PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sultan Boewono als minister van defensie afgetreden P.Z.E.M. besteedt aandacht aan verbruiksontwikkeling BILT Kantlijn K.L.M.-VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING IN WOESTIJN Vandaag WARMONDSE TOLGAARDER LIEP IN DE VAL 196e Jaargang - No. 2 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. ver v.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 Jan. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels 1 1—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g Oostburg. Firilandstraat 2, telef. 16. Terneuzen, Bro uwerjjstr. 2. Zierikzee, N. Bogerdstr. C liiO. teleLJ NA BEWOGEN DAG IN DJAKARTA Compromis-oplossing voorkwam dreigende kabinetscrisis Verschil van mening met kolonel Bambang Soegeng was de oorzaak Een meningsverschil tussen de Indonesische minister van defensie, Ha- mengkoe Boewono, en de fungerend chef-staf van de landstrijdkrachten, kolonel Bambang Soegeng, heeft geleid tot het aftreden van de minister. De Sultan van Djokja heeft zyn functie overgedragen aan de vice-premier Prawoto, die de portefeuille ad interim zal waarnemen. Aanvankelijk vreesde men voor een kabinetscrisis, doch deze kon na urenlang vergaderen op Nieuwjaarsdag en Vrijdag voorkomen worden. Het verschil van mening ontstond over de benoeming van overste Wa- rouw tot fungerend commandant van het leger in Oost-Indonesië. Met deze benoeming door kolonel Bambang Soegeng, Icon de minister van defen sie zich niet verenigen. Overste Wa- De Nederlandse Staatsloterij is de enige in Nederland, waarin men regelmatig spelen kan met de kans op een prijs, die polulair uitge drukt „zoden aan de dijk" zet De instelling floreert,' dat kan moeilijk ontkend worden. Weliswaar is er in sommige kringen op grond van prin cipiële overwegingen tegenkanting, maar het aantal Nederlanders, dat en kele malen per jaar een kansje waagt, is nog altijd groot genoeg. Weinig bekend is, dat deze mono polistische Staatsloterij de laatste tijd een ernstige concurrent heeft gekre gen, een instelling, die voordeliger werkt enzonder nieten. Allerlei Nederlandse gemeenten hebben de laatste jaren premieobliga tieleningen uitgegeven. Daarin wordt aan de beurs een levendige handel gedreven. Men koopt zulk een obliga tie tegen de tijd, dat de gemeente haar trekking houdt. De prijs is ongeveer 1 105.Zodra de trekking achter de rug is, kan men het stuk weer kwijt voor circa f 100.—, dus met hoogstens f 5. verlies. Maar daarvoor heeft men dan de kans gehad op een prijs van f 100.000, van f 50.000 van f 25.000 en minimaal van f 125.Nieten zijn er niet bij. Men kan dit vier of vijfmaal per jaar doen van de ene obligatie lening overstappen in de andere met de volgende leningen: 2Vz% ge meente Rotterdam, le en 2e lening; 2'/2% Den Haag, le en 2e lening, 2Va% Utrecht. In de Staatsloterij koopt men voor f 4.een twintigste lot, met dus kans op een twintigste van de prijs of een niet. Het verschil met wat men voor f 5.bij de premieobligatielening kan doen, is dus wèl groot! De gokkers, die uit de strafgevan genis te Breda ontsnapt zijn, ver toeven nog steeds buiten de gren zen. En de ergernis in Nederland over deze geruchtmakende vrijheid-lciezerij neemt nog van dag tot dag toe. Gelukkig zijn er verscheidene bla den, die ons voorbeeld volgend, er thans op wijzen, dat hier in georgani seerd verband hulp moet zijn verleend én die van de B.V.D. wel eens wat meer zouden willen vernemen over de activiteit der nazi-organisaties in Ne derland. Anderen vragen zich af, waarom politie en justitie na de ontsnapping geen gebruik hebben gemaakt van de radio om de grenscontrole te waar schuwen. Er waren grensposten, die de ontsnapping uit de krant moesten lezen, toen de vogels al lang gevlogen waren. Er zijn tenslotte bladen, die zich ergeren aan de inderdaad voortreffe lijke behandeling, die men in de Bre dase paraplu blijkbaar geniet en die bekend is geworden door deze ont snapping. Deze ergernis achten wij overdreven. De meeste gevangenen zouden het graag heel wat minder dóen in vrijheid. Het maandblad „Tegen