PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Zeeuwen gaven gemiddeld ƒ4,25 voor vermaak uit Grote zuiveringsacties gaande in Oost-Duitsland Vandaag ZIEKENFONDSEN NIET ACCOORD MET EISEN VAN SPECIALISTEN AMERIKAANSE CONGRES IN NIEUWE SAMENSTELLING ENORME VERLIEZEN AAN DE VOGELSTAND TOEGEBRACHT 196e Jaargang - No. 3 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter.. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p, kw.. fr. p. p. f 5.70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm- Minimum p. advertentie f 3. Tng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef.v 3841. Goes, Vorststraat 63, telef, 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen, Bro uwerijstr. 2. Zierikzee. N. Bogerdstr. C 1 i. telef. 26. TEGEN ZIONISME EN TITOÏSME. Gezin van ex-minister ontkwam naar West-Berlijn „Neues Deutsehland", het officiële blad van de Oostduitse communisti sche partij, de SJE.D., verklaart in een artikel van Zondag, dat Oost-Duits land „de lessen van het Praagse verradersproces" moet leren en het Zionis me, Titoisme en Trotskyisme moet bestreden. Het blad doet een aanval op „Zionisten en Amerikaanse agenten" en noemt twee vooraanstaande communisten „vijanden van het volk". Het zijn Paul Merker, voor de oorlog lid van het politbureau van de Duitse com munistische partij, en Kurt Müller, gewezen Westduits parlementslid en communistisch leider, die in 1950 verdween. Het persbureau D.P.A. tekent hier bij aan, dat de „zuiveringsactie" ge richt is tegen communisten, die in de Hazitijd in Westerse landen hebben vertoefd. "Volgens het partijblad zullen voor al communisten zich moeten verant woorden, die naar Denemarken, Zwit serland, Frankrijk en Mexico uitge weken waren. VONNISSEN. Het Oostduitse nieuwsagentschap A.D.N. heeft Zaterdag gemeld dat in Oost-Berlijn zes leden „van een West- berlijnse bende", die door haar optre- Onrust in Perzië. Veroorzaakt door links-extreme elementen. Zateydag en Zondag was het onrus- tig in en nabij de Perzische hoofd stad Teheran. Te Koem, ongeveer 140 km. ten Zuiden van Teheran ont stonden heftige botsingen tussen de leden van de Toedeh-partij en leden van niet-progressieve godsdienstige genootschappen.Zondagochtend duur den de relletjes nog voort. Er waren toen naar schatting 100 gewonden, van wie drie ernstig. Winkels werden geplunderd en de politie moest van de vuurwapens gebruik maken. De relletjes ontstonden na de te rugkeer van een Toedeh-partijlid, dat het vredescongres te Wenen nad bij gewoond. De Perzische Tweede Kamer is Zondag onder groot rumoer uiteen gegaan, nadat pogingen waren ge daan om een motie te bespreken, die aan premier Mossadeq. verbiedt op grond van de wet op buitengewone bevoegdheden, een wet goed te keu ren, die de sluiting van de huidige kamer tot gevolg zou hebben. Het quorum was niet aanwezig, omdat enkele afgevaardigden de ver gadering verlaten hadden. Meeste Nederlanders zijn vriendelijk voor Duitsers. Voor het eerst sinds de oorlog heeft het „Nipo" in Nederland meer mensen (41 gevonden, die vrien delijk tegenover het Duitse volk slaan, dan onvriendelijk (30 Maar bijna drie op de tien (29 onthielden zich van een oordeel. In de jaren 1947 en 1948 vond het Ned. Instituut voor Opinie Onderzoek nog een uitgesproken meerderheid, die onvriendelijk tegenover het Duitse volk stond. Het aantal mensen, dat geen oordeel heeft, werd groter. .viert de W.