SERGEANT v.d.MEIJDEN WIL NIET MEER TERUG Zeeuwse Almanak VLISSINGEN GAF BIJNA 2.5 TON UIT VOOR SOCIALE ZORG PUROL GENEEST EERSTE FLATGEBOUW TE GOES NADERT ZIJN VOLTOOIING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1953 WEER THUIS UIT KOREA. Zyn collega Klaasman denkt er anders over, maar Honderd zevenendertig- Nederlandse Koreastrjjders z\jn Zaterdagmorgen in uitstekende welstand in ons land teruggekeerd. Zy kwamen per trein uit Marseille in Roosendaal aan, waar zy in dc Engelbrecht van Nassau- Icazerae officieel werden begroet. Daarna worden allen met autobussen naar hun woonplaatsen vervoerd. De meesten kwamen uit Oost-Brabant en het Noorden. Met twee Zeeuwen uit deze groep, de sergeants F. van der Metyden uit Goes en J. H. Klaasman uit Souburg, konden wij Zaterdag middag nog een praatje maken. Opgetogen en vol enthousiasme stapte beroepssergeant Ferdinand van der Mey'den op 3 Januari 1952 in Roosendaal op de trein om als vrijwil liger de verre reis naar Korea aan te vangen. Zaterdagmorgen, precies een jaar later, keerde hji met een hon derdtal kameraden in Roosendaal te rug. Enkele uren daarna betrad hij weer zijn woning in de Mattheus Smallegangebuurt, waar een gelukki ge vrouw, een schoonmoeder en de kinderen hem een hartelijk welkom bereidden. Sergeant Van der Meijden was een teleurstellende ervaring rij ker geworden. „Korea, daar heb ik schoon genoeg vanTeruggaan? Nooit meer!". Wat hem dan zo tegengevallen was? Eigenlijk alles. Om te beginnen reeds de temperatuur. Het is er veel on veel kouder dan In' Holland, waar de temperatuur voor Van der Mey- den, die geboren is in Bandoeng en daar sinds 1938 als beroepsmilitair (o.a. als parachutist) ons land dien de, ook reeds allerminst aantrekkelijk is. In Maart 1950 was hy als militair naar Nederland gekomen. Na een paar jaar kreeg hij idee om eens in Korea te gaan kijken. Hij is gegaan, doch de benarde omstandigheden, waaronder daar moest worden ge leefd, en de doorlopende onzekerheid ooit zijn vrouw en kinderen te zullen terugzien, hadden dit verblijf aller minst gemakkelijk gemaakt. Met de gevechtsactiviteit was het wel meegevallen. „Eigenlijk hebben wij niets meegemaakt, in vergelijking met de jongens, die in 1950 aan het front stonden". Het is nu meer een stellingoorlog geworden met af en toe een klein „bezoek" van en naar de vyand. In strenge koude liggen de mannen dag en nacht in bunkers van zandzakken aan de frontlijn, steeds waakzaam tegen eventuele overval len. Over de samenwerking met de Zuid-Koreanen, die bij het Nederland se detachement waren ingedeeld, was sergeant Van der Meijden goed te spreken. Voor de rest was er weinig te ver tellen over dit vrij eentonige leven aan het front. Na een half jaar front dienst, mocht nog een vijfdaags ver lof in Tokio worden doorgebracht. Van der Meijden vond het aardig daar eens te hebben gekeken, doch hy was er eigenlijk alleen heengegaan om wat souvenirs ie kunnen kopen. Het liefste wilde hij maar naar huis terug en op 6 December kwam deze blijde dag. De thuisreis vanuit Poesan werd gemaakt met het door de Fran sen gecharterde m.s. „Skaubryn", dat hen naar Marseille bracht. Hiermede behoorde het Korea- avontuur voor Van der Meijden tot het verleden. Een avontuur dat voor hem toch niet zinloos was geweest, want hij had zich kunnen bekwamen in het gebruik van de meest moderne Amerikaanse wapens. De opgedane ervaring kan