PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT President Truman en Churchill zien betere vredeskansen Gas-ontvangststation Souburg wordt aanbesteed CHINEES LUCHTPASSAGIER SCHOOT PILOOT NEER WETHOUDERVAN BLOEMENDAAL VOOR MEINEED GEDAGVAARD ONTSNAPTE MISDADIGERS NOG STEEDS VOORTVLUCHTIG VERWACHT: 196e Jaargang - No. 1 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI, verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Januari 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr, 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zierikzee. N. Boge:dstr. C 16f VELE NIEUWJAARSTOESPRAKEN, In Italië wierp men duizenden borden uit de vensters Vele staatslieden hebben de jaarwisseling aangegrepen om toespraken te houden of medëdelingen te doen. President Truman te Washington deed dat op Oudejaarsdag voor een groep journalisten. Hij meende, dat de lean- sen om tot vrede over de gehele wereld en tot beëindiging van de koude oorlog te komen thans groter zyn dan een jaar geleden. Op 15 Januari v|jf dagen voor zyn aftreden zal Truman via de radio spreken tot het gehele Amerikaanse volk. Over de Koreaanse oorlog zei de president, dat hy geen plannen had ont- vangen voor een spoedige beëindiging van de strijd. Het Engelse conservatieve week blad Challenge bracht een Nieuw jaarsboodschap van premier Chur chill, die de mening neerschreef: „Men is algemeen in de gehele we reld van gevoelen, dat het oorlogsge vaar is afgenomen, sedert in Groot Brittanië de 'Conservatieve regering aan het bewind is". Generaal Ridgway richtte een nieuwjaarsboodschap tot de Navo- strijdkrachten. Hij vergeleek de Na- vo bij een keten, die gesmeed wordt ter verdediging van beschaving en vrijheid en hij sprak zyn vertrouwen uit in de strijdkrachten. President Auriol van Frankrijk uit te de wens, dat de verantwoordelijke staatslieden een bespreking zullen houden over de giote vraagstukken, die de wereld verdelen. De president merkté op, dat de Verenigde Naties naai- het scheen steeds meer ifweken van de doelstellingen. Meer hoop had de president op de pogingen om Eu ropa te verenigen. Maarschalk Tsjang Kai Sjéc ver klaarde, dat in 1953 op Formoia de voorbereidingen voltooid zullei zijn om een tegenaanval op het Clinese vasteland te doen. ZORGE1IJK. De voorzitter van het Internationa le Comité van het Rode Kruis ïaul Ruegger, zeide in zijn nieuwjairs- boodschap, dat de toestand van de wereldvrede zorgelijk blijft. Hij (er- zekerde, dat het Rode Kruis zijn ir- beid voor slachtoffers van oorlojjm en andere conflicten zou voortzettm. De president van de Oostduitse volksrepubliek Pieck, deelde in zjn nieuwjaarsboodschap mede, dat [e ratificatie van de conventies tussft Bonn en de Westerse mogendhede, onmiddellijk de oprichting van c, üuaiui.u.0 wgci tol gevoig zou het ben. In Belgrado deed maarschalk Titc de vrede te blijven geloven de koortsachtige herbewapening. Generaal Franco in Madrid noemt I het jaar 1952 een jaar van Spaanse triomphen op binnen- en buitenlands gebied, zoals Spanje sedert de 16de eeuw niet meer had gekend. Vele landen willen samenwerken met Spanje. MET BORDEN GEWORPEN Honderden Italianen'zijn bij de in trede van het nieuwe jaar naar het ziekenhuis gebracht, omdat het ver bod van de politie om vuurwerk en re volvers af te schieten en aardewerk uit de ramen van de eerste en hogere étages van de woningen te werpen op het ogenblik van de jaarwisseling op grote schaal is overtreden. De politie maakte bekend dat het grootste deel van de in het ziekenhuis opgenomen personen gewond is door uit de ramen geworpen borden. In Napels kwam een 19-jarige jon geman bij het afschieten van vuur werk om net leven Vele doden bij explosie m Reeds 40 lijken geborgen. In Valparaiso in Chili is Donderdag een magazijn met ontplofbare stoffen in de lucht gevlogen. Er zijn meer dan vijf honderd gewonden. Er zijn totnogtoe veertig lijken geborgen. De meeste slachtoffers zijn brandweerlie den en politie-agenten, die bozig wa ren met de bestrijding van een brand in een houtopslagplaats. Deze brand was de oorzaak van de explosie in het