NIEUWS UIT ZEELAND NI ZEEUWSCH-VLAANDEREN 's-GRAVENPOLDER BEHAALDE OVERWINNING OP KAPELLE II téuws aai een ^fcfe dc>p Wissel Zeeuws - Vlaanderen MAANDAG 29 DECEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duivententoonstelling voor W. Z.-Vlaanderen. Naar wij vernemen zal een grote duivententoonstelling voor geheel West Zeeuwsch Vlaanderen gehouden worden op Zondag 18 Januari in ho tel du Commerce te Oostburg. AANBESTEDING. Op 21 November j.l. Is door de Cen trale Dienst namens de gemeente Brui- nisse in het openbaar aanbesteed een bouw- waterbouwkundig gedeelte van de zuiveringsinstallatie voor riool water voor de "gemeente Bruinisse. De gunning werd toen aangehouden. Nadien is op 18 December j.l. het zelfde werk volgens het bestek, ech ter met toevoeging van een staat van wijzigingen, onderhands aanbesteed. Uitgenodigd tot deze aanbesteding wa ren de twee laagste inschrijvers van de openbare aanbesteding en 'n niet- deelnemer aan deze aanbesteding. (Uitslag A). Deze laatste was in de gelegenheid in te schrijven voor het werk, zonder de staat van wijzigin gen, maar met uitzondering van Par 7, lid IB van het best. (Uitslag B). Uitslag A: fa. v. d. Bron Visser, Den Haag f 82.8P6. Bouwbedrijf P. de Raat, St. Philipsland f 78.350. Fa. M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 71.530. Uitslag B: Fa. M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 81.275. De gunning werd aangehouden. WEGSCHAP HULST—DE PAAL. Ih het provinciaal blad van Zeeland nummer 47, is afgekondigd het be sluit der Provinciale Staten tot op richting van een waterschap „Weg Hulstde Paal" en tot vaststelling van een reglement voor dat water schap. Axel KONIJNEN- EN PLUIMVEE TENTOONSTELLING De Sportfokkersvereniging „Ter Ver betering" te Axel organiseerde met de Kerstdagen haar 26e Nationale Tentoon stelling. Wethouder C. de Putter opende deze expositie. Er waren 425 Inzendingen. De uitslagen luidden: Konijnen: (Vlaamse reuzen-wit:) ram men: le pr. eig. J. Koekoek, Axel; 2e pr. P. de Jonge, Hoek. Voedsters: le pr. eig. Gebrs. v. Putte, Clinge; 2e pr. idem. (Vlaamse reuzen-haaskleur)rammen: le pr. eig. L. Florussen, Terneuzen en J. Koekkoek, Axel; 2e pr. eig. Jac. Len- sen, Axel. Voedsters: le pr. eig. A. v. d. Bulck, Sluiskil; le pr. eig. R. Kox, Sas van Gent; 2e pr. eig. J. Koekkoek, Axel. Franse Hangoren: IJzergrauw: le pr. eig. R. de Caluwe, Sluiskil. C. Stróoband. Westdorpe; J. L. v. d. Wege, Terneuzen J. Schieman. Terneuzen en C. Strooband, Axel. Lotharingers: le pr. eig. M. Butler, Axel; 2e pr. eig. Jac. Cové, Axel. Groot Chinchilla's: le prijzen: eig. W. de Caluwe, Sluiskil, J. de Kraker, Zaam- slag en J. de Kubber, Terneuzen; 2e prij zen: eig. E. Neyt. Sas van Gent, P. de Regt, Axel (2e maal). Groot Zilver: le pr eig. Jac. Cové, Axel. Weener: wit: le prijzen eig. D. de Put ter. Axel; L. Florussen, Terneuzen; D. de Rechter, Ph. Knieriem en M. W. Ver- helst, allen te Axel; 2e prijzen eig. J. Scheele. Axel, M. W. Verhelst, Axel; D. Scheele, Sluiskil; Ph. Knieriem, Axel, D. de Rechter, Axel; Gebr. Elegeert, Koe wacht; P. de Jonge, Hoek. Alaska: le prijzen eig. J. Vlaander, Axel (tévens Kampioen der tentoonstel ling (2 maal); Jac. Dhert, Axel (2 maal); 2e prijzen: eig. A. v. Loenen, Axel en Jac. Dhert, Axel. Belgische hazen: le prijzen: eig. Jac. Dhert, Axel (3 maal): 2e prijzen: eig. Jac. Dhert, Axel, Jac. Wieland, Axel. Gouwenaars: le prijs eig. W. Kempe, Axel. Havanna's: le prijs eig. J. Willemse, j Z aamslag. Zilvervos: le prijs eig. M. Verhelst, Axel (2 maal). Rex: eig. J. Brugge, Schoondijke 2 maal eerste en 2 maal tweede prijs. Hollanders: le prijzen: eig. P. de Vis- 1 ser, Zaamslag; A. Rombout, Koewacht en A. v. Loenen. Axel. Black and Tan's: 3 maal le prijs: eig. E. Neyt, Sas van Gent. le prijs: C. Pro voost, Axel; 2e prijs: eig. E. Neyt, Sas van Gent. Kleine Chinchilla's: 2 maal eerste prijs: eig. D. Broekhoven. Sluiskil; 2e prijs: idem. Polen: 2 maal eerste prijs: eig. M. v. d. Weel. Middelburg. Grote Hoenders: Rhode Island Reds: le pr, eig. F, de Jongen, Zaamslag; 2e pr. eig. P. Ramondt, Sas van Gent. Wyandottes: le pr. eig. Ch. Suy, Koe wacht. Barnevelders: le pr. eig. P. Ramondt, Sas van Gent. Australorps: 2 maal eerste én 2 maal twéede prijs: eig. Jos. Beelaert, Zuid- dorpe. Twentse grijze: 2 maal eerste prijs: eig. P. Ramondt, Sas van Gent. Zwarte Hollanders: 2 maal le prijs: eig. Jac. Lensen, Axel; 2e pr. eig. dezelfde. Hollandse Witkuif: 2 maal eerste prijs: eig. Jac. Lensen: 2pr: eig. dezelfde. Minorca: le pr. eig. Joh. den Beer, AxeL Koekoek Leghorns: le prijs: eig. A. C. Wijna, Axel. Patrijs Leghorns: 3 maal le prijs: eig. Jac. Lensen, Axel. Hollandse Goudpeir le en 2e prijs: eig. le pr. eig. F. Wolfert, Axel; 2e pr. eig. W. Lensen, Zaamslag. Fries Goudpel: le en 2e pr.: eig. J. v. Hoeven, Sluiskil. N.H. Blauwe: le pr. eig. W. Buyze, Axel. Wyandottes: le prijs eig. Ch. Suy, Koewacht. Zwarte Hollanders: le prijs eig. J. Kot- vis. Axel. Kriel Hoenders: Col. Wyandottes: le prijzen: eig. F. de Jonge en W. Verhelst, beiden te Axel. Wyandottes patrijs: le prijzen: eig. C. Oppeneer, Sluiskil; Jac. Lensen, Axel en P. de Jonge, Terneuzen. 2e prijzen: eig. C. Oppeneer en W. Verhelst, beiden te Axel. Goud Sebrigt: le prijzen: eig. C. I. Provoost en M. W. Verhelst, beiden Axel. Zilver Sebrigt: 2 maal eerste en 1 maal tweede prijs: eig. W. Verhelst, AxeL Jap. Chabo: 2 maal eerste prijs: eig. A. v. Loenen, Axel. Zwart Java: le prijs: eig. F. Wolfert, Axel. Hollandse Kriel: 2 maal eerste en 1 maal tweede prijs: eig. Ch. Suy, Koe wacht. Holl. Patrijs Kriel: le en 2e prijs: eig. W. Lensen. Zaamslag. Wyandottes: le pr. eig. P. de Jonge. Axel. Goud Sebrigt: le pr. eig. M. W. Ver helst, Axel. Holl. Patrijs Kriel: le pr. eig. W. Len- Sier- en Watervogels: 6 maal eerste prijs: eig. Jac. Lensen, Axel met Goud fazant, Zilverfazant. Bosfazant, Carolina- eend, Smient en Wintertaling; 2o maal eerste prijs: eig. Ch. Suy, Koewacht met Zomertaling en Bergeend. Sierduïven: Holl. Kropper: 2 maal le prijs: eig. Jac. Lensen, Axel. Brunner Kroppers: le prijs Ch. Suy. Koewacht; _e pr. eig. Jac. Lensen, Axel. Eng. Dwergkroppers le pr. eig. Iz. de Hullu, Axel. Krulduif: le pr. eig. Ch. Suy, Koe wacht. Hagenaars: 2 maal eerste en 2e pr.: eig. Iz. de Hullu, Axel. Tipplers: le pr. eig. Iz. de Hullu. Axel. Vinkduif: le pr. eig. Jac. Lensen, Axel. Antwerpse Smierel: le pr. )2 maal) eig. Willy van Loenen, Axel. Ned. Hoogvlieger: 3 maal eerste prijs: eig. Willy van Loenen, Axel. Oosterse Roller: 2 maal le prijs: eig. C. I. Provoost, Axel. Oud Hollandse Meeuw: le prijzen: eig. C. Oppeneer, Jac. Lensen. D. de Putter en P. v. Langeveld, allen te Axel. Italiaanse Meeuw: 2 maal eerste prijs: eig. C. Oppeneer. Axel. Nonduif: 2 maal eerste prijs: eig. A. Dieleman, Zaamslag. Postduiven: Oude doffers: eig. 1. R. Dankaert, Zuiddorpse; 2. eig. K. Hame link, Axel; 3. eig. J. Sijs. Axel; 4. eig. J. L-ourens, Axel; 5. eig. A. Brevet, Axel; 6. eig. O. Tolboom, Zuiddorpe 7. eig. H. Snoek, Sluiskil; 8. eig. C. van Acker, Axel. Oude duivinnen: 1. eig. R. Dankaert. Zuiddorpe; 2. eig. A. Brevet, Axel; 3. eig. J. Sijs, Axel; 4. eig. J. Vink, Axel; 5. en 6. eig. R. Dankaert, Zuiddorpe 7. eig. M. Butler, Axel; 8. eig. C. Wieland, Axel. Jonge doffers: 1. eig. A. Brevet, Axel; 2. eig. J. Sfjs, Axel; 3. en 4. eig. J. Vinke, Axel; 5. eig. D. de Rechter, Axel; 6. eig. C. Roose, Axel; 7. eig. Gebr. Elegeert, Koewacht; 8. eig. L. Beelaert, Koewacht. Jonge duiven: 