PACHTBEPAUNG DULDT GEEN TE VEEL AAN PERFECTIONISME Zeeuwse Almanak AFDELING ZEELAND K.N.V.B. HULDIGDE DE HEER C. KOSTER ADRES CLASSIS ÏJZENDIJKE HERV. KERK IN BEHANDELING POLITIERECHTER MIDDELBURG STEGEMAN» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1953 BEHEERSING KOOPPRIJZEN ONGEWENST? De heer C. v. d. Heuvel sprak voor C.B.T.B. te Middelburg over actuele vraagstukken. „De door de Stichting voor de Landbouw voorgestelde verbetering van de pachtpryabopaling lyilt aan een overmaat van perfectionisme en wordt daardoor onbruikbaar voor de altijd in beweging zijnde agrarische gemeen schap. Volgens my kan het huidige systeem wel zodanig worden verbeterd, dat de bezwaren, die er aan kleven, opgeheven kunnen worden". Dit ver klaarde de voorzitter van de O.B.T.B., de heer C. van den Heuvel, Woens dagmiddag ty-Jens een zeer druk bezochte kringvergadoring te Middelburg, waar hij sprak over de grond- en pachtprijzen. door het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, Deze verklaarde, dat er weinig verschil van mening over be staat, dat voor de beste gronden de pachtprijs moet worden verhoogd. Voor het beste (onbehuisde) land is deze vastgesteld op 170 per ha. Bo ven de pacht voor de losse landen gaat men tot max. 25 per ha. voor bedrijfsgebouwen, uitgezonderd de woning, waarvoor 100 tot J 400 huur wordt betaald. „Ik ben wel eens bang, dat de pachtprijzen op Walche ren op een hoog vlak liggen in ver gelijking met sommige andere delen van Zeeland", aldus de heer Philipse. Deze spreker was juist zeer gepor teerd voor beheersing van de koop prijzen. Indien de vervreemding van landbouwgronden wordt vrijgelaten, zullen ontzaglijke prijzen moeten wor den betaald, waaraan de eicenaar- verpaehter voor een belangrijk deel niets heeft, maar waarvan de schat kist 40 millioen rijker zou worden, zo meende hij. Zolang er zo'n grote landhonger bestaat rnoet e>* volgens de heer Philipse een wettelijke rege ling bestaan, die soepel wordt gehan teerd en waarbij ontduiking zoveel mogelijk wordt voorkomen. Het wee-' m getand was in 195? slecht Regenval in Vlissingen boven normaal (Van onze weerkundige medewerken) Uit het jaa-oven'icht van bet K N. M.T. te De BiU bliikt. dat in Vlissin gen vanaf bet begin der regenwaar- nemibPen (dus van 1855 af) niet zulk een nat laar is voorgekomen als het iaar 1952 In Vlissingen viel totaal 970 mm Normaa' valt er in onze omgeving ruim 700 mm. in een jaar. Zeer nat waren Januari. September, October, November en December. Alleen April was met 23 mm. een zeer droge maand. November met 148 mm. de natste. In De B;1t viel in 1952 795 mm. Den Helder 730 mm. Ook over het ge hele land viel gemiddeld te veel re gen. n.l. ongeveer 820 mm., dit is 100 mm. boven normaal. Vooral de land bouw heeft te kampen gehad met een zeer natte herfst, die de Zeeuwse boer nog vers in het geheugen zal liggen Het jaar 1952 was in De Bilt 0,4 gr. C te koud. Er kwamen 14 (normaal 23) zomerse dagen voor en 75 (normaal 69) vorstdagen. Het aantal uren zon neschijn op het hoofdobservatorium (De Bilt) geregistreerd, hedroeg 1601 uren (normaal 1594). Vooral voor Zeeland is 1952 dus weerkundig een ongunstig enrecord nat jaar ge weest. Spreker merkte allereerst op, dat vele verpachters klagen, doch niette min verzuimen bij de Grondkamer om een wijziging van de pachtprijs te vragen, hetgeen toch óm dé drie jaar mogéiyk is. Hij erkende, dat er aan de pachtbepaling wel iets hapert: niemand heeft nog uitgemaakt, wat een redelijke winst is voor de pach ter, hetgeen een criterium is bij het toetsen van de pachtovereenkomsten. De Stichting voor de Landbouw heeft nu een systeem bepleit om tot een betere pachtbetaling te komen en wil daarbij de volgende maatstaven gehanteerd z;en: de pachtsom rnoet