PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directeur Bredase gevangenis nam te laat zijn maatregelen BILT Ook op Walcheren heerst thans mond- en klauwzeer Kantlijn MAYER VRIJWEL ZEKER VAN BENOEMING TOT PREMIER Vandaag KUSTVAARDER VERLOREN, TREILER ZINKENDE 196e Jaargang - No. 5 Dagblad uitgave van de 'firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p Uw., fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Jan, 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie I 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1 regels t 1.—- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 350300 PZ C.. Middelburg. i. te lef. 26. Bu.-. VUssingen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g 1 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef, 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Flnlandstraat 2, telef 16. Terneuzen. Brouwerijstr. 2. Zlerikzee. N Bogerdstr C 1 MINISTER DONKER GEEFT OPENING VAN ZAKEN. Eerst nu komen traangasbommen en mitrailleurnesten! Geen films meer en geen vertrouwensposities. (Van onze parlementaire redacteur) Binnenhof, 6 Januari 1953. „Zelden zal een ontvluchting zoveel beroering onder het volk hebben gewekt, als de ontvluchting der zeven oorlogsmis dadigers uit de strafgevangenis te Breda op de avond van de tweede Kerstdag", aldus begon mr. J. in 't Veld (P.v.d.A.) Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer zijn interpellatie. Zelden ook zagen ivjj een zo grote be langstelling, zowel van het publiek, dat de tribunes opstroomde na reeds in aanzienlijke getale geruime tyd buiten te hebben gewacht, als van de binnen- en buitenlandse pers. Naar aanleiding van de kort door mr. In 't Veld toegelichte vra- £en gaf de minister van Justitie, mr. A. Donker, allereerst een uitvoeri ge uiteenzetting over de feitelijke toedracht van de ontsnapping. Hij wees er o.m. op, dat de omstandighe den zo waren, dat én een voorberei ding van de ontsnapping van binnen uit én een contact met de buitenwe reld stellig mogelijk waren. De fatale beslissing der gevange- nisleiding werd z.i. rond half acht genomen, toen een bewaker mede deelde. dat een der gevangenen hem had gewaarschuwd, dat een ontvluch tingspoging die avond zou plaats vin den. De gevangenisleiding herstelde toen terstond het enkele minuten te voren ingetrokken bewakingssy steem, maar stelde niet onmiddellijk een onderzoek in, daar zij de overtui- Men heeft de Bredase gevangenis autoriteiten niet ten onrechte verweten, dat zij niet de ver eiste spoed hebben betracht met het waarschuwen van politie en justitie na het ontdekken van het Kerstavon- tuur der tot levenslang veroordeelden. Maar toegegeven zal moeten worden, dat het onderzoek naar de toedracht der ontsnapping wel degelijk met spoed is ter hand genomen en betrek kelijk vlug belangwekkende resulta ten heeft opgeleverd. Men weet nu tenminste waar de auto's vandaan kwamen, wie de bestuurders daarvan waren, wie de huurders. Wie de orga nisatoren van de ontsnapping zijn, staat nog niet vast, maar journalis tieke onthullingen wijzen in de rich ting Duitsland, waar de organisaties van oud-Nazi s naar het schijnt de hand in het spel hebben. In ieder geval is deze onthulling al verrassend. Zij wijst er op, dat de Duitse nazi-benden voldoende invloed en geld hebben om zelfs in het bui tenland actief te zijn, een activiteit, die helaas wellicht tot de verbeelding zal spreken van Duitsers en niet- Duitsers, die de Hitlerperiode als een ideale tijd zien. En die zyn er. Nog steeds Laat ons tot een genoeglijker on derwerp overgaan. Hier en daar zijn in Nederland de gemoederen van ouders van schoolgaande kinderen in beroering gekomen, omdat zij ontdekten, dat hun kroost leerde lezen in taalboek jes van voor 1934 Onze taal is een moeilijke taal. On ze spelling is verre van gemakkelijk. En wie zich zo langzamerhand ge wend heeft aan de thans gangbare spelling, zal zeer zeker geen kans meer zien om. zoals vroeger, de oude spelling nog foutloos te hanteren. Maar waarom zou men het onze kin deren gemakkelijk maken, als het ook moeilijk kan Leer hen