PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Churchill avonturen wil geen militaire in China Na-demping van verzande haven Philippines BILT Kantlijn NOG STEEDS GEEN SPOOR VAN DE ZES OORLOGSMISDADIGERS Vandaag REGERING TREEDT OP TEGEN GROEP SPECIALISTEN 196e Jaargang - No. 4 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn PI verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Jan 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 CL per mm Minimum p. aaverter.tie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1-5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16. Temeuzen. Brouwerijs'tr. 2. Zierlkzee. N Bogerdstr. C 10(1. telef. 20. POLITIEKE ONDERVRAGING TE NEW YORK. Korea niet het centrum van de moeilijkheden, maar West-Europa Immigratieautoriteiten te New York waren lankmoedig voor Brits premier. De Britse premier, Winston Churchill, is Maandag met de „Queen Mary" te New York aangekomen. Hij werd by aankomst begroet door zijn New Yorkse gastheer, de bejaarde Amerikaanse staatsman Bernard Baruch, en door ongeveer 25 Amerikaanse Ieren, die op de kade borden omhoog hieven met zulke leuzen als „Verenigd Ierland". Nadat de „Queen Mary" was vastgelegd, hield premier Churchill een toespraak voor een groot aantal journalisten, dat zich aan boord van het passagiersschip verdrong. Churchill sprak in algemene termen over wereld vraagstukken. Hy was zeer goed op dreef en beantwoordde de gestelde vragen vlot. Volgens Churchill was niet Korea, doch Europa het centrum van de hui dige wereldspanning. Sprekend over de Britse atoombom, in vergelijking met die der Verenigde Staten, zeide Churchill: „President Roosevelt heeft my in dertijd toegezegd, dat de Verenigde Staten mij zo volledig mogelijk over hun kennis der atoomwapens zouden inlichten. Dit is echter niet geschied" Een verslaggever herinnerde Chur chill er aan dat hij een jaar geleden had gezegd, dat de vooruitzichten voor vrede „zeer goed" waren en hij vroeg hem wat hij in dit opzicht van 1953 dacht. „Zeker niet minder be moedigend dan het vorige jaar", ant woordde Churchill. Het verleden week vermelde af treden van de sultan van Djok- ja als Indonesisch minister van delensie is voor Nederland geen pret tig nieuws. Het betekent immers, dat Soekamo en Wilopo toegegeven hebben aan de druk van de extreme elementen. De sultan zag ter dege, dat Indonesië van een goede verhou ding tot Nederland meer genoegen, dan verdriet kan beleven. Hij was ook een der voorstanders van het blijven van de Ned. militaire missie, die een aantal Indonesische heet hoofden wil vervangen door een Duit se missie. De sultan heeft zijn plaats afgestaan. Daarmede is een dreigen de kabinetscrisis in Indonesië bezwo ren. Maar ten koste van het heen gaan van een der ordelievende ele menten in dit kabinet en ten koste van een versterking der revolution- naire elementen. Soekarno lean van deze koers op den duur nog plezier beleven! Menige Nederlander zal verbaasd heoben opgekeken bij de me dedeling, dat Amerika een „spontaan" bedanken voor verdere dollarhulp door Nederland verwacht. Staan we er al weer zó goed voor? Nederland heeft alle reden om Amerika dankbaar te zijn voor de zeer royale bijstand bij het streven naar na-oorlogs herstel. Ten allen tijde is natuurlijk Ame rika vrij om deze hulp te stoppen. Op zijn beurt is het een ereplicht voor Nederland om als verdere dol larhulp niet meer nodig is, daarvan eigener beweging af te zien. Rest alleen de vraag, of het inder daad al zover is. Nog niet zo heel lang geleden waren de economische perspectieven voor Nederland