magazijn met ontplofbare stoffen. Er werden honderden feestvierders, die de Oud en Nieuw vierden, in de om ringende straten gewond. De ontplof fing deed zich na middernacht voor. Behalve een partij dynamiet gingen ook zuurstofeylinders de lucht in. Kapitein J. Dourlein van Aruba naar Curagao? De commandant der mariniers op Aiuba, kapitein J. Dourlein, zal per 16 Januari a.s. overgeplaatst worden naar Curasao. In zijn plaats zal als militair commandant op Aruba optre den majoor P. van Velzen.. Van de zijde der Arubaanse burgerij zijn pogingen ondernomen om kapi tein Dourlein voor Aruba te behou den, o.a. middels een schrijven aan de gouverneur. Franse kabinetsformatie tbans aan Mayer opgedragen Rene Mayer, een van Frankrijk's vooraanstaande financiële experts, is door president Auriol belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft de opdx'acht voorlopig aanvaard. Hij behoort tot de radicale partij. Men neemt aan, dat het program van Mayer niet veel zal afwijken van het program, dat Bidault opstelde. De laatste kon echter de steun van de radicale partij niet verwerven. Ge meend wordt, dat Mayer de porte feuille van buitenlandse zaken aan Bidault wil toevertrouwen, die bij de Gaullisten nog al veel vertrouwen heeft. De Gaullisten verwachten, dat Bidault niet de rectificatie van het Europese defensieverdrag zal afdwin gen. In geval van oorlog zullen alle Franse automobilisten hun auto-radio's bij de mi litaire autoriteiten moeten inleveren en wel binnen 48 uur. OP WEG VAN JAVA NAAR MANILLA. Hij wilde naar communistisch China. Een Chinese passagier heeft ge tracht een vliegtuig van de Philip- pynse Luchtvaartmaatschappij, dat op weg was van Java naar Manilla tot een landing by Amoy in commu nistisch China te dwingen. Het toe stel had een bemanning van drie kop pen en zeven passagiers aan boord. Met twee revolvers bedreigde de Chi nese passagier de eerste piloot. Toen het toestel boven Zuid For mosa vloog werd van een vliegveld bevel gegeven tot landen. Aan dat bevel werd geen gehoor gegeven, waarna enkele Chinese-nationalisti- sche jachtvliegtuigen opstegen. De pi loot wilde gehoor geven aan het be vel van de jagers', maar hij werd door de Chinese passagier doodgeschoten. De steward, die te hulp schoot, liep zware verwondingen op en stierf la ter. Tenslotte wist de tweede piloot het toestel aan de grond te zetten. Na de landing verkeerde de Chinese passagier in de waan, dat hij op com munistisch gebied nabij Amoy was aangekomen. Hij verliet het toestel, maar wilde haastig terugkeren toen hij zijn vergissing bemerkte. Men heeft hem gearresteerd. Een der passagiers, miss Mar je Ireton uit Bethel (Ohio) hield na de schietpartij tegen een venster van het vliegtuig een met lippenstift ge schreven S.O.S.-sein, dat door de pi loot van een der nationalistische ja gers werd opgemerkt. NASLEEP VAM ZAAK-MENTEN. Duits motorschip met 36 koppen vermist. Zoals gemeld wordt sedert 21 De cember het 6.367 ton metende Duitse motorschip „Melanie Schulte" ver mist". Het was op weg van Narvik naar Mobile in de Verenigde Staten. De rederij te Emden, heeft Woens dag meegedeeld, dat het schip een bemannig van 36 koppen aan boord had. Het vervoerde een lading erts. De „Melanie. Schulte" had opdracht van de rederij om zich om de andere dag via de radio te melden. In het laatst ontvangen bericht dat van 21 December, meldde de „Melanie Schulte", dat het weer slechter werd. Het schip bevond zich toen 90 mijlen ten Westen van de Hebriden. Rode Kruisleden bouwden zelf ziekenauto. De leden van de Gennepse Rode Kruiscolonne hebben in hun vrije tijd zelf een moderne ziekenauto gebouwd! De man nen zijn hiertoe over gegaan, nadat plannen om een zieken auto aan te kopen op de hoge kosten waren afgestuit. Met steun van particulieren en in- dustriën is de auto in ander half jaar gebouwd. De colonne leden hebben vele vrye uren aan het werk besteed. Droevig ongeval op Nieuwjaarsdag. Auto slipte 2 doden. Op de eerste dag van het nieuwe jaar is onder de gemeente Rosma len een ernstig auto-ongeluk ge beurd dat twee mensenlevens heeft gekost. Naby