De vergadering der Ver. Naties had negatief resultaat Eenzame ex-koningin in Parijs schrijft thans boeken BOEK DREIGT DE BENELUX IN BELGIE MALELUX TE WORDEN WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SPANNINGEN NIET VERERGERD Merkwaardige beslissing genomen op economisch gebied (Van onze correspondent). New-York, December. Het eerste deel van de Assembele der Verenigde Naties is achter de rug. De vervolgzitting, die in Februari zal beginnen, zal zich beperken tot de Korea-kwestie in de eerste (politieke) commissie en de geruchtmakende affaire van het communistisch geavroet in het se cretariaat der Verenigde Naties waarmee de vijfde (administratieve) com missie zich zal bezig houden beidezaken die de permanente delegaties in New York zullen kunnen afwerken. Voorzover zich in het verloop van deze weken een bepaalde tendenz heeft gemanifesteerd, is het wel deze geweest van het heil der verdaging. Eén gedelegeerde, het feit commentariërend dat voor geen der voor Palestina voorgestelde oplossingen een meerderheid te vinden was, opperde de me ning, dat een historische oplossing wellicht zou kunnen groeien, indien de volgende assemblee de Palestina-kwestie met rust zou laten De gedelegeerden die zich zoals zeker het geval ten aanzien van de Nederlandse vertegenwoordigers is geweest grote inspanning hebben getroost, om concrete resultaten te bewerken, biedt het reces de gele genheid te bedenken „dat alles toch veel erger had kunnen aflopen." Bij de aanvang van de zittingen bestond er een merkbare vi*ees, dat oratorisch sabelgekletter de zaak des vredes nog verder achterop zou kunnen brengen. Wie zich daarvan bewust waren en de Nederlan ders waren dit zeker hebben ge tracht dit te voorkomen. Het toch nog negatieve resultaat is, dat de stemming is meegevallen en dat de internationale spanningen althans niet zijn verergerd. Dit laat alle ruimte voor ontwikkelingen in Fe bruari, wanneer de Assemblee zal trachten de netelige kwestie-Korea opnieuw aan te vatten. POSITIEVE ZAKEN. Wat inmiddels tot de positiever resultaten van deze zitting kan worden gerangschikt, is dat het bondgenootschap der geallieerde mo gendheden eerder is versterkt dan verzwakt. Achter India's Korea- resolutie hebben zich tenslotte 54 landen verenigd een numeriek sterk front tegen hét communisti sche natie-blok. Evenmin zijn de Russen met een grote vangst te voorschijn gekomen uit de troebele wateren van het ko lonialisme, waarin zij gretig vissen. Noch ten aanzien van Tunis, noch inzake Marokko is er een meerder heid gevonden, die bereid was Frank rijk te veroordelen. Een dergelijke veroordeling had, uiteraard, de posi tie van de NATO ernstig aangetast. Ook slaagden de Russen er niet in de wig verder tussen het Westelijk en Aziatisch bloc te drijven. Zoals één gedelegeerde het uitdrukte: „de naties van het Midden- en Verre Oosten is het zeker niet ontgaan hoe schril en vals de pogingen der Polen en Tsjechen wel klonken wanneer zij in de greep van Moskou als zij eenmaal zijn strijden voor de vrij heid der minder ontwikkelde volke ren. De Arabische en Aziatische mo gendheden zien wel degelijk in, dat een verdere verzwakking der niet- communistische wereld de vrijmaking van hun gebieden nauwelijks kan be vorderen." Summa summarumwaar het Westen gedurende deze Assemblee slechts enkele theoretische successen wist te boeken, werd het op het politieke front zeker geen schade toegebracht. DE ECONOMIE. Op economisch terrein was dat echter niet zo. Het voorstel van Boli via en Iran, waarbij is vastgelegd, dat regelingen der „nieuwe" naties alle rechten hebben buitenlandse be leggingen te „nationaliseren" heeft de zaak van „Point Four" aanzienlijk achterop gebracht. Ter zake kundi ge Westelijke gedelegeerden zijn het er vrijwel zonder uitzondering over eens, dat dit een onverstandige re solutie is geweest (Nederland en Bel gië onthielden zich bij de stemming), omdat men de betrokken landen nimmer tot ontwikkeling zal kunnen