PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Truman deed een beroep op Josef Stalin BILT December bracht goed nieuws in verkeerssector Kantlijn CONFERENTIE STRAATSBURG DOOR SPAAK GEOPEND Vandaag UIT NEDERLAND GEWEZEN DUITSERS TEGEN UITLEVERING OPSTOOTJES IN EEN AANTAL FRIESE DORPEN 196e Jaargang - No. 6 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct per mm Minimum p. aaverPmtie f 3.— Ing. mededelingen driemaal lanet. Kleine advertenties imnx 8 regels» van 1 -3 regels f 1— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z C. Middelburg. Bu Vlissingen Walstr 5860. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160» Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen. Brouwerljstr 2 Zlerlkzee. N Bogerdstr C 16 telef. EEN POLITIEK TESTAMENT. Oorlog zou ondergang van Rusland en Amerika zijn In het atoomtijdperk is alles anders. In Jiet „politiek testament" dat de aftredende Amerikaanse president Truman Woensdag dan het Congres toezond bij gelegenheid van de tradi tionele „boodschap over de toestand van de unie", heeft hü een beroep ge daan op Stalin om de orthodoxe communistische leer te wijzigen in het licht van „de nieuwe werkelijkheid welke de wetenschap de mensheid heeft ge bracht". ,Gij zegt, aldus Truman tot Stalin, dat gij gelooft-in de voorspelling van Lenin als zou een der etappes in de vestiging van de communistische maatschappij gevormd worden door oorlog tussen uw wereld en de onze. Doch Lenin was een mens van vóór het atomische tijdperk, die de maat schappij en de geschiedenis nog be zag met „pre-atomische ogen". Churchill.heeft by zijn bezoek aan New York woorden gesproken, die Nederland uit het hart ge grepen zijn. Hij verklaarde namelyk, dat Engeiand het veel liever zonder Amerikaanse hulp zou stellen, dan voortdurend voor een deel op Ameri kaanse kosten te moeten leven. Maar, zó zeide de grijze Britse premier, laat Amerika ons dan ook in staat stellen om handel te drijven. De hoge invoer rechten maken iedere handel prac- tiscli onmogelijk •Zoals het Engeland vergaat, ver gaat het Nederland. De Amerikanen zouden het op prijs stellen, als wij „spontaan" bedankten voor verdere hulp. Maar geld verdienen aan de Amerikanen? De Amerikanen ver hinderen dat zoveel mogelijk. Zou onze regering niet eens adhae- sie kunnen betuigen met de verkla ring van Churchill? De mensen, die een aanslag hadden gepleegd op de Indonesische-mi litaire attaché zijn er zeer ge nadig af gekomen, onbegrijpelijk genadig. Er is over die aanslag zeer veel te doen geweest in ons meestal zo kalme landje. Er werden zware straffen geëist. Negen jaar tegen de hoofddaders. Zij kregen slechts een jaar, En kwamen onmiddellijk op vrije voeten... Indonesië is teleurgesteld. Vele Ne derlanders zullen verbaasd zijn. Want hoe men dé zaak ook bekijkt: revolvers zijn dingen, die niet licht vaardig gehanteerd mogen worden. En politieke aanslagen mogen in Zuid Amerika een zekere populari teit hebben, in Nederland zijn zij on gebruikelijk. Milde vonnissen zouden revolver en aanslag wel eens aan trekkelijk kunnen maken voor heet hoofden. En daarmede is ons volk niet gediend. Sedertdien is de oorlog van aan schijn en afmeting veranderd. Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwik keling van wat dan ook, zonder de ondergang te brengen voor uw re giem en vaderland. Zodra de commu nistische leiders deze waarheid willen erkennen, zullen zij ons verlangend vinden verdragen te sluiten, die de wereld zullen behoeden voor de geva ren welke haar thans bedreigen". DE CHAOS. President Truman geeft in zijn boodschap een overzicht van het werk, dat hij in de acht jaren van zijn presidentschap verrichtte en wijdt daarbij veel aandacht aan de houding, welkede Verenigde Staten innamen tegenover de door de twee de wereldoorlog geschapen .......onevenwichtige en chaoti sehe toestand, waarin de Ver enigde Staten en de Sowjet Uni< naar voren zijn gekomen als d< twee machtigste naties ter we reld". Een oorlog tussen deze twee naties zou het einde kunnen zijn zowel van de Stalinistische als van de Ameri kaanse maatschappij. Truman hoopt, dat de pogingen