molenkerk 6 v. L. Marq. n. Durban. Oranjestad 6 4.30 m. O.N.O Fayal n. Amsterdam. Tiba 6 t.a. Sao Franc. n. Rott. Laertes 6 v. Aden n. Makass. Willem Ruys 8 te Suez venv. n. Rott. Nieuws Noiedop 9 Het Amerikaanse .leger deelt mede. dat sinds het begin van de oorlog in Ko rea 46.000 Amerikaanse militairen in de V.S. zijn gedeserteerd Op 11.000 na wa ren echter allen teruggebracht of uit zichzelf teruggekeerd. 0 David Weintraub. directeur van de af deling Economische Ontwikkeling bij de V.N.. die door een Amerikaanse con grescommissie beschuldigd was van com munistische sympathieën, heeft Dinsdag ontslag genomen Hij wil vrij zijn „om de noodzakelijke beschermingsmaatrege len tegen deze laster" te kunnen nemen 0 De „Zuiderkruis" vertrekt heden met 609 Nede indse passagiers naar de Unie van Zuid-Afrika D» „Zuiderkruis Is het eerste van zes emigrantenschepen, welke dit jaar naar verwacht wordt een record aantal emigranten naar Zuid-Afrika zullen brengen. 0 Woensdagochtend vroeg werd te Brus sel een aardschok gevoeld. Muren en vensters trilden en op sommige plaatsen kwamen meubels in beweging. Het cen trum van de bevirg moet 700 km. Zuid oost van Midden-Italië hebben gelegen. 0 De nauwe betrekkingen tussen de ge meente Velzen en de visserij, hebben er toe geleld, dat B en W. van Velzen de raad hebben voorgesteld een bijdrage ineens van 10.000 gulden te verlenen voor de bouw van een nieuw hospitaal-kerk schip. KERKNIEUWS. GER. KERKEN. Tweetal te Middelharnis: J. B. van Mechelen te Oostburg en G. C. Mun- tingh te Bergentheim. WIELRENNEN Startgeld en daggaranties in Ronde van Nederland Zoals bekend heeft Kees Pellenaars enige dagen geleden verklaard, dat „zijn Tour-ploeg" niet aan de Ronde van Nederland zal deelnemen, wan neer de organisatoren bij hun voorne men blijven om ditmaal geen start- geld te geven Het comité Ronde van Nederland wijst er echter op. dat Nederlandse renners in buitenlandse nationale ronden nog nooit startgeld hebben ge noten De opmerking van Pellenaars, dat de organisator-en zonder startgel- den geen buitenlandse renners van naam zullen krijgen, wordt gelogen straft door de historie. In de laatste drie jaar, is er bovendien, op één uit zondering na. aan geen enkele buiten landse renner ooit startgeld gegeven Naar aanleiding van de opmerking van de voorzitter der Belgische wie lerbond. dat de Belgen slechts een sterke ploeg naar de Ronde van Ne derland zullen afvaardigen, wanneer een redelijke daggarantie verzekerd is, zegt het -omité. dat die redelijke garantie inderdaad is verzekerd. Iedere deelnemer aan de Ronde van Nederland ontvangt een daggarantie van f 50 Daarvan moet dan wel f 20 worden afgetrokken voor levenson derhoud, maar het bedrag van f 50 ligt dan oók hoger dan de daggarantie in de zwaarste van alle ronden, de Tour de France, waarvoor Nederland se renners ook nimmer startgeld heb ben gekregen of krijgen zullen. BOK^FN Holland-België op 2 Mei te Vlissingen. De te Vlissingen te houden Neder landBelgië boksontmoeting zou aanvankelijk plaats vinden op Zater dag 14 Februari. Daar de kampioen schappen op die datum nog niet zijn