hein nog goed van pas „Electricitei'sjubileum" te Terneuzen. Vrijdag was het 40 jaar geleden, dat de heer D. J. Kramer, districtsmon teur van de N.V. P.Z.E.M. te Terneu zen, in dienst trad van de electrici- teits-voorziening. In 1913 kwam hij naar Terneuzen als employé van de „Industriële Maatschappij" te Amster- dam, welke destijds de electrificatie van Terneuzen ter hand nam en het net exploiteerde. In 1930 werd het be drijf overgenomen door de P.Z.E.M., waarbij de heer Kramer aangesteld wérd als districtsmonteur. len, want na een verdiend verlof hoopt sergeant Van der Meijden als beroepsmilitair het land weer verder 'e dienen. „IK WEL WÈL TERUG". Sergeant J. H. Klaasman uit Sou burg, die tot hetzelfde detachement behoorde, liet een ander geluid horen: „Ik wil wel weer terug naar Korea, maar myn vrouw wil niet, dat ik er weer heenga en ook om die reden heb ik niet bijgetekend, zoals anderen ge daan hebben". Zo vertelde deze oud- KNIL-militair. Het grootste gedeel te van zyn verblijf in Korea was sgt. Klaasman ingedeeld geweest bij een munitiepeloton, dat mijnen moest leggen, prikkeldraadversperringen oprichten en voor munitie zorgen. „Daardoor hebben wij niet die ontbe- rixigen moeten doorstaan, welke de jongens, die regelmatig in de vuurli nie zaten, aan den lijve ondervonden. Zij hadden wel eens moeite met de voedselaanvoer en dat bleef ons meestal bespaard". Sgt. Klaasman is enkele malen „naar voren" geweest. Toen hij in Augustus „aan de lijn" stond, was juist de regentijd aangebroken en in Korea regent het nog veel erger dan in Indonesië, zo erg zelfs, dat niet al te stevige bunkers werden wegge spoeld. Vele jongens, die soms dagen lang met natte plunje moesten blijven lopen, verloren toen alle militaire en persoonlijke uitrusting en hun geld. Maar het ergste van al vond sgt. Klaasman de verschrikkelijke koude en de winter, waarover wij nu elke dag praten en klagen, vond hij niet de moeite waard. 'Behalve door de strenge koude, werd het verblijf in Korea veronaangenaamd door het „moven". Een dag of veertien op een bepaalde plaats en dan kwam plotse ling het bevel: opbreken en verhui zen en dat gebeurde nog al eens. Toch heeft sgt. Klaasman beslist geen spijt van zyn één-jarig verblijf in Korea. „In moeilijke of gevaarvol le omstandigheden 'kun je op je ka meraden rekenen", aldus Klaasman, die tenslotte nog vertelde van de goede naam, die de Nederlanders bij de Verbondenen hebben en van de goede samenwerking met Amerikanen en Fransen. Plannen voor de toekomst? „Nee, niet direct. Eerst wat uitrusten en ja, dan zou ik eigenlijk wel weer terug willen gaan, maar mijn vrouw wil mij niet meer zo ver van huis hebben...". Drieduizend liter melk ging verloren. BLJ AANRIJDING TE HAAMSTEDE. Bij Haamstede heeft zich Zaterdag morgen, vermoedelijk tengevolge van de gladheid en de mist, een aanrij ding voorgedaan tussen een perso nenauto en een melkwagen van de heer v. d. W. uit Zierikzee. De eer ste wagen, bestuurd door de heer K. uit Haamstede botste zo hevig op de melkauto, dat deze kantelde. Er gin gen 3000 liters melk verloren. Vismeelfabriek te Arnemuiden? Naar wy vernemen zijn er thans onderhandelingen gaande over de vestiging van een vismeel-fabriek in het complex, dat destijds werd ge bouwd door Philips-Van Houten. Een definitieve beslissing is echter nog niet gevallen. Districtsingenieur P.Z.E.M. voor Zeeuwsch-Viaanderen. Naar wij vernemen, is tot districts ingenieur der N. V. Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatsehapprj voor Zeeuwsch-Viaanderen benoemd ir. R. Froijen, voorheen Ingenieur bij de N.V. Algemene Ned. Indische Electriciteitsmaatschappy. Advertentie. Ik rook Hunter Mild En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! ROOFOVERVAL Hoewel het nieuwe jaar reeds weer vijf dagen oud is en de olieböllengeur wat oudbakken is geworden, willen wij u toch één klein oudejaarsgebeu- ren verhalen. Dat moet ons nog van het hart en uit de pen! In Vlissingen dan vierde een groepje verwante zielen oudjaar, met een etentje, een spelletje en een dansje. Tot de spelletjes, zo had de ceremoniemeester bevolen, zou ook het vogelpieken behoren; een spel, dat in vele herbergen beoefend wordt en dat bestaat uit het werpen met pijlen naar een aan de wand op een houten bord bevestigde schijf. Met een Vlissings herbiergier was overeengekomen, dat pijlen en bord voor enkele uren geleend zouden mo gen worden en dies begaven enkele heren uit het gezelschap zich voor de aanvang van de feestelijkheden naar de herberg. Zy wandelden opgewekt naar bin nen en een hunner koerste rechtstreeks naar de „vogelpielc"Hij lichtte het omvangrijke gevaarte van de wand en wilde gebukt onder de zware last het etablissement weer verlaten, met een dankwoord in de richting van de herbergier. De herbergier Star van ontzetting stond de man achter de tapkast en eerst bij het dankwoord kwa)n hy tot zichzelf. In opgewonden bewoordingen informeer de hij naar de reden van deze merk waardige roofoverval op klaarlichte da$ërbazing bij de tegenpartij. Gevolgd door veel excuses en uit voerig commentaar. Ze waren de verkeerde herberg binnengegaan... C. de Putter voorzitter 1953 Stichting voor de Landbouw C.B.T.B. werkt niet mee aan Landbouwontwikkelingscentrum. In de jongste bestuursvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. werden voor 1953 als vertegenwoordigers in het be stuur van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland aangewezen de he ren C. de Putter, J. Wattel en G. J. de Jager. De heer De Putter is voor dit jaar bij toerbeurt befast met het voorzitterschap van de Stichting. Het boekhoudbureau van de C.B. T.B. zal gaan adviseren en bemidde len op het terrein van de levens- en lijfrenteverzekeringen. .!r. J. D. Dorst verzocht medewer king aan het Landbouwontwikkelings centrum. dat een gezamenhjke kader vorming beoogt voor jongens van 25 jaar en ouder, die in het bezit zijn van het diploma Landbouwwinter- school. Daar geen onderwerpen van levensbeschouwelijke achtergrond worden behandeld en de C.B.T.B te.- vens een eigen kadervorming heeft, werd besloten hieraan niet mede te werken. GEEN PROEFBOERDERU IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN? De plannen voor stichting van een proefboerderij in Zeeuwsch-Viaande ren hadden wel de instemming van het bestuur. Elke landbouworganisa tie zou hiertoe f 15.000 moeten bij dragen, doch het bestuuur zag geen wegen om dit bedrag bij elkaar te krijgen. Voorts werd o.m. nog besloten het dagelijks bestuur uit te breiden, door een vertegenwoordiger van iedere ge westelijke afdeling in het bestuur zit ting te doen nemen. Opbrengst Zeeuwse collecte passeerde de 16000 gulden. Nog steeds komen bij de Stichting Zeeland opbrengsten binnen van de Zeeuwse collecte. De jongste opgave omvat Serooskerke (W.) f 