brengen, indien de deur voor parti culiere beleggingen wordt gesloten. De vraag is echter, hoe men het ef fect van deze resolutie in de prac- tijk zal kunnen tegengaan. GEWROET. Het tweede voorname punt, dat in Februari zal worden behandeld is het gedetailleerde rapport van se cretaris-generaal Trygve Lie om trent het wroeten der communisten in zijn secretariaat en de gevolgen daarvan voor de verhouding tussen de United Nations en het gastland, De Verenigde Staten. Voor tal van Europese naties is dit een zaak van gewicht. Nederland is b.v. gastland voor het Internationale Hof. Elk be sluit, dat derhalve omtrent de be trekkingen tussen de V.S. en de U.N. wordt genomen, is evenzeer van toe passing op de verhouding tussen an dere gastlanden en U.N.-agentschap- pen en -lichamen. FELLERE STEMMING? Er zijn delegaties, die de mening zijn toegedaan, dat de behandeling van deze beide affaires in Februari aanleiding kan geven tot een aan zienlijk feller stemming dan in het eerste deel van de Assemblee heeft geheerst. De kwestie van het com munisme binnen het secretariaat acht men zelfs explosiever dan de kwestie-Korea. Ten aanzien van deze laatste zaak kunnen de Russen zich nominaal althans achter zeer vele ruggen verschuilen; de eerste raakt echter hun beleid en him ver houding tot de U.N. rechtstreeks. Wat Nederland betreft is tenslotte de affaire der Voogdijschapsraad inzake Suriname voor een jaar van de baan. Het Indonesische streven ons over de Antillen een rapport te doen uitbrengen is voorlopig verwe zen naar een commissie, waarin Ne derland, naar alle waarschijnlijk heid, zelf zitting zal hebben. Inmid dels vindt de ronde-tafelconferentie doorgang, en het wordt niet uitge sloten geacht, dat het vraagstuk zichzelf zal kunnen liquideren, voor dat de volgende Assemblee dit pro bleem oprakelt. Vijf jaar voor een mislukte roofoverval Oud-SS.er lichtte de politie in Vijf jaar met aftrek van voorarrest de 62-jarige transportarbeider T. J. uit Haarlem opgelegd door het Amsterdams Gerechtshof, dat uit spraak deed in de zaak van de mis lukte roofoverval op de 62-jarige landarbeider Van den Heuvel, in diens eenzame boerderij in de Haar lemmermeer. Met een voormalige SS-er zou C. in de nacht van 4 op 5 April j.l. een overval op Van den Heuvel, van wie het gerucht de ronde deed, dat hij steeds veel geld in een zakje op zijn borst droeg. Voor het echter zover was, lichtte de SS-er achter de rug van C. om de politie over het plan in. Het resultaat was, dat drie agenten in de bewuste nacht het tweetal in de boerderij opwachtten en C. bij zijn binnenkomst gearresteerd werd. De SS-er werd niet vervolgd. Hoewel over de planeten van ons zonnestelsel veel interessante bijzon derheden zijn te vertellen, zo zullen we ons toch de nodige beperkingen dienen op te leggen, wanneer het er om gaat te overwegen of de kans groot is dat op de andere planeten leven be staat. Bij Mercurius is dit al hoogst on waarschijnlijk. Deze planeet draait om de zon in dezelfde tijd als zij zich om haar as wentelt, waardoor steeds de zelfde zijde naar de zon is toegekeerd. Aan de zonzijde wordt Mercurius dus voortdurend geblakerd en volgens de metingen moet daar dan ook een tem peratuur heersen van ongeveer 340 C. Aan de andere zijde heerst daaren tegen barre kou. De dampkring zou er ongeveer 1000 maal zo ijl zijn als hier op aarde, maar in ieder geval zou door de aanwezigheid van deze dampkring toch een stormachtige circulatie van de atmosfeer moeten ontstaan, omdat hoog boven het heetste deel van Mer curius de lucht voortdurend afvloeit naar de koude zijde, teneinde langs de oppervlakte weer naar de warme kant terug te stromen. Ook over de buiten planeten, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto, die op reusachtige afstanden om de zon draaien, kunnen we kort zijn, want zelfs Jupiter, die van alle buitenplaneten het dichtst bij de zon staat, is in een ijspantser van onwaarschijnlijke dikte gehuld en het is er