-Duitse bonds kanselier Adenauer zijn 77e verjaardag? is het 350 jaar geleden, dat Pieter Adriaansz. van der We iff, burgemeester van Lei den, tijdens het beleg" door de Spanjaarden overleed; viert prins Jean van Lu xemburg zijn 32e verjaardag. Auto met twee echtparen reed te water. EEN DER INZITTENDEN VERDRONKEN. Zondagmorgen is een personenauto, waarin twee echtparen waren geze ten, bij Breukelen ten gevolge van de gladheid geslipt en in het water ge reden. De echtparen waren op weg naar de R.K. kerk te Breukelen. De 47-jarige mevr. W. O. v. d. B. uit Portenge kwam bij dit ongeluk door verdrinking om het leven. Voor het leven van haar 56-jarige schoonzuster, mevr. A. O.S. wordt gevreesd. Zij heeft veel water en modder naar binnen gekregen. De twee mannen, die voorin de auto wa ren gezeten, konden zich ternauwer nood uit de snel zinkende wagen red den. Dolle schietpartij van Amerikaan* Een 24-jarige Amerikaan uit West- Liberty in de staat W.-Virginia heeft in" een vlaag, van woede, ómdat zijn vrouw tegen hem zeide: „Zoek een baan cn ga werken", een geweer ge grepen en het vuur geopend op een aantal leden van zijn familie en fa- milieleden van zijn vrouw. Zijn schoonouders werden gedood, zijn 3- jarig zoontje en zijn schoonzuster ern stig gewond. Zijn echtgenote slaagde er in te ontkomen. De man is, na de schoten gelost te hebben, gevlucht. den de vrede in gevaar brengt, sa men tot 47 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De openbare aanklager zeide, dat de bende gesteund werd door de burgemeester van West-Ber lijn, en dat de laatste erop uit was „Berlijn tot het punt te maken, waar een nieuwe oorlog zou ontbranden". Volgens Amerikaanse belichten uit West-Berlijn zou de Sowjet-Unie aan Oost-Duitsland hebben medegedeeld, dat de productie vergroot moet wor den, daar anders de fabrieken weer overgenomen zullen worden. De plaatsvervangend minister-president Heinrich Rau zou tot 1 Mei a.s. tijd gekregen hebben om de productie quota te halen, die voorzien waren voor 1952 in het vijfjarenplan. ONTSNAPT. In West-Berlijn is aangekomen de echtgenote van dr. Karl Hamann met vier van haar kinderen. Van dr. Karl Hamann, die kort geleden werd ont slagen als Oostduits minister van bevoorrading, is niet bekend, waar hij vertoeft. Men neemt aan, dat hij met zijn dochter Liv in arrest gesteld is, na een poging om te ontsnappen naar West-Berlijn. De politie in West-Bei'lijn arres teerde een Oostduits politiecommis saris en drie leden van de Oostduitse spoorwegpolitie op Westberlijns ge bied. In Hagen meldde zich Bikker II Zaterdag meldde zich een man bij de politie te Hagen in West-Duits- land met de verklaring, dat hij de uit Breda ontvluchte Herbertus Bikker was. Het was een ingezetene van Wetter aan de Ruhr, die deze zelfbe schuldiging deed. Nadat gebleken was, dat de ver klaring onjuist was;1-is deze man weer vrijgelaten. De werkelijke Bik ker bevindt zich nog steeds in arrest. De pseudo-Bikker vertelde, dat de echte Bikker Ferdinand Vilder zou heten en een kennis van hem zou zijn. Zij zouden hun papieren ver ruild hebben. Het motief voor deze zelfbeschuldiging is nog onbekend. Intussen is nog steeds geen beslis sing gevallen over de uitlevering van Bikker, terwijl van de zes ove rige ontsnapte misdadigers nog geen spoor is gevonden. Bikker werd in voorarrest geno men, hetgeen volgens de Duitse wet vier weken zal kunnen duren. Schiphol „zat dicht." En Petula Clark kwam niet. Ondanks alle moderne technische verkeersmiddelen is het Zaterdag aan niet eens al te dichte mist ge lukt het luchtverkeer met Schiphol geheel stil te leggen! Onze luchtha ven „zat dicht'', hoewel in de hoofd stad