1. eig. J. Sijs, Axel; *2. eig. O. Tolboom, Zuiddorpe; 3. eig. R. Dankaert, Zuiddorpe; 4. eig. E. v. Gas sen, Axel; 5. éig. P. Claes, Sluiskil; 6. eig; A. Brevet, Axel; 7. eig. J. Lourens, Axel; 8. eig. R. Dankaert, Zuiddorpe, TENTOONSTELLING KLEURK ANARIE S In Hotel „Het Gulden Vlies" orga niseerde de vereniging van Zeeuwsch- Vlaamse Vogelvrienden haai' tweede tentoonstelling. Een totaal van 130 kleurkanaries moest worden gekeurd door de heer J. A. v. d. Heuvel, de keurmeester van de Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescher ming. De uitslagen van deze uitste kend geslaagde tentoonstelling waren als volgt: Klasse A (eigen kweek 1952): 1. eig. J. v. d. Hagen, Axel met Oranje- schimmel, 89 punten; 2. eig. J. Bave- ko, Zaamslag met Oranje, 88 punten; 3. eig. Chr. Vinke, Axel met Zilver bruin, 88 pubten; 4. eig. J. v. d. Ha gen, Axel, met. Oranje-schimmel, 87!é punten. Klasse B (vrije klasse): 1. en kam pioen der tentoonstelling eig. G. M. Borghstijn, Axel met Citroen, 91 pnt,; 2. eig. J. Baveko, Zaamslag met Ci troen, 90 pnt.; 3. eig. W. Dieleman, Axel mét Oranje-rood Isabel, 88 pnt. Klasse 4 vogels eigen kweek 1952 (van gelijke kleur); 1. eig. M. Mar- kusse, Axel mèt Oranje-rood- 88Vi pnt. Klasse 2 vogels eigen kweek 1952 (van gelijke kleur)1. eig. J. v. d. Ha gen, Axel met Oranje 88 pnt. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel is hedenavond 7 uur, voor een openbare vergadering bijeengeroe pen. De agenda vermeldt o.m., een voorstel om op verzoek van de Bond van Ouden van Dagen aan ingezete nen, die een uitkering genieten krachtens de noodwet-Drees, een ko- lentoeslag toe te kennen. Voorts voorstellen tot het verlengen van rekening-courant-overeenkomsten met resp. de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten tot een bedrag van 90.000, met de Nederlandse Middenstandsbank tot een bedrag van 100.000 en met het Vacantie- en Risicofonds tot een bedrag van 600.000 en een voorstel tot vast stelling van verschillende begrotin gen, waaronder de gemeentebegro ting voor het jaar 1953. KERSTUITVOERING In de Geref. Kerk te Axel gaf het Chr Gem. Koor „Asaf" onder leiding van de heer P. C. Brakman haar jaarlijkse Kerstuitvoering. Voor dit op zeer hoog peil staand concert be stond grote belangstelling. Op het programma stonden o.a. „Ave Ve- rum" van Mozart, de Koraalcantate „Ein Fester Burg" van J. Ph. Krie- ger, het Slotkoor en koraal uit de „Johannis Passion" van J. S. Bach. De uitvoering was zeer verzorgd. V. V. V. GAF FOLDER UIT. Om het toeristenverkeer in Axel en omgeving te stimuleren heeft het bestuur van de plaatselijke vereni ging voor vreemdelingenverkeer een folder uitgegeven, waarin alle be zienswaardigheden van Axel en om streken zijn opgenomen. Een kaartje geeft de vreemdelingen een duide lijk beeld van de centrale ligging van Axel in Ooost-Zeeuwsch-Viaan- deren eh van de toegangswegen tot deze gemeente. KADERDAGEN L. J. G. Op initiatief van de L. J. G., de jongerenafdeling van de Z. L. M., zullen op 22, 23 en 24 Januari 1953 in de Axelse jeugdherberg „De Bleye Haghe" drie dagen voor kadervor ming worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomsten zullen verschillende sprekers het woord voeren over het onderwerp: „De Europese Eenheid." Reeds thans blijkt voor deze ka^ derdagen grote belangstelling te be staan. KERSTFEESTVIERING Te Axel hield de Zondagsschool haar kerstfeestviering in de Ned. Herv. kerk. De voorzitter, de heer P. J. van Bendegem, sprak een pakkend openingswoord. Voorts was er zang, kerstverhaal enz. Oostburg DUIVENTENTOONSTELLING De postduivenhoudersvereniging „De Snelvliegers" te Oostburg organi seerde op 27 en 28 December haar jaarlijkse duivententoonstelling in hotel „Du Commerce" te Oostburg. Uit