voortdurend zo bar koud dat het ammoniak in de atmosfeer op het punt staat in fijne kristalletjes uit te vrie zen. Op Saturnus, die tweemaal zo ver van de zon staat als Jupiter, is het nog kouder, en zo kunnen we door gaan in deze reeks. In plaats van vriendelijke planeten te zijn, in de trant zoals vroegere schrijvers over bewoonde werelden ons hebben voorgeschilderd, zijn deze buitenplaneten erbarmelijke oorden met een voortdurende vorst van 100 of 200 C., en als ware dat nog niet voldoende, veelal omgeven door gif tige gasgordels van ammoniak en me thaan. Enig leven kunnen we hier moeilijk veronderstellen. Waarschijnlijk zult U in deze reeks de planeten Venus en Mars hebben ge mist. Zij werden niet uit onoplettend heid weggelaten, maar omdat zij niet met een enkele pennestréek kunnen worden afgedaan. H. Pétillon Een nieuwe met een straalmotor aangedreven eenmans-helieopier werd gedemonstreerd te Torrance in California. Het gehele toestel weegt 130 kg Na tien uur instructie kan men er mee de lucht in. De beide, kleine straal motoren bevinden zich aan de vleugeltoppen. Een foto van de algemene vergadering der Verenigde Volkeren, tijdens de laatste bijeenkomst in het permanente hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York. EEN MISSELIJK PAMFLET Het wederzijds belang miskend (Van onze Belgische correspondent). Twee mannen zitten samen in de gevangenis en kijken naar buiten door het nauwe raampje. Het heeft geregend en gesneeuwd. De één zegt: „Kjjk eens hoe mooi de zon nu schijnt op de velden". „Bah", zegt de andere, „wat een smerige, natte wegen. Zij zien alle twee precies hetzelfde land schap, maar terwijl de een er heerlijkheid in ziet, kan de andere niets anders dan druilerigheid en misère aanschouwen. Een verschijnsel niet on gelijk aan dit, doet zich de laatste tijd voor ten opzichte van Benelux en de economische toenadering tussen België en Nederland. Door sommigen wordt dit instituut hemelhoog geprezen, door anderen tot in de diepten gedoemd en veracht. Ik heb er lofliederen op horen zin gen, die mij niet geheel vrij van over drijving en sentimentaliteit voorkwa men, maar de vloekpsalmen die men in sommieg Belgische kringen op het ogenblik tegen Benelux hoort aanhef fen, vormen toch wel zulk een af schuwelijke kakofonie, dat het mij ge wenst lijkt er hier op te wijzen. Een aantal vertegenwoordigers van groepen, die zich bijzonder benadeeld achten door de Nederlandse concur rentie, hebben hier in België een pamflet de wereld ingezonden. In alle brievenbussen hebben zij een vel pa pier, ter grootte van een dagblad-pa gina, laten bezorgen, waarop de felste en minderwaardigste bestrijding van Benelux voorkomt, die ooit in dit land is verschenen. BEDREIGING. Het pamflet richt zich tot de bur gers van het land met de woorden in dikke kopletters bovenaan gedrukt: „Door Benelux wordt gij rechtstreeks bedreigd". Voorbeelden van deze zo genaamde bedreiging worden aange haald: een Belgische fabriek met 100 arbeiders geeft aan ieder van hen 10.75 francs méér dan een Nederlandse fabriek van gelijke omvang. Ziedaar de voorsprong, welke de Nederlandse fa briek door haar lage lonen automa tisch op de Belgische onderneming krijgt Besluit: Benelux betekent: sa botage van Uw hoge lonen. „Wist gij", zo gaat het pamflet verder, „dat se dert de bevrijding, België 4 milliard OP DE TROON GEEN GELUK. Umberto was „te mooi om te heersen (Bijzondere corespondentie). Parys, December Onder streng incognito heeft onlangs een illustere gast in Parijs vertoefd: de koningin van de 26 dagen, Marie José van Italië, die uit Montpellier van het sterfbed van haar schoonmoeder koningin He lena, terugkeerde. In Parijs onderbrak zy haar reis, niet om zich, zoals grote dames dit plegen te doen, op de hoogte te stellen van de nieuwste mode, maar om in de Nationale Bibliotheek naar documenten te zoeken. Want de „Meikoningin", zoals de echtgenote van Umberto, de laatste ko ning op de troon van Italië, genoemd