een spel ling aan de hand van taalboekjes, die niet in die spelling geschreven zijn. Laat hen lezen in de oude spelling. Dan weet men tenminste zeker, dat er verwarring zal ontstaan! Het schijnt practisch overal voor te ko men en verleden jaar heeft de rege ring ten overvloede nog medegedeeld, dat aanschaffing van boekjes voor al le scholen in de nieuwe spelling een veel te zwaar offer van de schatkist zou vergen Wie zei er ook weer, dat de Neder landers de Chinezen van Europa zijn? Er is in Nederland tot op heden geen wet, die ons verbiedt om roomboter te eten. Die wet is ook niet nodig, want de prijs ligt zo hoog, dat in negen van de tien Nederlandse huishoudens de echte Hollandse roomboter slechts zeer spaarzaam ter tafel komt. Kan een burger van dit land van melk en boter zich eigenlijk nog wel indenken, dat er een land ter wereld bestaat, waar het verboden is om margarine te eten? En toch bestaat dat land! De regering van de Cana dese provincie Quebec heeft al jaren lang- een wet. die de verkoop van margarine verbiedt. Deze wet zal thans strenger dan ooit worden toe gepast. Voertuigen, waarin margari ne wordt vervoerd, zullen in beslag worden genomen! Ieder, die een over. treder aanbrengt, krijgt de helft van de boete, die wordt opgelegd Want zegt de premier van Quebec: de zuivelindustrie is belangrijk. En het gaat niet aan, dat de boeren met hun boter blijven zitten, omdat de mensen een product gaan eten. dat grotendeels vervaardigd wordt van buitenlandse grondstoffen, alleen om dat dat goedkoper is. Merkwaardig klinkt dat voor Ne derlandse oren ging was toegedaan, dat de ontvluch ting, die op dat ogenblik reeds had plaatsgevonden, eerst later op de avond zou worden geprobeerd. Toen kort daarop bij een telling de ontvluchting werd vastgesteld en de opsporingsmachine op volle toeren begon te draaien, was het reeds te laat. Wel zijn ook sinds dat ogenblik nog tal van fouten en tekortkomin gen gesignaleerd. Zo werd minister Donker eerst een dag na de ontsnap ping door een buitenstaander op de ontvluchting attent gemaakt. Ook met het drukken van het extra-poli tieblad klopte het niet, terwijl eerst 24 uur na de ontsnapping op persoon lijke aanwijzing van de minister een beloning werd uitgeloofd en de Duit se en Belgische politie werden ge waarschuwd. Minister Donker meende echter, dat deze latere feilen en fouten in dit geval geen invloed meer hebben ge had. Al is de beslissing van de gevange nisleiding achteraf fataal gebleken, toch wilde de minister haar hierover niet al te hard aanvallen en rekening houden met de bijzondere omstandig heden. GENOMEN MAATREGELEN. Inmiddels zijn in de Bredase straf gevangenis, waar uitsluitend levens lang gestraften en Duitse oorlogsmis dadigers verblijven, reeds verschil lende voorlopige maatregelen getrof fen. Zo Is het toezicht zowel op de omgeving als op het terrein van de gevangenis zelf verscherpt. Boven dien is een reserve gevormd, o.m. be staande uit Rijkspolitie, die bewa pend is met traangas om eventuele moeilijkheden binnen de gebouwen het hoofd te kunnen bieden. Minister Donker achtte het onaan vaardbaar, dat in deze gevangenis aan deze misdadigers z.g, vertrou wensposities worden gegeven. Met klem keerde hij zich voorts tegen filmvoorstellingen en de tot voor kort bestaande bezoekregeling. Er wordt overwogen mitrailleur nesten op de muren te bouwen. Een en ander zal echter aanzienlijke som men gelds vergen. HULP VAN BUITEN. Met grote klem onderstreepte mi nister Donker, dat uit het onderzoek op geen enkele Wijze is gebleken, dat een of meer leden van het gevange nispersoneel bij deze ontvluchting zouden zijn betrokken. Het staat ech ter vast. dat er wel georganiseerde hulp van buiten af is geweest. De justitie weet, wie de helpers waren, welke auto's zij gebruikten en hoe zij het deden. Minister Donker wilde ook terdege rekening houden met de mogelijkheid, dat er illegale organisaties zijn, die zich in overleg met Duitsers met deze dine-en bezig houden. Organisaties van oud-N.S.B.