De Aga Khan vertelt over zijn werkelijk leven C D BOEK MET „SIBAJAK" VERTROKKEN BIJNA DUIZEND EMIGRANTEN MILITAIREN BENADEELDEN HET RIJK VOOR f 5000.- DONDERDAG 8 JANUARI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN7 HIJ SCHRIJFT MÉMOIRES Jaarlijks betalen zijn volgelingen hem een deel van hun inkomen (Van onze Parijse correspondent). PARIJS. Geen wonder, dat men nooit uit het brandpunt der belangstelling geraakt, als men de man is, die ieder jaar als verjaar dagsgeschenk zyn eigen gewicht in goud ontvangt, die de held is van twee liefdesromans, waarin iedere keer een kleine Frangaise aan zijn hand plotseling tot een duizelingwekkende hoogte opstijgt, en die zich bovendien nog de schoonvader van een Rita Hay worth kan noemen Aga Khan natuurlijk, die sinds tientallen jaren de mondaine kroniek der wereldpers in spanning houdt en die thans op zyn oude dag begon nen is zijn memoires te schrijven. Niet voor het eerst overigens. Reeds als zesentwintig-jarige, in 1908, heeft hy een boek met herinneringen uitgegeven, dat geen groot succes had, omdat de jonge man nog niet veel te vertellen had. Doch in de halve eeuw, die sindsdien voorbfj ge gaan is, heeft de stof zich opgehoopt; niet de stof zyn echter ook de legenden ontstaan, waar de oude Aga Khan zich niet weinig over ergert. Een van de belangrijkste motieven van zyn literaire bemoeiingen is deze legenden te vernietigen. Aga Khan heeft er niets op te gen als men schrijft en drukt, dat zijn paarden hem het laatste jaar meer dan een millioen gulden opge leverd hebben en wel alleen in Enge land want dit schijnt werkelijk zo te zijn. Maar als de oude heer moet lezen, dat zijn badwater in fles sen gedaan en als genezend water aan zijn gelovige volgelingen ver kocht wordt, dan beginnen zijn ade ren toornig op te zwellen. Hij wil dooi JAN BRUSSE. ook niet de rijkste man van de we reld genoemd worden, want dat is niet hij, doch de Nizam van Haidera- bad met een vermogen van meer dan zeven milliard. Zo ver heeft hij het nog niet' gebracht, ondanks zijn suc ces met zijn paarden en ondanks zyn geluk aan de speeltafel. Dat geluk lacht hem weliswaar niet altijd toe, want hij heeft in Cannes en Deauville vermogens gewonnen, maar ook ver loren. DEEL VAN DE GODHEID. Natuurlijk is de Aga Khan niet de verveelde nietsdoener, die hij altijd in de wereldpers schijnt te zijn. In zijn actievere jaren heeft hij een politie ke rol gespeeld en is hij onder ande re president van de Volkenbonds raad geweest. Si Mohammed Shad, zoals hij in het Oosten werkelijk heet, is de nakomeling van de dochter van de profeet, Fatima,, in de 48e gene ratie en daardoor het geestelijke hoofd van de Ismaëlitische secte, die vijftien a twintig millioen zielen kreeg een Zonodig zal regering maatregelen nemen. Op hun verzoek zijn enige verte genwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Specialisten op 6 Ja nuari door de minister van sociale zaken en volksgezondheid in audiën tie ontvangen, om het standpunt der vereniging ten aanzien van de gere zen moeilijkheden met de algemene ziekenfondsen nader uiteen te zetten. By deze bespreking, aldus deelt het ministerie méde, is opnieuw komen vast te staan, dat een aantal bij de Nederlandse Vereniging van Specia listen aangesloten specialisten sedert 1 Januari 1953 weigert ziekenfonds patiënten te behandelen tegen de ho noreringsregeling, welke in 1952 heeft gegolden. Over voortzetting van deze regeling zijn tussen ziekenfond sen en de landelijke specialisten vere niging nog onderhandelingen gaande