wordt, is schryfster geworden en heeft een boeit „Herinneringen van het Huis Savoye" geschreven, waarin het le ven van de eerste vorsten van dit geslacht, in het bijzonder van de in de vijftiende eeuw tot paus gekozen Amadeus Vin, geschilder wordt. In het aanstaande voorjaar zal het boek by Albin Michel in Parijs versclrynen. De koningin heeft het werlt opgedragen aan haar zoon, Prins Victor Ema nuel, die ze met deze terugblik op het begin van de dynastie weer nieuw vertrouwen in de toekomst wil inboezemen. Want de hoop haar zoon eens de kroon te zien dragen is wel de sterkste band, die deze vrouw aan het leven bindt. Marie José is ervan overtuigd, dat er voor haar zelf op de troon geen geluk is weggelegd en inderdaad heeft ze in de loop van haar bewogen leven slechts een korte tijd van geluk gekend. Dat was, toen de elfjarige dochter van Koning Albert I van Bel gië en de twee jaar oudere troonop volger Umberto elkaar in een gondel op de Canale Grande in Venetië be loofden, dat ze later met elkaar zou den trouwen. In October 1929 vond de verloving plaats, waar reeds als een schaduw een waarschuwing van het noodlot overheen viel: voor het par lement in Brussel loste een anti-fas cist enkele revolverschoten op de bruidegom. Op 6 Januari 1930 vierde Rome geestdriftig het huwelijk van de twee jonge mensen, die voor elkaar bestemd schenen te zijn en alle ro mantische ideeën bevredigden. De gehele wereld toonde belangstelling voor de gebeurtenissen, de koningen uit morgen- en avondland woonden het feest bij en de wereldpers be schreef met grote slagzinnen de lief desroman van Marie José en Umber to. TEGENSTELLINGEN. Maar de wittebroodsweken zouden slechts van korte duur zijn. Het sa menleven van het jonge paar in het slot van Turijn openbaarde al spoedig de onoverkomelijke tegenstellingen van hun temperament en karakter: de prinses was ernstig, gereserveerd, trots, zelfs autoritair van aard, Umber to juist het tegenovergestelde. Terwijl Marie José, evenals haar vader en haar broer Leopold, dol was op de bergsport, schepte de prins meer be hagen in het rumoerige leven in bars en dancings, vooral in het gezelschap van mooie vrouwen. Hij volgde wat al te nauwgezet het devies van zijn voor vader, koning Victor Emanuël H: „De prinsen van het Huis van Savoye zijn galant, hun vrouwen deugdzaam". En hoewel de prinses van jeugd af aan op haar taak, een koningin van Ita lië te zijn, was voorbereid, kon ze nooit wennen aan de lichte toon der Italiaanse aristocratie, die haar in haar noordelijke vaderland geheel vreemd was. En wat haar luchthartige gemaal betreft, legde ze zien al gauw neer bij het geresigneerde inzicht, dat hij „te mooi was om te heersen". De plotselinge dood van haar va der, de Koning der Belgen, die in de bergen verongelukte, trof haar bij al haar echtelijke kommer zwaar. Daarbij kwam nog de politieke spanning in Italië en zij, als geboren Belgische, be hoorde van het begin af aan tot de scherpste tegenstanders van Mussolini; daarin werd ze gesterkt door Maar schalk Balbo, die een uitgesproken vijand van de Duce geweest schijnt te zijn en met wie ze een hechte vriendschap sloot. Ze kon het niet te boven komen, dat haar koninklijke schoonvader zich aan Mussolini's wil had onderworpen, omgaf zich met er kende anti-fascisten en liet er nooit enige twijfel over bestaan, dat ze de houding van Victor Emanuël be schouwde als een koning onwaardig. Zij wijdde zich geheel aan liefdadige werken en scheen zich daarmede dui delijk van Mussolini's dochter, Edda Ciano, te distanciëren, wier levens wandel aanleiding gaf tot ergerlijke commentaren. NAAR ZWITSERLAND. In de oorlog heeft Marie José open lijk partij gekozen tegen de koning, die haar uit Rome naar Noord-Italië liet brengen, vanwaar ze in 1943 met haar kinderen te voet naar Zwitser land vluchtte, nadat ze sinds maan den in overleg gestaan had met Ba- franken aan Holland geleend heeft? Met ons geld kon Holland zijn havens uitrusten, zijn