232 (13 ct, per inwoner); Sluis f 280.12 11 ct. per inwoner) en Kortgene f 358.50 (9 ct per inwoner). Voorts kwamen de volgende giften van bedrijven binnen: Fa. Hildernisse. Middelburg, f 10; Fa. Meulemeester, Yerseke, f 25; Hout handel Bouwmeester-Borsius. Middel burg, f 50; D. M. Boone. Middelburg, f 15; Fa. v. d. Hofstede, Middelburg, f 10; N.V. Alberts, Middelburg, f 75. In totaal is thans binnen f 16.592,47 (7.9 ct. per inwoner). Opening nieuwe school le Serooskerke (W.). Op Maandag 12 Januari a.s. zal te Serooskerke (W.) het nieuwe school gebouw van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs aan de Burgemeester Dregmansstraat worden geopend. Voor deze plechtigheid, welke om 2 uur des middags aanvangt, zijn ver schillende autoriteiten uitgenodigd. SOCIALE ZAKEN IN 1951. Gezinszorgwerk redde tal van gezinnen. Uit het zo juist verschenen verslag van het gemeentelijk bureau van so ciale zaken te Vlissingen over het jaar 1951 blijkt, dat de totale kosten van werklozenzorg In deze gemeente in genoemd jaar 119.417.hebben bedragen. De totale kosten van hulpverlening krachtens de armenwet be droegen f 152.247,31. Mede in verband met andere activiteiten, was ln to taal een gameentelyk subsidie nodig van 244.264,20, hetgeen 8128,04 minder was dan oorspronkelijk geraamd werd. Wanneer men de specificatie van deze bedragen nagaat, blijkt dat in de sector der werklozenzorg in 1951 aan zg. overbruggingsuitkeringen aan 207 personen een totaal bedrag van 22.236,34 werd uitbetaald. De daarop volgende sociale bijstand vor derde een bedrag van 19.219,35, dat aan 63 personen ten goede kwam, terwijl 92 personen een uitkering we gens vorstverlet kregen (totaal-be drag 3590,98. Andere uitkeringen betroffen: gedemobiliseerde militai ren 8548,57 (21 personen), sociaal- economische hulpverlening 1781,03 (11 pers.), gem. soc. werkvoorzie- ningsregeling voor handarbeiders 62.204,91 (53 pers.) en voor hoofd arbeiders 1835,82 (8 pers.) De tweede grote post, die van hulpverlening krachtens de Armen wet, vajt uiteen in: wekelijkse uitke ringen 91.596,89, in natura 2151,64, brandstoffenbrjslag aan niet-ondersteunden 24.663,75, ar- beidstherapie 267,84, verzorgings- kosten gebrekkigen en ouden van da gen 23.936,39 en uitbesteding van kinderen in inrichtingen en gezinnen 9630,80. Wat de post arbeidstherapie be treft, wordt er in liet verslag op ge wezen, dat hiermede bedoeld wordt personen, die uit een sanatorium zijn ontslagen of herstellende zijn van ziekte, door het verrichten van lichte arbeid in de buitenlucht weer ge schikt te maken voor werk in het vrije bedrijf. In 1951 werden 9 perso nen met in totaal 234 werkweken in de arbeidstherapie opgenomen. Het aantal uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening steeg in 1951 van 779 tot 823. De geneeskundige verzorging van wege het bureau van sociale zaken kostte de gemeente in totaal 34.981,68 (1950: 39.675,82). GEZINSZORG. Het verslag maakt ook uitvoerig melding van het werk der gezinszorg, dat in samenwerking met .de Kon. Mij. „De Schelde" werd uitgeoefend. Hoewel aan alie aanvragén kon wor den voldaan, gaf het beperkte aantal gezinsverzorgsters (eerst vijf, later De Thoolse haven in het afgelopen jaar. De haven van Tholen werd in het afgelopen jaar aangedaan door 304 schepen met een gezamenlijke inhoud van 37.901 ton. Er voeren 305 sche pen van Tholen uit met een gezamen lijke