verre van fraai... Het zou daarom een gro te geruststelling zyn, wanneer men ten onzent zou weten, dat als thans inderdaad van Amerikaanse hulp zou worden afgezien, daarop weer een be roep kan worden gedaan als de nood opnieuw aan de man mocht komen. Zeven en tachtig jaar is de heer Vrijman, die na een succesvolle carrière in 1922 hoofd van de rijksgebouwendienst werd. In dat jaar werd hij, verdacht van oplich ting en valsheid in geschrifte, gear resteerd. Nog voor de rechter uit spraak had gedaan, werd hij ontsla gen. Oneervol. De beschuldigingen bleken niet houdbaar. Hoogstens had de heer Vrijman formele fouten ge maakt. Sedertdien strijdt de heer Vrijman voor rechtsherstel en eerherstel. Voor vergoeding der door hem geleden schade. Dertig jaar lang al... Tot dusver vergeefs. De commissie voor verzoekschrif ten der Eerste Kamer heeft thans op nieuw aan de regering verzocht, er toe mede te werken, dat hier een be vredigende regeling wordt getroffen. Zeven en tachtig jaar. En altijd nog strijdend. Als de regering nog iets wil doen, zal zy het snel moeten doen. De offi ciële molens hebben nu lang genoeg langzaam gemalen. Mag een man zijn vrouw slaan? Een Haagse monteur had z$n vrouw een klap gegeven. Zyn vrouw liep naar de politie. De politie rechter veroordeelde de man tot 10,- of vijf dagen. In beroep maakte het gerechtshof er vijf gulden of één dag van. Beroep in cassatie volgde en de Hoge Raad vernietigde dit vonnis. En zo heeft verleden week het Amster damse Hof de zaak opnieuw behan deld. De eis luidde ditmaal 25.- boete. De verdediger beriep zich echter op het tuchtigingsrecht, dat de man zou toekomen, zoals hij dat ook be zit jegens zyn kinderen. Stomver baasd informeerde de president in De Britse premier wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid van een ontmoeting met maarschalk Stalin. GEEN AVONTUUR IN CHINA. In antwoord op een vraag of Groot- Brittannië gekant is tegen een uit breiding van de Koreaanse oorlog, antwoordde Churchill: „Het zou zeer te betreuren zijn, indien Amerikaanse of andere legers der Verenigde Na ties omzwervingen door het onmete lijke Chma zouden beginnen. Het zwaartepunt van 's werelds moeilijk heden ligt niet in China". In antwoord op de vraag waar dan wel het centrum der internationale moeilijkheden lag, antwoordde Chur chill: „Volgens mij is dat langs de grens van het „ijzeren gordijn in West-Europa, maar misschien ben ik wel vooringenomen". Maandagmiddag hebben premier Churchill en de nieuw gekozen Ame rikaanse president, generaal Eisenho wer, ten huize van Bernard Baruch, beraadslaagd. VEELWIJVERIJ. In de loop van de persconferentie op de „Queen Mary" herinnerde een Britse verslaggever de minister-pre sident er aan, dat de nieuwe Ameri kaanse immigratiewet een ondervra ging vergt van alle bezoekers aan de Verenigde Staten, om hun politieke antecedenten te kunnen beoordelen. Hij vroeg: „Hebben ze u ook ge vraagd of u soms communistische, i atheïstische of in de richting van veelwijverij gaande neigingen hebt?" Churchill nam deel aan het alge meen gelach, dat op deze woorden volgde. Na enig nadenken zei hy ten slotte lachend: „Ze hebben gezegd dat het met mij wel in orde was". In de Amerikaanse dagbladen van Maandag waren lange hoofdartikelen aan Churchills bezoek gewyd. Brits vliegtuig neergestort; 24 doden Vier en twintig personen zijn om het leven gekomen als gevolg van het verongelukken van een vliegtuig van de „British European Airways". Het toestel een Viking dat op weg was van Londen naar Belfast, stortte Maandagavond nabij het vliegveld van Nutts Corner