en laatstgenoemde vereniging ging er mede aceoord dc oude regeling voorlopig voor 3 maanden te conti nueren. De bovenbedoelde specialis ten, aangesloten bij de N.V. V. S., wensten niet langer de kortingen, zoals die in de overeenkomsten voor 1952 waren opgenomen, te aanvaar den. Wel zijn zij bereid him hulp aan ziekenfondspatiënten te blijven ver lenen tegen de tarieven, welke in het jaar 1952 hebben gegolden, maar dan zonder enige korting. Nieuwe gezichtspunten heeft de conferentie niet opgeleverd. De mi nister gaf het N. V. V. S.-bestuur dringend in overweging de onderhan delingen met de ziekenfondsen te hervatten en de leden te adviseren intussen door te werken op de voor waarden van de oude honoreringsre geling. De regering zou anders, zeer tegen haar zin, genoodzaakt zijn maatregelen te nemen. Uitvoering der wettelyke ziekenfondsverzeke ring door organisaties van het parti culier initiatief eist nu eenmaal, al dus de minister, dat alle betrokken partyen bereid blyven tot overleg en elkaar niet voor voldongen fei ten stellen. Hoger beroep in zaak Meine Pot e s. De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank, mr. Maris, heeft tegen de uitspraak in de zaak van M. Pot c.s. hoger beroep aangetekend. Het Parool meldt, dat de aanlei- ding voor de rechtbank om de on middellijke invrijheidstelling van Mei ne Pot te gelasten, gelegen is in het feit, dat hij veroordeeld is niet voor afpersing met geweldpleging, maar voor mishandeling. De maximum straf voor mishandeling is slechts 2 jaar en een verdachte mag niet in voorarrest worden gehouden in ver band met feiten, waarop minder dan 4 jaar staat. Zo kwam het dat Mei ne Pot in vrijheid werd gesteld, hoe wel hij pas 7 maanden van het jaar, waartoe hij veroordeeld is, heeft uit gezeten. Hij zal echter later worden opgeroepen, om de rest van zyn straf te ondergaan. telt en over de gehele wereld ver spreid is: in Pakistan, India, Perzië, Mesopotamië, geheel Afrika, in de Libanon en in Palestina, op de Sey chellen en in Zuid-Amerika. De aan hangers vormen met elkaar een soort vrijmetselarij, die Si Mohammed Shad als enig opperhoofd erkent en vereert. Voor hen is hij niet direct God, maar een deel van de Godheid. Als herbelichaming van Ali, de op volger van Mohammed, is hij volgens de Ismaëlieten de „schaal der God heid, de lamp, waarin de hoogste vlam brandt, zich van de eigen sub stantie voedend, zonder ooit op te teren." BELASTING. Een vijfde gedeelte van hun jaar lijkse inkomen betalen de aanhangers van de Ismaëlitische secte ieder jaar aan Aga Khan en daarvoor bestaat geen uitvlucht, want men is ei' van overtuigd, dat de onwillige door de goddelijke toorn getroffen zou wor den. Niemand zou meer aan zijn ta fel willen zitten, niemand zou het woord tot hem richten, uitgestoten uit de gemeenschap zou hij wegkwij nen en als een varken weer in het leven terugkeren. De vertegenwoor digers van Aga Khan halen de be lasting ter plaatse af en overhandi gen de gave daar, waar het vereer- De vrouw met wie de Aga Khan zyn weelde deelt. de opperhoofd zich ook moge bevin den. Sinds enige jaren gaat deze overdracht gepaard met een grootse ceremonie. Aga Khan neemt daaiby staven goud, platina, edelstenen en andere waardevolle voorwerpen in ontvangst, overeenkomstig zijn lichaamsgewicht van 110 kilo. Dit jaar zal de gave uitsluitend uit pla tina bestaan. Vijf jaar geleden, in Bombay, waren het alleen diaman ten. De handelaren weigerden toen in verband met een koersdaling hun voorraden aan te spreken, zodat de diamanten