-ers hadden in dit verband zijn bijzondere aandacht, terwijl hg voorts zijn de- nar tem ent opdracht had gegeven wettelijke maatregelen voor te berei den teneinde ongewenste Nazi-activi teiten te kunnen keren. (Zie slot (3) Russisch journalist blnft in arrest. Na de verdachte te hebben ge hoord, heeft de Haagse rechtbank in de raadkamer gevangenhouding van de Russische lournalist Pissarev voor de tijd van 30 dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na af- loon van het thans lopende, door de rechter-commissaris gegeven, bevel tot bewaring. STEUN VAN GAULLISTEN. Kabinetsformateur ontvouwde zijn program. De Gaullistische fractie in d Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag besloten haar steun aan Re- né Mayer te verlenen. Hierdoor is de Franse kabinetsformateur vrijwel ze ker van zijn benoeming tot premier. De socialisten verldaarden geen me dewerking te verlenen aan een kabi- net-Mayer. Mayer heeft in de Nationale Ver gadering een uiteenzetting gegeven wat zijn regeringsprogram zal zyn als hij tot minister-president wordt benoemd. Mayer meende, dat de Nationale Vergadering zich spoedig over be krachtiging van het Europese leger- verdrag in zijn huidige vorm zou moeten uitspreken. Voorts achtte hij de tijd gekomen voor nieuwe bespre kingen met West-Duitsland over het Saargebied. Ook achtte Mayer de tijd gekomen Spaanse vrijwilligers voor Korea. Het Spaanse katholieke dagblad ,,Ya" meldt, dat zich talrijke jeugdi ge Spanjaarden op het ministerie van landsverdediging hebben gemeld, om als vrijwilliger naar Korea te worden gezonden. Generaal Franco heeft kort geleden verklaard, dat hij „genegen is Spaan se vrijwilligers, die onder hun eigen officieren zouden dienen, toe te staan aan de Koreaanse oorlog deel te ne men". voor een algemene bespreking van de wereldtoestand door de geallieer den. Voorts vroeg hij om een woning- bouwprogram. Bij de huidige besprekingen over een politieke Europese autoriteit moest volgens Mayer rekening ge houden worden met de Franse belan gen overzee. Dr. Drees over het gerepatrieerdenvraagstuk. Minister-president dr. W. Drees zal op Donderdag a.s. te 20.25 uur in een gezamenlijk programma over Hilversum I spreken over: „Onze gerepatrieerde landgenoten uit In donesië". H. M. de Koningin op het bordes van Hotel Post te Sankt Anton, tijdens een aubade die haar werd gebracht. De prinsessen Beatrix en Irene luisterden aandachtig mee. Besprekingen met de West weer uitgesteld Serezeo „misverstanden /ormen een beletsel De minister van Overzeese Rijks delen heeft aan de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen medegedeeld, dat in verband met de gerezen misverstanden om trent de interpretatie van het zelf beschikkingsrecht, niet kan worden vastgehouden aan de in New York overeengekomen streefdatum van medio Januari voor de hervatting van de besprekingen over de nieuwe rechtsorde in het Koninkryk. De conferentie Nederland-Surina- me-Nederlandse Antillen, besloot in Maart j.l. tot instelling ener commis sie voor deze besprekingen, welk overleg in de Nederlandse Antillen zou worden gehouden. Inbrekers bestalen blinde. Te Rotterdam hebben inbrekers een blinde van zijn enige ontspanning be roofd. Toen de blinde J. H. na een wandeling in zijn woning aan de Zaadakkerstraat terugkeerde, bleek alles doorzocht te zijn en een koffer met 35 gramofoon platen, die hij met moeite had verzameld, was verdwe- Eden betwijfelt Stalins oprechtheid Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Dins dagavond in een rede voor de B B C. de oprechtheid van Stalins recente verklaring, dat hij belang had bij be ëindiging van de Koreaanse oorlog, betwijfeld. Eden. die een overzicht van de in ternationale toestand gaf, zei. dat, als Stalin daar werkelijk belang bij had, hij de Indiase voorstellen slechts een eerlijke kans had behoeven te geven. Over de critiek, die is geleverd naar aanleiding van Edens uitnodiging aan Tito om een officieel bezoek aan En geland te brengen, verklaarde de mi nister, dat hij, zolang hij op het Fo reign Office zetelde, vastbesloten is te blijven samenwerken met elk land dat metterdaad wil bijdragen aan de collectieve