de Kwak zalverij", orgaan van de gelijk namige vereniging, vreest dat er bij de steeds wassende stroom van ongecontroleerde en zelfs oncontro leerbare „geneesmiddelen" een grens moet komen aan het menselijke ver mogen, om kaf van koren te kunnen onderscheiden; bovendien zijn de ver pakte geneesmiddelen belangrijk duur der dan wat de apotheker zou hebben bereid en zijn zij dus economisch ook niet eens verantwoord: „Hoe zou een arts, die niet weet, wat en hoe hij voorschrijft, nog kun nen beoordelen of het helpt en waar om het helpt? Welke gevolgen zal dit uiteindelijk voor de volksgezondheid en voor onze economie hebben? De pogingen om de oude wet van 1865 door een nieuwe te vervangen zijn tot nu steeds mislukt, daar hierbij vele tegenstrijdige belangen met elkaar in botsing komen. Draagt de gemeen schap echter niet de lasten, tenzij de uitoefening van de artsenij-bereid- kunst en de verkoop van geneesmid delen niet alleen in overeenstemming met de letter maar ook in de geest van de wet geschieden? Is daarnaast echter niet nog een Nederlandse Me dical Research Council nodig om uit te maken, of, hoe en wanneer een be rouw zette in November Gatot Soe- broto af; weigerde de Sultan te ont vangen en steunde een eis tot diens aftreden. Aan kolonel Soegeng was destijds medegedeeld, dat over de benoeming van overste Warouw in een kabinetszitting moest worden beraadslaagd. De fungerend chef staf hield zich hier niet aan en be noemde overste Warouw. Eerst hier na werden enkele buitengewone zit tingen gehouden en in de speciale vergadering op Nieuwjaarsdag be sloot het grootste deel van de kabi netsleden, dat de beslissing kon wor den goedgekeurd. ER NEET MEE EENS. Hiermede kon minister Boewono zich niet verenigen. Hij verklaarde o.m.: „Ilt kan mij niet verenigen met de procedure, die de indruk welrt, dat de regering een haar voorgezet fait- accompli bekrachtigt". Twee socialistische ministers (van Sjahrir's P.S.I.) waren het evenmin met het beleid eens en aanvankelijk vreesde men, dat ook zij dr. Soe- mitro van financiën en mr. Lukman van justitie zouden aftreden. In de kabinetszitting van Vrijdag vond men een compromisoplossing. Kolo nel Sadikin, thans commandant in Borneo, werd benoemd tot comman dant in Oost-Indonesië en overste Warouw blijft fungerend comman dant. De voorganger van Sadikin, Gatot Soebroto, is op eigen verzoek gepensionneerd. Dank zy deze oplossing kon een kabinetscrisis, welke zeer naby was, vermeden worden. Russisch protest tegen arrestatie van Pissarev Door minister Luns afgewezen Woensdagmiddag heeft de Russi. sche ambassadeur een protestnota overhandigd op het ministerie van buitenlandse zaken, waarin hij on middellijke vrijlating verzocht van de Tass-correspondent Pissarev, die op 23 December jl. onder verdenking van spionnage is gearresteerd. De Russische ambassadeur verzocht tevens, dat de personen, „die schuld droegen voor deze „onwettige" arres tatie „ter verantwoording geroepen zullen worden". Minister Luns, die de ambassadeur ontving, heeft de protestnota monde ling afgewezen en beschouwt de de marche hiermede als afgedaan. Locomotief botste op personentrein Vijf licht gewonden. Op het stationsemplacement bij Eysden is Vrijdagmorgen een zware locomotief tegen een stilstaande per sonentrein gebotst. De remmen van de locomotief zijn tijdens het omrijden doorgegleden, aldus de persdienst van de N.S. Tengevolge van de hevige schok ontstond er een panische schrik onder de zich reeds in de trein bevin dende reizigers. Vijf hunner werden licht gewond. Met een kwartier ver traging kon de trein naar Maastricht vertrekken. OP NIEUWJAARSDAG Passagiers van de „Groningen" ongedeerd De 25 inzittenden van een „Aer Lingus Dakota" kwa men met de schrik vrij, toen deze machine op Nieuw jaarsdag een noodlanding moest uitvoeren te Spernall, dichtbij Birmingham. De Dakota maakte een expreslan ding, waarbij een motor werd afgerukt, en de staart brak. Twee leden van de bemanning liepen lichte ver wondingen op. Het vliegtuig was op weg van Dublin naar Birmingham, toen een motor uitviel. Men liet het toestel iets