b^j Belfast neer. Het vatte onmiddellijk vlam. Er be vonden zich 31 passagiers en een vier koppen tellende bemanning aan boord. Executie van Rosenbergs bepaald op 14 Jan a.s. Gratie kan nog gevraagd worden. De federale rechter Kaufman deel de te New York mede, dat het echt paar Rosenberg gelegenheid heeft om gratie te vragen nu de voltrek king van het doodvonnis is bepaald op 14 Januari a.s. Zoals men weet werden de Rosen bergs ter dood veroordeeld wegens atoomspionnage in de Verenigde Staten. Vóór Zaterdag dient aan het fede rale hof, aldus Kaufman, bekend gemaakt te worden of gratie zal wor den aangevraagd. Het hof van beroep besloot zich de uitspraak voor te behouden over de vraag of de terechtstelling zal worden uitgesteld om de Rosenbergs in staat te stellen een poging tot pro cesherziening voor het Opperge- rechtshof te doen. WORDT BIKKER UITGEWEZEN Medeplichtigen in Amsterdam opgespoord. De opsporing van de uit Nederland ontvluchte oorlogsmisdadigers wordt tlions in West-Duitsland centraal ge leid door de federale politie. Dit is de eerste keer dat de Duitse autoriteiten tot centralisatie van het onderzoek hebben besloten sedert en- kele maanden geleden, het onderzoek naar de daders van de aanslag op bondskanselier Adenauer begon. Tot dusverre is van de zes nog voortvluchtige veroordeelden geen spoor gevonden. In een dfer eerstvolgende dagen zal beslist worden of de in Hagen gegre- f>en Bikker als ongewenste vreemde- ing over de grens zal worden gezet. Bikker zal daartoe verschijnen voor het „Ordnungsamt" van de landraad, een eenmanskamer die in besloten zitting zal uitmaken of Bikker naar Nederland zal worden terug gezon den. De beslissing van deze kamer wordt als een belangrijk precedent beschouwd en ondanks het feit dat in het Duitse ministerie van binnenland zaken de meningen naar het schynt verdeeld zijn over de deugde lijkheid van juridische argumenten voor een uitzetting, wordt de uit spraak door Nederlandse waarnemers met vertrouwen tegemoet gezien. MEDEPLICHTIGEN. Blijkens berichten in enkele Am sterdamse dagbladen is de politie er in geslaagd een spoor te vinden van de bende, die de zeven oorlogsmisda digers uit de Bredase gevangenis hielp ontsnappen. De fietsenhande laar De Jong, mevr. E. F. v. d. N. en een zekere Adema hebben toegege ven, dat zij te Amsterdam twee is het 300 jaar geleden, dat Joris Pieters, zoon van Pie- ter Jorisse op 't Rosevelt, de stamvader van de Hollandse tak der Roosevelt, zich te Oud- Vossemeer vestigde. welke wet dat tuchtigingsrecht ver meld staat. De advocaat wist het ook niet. Maar nog altijd is de vrouw gehoor zaamheid aan haar man verschuldigd, daarom moet „een bezwerend ge vaar" als toepassing van een moreel, ongeschreven tuchtigingsrecht wor den beschouwd. De president vond deze redenering nog zo dwaas niet. En denkt veertien dagen na voor hij en de zynen uit spraak doen. auto's hebben gehuurd, waarmee de ontsnapte boeven naar de Duitse grens bij Beek werden vervoerd. De auto's werden gereden door mevr v. d. N. en A. De drie schuldigen werden na ver hoor in vrijheid gesteld, omdat het door hen gepleegde delict niet toe laat hen in hechtenis te houden. Men neemt overigens aan, dat zij slechts kleine figuren waren en dat anderen de leiding hadden bij deze ontsnap ping. Zoals bekend zijn vrij veel politieke delinquenten in de strafgestichten te Norg (Veenhuizen) ondergebracht. Voor de controle op de wegen van en naar de strafgestichten is tijdelijk een detachement rijkspolitie van 25 man ingezet. 