inspanningen voor de vrede. viert de bekende Ameri kaanse filmproducer Adolph Zukor, die in 1912 de Famous Players Inc. oprichtte, waaruit de Paramount Pictures Inc. ontstond, zijn 80e verjaardag. VJ Revolutiepoging in Bolivia mislukte. De Boliviaanse regering heeft be kend gemaakt, dat ze Dinsdagmorgen een poging tot revolutie heeft ver ijdeld. Twee burgers en vijf officie ren hadden de leiding van het com plot. Volgens een bericht uit New York, zou het er om te doen geweest zijn uit de Boliviaanse regering de ministers te verwijderen, die met het communisme sympathiseren. De opstandelingen namen de minis ter voor boerenzaken, Chavez en de chef van de generale staf, kolonel Ayllon, gevangen. Het is niet duidelijk of deze twee al bevrijd zijn. Wel werd bekend, dat ook nog gepoogd is de ondermi nister van defensie, kolonel Fortun, gevangen te nemen. AANVARING BIJ IJMUIDEN. Schipper van „Excelsior" zwijgt. Dinsdagmiddag zijn de treiler „Ex celsior" uit Katwijk en de kustvaar der „Frederik" uit Kampen op 7 mijl buiten de kust bij IJmuiden met elk aar in aanvaring geweest. De kust vaarder is gezonken. De bemanning van de „Frederik" (7 koppen) ging aan boord van de „Excelsior". Later zijn deze mensen overgestapt op een passerende Duitse coaster, de .Libel- Ie". De „Excelsior" is een paar uur na de botsing in zinkende toestand op eigen kracht de haven van IJmui den binnengelopen. De reddingboot „Neeltje Jacoba" bleef in de nabij heid van het zinkende schip. Over de oorzaak van de aanvaring tast men in het duister. De „Excelsi or" behoort aan de visserijmaat schappij „Kennemerland." De direc teur van deze maatschappij noemde de aanvaring een mysterie. Het zicht op zee was goed. De schipper van de „Excelsior", C. Plug uit Katwijk zweeg by zijn aankomst in IJmuiden over het voor- fevallene. Ook zijn bemanningsleden ad hij nadrukkelijk verboden iets over het gebeurde -los te laten. Ook de bemanning van de „Neeltje Jaco ba" kwam niets te weten over dc aanvaring. Botsing tussen trem en autobus liep goed af De eleetrische trein van 9.34 uit Zwolle naar Groningen is Donderdag even buiten Zwolle op een bewaak te, niet gesloten overweg, in aanrij ding gekomen met een autobus van de autobusondememing Sa'land. De vijf inzittenden van de bus liepen enkele schrammen op. De chauffeur werd licht gewond, doch kon na ge- neeslumd ge behandeling de dienst hervatten. De autobus werd van achteren beschadigd, doch is op eigen kracht weggereden. Het treinstel is van vo ren beschadigd en is uit de dienst genomen. De reizigers werden met een volgende trein in de richting Groningen vervoerd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de jongeman, die de blok- post bezette, de 26-jarige rangeerder H. G. V. uit Zwolle, wel de gebruike lijke waarschuwingen had ontvangen dat de diesel zou vertrekken. Hij moet afgeleid zijn en heeft de trein totaal vergeten met bovenomschreven volg. MAATREGELEN TE RIGOUREUS Gehele veestapel moest opgeruimd worden Naar wij vernemen Is, nadat op zjjn bedrijf mond- en klauwzeer was ge constateerd, de gehele veestapel van de landbouwer J. M. te Serooskerke naar het abattoir te Middelburg vervoerd en daar afgeslacht. Hiertoe be hoorde een respectabel aantal stamboekkoeien. In totaal werden 27 stuks klein en groot rundvee, w.o. ongeveer twintig stamboekkoeien, opgeruimd, alsmede vier schapen en een varken. Voordat tot slachting werd overgegaan, werd do gebruikswaarde van het vee ge taxeerd, welk bedrag M. krygt uitbetaald. Niettemin is de landbouwer door deze noodmaatregel gedupeerd. Dit geval is voor Walcheren het eerste sedert een vrij geruime tijd. Wel kwamen onlangs elders in Zee land soortgelyke gevallen voor, vorige week nog in Zierikzee. En ook elders in het land. In Tilburg werd bijv. de gehele veestapel van de Koningshoe ve van de paters Trappisten (103 stuks) afgeslacht. Sinds ongeveer een half jaar be staat dit voorschrift der afslachting. Met het oog op onze export naar het buitenland moet van onze totale vee- itapel gezegd kunnen worden, dat ze vrij is van mond- en klauwzeer. Deze maatregel