inhoud van 37.159 ton, waarby de vissersschepen van Tholen niet zijn inbegrepen. Momenteel telt Tholen nog slechts 30 van deze vaartuigen. De verscheepte goederen waren in hoofdzaak zand, grind, steen, kalk, vlas, kolen, aardappelen en suikerbie ten. vier) wel eens moeilijkheden. Zo no dig, Werden tijdelijke hulpkrachten ingeschakeld. Het aantal aanvragen bewees, dat aan deze hulp grote be hoefte bestaat; de hulp werd in hoofdzaal! beperkt tot 2 a 3 halve dagen per week. Met voldoening wordt geconstateerd, dat hierdoor de gezinnen op peil gehouden konden worden. In sommige gevallen bleek de hulp ook voor een niet gering bij te dragen tot het herstel van de moe der. In hst eerste halfjaar werd aan 28 Schelde-gezinnen en 31 andere ge zinnen hulp verleend, in het tweede halfjaar aan 29 Scheldegezinnen en aan 27 andere gezinnen. In totaal werden over 1951 dus 115 gezinnen geholpen met 1509 arbeidsdagen (1950: 123 gezinnen met 1682 ar beidsdagen). Door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werd een subsidie ver leend van 5440,77. Door particulie ren werd 2705,46 bijgedragen. Het nadelig saldo van deze tak van socia le zorg bedroeg: 4940,70. De gezinsverzorging van verschil lende kerkelijke organisaties werd van gemeentewege gesubsidieerd. De hulpverlening aan oorlogsslacht offers en gerepatrieerden, welke vol ledig voor rekening van het Rijk kwamen, vorderde een bedrag van 120.137,06. Ten slotte vermeldt het verslag nog, dat de melkvoorziening op de kleuterscholen en enkele lagere scholen werd voorgezet. In totaal werd 16.203 liter melk verstrekt, het geen neerkwam op 40 liter per kind. Advertentie ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen EEN FRAAI COMPLEX. Wellicht einde Februari voor bewoning gereed. Wanneer door vorst of andere te genslagen geen stagnatie optreedt, zal over een paar maanden het eer ste flatgebouw in Goes betrokken kunnen worden. In de gemeenteraad werd in het nabije verleden reeds en kele malen gewezen op de wenselijk heid van verdïepingsbouw en in de zomer van 1952 deelden B. en W. aan de raad mede, dat in verband met de inkrimping van de beschikba re bouwgrond aan étagebouw niet viel te ontkomen. De fa. Heykamp H- nam het initiatief tot de bouw van dc eerste flat op de hoek Burgemees ter Van Dusseldorpstraat-Bergweg. Nu dit drie verdiepingen hoge ge bouw zijn voltooiing nadert,, mag ze ker reeds geconstateerd worden, dat dit complex van twaalf woningen, mede door het geslaagde exterieur, in deze omgeving geenszins zal detone ren. Hoewel het gebouw op het ogen blik nog in de steigers staat en Din- nen in de kale kamers en gangen voor de leek nog een grote chaos heerst, kan toch reeds een idee wor den gevormd hoe een en ander er zal Drukke oesterverzending voor de feestdagen. GROTERE SOORTEN HET MEEST GEVRAAGD. Hoewel het verloop van de oester-, export voor de afgelopen feestdagen nog niet geheel bekend is, kan reeds met vrij grote zekerheid worden ge zegd, dat de uitvoer naar verschil lende landen buitengewoon gunstig is feweest. De export is in zoverre an- ers verlopen dan verwacht werd, dat zeer veel vraag bestond naar de gro tere soorten terwijl juist werd ver wacht, dat de oesters van kleinere afmetingen het meest ln trek zouden zijn. Door een en ander zijn de voor raden grote oesters sterk vermin derd en vrijwel uitgeput, zodat ver wacht mag worden, dat de kwekers spoedig weer met