de honderden inzendingen werden onder de bekwame leiding van de keurmeester Chr. Heeren uit Roosen daal de volgende prijswinnaars aan gewezen. Klasse I Oude doffers; 1. L. Mat- thijs; 2. A. de Ghesquière; 3. D .Lu teijn; 4. Gebr. Risseeuw; 5. J. Simpe- laar Pz.; 6. A. de Ghesquière; 7. F. Scheele; 8. F. de Smit; 9. D. Luteijn. Klasse II Oude duivinnen: 1. A. Risseeuw Sr.; 2. I. Verplanke; 3. F. de Smit; 4. P. Temmerman; 5. F. de Smit; 6 A. Verhulst. Klasse UI, Jarige Doffers: 1. S. Sol; 2. W. van Unen; 3. D. Luteijn; 4. J. Duste; 5. A. Baas; 6. A. Ris seeuw Jr.; 7. P. Bruggeman. Klasse IV, Jarige Duivinnen: 1. J. Simpelaar Pz.; 2. J. Versprille; 3. A. Risseeuw Jr.; 4. A. de Ghesquière; 5. E- de Milliano. Klasse V, Jonge doffers: 1. W. van Unen; 2. D. Luteijn; 3. M. Simpelaar; 4. P. Temmerman; 5. A. Daansen; 6. P. van Hee; 7. A. de Ghesquière; 8. 5. Sol; 9. A. Risseeuw Jr.; 10. A. v. Hijfte. Klasse VI, Jonge duivinnen: 1. J. Versprille; 2. A. Daansen; 3. en 4. J. Simp'elaar Pz.; 5. P. Willems; 6. J. Duste; 7. D Luteijn; 8. M. de Maree; 9. W van Unen; 10. J. Deunink. Klasse VII, Late Doffers: 1. A. Baas; 2. J. Deunink. Klasse VIII, Late duivinnen: 1. A. Risseeuw Jr. 2. en 3. W. van Unen; A. Vermeire. Het bezoek aan de tentoonstelling as goed. Zaterdagmiddag werd een art ij duiven geveild van de heer A. v. Gijs. Het hoogste bod was voor de gehamerde halfbroer .van Coppi, die f 250 opbracht. De totale op brengst was f 2095. St. Jansteen UITVOERING „ST. JAN" Te St. Jansteen gaf de toneelver eniging ,,St. Jan" een jubileumuit voering. Opgevoerd werd' het Kerst spel „En waar de Ster. bleef Stille Staan", door F. Timmermans. Sluis KERSTFEESTVIERING. De kinderen van de Zondagsschool te Sluis vierden het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk te Sluis. Zij zongen bij de kerstboom vele liederen en luisterden naar het kerstverhaal, dat door mevrouw Groenveld werd ver teld. Aan het eind van de kerstvie ring overhandigde de heer M. Beum, een der leiders van de Zondagsschool, een fraaie kinderbijbel en éen diplo ma aan die kinderen, die de Zondags school gingen verlaten. Clinge „DE VLAAMSE GAAI" Te Clinge is een club voor vogel liefhebbers opgericht, die de naam ,De Vlaamse Gaai" zal dragen. Voorzitter werd de heer G. Bracke, vice-voorzitter de heer R. Willaert, secretaris de heer C. van der Voorde en penningmeester de heer E. Vlae- minck. Het aantal leden bedraagt nu al 25. WALCHEREN Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het bureau van politie te Vlis- singen zijn tussen 17 en 24 December de volgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd: Leesboek, kinderbril met ko leer, aszeef, kinderwanten, dames- en. herenhandschoenen. fietspomp, bood schappentas, kindertasje, vergrootglas, sleutel, alpinomuts. shawl, herenhoeden, dameshoed, Jongenspet, konijn, snoer kralen, schakelarmband, zeildoeken tas, sigaretten aansteker, sleutels, dames- en herenhandschoenen, portemonnaïe met Inhoud, jongensjasje en een padvinders- riem. „BOEK EN JEUGD" UITGESTELD De tentoonstelling „Boek en Jeugd", die onder auspiciën van de Openbare Leeszaal te Vlissingen zou worden gehouden in de Dagnijver heidsschool in de Badhuisstraat van 30 December tot 9 Januari, is door bijzondere omstandigheden, tot nader aankondiging uitgesteld. PRIJSDANSEN. De Dansschool Gé Matthijssen te Vlissingen organiseerde op tweede Kerstdag voor haar leden een prijs- dancing, waarvoor een wïsselbeker be schikbaar was gesteld. Het danspaar R. Eekhofmej. Bliek viel de eer te beurt deze beker voor een jaar in bezit te krijgen. De 2e prijs werd gewonnen door het paar H. Nieuwpoort—mej. Meyer. Middelburg FEESTAVOND „EXCELSIOR". De muziekvereniging „Excelsior" te Middelburg organiseerde