om tot een internationale overeen komst inzake de atoomenergie te ko men zullen worden voortgezet en zegt, dat er thans ontploffingen ver oorzaakt kunnen worden, waarby de paddestoelwolken van Hirosjima en Nagasaki weinig zaaks zijn. Truman rekent er op, dat er een verandering zal komen in de commu nistische wereld. Wanneer dit zal zijn en of de ver andering zal komen door een beslis sing van het Kremlin, een staats greep, een revolutie of andere facto ren, zegt Truman niet te kunnen voorspellen. Maar wanneer de com munisten begrijpen, dat ze niet met een oorlog iets kunnen winnen en dat we hun ondermyningspogingen de baas blyven, dan zullen we hun we reld van aanschijn zien veranderen. Ze zullen hun plannen matigen, rea listischer worden, minder onverzoen- lyk en de door hen begonnen koude oorlog opgeven. Na enkele woorden gewijd te heb ben aan Azië (Korea), Europa en Afrika, besluit Truman met van zijn opvolger te vragen een politiek, die voorkomt, dat de vrije wereld zou vallen in de door de communisten voorspelde duisternis en van zijn me deburgers vraagt Truman zich niet door vrees te laten overheersen. Automobilist reed 2 wielrijders dood. Op de rijksweg OosterhoutRaams- donk is een autobestuurder met zijn voertuig van de rijbaan op het fiets pad geraakt, waar hij een drietal wielrijders in de rug reed. Twee wer den op slag gedood en de derde zwaar gewond. De justitie onderzoekt in hoeverre de bestuurder gebruik had gemaakt van sterke drank. DE EUROPESE GRONDWET. Een tegenvoorstel van de Franse Gaullisten. De Belgische afgevaardigde Spaak heeft Woensdag te, Straatsburg een byzondere vergadering van parle mentariërs uit zes Europese landen België, Frankryk, Italië, Luxem burg, Nederland en VVest-Duitsland geopend. Op deze conferentie zul len 87 parlementsleden de plannen voor een Europese politieke gemeen schap bespreken. Men zal van gedachten wisselen over een rapport dat is opgesteld door de grondwets-commissie, die vo rige maand in Parijs bijeen is ge weest. Een tegenvoorstel, ingediend door de Franse afgevaardigde Debré, een Gaullist, kan volgens Spaak, met het rapport van de commissie in het algemeen debat worden besproken. Na de toespraak van Spaak gaf de Duitser Brentano een uiteenzet- e koude houdt aan en de mens 1 ting over het doel van de voorstellen Aa v*oio-ïncr r.m rto tnfhpi envoerden vier rapporteurs het woord. Volgens de ontwerpgrondwet van de commissie zou' de politieke ge meenschap een senaat en een kamer van de volkeren krijgen. Europese staten die niet bereid zyn het volle dige lidmaatschap van de gemeen schap te aanvaarden kunnen toege voegd lid worden. Het tegenontwerp van Debré be oogt een „Bond van Europese Sta ten" te stichten, die bestuurd zal wor den door een politieke raad van de eerste ministers dei' ledenstaten. Er zou een parlementaire vergadering I J heeft de neiging om de kachel dan maar stevig op te poken. Te stevig. Nimmer is het aantal schoorsteenbranden groter, dan in een koude-periode. De mens bewijst zichzelf echter geen dienst met die stokerij. Niet al leen wordt hij er weliswaar warmer, maar ook armer van, maar hij schaadt bovendien zijn gezondheid. De medische medewerker van „Vrij Nederland" schreef daarover onlangs het volgende: „Het staat voor my vast, dat het aantal verkoudheidsziekten en aan doeningen van de luchtwegen in de winter zeer aanzienlijk lager zou blij ven, wanneer de mensen poogden, zo actief mogelijk, door dagelijkse li chaamsbeweging, aangevuld door een goede winterkleding en zo nodig het matig opvoeren van de binnenhuis- temperatuur, hun lichaamstempera tuur op peil te houden, in plaats van zelf van iedere activiteit af te zien, de natuurlijke actieve warmteregu latie over boord te gooien en alles passief aan kachels en een hoeveel heid wolwaren over te laten. Door onze huid tydens de koude seizoenen regelmatig aan buitentemperaturen bloot te blyven stellen, door deze niet al te volledig af te sluiten, blijft ze waakzaam en geoefend, blijft ze rea geren op wisselingen in de buiten temperatuur, o.a. door minder warm te uit te stralen wanneer deze daalt. Zonder twijfel