het sanatorium Maria- oord slipte een personenauto en vloog met grote kracht tegen een boom. De auto werd bestuurd door de heer B. uit Nijmegen, die in gezelschap van zijn echtgenote en 3 kinderen was, n.l een jongetje van zes, en twee meisjes van 12 en 14 jaar. De gevol- ?en waren ontzettend. De ongeveer 0-jarige mevrouw B. werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden met verwondingen naar het grote ziekenhuis te Den Bosch over gebracht, waar enige tijd later het 12-jarige dochtertje aan de gevolgen is bezweken. Mr. de Gaay Fortman zal de zaak eventueel behandelen Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Bloemendaal, voormalig raadsheer ij het Amsterdams Byzonder Gerechtshof, waarby hy tevens enige tyd de inctie van advocaat-fiscaal heeft verricht, en raadsheer-commissaris in 146 in de zaak-Menten, is door de officier van justitie by de Amsterdamse rchtbank, jhr. rar. A. Reigersman, gedagvaard om zich op 17 Maart a.s. vior de vierde kamer van deze rechtbank te verantwoorden wegens mein- len andere dan de kamer van het Bjjbnder Gerechtshof, waarin mr. Reling zelf als raadsheer zitting haq behandelde in 1949 de zaak te- gende heer Menten, die van collabo rate met de vijand werd beschuldigd. Alsgetuige werd toen o.a. mr. Roh ling gehoord, die zich in 1946 ais raasbeer-commissaris met het voor- ondezoek in de zaak-Menten bezig had gehouden. In de dagvaarding, die tians tegen mr. Rohling is uitge- braclt, wordt hij er van beschuldigd onderede valse verklaringen over dit vooroiderzoek te hebben afgelegd. Na» aanleiding van het gerechter- lijk voronderzoeb, dat thans tegen mr. Rhling zelf gaande is, is box en- dien en kennisgeving van verdere vervolgng tegen hem uitgebracht aanga aide valsheid in geschrifte, die hij zou ïebben gepleegd by het opma ken vanauthentieke acten in de zaak Menten,t.w. in een proces-verbaal. BEZWAARSCHRIFT. Mi'. Pj. Witteman en mr. C. Rein- ders Folner, de raadslieden van mr. Rohling hebben echter intussen zo wel tegei de dagvaarding als tegen de kenni geving van verdere vervol ging een bezwaarschrift ingediend bij de Airsterdamse arrondissements rechtbank Hoewel mr. Rohling gedagvaard is om op 17 /Taart te verschijnen, staat thans nogniet vast of deze berech ting inderaad doorgang zal vinden. De mogelijheid bestaat, dat hij nog buiten vemlging zal worden gesteld. Mocht di niet geschieden, dan zal mr. Rohlin; op 17 Maart voor een strafkamervan de Amsterdamse rechtbank loeten verschijnen en wel de vierde kmer. Deze strafkamer zal bij wijzevan uitzondering gepre sideerd woren door mr. B. de Gaay Fortman, howel deze sedert een jaar als presiden; verbonden is aan een civiele kame) Arbeüers onnodig oitslagen? Het TweedéKamerlid Andriessen (KVP) heeft an de minister van economische zken schriftelijk ge vraagd of hetivaar is, dat de N.V. Staalwerken „)e Maas" te Maas tricht gedwongn geweest is 118 ar beiders te ontslan, terwijl Rijksdien sten in hun bestkken dwingend voor schrijven het gbruik van Engelse buizen, een proact dat ook door bo venstaande N.V.wordt vervaardigd. Mr. de Gaay Fortman is president geweest van een kamer van net voor malig Byzonder Gerechtshof te Am sterdam, die echter niet de zaak- Menten heeft behandeld. De enige strafzaken, die hij af en toe thans nog te behandelen krijgt, zyn die te gen de laatste politieke delinquenten, aangezien hij thans nog de byzonde- re strafkamer bij de Amsterdamse rechtbank presideert, waarvoor deze politieke verdachten moeten verschij nen. Een merkwaardig testament. Samuel D. Riddle, een rijke Ameri kaan die veel van sport hield en een groot liefhebber van paardeni-aces was, is onlangs gestorven. In zyn tes tament bepaalde hy, dat 3.773.000 dol lars waren bestemd voor het onder houd van het graf van zijn racepaard, de beroemde „Man Owar". Dit paard won destijds 20 van de 21 races, waarin het uitkwam. Deze overwinningen leverden Samuel Riddle 750.000 dollars op. Het paard stierf in 1947. Toen het paarii in 1947 stierf werd liet lichaam gebalsemd en begraven in een speciaal gemaakte eikenhou ten kist, geel en wit