in speciale koffers uit En geland gehaald moesten worden. TEN ALGEMENEN NUTTE. Aga Khan behoudt de schenking niet voor zichzelf, maar maakt deze na aftrek van de provisie voor de verzamelaars, over aan de Invest ment Trust Company, een bank, waar de Ismaëlieten, die voor een groot gedeelte kooplieden zijn, goed kope credieten kunnen verkrijgen. De winst van de bank komt uitslui tend ten goede aan de welvaart van de secte. Aga Khan heeft voor zijn volgelingen scholen, universiteiten en ziekenhuizen gesticht, een belangrijk sociaal werk opgebouwd en binnen het bereik van "de secte de vrouw geëmancipeerd. Dank zij Aga Khan is de secte tegenwoordig een van de belangrijkste factoren in de Ismaëlie- tische wereld geworden. Het is dus een geheel andere Aga Khan, die ons in zijn herinneringen tegemoet zal treden. In welke geest zijn boek geschreven zal zijn, doet deze zin vermoeden: „Voor de Eu ropeanen ben ik de man, die jong de genoegens van de Westelijke civi lisatie heeft leren kennen en de mid delen bezat deze ten volle te genie ten. Als men mij naar het gelukkig ste uur van mijn leven zou vragen, dan zou ik niet. zoals velen in Euro pa waarschijnlijk denken, antwoor den: „Toen ik voor het eerst de Der by won", maar ik zou zeggen: „Het schoonste uur van mijn leven beleef ik iedere Vrijdag, op het nr^den van de dag, als ik, evenals alle Moham medanen ter wereld, het gezicht naar Mekka gewend, een uur in meditatie en gebed doorbreng!" Nieuwe nettenlegger in Den Helder aangekomen. Hr. Ms. „Cerberus" werd in Amerika gebouwd. Met een dag vertraging, wegens het slechte weer tussen Cassablanca en Kaap Finistere, is Dinsdagmorgen Hr. Ms. „Cerberus", de eerste in dienst gestelde nettenlegger bij de Koninklijke Marine, in de haven van Den Helder aangekomen. Op het havenhoofd stonden ter ver welkoming opgesteld de adelborsten van het Koninklijk Instituut, de man schappen van de verschillende onder delen en de koninklijke militaire ka pel. Het schip is gebouwd door de „Bethlehem Steel Company". Het heeft een vermogen van 1800 p.k. en is het eerste schip, dat geheel nieuw aan het Nato-land is overgedragen, zonder onder Amerikaanse vlag te hebben gevaren. Op 10 November 1952 werd het door de Nederlandse marine-attaché te New York overge nomen en direct in dienst gesteld. De commandant, de luit. ter zee le klasse J. H. van der Weyer, ging met tien man van de bemann'ng op 4 October 1952 met de „Rijndam" naar New York, de overige veertig leden der be manning volgden met de „Maas dam" en de „Nieuw Amsterdam", Het schip vertrok 20 November 1952 uit New York naar de Amerikaanse oorlogshaven Norfolk. Voor training en het vertrouwd maken van de man schappen met het schip, vertrok het van daar 12 December voor de over steek en een verblyf te Cassablanca van 28 tot 29 December. Het schip is bestemd voor het leg gen van stalen netten ter afsluiting van oorlogshavens. Schietpartijen op Cuba. De politie van Havanna heeft in vuurgevechten zes mannen gedood bij een actie tegen „bandieten", die er van worden beschuldigd, moordaan slagen op leden der regering en an dere politici te hebben beraamd. Vol gens de politie zouden de betrokke nen ook van plan zijn geweest bom aanslagen te doen en bureaux van dagbladen aan te vallen. Onder anderen werd de „beruchte bandiet" Manuel Salgado gedood, die verantwoordelijk wordt geacht voor een grote bankroof. T»iberc*<Iose-pval'en in Nederland nemen af Kanker vervult overheid daarentegen met zorg Het verwachte aantal sterfgevallen voor 1952 tengevolge