Zaterdag in het Schuttershof een zeer geslaag do feestavond. De hoofdschotel vorm de een opvoering door het gezelschap Siem Nieuwenhuyzen van de verma kelijke klucht „Baron Kneut". Voorai het spel van Nieuwenhuyzen in de titelrol verwekte grote hilariteit. -Een bal was het besluit van deze avond. Kerstsamenkomst Gereformeerde Jongeren te Middelburg. In de Noorderkerk te Middelburg kwamen 600 Gereformeerde jongens en meisjes van Walcheren bijeen voor het houden van een kerstsamen komst, welke was georganiseerd door de ringen en kringen van de Gerefor meerde M.V.-'s en J.V.'s op Walche ren. Nadat de voorzitter van de ring Middelburg, de heer P. S. Marinissen, een openingswoord had gesproken, hield ds P. v. d. Schraaf uit Vlissin gen een inleiding over „Meer dan Jo hannes de Doper", waarna is C. Coe- man uit Schipluiden sprak over „Kom toch, vervloek dit volk". In zijn toe spraak stelde ds v. d. Schraaf de vraag, of het niet een voorbeeld van Gereformeerde brutaliteit is om ver band te leggen tussen het vereni gingswerk en Gods werk. Spreker be antwoordde de vraag zelf, met erop te wijzen, dat de Bijbel alle werk, verricht in Gods naam en voor Zqn koninkrijk, opdracht noemt en dat dus van brutaliteit geen sprake is. Ds Goeman had de geschiedenis van Balak en Bileam als onderwerp ge nomen om in verband hiermee enkele actuele en practische punten uit het leven van de jonge Christenen te be lichten. Spreker besloot met er op te wijzen, dat het gevaar bestaat, dat de Christenen zich gaan verschuilen achter dominé's en andere vertegen woordigers van de kerk, waardoor het persoonlijk contact met God ver loren zou gaan. Hoofdplaat RAADSVERGADERING Vandaag zal te Hoofdplaat een openbare raadsvergadering worden Sfehouden waarin o.m. behandeld zul- en worden verkoop van grond, wijzi ging politieverordening en begroting 1953. VOLLEV8AL KERSTVOLLEYBAL-TOURNOOI RI JKS H.B.S. MIDDELBURG Op de eerste dag van de Kerstva- eantie werd onder leiding van de heer J. Wolters in Middelburg een Kerst- volleybaltoumoöi gehouden, waaraan door alle klassen van de Rijks H.B. S. te Middelburg werd deelgenomen met één of meer ploegen. Van de laagste jongensklassen had 1 B het meeste succes. Bij de meisjes was dit voor een combinatie van de hoogste klassen weggelegd. In de strijd Lussen de 2de tot en met 5de klasse zegevierde de eerste ploeg van de derde klasse in de eind strijd over de vijfde klasse. De twee de ploeg van de derde klasse werd 3de en de tweede klasse nam een eer volle vierde plaats in. Na afloop werden nog oefenwed strijden gespeeld voor deelneming aan het scholieren-volleybaltournooi op 5 Januari te Vlissingen. De directeur en enkele docenten ga ven tijdens dit tournooi blijk van hun belangstelling. COMPETITIE-UITSLAGEN ZEEUWSE DAMBOND. A. de Buck jr. jeugd kampioen van Walcheren. Voor de Zeeuwse Dambond werd al leen de competitie-wedstrijd 's-Gra- venpolder IKapelle II gespeeld, waarvan de voorlopige uitslag 97 luidde. J. C. v. d. Hage—J. C. Walraven afg.; A. RobbeJ. de Neef 20; J. WalraveC. Blankenburgh 20; W. NIeuwdorpJ. van Liere-Nout 20; C. Tramper—C. Sulsters 02; A. van OverbeekeM. Ganscman 20; H. NieuwdorpG. de Rijder 11; A. DubbelmanJ. C. van Liere afg.; J- KluiverF. van Wel 02; W. v. d. VeldeG. Lepoeter 02. Om het kampioenschap van Zeeland. Voorronden tournooi. Hoofdklasse: L. GoedbloedD. Trielier 0—2; D. TriellerE. A. Schuitema 02; J. J. BisschopD. Trielier 02; D. Triei- lerP. Maas 11. Hiermede is deze klasse uitgespeeld en de eindstand luidt als volgt: W. Heydra, Vlissin gen 7 partijen gespeeld, met 11 pun ten; D. Trielier, Domburg 7 gesp. 9 punten; ïz. Porrey, Vlissingen 7 gesp. 9 punten, P. Maas. Vlissingen 7 gesp. 7 punten; E. A. Schuitema, 7 gesp. 7 