0 De Nederlandse associatie van accoun tants heeft bezwaar gemaakt tegen het plan van de regering neergelegd in het nieuwe ontwerp voor de omzetbelas ting om de omzetbelasting voor ac countants te brengen van 4 op 5 Men heeft omdat de bodem geheel was bevroren de paardenrennen van Vincennes (Fr.) moeten uitstellen, maar die van het „Bois de Boulog ne" hebben ondanks de koude, plaatsgehad. De rennen in het Bois de Boulogne in volle gang: Jacques en Paul doen hun best; zij houden hun paarden by de teugels vast alsof het echte zijn, en vuren ze met hun schelle kinderstemmetjes tot topprestaties aan, die echter van henzelf moeten komen, want hun benen doen het werk. Wie het eerst aan het eind van het laantje arriveert heeft de stryd gewonnen, en sleept de prijs, bewondering van vriendjes en van vader en moeder, in do wacht. Generaal Ridgway is ontevreden. De Russen in 23 dagen in Parijs? De opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway heeft Maandag op een pers conferentie te Parijs verklaard, dat hij de vorderingen van de Westelyke defensie „in het licht van de geschat te mogelijkheden" niet als bevredi gend beschouwt. Men vroeg hem hoe de vroegere rapporten, over de bevredigende voor uitgang en het achterblijven by het te Lissabon opgestelde Navo-program met elkaar in overeenstemming te brengen waren. De generaal zeide: „Ik heb nooit het woord „bevredi gend" gebezigd. Ik heb altijd gezegd, dat de gemaakte vorderingen zeer bemoedigend waren". In antwoord op een vraag over het verschil tussen het te Lissabon op gestelde plan en hetgeen onlangs te Parijs overeengekomen is. herinnerde generaal Ridgway er s: dat op de jongste bijeenkomst v le Navo- raaó slechts over ee: elte van het infrastructuurpro- beslissin gen zijn genomen. De ..t van het program zou vermoedelijk op de bij eenkomst in April a.s. onder de lou pe worden genomen. Op de verklaring van maarschalk Juin, dat Russische strijdkrachten bij een aanval van Thiiringen uit in 23 dagen Parijs zouden kunnen bereiken, wilde de generaal geen commentaar geven. Ook weigerde hij zich uit te laten over de vraag, of hij de Navo- landen met de beschikbare troepen in de komende twee jaar zou kunnen beschermen. Nederland heeft 174.000 personen-auto's. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motor- rijtu'gen in Nederland op 1 Janua ri 1953: 174000 (157002) personen auto's: 6200 (6160) bussen; 86000 (77550) vrachtauto's; 5400 (5021) trekvoertuigem 3600 (3514) spec'ale voertuigen; 12Ö.000 (112577) motor rijwielen en 240.000 (217658) brom fietsen. De tussen haakjes geplaat ste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrek te cijfers per 1 Augustus 1951, met uitzondering van het cijfer betref fende de bromfietsen. Dit betreft n.l. het totaal aantal per 1 Augustus 1952. Haagse dame stal «wee- kostbare ringen. De rijkspolitie uit 's Gravenhage heeft enige dagen geleden de 32-jari- ge Haagse mej. A. L. J. L. C. uit Frankfort gehaald, die daar reeds 4 weken had gevangen gezeten. De droeve historie van mej. C. begon op de zeventiende September van het vorige jaar, toen zij bij haar moeder thuis twee ringen wegnam, die een kennis daar had laten liggen. Het wa ren vry kostbare sieraden, een met een briljant en een met een saffier. Zij begroef ze in de buurt van de Hanenburgerlaan, doch dolf ze een maand later weer op en trachtte ze te verkopen. Dit lukte ten dele. Voor de briljant, die een waarde had van ongeveer 2000, kreeg zij van een juwelier te Delft 600. De saffier liet zij voor taxatie achter by een juwelier te Amstei'dam, doch ze had de moed niet hem terug te halen. Te Delft had zij zich gelegitimeerd