van tuberculose is nog lager dan 1(3 per 109.090 inwo ners, zo verklaarde de staatssecreta ris voor de volksgezondheid, dr. P. Muntendam, in een rede voor de Am sterdamse Universiteitsvereniging, waarin hy o.m, zeide, dat de volks gezondheid in Nederland gunstig is te noemen. Als voorbe '.d wees spreker er op, dat er in 1945 nog 86 sterfgevallen per 100.000 inwoners waren, tenge volge van tuberculose; in 1951 nog slechts 10 en voor 1952 verwacht men een nog lager aantal gevallen. In het eerste halfjaar van 1951 werden 8401 nieuwe gevallen bekend tegen 7428 in dezelfde periode van 1952. „Zijn wij dan heus op weg de tuberculose uit te roeien, zal deze ziekte in de toe komst slechts historische betekenis hebben, zoals de lepra of melaats heid uit de Middeleeuwen deze nu nog voor ons heeft?", zo vroeg dr. Muntendam zich af in zijn rede ter gelegenheid van het 65ste lustrum der Amsterdamse universiteit. Het sterftecijfer van de kanker ver vult de overheid daarentegen met zorg, aldus dr. Muntendam. Er zijn verontrustende verschijnselen, welke er op wijzen, dat sommige vormen van kanker toenemen. Winston Churchill had ten huize van zyn gastheer Bernard Baruch te New York een onderhoud met generaal Eisenhower, de nieuwe president der V. S. V.Ln.r.: Winston Churchill, Bernard Baruch en generaal Eisenhower. NAAR NIEUW-ZEELAND. Moeder en zuster van minister aan boord. Met het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsehe Lloyd zyn Woensdagmiddag 950 emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Op Curagao zullen daar nog zeven emi granten bykomen. Vrijwel alle passagiers drie kwart van het aantal onderneemt de grote stap met subsidie zyn niet ouder dan 30 jaar. Onder hen merkten wij op mevrouw A. Steller-Mansholt, zuster van mi nister Mansholt, met haar drie kin deren. Hun man en vader, de heer A. Steller, bevindt zich reeds enige tijd als leraar in Nieuw-Zeeland. Ook reist mee de 78-jarige moeder van de minister, mevrouw W. Mansholt-An- drea. Zij gaat niet als emigrante, maar heeft verlof zes maanden in Nieuw-Zeeland te blijven. Zij hoopt echter, dat dit tijdperk tot een jaar zal worden verlengd. Minister Mans- holt was zelf aanwezig om moeder en zuster uitgeleide te doen. Een jongeman uit de omtrek van Onzekerheid over het Europees defensieverdrag. Nadat René Mayer met 389 tegen 205 stemmen door de Franse Natio nale Vergadering was aanvaard als kabinetsformateur, is hem Woens dag de officiële opdracht tot kabi netsformatie verstrekt. Nadat te Parijs bekend was ge worden, dat Mayér de steun der Gaullisten slechts verkregen had door toe te zeggen, dat hy onder handelingen zal beginnen over aan vullende bepalingen op het Europe se Defensie-verdrag, werd in gealli eerde militaire kringen te Parijs ver klaard, dat men daar niet al te pes simistisch was, al hield men rekening met enige vertraging bij het beschik baar komen van de Westduitse mili taire bijdrage. Een Nederlandse militaire bron uit te tegenover het A.N.P, de vrees, dat de Europese Verdediging op de lan ge baan zou worden geschoven. Adenauer, de Duitse Bondskanse lier, verklaarde, dat 't denkbeeld om het Europese Verdedigingsverdrag en het verdrag met Groot-Brittannië te voorzien van aanvullende protocol len voor hem aanvaardbaar was. „DRIE UIT DE STROOM". Veroordeeld wegens heling en verduistering. „De laatste jaren verschijnt voor deze Krijgsraad een stroom van na de oorlog benoemd beroepspersoneel, dat zich op deze \v(jze een carrière ziet ontnomen", aldus de president van de Krijgsraad