vissen zullen be ginnen om aan nieuwe aanvragen te kunnen voldoen. De handel in zaai- oe3ters is de laatste weken zeer rus- 'tig geweest. komen uit te zien. De twaalf wonin gen (in drie woonlagen) krijgen zes bij zes een gezamenlijke ingang. Een ruime trap, welke eveneens gezamen lijk door de bewoners zal worden ge bruikt, leidt naar de twee bovenver diepingen. Voor het overige zijn de woningen alle afzonderlijk ingericht, dus zonder centrale verwarming, bergruimten e.d., zoals in een flatge bouw wel plegen voor te komen. De zes buitenste woonlagen zyn het grootst. Behalve een grote woon kamer bevat daar iedere verdieping drie slaapkamers, een ruime keuken, een douchecel en een toilet. De woon lagen in het midden, zyn over het geheel iets kleiner en tellen behalve een woonkamer, twee kleine slaapka mers, en eveneens een douchecel met toilet. Voorts krijgen de bovenbewo ners 'n balcon, terwyl aan de achter zijde van het complex voor alle twaalf woningen een schuurtje is ge bouwd met daarnaast nog vier gar a ges. Wanneer straks alles gereed zal zijn, zal Goes met deze eerste flat ongetwijfeld een aantrekkelijk bouw werk rijker zijn. Zoals bekend heeft de gemeente Goes van dit complex negen wonin gen in drie woonlagen alsmede drie garages aangekocht. Het resterende leel blijft het eigendom van de aan nemersfirma. De huren zullen van ca. 53.5065 per maand variëren. Binnenkort zal worden voortge gaan met verdiepingsbouw, door de bouw van 8 beneden- en 16 bovenwo ningen aan de C. de Graaffstraat. Veertig jaar in dienst van de overheid. Op 1 Januari was het 40 jaar ge leden, dat de heer W. F. van Riet. thans hoofdcommies le klasse, tevens wnd gemeente-secretaris en chef van de afdeling financiën van de gemeen tesecretarie te Middelburg, in over heidsdienst trad. Van deze 40 jaar was de heer Van Riet er 39 werkzaam op de gemeentesecretarie van Middel burg. De jubilaris is door B. en W. ont vangen en hartelijk toegesproken, waarbij hem de gebruikelijke enve loppe werd overhandigd. Ook van het secretarie-personeel ontving de heer Van Riet een geschenk. Nieuwe school met de Bijbel te A. J. polder. Tevens herdenking 40-jarig bestaan van Schoolvereniging. Te Anna Jacobapolder werd in de Gereformeerde Kerk het veertigjarig bestaan herdacht van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een School met-de Bijbel, waarby te vens door het gemeentebestuur het nieuwe schoolgebouw de vroegere openbare school n, die geheel ver nieuwd en hersteld is aan het be stuur werd overgedragen. De voorzitter, de heer A. C. van Strien, opende de bijeenkomst met Bijbellezing eq een welkomstwoord, waarna burgemeester I. J. de Jonge van Sint Philipsland 't schoolgebouw namens het gemeentebestuur aan de vereniging overdroeg. Daarbij spra! hij de hoop uit. dat het onderwijs aai de school vruchtdragend zou zijn ei dat de goede verstandhouding tussen gemeentebestifur en schoolbestuur be stendigd zou mogen blijven. Verscheidene afgevaardigden brach ten felicitaties over, waarna de heer A. Wisse een gelukwens voorlas van de heer C. Ketel, oud-hoofd van de school en mej. J. W. C. van Strien. als oud-leerlinge enkele schoolin- drukken weerga! De feestrede werd uitgesproken door de heer A. v. d. Blom, die het eerste hoofd van de School met de Bijbel te Anna Jacobapolder was. Spreker herinnerde er aan hoe in het' begin veel werk moest worden verzet, voordat in 1912 