zelf van mist nauwelijks iets te bemerken viel. Eén der gedupeerden was het 20- jarige opkomende Engelse zangeres je Petula Clark, „lieveling van de Britse strijdkrachten", die dank zij ha.ar optreden voor de B. B, C. en als jongste omroepster van de Britse te levisie, in Engeland thans reeds gro te populariteit geniet. Petula Clark was door de AVRO uitgenodigd om het feestprogramma van Zondagavond ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de directeur G. de Clercq luister bij te zetten. Franse kabinetscrisis nog niet opgelost. De Franse radicale leider René Mayer heeft Zaterdagavond aan pre sident Auriol verslag uitgebracht van zijn pogingen om een nieuwe re gering te vormen. Hij deelde ver slaggevers mee, dat dè linkse radi calen, de volksrepublikeinen, de ge matigd conservatieven en de dissi dente Gaullisten hem hun steun had den toegezegd, Bovendien geniet hij de volledige steun van zijn eigen par tij. Van de houding van de Gaullis ten hangt het thans af, of hij kans van slagen heeft. De Gaullisten hebben Mayer laten weten, dat zij hem Maandag na een bijeenkomst van de fractie, zullen laten weten of hij. op hun steun kan rekenen. Het voornaamste struikel blok vormen de Gaullistische bezwa ren tegen het Europese legerverdrag dat Frankrijk volgens Mayer, niet kan weigeren te bekrachtigen, na het eerst te hebben ondertekend. In Venetië heeft op plechtige wijze de ter aardebestelling plaatsgehad van Mgr. A: stini, in leven Patriarch van Venetië. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op het Canal Grande. CONFLICT TE TILBURG Betaling, mits een kwitantie wordt overlegd. Het afgelopen weekend is te Til burg een intern conflict uitgebroken tussen de ziekenfondsen en specia listen. Ziekeni'ondsledcn die zich met het briefje van de huisarts by de spe cialisten om medische hulp vervoeg den werden niet geholpen. Tenzij voor elke behandeling een verklaring van het ziekenfonds werd overgelegd dat dit zou betalen, ofwel ^'oor elke be handeling apart werd betaald. Onmiddellijk na het bekend wordën hiervan hebben de ziekenfondsen al les gedaan om de verzekerden, die specialistische hulp nodig hadden, te helpen. De patiënten kregen geld, of een verklaring, dat het te betalen honorarium tegen overlegging van een kwitantie van de specialist zou worden terugbetaald. De achtergrond van een en ander wordt gevormd door een conflict, ge ruime tijd geleden ontstaan in de lan delijke specialistenvereniging. Vele bij deze vereniging aangesloten spe cialisten konden zich niet verenigen met de voorwaarden van de overeen komst, die door deze vereniging met de ziekenfondsen zou worden afge sloten en op 31 December j.l. afliep. Als gevolg daarvan zijn plm. 400 specialisten uit de landelijke vereni ging getreden, onder wie vrijwel alle specialisten in Tilburg, Breda, Ber gen op Zoom, Eindhoven, Den Bosch, Zwolle en Amersfoort. Deze uitgetre- denen vormden een nieuwe organisa tie, de Nederlandse Vereniging van Specialisten. Hoewel de ziekenfond sen met deze vereniging over een nieuwe overeenkomst hebben onder handeld, waren de eisen van de spe cialisten van dusdanige aard, dat zij volgens de ziekenfondsen niet konden worden ingewilligd. De Ziekenfondsraad heeft daarop het standpunt ingenomen, dat als ge volg van het niet bereiken van over eenstemming de bij de N.V.V.S. aan gesloten specialisten van 1 Jan. 1953 af niet meer aan de alg. zieken- W oonwagen uitgebrand baby in vlammen omgekomen. Zondagmiddag is in het woonwa genkamp te Maassluis een woonwa gen in brand