is er een temperatuur waarbij de. mens (individuele ver schillen daargelaten) zich het beste bevindt en tót de hoogste geestelijke en lichamelijke prestaties komt. Zo heeft de meteoroloog Brunt er op ge wezen, dat de grote culturen die op de grootste menselijke geestelijke prestaties berusten alle zijn ontstaan rond de jaarlijkse isotherm van 21° (plm. 70° Fahrenheit). Volgens hem zijn Griekenland en Rome, die lagere gemiddelde temperaturen hebben, pas tot grote culturele bloei gekomen, na de uitvinding van de kachel. En wat voor volkeren geldt, geldt ook voor individuen. Daarom, wilt U gezond de winter doorkomen, neem dan da gelijks wat extra lichaamsbeweging in de buitenlucht, wees niet te bang om uw huid eens met de frisse lucht of met eén koude douche in aanra king te brengen, kleed U niet te on zinnig dik". Een goede raad voor winterse da gen! is het 50 jaar geleden, dat het eerste ontginningsveld werd aangewezen voor de aan leg van de eerste staatsmijn, later genaamd „Wilhelmina", welke begin 1909 in bedrijf kwam. Vijf loggers uitgevaren ter haringvangst Eén rederij accepteert voorlopig vakbond-eis. Vjjf Katwijkse loggers van de N.V. Mij „Visscherij Kennelherland" te Katwijk aan Zee zijn ondanks het conflict tussen reders en vissers over de loon- en arbeidsvoorwaarden uitgevaren om deel te nemen aan de sleepnetvisserij. De andere loggers uit Katwijk, Scheveningen en Vlaar- dingen liggen nog steeds aan de wal. Het uitvaren van de vjjf Katwijkse loggers is mogelijk gemaakt door een voorlopige overeenkomst, die de rede rij en de Unie-verkeer buiten de offi ciële onderhandelingen om hebben gesloten. In afwachting van de be slissing van het college van rijksbe- middelaars heeft de redery Kenne- merland namelijk voor de maand Januari o.m. de voornaamste eis van de Unie-verkeer een garantieloon van 50.geaccepteerd. zijn, bestaande uit leden van de par lementen der leden-staten, een raad gevende vergadering, bestaande uit leden, die door de politieke raad wor den aangewezen, en een juridische raad.. De bond zou verantwoordelijk moeten zijn voor de verdediging van de leden en zou aanvankelijk voor een tijd van twaalf jaar worden aange gaan. De bond zou in werking treden na een volksraadpleging in elk van de ledenstaten. Churchill sprak met Foster Dulles De Britse premier Churchill heeft Dinsdagavond te New York een on derhoud van twee uur gehad met de toekomstige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les en met Alderich, de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur in Londen. Aan deze besprekingen wordt te New York zeer veel betekenis ge hecht, omdat men vreesde dat Chur chill proberen zou een uitsluitend persoonlijk contact met Eisenhower te leggen zoals tussen hem en Roo sevelt bestond. Zoals bekend zyn de treiter „Excelsior" uit Katwyk en de kustvaarder „Frederik" uit Kampen by IJmulden met eikaar in aanvaring geweest, waarna de kustvaarder is gezonken. De bemanning van zeven koppen werd gered en door de Duitse kustvaarder „Libelle" naar Rotterdam gebracht. De bemanning van de „Frederik" aan boord van de „Libelle" by aankomst te Rotterdam. ONTSNAPTE OORLOGSMISDADIGERS Beroep op Westduitse regering. De „Bond van uit Nederland gewe- Duitsers" heeft een beroep op het Westduitse ministerie van buitenland- saken gedaan om de zeven Neder landse politieke delinquenten, die op tweede Kerstdag uit de gevangenis van Breda zijn ontsnapt, niet aan Neder land uit te leveren, alvorens onom stotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmisdadigers zijn. Volgens de bond zijn de betrokke nen indertijd niet op grond van „be trouwbare bewijzen" veroordeeld. Auto stond in lichterlaaie. Twee doden en één zwaargewonde. Een tragisch auto-ongeval, dat na bij Bremen is gebeurd, heeft in de afgelopen nacht het leven van twee personen, onder wie een Nederlander, geëist, tërwyl een Nederlander, die achter in de wagen zat, ernstige ver wondingen opliep. Bij Bremen sprong by een snelheid van ruim 100 km. een der voorban den van de auto. De bestuurder kon de wagen niet meer In zyn macht houden, deze sloeg over de kop en