punten; J. J. Bisschop, beiden te Goes 7 gesp. 5 punten; L. Goedbloed, Vlissingen 7 gesp. 5 punten en D. Da- vidse te Arnemuiden 7 gesp. 3 pun ten. De barrage partg. gespeeld tussen Bisschop en Goedbloed om de 6e plaats, werd gewonnen door de heer Bisschop, zodat deze met de 5 eerst- genoemdèn geplaatst zijn in de finale. le Klas „Groep Walcheren": W. Koole--P. van Boven 0—2; H. Overt- veldI. Vinke 11. le Klas „Groep Beveland": M. P. BreelJ. Schot 02. Lichte vooruitgang in medische sportkeuring in Zeeland. Uit het jaarverslag van de Federa tie van bureaux voor Medische sport keuring in Nederland over 1951 blijkt, dat in Zeeland 736 personen werden gekeurd, tegen 525 in 1951. Ten op zichte van Nederland komt Zeeland er met 2,7% van het aantal inwoners niet zo gunstig af, hoewel in 1951 het pex-centage nog 1,9% bedroeg. Alleen Noord-Brabant en Limburg staan nog lager. In Vlissingen werden dit jaar 539 in Middelburg 197 personen gekeurd. Daarbij waren 214 wouwen en 522 mannen. Op de beide Kerstdagen zijn in de Ver. Staten 385 personen door ongeluk ken van verschillende aard om het leven gekomen. Hiervan verloren 305 personen het leven door auto-ongelukken. In Johoro (Malakka) zijn tengevolge van een actie van verzetsstrijders tien personen om het leven gekomen. O Carlo Agostini, die kortgeleden door de Paus tot kardinaal is benoemd, is Zondagochtend te Venetië overleden. In Februari zullen in de Ver. Staten 53.000 dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. Dit is het hoogste aan- per maand sinds twee jaar. 0 De Zuid-Slavische gationale vergade ring heelt Zaterdag met algemene stem men het besluit der regering om de di plomatieke betrekkingen met het Vati caan te verbreken, goedgekeurd. In Oostenrijk, waar hij de wintersport beoefende, overleed plotseling de heer Friso Huykman, maatschoenmaker in Den Haag en een bekende figuur in de schoenmakerswereld. Hij vervaardigde als eerste in ons land glazen muiltjes. Honderden hebben Zaterdag gedéfl- leerd langs het nationaal monument op de Dam te Amsterdam ter gelegenheid van een nationale herdenking der in voormalig Ned. Indië gevallenen. Tevo ren was er een plechtige bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. AANRIJDING. Zaterdagmiddag kwamen op de hoek van het Molenwater en de Noordpoortstraat te Middelburg twee bromfietsen met elkaar in botsing De berijders kwamen te vallen, doch liepen geen verwondingen op. De rijwielen werden echter beschadigd. TWEEDE RIJDENDE POSTKANTOOR Morgen, Dinsdag, zal een tweede autopostkantoor, het officiële rijden de postkantoor van de P.T.T., een bezoek aan Middelburg brengen. Dit fonkelnieuwe, fraai ingerichte post- kantoor-op-wielen wordt op de Markt geparkeerd en van 9 tot 5 zullen de Middelburgers er de bekende kinder postzegels kunnen kopen. Domburg KERSTSPEL De leerlingen van de openbare la- §ere school te Domburg voerden een lerstspel op van de heer Soesman, waarbij medewerking werd verleend door de zangvereniging „Volharding leidt tot het doel", onder leiding van de heer J. Hekhuis, en met orgelbe geleiding van mevrouw Steur. Het hoofd der school, de heer J. P. Steur, sprak een openingswoord na mens de oudercommissie, waaima de opvoering begon. Het Kerstverhaal werd in vijf taferelen uitgebeeld en het werd een geslaagde opvoering. Alle details, muziek, zang, costume- ring e.d.. waren uitstekend verzorgd, terwijl de jeugdige opvoerenden de voot en met overgave speelden. De opvoering werd bijgewoond door o.a. de burgemeester van Dom burg, rar, J. W. E. Cromelin, en diens echtgenote. SCHAKEN SLUIS—BRESKENS 5—5. De schaakwedstrijd tussen Sluis en Breskens had de volgende uitslag: J. Smits, Breskens—I. Risseeuw, Sluis 01; A. Scheele—D. Vermet Vz; J. Hovestadt—I. de Putter 01; A. J. PuntL Luteyn *4Vi; J. Ver- duyn—J. M. Roos 0—1; J. v. d. Sande -i-J. de Groote 1—0; P. PriesterJ. Allaert 1—0; H. v. Melle—P. J. v. Oorschot '.