zodanig zijn, dat voor de pachter een minimum redelijke winst is gegaran deerd. de eigenaar moet in staat zijn de gebouwen behoorlijk te onderhou den en de lasten te betalen en hij moet op een minimum grondrente kunnen rekenen, voor de s1 echtste grond van 10 per ha.; indien het Inkomen van de pachter boven oen bepaald maximum komt; dient het meerdere de verpachter ten goedé te komen. De heer Van dén Heuvel- achtte dit systeem („studeerkamer- wijsheid: de cijfers ontbreken") op benaalde punten onuitvoerbaar: men kan niet twee beslissende criteria in één paehtbesluit opnemen. Hij vond het ook bezwaarlijk, dat de overheid voor de preh°'e boeren- en tuinders- stand het minimum- en het maxi mum-inkomen vaststelt De eigenaar kan bovend'en nas van de verimteyrte situatie profiteren, wanneer de narh- ter een zeer ruim inkomen Uitvoering van deze denkbeelden brengt ook Pen eno-me administra tieve romns'oruo me* -'oh me^e en de germvens om d° bedrijfsresultaten te bepalen, zullen steeds t.e laat komen. ONDERMIJNING OVERHEIDSGEZAG. De heer Van den Heuvel' toonde zich een tegenstander van beheersing der grondprjjzen. Hij zag hieraan geen behoefte: ontduiking van de koopprijzen is schering en inslag en de overheid is niet geroepen een wet uit te vaardigen, waaraan toch niet de hand wordt gehouden. Dit onder- milut het gezag. Controle is niet mo gelijk en ook ontbreekt de maatstaf óm op de juiste witm de koopprijs van de grond te bepalen. Van de gelegenheid, die de kring- voorzitter, de heer J. Bosseiaar. bood om met de spreker in discussie te tre den, werd ruim gebruik gemaakt,-o.a. Sociale Dienst Ministerie van Oorlog. Kantoor Middelburg wordt opgeheven. Het kantoor Middelburg van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog wordt met ingang van 25 Ja nuari opgeheven, terwijl het ambts gebied wordt gevoegd by liet kantoor Breda. Deze opheffing is een gevolg van de reorganiastie van de sociale dienst van het ministerie, die in de loop van deze maand wordt voltrok ken en waarbij het aantal geweste lijke kantoren van 21 teruggebracht wordt op 14. Behalve Middelburg worden opgeheven de kantoren Dordrecht, Haarlem, Venlo, Hengelo, Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Heer len. Nïillioeneit dames leggen: Voor de handen nl-ts beter dan H A M E A GELEI. Landbouwvoorlichtings- dieisst gaat verhuizen. Komt hall Maart van Kruiningen naar Goes. Naar wij vernemen zal het kantoor van de Ryks Landbouwvooriich- tlngsrlienst voor de Zeeuwse eilanden, half Maart van ftruinin*en naar Goes worden overgeplaatst. Zoals bekend, zal deze dienst mettertijd worden gehuisvest in het gebouw van'de Am bachtsschool aan de Westwal. Voorlopig zal de ca. 20 man tellen de staf van de Rijkslandbouwconèu- lent worden "abvacht in het kantoorgebouw van de Prov'nciale Voedseleommissaris aan de waar men de bc-rivkking krijgt over de eerste en tweede verdieping. De ambtenaren met hun gezinnen zyn inmiddels reeds voor het groot ste deel in Goes woonachtig. Postduivententoonsterl'ng te Yerseke op 16 en 17 Januari. De postduivenhoudersvereniging „De Noordster" te Yerseke, zal op 16 en 17 Januari, tei gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een tentoonstel ling organiseren in de bovenzaal van de „Oesterbeurs". De deelname is opengesteld voor alle leden van de afd. Zeeland van de N.B.V.Z., welke in 1952 in Z.C.C. of in vereniging op één of meer kampioenschappen be slag wisten te leggen. Er zal gekeurd worden op vliegtype. Als keurmees ters zullen fungeren de heren A. A. de Rijk en Jos. Noteboom, beiden uit Roosendaal. COLLECTE Een woord van waardering willen wij wijden aan enkele inwoners van Clinge, die de moed hebben opgebracht een collecte te houden. Ge moet daar In deze tijden in Nederland