afgewerkt, zal deze wedstrijd nu plaats vinden op Zaterdag 2 Mei. Op Zaterdag 14 Februari zal nu D.O.S, in het Concertgebouw uitko men tegen een Haagse boksploeg. ATHLFlIEK STAF DOBBELAERE EN PIET VAN ACKER IN CROSSPLOEG. Zondagmiddag zal te Oostkamp bij Brugge een cross-wedstrijd worden gelopen. over 11 km. Door de Neder landse Athletiek Unie zijn behalve v. d. Zande en Besters aangewezen de Zeeuwsch-Vlaamse lopers Staf Dob- belaere en Piet van Acker uit Schoon- dijke en Chdzand 0 In Parijs worden proeven genomen met een glazen schoolbord, dal dof groen geschilderd is. Men wil er van de zwarte borden af! 0 De pianiste Pia Beck is overwerkt en zal op doktersadvies rust moeten nemen Zij zal deze „gedwongen vacantie" in een rustig plaatsje in het Oostenrijkse berg landschap gaan doorbrengen. NOREN EN HOLLANDERS OP HET IJS. Fraaie prestaties van Kokkie van der Eist te Aalsmeer. Zowel in Noorwegen ais in ons land bonden gisteren kampioenen de schaatsen onder om er aan wedstrijden deel te nemen. In Aalsmeer werden nationale langebaanwedstryden gehouden over 500, 1500 en 3000 meter, ivaarby de Rotterdammer Kokkie van der Eist een zeer goed figuur sloeg door de 500 meter te winnen in de fraaie tyd van 49.8 see. In Hamar, tij dens de wedstryd HamarNederland, waarvan slechts een gedeelte werd verreden, presteerden Kees Broekman en Wlm van der Voort het om sa men de eerste plaats van de 1500 meter te bezetten in 2.20.6, een zeer snel le tyd, die perspectieven opent! Nadat Maandag de wedstrijd Ha marNederland al was uitgesteld, omdat de temperatuur- was gedaald tot 27 graden onder nul, werd dan gisteren een begin gemaakt met de wedstrijd bij een ideale temperatuur van 13 graden. Slechts een 1500 meter stond thans op het programma, waarbij Kees Broekman tegen Overby reed en Wim van der Voort tegen Ivar Mar- tinsen, de grote man van Hamar. Kees sloeg Overby met groot ver schil; hij reed zo voortreffelijk dat hij de snelle tyd van 2 min. 20,6 sec. liet noteren. Wim van der Voort startte iets langzamer dan zijn tegenstander Martinsen, maar hij reed een voor tref felylce voorlaatste ronde en sloeg de Noor met bijna 2 seconden in de zelfde tjjd als Kees Broekman had gemaakt, 2 min. 20,6 sec. Huiskes, Maarse, Charisius en Van 't Oever reden zeer verdienstelijk en maakten zulke goede tijden, dat de ploeg van Hamar met flink ver schil verslagen werd. Na de eerste wedstr-ijdavond heeft Nederland de leiding met 190.534 punten tegen Hamar 195.200 punten. Eerst de volgende week zal het tweede nummer van deze wedstrijd worden gereden. De uitslag luidt: 1. Kees Broek man en Wim van der Voort, beiden 2 min. 20,6 sec.; 3. Ivar Martinsen 2 min. 22,4 sec.; 4. Anton Huiskes 2 min. 24,3 sec.; 5. Gerard Maarse 2 min. 26,1 sec.; 6. Sornbroem 2 min. 26,3 sec.; 7. Jan Charisius 2 min. 27,8 sec.; 8. Overby 2 min. 28,3 sec.; 9. Sandvik 2 min. 28,6 sec.; 10. Frang 2 min. 28,9 sec.; 11. Van 't Oever 2 min. 29,3 sec.; 12. De Graaf 2 min. 30,4 sec. Als 14e eindigde Henk Schuier in de tijd van 2 min. 32,4 sec. Klaas Schenk, de trainer van de kernploeg, heeft aan het bestuur van de K.N.S.B. voorgesteld om