dook een slootje in, dat langs de weg ligt. Vermoedelijk doorda t vuur bij de lekgeslagen benzinetank is gekomen, stond dé wagen onmiddellijk in lich terlaaie. De beide personen, die voor in de auto zaten, de heer Achterberg uit Hilversum en mevr. Hübedene uit Hamburg, wisten zich niet meer te bevryden en kwamen in de vlammen "n. De heer Van den Heuvel uit Zand- voort. die achterin de wasren zat kon bevrijd worden. Hij liep echter deer- ïyke verwondingen en brandwonden °P- ATTTORESTTTTTR.DER VERDRONKEN. In Uithoorn is gistermiddag een vrachtauto in de Amstel gereden. De chauffeur kwam door verdrinking om het leven. daar tijdens de processen, „die meest al geleid werden door Nederlandse verzetsstrijders", bekentenissen waren „afgeperst door slechte behandeling en dwangmiddelen". Het verbond verzoekt het ministe rie de Nederlandse regering „ter wil le van een werkelijke gerechtigheid" het volgende voor te stellen 1) „Nederlanders, die na de oorlog Duitse soldaten hebben vermoord, moeten in staat van beschuldiging worden gesteld". 2) „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 130.000 Duitsers en Neder landers in de Nederlandse concentra tiekampen zijn gepleegd, moeten door gewone Nederlandse rechtbanken worden berecht". 3) „De vonnissen van de 70 Duitse krijgsgevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden herzien". 4) „Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse ge vangenissen bevinden, omdat zij in de Duitse weermacht hebben gediend, moeten diegenen worden vrijgelaten, die tijdens de oorlog het Duitse staats burgerschap hebben vei-kregen". Bidault wil Schuman opvolgen Georges Bidault, leider der Katho lieke Volksrepublikeinen (M.R.P.) en voormalig premier en minister van buitenlandse zaken, heeft een voorstel van de formateur. René Mayer, om Robert Schuman (eveneens M.R.P.) als minister van buitenlandse zaken op te volgen, aanvaard. Schuman verklaarde, dat hij defini tief had besloten niet minister van buitenlandse zaken te blijven in de nieuwe regering, die Mayer tracht te vormen. Ontaarde zoon viel moeder aan. Tegen de 18-jarige B. v. d. S. uit Venlo is voor de Roermondse recht bank een jaar gevangenisstraf ge- eist, wegens mishandeling van zijn moeder. Op 7 Aug. jl. had hij zyn moeder vast gehouden en de keel dicht geknepen onder het uiten van allerlei bedreigingen omdat zij niet op zyn wens bij z'n thuiskomst on- middellyk het eten op tafel had. De vader heeft de vrouw uit de greep van de zoon moeten bevrijden. Ter zitting ontkende v. d. S. iets „ergs" voornemens te zijn geweest. De beide oud^-s wensten geen getuigenis af te leggen. De door hen voor de rechter commissaris afgelegde verklaringen werden voorgelezen. SAMENSCHOLINGSVERBOD AFGEKONDIGD. Werkwilligen bij „De Ommelanden" worden nagejouwd. De burgemeester van de Friese gemeente Achterkarspelen, de heer H. van Ek, heeft een samenscholings verbod afgekondigd voor de 27 dor pen, gehuchten en buurtschappen in de gemeente Achtkarspelen. Dit ver bod is een gevolg van de relletjes. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Nieuwe ruilverkavelingsobjecten in Noord-Zeeland Ook dit jaar bracht de laatste maand een belangrijke verkeersstagnatie door het optreden Van mist en gladheid. By uitstek blykt dan de kwets baarheid der verbindingen in onze provincie, die economisch tot uiting komt in een belangrijke verliespost. Overigens bracht juist December ver heugend nieuws op dit front. In de'eerste plaats heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat toegezegd dat de tarieven over de Westerschelde voorlopig niet zullen worden verhoogd: ter dekking van de verliezen is dan ook 500.000 extra op de Rijksbegroting opgenomen. In Kruiningen, Ferkpoider, Breskens en Vlissingen zullen voorts nieuwe aanleginrichtin- gen als reserve worden aangebracht, waardoor de afhankelijkheid van de elementen weer wat minder zal worden. Breskens zal zelfs een aparte veerhaven krijgen. Het herstel en de vernieuwing van het kanaal door Zuid-Beveland zal worden voortgezet. Bovendien heeft de minister opdracht gegeven tot een onderzoek inzake de afsluiting