wel een gezonde dosis optimisme, een on-- verwoestbare energie en een niét-af-' latende ijver voor bezitten Want ae zoudt toch de kans lopen, zo menen- wii, hiermede het ongenoe gen van uw mede-ingezetenen voor goed op de hals te halen.Van uw mede-burgers, die zo zoetjes aan op het rammelen van een collectebus de zelfde reactie vertonen, als de spreek woordelijke stier op het zwaaien met de rode lap In Clinge hebben enkele burgers zich daar niéts van aangetrokken. Voor twee in een sanatorium verblijvende arbeiders van een textielfabriek hiel den zij een inzameling enhet re sultaat mag gezien worden! Een bedrag van 224,50 en 40 Bel gische francs. De collecte-moeheid werd in Clinge glansrijk overwonnen! Nederlandse slagers exposeren in Goes. NATIONALE TENTOONSTELLING IN MAART. De Zeeuwse Slagersvakwedstrijd en -tentoonstelling, welke vorig jaar zovele belangstellenden naar Goes trokken, zal dit jaar in nog grotere vorm herhaald worden. De Slagers- vereniging Zuid- en Noord-Beveland heeft het, zoals bekend, in samen werking met het gemeentebestuur van Goes, de Regelingscommissie voor de Veemarkt en de Vereniging tot Bevordering van Slagersvakon derwijs te Utrecht, aangëdurfd, om van Zaterdag 14 tot en met Dinsdag 17 Maart thans een nationale sla gersvakwedstrijd en tentoonstelling in de zalen-Krijger te organiseren. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen zal deze tentoonstelling, de „Slatogo" grote belangstelling trek ken en verwacht mag worden, dat de bezoekers zeker wel iets zeer bijzon ders te zien zullen krijgen. Bovendien zal op de laatste dag van deze expositie de bekende jaar lijkse Paasveetentoonstelling op de Beestenmarkt worden gehouden. De vakwedstryd zal worden ver deeld in drie groepen, nl. fijne vlees waren, sierstukken en étalagescho tels. Een deskundige jury zal de prij zen toekennen. Zaterdagsmiddags zal de tentoon stelling officieel worden geopend; waarna zij iedere dag van 'is morgens tot en met 's avonds met uitzon dering van Zondag' geopend zal zijn. Botersmokkel aan de grens. De gemotoriseerde Belgische dou ane wist aan de Nederlands-Bel gische grens nabij Kieldrecht de hand te leggen op 400 kg. boter, die frau duleus was ingevoerd. LiD OUDE GARDE NAM AFSCHEID. Bondsspeld uitgereikt. Op hartelijke wyze heeft de afde ling Zeeland van de Ron. Ned. Voet- halbond Woensdagavond in restau rant Wöhler te Middelburg afscheid genomen van de heer C. Koster uit Vlissingen, één der pioniers van de Zeeuwse voetbalorganisatie, die in de loop dei' jaren vele functies heeft be kleed, doch zich thans om gezond, heideredenen terugtrekt. Als blijk van grote erkentelykheid voor zyn trouw, toewijding en vele arbeid werd hem de bondsspeld van de afdeling uitgereikt. Officials, bestuursleden van de af deling, besturen van verenigingen, scheidsrechters en leden van de oude garde woonden deze afschedds- en huldigingssamenkomst bij. De heer Koster werd in hartelijke bewoordin gen toegesproken door de voorzitter der afdeling Zeeland van de K.N.V.B., de heer A. Imanse, die memoreerde, dat de scheidende functionaris van de oprichting van de Zeeuwse Voetbal bond (later afdeling Zeeland) af do voetbalsport in ons gewest naar bes te krachten heeft gesteund. Hij heeft medegewerkt de bond eerst door de kwade kinderjaren heen te helpen en hern daarna uit te bouwen tot de mooie organisatie van thans. „Wat bereikt is, danken wij voor een groot deel aan n en de andere oudjes, die het moeilijkste werk hebben verricht en de spits hebben afgebeten", aldus de heer Tmansc. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Koster tal van functies heeft be kleed. Hij is lid van de scheidsrech ters- en de financiële commissie, als mede van andere bondscommissie's geweest, hij fungeerde lange tijd als scheidsrechter en heeft vele ja^en als consul in Vlissingen uitstekend werk verricht. „Wij hebben respect en waardering voor de wijze, waarop u al dit werk belangeloos heeft gedaan. De naam Koster heeft al jarenlang een goede naam in de Zeeuwse voetbalwereld .en zal in de geschiedenis van de afdeling geboekstaafd blyven", zo vervolgde de voorzitter, die de scheidende uit naam van het bestuur en de achtdui zend leden dank zegde en hem onder applaus van alle aanwezigen de on derscheiding opspeldde. Nadat de heer Koster een dank woord had gesproken, werden zijn verdiensten als consul en scheidsrech ter geschetst door de heer J. Ver kerk. secretaris van de scheidsrech- terscommissie Zuid I K.N.V.B. en vooi zitter van dp scheidsrechterscom- missie Walcheren, die hem dank bracht "oor de steeds van hem onder vonden vriendschap. Men bleef hier na nog enige tyd in gezellige sfeer bijeen. Oplichter te Middelburg aangehouden. De Middelburgse politie heeft een zekere P. J. S. uit Vlissingen aange houden, die verdacht wordt van op lichting' en flessentrekkerij in diver se plaatsen van ons land gepleegd. De man is reeds voorgeleid voor de officier van justitie, doch het onder zoek duurt nog voort. BENOEMING. Tot opzichter eerste klas bij de gemeenteolantsoendlenst te Apel doorn is benoemd de heer C. J. Lam- merink, thans plantsoenbaas te Ter- neuzen. Advertentie RAAD BIERVLIET. Herbouw van Biervliet werd in 1952 krachtig voortgezet. Bouwgronden toegewezen. De raad van Biervliet heeft Woens dagavond gesproken over het adres van de classis IJzendijke der Ned. Hervormde Kerk inzake de Zondags heiliging Zoals bekend werd in dit adres bezwaar gemaakt tegen open stelling* van de winkels op Zondag. Tijdens de behandeling deelde burge meester A. P. Kostense mede, dat B. en W. gebleken was, dat over deze kwestie Dij de winkeliers van Bier vliet geen eenstemmigheid heerste en dat sommigen eveneens bezwaren hadden tegen openstelling van hun zaak up Zondag. B. en W. zonden daarom een afschrift van het adres aan de winkeliersvereniging, tenein de deze opnieuw in de gelegenheid te stellen haar wensen over deze kwestie kenbaar te maken. Zo nodig zullen B. en W. hierna de raad voorstellen doen toekomen om de verordening, die in middels door de kroon is goedge keurd, te wijzigen. De raad ging met deze zienswijze accoord. Burgemeester A. P. Kostense deel de mede, dat van het ministerie van financiën een bedrag van 52.335 is ontvangen aan voorschotten op de oorlogsschade-rekening. Het betrof vergoedingen voor tal van gemeente objecten, die in de oorlog werden verwoest. De gelden zullen benut worden voor de financiering van de bouw van net gemeentehuis. De burgemeester gaf voorts een overzicht van hetgeen in 1952 in Biervliet tot stand kwam en merkte daarbij op, dat de wederopbouw krachtig voortgezet werd. De her bouw van tien woningen werd ter hand genomen, terwijl vier boerderij en werden herbouwd. Voorts werden acht landbouwschuren en negen wo ningen van boerderijen herbouwd en kwamen elf nieuwe bedrijfsgebouwen van boerderijen gereed. De burgemeester betreurde het. dat de financieringen voor herbouwgeval- len zo traag worden afgewerkt, te meer omdat in Biervliet eën nijpend tekort aan woonruimte heerst. Er zyn 17 aanvragen binnengeko men voor woningverbetering met me dewerking van het Terlingenfonds, welk fonds in 6 gevallen reeds een subsidie toezegde. Voorts wees de burgemeester op het grote belang van het gereedkomen van de Braak maninpoldering in verband met de af watering, verzilting, recreatie, ver keersverbinding enz. ANDERE ZAKEN. De huurprijs van de woningwetwo ningen in de wijk Driewegen is door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting vastgesteld op 4.40 per