de school kon beginnen. De heer v. d. Blom behan delde voorts de schoolstrijd met de daarop gevolgde gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Hij waarschuwde voor zelfgenoegzaam heid en wees er op, dat het beginsel der wijsheid is gelegen in de vreze des Heren. Nadat de heer Van Strien een dank woord had gesproken, werd de bijeen komst door de heer v. d. Blom met dankgebed gesloten. Vele aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik tot bezichtiging van de schooL Tegenslag bij bouw van zwembad te Middelburg- Bij de voorbereiding van de zwem- badbouw te Middelburg is volgens „De Stem" gebleken, dat de bodem de betonnen bassins niet zal kunnen dragen, wanneer niet geheld wordt Dat betekent, dat een paal fundering moet worden aangebracht, waardoor de kosten aanzienlijk stijgen en de bouw langer zal duren, zodat het de vraag is, of de inrichting de komen de zomer in gebruik kan worden ge nomen. Desgevraagd deelde de burgemees ter van Middelburg ons mede, in dit stadium nog geen inlichtingen over een en ander te kunnen verstrekken. Zee-zevenprik gevangen. Rond de Kerstdagen bracht de „Br. 41" van schipper J. Azard te Breskens een vreemde vis binnen, die ongeveer tachtig centimeter lang was en gevangen werd voor Cad- zand- Aanvankelijk meende men te doen te hebben met een z.g. „zeven- prik", maar aangezien deze vis niet gevlekt is en het gevangen exem plaar wel, besloot men tot opzending naar het Natuurhistorisch museum te Leiden. Het bleek, dat een z.g. zee-zevenprik was gevangen (Petro- myzon Marinus L.), een vis, die de laatste 50 jaar slechts 5 maal rond de Nederlandse kusten is gevist. F. de Sinclair overleden. Schrijver-belastingontvanger werd in Zeeland geboren. De in Zeeland geboren letterkundi ge en oud-ontvanger der Directe Be lastingen A. H. van der Feen, die be ter bekend is onder zyn pseudoniem F. de Sinclair, is op 79-jarige leeftyd in Amstelveen overleden. August Herman van der Feen aan schouwde op 22 Februari 1873 in Heinkenszand het levenslicht. Hy ontving zijn' onderwijs ondermeer in zyn geboorteplaats en in Doetinchem en was na het volbrengen van zijn studie enige tijd in de effectenhandel werkzaam. Zijn loopbaan bij de be lastingdienst begon hy als adspirant- verificateur der Invoerrechten en hij klom op tot ontvanger der Directe Belastingen, aanvankelijk in Sas van Gent, vervolgens vele jaren in Goes en tenslotte in Amsterdam. In 1935 was hy veertig jaar in belast'ng- dienst; drie jaar later werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hy vestigde zich toen in Amstelveen. Nadat hem pensioen was verleend, heeft hij zich uitsluitend aan zijn letterkundige arbeid gewijd; toen wa ren echter reeds talloze boeken van hem verschenen. Vooral in zijn Zeeuwse ty'd heeft hij veel geschre ven, o.a. verhalen, welke in Zeeuwsch- Viaanderen spelen. De heer Van der Feen is geruime tijd penningmeester van het Oodersteun'ngsfonds der Vereniging van Letterkundigen ge- Van zijn litterair werk, dat onder zijn eigen naam verscheen, noemen wy de bundels verhalen „De idealist", „Herfstleugen", „De zieke", de to neelstukken „Haai" grote dag" en „Gideon en de waarheid", alsmede „Een gunst", „Een prijsvraag in de hel" en „Kasian". Onder het pseudo niem F. de Sinclair schreef hy vele humoristische romans, d e enigszins verwant zijn aan het werk van de Engelse auteur P. G. Wodehouse en die vooral in de