met haar paspoort, waarin zij echter haar eigen naam had veranderd. Met de 600 en met het valse paspoort maakte zij een vacantiereïsje naar Zwitserland. Zij zou terugvliegen, doch het vliegtuig moest wegens mist een tussenlanding te Frankfort ma ken. In Zwitserland had zij haar pas poort weer op haar eigen naam ge zet, doch kennelijk op een dermate ondeskundige wijze, dat de douane op het Duitse vliegveld achterdocht kreeg en haar arresteerde. Uit de ge vangenis schreef zij een brief aan haar moeder, waarin zij alles beken de en toen was zij, in gezelschap van de rijkspolitie, spoedig op transport naar Nederland. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. CONFLICT MET ZIEKENFONDSEN. Zij wilden hogere tarieven De persdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt het volgende mede: In enkele delen van het land weigeren specialisten sedert 1 Januari 1953 om ziekenfonds-patiënten te behandelen tegen de. tarieven, welke in over leg tussen de algemene ziekenfondsen en de meerderheid der specialisten zyn vastgesteld en door do ziekenfondsraad goedgekeurd. Onderhandelingen over de vernieu wing van deze overeenkomst, zijn lo pende. De algemene ziekenfondsen hebben met de grote meerderheid der specialisten, verenigd in de landelijke specialisten vereniging voorlopig overeenstemming bereikt over de na 1 Januari 1953 geldende tarieven. Een klein deel der specialisten echter, die in het afgelopen jaar de landelijke specialisten vereniging hebben ver laten, brengt thans voor de behande ling van ziekenfondspatiënten een afwijkend en hoger tarief in rekening De minister van sociale zaken heeft hiervan .met grote bezorgdheid ken nis genomen, aangezien door dit op- Straatgevechten in Teheran en Koem. Mossadeq vraagl vertrouwen. Mossadeq heeft per radio aange kondigd, dat hij vandaag Dinsdag een vertrouwensvotum zal vragen van de Perzische Tweede Kamer. Maandagochtend kwam het te Te heran in de buurt van het parlements gebouw tot een heftige vechtpartij tussen linkse elementen en leden van de Paniraanse partij. Er viel een do de en er waren 22 zwaar- en 23 licht gewonden. In Koem, nabij Teheran, waar sedert Zaterdag relletjes voorkomen, werden Maandag de gevechten voortgezet. Er vielen twee doden. NOG DIT VOORJAAR: Gevaarlijk verkeerspunt wordt verbeterd door dijkafgraving Nog dit voorjaar zullen in Philippine drie objecten worden aanbesteed: het na-dempen van de haven, het uitbaggeren van een afwateringskanaal en de bouw van een biologische installatie voor de zuivering van rioolwater. Het dempen van de haven eens de trots van Philippine vormt een belangryk deel van het uitbreidingsplan en het is een probleem, dat niet dateert van vandaag of gisteren. Reeds toen bekend werd, dat de Braak man zou worden ingepolderd, kwam het aan de orde en nu het inderdaad zo ver is, zal ook het lot van Philippines verzande haven voor goed worden bezegeld. In feite is het een „stabiliseren" van een reeds lang bestaande toe stand; de haven was geen haven meer, het was vlees noch vis en het gemeentebestuur zag reeds lang in, dat deze halfslachtige situatie een ongewenste was. Meerdere plannen tot demping zijn al gemaakt, doch financiële en andere moeilijkheden be lemmerden tot nu toe de uitvoering. Het tegenwoordige plan, dat in de eerstvolgende raadsvergadering zal worden toegelicht doörir. L. O. Croes, van de Technische Dienst der Domei nen, voorziet in de afwatering van een viertal omliggende polders en van het rioolwater uit Philippine, dat vroeger via de Braakman werd afge voerd. Hiertoe zal ook de zuiverings installatie