-rYi', C. FranckeJ. Dierkx 1—0: L. de Vlieger—I. v. Houke Vz—li». ZOMAAR 1 WAT VLAAMS B Na enige tijd wachten heelt Charleroi het dan toch beleefd, dat 86 Italiaanse mijnwerkers uit Milaan, „volledig tot werken toegerust" In de mijnstad zijn aangekomen. De Italianen schijnen echter de Belgische gezelligheid deerlijk onder schat te hebben, want teneinde zich er van te verzekeren, dat zij de rest van hun leven niet in eenzaamheid moeten slijten, brachten zij behalve 33 vrouwen ook nog 55 kleine Italiaantjes mee. Toen een schip bij de .Jabrleke" te Gee- raardsbergen aan het keren was, brak „ln volle zwaai" de kabel waarmee het met de walkant was verbonden. De schipper, die het meesterschap over zijn schuit verloor, moest toezien dat het vaartuig tegen een stuw aandreef, hetgeen aller minst prettig moet zijn geweest. HIJ knapte echter zichtbaar op toen bleek, dat de stuw weliswaar was beschadigd, maar dat het schip wonderlijk genoeg geen schrammetje had opgelopen. Tij dens een zitting van het Assisenhof te Tongeren heeft zich een zonderling inci dent voorgedaan en we weten dan ook niet recht wat ervan te denken. Een journalist, die tevoren eens de oprecht heid van de rechter ln twijfel had ge trokken, maar thans toch weer een zit ting wilde bijwonen, werd door de deur waarder gemaand het hof te verlaten. De journalist nam het niet, maar de presi dent nam het nog veel minder en liet de zoon van de Koningin der Aarde door de sterke arm verwijderen, om het nu maar eens plastisch uit te drukken. Men stond de journalist echter wel toe op de open bare tribune plaats te nemen. Hetgeen ons onbegrijpelijk voorkomtAr beiders die een gedeelte van Boom van een nieuwe electrische kabel zouden voorzien dachten de vondst van hun le ven te doen. toen zij bij het graven van de sleuf een verweerde vaas aantroffen. Helaas hoe vervloog alle hoop, toen be kend werd dat het een doodgewoon ba- zarprul was, met een erg antiek uitzicht weliswaar, maar met de prijs er nog op. Een grappenmaker, die wist waar de sleuf gegraven zou worden, bleek de vaas daar 's avonds begraven te hebbeng De burelen van de militie en van kies- zak en te Mechelen zullen een passend aanzien krijgen. Het werk ls reeds pu bliekelijk aanbesteed en belooft een gro te verbetering te worden. In plaats van dat bezoekers over de „plavuizen" aan de voorkant van het gebouw him zaken komen afdoen, zullen zij in bet vervolg langs de koer kunnen stappen, zowel om n'en stem uit te brengen als om zich te melden als milicien Jeugd-Kampioenschap „Groep Wal cheren": A. Geldof0. van Rijswijk 0—2. Ook deze groep ls uitgespeeld en de eindstand luidt als volgt: A. de Buck Jr., Koudekerke 7 partyen ge speeld en 13 punten; Manctje Kasse, Kleverskerke 7 gesp. 10 punten; H. Mes, Middelburg 7 gesp. 8 punten; C. van Rijswijk, Souburg 7 gesp. 8 pun ten; J. Koppejan Jr., Koudekerke 7 gesp. 7 punten; A. Brasser Jr., Kou dekerke 7 gesp. 5 punten; W. Vogel. Middelburg 7 gesp. 5 punten; A. Gel dof, Middelburg 7 gesp. 0 punten. De jeugdige speler A. de Buck Jr. Is bier ongeslagen no. 1 geworden, met op de 2e plaats de enige vrouwelijke deelneemster Marietje Kasse, die wel op onfortuinlijke wijze verloor van A. de Buck Jr. Beiden worden aangewe zen om met de twee hoogst geplaat sten uit de „Groep BevelantT' in de finale uit te komen. Afgebroken partgen: Onderstaande punten zijn ,of door een gelijkluidende beslissing, of door uitspelen verkre gen: J. ZwartepoorteH. Steinmeij- er 11 uit de wedstrijd DID II, Goes en GDC II, Goes, zodat de einduitslag een puntenverdeling is 1010. A. WillemseL. Lerjnse 20 uit de wedstrijd Aagtekerke I en Souburg I, zodat deze uitslag wordt 137 voor Aagtekerke I. Spori pickupjes In een wedstrijd, welke werd bijge woond door niet minder dan 80.000 voet balliefhebbers heeft het Duitse voetbal elftal te Madrid met 22 gelijk gespeeld tegen het nationale team van Spanje. De interland-voetbalwedstrijd, welke in het stadion te Palermo werd gespeeld tussen Italië en Zwitserland eindigde ln een 20 overwinning voor de Italianen. 