van de zeegaten, waaronder de Ooster- schelde en het Brouwershavense Gat. Aldus gaan wy steeds verder de goede richting uit. Helaas zal de vernieuwing van de haven van Yer- seke die toch wel dringend nodig wordt niet door het Ftrjk worden gefinancierd. Het Provinciaal Bestuur kwam met de verrassende mededeling, dat de verlenging van de „Oosterschelde" overwogen wordt. Als dit doorgaat en ook de koplading bij Zrjpe, kan 1953 een goed jaar voor Schouwen- Duiveland worden. Intussen is op Noord-Beveland (Kortgene) een nieuwe grote veer boot in gebruik genomen met de toe zegging dat Gedeputeerden zullen blijven vechten voor het drie-eilan denplan. INDUSTRIE Industriëel nieuws is er ook. St. Maartensdijk, midden in het Thoolse werkloosheidsgebied, zal een grote vlas- en bouwplatenfabriek krijgen met een investering van ruim twee millioen gulden en minstens 250 ar beiders. Dit is zo duidelyk, dat com mentaar achterwege kan blyven! De scheepswerf in Terneuzen droeg de „Gerry S" aan de Rotterdamse Kolencentrale over, een schip van 500 brt. Eede opende zyn nieuwe vlassersschool, een aanwinst voor de ze belangrijke vlasstreek. De Zeeuwse Confectiefabriek deel de mee, dat 1951 een niet ongunstig j'aar was ondanks de ongunstige cpn- juctuur. Middelburg en Aardenbürg weten met deze zaak een gezond be drijf binnen hun gemeentegrenzen te bezitten, dat ook in 1952 sterk mo derniseerde, reeds goede vooruitzich ten voor de eerste maanden van 1953 heeft, maar helaas over te weinig vrouwelyke arbeidskrachten beschik ken kan vanwege de te geringe indu strie-gezindheid. LANDBOUW In de landbouw viel de succesvolle rattenbestrijding op onder leiding van de Plantenziektekundige Dienst. Jammer genoeg was niet in alle ge- meenen de belangstelling voor de strijd tegen dit ook economische kwaad groot genoeg. Het Provinciaal Bestuur heef ruilverkaveling voor Tholen aangevraagd. Men zou over een kleine twee jaar kunnen begin nen, terwijl het werk 15 jaar in beslag neemt. Voor een geruime tyd dus werkloosheidsbestryding. Ook het Waterschap Schouwen heeft voor zijn gebied ruilverkaveling gevraagd, d.w.z. behalve voor de Schelphoek, waar dit werk reeds aan de gang is. 39 Zeeuwse, onder wie 33 Walcherse boeren, kregen een bearyf in de N.O.P. toegewezen, wat de agrarische bevolkingsdruk ten onzent weer iets ontlast. (Vervolg op pag. 2). welke thans in deze gemeente voor vallen, omdat arbeiders uit Achtkar spelen, die vroeger werkzaam waren bij de condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden, in dienst zijn getreden van de coöperatieve melkfabriek „De Ommelanden" in Groningen. De arbeiders worden 's morgens met een bus gehaald en 's avonds met dit zelfde vervoermiddel terugge bracht. 's Avonds staan er dan hon derden mensen op straat, die de ar- beiders najouwen en het hun lastig maken. Dinsdagavond was er in de dorpen Twijzel en Kooten een grote oploop, waarby ongeveer 500 perso- betrokken waren. De gemeentenaren van Achtkarspelen zijn hevig ver ontwaardigd op de werkwilligen, die zij zien als onderkruipers. De ,,Ommelanden"-bus wordt ge ëscorteerd door motoren van de rijks politie. Gistermorgen werden de rui len van de autobus ingegooid. De directeur van „De Ommelan den" spreekt inmiddels van „revolu- tionnair optreden van de stakers" en heeft procesverbaal laten opmaken in verband met het stukgooien van de ruiten van de „Ommelanden"-bus. Ouden van dagen zitten in de kou. De voorzitter vein het hoofdbe stuur van de algemene bond van ou den van dagen heeft zowel aan de minister voor maatschappelyk werk als aan diens ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid een tele gram gezonden, waarin wordt aange drongen op het nemen van maatre gelen, opdat aan de ouden van dagen, die buiten elke toeslagregeling val len, in deze koude dagen een kolen- byslag wordt gegeven. DE VERWACHT: IETS MINDER KOUD. Geldig tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met en kele verspréide opklaringen en voor- namelyk in het Oosten van het land plaatselijk wat lichte sneeuw. Over wegend matige Noordelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1