week. De fraudeverzekering tot een be drag van 8000 werd voor drie jaar verlengd. De rekening-courant-over eenkomst tot een bedrag van 90.000 met de Bank van Nederlandse ge meenten werd voor 1953 verlengd. Aan de herbouwplichtlgen J. C. Maas, P. J. van Hrjfte, A. J. Faas, A. Klaeijsen en P. v. d. Linde werden de finitief bouwgronden toegewezen. Be sloten werd vooruitlopend op het ad vies van de Kamer van Koophandel te besluiten, dat de kappersbedrijven tot half acht open mogen blijven en dat de klanten tot acht uur mogen worden geholpen. Aan de opleiding voor kleuter school-onderwijzeres aan de Middel burgse rijkskweekschool weid een subsidie van 75 verleend voor één leerlinge uit Biervliet. Bij de rond vraag vroeg de. heer A. de Meijer ver betering van de noodwoning-daken, omdat deze water doorlaten. De raad was het niet deze klacht eens en B. en W. deden de toezegging voor voorzie ning Ie zullen zorgdragen. De heer A. J. van Hoeve informeerde hoever het thans met het beplantingsplan staat, dat destijds door een advies commissie uit de raad werd opge maakt. De voorzitter deelde mede, dat aan Staatsbosbeheer subsidie Is verzocht. Voorgesteld werd met uit voering van het plan te wachten tot de subsidie is verleend. Tenslotte werd op een vraag van de heer Van Hoeve medegedeeld, dat op een bij eenkomst te Terneuzen van Ged. Staten met de betreffende gemeente besturen over de wegen in de Braak man alle gemeenten behalve Schoon- dijke. Bresltens en Hoofdplaat, zich voor de secundaire middenweg uit spraken. Belgische brandweerman kwam er genadig af. Wegens diefstal veroordeelde de politierechter te Middelburg Dinsdag de electricien J. v. d. B. uit Goes tot 100 boete of 20 dagen hechtenis en één maand voorwaardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd. Tegen deze man was, behalve de voorwaardelijke gevangenisstraf, f 75 boete geëist. De koopman A. P. uit Goes, die zich schuldig had gemaakt een heling, hoorde een zelfde straf tegen zich eisen en werd eveneens veroordeeld tot 100 of 20 dagen en één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Belgische brandweerman C, A. van A. uit Gent, die dronken achter het stuur had gezeten en in deze be nevelde toestand een afsluitboom had geramd, kreeg ook al 100- boete of 20 dagen. Hij kwam er nog genadig van af, want de eis luidde: één week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de bevoegd heid, motorrijtuigen te besturen. Wegens valsheid in geschrifte werd de landarbeider J. C. B. uit Breskens tot drie weken gevange nisstraf, de los werkman J. de W. uit Groede tot een zelfde straf en de automonteur A. P. M. te Oostburg tot 40 boete veroordeeld. De los werkman P. D. uit Breda kreeg wegens diefstal één maand gevange nisstraf en de los werkman P. van H. uit Goes werd wegens eenzelfde delict gestraft met een boete van 10. De landarbeider E. F. M. uit Aardenburg had een zedendelict ge pleegd; hij werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstel- ling. De schipper J. H, M, B. uit Rotterdam had iemand mishandeld en werd deswege veroordeeld tot 20 of 10 dagen. Ook de kellner P. J. S. te Cadzand en de landarbeider W. van D. te Nieuwerkerk hadden hun handen niet thuis kunnen hou den. Dat kost hun respectievelijk 20 en 10. Economische kroniek van Zeeland. (Slot van pag. 1). In 1952 was het landbouwjaar in het algemeen zeer bevredigend. Het natte najaar bedierf echter nog het een en ander. Zo was het oogsiwerk bij de bieten wel zeer moeilijk. De opbrengst van sommige gewassen is er voorts door gedrukt, terwijl het ploegwerk achterop raakte. .De bieten hadden een hoog gewicht, maar de vergelingsziekte veroorzaakte een miljoenen-schade: 36,2 was aan getast-tin 1948: 10,9 het suiker gehalte wag met 15,8 -16,8 niet