zakken doch kreeg ook met de tweede motor ongeregeldheden. De Rosenbergs 11 Januari op de electrische stoel De Amerikaanse rechter Kaufman heeft Vrijdag een beroep om de van atoom-spionnage beschuldigde Julius en Ethel Rosenberg niet terecht te stellen van de hand gewezen. Het echtpaar Rosenberg bevindt zich in 'de Sing Sing-gevangenis en zal op 11 Januari worden terechtge steld door middel van de electrische stoel. De rechter zeide: „Ik ben nog steeds van oordeel dat hun misdaad erger is dan moovd" De Skymaster „Groningen" van de K.L.M., welk vliegtuig met 56 passa giers onderweg was van Londen naar Karachi, heeft op Nieuwjaarsdag in de Arabische woestyn een noodlan ding moeten maken. Het toestel werd beschadigd; de passagiers bleven on gedeerd. Twaalf vragen van Kamerlid over Breda" Het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minis ters van justitie en buitenlandse za ken schriftelijk een twaalftal vragen gesteld over de ontsnapping van de zeven gevangenen uit de strafgevan genis in Breda. Hij vraagt o.m. waar om de Bredase politie eerst een uur na de ontvluchting hiervan op de hoogte werd gesteld; of de ontsnap ten medewerking genoten van amb tenaren in justitiële of politionele dienst; of politie en justitie van de ons omringende landen niet onmid dellijk zijn gewaarschuwd en voorts of de regering nu eindelijk bereid is aan de werkzaamheden van fascis tische organisaties openlijke of verkapte in ons land paal en perk te stellen. Tenslotte vraagt de heer Gortzak of de minister bereid is ons volk en de volksvertegenwoordiging volledige inlichtingen te verschaffen over de omstandigheden, waardoor deze ont snapping mogelijk werd, en over de vraag, wie daarbij behulpzaam zijn geweest. viert de Britse oud eerste minister Clement Attlee zijn 70e verjaardag en de bekende En gelse politicus Herbert Morrison zijn 65e verjaardag. paald medicament medisch verant woord en van causale, rationele .the rapie is te achten? Dagelijks komen de practiserende arts en apotheker in aanraking met reclames voor genees middelen. Het ene is al beter dan het andere. Gaan wij nu „met de week vooruit?" Integendeel. Waar critiek- loos wordt gehandeld is van vooruit gang geen sprake. Artikelen over ge neesmiddelen in de dagbladen en an dere periodieken, lezingen over medi camenten in de radio, een overstelpend aantal folders in de brievenbus van arts en apotheker hebben een verwar rende invloed gehad op het gehele volk. Om maar te zwijgen van andere vormen van reclame." Aan boord bevonden zich 35 man nen, 8 vrouwen, 11 kinderen en 2 ba- bies, waarvan 26 de Pakistaanse en 30 de Britse nationaliteit bezitten. De „Groningen" maakte een charter vlucht. Boven het vliegveld van Bas- ra kreeg de bemanning de medede ling, dat er wegens slecht zicht niet geland kon worden. Men week daar op uit naar Dahran, waar op 17 mijl Noordwestelijk van het vliegveld een geslaagde noodlanding werd ge- De K.L.M.-Constellation „Utrecht" heeft daarna een speciale vlucht ge maakt van Karachi naar Dahran en 44 passagiers van het gestrande vliegtuig naar Karachi gebracht. De overigen werden afgehaald door de „Walcheren", die op weg was naar Djakarta. AMERIKAANSE HULP Direct nadat de gezagvoerder van de „Groningen" had meegedeeld dat hij een noodlanding zou trachten te maken, heeft de militaire luchtvaart hulpdienst hulpploegen ter assisten tie naar Dahran gezonden. Een spe ciaal met parachutisten uitgerust vliegtuig vertrok ogenblikkelijk en vond het gelande K.L.M.