te velde West, luitenant-kolonel mr. van Eek. Woensdag waren het drie leden van het garnizoensdetachement te Utrecht, die terecht moesten staan in verband met heling en verduiste ring van rijksgoederen. De hoofdfiguur was de sergeant J. J. H., die alsfourier de rustkamer beheerde en daaruit kledingstukken, schoeisel, lakens en kussenslopen had Stakers van „Ommelanden" veroordeeld De politierechter te Groningen heeft zes stakers van de coöperatieve fabriek van zuivelproducten „De Om melanden" te Groningen veroordeeld, wegens belediging en hinderlijk vol gen van twee bedryfschefs van „De Ommelanden". De politierechter veroordeelde de 18-jarige D. J. H. en de 19-jarige A. v. d. K. tot 40 gulden boete sub3. 20 dagen hechtenis en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De 25-jarige S. K. V. werd veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De 19-jarige Th. K. en de 18-jarige E. H. werden veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De 25-jarige R. H. werd tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. verkocht. Een van de kopers Was de korporaal A. B. A. en naderhand sloot de korporaal J. B. zich hierbij aan. H. verantwoordde de verdwenen goederen in zyn boeken, door ze op naam van andere militairen te zetten, waarmee hij zich dus tevens schuldig maakte aan valsheid in geschrifte. De auditeur-militair noemde dit be heer meer dan schandelijk. Volgens berekeningen der marechaussee heett hij het Rijk ongeveer 5000 schade berokkend. De Krijgsraad veroordeelde H. tot twee jaar gevangenisstraf, B. tot een jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk en onder toezichtstellmg, en A. tot zeven maanden met aftrek. Alle drie werden zy verlaagd tot. de stand van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. De „Oranje" vaart door. Het m.s. „Oranje" heeft na aanvaring in de Roode Zee met het m.s. „Willem Ruys" schade opgelo pen aan boeg en middenschip aan bakboordzijde. Na de aanvaring brak brand uit in. een bergplaats in het voorschip, die door de bemanning in korte tijd werd bedwongen. Het schip- vervolgt met enigszins verminderde vaart zijn reis. Na debarkatie van de passagiers en het lossen van de lading in In donesië, zullen voorlopige reparaties worden uitgevoerd. De datum waarop het schip de thuisreis zal aanvaarden zal moeten worden uitgesteld. SCHADE AAN „WILLEM RUYS". Volgens een bericht van U.P. uit Port Said heeft de „Willem Ruys" drie gaten in de scheepshuid opgelo pen. waarvan één aan de waterlijn en twee daarboven. De zwaarste schade is aan het voorschip toegebracht. Het achterschip kreeg slechts lichte ave rij. Haarlem had destijds voor deze reis twee plaatsen besproken; een voor hem en een voor zijn verloofde, maar een dag voor Kerstmis raakte de ver loving uit. Hij zou zien voor de tijd van vertrek een ander meisje te „charteren"! Woensdag zond hij ech ter bericht, dat het hem nog niet ge lukt was en hij daarom de reis uit stelde. De jongste zelfstandige en alleen- reizende passagier, die met speciale toesteming emigreert, is de 16-jarige landbouwer A. M. G. van der Hulst uit Venray. Moeder offerde i.er Een bijzonder knap staalje van chirurgie hebben twee Franse doktoren enkele dagen voor Kerstmis getoond. Een nier van 'n moeder werd over geplant op haar zoon, een 16- jarige knaap, die sinds zijn ge boorte op één nier leefde. Bij een val scheurde deze nier en het ongeluk zóu hem ongetwij feld het leven hebben gekost, indien zijn moeder de wan hoop nabij niet had aange boden één van haar nieren