zo hoog; het bietenblad was te vuil om in te kuilen. Winteraardappelen waren in het algemeen goed, alleen waren ook hier de rooikosten hoog (soms 4.50 per ha., d.i. twee maal zo hoog als in 1951). Mais leed onder het slechte weer; de vele omgewaai de stammen veroorzaakten hoge plukkosten; de opbrengst was goed. Voor aardappelen is de markt nog gunstig, maar voor de toekomst hangt veel af van de omvang der voorraden en de export-mogefijkhe- den. De uitzaai van wintertarwe leed onder het slechte weer. De Zeeuwse boer heeft minder interesse voor zo- mertarwe, zodat de verbouw van gerst wel sterk zal toenemen. De tuinbouw had een record-oogst met 50 min kg., dat is 2 min kg- meer dan in 1949! Dit ondanks het rooien van 130 ha. boomgaard. Alleen de moderne bedrijven deden het nog vrij goed maar lieten geen onderne merswinst. De middenprijzen lagen veelal de helft of tot één derde bene den 1951. In de visserij-sector trpk de Instel ling van een vaste commissie voor de Visserij van de Tweede Kamer de aandacht, waar ook Zeeland zijn wen sen aan kan voorleggen. De oester kwekers klaagden over oneerlijke concurrentie door vakgenoten, die beneden de minimumprijs van het Be drijfschap afleverden. In November werden 2% min oèsters uit Yerseke verzonden, waarvan bijna 2\<z min naar België. WERKLOOSHEID Op 1 December was 18% van de Zeeuwse mannelijke beroepsbevol king werkloos (Drenthe 86 Toch is het goed dat de provincie een lijst van openbare werken heeft aan gelegd ten bedrage van 50 min voor het geval het mis mocht gaan. Hiervan wordt binnenkort al heel wat ten uitvoer gelegd, alles z.g. pro ductieve werken. Het Vrije van Sluis heeft ook zijn dykgeschot verhoogd ter versterking van de zeewering en onderhoud van de vaak slechte wegen. In Vlissingen is een Actiefonds op gericht met als doel welvaartsbevor dering door het aantrekkelijk maken van de stad. Sas van Gent, Westdor- pe en Axel zyn tot zeehavens ver klaard voor de toepassing van het Omzetbelastlngbesluit 1940. In Mid delburg werd het eerste met Mars hall-steun herbouwde hotel geopend. Traverse door Oostburg gesloten Wegens de uitvoering van verbete ringswerkzaamheden zal de traverse door Oostburg voor alle verkeer zyn afgesloten tot 9 Februari. Advertentie Iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM 'YLBTMiliL s In 1952 werd meer gespaard dan in 1951 Jaaroverzicht van de Vlissingse Nutsspaarbank By de aanvang van .1953 is het jaa<. overzien i Van ue Nuisspaaruank Le Vlissingen verschenen, waaruit onjkt, uai net sparen u? 1952 over het aigemeen genomen gunsug is verlo pen. By ae In uLsspaaruann werd in net aigelopen jaar aanzienlijk meer ingeiegu uan terugbetaald hetgeen in L-egenoveiang is met 1951. Toen im mers overtrof het terugbetaalde be- urag van 2.8U2.995.14 het mgeiegüe van 2.'<45.U.il,82 met bl.obu.o2. Het totaal aan terugoeiaalüe guiuen in 1952 beliep 3.uio. 169.52 en het ingelegde kapitaal daar tegenover be droeg J 3.41)1.1)98,28, zodat 415.928,76 gid. meer werd ingelegd dan terug betaald. Het totaal-tegoed bij de bank was begm December 1952 8.253.341,84 (7. <14.269,22) en begin 1952 784U.V2o.36 7.738.262,91). De tus sen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op hetzelfde tijdstip lil het jaar 1951. Het totaal-tegoed bij de bank op het einde van de maand December en dus ook het einde van het jaar 1952 bedroeg 8.425.606,60 (f 7,840.725,36). De bijgeschreven ren. te'bedroeg-in totaal per ultimo 1952 166.952,48 160.425,71). Het totaal-aantal rekeningen aan het begin van 1952 bedroeg 16650 (15604) en aan het begin van Decem ber 1952 17488 (16607). Doordat er in de loop van 1952 2030 nieuwe re keningen werden geopend (1972) in December 101 (85) en er 1126 re keningen werden afbetaald (929) in December 