by voortdurend vriezend weer op korte termijn een internationale wedstryd in Neder-land te houden waarvoor dan ook een aantal Noorse rijders onder wie Martinsen en misschien Andersen zou worden uitgenodigd. Vandaag zal het bestuur van de K. N. S. B. de mogelijkheden van een dergelijke wedstrijd bespreken. VEILING GOES. Spruiten 2351. Rode kool 6—12. Sa- voye kool 9.50—18. Boerekool 15—17 Witte kool 55.50. Uien (afw,9. id. stek 5—6. Peen 7—10. Witlof <B afw.) 42—45. Kroten 5—10. Sjalotten 14. Ramenas 11 Prei 36. Knolselderij 1415, Bericht handelaren. Kipeieren 13 ct., poelje-eieren 11 ct., eendeieren 10 ct.. kalkoeneieren 20 ct., ganseieren 30 ct. VEILING TERNEUZEN. 7 Jan. Knolselderij per bos 614. Boe rekool 11—14. Kroten 10, Rode kool 2— 13. Savoye kool 10—15. Witte kool 6—8 Peen 36. Waspeen 17. Prei 3643. Prei 2e soort 31. Knolselderij per kg. B 1617 C 812. Spruiten 42—61 Spruiten afw 23. Uien 2e soort 13—14. Uien afwijkend 1112. Witlof 6380 Appelen: Brabantse Bellefleur 48. Bramley Seedling 35. Eerste internationale televisie-uitwisseling. Geslaagd K.R.O.-imtiatief Met de uitvoering van de televisie opera „Amahl en de nachtelyke be zoeker" door de K.R.O.-televisiestat, voor de lens in de Hochbunker in het hart van Hamburgs Heiligengeistleld, is' Maandagavond de eerste belang rijke internationale uitwisseling op televisiegebied tot stand gekomen. Zaterdagavond vertrok de gehele televisiestaf met solisten, waaronder de elfjarige „Piet" uit Amsterdam, die de rol van het kreupele jongetje vervulde, en Scapinoballet en requi- sieten naar Hamburg. Voor de Duit se televisiestaf was dit het eerste opera-exneriment en tevens het eer ste internationale programma. De opera werd in de Nederlandse taal uitgezonden en de reacties van Duitse zijde betreffende het volgen van de tekst waren zeer gunstig. Mies Bouwman, de Nederlandse om- roepster kondigde echter het pro gramma eerst in het Duits aan. De Gouwzee ligt weer dicht Zaterdag dorpentocht in Waterland? De Gouwzee tussen Monnikendam en Marken is, voor zover het uog reikt, weer een ysvlakte. De tramboot vaart nog. maar verwacht wordt, dat de verbinding met de vaste wal spoe dig zal worden verbroken. By Mon nikendam is men druk aan het ijszei- len. Kleine bootjes hebben al proef tochten gemaakt, hoewel het eiland Marken nog niet kon worden bereikt. Er zjjn reeds voorbereidingen ge troffen Zaterdag een dorpentocht in Waterland te houden. Daar het jjs nog niet overal betrouwbaar is, kon den nog geen definitieve besluiten worden genomen. VEILING KAPELLE. 7 Jan- Exportveiling. Appelen: Goud- reinetten A 22. BC 15.70—15.80. I gr. 20.50. 1 12.70- .20. 11 7.10—7.20. K 14.50—15 Zure Bellefleur I gr. 15.70. 1 9.10—10.30. H 4.20. Golden Delicious K 17.40—20 Zoete Ermgaard I gr. 33.30 t 28.20. 11 16.10. K 25.30. Peren: Oieser Wildeman 1 gr. 2330. I 17—17.70, II 7.80. Winter- louwtje 1 gr 8.90. 1 6. Kleine veiling- Appelen: Cox Orange Pippin 68 Goudreinetten 10—18. Jona than 1622, Zure Bellefleur 7. Zoete Ermgaard 15. Hollands zoet 1221. Gol den Delicious 11. Peren: Gieser Wilde man 8—22. Pondspeer 7—8. Comtesse de Paris 6—18. Josephine de Malines 8 Klei- peer 3—12. Saint Remy 7. Groenten: Rode kool 4.50—8. Spruitkool 3145, Witte kool 4, Savoye kool 6 Kool rapen 3. Uien (stek) 5.50—8. Breekpeen 10. Bloemkool 819. VISMIJN TE BRESKENS. 