geraakt waarbij een 11 maanden oude baby van de familie v. D. jammerlgk in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinderen van resp. 2 en 3 jaar moesten met ernstige brandwonden in een zieken huis worden opgenomen. De vader vertoefde buiten Vlaardingen en de moeder was in één der andere wa gens in het kamp bij een zuster op visite. De kleintjes hebben waar- schijnlgk op bed met lucifers ge speeld. Toen de andere woonwagen bewoners bemerkten dat de wagen in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite twee van de drie kinderen redden. De moeder moest aanzien, dat haar kind in de vlam men omkwam. fondsen zijn verbonden. De zieken fondsen mogen aan de bedoelde spe cialisten geen betalingen meer doen voor na genoemde datum door hen verleende specialistische hulp. Bin nenkort zullen aan de ziekenfondsen nadere mededelingen worden gedaan omtrent maatregelen, welke in ver band met deze situatie zullen worden genomen. De Ziekenfondsraad staat toe, dat de ziekenfondsen de voor specialisti sche hulp betaalde kosten vergoeden, mits daarvan een kwitantie wordt overgelegd. Verwacht wordt, dat de specialis ten in de andere hierboven genoem de plaatsen het voorbeeld van hun Tilburgse collega's zullen volgen. Blanke vrouwen aange vallen door Kikoejoes. Twee blanke vrouwen, die een af gelegen boerderij in het Njeri district in Kenya bewonen, hebben bij het af slaan van een aanval op de boerderij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes gedood en één gewond. De Britse autoriteiten hebben het gebied, waar Donderdag twee blan ke kolonisten werden gedood door le den van de Mau Mau, tot verboden gebied verklaard. BELASTINGVERLAGING VOORGESTELD. Republikeinen aan het bewind De zitting van het 83ste Amerikaanse Congres is Zaterdag officieel ge opend. De nieuwe Senaat zal bestaan uit 48 republikeinen en 47 democra ten. Senator Wayne Morse, die als onafhankelijk lid gekozen is en die met een vouwstoeltje verscheen, omdat hij niet wist, «-aar hij zou moeten zitten, kreeg een plaatsje bij de republikeinen. De groep van twintig zuidelijke democraten de zogenaamde dixiecra- ten neemt een belangrijke sleutelpositie in. Men neemt aan, dat zij in binnenlandse politieke kwesties met de republikeinen zullen meegaan. In het Huis van Afgevaardigden is de verhouding: republikeinen 221 ze tels, democraten 211 zetels. Er is één onafhankelijke afgevaardigde en er zijn twee democratische vacatures. De bijeenkomst van Zaterdag was gewijd aan de overdracht van de lei ding door de democraten aan de re publikeinen. De republikein Martin werd voor zitter van het Huis van Afgevaardig den. Het nieuwe Huis nam kennis van een voorstel om de inkomstenbelas ting voor het merendeel van de Ame rikanen met 1 te verlagen. In 1952 werd circa elf millioen gulden sesnaard. Ruim 4 millioen rekeningen bij Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank is gedu rende December ingelegd 33 mil lioen en terugbetaald 30,6 min., zo dat deze maand 2,4 min. is ge- spaai'd. Gedurende het gehele jaar waren inleg en terugbetaling resp. 376 min. en 364,7 min., zodat dit jaar een spaaroverschot van 11,3 min. werd bereikt. 1951 verliep veel ongunstiger; toen werd nl. 96,5 min. ontspaard. Per xüto December j.l. hadden de inleggers een gezamen lijk tegoed (zonder rente) van 1.309 min. Het aantal spaarrekeningen is thans ruim 4.1 millioen. Het aantal verenigingen, dat' aan het groepspa- ren meedoet, steeg tot ca. 5500. Het aantal scholen waar het schoolspa- ren is ingevoerd, bedraagt ongeveer 3400. Aan het bedrijfsspareni wordt door 12.300 personeelsleden van P. T. T. deelgenomen. De jeugdspaaractie had in 1952 400.000 deelnemers (v.j. 360.000). 