ter beschikking te stellen. Eerste Kerstdag werd de operatie uitgevoerd en sinds dien is de toestand van moe der en zoon bevredigend. Over ongeveer drie weken zal men met zekerheid kunnen zeggen of de overplanting geslaagd is. Syrië sluit de grens met Libanon. Vergeldingsmaatregel teqen aanvallen in Libanese pers. Syrië heeft Woensdag de greps met Libanon gesloten als vergeldingsmaat regel tegen hevige aanvallen in de Libanese pers op kolonel Sjisjakli, de Syrische waarnemende premier en stafchef. Honderden Libanese vracht auto's met fruit en andere producten, worden aan de grens opgehouden. Men verwacht echter, dat de toe stand vandaag weer normaal zal wor den. Woensdag is tussen de regerin gen van Syrië en Libanon contact op genomen en dit heeft, naar gemeld wordt, tot beter -begrip geleid, Naar verluidt beloofden de Syrische autori teiten de grens weer open te stellen, indien in de Libanese pers een andere toon zou worden aangeslagen. Woningbouw wordt opgevoerd tot 65 000 woningen voor 1953. In het kader van de werkgelegen- heidspolitiek zal de woningbouw bo ven het als minimum voor ogen staan de programma 1953 van 55.000 wonin gen, worden opgevoerd, waarbij 65.000 woningen voor 1953 als maximum ge dacht is. Bij een realisatie in deze orde van grootte, mag zeker niet worden gezegd, dat de woningbouwpolitiek geen verandering brengt in de nog steeds grote woningnood. Aldus de minister-president en de minister van financiën in de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Nederlandse kustvaarder gezonken. Bemanning door Franse treiler gered. Het Nederlandse kustvaartuig „R.P. S." seinde Woensdag, dat het zich bij de kust van Bretagne in zinkende toe stand bevond en dat de bemanning van 10 koppen zich in de redding boot had begeven. Franse boten voe ren uit om hulp te bieden. Om kwart over één in de afgelopen nacht werd geseind, 'dat de gehele be- manning van de „R.P.S." Is gered door de Franse treiler ,3rittia". De „R.P. S." is gezonken. Een export-minister voor Nederland nodig In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel te 's Gravenhage, de heer J. v. d. Heem, de vraag gesteld of het geen aanbeveling verdient een spe- ciale minister te belasten met het vraagstuk van de exportbevordering. Het Wereldgebeuren Scherp spelletje René Mayer, de oude politieke rot, die al in negen Franse regerin gen zat, zal het roer van staat te Parijs in handen nemen. „Mij krijgen ze niet meer in die berenkooi", zei de ex-premier An- toine Pinay, toen hij het „schip" van staat verliet. Nu zit dan René Mayer in de berenkooi, maar hij is een be renleider met een hinkende voet, want enkele beren gaven hem bij het betreden van de kooi een stevige knauw. De Gaullisten hebben hem de be lofte afgedwongen dat hij niet zal stre ven naar een ongewijzigde aanvaar ding van het Europees Verdedigings verdragdat hij zal zorgen voor een zelfstandig Frans leger en dat hrj de Franse Unie zal handhaven zoals generaal De Gaulle die Unie ziet. Voorbij is de tijd van de opmerke lijke neiging tot samenwerking tus sen de Westeuropese landen voorbij zijn ook tendele de illusies van de heren, die op Driekoningen avond naar Straatsburg kwamen en daar weliswaar zochten naar de ster van de Europese eenheid, maar niet anders zagen dan een dwaallichtje boven Parijs. Die heren zyn daar Woensdag met hun bijeenkomsten begonnen en het kan niet anders of dat dwaallicht bo ven Parijs heeft hen diep teleurge steld. Niet minder dan de grondwet voor „Klein Europa" zou er behan deld worden, waaraatj