7 Jan. Schar, aanvoer 239 kg- 6974. Sohardljn, aanvoer 7626 kg„ 18—33. Ha ring. aanvoer 200.000 kg„ 23—20. Vond prof. Corematu: in Nice tweede „Avondmaal" De heer Van Beuningen eist schadevergoeding Vond prof. dr. Coremans in de villa van Han van Meegeren te Nice een tweede exemplaar van „Het Laatste Avondmaal" Dit dubieuze punt in het proces tussen de Rotterdamse kunstverza melaar Van Beuningen en prof. dr Coremans, directeur van het labora torium der Belgische musea te Brus sel, zal wederom naar voren komen. Op 21 Januari a.s. komt dit proces voor de 8ste kamer van de civiele rechtbank te Brussel. De heer Van Beuningen eist een schadevergoeding van fr. 100.000.In de dagvaar ding wordt prof. Coremans beschul digd van een „quas:-delict", een uit drukking, die de Nederlandse wet niet kent Ze komt ongeveer overeen met hetgeen in ons land een on rechtmatige daad wordt genoemd. De „quasi-delictuele' handeling van prof. Coremans zou er oorzaak van zijn, dat het schilderij van Van Beu ningen (Het Laatste Avondmaal) nog steeds wordt toegeschreven aan Han van Meegeren, hetgeen het be zit van de heer Van Beuningen vol komen deprecieert. De bewijsvoering van prof. Core mans wordt gesteund door het feit, dat hij te Nice een tweede exemplaar van Het Laatste Avondmaal vond De juistheid van deze vondst wordt echter o.a. door de Belgische kunstexpert Jean Decoen in twij fel getrokken. Decoen beschuldigde prof. Coremans er destijds zelfs open lijk van een tweede exemplaar in Amsterdam te hebben doen schilde ren en dit naar Nice te hebben over gebracht. Mocht de wedstryd in Nederland niet doorgaan, dan zullen Anton Huiskes en Kees Broekman Zondag a.s. te Arendal starten en Wim van der Voort en Gerard Maarse in een wedstryd te Drontheim. De andere leden van de kernploeg zullen ver moedelijk aan een junioresontmoetmg. in de omgeving van Hamar te hou den, deelnemen. TL AALSMEER. In Aalsmeer verschenen 52 rijders aan de start. De tweede plaats op de 500 meter r.a Kokkie van der Eist in 49,8 werd bezet door de Amster dammer De Goede in 52.9. Ook de 1500 meter werd in 2.46,4 een over winning voor Van der Eist, als twee de eindigde hier Belt uit Zoelerwou- de met 2.53,4. De 3000 meter werd gewonnen dooi- Van der Pol uit Hil versum, die ditmaal voor het eerst in langebaanwedstrijden meereed. De tijd van Van der Pol was 5.55,- hij werd gevolgd dooi" Van der Eist in 5.57,8. In het totaal-klassement bezette Kokkie van der Eist de eer ste plaats met 165 punten, 2e was Vermeulen met 171.300 en 3e Belt met 171.933 punten. TURNEN Stedenontmoeting zonder Middelburg. Daar Middelburg niet in staat blijkt om een behoorlyke vertegenwoordi gende gymnastiekploeg samen te stellen, heeft de Zeeuwse hoofdstad afgezien van deelname aan de ste- jienontmoeting Goes-Middelburg-Vlis singen, welke op Zaterdag 7 Febru ari te Goes zal worden gehouden. Men heeft thans hiervoor in de plaats uitgenodigd