35 (45) bedroeg het aantal rekeningen op het einde van het jaar 1952 17554 (16647). SCIIOOLSPAREN EN SPAARBUSJES Ook het schoolsparen bewoog zich in de goede richting, In de maand December 1952 werd 1498.inge legd (1055,25) terwijl over het geimle afgelopen jaar 21.922,80 werd ge spaard 20.092,90). Het sparen via de spaarbusjes, waarvan er in 1952 424 nieuwe in omloop werden gebracht en er per ul timo 1952 1570 in omloop waren (in 1951 respectievelijk 436 en 1566), le verde in 1952 31.916.72 op 21.972,31). Er werden - 1952 185 busjes terugontvangen (139). HOOFDKANTOOR Het tegoed bij het hoofdkan'. oor te Vlissingen aan het begin van 1952 beliep J 5.852.766,47 ff 5.816.236,08), het ingelegde bedrag was in 1952 2.304.922.32 (1.913.100,85) en het terugbetaalde bedrag in me -iode 2.102.588,07 1.999,454.07) het geen dus een gunstig verschil bete kende \cn 202.334,25 86.353,22.) Het tegoed bij het hoofdkantoor op het einde van het jaar werd na bij schrijving van rente tot een bedrag van 124.996.94 122.883.61) in to taal 6.180.097.66 5.852.766,47). DE BIJKANTOREN Voor het bijkantoor Souburg be droeg het tegoed aan het begin van het jaar 462.764,78 456.. 68,16), het ingelegde bedrag was in 1952 voor dit kantoor 154.775,62 102.648,99) en het terugbetaalde 139.152,71. Het tegoed op het einde van het jaar bedroeg 486.929,07 462.764,78). Het tegoed van het bijkantoor Goes, dat aan het begin van het jaar 1952 1.095.250,03 979.047,62) be droeg, steeg in de loop van 1952 tot 1.228.691,52 1.095.250,03). Het bijkantoor te Woiphaartsdijk zag zijn tegoed in deloop van 1952 stijgen van 271.398,65 270.705,20) tot 312.339,78 271.39S.65). Voor het bijkantoor te Terneuzen steeg het tegoed van 66.377,91 151.465,66) tot 107.324,02 66.377,91). Het tegoed van 37.367.85 32.100,45), dat het kantoor te Zaamslag begin 1952 boekte, liep in dat jaar op tot 41.124,09 37.367,85). Het kantoor te Axel tenslotte boek te per ultimo 1952 een tegoed van 52.973, 84 38.523,50), na het jaar begonnen te zyn met een tegoed van 38.523,50 21.633,12). Krijgt Zeeland toch een 1.0.B.? Nieuwe besprekingen begonnen. Naar wy vernemen is te Middel burg onder voorzitterschap van mr. A. J. van der Weel een bespreking gehouden over de mogelijkheid tot oprichting van een medlsch-opvoed- kundig bureau voor Zeeland. Aan deze conferentie namen vertegen woordigers deel van de Kruisvereni gingen, de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, de vereniging „Kinderzorg", de Stichting Rust- en Verpleeghuizen Walcheren en de Ned. Hervormde Stichting voor de geestelyke volks gezondheid. Van Hervormde zijde werd medede ling gedaan van een plan voor een algemene stichting, waarin de ver schillende groeperingen zouden kun nen samenwerken. Binnenkort zul len voorstellen in deze richting in een engere kring van belanghebben den nader worden besproken. Jubileum bij de Mij. Zeeland" Te Hoek van Holland is Woensdag morgen in verband met zijn 40-jarig jubileum in dienst van de maatschap pij Zeeland gehuldigd de heèr F. H. Loesberg, thans werkzaam in de werkplaatsen van de „Zeeland" te Vlissingen. De heer Loesberg heeft zowel aan boord als aan de wal in verschillende functies zijn maatschappij geilend. Aan boord van de „Mecklenburg" maakte hij ook de invasie der gealli eerden in Normandïë mee. Op de dag van zijn jubileum is de heer Loesberg eerst door de directie ontvangen en daarbij toegesproken door de heer A. C. H. Kuyck, die hem de gebruikelijke enveloppe met in houd aanbood. Daarna begaf men zich voor éen algemene huldiging naar de cantlne waar de heer W. van der Hoek de jubilaris toesprak. Ook werd de heer Loesberg de zilveren plaquet te van de Maatschappij voor Handel Nyverheid aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2