zakenleven uitbreiden. Het bouwde fabrieken, welke de onze de doodsteek geven. Waarom? Omdat in Holland een arbeidder slechts 100 franken verdient,, terwijl gij er 200 wint". ILLUSTRATIES. Men zou voor de vermoedelijke in vloed, die dit pamflet op de grote massa heeft, niet zo bevreesd behoe ven te zijn, als het niet „versierd" was met talrijke illustraties die, uit een oogpunt van reclame, meesterlijk aan gebracht zijn en onmiddellijk tot de Belg zullen spreken. Het visuele pakt hem. Wilt gij ingang bij hem hebben, neem dan Uw penseel, doop het in de felste kleuren van Uw palet, en schilder ermee op het ragfijne doek van zijn geest. Welnu, dat hebben deze ontevreden heren uit de kledingnij- verheid, uit de tabakswereld, uit de voedingsnijverheid, uit de papiernij verheid en de drukkersbedrijven ge daan. Zij hebben het felste rood en het gemeenste geel en het donkerste zwart uitgekozen om er mee te schilderen. Het resultaat is. dat zij een schilderij ontwierpen, waarin al het licht aan de kant van Nederland is en al het duister aan de kant van België, een schilderij, dat door zijn overdrijving bij de critische beschouwer onmiddel lijk de indruk wekt, dat hier teveel wordt bewezen juist doordat er te wei nig bewezen wordt. Maar aangezien het Belgische volk in zijn brede volks lagen weinig critisch ingesteld is. zijn wij van mening, dat dit pamflet niet nalaten zal invloed uit te oefenen en de toch al niet hoog oplaaiende vlam men van de liefde voor Benelux te doven. EENZIJDIGHEID. De jammerlijkste zijde van deze ac tie is haar eenzijdigheid, Een aange legenheid als Benelux, die waard is nagestreefd te worden, maar waaraan minstens evenveel moeilijk op te los sen problemen zijn als er partners in zijn vertegenwoordigd, wordt in dit pamflet aan een criliek onderworpen, die al te goedkoop en simplistisch is en daarom verwarrend werkt. Alles wordt geperst in een wit-zwart sche ma: „Dit in Holland, ten koste van dat in België". Er is in het geheel geen oog voor schakeringen en nuances. Dit wekt de indruk, dat de samenstellers van dit onwaardige stuk door één ding slechts gedreven werden, hun eigen belang, dat veilig gesteld moet wor den. Dit eigenbelang moeten die he ren zelf kennen. Maar wanneer men hieraan de schijn geeft van op te ko men voor een algemeen Belgisch volksbelang, is het goed, dat deze he ren weten, dat er in België een groot deel weldenkende mensen is, die hun actie als demagogie van de goedkoop ste soort afkeuren en, hoewel zij mis schien zelf ook bezwaren hebben te gen de gang van zaken, met veront waardiging een „Non tali auxilio" (niet met of door zulke hulp) aan hun adres laten horen. doglïo. In 1945 kon ze naar Rome te rugkeren, in Mei daaropvolgend be steeg ze na Victor Emanuël's afdan king voor zes en twintig dagen de troon, om op 6 Juni aan boord van een oorlogsschip in verbanning te gaan naar Portugal. Sinds 1948 woont ze met haar zoon aan het meer van Ge- nève als de Comtesse de Sarres, even als haar Wittelsbachse voorouders zich wijdend aan de dingen des geest es. Ze speelt uitstekend Bach en Beethoven, op haar tafel staan de foto's van d'Annunzio en de onlangs gestorven Benedette Croce. Philisophie en dicht kunst zijn de troost van deze eenzame vrouw, die gedurende enige tijd, ten gevolge van een transfusie met bloed van een verkeerde bloedgroep, door blindheid bedreigd werd. Het Wereldgebeuren Onzekerheid in Bonn Er is een overeenkomst tussen de Kerstmannetjes, de Sinterklazen en de Amerikaanse gezanten in Europa: dat er zoveel van zijn. In Parijs wonen er werken niet minder dan vier Amerikanen met de rang van gezant en in '.llerlei andere ste den van Europa houden zich vele hoge Amerikaanse diplomaten op. Nu zou het dan in de bedoeling liggen van Eisenhower wel te ver staan, want Truman houdt thans de pas in het aantal Amerikaanse functionarissen in Europa in te krimpen. Bovendien wil het gerucht, dat er een soort Amerikaanse „op- per-gezant" voor