gekleurd, de kleuren waaronder het paard in de races liep. Een enorm standbeeld werd voor het paard opgericht in het Kentucky-park te Borlinggreen, waar het paard gemeenlijk werd ge traind. Benelux blijft ook voor België van belang. Aldus de heer Twijnstra. In een via Hilversum I uitgezonden Nieuwjaarsrede, getiteld „Op de bres voor de welvaart", heeft de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, o.m. gezegd, dat er voor het Nederlands bedrijfsleven reden is tot vertrouwen in de toekomst. Het totstandkomen van de Benelux dient met enthousias me te worden nagestreefd, aldus de heer Twijnstra. Hij noemde de in som mige kringen bij onze Zuiderburen geconstateerde weerstand een bewijs van onze eigen gegroeide economische kracht. Spreker was er van overtuigd dat men ook in België tot de erken ning zal komen, dat een gezonde partner wenselijker is dan een, die door de oorlog ernstig is gehavend. De weg is nog lang.... Twee kinderen hand in hand in het besneeuwde Amsterdamse Vondelpark. NASPORINGEN VRUCHTELOOS. Ook Tweede Kamerlid stelt vragen. Na de arrestatie van de oud-S.S.'er Bikker is er in de zaak van de ze ven op Tweede Kerstdag uit de straf gevangenis te Breda ontsnapte mis dadigers, weinig meer aan het licht gekomen. Een functionaris van net ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn heeft nog eens verklaard, dat de ont snapten, indien zij gearresteerd zou den worden, naar Nederland terug gezonden zouden worden, daar zij West-Duitsland illegaal zyn binnen gekomen. Het ontbreken van een uitleverings verdrag tussen Nederland en West- Duitsland zou hiertoe geen beletsel vormen. Een politiefunctionaris in Bonn verklaarde geen orders te hebben ontvangen om de ontvluchte gevange nen te arresteren; de Keulse politie daarentegen deelde mede uit Ham burg wel zulk een opdracht te heb ben ontvangen. Het speuren naar de mannen zou echter niet zijn, „omdat de politie in beschikte over signalementen' Het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft de ministers van justitie en buitenlandse zaken schriftelijk enkele vragen gesteld over de .kwestie-Breda o.m. over de omstandigheden waaronder de gevangenen op Tweede Kerstdag zijr ontvlucht. Voorts informeert dit Ka merlid naar de juistheid van de be richten over de onvoldoende bewa- ng en over het voorafgaand gelegd contact met de buitenwereld, waar door deze ontvluchting mogelyk zou zijn gemaakt. S.D.-'ER EN OVERIJSSEL? Volgens enkele dagbladen zou de S.D '-er Sander Bonger Dinsdag aan het loket van het station Hengelo ge signaleerd zijn door de loketiste mej. J. van Wijk. Een in een slordig bat- tledress geklede man zou een kaar tje „naar het Oosten van het land" gevraagd hebben en geaarzeld heb ben bij het noemen van een plaats. Tenslotte had hij, volgens mejuf frouw Var. Vijk, rvj-t J""is op Zwolle bepaald. Zij waarsch v.de dé politie, nadat zij in een krant de foto's van de ontsnapte misdadiger had gezien. De man zou gelijkenis met Borger hebben vertoond. Nasporingen door de politie zijn tot nu toe evenwel vruchteloos gebleven. DE LAATSTE SCHAKEL. Zonder tegenslag hoopt men in April „afstandgas" te leveren Op 23 Januari wordt te Middelburg de bouw aanbesteed van een gas- ontvangststation in Souburg, een gebouwtje, dat de laatste schakel is in de keten, welke moest worden gesmeed alvorens de levering van het af. standsgas uit Sluiskil aan Midden-Zeeland kan beginnen. Zoals bekend, denkt men met deze voorziening in April a,s. te kunnen starten. Met het leggen van de leiding wor den goede vorderingen gemaakt Dit werk geschiedt in verschillende étap pes en door verschillende aannemers. Op Beveland is men o.m. nog bezig tussen Baarland en Goes en wat Wal cheren betreft: de aansluiting van Middelburg op de toevoerleiding is nagenoeg voltooid nu, zoals wij reeds meldden, een zinker door het kanaal is gelegd en deze hoofdleiding wordt thans doorgetrokken tot Souburg. De buizen liggen al tot halverwege Abee- le in de grond en er bestaat goede hoop, dat men tegen April met het uiteraard veel tijd vergende werk ge reed komt. Het gasontvangststation