de Duit ser Heinrich Brentano zrjn beste krachten had gegeven. Een grondwet, die een soort ministerraad zou schep pen en een parlement, bestaande uit twee Kamers. Zeggenschap zou dit Europa-college krygen over de Ko len- en Staalgemeenschap, over het Europees Verdedigingsverdrag en naar sommigen hoopten over nog vele andere zaken in de economische sector, zoals de „landbouwpool" (nog niet in oprichting) en de witte pool, ook wel genaamd de pillenpool, omdat daarbij de medische samenwerking geregeld zou moeten worden. Deze laatste pool is alleen nog maar voor ingewijden zichtbaar met behulp van microscopen Blijft voorlopig als enige werkelij ke basis voor de Straatsburg-bijeen komst de Kolen- en Staalgemeen schap. Reeds zijn uit enkele landen waar schuwende stemmen opgegaan om de heren in Straatsburg te zeggen, dat ze met hun „Klein Europa" te hard van stapel lopendat de nationale parlementen nog niet bereid zijn een zo groot deel van hun macht af te staan aan een supranationaal orgaan als sommigen wel denken. Enkele jaren geleden heeft het er de schijn van gehad, dat een nauwere samenwerking van de Westeuropese landen mogelijk was. Het toeval wil de, dat in Frankrijk de minister van buitenlandse zaken Robert Schuman bezield was met dat samenwerking's ideaal en dat'hij in de Duitse Bonds kanselier Adenauer een medestander vond en niet minder in de Italiaanse premier ATcide de Gasperi. Wat hier op het gebied van samenwerking in de laatste jaren is bereikt, dankt West Europa aan deze drie mannen. Er werd zelfs gedacht aan het vaststellen van een gemeen schappelijk buitenlandse poli tiek. Daarvoor was dan het supra nationale orgaan nodig, waarover men in Straatsburg thans praat. Men meende, dat een gemeen schappelijke buitenlandse politiek, die gevoerd werd door een suprana tionaal orgaan vele bezwaren tegen de Europése Verdedigingsgemeen schap zou wegnemen en die gemeen schap meer aanvaardbaar zou maken voor Frankrijk. Maar de tegenstanders van deze politiek hebben hun spelletje scherp gespeeld. De Europese Verdedigings gemeenschap zal er in haar huidige vorm niet komen. Ze is op het meest kritieke moment tendele getorpe deerdzowel in Frankrijk a!s in Duitsland. De noodzaak voor een supranationaal orgaan Is daardoor veel verminderd... men heeft op eens de tijd. Men vraagt zich ver baasd af waarom de heren in Straats burg zo'n haast maken en merkt op, C .t er in Straatsburg maar zes lan den samenwerken, terwijl Spanje, ">ortuga!, Engeland en de Scandina- 'ische landen er ook nog zjjn Men aarzelt en wil afwachten. Dat is een bittere teleurstelling voor de he ren van Straatsburg. Ze kunnen er uit leren, dat men met enige goede wil wel kolen met de hand kan bre ken, maar staalnee, dat nog niet! Paul Spaakpresideert de kJein- Europa-vergadering in Straatsburg. EEN VAN: ALICE TISDALE HOBART. De schrijfster van het bekende boek „Olie voor China's lampen" heeft voor haar roman „Het huis der ge nezende handen", waarvan thans een uitstekende Nederlandse vertaling van J. Machmeijer-Buskers is ver schenen, de strijd van een jong Ame rikaans zendingsarts in China tot on derwerp gekozen. Ook dit boek is weer uitstekend geslaagd, zowel door de levendige tekening der karakters, als door de uitnemende wijze, waar op de schrijfster er in is geslaagd de Chinese samenleving uit te beelden Zonder enige twijfel zal ook deze uit gave in de Unicum-reeks van de N V Service en William Heinemann 'in Den Haag een best-seller worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5