45- De bekende Amsterdamse tafeltennis- speler Cor du Buy heeft tijdens een tournooi te Weert voor de dertiende maal beslag gelegd op de N.T.T.B.-coupe. Du Buy won 7 partijen, de Hagenaar Hogen- doorn werd met 6 gewonnen partijen tweede. Minister Donker wil schadevergoeding betalen. AAN WEDUWE EN KIND VAN DE BELG BEYENS. Minister Donker heeft zich bereid verklaard frs. 675.000 schadevergoe ding te betalen aan de weduwe en het kind van de Belg Beyens, die ruim twee jaar geleden door de Nederland se wachtmeester van de rijkspolitie L. bg de Nederlandse grens werd neer geschoten. Wachtmeester L., die het slachtoffer ten onrechte voor een. stroper had aangezien, werd, zoals bekend, vorig jaar veroordeeld, tot een jaar gevangenisstraf en het beta len van frs. 834.000 schadevergoeding. In deze frs. 834.000 was een bedrag van frs. 210.000 inbegrepen voor de overige familieleden. Minister Donker was van oordeel, dat schadevergoe ding aan andere familieleden dan we duwe en kind minder juist was. Hij was echter bereid het overige bedrag van frs. 624.000 te verhogen tot frs. 675.000, plus een rente van frs. 70.000 daar er intussén ruim twee jaar zijn verlopen sedert het ongeluk gebeurde. De familie Beyens en de Belgische regering hebben zich met dit voorstel accoord verklaard. K oninklij'ke onderscheiding voor redders van duikboot. Aan de sergeant-electromonteur G. van de Pa3 en de sergeant-torpedo maker H. van den Ende is de ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilvér met de zwaarden verleend als blijk van waar dering voor hun doortastend optre den bij het uitbreken van een felle oiiebrand aan boord van de onderzee boot O 21 op 1 Juni jL bij een duik- oefening op een diepte van -uim 100 meter in het Kanaal bij Cherbourg. Zij hebben elf man door de vlam menzee geloodst en met vereende krachten de waterdichte deur geslo ten. Israël ongerust over wapenleveranties aan Arabieren. De minister van buitenlandse za ken van Israël, Mosje Sjaret, heeft op een persconferentie zijn „ernstige ongerustheid" uitgesproken ovei ae berichten Inzake wapenleveranties aan bepaalde Arabische landen, voor namelijk Egypte, door „leidende Westerse mogendheden". Hg noemde de levering van straal vliegtuigen door Engeland en de be reidheid van Amerika om Egypte van moderne wapens te voorzien. Dit be tekende een gevaar voor de 'veilig heid van Israel. Amerikaanse luchtmacht van Engeland naar Spanje? Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het Amerikaanse mi nisterie van defensie staan, zullen waarschijnlijk de Amerikaanse lucht machteenheden, die in Groot-Brittan- nië zijn gestationneerd, in 1953 „op enige schaal" naar Spanje worden overgebracht. Althans" wanneer de onderhandelingen met de Spaanse re gering over het vestigen van militai re bases spoedig zouden worden be ëindigd. Perzische Olieraad valt uiteen. De benoeming van dr. Reza Fallah tot directeur van raffinaderij te Aba- dan heeft geleid tot de ontslagname van een aantal leden van de Perzi sche Olieraad. Men beschouwt Fallah nl. als pro-Brits. Nadat Zaterdag drie leden van de Olieraad hun ontslag hadden aange boden, zijn alleen nog de ministers van financiën en arbeid als leden van dit college aangebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9