draagt het karakter van een garantie tegenover het buiten land. De garantie dat het mond- en klauwzeer in ons land bedwongen Is. Hoe graag de veehouders de noodzaak van deze garantie willen inzien, be richten als bovenstaand wekken be grijpelijke onrust. Die onrust geeft aanleiding tot geruchten. Het ge rucht werd bijv. vernomen, dat de ziekte in de Oosthoek van Brabant momenteel een epidemisch karakter zou dragen. Te bevoegder plaatse kon men ons zeggen, dat daar beslist geen sprake van is. Wel moesten er de afgelopen twee weken weer meer besmette die ren worden afgeslacht dan sinds maanden het geval geweest is. In de week van 28 December tot 3 Januari werd op 25 nieuwe bedrijven, over het gehele land verspreid, mond- klauwzeer geconstateerd. De week daarvoor werden echter vyftig geval len vastgesteld. Tegenover die voor gaande week geeft dus de jongste week alweer een teruggang te zien. Men verwijt deze verhoogde vat baarheid aan het aflopen der immuni teitsperiode, die zoals bekend acht maanden duurt na de enting. De meeste dieren werden omstreeks April geënt. INENTING PRIMAIR Primair bij de bestrijding is de en ting. Dal is de methode, waarmede de ziekte buiten de deur gehouden wordt. Niet dus de afslachting mag als bestrydingsmethode worden ge zien. Dat is maar een aanvullende maatregel om de besmettingskansen te verminderen. Gebleken is, dat de enting als bestrydingsmethode goed is. Weliswaar is deze methode nog niet waterdicht, maar dat ligt aan de boeren zelf, niet aan het middel. Vo rig jaar, toen het vreemde A. I. virus vanuit Duitsland ons vee besmette, is gebleken, dat men in betrekkelijk korte tyd het gevaar onder de knie had. Wanneer eind van deze week op nieuw overleg zal plaats vinden met de overheid over de stopzetting der afslachtingen, waarop uit de kringen van belanghebbenden is aangedron gen, zal ook dit feit mee in overwe ging genomen moeten worden. Het is echter begrijpelyk, dat hiervan pas ernstig sprake zal kunnen zjjn, wan neer de economische schade der af slachting groter zou worden dan die van de ziekte zelf. i Alkmaar krijgt een Kaasexpresse Op initiatief van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Alk maar en met medewerking van de Ned. Spoorwegen zal van 15 Juli tot 15 Augustus a.s. op de vijf Vrijda gen in dit tijdvak een extra sneltrein Amsterdam-Alkmaar rijden, die om kwart over tien vanuit Amsterdam zal vertrekken. Deze trein zal als „kaaéexpresse" in de zomèrdienstregeling van de Spoorwegen worden aangekondigd. De reizigers zal namens Alcmaria V.V.V. door meisjes in West-Fries costuum een hompje kaas worden aangeboden. Autobestuurder kreeg een hoestbui. Een hoestbui kan nare gevol gen hebben. Dat bleek Dins dagmiddag op de Stadionweg te Rotterdam, waar een auto mobilist door een hoestbui werd overvallen, waardoor zijn auto op het fietspad terecht kwam. Een 33-jarige kantoor bediende, die daar reed, werd door de auto „geschept" en be landde met zijn fiets op de mo torkap. De fiets gleed er met een weer af en 20 meter verder kwam de bediende weer op dc weg terecht. De echtgenote van de be stuurder, die eveneens in de auto zat, verloor echter haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij duwde haar man's voet van het gaspedaal en remde, zodat de wagen tot stilstand kwam. Het slachtoffer moest met inwendige kneuzingen in het Zuiderziekenhuis worden opge nomen. Ex-kanselarijchef vlucht naar West-Berlijn. Prof. Zuckermann met gezin uit Oost-Duitsland geweken. De vroegere leider van de Oostduit- se kanselarij en naaste medewerker van Wilhelm Pieck, prof. Zucker mann, is met zyn gezin naar West- Berlijn uitgeweken. Zuckermann wordt ervan beschul digd tezamen met Merker gewerkt te hebben voor „Zionistische agent schappen". Zuckermann vertoefde gedurende het Hitlerregiem in Frank- ryk en later in Mexico, Toen hij in 1946 in Duitsland terugkeerde, werd hg een „actief communist." DE VERWACHT: AANHOUDENDE VORST. Geldig tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijk wat lichte sneeuw. Meest matige Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1