een groep Euro pese landen zou komen. YVie dat worden zal is nog niet duidelijk, maar het zal een gezant moeten zyn, die alles weet van de N.A.V.O.. van de M.S.A. (wederzijdse veiligheid) en al zulke zaken, waarmee de Ver enigde Staten de eenwording van West-Europa en deszelfs supervisie door een enkele Amerikaan willen bereiken. Enkele dagen geleden kwam Bill Draper op bezoek bij Konrad Adenauer om nog eens over die N.A.V.O. te oraten Draper is de lei der van de "M.S.A1 in West-Europa en een van de vele Amerikanen, die elkaar en de Fransen in Parys voor de voeten plegen te lopen. Niemand is bij dat gesprek met Bill Draper tegenwoordig geweest, maar een kind kan zeggen, wat Adenauer daar beloofd heeft. „Als West-Duitsland de Amerikaanse M. S.A.-hulp voor 1953 krijgt, dan zal ik zorgen, dat de verdragen van Bonn in Duitsland aanvaard wor den en de West-Europese defensie organisatie werkelijkheid wordt". Dat belooft Adenauer nu al enige maanden, maar weet hij zelf wel hoe hij daartoe geraken moet? De pers pectieven voor de aanvaarding van de Bonn'se verdragen worden name lijk met de dag slechter. Wanneer men bepaalde berichten uit Bonn moet gelovig, dan heeft Adenauer tegenover z'n tegenstan der, de socialisten-leider Ollenhauer, een heel soepele toon aangeslagen en zou hij er zich terdege van bewust zijn, dat het met de ratificatie niet zo vlot zal gaan. Voor eerst dient gewacht te wor den op het Staatsgerechtshof Dat Duitse Staatsgerechtshof heeft nog wel tot April 1953 werk aleer een uispraak valt over de vraag of voor bepaalde gedeelten der Bonn'se ver dragen een twee-derde meerderheid in het parlement nodig is. Zegt het gerechtshof ja, dan blijft Adenauer niets anders over dan samenwerking met de socialisten te zoeken voor 'n twee-derde meerderheid en dus voor. een soort „compromis". Zegt het gerechtshof nee, dan is de heer Adenauer er ook nog niet, want in West-Duitsland staan de verkiezingen voor de deur en het is helemaal niet duidelijk hoe Konrad Adenauer's Christelijk-Democrati- sche Unie uit de strijd zal komen. By deze politieke situatie heeft het weinig zin voor Adenauer de ra tificatie van de Bonn'se verdra gen snel door te drijven. Hij kan er geen enkel binnenlands politiek voor deel mee behalen en de buitenlandse politieke voordelen zijn in de laatste maanden nogal sterk gederaliseerd! Nu zal Adenauer wel proberen de verkiezingen tot de uiterste termijn uit te stellen, maar dat zal hem wei nig baten. Eens moet hij toch de deuren van de stemlokalen laten openen en dan zal blijken of men in West-Duitsland de C.D.U. of de socialisten het vertrouwen wil schenken. Zijn de verdragen op dat ogenblik nog niet geratificeerd, dan zal de verkiezingsstrijd gaan voor of tegen de herbewapening. Zijn ze we! aan vaard, dan zal de strijd gaan voor of tegen de verdragen. Winnen de socialisten dan zal on getwijfeld Ollenhauer bondskanse lier worden. Wint de C.D.U. tesamen met de coalitiepartijen dan treedt waarschijnlijk Adenauer af. Als zijn opvolger noemt men in dat geval de Beierse i~> -president dr Ehard. wflrarg&NfeSb. BUI Draper bijzonder Amerikaans gezant, maakte een praatje in Bonn. EEN VAN: ELIZABETH PICKET CHEVALIER. Boeken in twee, drie of desnoods nog meer delen zijn nog altijd sterk in trek. We kennén de voorbeelden zowel van eigen bodem als uit het buitenland. Ditmaal is er bij de Zuid- Hollandse Uitgeversmij. in Den Haag een tweedelige roman van de Ameri kaanse schrijfster Elizabeth Picket Chevalier uitgekomen in een verta ling van mevr. J. Marschmeyer Buekers en voorzien van de bekende illustraties van Anten Pieck. „En zij oogstte geurigh cruydt", waarvan de beide delen de titels „Verloren oogst" en „Herwonnen bloei" dragen, is in elk geval weer een boeiende roman. Geen grootse literatuur, maar een le vendig geschreven verhaal, dat een merkwaardig beeld geeft van het Amerikaanse leven in de tweede helft van de vorige eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3