dertiger jaren een bijzonder populariteit genoten. Zij worden echter ook thans nog met ge noegen gelezen. Wij noemen: „Fo- cusserie", „De griffier van Peewijlc", „De kracht van Renswoude", „Rid der Knol", „Mijn tante uit Aarden- burg", „De bridgeclub van oom Sor ry", „Het huis der verschrikking", „Uranïapolis" en „Om papa's princi pe". Het stoffelijk overschot van de heer Van der Feen zal morgenochtend te Driehuis-Westerveld worden gecre meerd. Belangstelling voor Solistenconcours Breskens; Dezer dagen werd de termyn van inschrijving gesloten voor het solis tenconcours van de Zeeuwsch-Vlaam se Bond van muziekverenigingen, dat in Breskens zal worden gehou den. Het blijkt thans, dat ruim vijf tig deelnemers zich opgaven, waarvan de helft afkomstig is uit Terneuzen en Zaamslag. Tweederde van het aan tal deelnemers komt uit ,Oost Z. Vlaanderen. Er is dit keer vooral belangstelling van de zijde der hout blazers, in tegenstelling tot vorige jaren, toen de koperblazers ie meer derheid vormden. Er zijn 20 inschrij vingen voor clarinet. 9 saxophoons, 1 fluit, 5 bugel, 4 trombone. 3 piston; 3 trompet, 3 bariton, 2 alt, 2 bas, 1 kleine trom, In de superieure afde ling zal de heer Joh. J. Meijers bui ten mededinging deelnemen. "lasper Anthonisse zal als pianist fungeren. Adnortenl ie. Om Znurbrandftn op de maag te blussent Eén ol twee Rennies nemen. En zo kunt U dan vvefti 'zonder zor gen alles eten wat U grang lust zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot oen vaste gewoonte ma ken. En met succes £ij weten met meer wat brandend maagzuur ts Zeeuwen gaven 4,C" voor vermaak uit. (Slot van pag. 1). 39 GEMEENTEN ZONDER VERMAKELIJKHEIDS- BELASTING. Zoals reeds gezegd, heeft de statis tiek betrekking op de vermakelijk heidsbelasting en men kan er dan ook allerlei gegevens uit putten over aan tallen uitgegeven toegangsbewyzen, opbrengst aan belasting, enz. In de eerste plaats blijken van de 101 Zeeuwse gemeenten er nog altijd 39 geen verordening op vermakelijk heidsbelasting te hebben; 62 zijn wel zo rijk, maar twee daarvan hebben toch geen opbrengst aan vermake lijkheidsbelasting. Hoe dat zit? Natuurlijk komen er, ook in onze provincie, allerlei vormen van verma kelijkheidsbelasting voor als opper vlakte-belasting, belasting naar vast recht, belasting begrepen in staan gelden, maar die op de toegangsbe wijzen is toch verreweg de belang rijkste. In Zeeland werden in totaal 1.334.000 toegangsbewijzen mèt belas ting uitgereikt, waarvan 808.000 voor. bioscopen. 232.000 voor sport, 5000 voor toneel. 13.000 voor concerten en 277.000 voor „andere vermakelijkhe den". Dit betekent o.m. dat de Zeeu wen gemiddeld per jaar 3 maal naar de bioscoop gaan (landelijk 6,1), 0,85 maal per jaar naar een sportgebeur tenis (landelijk 1,7) en schrik niet! 0,02 maal naar een officiële toneelvoorstelling en 0.05 maal naar een concert. Hierbij speelt echter de reeds gesignaleerde omstandigheid, dat niet-belaste uitvoeringen niet in de. statistiek zyn verwerkt, natuur lijk een belangrijke ro! Tot slot nog iets over de opbreng sten der vermakelijkheidsbelasting, In Zeeland bedroeg deze in totaal 271.000, waarvan 240.000 direct op toegangsbewijzen. De bioscopen leverden daarvan het leeuwendeel met 162.000, gevolgd door de sport met 20.000. Toneel leverde 2000 op, concerten 3000 en de andere vermakelijkheden 54.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2