-toestel bij Dahran in de woestijn. De parachu tisten sprongen uit het toestel en sein den na het eerste contact om een he licopter, die een arts naar de plaats van de landing bracht. Koud weer houdt aan De eerste dagen van het nieu we jaar hebben een winters ka rakter, al is de vorst hier in Zeeland, tot op heden nog van minder betekenis dan bv. in Brabant, waar het de laatste nachten vijf zes graden vriest. Zonneschijn en wolken velden wisselden ook gisteren elkaar af, maar zoals de lucht drukverdeling zich gisteravond liet aanzien, is de komende da gen nog aanhoudend koud weer te verwachten. Wel ligt er bij IJsland een diepe depressie, maar deze wordt tegengehou den door luchtdrukstrjgingen boven Scandinavië. Overdag temperaturen om het vriespunt of lichte dooi, des nachts lichte vorst met kans op mist en overigens vrij rus tig weer. Dit is gedurende het weekeinde te verwachten. De Decembermaand leverde van de vijf hoofdstations in ons land de meeste regen in Vlis singen, namelijk 102 mm., ge volgd door De Bilt met 85 mm. December was in De Bilt 1.3 graad Celsius te koud en er werden 35 tegen normaal 42 uren zonneschijn geregistreerd, Spanje bij Amerikaanse vlootoefeningen Uit bevoegde bron te Washington is bevestigd, dat een aantal Spaanse admiraals en generaals door de Ame rikaanse vloot zijn uitgenodigd de ko mende oefeningen van de Amerikaan se zesde vloot in de Middellandse Zee by te wonen. Maandag zullen de namen van de Spaanse militairen be kend worden gemaakt. De oefeningen vangen op 6 Janu ari aan. HET REGENT KLACHTEN A.N.W.B.-chef poogt misstand op te heffen Ir. C. A. Iiuysten, chef van de ver- keersafdeling van de A.N.W.B. heeft Vrijdag de Warmondse tolgaarder in de val laten lopen. Met een personen auto vol getuigen wilde de heer Kuys- ten het gehate tolhek passeren. De tolgaarder rekende twintig cent. Bij besluit van Prov. Staten van Zuid- Hoüand mag voor een personenauto sinds 1 Jan. 1951 aan het Warmondse tolhek echter slechts vijf cent worden geheven Twee jaar lang heeft het klachten geregend bij de verkeersorganisaties. „Betalen of omrijden" was aan het tolhek veelal het devies. Thans heeft de A.N.W.B. besloten de willekeur van de tolgaarder krachtig aan te pakken en nog dezelfde dag is een protestbrief naar Gedep. Staten ge zonden. De Warmonder tol is een plaag voor het dorp zelf en voor het touris- tisch doorgaand verkeer. De eigena resse-van de tol, die deze met twee zoons exploiteert, laat zich aan de rieven niets gelegen liggen. In 1950 Joodse vrouw op laffe manier opgelicht Verdachte verwikkeld in Velser-affaire? De S2.jarige Amsterdamse machi nist H. van A. spiegelde de joodse vrouw Elisa B. Greiriér voor, dat hjj kans zag haar echtgenoot vry te kry. gen. Deze zou zich in een Russisch kamp bevinden en zijn overlyden stond niet vast. Voor zyn pogingen had van A. f 3000 nodig De Amsterdamse rechtbank had Van A. tot twee jaar met aftrek ver oordeeld en deze straf werd thans in hoger beroep geëist door de procu reur-generaal van het Amsterdams Gerechtshof. De verdachte, die reeds negen keer is veroordeeld, erkende het ten laste gelegde. De verdediger was van oordeel, dat er over Van A. meer te zeggen viel, dan in het psychiatrisch rapport was vermeld. Hij sprak o.m. over „de bemoeiingen" van zyn cliënt met de Velser-affaire en zaak-Menten wel ke bemoeiingen „door de autoriteiten niet waren aangemoedigd, maar ook niet tegengewerkt". Arrest op 16 Ja nuari. VOORLICHTING OP BREED TERREIN. Eigen foto- en filmdienst en een eigen tijdschrift De Provinciale Zeeuvvsche Electriclteitsmaatschappy in Middelburg zorgt er niet alleen voor, dat onze lamp kan branden, onze radio kan zingen en onze stofzuiger kan ronken, zij fungeert ook als uitgeefster en liet blad, dat in liaar opdracht vyfmaal per jaar van de persen rolt, heeft zelfs de grootste oplage van alle in Zeeland verschijnende perio dieken: 68.000 exemplaren. Dit tijdschrift, dat in de brievenbus van alle gebruikers terecht komt en dat zinvol „De Schakel" is gedoopt, is het geesteskind van de P.Z.EJH.-afdeling „verbruiksontwikkeling", die on der leiding van de chef, de heer A. H. Donze, op allerlei terrein een grote activiteit aan de dag legt en zelfs reeds een staf heeft van twin, tig man -personeel. Reeds in 1925 verscheen het eer ste contactorgaan van het electrici- teitsbedrijf ten behoeve van de ge bruikers, die toen nog slechts gering in aantal waren, maar pas de laat ste jaren is het blad tot grote bloei gekomen: er wordt geen moeite ge- om'het een zo aantrekkelijk mogelijk aanzien te geven en werd een weliswaar papieren, maar toch hechte band tussen de P.Z.E.M. en de stroomgebruikers gesmeed. In ieder nummer wordt