de Bredase gym nastiekvereniging „Prins Hendrik", welke de uitnodiging heeft aanvaard. SCHAKEN HET INTERNATIONAAL HOOGOVEN TOURNOOI. De eerste party, die was afgelopen in de tweede ronde van het Interna tionaal Hoogoven schaaktournooi te Beverwijk was die tussen dr. Euwe en de Belg O'Kelly. Na 15 zetten werd tot remise besloten. BILJARTEN HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2. Heden, Donderdagmiddag, begint in de „Harmonie" te Groningen het tournooi om het Europees kampi oenschap cadre 47/2, waaraan deel- fenomen wordt dooi' Jean Galmiche Fr.), Clement van Hassel, titelhou der en René Vingerhoedt (België). Walter Lutgehetmann en August Tiedtke (Did.) en Piet van de Pol, Kees de Ruyter en Henk Metz I Ned. TAFELTENNIS Harangozo won tilel heren enkelspel te Parijs. In een party, waarin hij zich aan- vankelyk zeer tot teleurstelling van het publiek, evenals trouwens zijn tegenstander Marinko, sterk op ver- dedigfen toelegde, heeft de Zuidsiaaf Harangozo in de open Franse tafel- tenniskampioenschappen. te Parijs de titelheren-enkelspel veroverd. De cijfers waren 21-11, 21-12, 14-21 en 21-8. De titel dames-enkelspel werd gewonnen door de Engelse Diana Eowe, die Trudi Pritzi van Oostenrijk in de finale klopte met 10-21, 21-16. 16-21, 22-20 en 22-20. De beide dames leverden een aantrekkelyke stryd. waarbij lange tyd niet te zeggen was, wie de overwinning zou behalen. WANDELSPORT Zeeuwse verenigingen naar Vierdaagse te Apeldoorn Aan de vierdaagse van de Ned. Wandelsportbond, die zoals bekend in Apeldoorn zal worden gehouden, zul len behalve alle Amsterdamse waD- delsportverenigingen ook de Zeeuw se clubs en bloc deelnemen, zoda. nu reeds gezegd kan worden, dat de deel name groot zal zyn. Er zal over drie afstanden worden gelopen. De 30 km. tocht is voor toe ristische wandelaars, de 40 km is bedoeld voor de leeftijdsgroepen van 16 tot en met 20 jaar en de 50 km. voor die van 21 tot 50 jaar. De herinneringen, die de N.WB. zal uitreiken, zullen aansluiten op de be loningen. die de wandelaars in Nij megen in ontvangst hebben genomen. Wanneer een deelnemer dus vijfmaal in N.B.V L-O.-verband heeft gelopen en hij volbrengt dit jaar de N W~B. vierdaagse, dan zal dit in de beloning tot uitdrukking komen. De starturen zijn vastgesteld op 6, 7 en 8 uur. dus enkele uren later dan in Nijmegen. Het bestuur van de vereniging „Gouden Kruisdragers Vierdaagse" te Ede, deelt mede. dat besloten Is bui ten het conflict te blijven, dat gerezen is tussen de N.B.V L.O. en de N.W.B. Het bestuur betreurt het, dat de N. W.B. afzonderlijk een eigen „Vier daagse" gaat organiseren, waardoor de tweespalt al te duidelijk naar bui ten gedemonstreerd wordt. Het bestuur meent op deze gronden aan zijn leden het deelnemen aan de Vierdaagse, uitgeschreven door de N. W B„ sterk te moeten ontraden. Dege nen. die b.v negen maal de Vierdaag se van de NB VLO in Nijmegen hebben gelopen en voor de tiende keer zouden deelnemen aan die van de N.W.B. in Apeldoorn zullen niet als lid van de vereniging „Gouden Kruisdragers" worden toegelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7