0 Vijf Oost-Duitse vissers zijn Zaterdag verdronken nadat hun treiler ter hoogte Nexö (Bornholm) in eén storm was Het voorstel was afkomstig van de republikein Daniel Reed, die de fede rale inkomsten voor het komend be lastingjaar met 1,8 milliard dollar wil verminderen. Twee voorstellén een van een re publikein en een van een democraat werden Ingediend om de Mac Car- ran-wet betreffende de controle op de immigratie te veranderen en voorlo pig op te schorten. De Senaat nam kennis van klach ten tegen de senatoren Mac Carthy en Benton, die giften voor anti-com munistische actie aangenomen zou den hebben. Mac Carthy zou een deel van het geld voor een zakelijke spe culatie hebben gebruikt. Benton ont kende, dat het hem overhandigde geld het werd geschonken door iemand, die naar een overheidsfunctie solliciteerde een gift voor zijn anti communistenfonds was geweest. Fortuin in oesterschelp. Een lichtrose parel, zo groot als een kleine glazen knikker en naar schatting enkele tien duizenden guldens waard is door een inwoner van Cradock bij Jeffreysbaai in Zuid-Afrika in een oesterschelp gevonden. De gelukkige, de heer H. van Zijl, een amateur-schelpenver zamelaar, vond de oesterschelp onder een rots. De parel is naar Johannesburg gestuurd, voor nader onderzoek. Hoewel oes ters veel voorkomen aan de Zuid-Afrikaanse kust zijn pa reloesters er hoogst zeldzaam. Koningin ontving vrienden in koninklijke trein Prinses Irene geheel hersteld. Ondanks de minder goede weers omstandigheden weinig zon, veel sneeuwval en koude gaan de ski tochten van H. M. de Koningin, de prinsessen en het overige reisgezel schap ï'egelmatig door. Prinses Irene, geheel hersteld van haar verkoud heid, neemt daaraan ook weer deel. Zondagmiddag" heeft de koningin aan een achttal oude vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wonen en bij wie zij dezer dagen een bezoek had afgelegd, een thee aan geboden. De ontvangst werd gehou den in de koninklijke trein, die in Sankt Antpn gestationneerd is. Zon dagavond nebben de koningin, de prinsessen en het overig reisgezel schap, tezamen met de andere hotel- ïasten, in de bierkelder van hotel Post een voorstelling van een goo chelaar bijgewoond. MONSTERVFRZA MELING ONTDEKT. Broedkolonies door verzamelwoede uitgemoord. Controleurs vogelwet van de vogel- beschermingswacht Zuid West Velu. we uit Ede, geassisteerd door de poli tie van Apeldoorn en Utrecht, hebben naar thans gemeld wordt vori. ge week een gevoelige klap toege bracht aan de niets ontziende prac- tijken van lieden, die zich, gedreven door een onberedeneerde verzamel woede, vergrijpen aan de Nederlandse beschermde vogels, In Apeldoorn ont dekte men een opslagplaats van de Utrechtenaar J. G. R., waar niet min. der dan 1600 geprepareerde be- UIT DE STATISTIEK OVER 1951. Statistiek leverde gegevens over de vermakelijkheidsbelasting Cijfers kunnen heel leerzaam zijn. Althans wanneer zij verzameld en ge- ordend zijn door mensen, die verstand van dit werk hebben. Dat dit het geval is met de medewerkers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is natuurlyk boven elke twijfel verheven. Onlangs heeft dit bureau uitvoe rige gegevens gepubliceerd over het bezoek aan vermakelijkheden in het jaar 1951 en uit deze cyfers zijn, ook voor Zeeland, heel interessante con clusies te trekken. Door de Zeeuwen werd byv. in totaal een bedrag van 