een aan tal recepten opgenomen en dat is begrijpelijk, want de afdeling Ver bruiksontwikkeling behartigt ook de huishoudelijke voorlichting. Het be drijf heeft een electro-huishoudkun- dige in dienst, mej. Van der Stoop, die lezingen en demonstraties koken en bakken op kleine electrische ap paraten geeft, hoofdzakelijk voor huisvrouwenverenigingen, die perio diek de huishoudscholen bezoekt en adviezen geeft voor de inrichting van hotel- en pensionkeukens. Ook worden kookdemonstraties op het platteland gegeven en in de onder scheidene delen van de provincie zijn dames gedetacheerd, zes in getal, die iedere nieuwe kookklant inlich tingen verstrekken en iedere huis vrouw met moeilijkheden bij het eleetrisch koken een handje helpen. TECHNISCHE ADVIEZEN De afdeling Verbruiksontwikkeling geeft ook voorlichting op ander ge bied: zij maakt technische ontwer pen voor verlichting en verwarming, o.a. van kerken en scholen en deinst niet terug voor experimenten, waar van het reeds door ons beschreven nieuwe gladiolenbollen-droogappa- raat één dér resultaten was. Grotere electrische apparaten worden ver kocht of in huurkoop verstrekt; ook aan de verhuur van heetwatertoe- stellen, o.a. en bloc aan woningbouw verenigingen, wordt veel aandacht besteed. (Vervolg op pag. 2). bracht de tol ongeveer f 30.000.op; een opbrengst van f 7000.werd echter voldoende geacht. Een poging tot aankoop van ae tolrechten stuitte af op de vraagprijs: f 300.000. Complot tegen de staat in West-Duitsland Er zouden binnenkort „verras singen" te verwachten zijn. Uit kringen van het federale hof te Karlsruhe is vernomen, dat in West- Duitsland een complot tot het plegen van hoogverraad is ontdekt. De po litie zou de voorzitter van een pro communistische organisatie, een ze kere Fritz Thrun, reeds gearresteerd hebben. Naar men in bevoegde krin gen te kennen gaf. zouden binnen kort „grote verrassingen" te venvach ten zijn. KORTE PREDICATIE Psalm 39 8En nu, wat ver wacht ik Here Mijn hoopdie is op U. Een ieder van ons heeft zo bij het begin van elk jaar zijn of haar ver wachtingen. Er is een hopen op be tere tijden, op een wereld, die in ore- de leeft, op beterschap in ziekte, op bewaring voor zorg en verdriet; kort om iedereen heeft zijn eigen zeer be paalde verwachtingen in en van het leven! Daarom wensen wy elkaar immers ook by elke jaarwisseling veel Heil en Zegen toe.' Dit. alles te wensen voor onszelf en elkaar is goed. Het zou on-menselijk zijn, zo wij dat niet deden! Als wij het dan maar niet alleen verwachten van eigen inspanning en werk! Het leven doet het ons vele malen ervaren, dat wij deze dingen niét in eigen hand hebben. Het is juist onze overmoed in dezen, wélke ons vaak ten val brengt. Wij leren dit echter jammer genoeg maar al te dikwijls eerst inzien en erkennen in tijden van nood, in ziekte en ouderdom. Dan bemerken wij, dat de kracht ons ontglipt en hoe broos en kwetsbaar ons leven en onze le vensomstandigheden als het er op aan komt zijn! Wat verwacht gij, die dit leest, van uw leven Ook weer in dit nieu we jaar! Van wie verwacht gij het? Kunt gij ook voor uw leven het antwoord als in de tekst boven deze overdenking geven? n.l. „Mijn hoop, die is op U"! Want in dit antwoord is de enige grond van ons bestaan vervat! Wie werkelijk Kerstfeest heeft ge vierd, die weet en belijdt, dat hij niet wanhopig de toekomst tegemoet, be hoeft te zien, maar dat alle dingen zullen moeten medewerken ten goe de. Een nieuw jaar ligt voor ons open- Wat zal ook dit jaar weer brengen? Wij weten het niet. WéUicht maar goed ook! Maar dit mogen wij weten, dat God alle dingen leidt tot dat ene, grote doel: De komst van Zijn Ko ninkrijk! Om ons dat Koninkrijk na bij te brengen is Jezus Christus op aarde gekomen. Wie zijn verwach tingen op Hem stelt, zal nooit be schaamd uitkomen. Want dit is de ware toekomstverwachting, dat wy uitzien naar de wederkomst van Je zus Christus! Kloetinge. J. JELLEMA. DE VERWACHT: WOLKENVELDEN. Geldig tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Noorde lijke later uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1