worden gebouwd, waar door een open riolering mogelijk zal worden. Op het terrein van de vroegere ha ven hoopt men een parkeerplaats te kunnen aanleggen, terwijl er tevens een gedeelte is gereserveerd voor de eventuele bouw van een tuinbouw school. Zoals bekend, bestaan de plannen tot de bouw van zulk een school reeds geruime tijd. Momenteel worden hieromtrent nog besprekin gen gevoerd en een belangryk punt van overweging vormt de vraag, of er voldende leerlingen aangetrokken zullen kunnen worden. Voorts zou op het nog resterende gedeelte van het nieuwe terrein een bescheiden plantsoen kunnen worden aangelegd, maar in deze aangelegen heid zullen ook de financiën een woordje meespreken. ZWEMBAD EN HOTEL? Het gemeentebestuur koestert voorts het voornemen om een zwem- gelegenheid met speeltuin en beschei den recreatiemogelijkheden te doen aanleggen, zo vertelde ons de burge meester, de heer P. J. L. van der Hoek. Hierdoor zou immers het vreemde- lingenbezoek gestimuleerd kunnen worden. In dit verband denkt men ook aan de bouw van een „mossel"- hotel in het vernieuwde Philippine, want haven of geen haven: een dora do voor de mosselliefhebber moet het blyven! (Vervolg op pag. 2). treden de belangen der verzekerden bij do algemene ziekenfondsen in ern stige mate kunnen worden geschaad. Dit spreekt te meer, daar de alge mene ziekenfondsen alles in het werk hebben gesteld om ook met deze specialisten tot overeenstemming te komen en de regering van mening is, dat een herziening van het honora rium, zoals de betrokken specialisten dit wensen, onder de bestaande om standigheden niet verantwoord zou zijn. De regering, die gezien ook de houding van de meerderheid der specialisten tot het laatste ogen blik mocht veronderstellen, dat als nog overeenstemming zou worden be reikt, kan in het belang van de volks gezondheid niet nalaten met grote spoed maatregelen voor te bereiden, welke nodig zullen zijn om aan de bestaande situatie het hoofd te bie den. Hierby zal er naar worden ge streefd de belangen der verzekerden veilig te stellen. Tot zover deze officiële mededeling. Intussen wordt uit Breda gemeld, dat het conflict tussen de ziekenfonds raad en de specialisten zich heeft uit gebreid tot Breda, waar alle specia listen weigerden op een verklaring van de Huisarts ziekenfondspatiënten te helpen. De ziekenfondsen betaal den voorlopig de rekeningen contant. Geen dollarhulp meer voor West-Duitsland. Goed-ingelichte ambtenaren te Washington hebben verklaard, dat West-Duitsland mogelijk in het vol gende begrotingsjaar geen recht streekse steun in de vorm van dollarschenkingen uit de Verenigde Staten nodig zal hebben, maar dat het indirecte hulp zal krijgen in de vorm van contracten, die dollars op brengen. Zij zeiden, dat West-Duits land zich thans in een gezonde eco nomische positie bevindt en redelijk goede saldi aan buitenlandse valuta en dollars heeft. Te Bonn gaf vice-bondskanselier Bliicher reeds uiting aan zijn teleur stelling over het mogelijk stopzetten van de dollarhulp. Zes schilderijen gestolen in Nijmegen. Bij de politie te Nijmegen werd aangifte gedaan van een schilderijen diefstal. Zes schilderstukken wer ken van J. van Mourik. Chris Bender, Holman en Westerman, zouden in een kunsthandel aan de Molenstraat te Nijmegen uit de lijsten zijn gesne den. De Nijmeegse recherche stelt een nader onderzoek in. DE VERWACHT: OVERWEGEND LICHTE VORST. Geldig tot Dinsdagavond: Veel bewolking met kans op sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. In het binnen land lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1