zal verrij zen aan de binnenvoet van de Ooste lijke kanaaldijk, dus naast de spoor baan. Het gebouwtje zal een opper vlakte beslaan van elf bij zes meter en, behalve afsluiters en stoffilters, de installatie bevatten voor het meten van het gas en het regelen van de druk. Deze is namelijk bij aankomst van het gas in het station nog te hoog en moet zodanig worden verminderd, dat het gas nog wel voortgestuwd kan worden naar de buitengemeenten, doeh bij aankomst aldaar voor huis houdelijk gebruik geschikt is. Dit ge schiedt met behulp van regulateurs. Degenen, die in de omgeving van het station wonen, ontvangen een „huisdrukregulateur", waardoor de te hoge druk wordt gereduceerd tot de het gebruik in het huishouden kracht. NAAR VLISSINGEN EN DE DORPEN. De uitgaande leiding van het ste tion wordt aangesloten op de be staande leidingen naar de buitenge meenten, zowel Oostelijk als Weste lijk van het kanaal. Het gas voor de dorpen ten Westen van het kanaal gaat via de reeds aanwezige zinker te Souburg. Voorts komt er aan de Oostelijke zijde een aftakking naar Vlissingen, welke bij de keersluis wordt aangesloten op de bestaande gaszinker in het kanaal. Vandaar wordt het gas via Vlissingens eigen leiding gedistribueerd. Vóór de aan sluiting op de zinker wordt in een daartoe te metselen put bij de keer sluis een regulateur opgesteld, welke de druk van het gas regelt voor het gebruik in de stad. In Middelburg is de bouw van het ontvangststation op het terrein van de gasfabriek reeds aan de gang. Bij de gashouders in Middelburg en Vlis singen komen regulateurs voor de vul ling van deze houders. Zijn deze ge heel gevuld, dan stopt de toevoer automatisch; wordt er weer gas ge bruikt dan begint deze ook weer auto matisch. In Goes komt een watergasinstal latie in de stokerij van de gasfabriek. Mocht om de een of andere reden de aanvoer van het afstandsgas belem merd worden, dan beschikt men dus over een reserve. De apparaten zijn in aanbouw, maar de montage kan uiteraard eerst geschieden, wanneer de gasfabriek te Goes de productie De prins niet in Sankt Anton Heilwensen via de telefoon. Tengevolge van de slechte weers omstandigheden heeft Z.K.H. de Prins der Nederlanden af moeten zien van zijn voornemen naar Sankt An ton te vliegen, om aldaar in de fami liekring het oude jaar te vieren. De prins had Woensdag telefonisch con tact met Sankt Anton. Nieuwjaarsdag is Prins Bernhard per vliegtuig naar de Canarische Ei landen vertrokken voor het voorge nomen korte vacantieverblyf. De Koningin, de drie prinsessen en haar gezelschap hebben ook Nieuw jaarsdag in de omgeving van Sankt Anton skitochten gemaakt. Het weer was uitstekend, maar tegen de avond begon het te sneeuwen. Met haar dochters en haar overige gezelschap heeft H.M. een deel van de avond doorgebracht in de z.g. „Bierkeller" van het hotel, waar ook de andere hotelgasten bijeen waren. Om half twaalf begaven de koningin de prinsessen en de overige reisge noten zich naar de eigen vertrekken van de vorstin, waar men gezamen lijk op de gebruikelijke wijze de over gang van oud naar nieuw herdacht. Het was uiteraard een teleurstelling, dat de slechte weersomstandigheden Z.K.H. Prins Bernhard verhinderden zyn voornemen naar Sankt Anton te vliegen uit te voeren, maar klokke twaalf was er telefonisch contact tussen Soestdijk en Sankt Anton en werden de heilwensen over de lijn ge wisseld. Donderdagochtend om tien uur heeft de dorpskapel voor hotel,, Post" een muzikale nieuwjaarsgroet gebracht. Straaljager stortte neer op voetbalveld. Een Britse straaljager van het ty pe „Meteor" is Woensdagmiddag na bij Little Rissington op een voetbal veld van de Britse luchtmacht, waar juist een wedstrijd werd gespeeld, neergestort. De piloot kwam om het leven en twee voetballers werden ge wond. DE OPKLARINGEN Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. In de vroege ochtenduren plaat- i. -x - sel9k matige vorst, overigens lichte heeft gestaakt en de stokerij beschik- vorst tot temperaturen om" het vries- baar komt 1 punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1