1.165.000 voor vermakelijkheden in genoemd jaar uitgegeven, hetgeen per hoofd van de bevolking toch nog altijd neerkomt op een bedrag van 4,25. Het landelijk gemiddelde bedraagt echter rond een tientje! Wat Zeeland betreft, gaat een be langrijk deel van het totaalbedrag naar de bioscopen. Dit is trouwens een landelijk verschijnsel. In Zeeland is het 744.000 of 64 Sportge beurtenissen leverden 118.000 (10 op, toneel 9000 (1 con certen 19.000 (2 en andere ver makelijkheden 274.000 (24 Hier- vrïjgesteld zijn van vermakelijkheids belasting. In werkelijkheid zal hier voor dus wel heel wat meer uitgege ven zijn. Het amateur-toneel is begrepen in de rubriek „andere vermakelijkhe den". Interessant is het ook uit de tabel len af te lezen, wat gemiddeld voor een vooi-stelling, uitvoering of sport wedstrijd werd betaald. In Zeeland kostte het toegangsbewijs voor de bioscoop gemiddeld 92 cent, voor to neelvoorstellingen 1,85, voor con certen 1,49 en voor sportgebeurte nissen 51 cent. In vergelijking tot de landelijke gemiddelden is het bio scoopkaartje hier iets duurder (92 cent tegenover 89 cent landelijk). Hetzelfde geldt voor de concerten 1,49 tegenover 1,42maar de to neeluitvoeringen en de sportgebeurte nissen zijn goedkoper: voor toneel is dit 1,85 tegenover 2,02 landelijk, voor de sport 0,51 tegenover 0,70. (Vervolg op pag. 2). 26 doden bij treinramp in Zuid-Korea. bij dient te worden aangetekend, dat de statistiek uitsluitend betrekking heeft op „vermakelykheden", voor zover deze aan gemeentelijke belas- Een Zuïdkoreaanse personentrein op ting onderhevig zijn. Dit geeft een de lijn SeoelPoesan is Vrijdag verklaring voor de wel zeer lage cy- avond in een rivier gestort. Tenge- fers in de rubrieken „toneel" en „con- volge van dit ongeluk kwamen 24 certen", aangezien toneelvoorstellin- Zuidkoreaanse soldaten en twee bur gen en concerten in tal van gevallen I gers om het leven. schermde vogels en ruim 6000 eieren aangetroffen en in beslag genomen werden. Een vrachtauto was ternau. wernood voldoende om deze voorraad te vervoeren. De inventarisatie gaf een ontstel lend beeld van de methoden, die de betrokkene toepaste en van de ver liezen, die daardoor aan de inlandse vogelstand werden toegebracht. Vrij wel alle categorieën tot de meest zelzame toe bleken in deze opslag plaats aanwezig Er waren om slechts een kieiné greep te doen 78 buizerds, waarvan een belangrijk gedeelte zeer waarschijnlijk op de klem gevangen is, 19 haviken, 42 wa terrallen, 13 roerdompen, 45 steen uiltjes, 52 torenvalken, 134 zwarte sterns, 2 visarenden. Ook honderden kleine zangvogels hadden het leven moeten laten om te voldoen aan deze blinde verzamelwoede. Verder wer den aangetroffen kruisbekken, wiele walen en stormvogels, de zeldzame milaan, maar ook de kwartelkoning, de kleine trap, nachtreigers, ooie vaars enz. enz. Men vond er o.m. 64 eieren van purperreigers en *204 eieren van lepelaars. Gehele broed kolonies zijn door deze blinde verza melwoede uitgemoord. R. beschikt over tal van relaties over het gehele land verspreid, die hem vogels en eieren leveren. Vol gens zijn verklaring zou hij ongeveer 1500 „medewerkers" hebben. Echtpaar door gas om het leven gekomen Zaterdagnacht is het echtpaar S. (60 en 59 jaar) in zijn woning te Amsterdam door gasvergiftiging om het leven gekomen. DE VERWACHT: OPKLARINGEN. Geldig tot Maandagavond: Overwegend droog weer met en kele opklaringen. Matige tot zwak ke wind hoofdzakelijk tussen Oost en Noord. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1